صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

نکاتی طلایی برای گردشگران هنگام استفاده از صندوق امانات
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٩
 

همه ما تجربه یک روز خرید خسته کننده را داشتیم و لذت رهایی از دست بسته ها و کیسه های خرید را نیز چشیده ایم، البته این موضوع بیشتر هنگام خرید سال نو اتفاق می افتد یا اینکه در یک سفر تفریحی وقتی به مراکز خرید سری می زنیم این موضوع بیشتر از قبل خودنمایی می کند و همیشه منتظر دریافت کمک خواهیم بود. در اکثر کشورها مدیریت خدمات شهری اقدام به ساخت و نصب صندوق های امانات در مراکز خرید ، ایستگاههای مترو و مبادی ورودی شهر کرده است تا پاسخی بسیار مطمئن و لذت بخش به نیاز مردم و گردشگران باشد.

این احساس خوب و لذت رهایی از بار اضافی هنگام قدم زدن و خرید کردن خود سوژه ای بسیار ناب برای کلاهبرداری و سوء استفاده های متعدد در گوشه و کنار جهان شده است.

شاید استفاده از صندوق امانات در مراکز خرید بزرگ یا خیابان های اصلی و ایتسگاههای مترو هنوز در ایران مرسوم نباشد اما این موضوع و استفاده از اینگونه صندوق ها به امری بسیار عادی در بسیاری از کشورها تبدیل شده است و اکثر کسانی که به خارج از ایران سفری داشته اند حتما با یکی از این صندوق ها سروکار داشته اند، حال اگر جزو گروهی هستید که با این امکانات رفاهی سروکار داشته اید یا اینکه قصد سفر به کشورهای خارجی را دارید به هر حال بهتر است چند نکته کلیدی را برای چگونگی استفاده از این امکانات رفاهی که در اختیار شما قرار می گیرد را به خاطر بسپارید تا اینکه اجناسی را که خریده اید از دست ندهید.

بطور کلی مسئولیت این صندوق ها بر عهده شهرداری هر شهر یا مدیریت مرکز خرید محل نصب آنها خواهد بود و معمولا هم یک مامور امنیتی در کنار آنها مشغول به انجام وظیفه است، بنابراین شناسایی صندوق های معتبر کار دشواری نخواهد بود اما وقتی تصمیم به استفاده از این صندوق ها را دارید صرفا با دیدن یک نفر با لباس مخصوص و ردیفی از صندوق ها، اجناس و لوازم خود را داخل آنها قرار ندهید . به یاد داشته باشید که برای استفاده از این صندوق ها باید مقداری هزینه کنید درست مثل پارکینگ های عمومی بنابراین سعی کنید مبلغ دقیق را بپردازید تا مدت زمانی را که لازم دارید درب صندوق همچنان بسته بماند.

قبل از سپردن وسایل خود به این صندوق کمی بایستید و محل صندوق ها را زیر نظر بگیرید ببنید چند نفر اقدام به سپردن وسایل خود در آنها می کنند این موضوع نشان دهنده قدمت سرویس دهی این صندوق ها خواهد بود به این معنی که اکثر مردم محلی به حضور این صندوق ها عادت کرده اند و کاملا از حضور آنها مطلع هستند، همین امر نشان دهنده صحت این صندوق ها برای شما خواهد بود در غیر این صورت حتی می توانید از تعدادی از مغازه های اطراف یا مسئولین ایستگاه در مورد سلامت این صندوق ها پرس و جو کنید و با خیالی راحت وسایل خود را داخل آنها قرار دهید و به دیگر کارهای خود برسید. البته مطمئن ترین راه برای شناسایی خدمات معتبر پرسیدن محل نصب این صندوق ها از قسمت اطلاعات ایستگاه یا مرکز خرید خواهد بود چون این قسمت بهترین و کامل ترین اطلاعات را در اختیار شما خواهد گذاشت.

پس از این کار مهمترین مسئولیت شما به خاطر سپردن شماره و ردیف صندوق مورد استفاده شماست و البته حفظ و نگهداری از کلید آن نیز بر این مسئولیت افزوده خواهد شد. به هر حال با توجه به رعایت کلیه مسایل امنیتی در مورد این صندوق ها همیشه این نکته را بخاطر بسپارید که وسایل پر اهمیت مثل مدارک مهم خود را هرگز داخل این صندوق ها نگذارید و تا آنحا که ممکن است وسایل مهم خود را بیهوده همراه نداشته باشید یا اینکه همیشه در کنار خودتان آنها نگهداری کنید.

