صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

درآمد 600 بیلیون دلاری صنعت گردشگری ورزشی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦
 

شواهد و نشانه هایی مبنی بر ظهور یک صنعت جدید به نام گردشگری ورزشی در جهان به وجود آمده است که اکثر کشورهای جهان سعی دارند از آن بی بهره نمانند و بهترین استفاده را از این صنعت جدید را به خود اختصاص دهند . این صنعت 600 بیلیون دلاری خود باعث رونق بسیاری از زیر مجموعه هایش شده و روند توسعه آن به گونه ای بوده که اکثر کشورهایی که به ضرورت و اهمیت این صنعت نوین پی برده اند سعی در پیشی گرفتن از دیگران در این صنعت نوظهور را دارند.


 
 
چگونه شش پوند از وزن خود در دوازده هفته بکاهید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٤
 

شکم و دور کمر دو عاملی هستند که می توان به تناسب با آنها به یک فرد چاق یا  مناسب گفت. به هر حال این دو عضو بدن همیشه دردسرهای زیادی برای انسان ایجاد می کنند که بطوری که در برخی از موارد این ناهنجاری های این دو عضو باعث بروز ناراحتی روحی در افراد می شود.

به گفته کارشناسان چاقی یعنی جمع شدن بیش از حد چربی در ناحیه شکم یا پهلوها گفته می شود و همیشه میزان چاقی افراد نسبت به تناسب این اندام سنجیده می شود. نکته اصلی در این روش لاغری این هست که اگر شما به گروه ما پیوستید باید از همین حالا میزان کالری اضافه مصرفی روزانه خود قطع کنید و به همراه آن تمرینات ورزشی منظم روزانه را شروع کنید.

به هر حال نتیجه اصلی این رژیم علاوه بر تناسب اندام ظاهری شما سلامت جسمی شماست.

قدم اول

اولین قدم برای کم کردن شش پوند وزن اضافه در دوازده هفته ترک میز شام می باشد. وقتی شما به این برنامه رژیم غذایی می پیوندید مهمترین نکته بعد از انجام حرکات ورزشی روزانه نخوردن کالری اضافه در روز می باشد بنابراین شما قبل کنترل زمان ورزش خود باید میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید. از همین حالا غذاهای پرچرب را از زندگی خود حذف کنید و برای هر وعده غذایی خود میزان کالری آن را در نظر بگیرید.

این رژیم هیچگونه رابطه ای با غذای سرخ شده ، غذاهای بسته بندی شده ، فرآوردهای گوشتی (گوشت قرمز) و شیرینی جات را ندارد اما به جای آنها به هر میزان که فکر می کنید گوشت سفید، حبوبات، غلات و سبزیجات را می توانید جایگزین آنها کنید.

قدم دوم

وعده غذایی منظم. اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که هرگز برنامه مشخصی برای غذای روزانه خود ندارید این عادت بد خود را ترک کنید و به سرعت برای وعده غذاهای خود برنامه ریزی کنید. با این کار سعی کنید غذاهایی با انرژی بالا میل کنید. با این کار می توانید مدت زیادتری نسبت به قبل احساس سیری داشته باشید. البته نگهداشتن سطح قند خون در این باره بسیار مهم و ضروری می باشد.  بهترین نتیجه ای که از این روش خواهید گرفت این است که شما می توانید میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل کنید و از اضافه مصرف کردن خودداری کنید البته شما باید دقت کنید که سطح و اندازه پروتئین موجود در هر وعده غذایی خود را کنترل کنید. به طور مثال اگر قصد خوردن یک وعده غذایی به صورت سالاد سبزیجات را دارید می توانید برای کنترل سطح پروتئین و کربوهیدرات در بدن خود از گوشت مرغ کبابی یا آب پز نیز در آن استفاده کنید.

