صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

«برای کودکان رایگان» پیشنهاد جدید برای گسترش گردشگری
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٢
 

 

گودکان عاملی جدید برای گسترش صنعت گردشگری 

 ·         دبی برای گسترش بازدید کننده از جشنواره تابستانی پیشنهاد جدیدی به گردشگران داده .

·         کودکان بیشتری عامل تاثیرگذار در تصمیم گیری والدن برای انتخاب مقصد را دارند.

·         خدمات بلیت نیم بها تنها خدمات ارایه شده در ایران به کودکان زیر 10 سال است.

·        

مسایل اقتصادی همیشه اساسی ترین نقش در تعیین مقاصد سفر را بر عهده داشته و دارند و عمده این هزینه های برای فرزندان ما بوده و هست و آنها همیشه یکی از عوامل تعیین کننده در مقاصد گردشگری خانواده ها بوده اند . از آنجا که والدین علاقمند هستند که این گونه سفرهای خانوادگی بیشترین استفاده را برای کودکانشان داشته باشند بنابراین سعی در برنامه ریزی های بسیار دقیق با توجه به بودجه خانواده برای انتخاب مقصد گردشگری خود دارند  و بیشترین امکانات را برای دلبندانشان در نظر می گیرند.

اما ، همانطور که می دانیم مسایل اقتصادی و هزینه های سفر همیشه نقش مهمی را ایفا می کند و نقشی کلیدی را در زمینه مسافرات های خانوادگی برعهده دارد. بنابراین ، اگر کشور یا هر مجتمع گردشگری بتواند شرایطی مناسب از نظر امکانات و خدمات رفاهی در عین حال با قیمتی مناسب را ارایه دهد برنده رقابت این صنعت خواهد بود و امکان جلب نظر گردشگران را به خود دو چندان خواهد کرد.

بنابراین پایین آوردن هزینه های سفر در عین کنترل کیفیت خدمات در دستورکار تورها و شرکت های فعال در صنعت گردشگری قرار گرفت. در برخی از موارد این مراکز خدمات گردشگری سعی در تقسیط هزینه ها و دریافت وجه سفر از خانواده ها با اقساط بلند مدت کردند که این سیاست زیاد جواب گوی این موضوع نشد و از نظر روانی شاید برای بسیاری از خانواده ها قابل قبول نبود ، پس از این برخی از دولت ها و شرکت ها اقدام به تهیه کارتهای اعتباری سفر کردند که این موضوع هم مشکلات بسیاری برای اجرا داشت.  

مدیران بازیابی و موسسات تحقیقاتی در زمینه صنعت گردشگری در سطح بین المللی  پس از مطالعات مختلف به این نتیجه رسیدند که کودکان بیشترین هزینه ها را در مسافرت ها ی خانوادگی به خود اختصاص می دهند بنابراین اگر امکان کاهش هزینه های این گونه سفرهای خانوادگی فراهم شود موفقیت در زمینه جذب گردشگر تضمین شده خواهد بود.  از این رو بسیاری از مدیران فعال در زمینه صنعت گردشری اقتصاد به برنامه ریزی های بلند مدت در این زمینه کردند بگونه ای که در کنار خدمات تورهای خود خدمات رایگانی از جمله نگهداری کودکان در طول مدت برگزاری تور به صورت رایگان را به خانواده پیشنهاد می دادند . به عنوان مثال کشور هلند در این زمینه پیشگام شد و حتی اقدام به ساخت هتلی مخصوص کودکان کرد ، یا اینکه تورهای گردشگری هزینه برگزاری تورهای خود را برای کودکان تا سنین مشخصی نیم بها دریافت می کردند. اما این سیاست ها هم آنچنان موفق نشد.

در همین راستا، شیخ نشین دبی برای بسط و گسترش صنعت گردشگری و همچنین توسعه جشنواره سنتی تابستانی خود در کشورش با پیشنهاد جدیدی برای بازدید کنندگان وارد میدان رقابت صنعت جذب گردشگر برای کشورش شد. «کودکان رایگان» جمله ای هست که در اکثر تبلیغات گردشگری دبی در زمان برگزاری این جشنواره تابستانی به چشم می خورد.

 بنابه گزارش ها این دومین سالی است که کشور دبی اقدام به چنین کاری می کند که البته این پیشنهاد نیاز به هماهنگی بسیار زیادی بین عوامل مختلفی در سطح کشور داشت که این هماهنگی بین اداره گردشگری و بازاریابی دبی (DTCM) ، خطوط هواپیمایی امارت ، 80 هتل ، مراکز مختلف خرید ، اداره مهاجرت و تورهای محلی ایجاد شده است و به خانواده ها اجازه می دهد ، حداکثر تا 2 فرزند زیر 16 سال خود را تقریبا رایگان در زمان برگزاری این جشنواره به همراه داشته باشند. با این برنامه ریزی کشور دبی توانسته هم این جشنواره را تبلیغ کند و هم گردشگران را تشویق به مسافرت به این کشور کرده .

براساس این بسته پیشنهادی برای مسافرت در فصل برگزاری جشنواره تابستانی دبی خانواده ها می توانند برای فرزندان خود خدماتی چون، بلیت هواپیما (شرکت هواپیمایی امارات ایرلاین)، ویزا، امکانات تفریحی و حمل نقل را به صورت رایگان دریافت کنند و در برخی از موارد دیگر با تخفیفات بسیار زیاد برای فرزندانشان از این سفر تابستانی لذت ببرند.

این پیشنهاد به این دلیل مطرح شده که در سال 2009 میلادی دولت دبی برای حفظ رتبه صنعت گردشگری کشورش و کسب درآمد حاصل ازآن اقدام به اجرای قانون مشابهی کرد که طبق آن تمام تخفیفات و امکانات  برای یک فرزند در نظر گرفته می شد.

ریچارد وائوگن یکی از مدیران صنعت گردشگری در دبی اعلام کرده : طرح کودکان رایگان ، سال گذشته طرحی بسیار موفق و سودآور بوده بهطوری که حدود 20 هزار گردشگر با استفاده از این قانون وارد خاک دبی شدند که مبداء حرکت آنها از 70 کشور مختلف جهان بود. به همین دلیل امسال با همکاری DTCM و دیگر سازمان های توریستی دبی تصمیم به گسترش این امکانات و پیشنهادهای جالبتری برای جذب حداکثری گردشگران به دبی گرفتیم و آن را اجرایی کردیم.

این مدیر اعلام کرده که حتی در برخی شرایط به جز این تخفیفات برای کودکان خدمات بهتری نیز به آنها داده شده از جمله می توان به مدت سفر انها با هواپیما را اشاره کرد که در طول پرواز این کودکان از یک وعده غذا مخصوص خود برخوردار خواهند بود و یا اینکه در مونیتور مقابل صندلی خود می توانند بازیهای مهیج کامپیوتری را رایگان تجربه کنند و یا اینکه بسته های فرهنگی بسیار جالبی را دریافت کنند.

گفته این مدیر فعال در صنعت گردشگری و همچنین خدمات ارایه شده به کودکان می تواند مهر تاییدی بر اهمیت حضور آنها و تاثیرگذاری این کودکان در نحوه تصمیم گیری والدینشان برای انتخاب مقصد سفرهای تابستانی آنها باشد بنابراین بهترین روش برای رونق صنعت گردشگری شاید درهر کشور دیگر از جمله ایران نیز اجرای اینگونه سیاست ها باشد که متاسفانه در ایران به کلی فراموش شده و به تخفیفات بسیار کودکانه ای اکتفا شده.

اما از سوی دیگرر صالح محمد القزری، دیگر مدیر دولتی صنعت گردشگری در کشور دبی گفته: این کشور یکی از بهترین گزینه های گردشگری برای خانواده های دیگر کشورها و کشورهای منطقه بوده . این موضوع در حالی مطرح شده که دبی به عنوان امن ترین شهر توریستی منطقه شناخته شده و بیشترین جاذبه های گردشگری را در خود جای داده که بیشتر این جاذبه ها جنبه تفریحی دارند.

گردشگران به راحتی می توانند به اطراف کشور با وسیله نقلیه شخصی خود سفر کنند و در نهایت آرامش و آسایش از تعطیلات خود همراه خدمات بسیار عالی و یکسانی برخوردار شوند . این مدیر اضافه می کند : کشور دبی توانسته نیازهای هرگروه سنی و سلیقه های مختلفی را پوشش دهد و شاید بتوان گفت توانسته ایم تمام خواسته های گردشگران را با بهترین کیفیت پاسخ دهیم.