در انتها وقتی بار و وسایل خود را داخل این صندوق ها قرار دادید در حفظ و نگهداری کلید آن کامل دقت داشته باشید چون در صورت مفقود شدن آن جهت اثبات مالکیت احناس داخل صندوق دچار دردسر خواهید شد و البته مشمول جریمه نیز خواهید شد بنابراین بهترین کار دقت در نگهداری از کلید این صندوقهاست که در جهت رفاه حال مسافران در مراکز عمومی شهر ساخته شده اند نه اینکه دردسر ساز شوند.

عزتی


 
 
رازو رمزهای تبدیل ارزهای خارجی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٩
 

اسکناس تقلبی ممنوع!؟

از قدیم الایام هزینه سفر ، تهیه پول رایج کشور مقصد ، حفظ و نگهداری پول و چگونگی مدیریت آن از اصلی ترین مشکلات هر مسافری بوده و هست.

شاید در گذشته‌های دور این مشکل کمتر خودنمایی می کرده چون معمولا سکه های طلا و نقره یا اجناس بین دو طرف تبادل می شده بنابراین این دو فلز بین همه کشورها ارزشمند و قابل معامله بوده  ولی از سوی دیگر با رشد و گسترش وسایل حمل و نقل و آسان تر شدن سفر برای مردم این مشکلات  بیشتر خودنمایی می کند، تنوع پول ها و ارزهای امروزی در دهکده جهانی مشکلات زیادی را برای گردشگران ایجاد می کرد تا جایی که ارز جایگزین و واحدی در سطح جهان مطرح شد.

 بنا بر موافقت نامه هایی که  بین کشورها به امضاء رسید ، همگی برسر پذیرش این ارز در کلیه کشورهای جهان به توافق رسیدند اما همین توافق خود باعث بروز بسیاری از مشکلات و زمینه سازی برخی سوء استفاده های مالی در کشورهای توریستی شد. هستند برخی از گردشگران که به جای بازگو کردن خاطرات خوش سفرهای تفریحی یا تجاری خود، داستانهایی ناگوار از کلاهبرداری های مالی که خودشان قربانی اصلی این داستان بوده اند، بازگو می کنند.

عامل اصلی این کلاهبرداری ها که عمدتا با اسکناس های نامعتبر و جعلی صورت می گیرد ، عدم آشنایی گردشگران با پول رایج کشوری است که به آن سفر می کنند. شاید امروزه اکثر گردشگران راه و روش شناسایی یکی دو ارز معتبر جهانی را بشناسند ، اما دردسر آنوقت آغاز می شود که مجبور به تبدیل آن ارزها به پول رایج محلی می شوند. تنوع اسکناس های رایج منطقه و ارزش تقریبی آنها با ارزهای معتبر جهانی بسیاری از گردشگران را گیج می کند و این موضوع یا سردرگمی بهترین نقطه ضعف برای سودجویان خواهد بود.

بطور کلی دانستن نام پول رایج کشور مقصد برای گردشگران شاید کافی به نظر برسد اما در واقع این ابتدایی ترین اطلاعاتی است که گردشگر به آن محتاج است .  کوچک شمردن این موضوع دقیقا بزرگترین اشتباهی است که گردشگران مرتکب خواهند شد و گاهی بهای سنگینی برای آن می پردازند.

گردشگران با هر دلیلی که سفر می کنند یک موضوع مشترک را در هر سفر تجربه خواهند کرد. آنهم تهیه ارز کشور مقصدشان است. شاید بسیاری اعتقاد دارند در قرن حاضر و به یاری سیستم های نوین بانکی و کارتهایی مثل visa یا master این مشکل برطرف شده بطوری که با در دست داشتن یکی از این نوع کارت ها  دیگر  نیازی به تهیه ارز و پول نقد نیست. اما هزینه و کارمزد استفاده از این روشها شاید باعث تغییر نظر برخی گردشگران شود.