قدم سوم

نوشیدن آب به اندازه کافی. بسیاری از چربی ها و اضافه وزن انسان در اثر خوردن نوشیدنی های کالری دار ایجاد می شود که می توان از مهمترین آنها نوشیدنی های الکلی، سودا، نوشابه های گازدار  و آب میوه های بسته بندی نام برد. بهترین راه برای کنترل متابولیسم بدن خوردن میزان کافی آب برای است چون این نوشیدنی بسیار مفید هیچ کالری ای دربرندارد. طبق توصیه داروسازان و پزشکان تغذیه بهترین میزان آب برای بانوان 2.7 لیتر آب در روز و برای مردان 3.7 لیتر در روز خواهد بود.

قدم چهارم

تمرینات سبک ورزشی. ماهیچه های خودتان را با تمرینات ورزشی تقویت کنید و درصد سوخت و ساز بدن خودتان را با این تمرینات زیاد کنید و با این کار از جمع شدن چربی های اضافه در ناحیه شکم خود جلوگیری کنید. به عقیده متخصصان و مربیان ورزشی بهترین نرمشها برای تناسب اندام، تمریناتی کششی در ناحیه ران ها ، شکم ، سینه و باسن خواهد بود ، هر قدر بتوانید این تمرینات را منظم تر و کامل تر انجام دهید به شادابی و کنترل تناسب این ماهیچه ها کمک کرده اید. همچنین این متخصصان عنوان می کنند که هر یک از تمرینات ورزشی را ده یا دوازده بار در چهار مرتبه روزانه انجام دهید. این تمرینات ورزشی را در طی هفته کاملا منظم و متناسب انجام دهید.

قدم پنجم

انجام تمرینات ورزشی سنگین: برای این دستورالعمل کاهش وزن در دوازده هفته شماباید مقدار زیادی از چربی که اندام شما رو در بر گرفته از بین ببرید. برای رسیدن به این خواسته باید سه بار در هفته و در زمان های مشخص از این ورزشها بهره ببرید و با سوزاندن انرژی زیادی بدن خود را آماده به حذف چربی های اضافی کنید. ورزش هایی مانند دویدن، شنا کردن ، طناب زدن، قایق رانی یا پارو زدن ، کوهنوردی بهترین گزینه ها برای این گونه تمرینات خواهد بود.

بهترین روش برای انجام اینگونه ورزش ها ابتدا باید 10 دقیقه بدن خود را گرم کنید پس از آن تقریبا 30 دقیقه این تمرینات ورزشی را انجام دهید و پس از آن ده دقیقه بدن خود را خنک کنید و دوباره در شرایط عادی قرار دهید . این روش منظم برای کاهش وزن شما بسیار موثر خواهد بود و در هفته حداقل باید سه بار انجام شود تا نتیجه بگیرید.

قدم ششم

ورزش هایی که چربی های زیر شکم و باسن را آب می کنند. آخرین راهکار در این بسته دوازده هفته ای هدف قرار دادن توده های چربی در ناحیه زیر شکم و باسن انسان است که بهترین روش برای از بین بردن این توده چربی ورزشهای مخصوص این ناحیه است اما در برخی از متون عنوان شده که بهترین روش نیز تغییر عادات غذایی از مواد چربی دار به گیاه خواری است اما به هر حال امکان کاهش این توده چربی با تمرینات منظم ورزشی نیز وجود دارد. از تمریناتی که می تواند در این قسمت به شما کمک می توان دراز و نشست، بارفیکس، طناب زدن و دوچرخه سواری را نیز عنوان کرد که در هر بار تمرین حداقل باید 20 دقیقه این تمرینات انجام شوند تا اثر آن مشهود باشد.

 به هر حال با این بسته راهنما شاید بتوانید وزن خود را کاهش دهید اما توصیه تمامی متخصصان و پزشکان تغذیه به این است که اگر شما از ابتدا میزان ورود کالری به بدن خود را کنترل کنید و تمرینات منظم بسیار سبکی چون پیاده روی حداقل نیم ساعت در روز و یا نرمش های ساده را روزانه به میزان ده دقیقه انجام دهید بطور کل وزنی متعادل خواهید داشت و نیاز به کاهش وزن نخواهید بود.