اما سئوال اصلی برای صنعت گردشگری ایران این است نقش و اهمیت کودکان برای بسط و گسترش این صنعت در کشور چه بوده؟ یا اینکه چه سیاست هایی برای این گروه سنی در نظر گرفته شده است ؟

با توجه به سنن و آداب ما ایرانیان و اهمیت حضور کودکان در کنار خانواده این سیاست یکی از بهترین سیاست های جذب حداکثری گردشگر چه داخلی و چه خارجی شاید پرداختن به کودکان باشد بنابراین بد نیست که مدیران صنعت گردشگری ایران توجه ویژه ای به این موضوع فراموش شده داشته باشند و سیاست های جدیدی را بر مبنی این گروه سنتی اتخاذ کنند تا بتوانند خانواده ها را تشویق به مسافرت رفتن کنند.


 
 
اگر تابستان تحمل گرما را ندارید، به این شهرها سفر کنید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۱
 

از آنجایی که همیشه درجه حرارت و سرما و گرمای هوا دلیل بیشتر سفرهای بشر بوده است حال اگر به اندازه کافی از حرارت تابستانی خاورمیانه بی حال و بی رمغ شده اید می توانید یکی از مناطق خنک تری که تا به حال ندیده اید را انتخاب کنید و به آنجا سفر کنید و تجربه ای بسیار خوب داشته باشید و دوباره سرحال شوید. جایی که از شدت سرما یخ بزنید یا اینکه در آفتابی دلچسب کنار ساحل دراز بکشید و از گرمای مطبوع آن لذت ببرید. به هر حال ما ایده های بسیار جالبی برای شما خواهیم داشت تا در این فصل از تابستان هرچه بیشتر از تعطیلات تابستانی خود لذت ببرید.

سرد سیری

لاس لناس، آرژانتین : LAS LENAS, ARGENTINA

میانگین درجه حرارت در ماه جولای (خرداد و تیر ) هشت درجه سانتیگراد

در این منطقه از آمریکای جنوبی ، از ماه june تا October ، فصل اسکی شروع خواهد شد جایی که آسمان آبی و کم ابر باعث تجمع بسیاری از اسکی بازهای حرفه ای در این منطقه می شود.

نکته اصلی این است که بیشتر توریست ها از طریق پروازهای هفتگی از شهر بوئینس آیرس به این منطقه می آیند نه اینکه با ماشین بنابراین و تجمع ماشین در این منطقه بسیار کم است بنابراین سکوت خوبی در منطقه حاکم است و از هیاهوی شهری در این منطقه خبری نیست بنابراین تعطیلات بسیاری خوبی را برای گردشگران در طول اقامتشان فراهم می کند. نکته جالب توجه در این منطقه و پیست اسکی  آن این است که در کلیه رده های سنی امکانات ورزشی فراهم شده از مبتدی ها تا حرفه ای ها کاملا می توانند از این مکان استفاده کنند بدون اینکه مزاحمتی برای گروه دیگر ایجاد کنند. بهترین مکان برای اقامت در این شهر هتل Piscis Hotel است این هتل 5 ستاره با 90 اتاق و استخر اختصاصی و مدرسه اسکی خود باعث شده تا بسیاری از مسافران این هتل را برای اقامت خود در فصل اسکی و ورزش های زمستانی انتخاب کنند.

ولینگتون- نیوزلند Wellington-newseland

متوسط درجه حرات در ماه جولای (خرداد و تیر) هشت درجه سانتی گراد

نیوزلند در واقع فاصله بین یک تابلو نقاشی تا طبیعت است و فاصله عکس از طبیعت تا واقعیت را از بین می برد. این منطقه ساحلی و بنادر زیبای آن که توسط تپه های پوشیده شده از گیاه احاطه شده اند بهترین فرصت را برای تعطیلات خوبی فراهم می کنند . هرگز لذت قدم زدن در هوای پاک و مناظر طبیعی آن قابل و صف نیست بلکه مانند یک رویایی است که برای شما به واقعیت تبدیل شده است.

ورزش های هیجان انگیز و ماجراجویی های ورزشی همچنین قایق سواری یا شام خوردن در یک رستوران شناور می توانند روح هر انسانی را دوباره بسازد و آرامش را برای آن به ارمغان آورد. در این منطقه بسیاری از رستوران های خوب از سراسر جهان گرد هم آمده اند و جای تعجب نیست که از هر منطقه که مایل باشید می توانید غذا پیدا کنید و طعم غذای آن منطقه را بچشید. شاید بتوان گفت : که نیویورک دوم جهان در این منطقه بنا شده از هر قوم و کشوری می توانید رستوران پیدا کنید و طعم غذای آن کشور را با همان مزه اصلی بچشید. می توان برای داشتن تعطیلاتی خو به هتل inter continental بروید و در آنجا اقامت کنید. این اقامتگاه با اطاقهای بسیار مجلل و سالن های بسیار مجهز ورزشی اختصاصی همراه دیگر امکانات رفاهی بهترین گزینه اقماتی شما در نیوزلند خواهد بود.

 

ریک جاویک ایسلند REYKJAVIK-ICELAND

متوسط درجه حرارت در جولای (خرداد و تیر) ده درجه سانتی گراد

 

اقامت در این شهر ممکن است سختی های خاص خود را داشته باشد اما با توجه به خلاقیت و کوشش ساکنان آن، این شهر به یکی از مراکز توریستی تبدیل شده است و امکانات خوبی را برای گردشگران خود در حد توانش فراهم کرده است. ریکیاویک به یکی از فریبنده ترین مکان های روی زمین تبدیل شده در این فصل از سال درست مانند یک نمایشگاه هنری اما طبیعی خواهد بود و همین تنوع در این سرزمین باعث شده که موقعیت توریستی مناسبی را برای هر فردی مهیا کند در این منطقه بهترین اقامتگاه هتل 101 (101 HOTEL) خواهد بود. یقین داشته باشید که بازدید از بازار محلی ماهی با همه بوها و مناظر جالب آن نقطه جالب توجهی در طول سفر شما خواهد بود. اما هرگز این سفر را محدود به شهر یا اطراف مراکز خرید نکنید چون فرصتی بسیار استثنایی را از دست داده اید، مناظر و چشم اندازه monlike ایسلند را تجربه کنید و از خوردن غذای پخته شده با گوشت گوزن و یا ماهی های دودی لذت ببرید. البته بهترین نقطه سفر شما آبتنی کردن در حوضچه آب گرم طبیعی این منطقه خواهد بود درست زمانی که هوای اطراف شما خنک است و شاید برف از آسمان ببارد. اما زمانی که از آب بیرون می آیید سریع باید ژاکتی به تن کنید تا سرما نخورید.

معتدل

 

کیپ تن آفریقای جنوبی  CAPE TWON

متوسط درجه حرارت در جولای (خرداد و تیر ماه) دوازده سانتیگراد

این شهر از قدیم الایام شهرت جهانی داشته که البته بیشتر به عنوان بندری تجاری بوده اما امروزه ساحل و آبشارهای طبیعی این منطقه باعث شده از دید ویژه ای به این طبیعت نگاه کنند و با توجه به سرمایه گذاری های بسیار بزرگ در زمینه صنعت گردشگری امروزه در این بندر به عنوان یکی از مراکز توریستی جهان تبدیل شده است. این شهر با بیش از 400 مرکز خرید توانسته نمونه کاملی از آداب و رسوم آفریقا را برای گردشگران نمایان سازد.  درجه حرات مناسب ، آب و هوایی بسیار تمیز و رویایی باعث شده که هر سال تعداد بیشتری از گردشگران به این منطقه سفر بکنند اگر علاقمند به لذت برای از مناظر منحصر بفرد طبیعت هستند و دوست دارید از فراز کوههای پوشیده از گیاهان به دریا و افقی آن نگاه کنید گزینه ای مناسب یعنی بندر کیپ تن را پیش روی دارید.

برای لذت بردن از این صحنه زیبا می توانید با تله کابین به بالای کوه بروید و از آنجا به این منظره طبیعی و حیرت آور نگاه کنید. بهترین مکان برای اقامت شما در این شهر هتل café grace خواهد بود این هتل جایی است که می توان در آن اقامت داشت و از بهترین غذاهای محلی و استخرهای خصوصی لذت برد.