به هرحال اگر از موضوع کارمزدها عبور کنیم و حاضر به پرداخت آن نیز باشیم ، موضوع مهمتری خودنمایی می کند و آنهم عدم دسترسی به اینگونه خدمات در برخی از کشورهاست. این محدودیت یا به دلیل عدم توسعه سیستم بانکی کشور مقصد است یا دلایل دیگری چون مسایل سیاسی خواهد بود بنابراین حتی با وجود تمامی ابزار و امکانات بانکی نوین امروزی نیز تهیه ارز رایج کشور مقصد ذهن بسیاری از گردشگران را به خود مشغول کرده است و البته دست بسیاری از سودجویان را برای تبهکاری بازگذاشته.

امروزه به یاری وسایل ارتباط جمعی مثل اینترنت و دسترسی آسان به آن، شاید بتوان گفت بسیاری از اینگونه مشکلات قابل پیشگیری و کنترل است بنابراین جهت یادآوری نکاتی هرچند ظریف و پیشگیری از هرگونه سوء استفاده مالی قصد داریم تعدادی از این موارد را برای شما به تفسیر بازگو کنیم. اما قبل از پرداختن به موضوع اجازه بدهید راهکارها مطرح شده را به دو گروه قبل از سفر و در طول سفر تقسیم بندی کنیم.

باید ها و نباید های قبل از سفر

چگونه آشنایی با ارز رایج کشورهای مقصد

با توجه به اطلاعات کامل و جامع موجود در دنیای مجازی یا همان اینترنت بهترین روش جست و جو کردن در این دنیای مجازی برای آشنایی با پول رایج کشور مقصد خواهد بود. بطوری که  با استفاده از این ابزار ارتباط جمعی می توان  نام و علامت اختصاری ارز رایج کشور مقصد را به خوبی مورد بررسی و مطالعه قرار دهدید. اما به این موضوع اکتفاء‌نکنید و سری به صرافی های معتبر کشور بزنید و سعی کنید این پول و تنوع آن را از نزدیک ببینید.

اگر دسترسی به صرافی امکانپذیر نبود می توان از همان دنیای مجازی استفاده کنید و تصاویری از پول رایج کشور مقصد خود را ببینید. توجه داشته باشید که تنوع اسکناس و مسکوکات آن کشور را خوب به خاطر بسپارید. اگر به هر دلیلی این امکان برای شما فراهم نشد بهترین روش سئوال کردن در مورد پول رایج کشور مقصد از آژانس های مسافرتی معتبر یا آژانس مورد استفاده خودتان خواهد بود، یقین داشته باشید که مدیران و مشاوران این آژانس های گردشگری بهترین راهنمای شما هستند.

از سوی دیگر حتی اگر هیچ یک از موارد بالا در دسترس نیست و قصد دارید خودتان سفرتان را برنامه ریزی کنید. حتما باید برای دریافت ویزا به سفارتخانه کشور مقصدتان سری بزنید همین زمان بهترین فرصت را به شما خواهدداد.  پس از انجام امور اداری خود سری به  قسمت فرهنگی آن سفارت بزنید و طلب کمک کنید مطمئن باشید که آنها با رویی باز و گشاده شما را راهنمایی خواهند کرد، شاید این بهترین فرصت برای شماست که به کمک کارکنان سفارت با واحد پول کشور مطبوعشان آشنا شوید و راه و روش شناختن اسکناس های اصلی با غیر اصل آشنا شوید. سعی کنید حتما این سئوال را از مسئولین سفارت بپرسید و جواب را خوب به خاطر بسپارید. اما به یاد داشته باشید که یکی از نقاط مشترک بین پول های رایج جهان اشکال نامرئی داخل آنهاست بنابراین این اشکال را خوب شناسایی کنید.

 بنابراین هنگام دریافت ویزابهترین شرایط برای کسب اطلاعات شماست این فرصت را هرگز از دست ندهید تا در هنگام سفر و اقامت در کشور مقصد به سادگی پول های خود را هزینه کنید و از سفرتان لذت ببرید.

آشنایی با تورم و ارزش پول کشور مقصد

با کمی تحقیق چه در جراید یا اینترنت سعی کنید در مورد اقتصاد کشور مورد نظر خود اطلاعاتی هرچند ابتدایی به دست آورید تا با این روش بتوانید تخمینی از هزینه های خود در طول این سفر داشته باشید. به عنوان مثال یقین داشته باشید که هزینه های گردشگری در کشور تایلند بسیار پایین تر از هزینه های سفر به کره جنوبی خواهد بود بنابراین با توجه اطلاعات اقتصادی ابتدایی خود و مقصدتان  به میزان کافی پول همراه خود خواهید داشت.