 
 
سیزده خاصیت خیار
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳
 

از قدیم می گفتن از خیار، بی خاصیت ترمیوه نداریم ، اما با توجه به تحقیقات گسترده متخصصان تغذیه و علوم پزشکی خواص بسیاری از خوراکی کشف شده و به اطلاع همگان رسیده اما امروزه ظاهرا موارد مصرف جدیدتری نیز برای این خوراکی کشف شده بنابراین لطفا مطلب زیر را بخوانید فکر کنم نظرتان عوض شود

 × خیار دارای ویتامینهایی است که روزانه ما بدان نیازداریم. مانند ویتامینهای ب یک ، دو، سه، پنج، شش، اسید فولیک، ویتامین سی، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر و پتاسیم و روی

 × اگر بعد از ظهر خسته هستی بجای اینکه نوشیدنیهای کافیئن دار بنوشی یک خیار بخورید. آن دارای ویتامینهای بی و هیدروکربور است که شما را سرحال آورده و چند ساعت این حس را به شما هدیه می دهد.

× اگر آینه حمام بخار میکند آنرا به آینه بمالید تا از بخار کردن جلو گیری کند.

 × اگر حشرات و حیوانات باغچه شما را نابود میکنند یک بشقاب آلومینیومی خیار لایه لایه برش خورده را بگذارید تا همه آنها را فرار دهد. مواد خیار با آلومینیوم ترکیب شده و بویی را ایجاد میکند که همه حشرات و... را فراری میدهد. ولی انسان آنرا حس نمیکند.

× اگر روی پوست خود ناهمواری دارید و میخواهیدکه از شر آن قبل از رفتن به استخر خلاص شوید خیار برش خورده را به آن محل ها روی پوست خود بمالید. مواد فتوشیمیایی خیار باعث میشود که کلوژنهای پوست جمع شود و چاله چوله ها از بین بروند. روی چروکها نیز بسیار موثر است.

× اگر مشروبات الکلی مصرف کرده اید و سردرد و سرگیجه دارید قبل از خواب چند خیار بخورید. عطف به ویتامین ب و شکری که دارد و الکترولیتهای موجود سردرد و سرگیجه را حل میکند

× اگر میخواهید بر گرسنگی عصر فائق آئید خیار بخورید.

× یک ملاقات مهم دارید ولی فرصت واکس زدن ندارید خیار را بمالید روی کفش آنرا براق نموده در مقابل نفوذ آب نیز مقاوم میشود.

 × اگر روغن ندارید، و لولاها سرو صدا میکنند آنرا به آن بمالید روان شوند

 × اگر دچار استرس هستید، یک خیار را خرد کرده و در آب جوش بگذارید، مواد شیمیایی آن باعث آرامش شما میشود.

 × بعد از غذا آدامس ندارید و میخواهید به یک ملاقات تجاری بروید، یک برش از خیار را برای سی ثانیه به سقف دهان بفشرید، بوی بد دهان با کشته شدن باکتریهای بد بو از بین میرود.

 × اگر یک روش سبز برای تمیز کردن وسایل استیل میخواهید، با خیار آنها را تمیز کنید.

 × اگر در حال نوشتن اشتباه کردید از آن میتوانید بعنوان  پا ک کن (از قسمت بیرونی آن) استفاده کنید.

 

 


 
 
عجیب ولی واقعی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٢
 

سقوط از ساختمان 47 طبقه

 آلسید مورنوس به همراه برادرش مشغول شست و شوی شیشه های یک آسمان خراش در نیویورک بودند که ناگهان داربست  فرو می ریزد  و آنها از  طبقه  47 به کف  پیاده رو می افتند.  برادر آلسید در جا کشته می شود و خود آلسید به قدری حالش وخیم بود که پزشکان او  را به اتاق عمل منتقل نکردند و در روی  تخت بخش  اورژانس او را عمل کردند. آلسید مورنوس سه هفته در کما بود و سرانجام روز عید کریسمس چشم گشود. با توجه به اینکه احتمال زنده ماندن حتی پس از سقوط از طبقه چهارم 50 درصد است ، مورناس واقعا  خوش شانس بوده است.