 

استرالیا سواحل طلایی GOLD COAST

میانگین درجه حرارت در جولای (خرداد و تیرماه ) هفده درجه سانتیگراد

این منطقه یکی از منحصر به فرد ترین مناطق استرالیا است این ساحل طلایی بیش از 70 کیلومتر گسترده شده و بهترین امکانات اقامتی و سیاحتی در آن فراهم شده و اگر با یک قایق شخصی گردش می کنید یافتن یک جای مناسب و بکر برای لنگر انداختن برای شما به هیچ عنوان سخت نخواهد بود.

بهترین مکان برای اقامت در این منطقه plazzo Versace خواهد بود. این مجموعه تفریحی و گردشگری با اطاق های مناسب و زیبای خود توانتسته هر ساله تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به خود جلب کند و آنها را با خاطراتی رویایی روانه زادگاهشان کنند به یاد داشته باشید که رسیدن به این نقطه زیبا از جهان با کشتی امکان پذیراست و راه دیگری برای لذت بردن از امکانات نیست . هتل پلازا ورساچه خود امکانات رفاهی شما را در یک قایق خصوصی 5 ستاره در این سواحل فراهم خواهد کرد. البته نکته بسیار جالب برای مسلمانان جهان این است که این هتل و کلیه خدمات آن طبق قوانین اسلام بوده و حلال فود در دسترس است.

 

کپنهاگن دانمارک COPENHAGEN-denmark

میانگین درجه حرارت در جولای (خرداد و تیر) هجده درجه سانتیگراد

کپنهاگن شهری بسیار مشهور در منطقه اسکاندیناوی برای گردشگران جهانی است و آرام ترین محیط برای یک تعطیلات خانوادگی امنیت در این شهر در بالاترین سطح جهانی خود قرار گرفته و تمامی افراد توانایی تکلم به زبان انگلیسی را دارند بهترین محل برای اقامت قلعه فریبنده یا damish coast در سواحل دانمارک یکی از بهترین مکان های توریستی برای گردشگران است به گونه ای که صحرگاه مناظر فریبنده و زیبایی را خواهید دید هر یک از اطاق ها با معماری باستانی و مسیر مارپیچ همراه با جنگل و مناظر فریبنده باعث می شود تا شما خود را در قرون وسطی حس کنید.

اما اگر قصد سفر به این منطقه اروپایی را دارید بهترین مکان برای اقامت شما جزیره کپنهاگ خواهد بود که این هتل مجهز ترین و مناسب ترین هتل پایتخت دانمارک برای شما ست. این هتل که روی یک جزیره ساخته شده بهترین امکانات را برای شما و خانواده شما خواهد داشت.

آب و هوای گرم

اویان فرانسه EVIAN-FRANCE

میانگین درجه حرارت در جولای (خرداد و تیرماه) بیست و یک درجه سانتی گراد

آبهای معدنی و حوضچه های آب معدنی که به عقیده برخی خواص درمان دارد تنها دلیل مشهور شدن این شهر به عنوان یک منطقه گردشگری نیست بلکه صدای آواز پرندگان کنار دریاچه ژنور GENEVA که در سایه کوه چاپلایس CHABLAIS و پوشیده از درختان سبز خود مانند نگین انگشتری نظر شما را به خود جلب می کند خواهد بود. در این فصل همه شگفتی و زیبایی این منطقه گردشگران و عکاسان بسیاری را از سراسر جهان به خود جلب می کند اما وجود این دریاچه باعث شده که تمامی ورزش های آبی در سواحل زیبای این نگین درخشان میان کوههای سبز اطراف آن از رونق خوبی برخوردار باشد اما دوستداران ورزش های دیگر نیز بی نصیب نمانده اند به عنوان مثال دوستداران گلف با زیبا ترین زمین های گلف طبیعی روبرو خواهند شد و از بهترین سرویس دهی در این زمین ها استفاده می کنند.بهترین منطقه اقامتی در این سرزمین رویایی رویال هتل خواهد بود تا سفری تضمین شده را به شما هدیه دهد.

 

مادیرا پرتغال MADEIRA-portugal

میانگین درجه حرارت در ماه جولای (خرداد تیر) بیست و چهار درجه سانتی گراد

این منطقه در کشور پرتغال که از تعدادی جزیره آتشفشانی تشکیل شده بهترین منطقه گرمسیری برای مسافرت های تابستانی ماست. این جزیره های رویایی که با مخمل سبزی از درختان پوشیده شده همیشه جاذبه خوبی برای علاقمندان به دریا بوده و طبیعت زیبای آن با سواحلی رویایی و بکر بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات را برای گردشگران فراهم کرده است. دامنه ناهموار کوه های این جزایر می توانند منطقه مناسبی برای سافاری با ماشین های شاستی بلند باشد و هر سال توجه تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می کند. البته اگر علاقمند به شنا کردن با دلفین های خاکستری نیز هستید می توانید در سواحل این جزایر این تجربه را نیز داشته باشید و داخل یک آکواریوم طبیعی همراه هزاران ماهی رنگارنگ شنا کنید.اما هرگز منظره غروب آفتاب این جزایر را از دست ندهید که شاید اینچنین صحنه هایی را تا آخر عمر نبینید.

 

صلاله عمان SALALAH- OMAN

میان گین در جه حرارت در ماه جولای (خرداد تیر ) بیست و شش درجه

منطقه صلاله در حاشیه خلیج فارس بهترین مکان برای استراحت و گذراندن تعطیلات ساکنان خاورمیانه خواهد بود برای افرادی که در جستجوی مکان های دوردست نیستند و علاقه ای به مسافرت های طولانی ندارند بهترین گزینه مسافرتی خواهد بود

این منطقه که در سواحل اقیانوس هند واقع شده درجه حراتی کاملا متفاوت و مناسب تری نسبت به مناطق همجوار خود دارد به همین دلیل گزینه ای بسیار مناسب برای صنعت گردشگری در این منطقه بوده و هست.

آب و هوای مطلوب این منطقه و سرسبزی آن با توجه به بارانهای موسمی باعث شده که منطقه صلاله از جنبه های متفاوت نظر گردشگران را به خود جلب کند بهترین محل اقامتی برای شما در منطقه می توانید هتل هیلتون با استخرهای بسیار مجلل و منظره دریا  باشد. اما اگر به این منطقه سفر کردید حتما از کاخ بسیار زیبای سلطان قابوس دیدن کنید و شگفتی های این سازه تاریخی کاملا توجه کنید.

به هر حال اگر قصد سفر دارید بهترین ها را در ماههای خرداد و تیر از نظر درجه حرارت و امکانات را به شما معرفی کردیم بنابراین می توانید با توجه به اطلاعات این متن برنامه ریزی خود را برای یک سفر به یاد ماندنی آغاز کنید.

عماد عزتی

TTGمجله جولای 2010 میلادی


 
 
دوران جدیدی برای کشتی های تفریحی یا همان کروزها
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۱
 

 

 

کشتی پس از چهارپایان از گذشته های دور به عنوان اصلی ترین وسیله نقلیه برای حمل بار و تجارت توسط انسانها استفاده می شده که البته بیشترین کاربرد آن تجاری بوده و کمتر به عنوان برای حمل مسافر از آن استفاده می شده . اما پس از مدتی کشتی های مسافرتی یا کروزها CRUSIE پا به عرصه وجود گذاشتند و به سمت مقاصد مشخصی که عمدتا مناطق توریستی بودند لنگر می کشیدند که بارزترین آنها کشتی مسافرتی تایتانیک بود. پس از حادثه غم انگیز تایتانیک صنعت گردشگری دریایی تحولی نوین را تجربه کرد و ساخت کشتی های مقاوم تر و لوکس تری در این زمینه آغاز شد. اما، با ظهور هواپیماهای تجاری یا مسافربری و سرعت حمل و نقل و جابجایی آنها کشتی‌ها دوباره به جایگاه تدارکاتی خود بازگشتند. در این دوران قایق های تفریحی و کشتی های کوچک شخصی که در اختیار ثروتمندان بودند در فواصل معینی از دریاها عبور مرور می کردند و سفرهای دریایی برای عموم زیاد عادی نبود.

اما چندی است که این صنعت رونق تازه ای گرفته به گونه ای که هر آب راه قابل کشتی رانی به مسیر تردد یکی از این کشتی ها تبدیل شده است و بسیاری از نقاط دور افتاده جهان که از دسترس هواپیماهای تجاری دور بوده تبدیل به واسطه حضور کشتی های تفریحی یا همان هتل های شناور به بکترین مکان برای گردشگران شده .