بهترین کار استفاده از وب سایت بانک های کشور مبداء خواهد بود با این روش می توانید ارزش برابری واحد پول کشور مقصد را با پول کشور مبداء مقایسه کرد و با توجه به آن می توانید تصمیم به استفاده از ارز واسطه یا پول رایج همان کشور را از ابتدای سفرتان بگیرید. از سوی دیگر با توجه به ارزش تبادل این ارزها با یکدیگر می توانید به میزان لازم ارز تهیه کنید و همراه خود ببرید اما این کار بهترین اطلاعات را بطور ناخواسته در اختیار شما خواهد گذاشت و آنهم میزان برابری پول کشور مقصد با ارزهای معتبر دیگر جهان و ارزهای واسطه مثل دلار و یورو خواهدبود.

 گرچه این ارزش ها به صورت روزانه تغییر می کند اما تغییرات آنها به غیر از شرایطی خاص زیاد متفاوت نخواهد بود بنابراین شما هنگام تبدیل ارز همراهتان هرگز دچار اشتباه نمی شوید و از قیمت پایه و حدودی آن با خبر هستید با این روش می توانید مدیریت مالی سفر خود را به خوبی انجام دهید و بدون نگرانی خاطرات خوبی را برای خود ثبت کنید.

آشنایی با لغت صرافی و بانک های معتبر در کشور مقصد

اگر به کتابفروشی های محل سکونت خود مراجعه کنید حتما تعداد زیادی کتاب های راهنما درباره آموزش زبان کشور مورد نظر خود در هنگام سفر خواهید یافت بنابراین همراه داشتن یکی از این کتاب ها شاید بسیاری از مشکلات احتمالی شما را از پیش برطرف کند اما در غیر این صورت باز این دنیای مجازی است که شما را در دهکده جهانی یاری و همراهی خواهد کرد بنابراین حتما سعی کنید کلمه صرافی را در زبان کشور مقصد خود بیابید و آن را به خاطر بسپارید یا در دفتر یادداشت همراهتان یادداشت کنید در همین حال سعی کنید نام بانک های معتبر آن کشور را یادداشت کنید همانطور که می دانیم اکثر بانک های خارج از ایران خصوصی هستند و میزان محبوبیت و اعتبار آنها متفاوت خواهد بود بنابراین سعی کنید نام معتبرترین و محبوبترین را بیابید و همراه داشته باشید

نکات مهم هنگام سفر

با توجه به اطلاعاتی که از قبل و با توجه به روش های ذکر شده برای سفر خود دارید در این مرحله کار کمی آسانتر خواهد بود اما صرفا باید دقت کنید و همیشه هنگام تبدیل ارز خود با خونسردی این کار را انجام دهید و هرگز عجله نکنید حتی اگر افرادی قصد در آشفته کردن ذهن شما را داشتند . کاملا به ذهن خود مسلط باشید و دقیق و خونسرد باشید و فقط به کارتان فکر کنید .

همانطور که می دانید موضوع اسکناس های جعلی همیشه در جهان مشکل ساز و در برخی موارد خبرساز بوده و هست و بسیاری از گردشگران از گرفتار شدن به این دلیل در کشور مقصد بسیار نگران هستند بنابراین نکات زیر را رعایت کنید تا آسوده سفر کنید.

اگر با تورهای گردشگری سفر می کنید تا زمان اقامت در هتل نیازی به پول ندارید چون کلیه خدمات به عهده آژانس مسافرتی شماست پس از آن به فکر تبدیل پول باشید اما اگر انفرادی سفر کرده اید از همان لحظه ورود به کشور مقصد شما نیاز به استفاده از پول رایج آن کشور را دارید به یاد داشته باشید وقتی از هواپیما پیاده شدید و از قسمت کنترل پاسپورت عبور کردید با تعداد زیادی صرافی مواجه خواهید شد از این رو کمی حوصله کنید و به همه تابلوهای قیمت این صرافی ها خوب دقت کنید معمولا آنها با اختلاف خیلی اندکی نرخ تبدیل ارزها را با یکدیگر روی تابلوها نوشته اند پس بهترین را انتخاب کنید و تنها مبلغ مورد نیاز اولیه خود را تبدیل کنید چون این صرافی ها معمولا چند درصدی ارز همراه شما را ارزانتر از قیمت واقعی خواهند خرید بنابراین فقط به میزان مورد نیاز خود برای رسیدن تا هتل، ارز تبدیل کنید نه بیشتر./

