صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

وقتی پول زیادی می کند!!!
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٩
 

تقریبا یکه دهه است که کاشت نگین هایی روی دندان به عنوان زیبایی مد شده است که البته همچین ارزان هم نیست . اما به دلیل گران بودن این کار شاید کمتر کسی می توانست اقدام به این کار کند .

این خواننده با توجه به موقعیت مالی خود دیگر نمی دانسته که چگونه پول خود را خرج کند و دندان های خود را به روش بالا تزئین کرده که البته به نظر خودش بسیار هم زیبا شده است. این هنرمند تعداد زیادی نگین برلیان با کیفیت و چند گرم طلا را به دندان های خود وصل کرده تا توان مالی خودش را به دیگران نشان دهد که البته در گذشته های دور استفاده از دندان های طلا از نظر پزشکی مرسوم بوده است.


 
 
خدمات دندانپزشکی سیار!!!
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱۸
 

شاید به یاد داشته باشیم خاطرات پدربزرگمان را وقتی از آرایشگاههای کنار خیابان در سالهای جوانی خودشان برایمان تعریف می کردند و البته از چای دارچین این آرایشگاهها بیشتر چیزهایی برای گفتن داشتند. ولی هرگز به یاد نداریم که خاطره ای درباره دندانپزشکی سیار یا همان کنار خیابان چیزی شنیده باشیم . اما ظاهرا این روش در کشور هندوستان امری طبیعی بوده و زیاد هم دور از ذهن نیست. همانطور که در این تصویر می بینید این دندانپزشک سیار در محیطی کاملا استریل و به دور از هرگونه آلودگی از دندان های مصنوعی دست دوم هم استفاده می کند که شاید صاحبان قبلی آنها دیگر به آنها نیاز نداشته اند (مرده اند). لازم به یادآوری است که یک از عوامل شیوع بیماری ایدز در جهان به گفته کارشناسان ابزار و لوازم دندانپزشکی می باشد که البته این قانون برای این دندانپزشکی سیار زیاد اهمیت نداشته است.

 یکی از عکاسان بسیار ریزبین شبکه رویترز توانسته این واقعیت را به تصویر بکشه که خالی از لطف نیست شما هم این اثر هنری ارزشمند را ببینید. شاید باورکردن این موضوع زیاد برای شما ساده نباشد اما این واقعیت است نه تصویر سازی .


 
 
جشنواره‌های بالن سواری در سراسر دنیا
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱۸
 

یکی از ورزش های بسیار پرطرفدار در جهان بالن سواری می باشد که البته ورزش ارزان قیمتی نیست و امکانات خاص خودش را لازم دارد اما چند سالی است که در سراسر جهان در فصول مختلف سال جشنواره هایی برگزار می شود که البته بهترین و زیباترین آنها درفصل تابستان در کشور روسیه می باشد . در این جشنواره ها جمعی از بالن سواران حرفه ای از سراسر دنیا گردهم می آیند و برای به نمایش گذاشتن توانمندی های خود و حتی نحوه طراحی بالن خودشان به مبارزه با هم می پردازند .

برگزاری این گونه جشنواره ها یا مسابقات در کشورهای مختلف دنیا به غیر از جنبه تفریحی آن از نظر جذب گردشگر نیز بسیار با اهمیت بوده است بطوری که هنگام برگزاری اینگونه جشنواره ها در کشورهای مختلف تعداد زیادی از طرفداران و علاقمندان این رشته ورزشی به مکان برگزاری جشنواره مسافرت می کنند و باعث رونق کسب وکار و مشاغل مربوط به صنعت گردشگری در آن منطقه می شوند که البته جنبه معرفی فرهنگ و تمدن کشور و منطقه برگزاری جشنواره برای میزبان و برگزار کننده شاید بیشتر از خود جشنواره اهمیت داشته باشد.

برخی ا کارشناسان صنعت گردشگری معتقد هستند تقریبا 50 درصد از کسانی که بخاطر برگزاری این جشنواره و در مدت برگزاری جشنواره به منطقه برگزاری جشنواره سفر کرده بودند برای بار دوم و برای تفریح بدون برگزاری هیچگونه جشنواره ای به آن منطقه سفر می کنند که در واقع برگزاری این جشنواره ها خود به نوعی یک سرمایه گذاری بسیار مطمئن در زمینه صنعت گردشگری در کشورشان بوده است.