رشد صنعت گردشگری دریایی یا Crusie industry  باعث شده که حتی جراید نیز بیکار ننشیند و خود را با این رشد و توسعه همگام کنند به گونه ای که چندین مجله تخصصی از جمله CRUSIE AHOY به صورت ماهانه فقط برای ردیابی مسیرهای جدید کشتی رانی تفریحی و اطلاع رسانی برای گردشگران چاپ می شود .

این هتل های شناور با ارایه بهترین خدمات مسافرتی به مسافران خود توانسته اند تعداد زیادی از این ماجراجویان دریایی را تشویق به مسافرت با کشتی های خود کنند و هر روز بر تعداد این مشتاقان افزوده می شود . دست اندرکاران و مسئولان این صنعت با توجه به این رشد تقاضا سعی در یافتن نقاط مناسب برای برگزاری تورهای مسافرتی خود کرده اند و درست مثل کریستف کلمب مامور مکان یابی مناسب برای پهلوگرفتن این هتل های غولپیکر خود هستند. به عقیده آنها هر آبراهی که امکان عبور این کشتی های بزرگ را داشته باشد می تواند مکان مناسبی برای مسیر این کشتی باشد و تورهای تفریحی را در آن آبراهه برگزار کرد.

با توجه به این علاقه و نیاز توجه بیشتر این مدیران به خلیج فارس جلب شده با توجه به سابقه بسیار طولانی کشتیرانی در این آبراه مشهور جهانی و بسترهای مناسب این صنعت در منطقه خلیج فارس به عنوان یکی از مقصدهای جدید کشتی های بزرگ تفریحی تبدیل شده است حال این کشورهای منطقه هستند که بتوانند با ایجاد زیرساخت های مناسب این کشتی ها و مسافرانشان را متقاعد به لنگر انداختن در ساحل خود کنند.

بطور کلی این شاه راه نفتی جهان اکنون تبدیل شده به چشمه جوشانی در صنعت گردشگری و توریسم منطقه و با توجه به پتانسیل بسیار بالای طبیعی و اقلیمی خود می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار شود. در این میان ایران با توجه به ساحل طولانی و پتانسیل های بالای خود مثل وجود جزایر قشم و کیش می تواند یکی از بهترین مناطق برای پهلوگرفتن این کشتی باشد اما متاسفانه شاید در دهه اخیر کشی های تفریحی پهلوگرفته در ساحل ایران کمتر از انگشتان دست بوده اند .

این در حالی است که امسال در نشست مدیران این صنعت در دبی سازمان گردشگری امارات متحده عربی DTCM عنوان کرده در سال 2005 میلادی تنها 55 کشتی تفریحی از آبهای بین المللی خلیج فارس عبور کردند و اکثر آنها یکی از بنادر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را برای لنگر انداختن انتخاب کردندو حدود 3000 نفر گردشگر را به این منطقه آوردند اما همین بنادر در سال 2010 میلادی تعداد 103 کشتی بزرگ تفریحی را پذیرایی کردند که مجموع گردشگران آنها بیش از 390 هزار نفر بوده است . به گفتی یکی از مقام های دولتی سازمان گردشگری امارات بیشتر این کشتی ها ابوظبی را به عنوان بهترین منطقه برای پهلوگرفتن انتخاب کرده اند.

مدیر عامل سازمان صنعت گردشگری امارات در قسمت دیگری از سخنرانی خود عنوان کرده که دبی این صنعت را به عنوان یکی از اصلی ترین صنایع خود می داند و بیشتر حجم سرمایه گذاری را در آن انخام خواهد داد و با توجه به برنامه ریزی این کشور برای جذب گردشگر سال 2015 میلادی را به عنوان نقطه هدف خود در نظر گرفته اند.

حال با توجه به این اخبار زنگ خطر برای صنعت گردشگری ایران در منطقه به صدا در آمده است که مسئولین امر باید هرچه بیشتر به آن توجه کنند تا بتوانند رکود را از این صنعت در ایران خارج کنند.

عماد عزتی


 
 
چگونه در سفرهای تابستانی سلامت بمانیم؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۱
 

با توجه به نزدیک شدن فصل تابستانی و فصل سفرهای تفریحی در بیشتر کشورها بخصوص کشورهای ساحلی مسافران در معرض بسیاری از بیماری ها قرار می گیرند. این مشکل باعث شده تا بسیاری از مسافران تابستانی نتوانند از تعطیلات خود به نحو احسن استفاده کنند.

به همین دلیل دکتر روای شانکار Dr. Ravi, Shankar سعی کرده توصیه هایی برای بهداشت و سلامتی در سفرهای تابستانی را به مسافران این فصل داشته باشد تا اینکه یک سفر تابستانی خوب را برای خودمان تدارک ببینیم و از تعطیلات تابستانی خود در کنار خانواده لذت ببریم.

شاید گرمای تابستان در کنار سواحل بسیار لذت بخش باشد، اما این گرمای دلچسب می تواند گاهی خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد یا اینکه در شهری کوهپایه ای از خنکای هوای این منطقه لذت ببریم اما هر کردام از این آب و هواها خطراتی برای سلامتی ما به همراه دارد که بهتر است این خطرات را جدی بگیریم و با رعایت کردن مواردی بسیار ساده و پیش و پا افتاده از این گرمای دلچسب واقعا لذت برد نه اینکه روی تخت بیمارستان از بدی این فصل و مشکلاتش سخن گفت.

البته شاید تعدادی از موارد یاد شده در برخی از سفرهای قرن بیست و یکمی کاربرد نداشته باشد به عنوان مثال سفرهای امروزی با هواپیما و اقامت در هتل های 5 ستاره از این قوانین مستثنی هستند، این در حالی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان صنعت گردشگری و توریستی معنی و مفهوم سفر کردن در بسیاری از کشورها تغییر کرده بطوری که بسیاری از مسافران از خانه خود و استفاده از خطوط هواپیمایی به هتلی 5 ستاره عزیمت می کنند و از  امکانات فوق پیشرفته آن هتل استفاده می کنند که این معنی سفر نیست. بلکه ماجرا جویی های هنگام سفر است که باعث شادابی و تقویت روحیه انسان می شود . به همین دلیل این گونه قوانین بیشتر برای کمپ ها و سفرهایی غیر از تورهای سیاحتی امروزی بکار خواهند آمد.

به هرحال تغییرات آب و هوایی یا درجه حرارت هوا عامل اصلی بسیاری از مسافرت ها خواهد بود و هستند. بسیاری از افراد ، ترجیح می دهند تابستان خود را در مناطق خنک تر بگذرانند و برخی دیگر ترجیح می کند از گرمای هوا استفاده کنند و تنی به آب بزنند اما اصلی ترین موضوع در این سفرها سلامتی انسان خواهد بود.

بهداشت سفر با اتوبوس

اتوبوس یکی از اصلی ترین وسایل نقلیه برای مسافران تابستانی در برخی از کشورهاست. اما مسافرت با این وسیله نقلیه با توجه به کیفیت و امکانات آنها در تابستان ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. حتما مقداری آب خنک و پاکیزه همراه داشته باشید و در صورت امکان مقداری غذای غیر قابل فساد یا حاضری نیز همراه داشته باشید.

اما بزرگترین مشکل یا اساسی ترین مشکل به خصوص برای بانوان نبودن لوازم و وسایل بهداشتی مناسب دستشویی (توالت) خواهد بود که همین مشکل بظاهر کوچک توان ایجاد مشکلاتی اساسی را دارد. بسیاری از بانوان برای غلبه بر این مشکل از نوشیدن مایعات و آب خودداری می کنند تا شاید بتوانند این مشکل را به حداقل خود کاهش دهند اما غافل از اینکه با این کار ضربه بسیار مهمی به بدن خود وارد می کنند.

با توجه به تعریق و از دست دادن آب بدن بر اثر گرمای تابستان کمبود آب می توانند مشکلاتی چون سنگ کلیه یا از هوش رفتن را برای آنها به ارمغان بیاورد. از مشکل کمبود آب که بگذریم آویزان بودن پاها هنگام مسافرات با اتوبوس برای ساعت ها، خود نیز باعث جمع شدن خون در پا خواهد شد که شما باید این مشکل با قدم زدن هنگام ایستان اتوبوس برطرف کنید و در صورت امکان کمی پاهای خود را دراز کنید و جریان خون را در پاهای خود طبیعی نگهدارید.