  زندگی با 11 میله آهنی در بدن

  کاترینا بورجس 17 ساله، طی یک سانحه ی رانندگی به قدری مجروح شد  که پزشکان معتقد بودند دیگر هرگز نمی تواند روی پاهای خود بایستد.  او در این حادثه دچار شکستگی گردن، ستون فقرات،  لگن و پای چپ شد و هر دو ریه  او نیز پاره شدند. پزشکان توانستند با 11 میله آهنی و شمار زیادی پیچ و مهره، استخوان های او را به هم وصل کنند تا جوش بخورند. اکنون با گذشت 5 ماه از آن حادثه استخوان ها ی شکسته جوش خورده اند و کاترینا دیگر نیازی به مصرف دارو های مسکن ندارد.

118 روز زندگی بدون قلب

 دزانا سیمونز  پس از چند ماه انتظار،  زمانی که متوجه شد یک قلب برای پیوند جای قلب بزرگ شده اش پیدا شده، بسیار خوشحال شد. اما شادی او مدت زیادی دوام نیافت چراکه مدتی پس از پیوند، قلب جدید او دچار مشکل شد. پزشکان مجبور بودند قلب پیوندی  او را خارج کنند در حالی که دیگر قلبی برای پیوند نداشتند. تنها کاری که پزشکان تا زمان پیدا شدن قلب جدید می توانستند انجام دهند  این بود که دو بمپ مصنوعی در بدن او کار بگذارند تا  عمل خون رسانی را انجام دهند. دزانا 4 ماه با این پمپ ها زندگی کرد و سرانجام  در 29 اکتبر سال گذشته یک قلب جدید به او پیوند زدند و این بار قلب جدید او مثل ساعت کار می کرد.

 نابینایی که با یک دندان بینا شد

  مارتین جونز 42 ساله  10 سال پیش هنگام کار در یک کارگاه اوراقی و به دلیل پاشیدن آلومینیوم در چشمانش بینایی خود را از دست داد . اما چند ماه پیش با یک عمل حراحی واقعا عجیب  بینایی خود را دوباره بدست آورد. او طی این حادثه  دچار 37 درصد سوختگی شد، چشم چپش تخلیه و چشم راستش بینایی خود را از دست داد.

متخصصان  ابتدا سعی کردند با سلول های بنیادی نابینایی او را برطرف کنند ، چون این عمل موفقیت آمیز نبود آنها روش جدیدی را به کار گرفتند. ابتدا یکی از دندان های مارتین را کشیدند و بعد آن را فرم دادند و تراشیدند تا بتوانند یک عدسی مصنوعی روی آن سوار کنند.  پس از آن پزشکان سه ماه دندان آقای جونز را به گونه های وی پیوند زدند تا رگ های خونی و بافت زنده در آن به جریان بیافتد. سپس دندان زنده را به کره چشم وی منتقل کردند و وی ظرف دوهفته بینایی خود را بدست آورد. او توانست  همسرش را که 4 سال پیش با او ازدواج کرده بود دوباره ببیند.

 نجات از انتخاب بین دو فرزند

 

آقا و خانم« گیمبل» که بی صبرانه منتظر به دنیا آمدن دختر های دوقلوی خود بودند،  با یک انتخاب بسیار تلخ و دشوار مواجه شدند .  پزشکان به آنها اطلاع دادند که یکی از دختران آنها  باید بمیرد،  در غیر این صورت  هر دو مرده به دنیا خواهند آمد.

دوقلوها دچار سندروم TTTT (Twin-to-twin transfusion syndrome)بودند شرایطی که در آن رگ های خونی دوقلوها مشترک است و در صورت عدم مداخله پزشکی  هر دو پس از به دنیا آمدن می میرند ، اما اگر  یکی از این دوقلو ها در رحم مادر بمیرد دیگری شانس زنده ماندن دارد. به همین دلیل خانم و آقای گیمبل باید بین  دو دختر خود یکی را انتخاب می کردند. آنها در حال تصمیم گیری بودندکه یک پزشک سوئدی آنها را از این انتخاب تلخ نجات داد.  او به همراه  یک تیم پزشکی دوقلوها را در رحم مادر عمل لیزر کرد تا آن رگهای مشترک را بسوزانند.  این عمل با موفقیت انجام شد و دو ماه بعد هردو دختر زنده به دنیا آمدند.