این جشنواره ها و یا حتی می توان گفت مسابقات چندین روز طول می کشد که در این مسابقات یک مسیر معمولان مشخص می شود و گروههای شرکت کننده باید فاصله به نقطه شروع و پایان را در زمانی مشخص طی کنند که البته هرگروهی که زودتر به مقصد برسد حتما برنده جایزه ای هم خواهد بود . هر یک از گروه های شرکت کننده در این مسابقات خود به دو بخش تقسیم می شوند یک گروه که درون بالن مشغول پرواز از نقطه شروع تا نقطه پایان هستند و گروه دیگر روز زمین همان مسیر را طی می کنند که معمولا وسایل لازم جهت شرکت در این مسابقه را برای گروه خودشان که شامل مواد غذایی یا حتی وسایل لازم جهت اشکالات احتمالی و ... را حمل می کنند و مسیر حرکتی بالن خودشان را با دستگاه جی پی اس از روی زمین کنترل می کنند و دایم با هدایت کننده بالن در تماس هستند و مسیر او را اصلاح می کنند.

از جمله جشنواره های مهم در این زمینه را می توان از جشنواره روسیه ، لهستان، لندن و تایلند نام برد که این جشنواره ها بین المللی هستند و هر گروه شرکت کننده در آن سعی دارد به نوعی از فرهنگ کشور خود برای دیگران عنوان کند البته با حضور خود در این مسابقه و همراه بالن های طراحی شده که گاهی هم بی ارتباط با فرهنگی آن تیم نیست. البته باید به یاد داشته باشیم که این ورزش خالی از خطر نیز نیست و تقریبا هرساله با حادثه ای در هنگام برگزاری مسابقات همراه بوده که البته خوشبختانه اکثر آنها بدون خسارت جانی بوده است.

البته از نظر هنر عکاسی برگزاری این مسابقات همیشه سوژه بسیار خوبی برای عکاسان حرفه ای از سراسر دنیا می باشد که همیشه به ثبت آثار بسیار زیبا و خیره کننده ای منتهی می شود.

حال با توجه به جنبه های بسیار مثبت این گونه جشنوارهها و پتانسیل بسیار بالای ایران به خاطر جوان بودن جامعه ، ای کاش مسئولین ورزشی کشور بتوانند سازمانی برای برگزاری اینچنین جشنواره هایی در کشور تشکیل دهند و هماهنگی های لازم را با ارگان های مربوطه به عمل آورند بطوری که شرایط بسیار مناسبی برای برگزاری اینگونه جشنواره ها در کشور را ایجاد کنند تا به این واسطه سالانه حجم زیادی ارز را  توسط صنعت گردشگری به ایران وارد کنند و البته بتوانند از طریق برگزاری اینگونه جشنواره ها فرهنگ بسیار غنی ایران را به دیگر کشورها صادر کنند و باعث جلب توریست بیشتربه ایران باستانی بشوند.

به همین دلیل و جهت ایجاد انگیزه در مسئولین این امر تصمیم گرفتم تعدادی از عکس های زیبای این مسابقات را با شما به اشتراک بگذارم تا شاید روزی شاهد برگزاری اینگونه مسابقات بین المللی در ایران باشیم و آسمان کشورمان را پر از بالن های رنگارنگ ببینیم.

عکس ها : رویترز

 

 

 

 

 

 


 
 
علاقمندی کودکان و نوجوانان به کاراکترهای کارتون های خشن و فیلم های ترسناک
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱۸
 

از قدیم الایام استفاده از ماسک و لباس های غیر مرسوم در جشن های سنتی در دنیا مرسوم بوده است و یا حتی در برخی از جشن های فرقه ای برای شناسایی نشدن مدعوین از این وسایل یا لباس های مبدل استفاده می شده .