خوردن یا نوشیدن در طول سفر

هنگام سفر و در طول مسیر بسیار مراقب چیزی که می خورید باشید. بهترین روش دوری از خوردن غذاهای رستوران های کنار جاده و ساندویچ هاست. شرایط پخت و نگهداری اینگونه غذاها به روشی است که با توجه به درجه حرارت بالای روزهای تابستان به سرعت روبه فساد خواهند بود و مدت زمان کوتاهی قابل استفاده اند این درجه حرارت بالا باکتری های مضرر موجود در این مواد را فعالتر کرده و سرعت فساد مواد را افزایش می دهد. به عقیده متخصصین بهداشتی بهترین و سالمترین راه، استفاده از غذاهای حاضری مثل نان و پنیر به همراه گوجه یا هندوانه و امثال این غذاهاست به گفته این کارشناسان بهتر است از غذاهای چرب و پختنی دوری کنید.

عاملی نگران کننده دیگری که تابستان باعث آسیب به کیفیت غذاها و آشامیدنی ها  می شود، خاک و ذرات معلق در هواست. به دلیل درجه حرارت بالا در تابستان بسیاری از آب های سطحی و رودخانه های فصلی خشک می شوند و گردو غبار و یا اینکه میکروب های موجود در بستر خشک آنها با هر بادی در هوا پراکنده می شود به همین دلیل بیشتر آلودگی ها شیوع خواهد داشت و باعث بیماری های همگیری در منطقه می شوند.

اگر قصد استفاده از آب رودخانه یا چشمه ها را دارید به یاد داشته باشید که حتما آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید جوشاندن آب به مدت 15 دقیقه بسیاری از میکروب ها را از بین خواهد برد به گونه ای که پس از خنک شدن آن شما آبی کاملا بهداشتی و سالم دارید، پس از خنک شدن آب را در یک بطری بهداشتی و تمیز نگهداری کنید تا دوباره آلوده نشود. البته استفاده از قرص های تصفیه آب که امروزه در تمام داروخانه های سطح شهرها در دسترس است نیز کارآمد خواهد بود.

از سوی دیگر میوه های تازه و سبزیجات یکی از مهترین عوامل انتقال بیماری های انگلی هستند. بنابراین، بهترین روش برای سالم ماندن شستن آنها قبل از مصرف خواهد بود. همانطور که می دانیم باغداران برای آبیاری مزارع خود از آب های روان و رودخانه  استفاده می کنند که بسیاری از آنها روباز هستند و در معرض انواع آلودگی های انگلی. بنابراین این نوع بیماری ها بسادگی از طریق آب به میوه ها و سبزیجات منتقل می شود و در صورت عدم ضد عفونی کردن آنها به بدن انسان وارد خواهد شد.

سالادها در سفرهای تابستانی نقشی اساسی دارد و خوراکی های خوشمزه ای نیز هستند. که البته این نقش پررنگ در بروز بیماری ها نیز بسیار قوی و پررنگ خواهد بود. بهترین روش برای داشتن یک سالاد سالم و بدون میکروب شستن و ضدعفونی کردن مواد اولیه این سالاد (سبزیجات) خواهد بود. اما به یادداشته باشید که پس از پایان شستشو و ضدعفونی کردن حتما یکبار دیگر این مواد را با آب بهداشتی یا آشامیدنی دوباره آبکشی کنید.

مراقب انواع گوشت باشید

غذاهای گوشتی یا غیر گیاهی می توانند خطراتی به مراتب بدتر از سبزیجات برای شما به همراه داشته باشد. همگی به کباب کردن انواع فراورده های گوشتی علاقمندیم و از لذت باربیکیو کردن مطلع هستیم. بنابراین بیشتر مسافرها مشغول کباب کردن گوشت مرغ، گوسفند و یا فرآورده های گوشتی هستند، که بسیار هم لذت بخش خواهد بود اما این لذت می توانند به بیماری و ناراحتی های بسیار دردناکی منتهی شود.

فقط در صورتی از گوشت و محصولات گوشتی استفاده کنید که از سلامت آنها باخبر باشید. به هیچ عنوان از گوشت مرغ یا گوسفند که به صورت سنتی ذبح شده اند استفاده نکنید . اگر به گوشت بهداشتی دسترسی نداشتید در قدم اول از خیر خوردن آن بگذرید، اما اگر چاره ای نبود بهترین راه آبپز کردن آن همراه با سبزیجات خواهد بود و از کباب کردن آن بپرهیزید چون اگر میکروبی در گوشت باشد با کباب کردن از بین نخواهد رفت .

همگی می دانیم که گوشت تازه برای پختن کامل تقریبا بین 1.5 تا دوساعت زمان نیاز دارد، همین امر بسیاری از میکروب ها و یا انگل های احتمالی موجود در گوشت را از بین خواهد برد. هنگام این گونه سفرها سعی کنید با دوغ آشتی کنید و برای نوشیدنی از دوغ بدون نمک استفاده کنید و یک بطری دوغ را سر سفره داشته باشید. طبق نظر کارشناسان بهداشتی و تغذیه دوغ حاوی برخی باکتری ها است که همانند مواد ضدعفونی کننده در بدن ما عمل می کنند و از آن مراقبت خواهند کرد این باکتری ها ی مفید میکروب های مضر احتمالی موجود در غذا را ضعیف کرده و باعث جلوگیری از آسیب رساندن به بدن ما و از بیماری های سخت عفونی احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

بدن خود را خنک نگهدارید

نوع پوشش و لباس ما مهترین نقش را در تنظیم درجه حرارت بدن ما را برعهده دارد بهترین گزینه به پیشنهاد ما پوشیدن و استفاده از لباس هایی با رنگ روشن و مواد اولیه طبیعی مثل کتان خواهد بود . از لباس با الیاف پلاستیکی بخصوص برای لباس زیر جدا خودداری کنید چون حتما دچار مشکلات پوستی خواهید شد .

 که ساده ترین آن ها عرق سوز شدن پوست خواهد بود. اما مهتمرین وسیله برای سفرهای تابستانی کلاه لبه دار با رنگ روشن است . از آنجایی که بیشرین نقطه تبادل انرژی (از دست دادن یا دریافت ) گرمایی سر انسان است، پس پوشاندن این عضو بدن و جلوگیری از تابش مستقیم خورشید روی آن مانع از دریافت انرژی گرمایی اضافه به بدن خواهد شد. بنابراین تا آنجا که امکان دارد در سایه باشید و از تابش مستقیم نور خورشید روی بدن و پوست خود دوری کنید، با توجه به تحقیقات گسترده پزشکی ثابت شده که تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی و گرمای تابستان صدمات شدیدی به پوست انسان می زدن همچنین این امر باعث از دست دادن مقدار زیادی آب بدن خواهد شد ، کم آبی و گرما زدگی در تابستان می توانند بسیار خطرساز باشد.

استفاده از کرم های تایید شده ضد آفتاب به شدت توسط این متخصصان توصیه شده و این موضوع به سلامت پوست شما بسیار کمک خواهد کرد. به توصیه پزشکان و متخصصان پوست استفاده از کرم های ضد آفتاب با حداقل 30 SPF کمترین خدمتی است که شما می توانید برای پوستتان انجام دهید. اما در تابستان توجه زیادی به قلب دومتان داشته باشید که این عضو نیاز به مراقبت های بیشتری خواهد داشت. پاها آسیب پذیرترین عضو بدن در هنگام تابستان هستند. استفاده از کفش های مناسب در سفر و رعایت بهداشت فردی مهمترین توصیه پزشکان برای پاهاست. همانطور که بارها و بارها گفته شده استفاده از کفش های نامناسب باعث ناراحتی های بسیار ناراحت کننده مثل قارچ های پوستی برای پاها خواهد شد.

استفاده از کفش های راحتی یا تابستانی و کفش های کتانی بهتر ین انتخاب شما در هنگام سفرهای تابستانی خواهد بود، همچنین پزشکان و متنخصصان پوست معتقدند که در فصل تابستان حداقل باید روزی دوبار پاهای خود را با آب و صابون شستشو دهید و خوب خشک کنید تا از تجمع باکتری ها و یا قارچ ها بین انگشتان پا جلوگیری کرد از سوی دیگر این متخصصان می گویند خنک نگهداشتن پاها یعنی خنک ماندن کل بدن بنابراین در تنظیم درجه حرارت بدن خود با استفاده از کفش مناسب کوشا باشید.