زندگی پس از قطع سر

جوردن تایلور در یک  سانحه راننگی جمجمه‌اش از ستون فقراتش جدا شد که در دنیای پزشکی به آن «قطع ارتوپدیک سر» می‌گویند. در این مواقع مجروح یک درصد احتمال زنده ماندن دارد اما امید خانواده ی تایلور و دعا هایی که مردم پس از شنیدن  داستان جوردن برای او می کردند او را زنده نگاه داشت.

او  بلافاصله پس از حادثه تحت  یک عمل جراحی قرار گرفت که طی آن  جراح با یک صفحه فلزی، چند پیچ و مهره و چند میله پلاتینی جمجمه را به ستون مهره‌ها وصل کرد. سه ماه بعد جوردن از بیمارستان مرخص شد و حالا دوباره به مدرسه می‌رود.

 پیوند چهره

  کانی کالپ زنی 46 ساله و اهل اوهایو است که اولین دریافت کننده پیوند صورت در امریکا بود. در سال 2004 شوهرش با یک اسلحه به صورت او شلیک می کند و پس از آن یک تیر هم به خودش می زند. هر دو آنها زنده ماندند. مرد به 7 سال زندان محکوم شد و زن تحت چندین عمل حراحی قرار گرفت . در اثر شلیک گلوله،  بینی ، گونه ها و لب های کالپ کاملا متلاشی شده بودند و هیچ یک از عمل ها جراحی نتوانست چهره ی وحشتناک او را ترمیم کند تا اینکه سرانجام در آخرین عمل جراحی 80 درصد صورت کالپ را با اجزای صورت یک زنی که تازه مرده بود جایگزین کردند. این عمل چهارمین پیوند صورت در جهان به شمار می رفت. هر چند چهره او هنوز عجیب است ولی می‌تواند صحبت کند، لبخند بزند و دوباره طعم غذا را بچشد.

 دستی که طعمه ی کوسه شد

گلن اورگیاس جوان سی و سه ساله‌ای است که هنگام موج‌سواری در ساحل سیدنی با حمله یک کوسه روبه‌رو شد و دستش از بازو جدا شد. دست او تنها از طریق یک تکه پوست 3 سانتیمتری  به ساعد وصل بود ولی به خاطر وضعیت جسمانی مطلوب گلن  و سرعتی که او را به بیمارستان رساندند ، یک تیم پزشکی موفق شد دست او را دوباره پیوند بزند.

 نجات با نیش یک عنکبوت

  دیود بلانکارت21 سال پیش طی یک حادثه موتورسواری فلج شد و محکوم به زندگی  روی صندلی چرخ دار . اما دو سال پیش در اثر نیش یک عنکبوت به طور معجزه آسایی  توانست دوباره  روی پاهای خود بایستد . 


 
 
جوان نگهداشتن مغز
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱
 

زمانیکه به 30 سالگی می رسیم، مغزهای ما آهسته و ثابت، مسیر یک منحنی نزولی را در پیش می گیرند. اما این تنزل شناخته شده یک عارضه جانبی غیرقابل فرار نیست، بلکه اخیرا گفته می شود شما می توانید با روشهایی تغییرات مربوط به افزایش سن را خنثی کنید. روشهای ساده ای که فعال بودن شما را تضمین کند و نیروی ذهنی تان را قوی نگه دارد.

  وقتی در اینترنت جستجو می کنید، مراکز کلیدی در مغزتان را که کنترل تصمیم گیری و استدلال آوری پیچیده را کنترل می کنند، درگیر می کنید. این کلیک های کوچک گاهی از خواندن نیز محرک تر است.