بعد از آن با خلق شدن کاراکترهای کارتونی یا بسیار محبوب سینمایی ماسک هایی با چهره این کاراکترها به بازارهای جهان عرضه شد که البته همگی دارای چهره هایی بسیار زیبا و جذاب بودند همگی ما کارتون های بسیار زیبای دوران کودکی خودمان را مثل دهکده حیوانات، فوتبالیست ها ، هاچ زنبور عسل ، ایکیوسان و ... را به یاد می آوریم که هر کدام از این کاراکترها بسیار جذاب و قابل تحمل بودند اما تقریبا دو دهه است که  تقریبا از این کاراکترهای زیبا دیگر خبری نیست و جای خود را به خون آشام ها ، آدم های آهنی و حیوانات بسیار زشت داده اند و هر ساله شاهد ساخت فیلم های خشن که سراسر از صحنه های کشتن و یا تکه تکه کردن بدن انسان ها پرشده هستیم به عنوان مثال سری فیلم های اره، خون آشام ، زامبی  .

 هر روز در ستون اخبار حوادث خبری از حمله یک نوجوان با سلاح به همکلاسی های خود را می خوانیم یا شاهد حمله کردن کودکان یا نوجوانان با چاقو و یا سلاح سرد به افراد دیگر هستیم . اکثر جامعه شناسان و روانشناسان  معتقدهستند که این گونه سریال ها ، فیلم ها ، کارتون ها باعث اینگونه رفتار غیر معمول و خشن  کودکان و نوجوانان  شده است .

بسیاری از آنها دیدن اینگونه سریال ها را برای کودکان و نوجوانان را منع کرده اند و همیشه از شبکه های تلویزیونی انتقاد می کنند برای به نمایش گذاشتن اینگونه فیلم ها اما علاقه و استقبال بی حد مردم از اینگونه فیلم ها باعث شده که آثار مخرب انها روی جوامع نادیده گرفته شود و هرساله شاهد خشن تر شدن این گونه سریال ها و فیلم ها باشیم ..

با ساخته شدن فیلم های ترسناک و استقبال بیش از حد مردم ازاین گونه فیلم های مهیج سازندگان اسباب بازی به فکر استفاده از این بازار بسیار خوب افتاده اند آنها شروع به ساختن کاراکتر های بسیار بدقیافه فیلم های ترسناک کردند و سیاست آنها این بود که هرچه این ماسک ها و لباس ها واقعی تر و بدقیافه تر باشد مشتری بیشتربرای آن هزینه خواهد کرد این بود که این ماسک های بسیاز زشت پا به زندگی روزانه ما گذاشتند .

وقتی سازندگان با استقبال بسیار گسترده مردم از تولیدات خود مواجه شدند برای ساختن هرچه بیشتر اینگونه ابزار رقابتی بسیار جالب به راه افتاد تا جایی که هر سال حتی نمایشگاه بین المللی برای اینگونه تولیدات برگزار می شود و سالانه میلیون ها دلار از درآمد خانواده ها صرف خرید اینگونه وسایل برای کودکان و نوجوانانشان می شود. در ادامه شما یکی از فروشگاههای مربوط به اینگونه وسایل را در ایالات متحده آمریکا ملاحظه خواهید کرد.

در ادامه


 
 
کارکنان زن شرکت هواپیمایی ویرجین ایرلاین برعلیه این شرکت به دادگاه شکایت کردند
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱۸
 

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف در تاریخ 25 فوریه سال 2011 دو تن از میهمانداران زن شرکت هواپیمایی ویرجین وقتی به دلیل حاملگی از کار خود اخراج شدند برعلیه این شرکت هوایی به دادگاه شکایت کردند. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که این دو نفر به دلیل پوشیدن لباس آزاد و درخواست مرخصی به دلیل بارداری از طرف مسئولین این شرکت هوایی مورد ماخذه قرار گرفتند.

به گزارش این روزنامه در هفته جاری طبق گزارش کارکنان این شرکت دوباره این اتفاق تکرار شده و دو نفر دیگر از کارکنان زن این شرکت از کار بیکار شدند تنها به این دلیل که مادر شده اند. لازم به یادآوری می باشد که این دو زن سابقه کاری برابر با 16 سال داشته اند اما به دلیل بارداری بدون دریافت هیچ گونه مزایایی مجبور به ترک کار خود شده اند آنهم پس از 16 سال سابقه کار تمام وقت برای شرکت هواپیمایی ویرجین. این دو زن ادعا کرده اند که در مورد این برخورد با آنها هیچگونه مشورتی نشده است و یا اینکه در متن قرارداد کاری آنها در مورد بارداری آنها هیچ اخطاری داده نشده است.