 استفاده از عینک های آفتابی نیز توسط پزشکان توصیه شده البته از عینکی استفاده کنید که چشم را به طور کامل بپوشاند و زیاد به زیبایی آن توجه نکنید چون بهداشت و سلامتی چشم شما بسیار واجب تر از زیبایی آن خواهد بود. سعی کنید هرگز از عینک های  بی کیفیت یا پلاستیکی استفاده نکنید که بیشتر به چشم خود آسیب می رسانید تا اینکه کمک سلامتی آن کنید.

سطح آب بدن را با نوشیدن مقدار کافی آب بالا نگهدارید. با توجه به حرارت و گرمای تابستان بدن انسان به طور اتوماتیک جهت تنظیم درجه حرارت خود با تعریف درجه حرارت داخلی خود را تنظیم می کنند. بنابراین بیشترین افت سطح آب بدن این زمان اتفاق  می افتد. بهترین راه برای جبران آن نوشیدن مقدار کافی آب سالم و آشامیدنی خواهد بود البته با تعریق میزان زیادی از املاح مفید بدن نیز دفع می شود . پس خوردن کمی نمک نیز مفید خواهد بود.

برخی از بیماری های تابستانی

بیماری های گوارشی مثل اسهال، تب های ویروسی، ناراحتی های پوستی ، گرما زدگی و مسمومیت غذایی از شایع ترین نوع بیماری های تابستانی است. البته بیماری های عفونی دستگاه گوارش و اسهال در بین آنها اولین مقام را به خود اختصاص داده به همین دلیل سعی کنید همیشه یک یا دوبسته پودر ORS را در جعبه کمک های اولیه خود داشته باشید.

پس از بیماری های عفونی در تابستان بیماری های پوستی در جایگاه دوم ایستاده که با توجه به تعریق بیش از حد بدن در این فصل بسیار هم شایع است. بنابراین بسیاری از مناطق ساحلی که عمدتا مقصد بسیاری از گردشگران نیز هستند با توجه به درجه حرارت و رطوبت بالای آنها محل بسیار مناسبی برای ابتلا به اینگونه بیماری ها خواهد بود.

از مهمترین  این بیماری ها می توان از  ناراحتی های پوستی بین انگشتان پا و یا زیر بغل نام برد که البته اینگونه مشکلات در بانوان به دلیل فیزیک بدنشان بیشتر خود نمایی خواهد کرد. پس این گروه از گردشگران باید بیشتر مراقب بهداشت فردی خود باشند.

طبق نظر پزشکان ، رعایت بهداشت فردی و استحمام حداقل روزی دوبار بهترین راه مبارزه با اینگونه بیماری ها خواهد بود. این متخصصان می گویند پس از هر بار استحمام یا شستشو باید بدن را با یک حوله نخی خوب خشک کنید تا رطوبت در بین انگشتان و دیگر نقاط بدن که بطور مستقیم در معرض هوا نیستند باقی نماند .

اما گرمازدگی که آشناترین بیماری فصل تابستان است در اثر از دست دادن میزان زیادی آب بدن به وجود می آید و عامل اصلی آن قرار گرفتن بیش از حد زیر نوری شدید آفتاب و گرمای تابستان خواهد بود که مهمترین نشان های آن را می توان بی حالی، تب و اسهال نام برد .

دکتر راوی شانکار معتقد است که رعایت کردن همین دستورالعمل های بسیار ساده و پیش پا افتاده می تواند سفری خوب و با خاطرات بسیار شیرینی را برای شما فراهم کند و سلامتی شما در هنگام سفر را تضمین خواهد کرد.

 Dr. Rvi Shankar

Health time. Jun 2011

عماد عزتی


 
 
سواحل خلیج فارس ثروتی بی پایان برای صنعت گردشگری ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۱
 

سواحل خلیج فارس نعمتی خداددی برای صنعت گردشگری ایران

سواحل خلیج فارس میراثی خدادادی به ایران

خلیج فارس نامی هست که در ذهن ایرانیان همیشه یادآور ناخدا خورشید، لنج های ماهیگیری و موسیقی محلی آن بوده است و امروزه هم در سطح بین المللی به عنوان شاهراه نفتی منطقه خاورمیانه شناخته شده و از اهمیت ویژه ای برای جریان انرژی در رگ های جهان برخوردار شده است.

اما اگر کمی دقت کنیم و زیبایی های این آبراه نیلگون را بیشتر زیر نظر بگیریم خواهیم دید که این آبراه و طبیعت سواحل آن در واقع ثروتی خدادادی برای کشورهای منطقه و صنعت گردشگری آنها بوده و هست. اما متاسفانه سهم اقتصادی صنعت گردشگری ایران که طولانی ترین سواحل این خلیج را به خود اختصاص داده بسیار کمتر از دیگر همسایگان جنوبی خود که هرکدام شاید کوچکتر از یک استان ایران باشند، بوده.

آبهای بسیار تمیز و این سواحل طولانی که به عنوان بهترین و بیشترین پتانسیل سرمایه گذاری صنعت گردشگری در اختیار ما قرار گفته که می توان با کمی دقت و مدیریت در جهت آماده سازی زیرساخت های این سواحل از هر متر مربع آن درآمد کسب کرد و بازار اشتغال منطقه را رونقی دو چندان داد.

با توجه به منابع عظیم دریایی و آب دریا می توان با احداث مجتمع های بزرگ آب درمانی یا ورزشهای آبی به این برنامه جامه واقعیت پوشاند و به جای دلارهای نفتی از ثروتی بی پایان که از صنعت گردشگری حاصل می شود ، درآمد حاصل کرد.

این ثروت خدادادی با سرمایه گذاری های متمرکز در دو جزیره کیش و قشم  تا کنون مورد بی مهری دست اندرکاران صنعت گردشگری ایران قرار گرفته در صورتی که اگر مانند کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به کل این سواحل توجه می شد امکان رشد صنعت گردشگری داخلی و خارجی در این منطقه دگرگون می شد.

به عنوان مثال کشور جنوبی و همسایه ایران، بحرین طبق آمار منتشر شده در مجله تراول در سه ماهه نخست سال جاری میلادی برای گردشگران بین المللی به عنوان یکی از گزینه های اصلی  مسافرت هایشان جهت استفاده از سواحل و آفتاب، مورد توجه قرار گرفته در همین حال علاقمندان به ورزش های ساحلی و آبی جهانی نیز از این کشور بطور ویژه ای یاد می کنند.

این کشور کوچک تنوانسته با سرمایه گذاری بی اندازه خود در زمینه ساخت مجتمع های ورزشی تفریحی آبی بسیار مجهز و مدرن نظر کمیته های ورزشی را جهت برگزاری بازیهای بین المللی در این زمینه ها را نیز به خود جلب کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان تبلیغ توانمندیهای جذب گردشگر از طریق صنعت گردشگری ورزشی بهترین روش برای نشان دادن پتانسیل های این صنعت در هر کشور خواهد بود . آنها عنوان می کنند که اینگونه رویدادها در واقع به عنوان یک تبلیغ رایگان برای کشورهای برگزار کننده هستند. 

اما متاسفانه در ایران تبلیغ گردشگری صرفا برای مکان های تاریخی انجام کشده که اکثر آنها به دلیل عدم مدیریت و رسیدگی در حال نابودی هستند یا اینکه همگان آنها را می شناسند در حالی که هیچ سخنی از توانمندی های گردشگری ورزشی در ایران به میان نیامده است و هیچ تبلیغی نشده، به عنوان مثال در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای جذب حداکثری گردشگر ورزشی اقدام به ساخت شرایطی مصنوعی برای ورزشهایی چون اسکی روی برف ، موج سواری یا قایق سواری در رودخانه خروشان کرده اند بگونه ای که تمامی این امکانات به بهترین شکل ممکن در ایران بصورت طبیعی موجود هستند اما متاسفانه از دید کارشناسان صنعت گردشگری بخصوص گردشگری ورزشی دور مانده اند. از سوی دیگر زمستان سال گذشته شاهد تبلیغات گسترده ای جهت برگزاری تورهای اسکی در کشور همسایه ترکیه از سوی آژانس های مسافرتی بودیم حال سئوال اصلی اینجاست که ایران با وجود این همه پتانسیل و پیست های بین المللی اسکی در سطح کشور آیا واقعا باید اقدام به برگزاری تورهایی اینچنین برای فرستادن گردشگران ایرانی به کشور همسایه کند یا اینکه باید برعکس عمل شود؟

این در حالی است که فیفا عنوان کرده بسیاری از کشورهای جهان امکانات برگزاری بازی های بین المللی را ندارد و آنهایی هم که دارند باید توان اثبات امکانات خود را به این کمیته داشته باشند و مدت طولانی هم در نوبت بمانند. بنابراین اینگونه اظهار نظر کمیته برگزاری بازی های بین المللی فیفا خود نشان دهنده ارزش اقتصادی میزبانی اینگونه مسابقات در جهان و صنعت گردشگری هر کشور میزبان این بازی ها است.