  جستجو در اینترنت مدارهای عصبی را استفاده می کند که در هنگام خواندن فعال نیستند. استفاده بیشتر از گوگل که برای جستجو هدفمند تر است، چرخه های قوی تری در ذهن شما می سازد. پیشنهاد: برای مثال چند روز در هفته به مدت 20 دقیقه در اینترنت به دنبال مطالبی بگردید که همواره میخواستید بیاموزید، هر چه که باشد! درباره بازیگران، موسیقی یا فعالیت مغزی!

  بله، ورزش! ورزش می تواند زوال عقل را بخوبی به تاخیر بیندازد. اما می دانید که ورزش منظم می تواند زوال عقل را کاملاً معکوس کند؟ طبق تحقیقات تمرینات ایروبیک سرعت و شفافیت تفکر را بسیار بالا برده و همچنین بافت نسج مغز را زیادتر میکند.

  پیشنهاد: سه بار در هفته به مدت 50 دقیقه پیاده روی تند انجام دهید تا این تاثیر بر شما ایجاد شود. برای نتیجه بهتر در پارک یا مکان پر درخت اینکار را انجام دهید زیرا تاثیرش 20 درصد بهتر خواهد بود.

  مسواک زدن به وضوح با سلامت مغزی ارتباط دارد. این نتیجه پس از مطالعه بر روی هزاران فرد بین 20 تا 59 ساله انجام شده است و مشخص شد بیماریهای دندان و لثه با بدترین بیماری های مغزی در سنین کهولت ارتباط دارد. پس به توضیه های دندان پزشکتان توجه کنید، هر روز مسواک حداقل یکبار و هر بار حداقل 2 دقیقه مسواک زدنتان طول بکشد.

  تا جای ممکن از نوشیدن مشروبات الکلی بپرهیزید، با افزایش مصرف الکل، حجم مغز کاهش می یابد، و این مشکل در زنان بیشتر است زیرا زنان جثه کوچکتری دارند و بیشتر در معرض این خطر قرار می گیرند.

  مصرف زغال اخته سرعت عملکرد مغز را افزایش می دهد و باعث رشد سلولهای هیپوکامپوس می شوند. زغال اخته را همراه با غلات یا ماست مصرف کنید و برای فصلهای بعد فریز کنید.

  با سودکو 10 سال جوانتر شوید! سودوکو سرعت انتقال و تصمیم گیری در مغز را به نحو عجیبی افزایش می دهد، اول می توانید با پازل ها و جدولهای ساده که در تمام فروشگاه ها هست شروع کنید تا در سودوکو حرفه ای شوید!

  مدیتیشن نیز بر بهبود سلولهای خاکستری مغزتان اثر می گذارد و بر رشد مناطقی از مغز که مخصوص کنترل حافظه، زبان و حواس است اثر مثبت دارد. با 15 دقیقه مدیتیشن در روز شروع کنید، مثلا در ساعت ناهار یا قبل از ترک محل کار، راست بنشینید، چشمها را ببندید، و به هر چیزی که در زمان حال حسش می کنید، تمرکز کنید. چه صدای پرنده ای در دوردست باشد چه صدای تنفس تان.

  8 پیشنهاد ویژه برای تقویت مغز

  ۱/ کاری انجام دهید

دانشمندان بر این باورند که نرمش های هوازی منظم می تواند ساده ترین و مهم ترین راه برای سلامتی طولانی مدت مغز باشد. در حالی که قلب و ششها واکنشی سریع نسبت به دویدن بر روی دستگاه دوی ثابت نشان می دهند، مغز هم به آرامی با هر قدم قعالیت میکند. برای سلامت دائمی مغز، روزانه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی (دویدن و نرمش های هوازی) می تواند نقش شایان توجهی داشته باشد.

  ۲/ متعادل بخورید

انرژی بسیار زیاد یا انرژی بسیار کم خللی بزرگ در کارایی مغز ایجاد میکند. رژیم غذایی تشکیل شده از مواد قندی کم با فیبر بالا و چربی و پروتئین معمولی بسیارآرام تر از غذاهایی با میزان قند بالا (مانند شیرینی جات و نشاسته) در بدن تجزیه میشوند. سرعت ثابت و ملایم هضم در روده مقدار انرژی بیشتری را به مغز می رساند، و باعث بهینه‏سازی سوخت و ساز در ارگانهایی شوند که می توانند در سلامتی طولانی مدت نقش بسزایی داشته باشند.

  ۳/ مراقب رژیم غذاییتان باشید

در حالی که پرخوری فعالیت مغز را کند میکند و در طولانی مدت باعث وارد آمدن به مغز می‏شود، کمبود کالری هم می تواند اثر مشابهی را بر مغز گذارد.. رژیم های غذایی مفرط می تواند باعث طولانی شدن برخی دردها در بدن و در نتیجه سلب آسایش شوند، احساسی که باعث اعتیاد افراد به لاغر ماندن ( anorexia ) (ترس از چاق شدن) شود. بسیاری از مطالعات رژیم های غذایی مفرط را با حواس پرتی ، اختلال در حافظه و پریشانی مرتبط می دانند.

  ۴/ مراقب بدن خود باشید

بسیاری از بیماری های قابل پیشگیری مانند دیابت نوع دوم، چاقی، فشار خون و… می توانند تاثیر بسزایی در پیر شدن مغز داشته باشند. فعال و سالم نگه داشتن سیستم گردش خون با کارهایی از قبیل سیگار نکشیدن و عدم استفاده از چربی های اشباع شده مانع از پیری زودرس مغز میشود.

  ۵/ از استراحت و آرامش لذت ببرید

در زمان استراحت و رویا، خاطرات به آرامی مرور میشوند، بعضی دور ریخته میشوند و بعضی ذخیره می شوند. مطالعات نشان می‏دهند وقتی دچار کمبود خواب هستیم، پروتئینی که سیناپس‏ها (محل تماس دو عصب) را شکل می دهد توانایی کافی برای تفکر و فراگیری را از دست می‏دهد، علاوه بر این خواب ناکافی با فراموشی در ایام کهولت رابطه مستقیم دارد.

  ۶/ از قهوه تان لذت ببرید

تحقیقات نشان داده است که استفاده منظم از کافئین از مغز محافظت می کند. بر اساس یک مطالعه علمی ۲ الی ۴ بار سرحال آمدن بعد از خستگی در یک روز می تواند به کاهش فراموشی کمک کند و ۳۰ تا ۶۰ درصد از بروز آلزیمر پیشگیری کند. اینکه آیا کافین موجود در چای و قهوه باعث رفع خستگی میشود یا آنتی اکسیدان موجود در آنها هنوز مشخص نیست اما قهوه باعث افزایش سطح هوشیاری در این بعد از ظهر و چند سال بعد میشود.

  ۷/ ماهی بخورید

براساس تئوری های جدید وجود ماهی در رژیم غذایی انسانها می تواند نقش بسزایی در تقویت حافظه انسانها داشته باشد. اسیدهای چرب مورد نیاز مانند امگا ۳، برای ساختمان مغز مهم بشمار می آیند و تاثیر آنها برای درمان بیماری های مغزی بسیار موثر است. مطالعات انجام گرفته بر روی تاثیر مکمل امگا ۳ نتایج جالبی را به همراه داشت که نشان می داد امگا ۳ دربرخی دیگر از منابع غذایی مانند تخم کتان، ماهی ها و برخی از حیوانات علف خوار نیز یافت می شود.

  ۸/ خونسرد باشید

استرس تاثیر بد و مخربی روی مغز می گذارد و با ترشح هورمون‏های خطرناکی در ناحیه‏ی هیپوکمپوس (hippocampus ) و سایر قسمت های مغز، حافظه را تحت تاثیر قرار می‏دهد. بعضی از دانشمندان بر این عقیده‏اند که داشتن یک زندگی متعادل و دنبال کردن فعالیت های آرامش بخش مانند یوگا، حضور در اجتماع و انجام فعالیت‏های هنری می تواند روند فراموشی بر اثر کهولت سن و پیری مغز را به تاخیر بیاندازد.