یکی دیگر از کارکنان زن این شرکت که خواست نامش فاش نشود می گوید : او پس از 9 سال سابقه کار در بخشش تخصصی این شرکت هنوز هیچ گونه قرارداد دایمی با او به امضاء نرسیده است و هنوز از موقعیت خوبی در این شرکت برخوردار نشده است او معتقد است این اتفاق فقط به این دلیل رخ داده است چون او در سال 2005 میلادی به دلیل بارداری از مرخصی زایمان استفاده کرده است. از همین رو کارمند دیگری نیز اذعان کرده است که به دلیل استفاده از مرخصی زایمان به مدت 4 ماه پس از مراجعه به قسمت مربوطه کاری خود متوجه شده که موقعیت شغلی او به حال تعلیق در آمده است و مجبور است پس 7 سال سابقه کار تمام وقت و ثابت مجبور شده به مدت 18 ماه نیمه وقت و بدون قرارداد مشغول به کار شود. او می گوید پس از 18 ماه کار بدون آینده تازه دوماه است که توانسته ام دوباره مثل قبل از مرخصی زایمان دوباره به شغل قبلی خودم بازگردم.

جمعی از کارکنان زن این شرکت هواپیمایی می گویند وقتی این شرکت هواپیمایی آگهی استخدام خود را منتشر کرده بود و اقدام به جذب نیرو کرده بود هیچگونه توضیحی در باره این مشکل به متقاضیان کار که عموما هم زنان بودند داده نشده است که اگر از مرخصی زایمان استفاده کنند موقعیت شغلی آنها بی ثبات خواهد شد.

سخنگوی شرکت ویرجین بلو که یک شرکت مشاوره ای و حقوقی برای حفاظت از حقوق مادران در استرالیا می باشد عنوان کرده است که با توجه به این مشکل و اقامه دعوا توسط کارکنان زن این شرکت هواپیمایی تمامی این ادعاها را رد کرده است . البته این انکار زمانی عنوان شده است که تقریبا نیمی از کارکنان این شرکت را بانوان تشکیل می دهند و 28 درصد از آنها دارای قراردادهای پاره وقت هستند .

اما از سوی دیگر یکی از مسئولان این شرکت هواپیمایی که نامش محفوظ می باشد عنوان کرده است یکی از سیاست های اصلی این شرکت این است که میهمانداران زن این شرکت باید دارای ظاهری مناسب باشند و هیچگونه وابستگی به غیر از کارشان نداشته باشند یعنی وقتی این زنان مادر می شوند نیمی از ذهنشان هنگام کار در خانه خواهد بود و نمی توانند به مسافران خود سرویس بدهند، بنابراین این ما مجبور هستیم که ساعات کاری آنها را کاهش دهیم و نیروی جایگزین برای آنها درنظر بگیریم.

نویسنده: تانیا توماس 30 فوریه 2011/ سایت نیوز

 

 


 
 
آشیانه و محل نگهداری فضا پیمای آتلانتیس در سازمان فضایی ناسا
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧
 

همگی در مورد سازمان فضایی ناسا اطلاعاتی داریم و از تقریبا اطلاعات بسیار ابتدایی از نحوه فعالیت این سازمان را می دانیم. اما با توجه به علاقه برخی از ما به مسایل فضایی و فضاپیما ها بخصوص فضاپیمای آتلانتیس که بسیار هم مشهور است . توانستم تعدادی از عکس های آشیانه یا همان محل نگهداری و تعمیر این فضاپیما رو از سایت خبری رویترز تهیه کنم و تصمیم گرفتم این عکس ها رو با شما دوستان به اشتراک بگذارم تا شما هم از نحوه نگهداری و تعمیر این فضاپیما با خبر باشید البته من خودم زیاد در این زمینه اطلاعات ندارم بنابراین فقط به تهیه یک گزارش تصویری اکتفاء می کنم و تحلیل آن یا اطلاعات تخصصی در این زمینه را به عهده اهل فن می گذارم. امیدوارم از دیدن این تصاویر لذت ببرید .