حال با توجه به این موضوع و شرایط بسیار مطلوب منطقه حاشیه خلیج فارس و البته دریای خزر برای ایران به نظر می رسد مسئولیت بازاریابی و مطرح کردن توانمندی های ساحلی ایران از این نظر به جوامع بین المللی ورزشی به عهده مسئولین ورزشی ایران قرارگرفته که امید است مسئولین این امر از فرصت خدادادی به وجود آمده بهترین استفاده را داشته باشند و صنعت گردشگری ورزشی ایران را رونق مناسبی ببخشند.

البته نباید کل این مسئولیت را به عهده جامعه ورزشی ایران گذاشت. بلکه مدیران صنعت گردشگری و سرمایه گذاران نیز در این بخش سهیم خواهند بود به عنوان مثال در همین راستا کشور بحرین در سواحل خود و منطقه ای به نام Zallaq توانسته هتل های چند ستاره فوق مدرنی را برای ارایه خدمات به گردشگران بسازد و با تبلیغات گسترده نظر گردشگران و مدیران آژانس های مسافرتی را به این منطقه جلب کند .  این سرمایه گذاری عظیم در حالی اتفاق افتاده که به جز دو یا سه مرکز عمده ایرانی یعنی جزایر کیش و قشم دیگر سواحل ایران از امکانات مناسبی برای جذب گردشگر برخوردار نیستند و به صورت بومی اداره می شوند و حتی امکانات پذیرایی برای گردشگران ایرانی نیز برای آنها نیست چه رسد به جذب گردشگر خارجی!!!

از سوی دیگر به  گزارش FIFA طی برگزاری بازی های بین المللی ساحلی در کشور فرانسه حدود 400 هزار نفر در قالب تیم های ورزشی و هیات های همراه و همچنین تماشاگران و علاقمندان این رشته های ورزشی وارد منطقه شده اند اما آیا واقعا در صورت موفقیت ایران برای جذب اینگونه گردشگران امکانات پذیرایی برای این حجم مسافر در یک دوره بخصوص فراهم شده ؟ این در حالی است که امکانات رفاهی و گردشگری ایران در منطقه خلیج فارس به دو جزیره یاد شده خلاصه شده که همین دو جزیره هم در ایام بخصوصی از سال مثل تعطیلات نوروزی برای پذیرایی از مسافران نوروزی دچار مشکل می شوند و امکانات رفاهی کافی برای متقاضیان را در اختیار ندارند، بنابراین در صورت دارا بودن زیرساخت های ورزشی، امکان پذیرایی برای گردشگران و هیات های ورزشی جای تامل بیشتری دارد. به همین دلیل برای بهره برداری از این ثروت بی نهایت باید سرمایه گذاری دقیقی در زمینه و راه اندازی زیرساخت های مناسب گردشگری در کل منطقه ساحلی خلیج فارس مهیا شود سپس انتظار بهره برداری مناسب از این ثروت خدادادی را در صنعت گردشگری را داشته باشیم.

صنعت گردشگری ورزشی که امروزه به عنوان یکی از پردرامدترین صنایع گردشگری در سطح جهان شناخته شده، بنابراین باید از کوچکترین امکانات در این زمینه بیشترین بهره را برد. ایران با توجه به اقلیم و چهار فصل بودن خود بیشتری پتانسیل را برای بهره برداری از این صنعت نوظهور را در منطقه داراست  از جمله این منابع طبیعی و پتانسیل ها می توان از رشته کوههای البرز و زاگرس در زمینه رشته های ورزشی زمستانی و همچنین کوهنوردی و صخره نوردی نام برد و از سوی دیگر کویر لوت که به ظاهر قابل استفاده نیست می تواند به منبع درآمدزایی در زمینه اتومبیل رانی و سافاری صحرایی باشد ودر نهایت موضوع بحث ما سواحل بسیار مناسب ایران در شمال و جنوب می توانند پذیرای انواع ورزشهای ساحلی و آبی در سطح بین المللی باشد که متاسفانه سالهاست از دید مسئولان امر مخفی مانده یا مورد بی مهری آنان قرار گرفته است.

با توجه به موارد و پتانسیل موجود دراین زمینه، سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ورزشی ایران بسیار سودآور و زودبازده خواهد بودحتی برخی از کارشناسان صنعت گردشگری داخلی ایران معتقدند جهت رونق در این صنعت در کشور ایران اولین گام شاید ایجاد انگیزه و تمایل برای برگزاری اردوهای تدارکاتی تیم های خارجی ورزشی در کشور باشد با این کار وقتی این تیم ها از امکانات خوب و بالقوه ایران آگاه شوند قطعا در نحوه تصمیم گیری کمیته های برگزار کننده بازیهای بین المللی تاثیر مثبتی خواهند گذاشت.

این گروه از کارشناسان می گویند وقتی یک تیم ورزشی اقدام به برپایی اردوی  تدارکاتی در کشوری می کند مدیران ، مسئولان و همچنین رسانه ها این خبر را به دیگر نقاط جهان منعکس می کنند و در عین حال امکانات پذیرایی و توانمندی های کشور میزبان هم به دیگران گوشزد می شود، بنابراین این خود یک روش تبلیغ بسیار مثبت برای ایران یا هر کشور دیگر خواهد بود که در عین حال تبلیغ بسیار جالبی برای رشد صنعت گردشگری عمومی کشور نیز خواهد بود.

از سوی دیگر برای ایران بهترین فرصت جهت محک زدن توان خود برای برگزاری بازی های بین المللی در فضایی آرام خواهد بود.  همچنین در این زمان می توان اشکلات موجود را در صورت وجود به سادگی برطرف کرد تا زمان لازم توان ارایه بهترین خدمات را داشته باشیم. بنابراین مسئولین صنعت گردشگری و ورزشی ایران می توانند با ارسال دعوتنامه های رسمی از دیگر تیم ها و گروه های ورزشی معروف جهان جهت برپایی اردوهای تدارکاتی دعوت به عمل آورند و به آنها امکانات ویژه ای نیز بدهند تا بتوانیم توانایی های ایران در زمینه رونق صنعت گردشگری ورزشی را به جهان معرفی کنیم.

البته جامعه ورزشی ایران برای میزبانی بازی های ساحلی در سال 2010 میلادی تلاش بسیار خوبی انجام داده حال آنکه گذشته از مسایل سیاسی به دلیل مشکلات زیرساختی و امکانات رفاهی این امکان از ایران دریغ شد و به کشور امارات اهدا شد و در واقع حجم زیادی از ثروت و رونق دوباره صنعت گردشگری به این کشور داده شد. بنابراین هماهنگی در این دو زمینه یعنی مسئولان ورزشی و صنعت گردشگری باید بسیار تنگاتنگ و کارامد باشد تا بتوانیم از پتانسیل های موجود در ایران بهترین استفاده را داشته باشیم.

در همین راستا به گزارش مجله TTG (sport’s turism) کشور عمان با توجه به برگزاری رقابت های بین المللی ورزش های ساحلی در کشورش توانسته موقعیت خود را از نظر صنعت گردشگری ورزشی در این زمینه خاص در جهان تثبیت کند و به عنوان یکی از گزینه های همیشگی برای برگزاری اینگونه مسابقات باشد.

به عنوان مثال برگزاری دومین دوره بازیهای ساحلی آسیا در این کشور کوچک حاشیه جنوبی خلیج فارس این کشور را به بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات گردشگران اروپایی تبدیل کرد. آفتاب و ساحل دو عامل اصلی و سرمایه های خدادادی عمان بود که توانست به بهترین شکل ممکن از آنها استفاده کند و برای خود  درآمدی میلیاردی را مهیا کند.