اما در سطح شهر با توجه به اطلاعات قبلی خود فقط در بانک های معتبر و صرافی های متعبر پول خود را تبدیل کنید و هرگز به دیگران در این باره اعتماد نکنید. به یادداشته باشید که حتما شخصا این کار را انجام دهید.

با توجه به رشد کلاهبرداری های اینچنینی به یاد داشته باشید که اکثر بانک ها و صرافی های معتبر در سطح جهان پس از کنترل ارز پرداختی شما و تبدیل آن به پول رایج کشورشان یک رسید به شما می دهند که سریال اسکناس های پرداختی شما و همچنین اسکناس های دریافتی شما کاملا روی آن قید شده است و حتی شماره معامله انجام شده و تاریخ و زمان آن نیز قابل روئیت خواهد بود ، از اینروست که در حفظ و نگهداری همه این رسیدها باید دقت کنید.

با در دست داشتن این رسید هرگز نگران مشکل ساز شدن  این تبدیل نباشید حتی اگر کسی ادعای اصل نبودن پول پرداختی شما را داشت بدون هیچ نگرانی از او بخواهید به پلیس تلفن بزند چون شما هیچ مشکلی نخواهید داشت  و راه کلاهبرداری از شما بسته شده است.

اما چند نکته طلایی را هرگز فراموش نکنید

1.        هنگام دریافت باقی پول خود از فروشگاهها از سلامت آنها کاملا مطمئن شوید و با معیارهای خود آنها را بازرسی کنید البته این کار را بیشتر برای اسکناس های درشت انجام دهید چون این اسکناس ها هستند که مورد سوء استفاده قرار خواهند گرفت.

2.        برای خرید خود از فروشگاههای سطح شهر هرگز از ارز واسطه استفاده نکنید حتی اگر این فروشگاه قابلیت این کار را داشته باشد در نظر داشته باشید که این فروشگاهها ارز شما را بسیار ارزانتر از نرخ واقعی محاسبه خواهند کرد.

3.        همیشه روزانه و به میزان نیاز خود ارز را تبدیل کنید چون هر روز قیمت ها متفاوت خواهند بود البته این کار نکته مثبت دیگری هم برای شما خواهد داشت و آن هم امنیت پول شما هنگام گشت و گذار در سطح شهر است و سودجویان هرگز به دنبال شما نخواهند بود.

4.        هرگز در لابی هتل اقدام به تبدیل ارز نکنید و اگر انفرادی سفر می کنید مبلغ هتل را با پول رایج کشور مقصد خودتان پرداخت کنید نه با ارز واسط مثل دلار یا یورو.

5.        سعی کنید در ساعات اداری ارز مورد نیاز خود تبدیل کنید که بهترین زمان برای این کار اواسط روز یعنی بین ساعت 11 تا 14 خواهد بود با این کار قیمت واقعی را خواهید داشت و از تبدیل ارز واسط خودتان در روزهای تعطیل جدا خودداری کنید شما می توانید روزهای تعطیل را با استفاده از تقویم داخل اتاق خود شناسایی کنید.

6.        هنگام گشت و گذار در سطح شهر به تابلوهای صرافی ها کاملا دقیق باشید و تغییرات را زیر نظر بگیرید تا از قیمت روزانه خبر داشته باشید.

7.        در انتهای سفر خود اگر پول رایج کشور مقصد را داشتید حتما آن را به ارزهای معتبر دیگر مثل دلار و یورو تبدیل کنید چون ممکن است پول آن کشور در کشورتان متقاضی نداشته باشید یا اینکه بسیار ارزانتر از ارزش واقعی آن خریدار داشته باشد.

به هر حال به یاد داشته باشید که با رعایت کردن این قوانین که زیاد هم سخت نیستند سفری ایمن و راحت را برای خودتان و همراهانتان خواهید داشت.