 


 
 
سوفیا تلسکوپ پرنده جدید ناسا
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٦
 

هواپیمای سوفیا یک ایستگاه ستاره شناسی ساخته شده توسط کشورهای آمریکا و آلمان در سازمان تحقیقات فضایی آمریکا ناسا می باشد که در سال 2009 میلادی ساخت آن به پایان رسیده است و پس از انجام مراحل آزمایشی و تست های پرواز در سال 2010 میلادی به طور رسمی به جهان معرفی شده است .

این تلسکوپ با تکیه بر سیستم مادون قرمز اقدام به مطالعه روی سیارات یا بررسی آب و هوای مناطق مختلف جهان خواهد کرد که دانشمندان به اطلاعات ارسال شده توسط این ایستگاه پرنده بسیار امیدوار هستند .  دانشمندان ناسا عنوان کرده اند که سیستم های مطالعاتی، ارتباطی و ناوبری این تلسکوپ پرنده از پیشرفته ترین سخت افزار و نرم افزار ها برخوردار است . در ادامه تصاویری از دانشمندان و فضا نوردان ناسا که برای یک سفر فضایی از سراسر دنیا انتخاب شده اند همراه با این تلسکوپ پرنده یا همان سوفیا را ملاحظه می کنید.

منبع : رویترز

 


 
 
خاورمیان راهکار حل مشکل تامین غذای خود را در نقاط دیگر جهان جستجو می کند
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٥
 

 

farmland

 farmland

کمبود غذا در جهان اصلی ترین عامل افزایش قیمت جهانی نهاده های خوراکی در کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورها می باشد و همین امر باعث شده که دولتمردان کشورهای این منطقه بیشتر به فکر برطرف کردن این مشکل باشند و به دنبال راه کارهای مناسب نیز باشند. اکثر این دولتمردان روشهای زودبازده را انتخاب کرده اند که در واقع همان واردات نهاده های کشاورزی بوده که البته با توجه به بحث کمبود مواد غذایی در جهان روش خوب و مطمئنی برای تامین منابع غذایی کشورها نیست و باعث بروز برخی نگرانی های جدی برای دولتمردان کشورهای منطقه برای آینده تامین مواد غذایی کشورشان شده  است.

بطور مثال 6 کشور حوزه خلیج فارس یا همان کشور های جی سی سی در سال 2007 میلادی به میزان 10 بیلیون دلار مواد غذایی وارد کرده اند که این رقم بسیار بالا نشان دهنده اتکای این کشور ها بر واردات مواد غذایی و نقطه ضعف آنها در این زمینه می باشد از سوی دیگر با توجه به رشد مهاجرت کارگران از کشورهای دیگر به این کشورها جهت یافتن موقعیت شغلی بالاتر و مناسب تر این رقم واردات در سال 2008 میلادی به میزان 40 درصد افزایش یافته است و همین رشد روز افزون باعث به تکاپو افتادن دولتمردان برای تامین مواد غذایی از روشهای مطمئن تر شده است و تصمیم به سرمایه گذاری در این زمینه در کشورهای دیگر گرفته اند.

البته برخی از کشورها اقدام اتخاذ تصمیم هایی از قبیل افزایش میزان دستمزد کارگران و کارمندان دولت کرده اند تا آنها قدرت تهیه مواد غذایی گرانقیمت را داشته باشند اما همانطور که می دانیم این روشها فقط به عنوان داروی مسکن عمل خواهد کرد و درد را برای همیشه درمان نخواهد کرد بنابراین راه حل مناسبی برای رفع مشکل کمبود مواد غذایی نخواهد بود.

farmland

برخی دولتمردان کشورهای خاورمیانه برای رفع این مشکل بسیار جدی اقدام به سرمایه گذاریهای بسیار بزرگ در زمینه های مختلف کشاورزی کرده اند به طور مثال در کشور لیبی پروژه بسیار مهمی را جهت آبیاری و رساندن آب به مناطق خشک جهت حاصلخیزی زمین ها به اجرا گذاشته اند این کشور ها این پروژه های بسیار بزرگ را جهت خودکفایی درضمینه تامین مواد غذایی به اجرا گذاشته اند. اما مهمترین عامل تعیین کننده درباره این گونه سرمایه گذاری ها یافتن مناطق حاصلخیز با قابلیت سرمایه گذاری می باشد تا دولت ها اقدام به سرمایه گذاری کنند با توجه به موقعیت جغرافیایی بیشتر کشورهای منطقه خاورمیانه این کشورها بیابانی بوده و نمی توان پروژه های کشاورزی را در آنها به اجرا گذاشت بنابراین باید به فکر یافتن منطقه دیگری جهت این امر باشند.  

بطور مثال کشور عربستان تقریبا 5 سال است که با توجه به این مشکل اقدام به یافتن پتانسیل های سرمایه گذاری در کشورهای دیگر مثل شمال آفریقا کرده است و در زمینه کشاورزی سرمایه گذاری بسیار خوبی در این کشورها انجام داده است.

این سیاست جدید کشورهای منطقه باعث افزایش همکاری های کشاورزی در کشورهای دیگر و انعقاد قرارداد های بلند مدت در این زمینه با دیکر کشورها بوده است. به عنوان مثال کشور عربستان اقدام به سرمایه گذاری های بسیار کلان در کشورهای تایلند، اوکران، برزیل و هندوستان کرده است و با ا ین روش توانسته اند تا مقداری از نگرانی خود بکاهند.

از سوی دیگر کشور امارات عربی متحده نیز اقدام به سرمایه گذاری در زمینه صنعت کشاورزی در کشور پاکستان و کشت محصولا ت استراتژیک کرده که با توجه به اطلاعات اعلام شده توسط دولت مرکزی امارات این کشور در پاکستان تقریبا 70 هزار هکتار زمین زراعی در اختیار دارد.

این اقدام کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث شده تا رقابتی بسیار سنگین برای به دست آوردن فرصت های خوب تجاری در زمینه کشاورزی در کشورهای میزبان یا همان مناطق حاصلخیز به راه افتد و همین امر باعث تشدید نگرانی دولت های کشورهای حاشیه خلیج فارس شده . این دولت ها با پیشنهادهای بسیار بالای مالی به کشورهایی مثل اوکراین، برزیل، تایلند و پاکستان یا برخی از کشورهای آفریقایی توانسته اند آنها را متقاعد کنند تا زمین های حاصلخیز بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند.  از طرفی کشور چین نیز با توجه به همین مشکل خود نیز به یکی از رقبای کشورهای حاشیه خلیج فارس در زمینه تصاحب زمین های بیشتر کشاورزی در کشورهای هدف تبدیل شده است .

حال با توجه به این نیاز روز افزون تهیه منابع غذایی برای کشورهای منطقه خاورمیانه و استعداد بسیار بالای کشور ایران باید دید که جایگاه کشور ایران در تامین مواد غذایی منطقه خاورمیانه چقدر است و آیا ایران توان افزایش صادرات را در زمینه نهاده های کشاورزی خواهد داشت یا خیر.

البته همانطور که می دانیم صادرات زمانی اتفاق می افتد که کشوری مازاد تولید داشته باشد و بعد از تامین نیاز داخلی خود بتواند به فکر صادرات باشد که البته با توجه به خشکسالی های گسترده در ایران شاید این امر زیاد در دسترس نباشد.

از سوی دیگر کارشناسان صنعت کشاورزی معتقد هستند که اگر دولت اقدام به سرمایه گذاری زیربنایی در این زمینه انجام دهد و ماشین آلات به روز شده را در اختیار کشاورزان قرار دهد یا اقدام به ترویج تکنولوژی نوین در این صنعت در بین کشاورزان  کند می تواند امیدوار بود که در آینده ای بسیار نزدیک ایران یکی از عمده تامین کننده نیاز مواد غذایی کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد و به همین روش اقدام به ارزآوری در این زمینه کند و باعث بهبود شاخص صادرات غیر نفتی در ایران شود.