این کشور ساحلی در منطقه توانسته با سرمایه گذاری بسیار سنگین و دقیق در زمینه بهره برداری از منابع طبیعی خود در صنعت گردشگری و بخصوص گردشگری ورزشی یعنی ساحل و دریا بهترین آینده را برای این صنعت در کشورش تضمین کند. حال سئوال اینجاست که چطور این کشور توانسته با این وسعت کم این بازی ها را برگزار کند و میزبان این بازی ها باشد و ایران با توجه به وسعت و امکانات خود نتوانسته تا کنون این موقعیت را به دست آورد؟ بازهم به مسایل زیرساختی خواهیم رسید و اهمیت آنها در به دست آوردن اینگونه موقعیت ها برایمان زنده می شود حال باید دید آیا واقعا زیرساخت های میزبانی اینگونه بازی ها در ایران مهیاست یا خیر؟

امروزه ، قایقرانان حرفه ای ، والیبالیست های ساحلی و موج سواران حرفه ای این کشور کوچک عمان را به خوبی می شناسند و از امکانات ورزشی این کشور بسیار خوب مطلع هستند اما همین افراد با توجه به امکانات بسیار بالقوه ایران کوچکترین اطلاعاتی در باره پتانسیل ایران برای استفاده از سواحلش را شاید نداشته باشند. به عنوان مثال شهرک ورزشی ساحلی Al Musana’s sport در کشور عمان با وسعتی حدود یک میلیون متر مربع و گنجایش پذیرایی از حدود سیصد هزار نفر گردشگر و تیم های ورزشی بهترین گزینه برای کمیته برگزاری بازی های بین المللی ساحلی در این کشور بوده و از سوی دیگر این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس توانسته برای تحکیم این موقعیتی که به دست اورده حدود 400 ساحل دیگر با ظرفیت های مختلف را برای پذیرایی از گردشگران ورزشی به این کمیته در سواحلش پیشنهاد دهد عمان عنوان کرده هر یک از این سواحل به خودی خود قادر به برگزاری مسابقات جداگانه ای هستند و با امکانات بسیار مدرن خود مانند هتل، مراکز تفریحی و امکانات استاندارد ورزشی نظر مثبت این کمیته ها را به دیگر مناطق کشورش نیز جلب کرده است.

 اما این کشور به این امکانات هم اکتفا نکرده و برای تکمیل توانایی های خود اقدام به تاسیس مدارسی برای تدریس تخصصی اینگونه ورزشها در سطح منطقه کرده است اما مهمترین وبهترین کاری که دست اندرکاران این صنعت در کشور عمان کرده اند تاسیس مراکز آبدرمانی و توانبخشی در آب در کنار مراکز اقامتی بوده است و با اینکار هرگز نام و امکانات خود را در کمیته های برگزاری مسابقات بین المللی به دست فراموشی نخواهد سپرد و البته بسیاری از گردشگران عمومی را هم برای استفاده از این مراکز به عمان جذب کرده اند. 

حالا با توجه به وسعت سواحل ایران و امکانات بالقوه ایران برای میزبانی اینگونه بازیها و رشد صنعت گردشگری ورزشی خود سئوال اصلی اینجاست که ما از این نعمت خدادادی چند درصد بهره برداری می کنیم و در واقع چقدر توانسته ایم سواحل خلیج فارس و دریای خزر را برای صنعت گردشگری ورزشی خود آماده کنیم و آنها را درآمد زا کنیم؟

اما هنوز هم دیر نیست و به قول معروف ماهی رو هروقت از آب بگیریم تازه است ، حاشیه خلیج فارس ثروتی بی پایان است که به سرزمینی بسیار جذاب برای گردشگران اروپایی و دیگر نقاط جهان تبدیل شده است اما بیشتر این گردشگران مقصد خود را چند کیلومتر دورتر از سواحل ایران انتخاب می کنند یا اینکه همیشه تیم های ورزشی ایران باید برای انجام بازیهای بین المللی ساحلی به قسمت جنوبی این خلیج برود ، حال آنکه امکانات گردشگری ایران از نظر تاریخی و اقلیم منطقه از دیگر همسایگانش بهتر و بیشتر بوده ولی بازهم مسیر حرکت تورها به دیگر نقاط این خلیج ختم می شود اینجاست که اهمیت زیرساخت ها و تبلیغات خودنمایی می کند.

بطور مثال کشور قطر برای جذب گردشگران اقدام به تاسیس اسکله های تفریحی کرده است و تمامی خطوط کشتیرانی تفریحی را تشویق به پهلوگرفتن کشیتیهای تفریحی آنها در این بنادر کرده و در همین راستا شرایط صدور ویزا برای گردشگرانی که با این کشتی ها وارد خاک قطر می شوند را نیز ساده تر کرده و کمتر از یک ساعت این کار را برای آنها انجام می دهد این امکانات در کنار مشوق هایی که این کشور به آژانس های گردشگری برای برگزاری تورهای ویژه در خاک عمان می شود توانسته آینده صنعت بسیار پردرامد گردشگری را در این کشور نیز تضمین کند حالا باید دید ایران چند اسکله توریستی ساخته و چه امکاناتی به گردشگران ورودی می دهد تا بتواند از دیگر رقبای سرسخت خود در این صنعت که همان کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند سبقت بگیرد و مسیر حرکت گردشگران خارجی را به شمال خلیج فارس تغییر دهد؟ امید است دست اندرکاران این صنعت و دیگر صنایع مربوط توجه بیشتری به این ثروت خدادادی داشته باشند و از فرصت های موجود حداکثر استفاده را به نفع اشتغالزایی برای ایران استفاده کنند.

 عماد عزتی


 
 
برقراری پرواز روزانه امارات به رُم
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۱
 

با توجه به رشد تقاضای بلیت های شرکت هواپیمایی امارات ایرلاین از مقصد دبی به شهر رم ایتالیا این شرکت تصمیم به برقراری پروازهای بیشتری بین این دو شهر گرفته است.

بنابر این تصمیم شرکت هواپیمایی امارات ایرلاین که یکی از خوش نام ترین شرکت های هواپیمایی در بین شرکت های خاورمیانه و منطقه خلیج فارس می باشد اعلام کرده است که از تاریخ اول دسامبر سال 2011 میلادی خطوط هوایی امارات ایرلاین پروازهای روزانه خود را از مقصد دبی به شهر رم در ایتالیا برقرار خواهد کرد .

به این ترتیب مسافران می توانند با در نظر گرفتن این امکان و پروازهای روزانه این شرکت برنامه سفرهای خود را بدون نگرانی تنظیم کنند. این در حالی است که شرکت هواپیمایی امارات ایرلاین توانسته نظر بیشتر مسافران این منطقه یعنی خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

سخنگوی این شرکت هواپیمایی اعلام کرده که با توجه به رشد تقاضای سفر از مقصد دبی به رم این شرکت تصمیم گرفته که این پرواز را با هواپیمای فوق مدرن ایرباس آ 380 که یکی از ایمن ترین هواپیماهاست انجام دهد .

این مدیر یادآور شده که  این هواپیمای غول پیکر برای فرودآمدن و بلند شدن از زمین نیاز به خدمات ویژه ای نظیر باندهای طولانی تر و دیگر خدمات کنترل ترافیکی دارند بنابراین فرودگاه رم توانسته این امکان را برای پذیرایی از این هواپیما برقرار کنند اما هنوز بسیاری از فرودگاههای بین المللی در سطح جهان هستند که امکان پذیرایی این هواپیما را ندارند و بنابراین استفاده از این نوع هواپیما در همه مسیرها غیر ممکن است این در حالی است که شاید این کشورها دارای بیشترین ترافیک مسافری از دبی نیز هستند.

منبع : travel today

28JULY2011


 
 
پس انداز کردن بدون دردسر
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٠
 

از کودکی هنگام در سالروز تولد یا هر مناسب دیگری شاید یکی از بستگان یا پدر و مادرمان برای ما قلکی هدیه می‌آوردند، اما سالم نگهداشتن آن و نشکستن آن قلک یکی از سخت ترین کارهایی بوده که شاید هرگز نتوانستیم جلوی خودمان را بگیریم.

یکی از علاقه های معمول بین همه ما جمع کردن پول خردهای ته جیبمان در این قلک ها بوده است اما آیا در این زمینه موفق عمل کرده ایم و توانسته ایم از این روش برای جمع کردن پول استفاده کنیم؟ امروز قصد دارم که 5 راه دیگر برای جمع کردن پول که البته بسیار آسان هم هست را برای شما عنوان کنم این راهکارها عبارتند از: