صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

قبل از سفر پوست خودتان را آماده سفر کنید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٥
 

کم کم به تابستان نزدیک می شویم و با توجه به تعطیلی مدارس فصل سفر و گردش آغاز می شود آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که اگر بار سفر می بندید باید به فکر توشه سفر برای پوست خودتان هم باشید؟

معمولا پوست عضوی از بدن هست که پس از چند دهه زندگی به یاد آن می افتیم ، در دوران نوجوانی از شادابی خودادادی این عضو بدن لذت می بریم اما در ابتدای میان سالی با کمی تغییر در آن ناگهان به فکر نگهداری از آن می افتیم که شاید دیگه کمی دیر شده باشه اما به قول معروف ماهی رو هروقت از آب بگیری تازه است.

پوست ما به عنوان بزگریتن عضو بدن ماست و اولین سپر دفاعی بدن ما نیز به حساب می آید وظیفه حفظ سلامتی بدن ما شاید اول به عهده آن باشد سپس به عهده اعضای دیگر ، خوب حالا با توجه به اهمیت این عضو چه کار کنیم که پوستی خوب و شاداب داشته باشیم در این باره شاید مطالب و آگهی های بسیار زیادی خوانده باشیم یا حتی مبالغی بسیار زیاد هم هزینه کرده باشیم.

همگی باور داریم که هرگز امکان مقابله با پیری و فرسودگی طبیعی پوست یا همان چین و چروک ها  نیست و در برابر اراده خداوند و طبیعت نمی توان ایستاد اما شاید بتوان با استفاده از موادی طبیعی روند این فساد را کند تر کرد و مدت زمان بیشتری از شادابی پوستمان احساس رضایت کنیم.

به همین دلیل با توجه به توصیه های فراوان پزشکان و متخصصان پوست نکاتی را جهت یادآوری عنوان می کنم.

با توجه به نوع پوستتان (خشک یا چرب) سعی کنید از صابون های بهداشتی مناسب با آن استفاده کنید و PH صابون را مناسب با آن تهیه کنید این موضوع باعث می شود که میزان چربی پوست شما متناسب و کافی بماند و باعث حفظ خاصیت الاستیکی آن شود و در نهایت پوست شما کمتر دچار چین و چروک می شود.

حفظ پوست صورت و نقاطی که بیرون از لباس هستند در مقابل اشعه های غیر مفید خورشیدی ، یکی از برنامه های همیشگی شما باشد که حتما این کار را باید با استفاده از کرم های ضد آفتاب انجام دهید یا با استفاده از کلاه و یا دستکش های نخی از رسیدن آنها به بدن خودتان جلوگیری کنید.

پاکیزگی و نظافت برای پوست بدن ما یکی از موارد بسیار مهم می باشد که باید در رعایت آن بسیار کوشا باشیم بطوری که اکثر متخصصان پوست هم عقیده هستند که استحمام منظم روزانه و شستشوی بدن با آب گرم و صابون یکی از راههای حفظ و مراقبت از پوست می باشد بطوری که پس از شستشو تمامی حفره های تعریق پوست از گرد و غبار رسوب کرده در آنها خالی شده و باعث می شود که غده های عرق به راحتی کار خود را انجام دهند بنابراین پوست ما بدون هیچ مشکلی مشغول به زیست خودش می کند.

عامل اصلی دیگری که برای محافظت از پوست ما لازم است که البته رابطه بسیار محکمی با بانوان دارد کم کردن استفاده از مواد آرایشی می باشد همه بانوان می دانند که این مواد باعث تاثیر منفی روی زیست عادی پوست ما می شود و مشکلات بسیاری را ایجاد می کنند بنابراین استفاده از این مواد باید به حداقل خود برسد و اگر امکان داشت از مواد طبیعی برای آراستن و ارایش کردن استفاده شود.

نباید هرگز خوردن خشکبار را فراموش کنیم آن هم به این دلیل که این خوراکی های بسیار خوشمزه دارای مقدار متنابهی از مواد مفید برای بدن ما هستند و ویتامین های لازم را نیز به بدن ما هدیه می دهند البته نباید سبزیجات و میوه ها را از این لیست فراموش کرد این مواد باعث طراوت و شادابی پوست شما خواهند شد بخصوص میوه هایی که دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند. در رژیم غذایی خود لبنیات را از قلم نیاندازید  اما مهمترین خوراکی که پزشکان به آن تاکید دارند نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز می باشد که این آب باعث کنترل رطوبت پوست شما می باشد و به کمک همان رطوبت می توانید یک پوست بسیار خوب و شادابی داشته باشید

خوب حالا با رعایت کردن و یادآوری این نکات برای شادابی و محافظت از پوست شما نوبت به محافظت از پوست هنگام سفر می باشد.

با توجه به تحقیقات متخصصان پوست بدن در هنگام مسافرت نیاز به مراقبتهای بیشتری دارد بنابراین قبل از سفر باید آن را آماده سفر کنید و برای توشه راه بردارید. متخصصان  پوست در دانشگاه استنفورد  طبق تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که پوست بدن انسان که عضو بسیار حساسی هم هست نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی بیشترین واکنش را خواهد داشت . که اغلب این واکنش ها به صورت ترشح یا عدم ترشح چربی می باشد . تشرح بیش از حد چربی روی پوست ایجاد ناراحتی می کنند و شاید باعث شود شما پیرتر از سن واقعی خودتان بنظر برسید یا اگر تشرح چربی را قطع کند باعث خشک شدن پوست می شود و پوست شما شکننده خواهد شد بنابراین به سرعت چین و چروک ها خودنمایی خواهند کرد و هرگز شما از ظاهر خودتان لذت نخواهید برد بخصوص زمانی که در صبح اولین روز سفر پس از استراحت جلوی آینه می روید.

بنابراین برای کنترل و محافظت از این عضو بدن برای شما راهکارهایی ارایه داده اند که دانستن آنها خالی از لطف نیست.  این محققان اعتقاد دارند که باید چند هفته قبل از سفر شروع به آماده سازی پوست بکنیم تا در هنگام سفر بتوانیم خاطرات خوبی را ثبت کنیم.  دانشمندان می گویند بهتر از  تقریبا دو یا سه هفته قبل از سفر شروع به شستشوی پوست صورت خود با لوسیون های بهداشتی و مرطوب کنندهای توصیه شده بکنید.  اولین وسیله ای را که در چمدان خودتان قرار می دهید یک تیوپ کرم ضد آفتاب باشد این موضوع زیاد مهم نیست که شما به منطقه گرمسیر سفر خواهید کرد یا سرد سیر هر دو نقطه قابلیت صدمه زدن به پوست شما را دارند بنابراین استفاده از این کرم ها بسیار مهم خواهد بود.

حداقل از چندروز قبل از سفر رژیم غذایی خود را به بیشترین میزان ویتامین C اختصاص دهید و لبنیات را نیز بیشتر مصرف کنید  این موارد می تواند به شما کمک کند تا بتوانید عکس های بسیار زیبایی از خودتان را به همراه بیاورید بنابراین بهتر است قبل از بستن بار سفر به فکر آماده کردن پوست خودتان برای سفر باشید


 
 
این پلک های دردسرساز!!!!
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٥
 

یکی از دغدغه های بانوان همیشه در شب قبل از میهمانی یا کلا برای آماده شدن برای جشن عروسی یا هر جشن دیگری پف دور چشمها بوده است .

بسیاری از شرکت ها و سازندگان لوازم آرایشی بهداشتی از همین فرصت استفاده کردند و کرمهای بسیار گرانی را به بازار عرضه کردند که البته مورد استقبال بسیاری از بانوان نیز قرار گرفته است.

اما همگی این راهکارها همانطور که همه می دانیم زودگذر بوده و دایمی نیستند و هرگز نمی توان جلوی روند پیری را گرفت و تغییرات ناشی از این روند پیری را فقط می توان به تاخیر انداخت .

اما دلیل این عارضه  چیست؟  بسیاری از پزشکان معتقدند که این افتادگی در ناحیه چشم و پلک در انسان موردی ارثی است که البته مرور زمان و سن انسان نیز باعث این موضوع می شود.  همگی ما میلیاردها بار در طول زندگی خودمان پلک می زنیم  در روند طبیعی و سالهای اولیه زندگی ما خاصیت الاستیکی پوست انسان باعث شده تا پوست پلک دوباره به صورت وحالت اولیه خود بازمی گردد اما پس از چندی و در دوران میان سالی از خاصیت الاستیکی پوست ما کم کم  کاسته می شود و باعث ایجاد چین و چروکی روی پلک می شود که در برخی از موارد این افتادگی پوستی حتی تا روی مژه ها کشیده می شود و باعث محدود شدن دید انسان نیز می شود.

اکثر اوقات پف کردن دور چشم هنگام صبح بیشتر به چشم می خورد و انسان با این موضوع درگیر شده است یا حتی در برخی از مواقع در بیداری های ممتد یا کم خوابی ظاهر می شود   دانشمندان معتقد هستند که شکل طبیعی این پف که هنگام صبح حادث می شود با بیدار شدن ما و قرار گرفتن ما به شکل عمودی جاذبه زمین دوباره آن را به شکل عادی خود تبدیل کرده و دیگر خبری از پف کردن دور چشم نیست اما اگر از حالت طبیعی بیشتر باشد مدت زمان زیاد تری لازم هست تا این پف دوباره به حالت اولیه خود بازگردد بنابراین شاید تمام روز تا شب شاهد این پف باشیم که زیاد هم خوشایند مان نباشد.  یا در برخی مواقع دایم باشند .

به هرحال امروزه با پیشرفت علم جراحی زیبایی عمل بسیار ساده ای درباره از بین بردن این پف ها دور چشم قابل اجراست که می توان پس از مشروت کردن با پزشک از آن استفاده کرد اما این متخصصان برخی توصیه ها را برای جلوگیری از ایجاد این پف ها و یا حتی قبل از رفتن به مراسم جشنی دارند که این توصیه ها عبارتند از

1.        استفاده از ویتامین C : خوردن مرکبات و میوه هایی که بیشترین میزان ویتامینC  را در خود ذخیره کرده اند می تواند از چند روز قبل از مراسم به چهره شما کمک کنند.

2.        ماساژ با یخ: تکه یخی را داخل یک پلاستیک بگذارید و به مدت یک تا دو دقیقه به ناحیه پف کرده بمالید بعد آن محل را به آرامی ماساژ دهید .

3.        ورزش منظم روزانه : این محققان می گویند انجام فعالیت های ورزشی ساده مثل دویدن یا حتی طناب زدن می تواند به از بین بردن این پف دور چشم ها شود.

4.        رژیم غذایی بدون نمک و مواد محرک

5.        استفاده از ماسک  های براق کننده یا حتی کرم های فرم دهنده (البته با توجه به تایید پزشک)

پزشکان اعتقاد دارند که شما با رعایت کردن این موارد می توانید برای رفتن به جشن روی چهره خود حساب باز کنید و زیاد از آن گلایه نداشته باشید.

New woman

ژانویه 2011

 

 


 
 
تاثیر آلودگی هوا بر روی پوست انسان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٥
 

همانطور که می دانیم پوست انسان یکی از بزرگترین اعضای بدن ماست و اولین نقطه محافظ بدن می باشد  این عضو بسیار بزرگ بدن مانع از ورود انواع ویروس ها و انگل های خارجی به بدن می شود .

این پوست ماست که ضامن سلامی دیگر اندام بدن خواهد بود اگر از این عضو بسیار حساس بدن مراقبت نکنیم شاید دچار دردسرهای بسیار زیادی بشویم.

زندگی صنعتی امروزه بخصوص در کلان شهر باعث بروز آلودگی های بسیار زیادی در هوا شده است که این آلودگی ها هرکدام به نوعی روی سلامتی پوست بدن ما تاثیر گذاشته و باعث بروز بیماری هایی نیز می شوند . اولین عارضه آلودگی هوا روی نحوه زندگی انسان از بین رفتن لایه ازن و بروز بسیاری از مشکلات پوستی در برخی از کشورها بوده است.

اما به غیر از این مشکل که شاید سیر تاثیر آن برروی پوست انسان زمان بر بوده مشکل دیگری در هوای سطح شهری که ما در آن زندگی می کنیم هر روز باعث آسیب دیدن این محافظ اصلی بدن ما می شود. این آلودگی فرمالدئید است. این سم در برخی از مواقع باعث بروز حالت تهوع و ضایعات پوستی می شود .

آلودگی هوا به روش های مختلفی روی پوست ما تاثیر می گذارد و باعث بروز مشکلات متعددی میشود که می توان برخی از آنها را اینگونه عنوان کرد که آلودگی هوا روی پوست انسان باعث بروز زخم های سطحی و چین و چروک هایی در میانسالی خواهد شد به همین دلیل ساکنان کلان شهرها باید بیشتر از دیگران به محافظت و نگهداری از سپر طبیعی بدن خودشان باشند و آن را دائم تحت نظر و کنترل بگیرند.

پزشکان و متخصصان پوست در مورد نگهداری و محافظت از پوست اتفاق نظر دارند و آنها روشهای مختلفی را برای ساکنان کلان شهرها اعلام کرده اند که باید برای نگهداری و حفظ شادابی پوست آنها را رعایت کنیم ، این به این معنی نیست که دیگران نیازی به محافظت از پوست خود ندارند بلکه کسانی که در شهرهای صنعتی زندگی می کنند باید بیشتر از دیگران مراقب سلامتی پوست خود باشند . این آلودگی ها گاهی اوقات باعث بروز کبودی های بسیار نامتعارف دور چشم و گودی بیش از حد دور چشم ما می شود.

متخصصان می گویند نکات زیر در محافظت از پوست ما بسیار مهم می باشد.

1.        استحمام روزانه و منظم ، این امر باعث پاک شدن آلاینده ها و سوموم رسوب کرده روی پوست می شود.

2.         کاهش استفاده از مواد آرایشی ، این متخصصان می گویند استفاده از مواد آرایشی و عطرها باعث می شود که آلاینده ها بیشتر روی پوست رسوب کنند و با عرق کردن وارد حفره های موجود در روی پوست شده و آسیب بیشتری نیز خواهند شد یا در برخی موارد استفاده از مواد آرایشی باعث مسدود شدن این حفره ها شده و پوست به طور طبیعی نمی تواند با تعریق این آلاینده ها ی رسوب کرده در منافظ پوستی را از خود دور کند.

3.        استفاده از مرطوب کننده های ملایم برای جلوگیری از خارش

4.        شستشوی کامل دست و صورت : این کارشناسان می گویند هر فرد باید حداقل روزی دو بار به غیر از استحمام دست و صورت خود را با آب ولرم و صابون با PH مناسب بدن خود شستشو دهد تا از بروز مشکلات پوستی جلوگیری کند.

5.        استفاده منظم و مرتب از کرم های ضد آفتاب

6.        استفاده از دست کش های نخی

7.        در صورت بروز زخم روی پوست آن را با کرم های ترمیمی و ضد عفونی کننده بپوشانیم

8.        مهم ترین و آخرین نکته در مورد نحوه تغذیه ماست. این دانشمندان معتقدند که مصرف میزان مناسب لبنیات و شیر روزانه باعث شادابی پوست می شود این مواد باعث از بین رفتن سرب در بدن شده که این موضوع خود به شادابی پوست ما کمک می کند.

 مجله newwoman

آگوست 2010