صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

چرا باید سفر کنیم؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

 

هروقت از سفر و مسافرت سخنی به میان آمده در رابطه با مناطق مناسب گردشگری، کتابچه های راهنما و یا هزینه های سفر و چگونگی رسیدن به مکان های گردشگری گفته شده، شاید کمتر کسی مستقیم در باره فواید سفر و تاثیر آن بر روی نحوه زندگی انسان سخن گفته باشد یا شاید هم تا حدودی این موضوع مهم فراموش شده باشد، اما ناتاشا گائورا روانشناس و محقق مقاله پیش رو را در فوریه سال جاری میلادی در مجله تراولر به چاپ رساند که البته این محقق بیشتر فرد را مورد بررسی قرار داده و از تاثیرات سفرهای گروهی نام نبرده است بنابراین تاثیرات فردی سفر کردن را بر می شمرد.

مسافرت همیشه باعث ایجاد انگیزه زندگی و تقویت روحیه شادابی و نشاط در انسان می شود آیا هیچ دقت کرده اید وقتی قصد سفر دارید از شب قبل دچار هیجان خاصی می شوید؟ یا اینکه با چه انرژی بیشتری مشغول به جمع و جور کردن وسایل سفر می شوید؟ روانشناسان معتقدند که این شور و هیجان خود باعث بهبود کیفیت زندگی می شود و امید به زندگی را افزایش خواهد داد بخصوص در جوامع امروزی که سراسر از تنش ها و درگیری های روزانه است و زندگی صنعتی ما را فراگرفته است که شاید کمتر فرصت استراحت یا مسافرت داشته باشیم.

امروزه مثل گذشته سفرها محدود به تجار یا بازرگانان نیست بلکه سفر و گردش به عنوان یکی از برنامه های روزانه جوامع تبدیل شده که همواره مورد تاکید جامعه شناسان و روانشناسان است. ناتاشا گائورا می گوید : طبق تحقیقات بالینی که بین 1000 نفر در سن 60 سالگی، ساکن ایالات متحده آمریکا که سال 2009 میلادی انجام شده کسانی که در طول مدت زندگی خود مسافرت زیاد داشته اند تقریبا 40 درصد کمتر از دیگران در خطر افسردگی دوران بازنشستگی هستند.

حال با توجه به این گزارش ها این محقق از سوی دیگری به این مهم نگاه کرده و 10 فایده عمده سفر کردن را برای ما بر شمرده است. 

 

 1. 1.    آرزوها و تخیلات به واقعیت تبدیل خواهند شد

اکثر مردم بستنی دوست دارند، اما کمتر کسی هست که در زندگی عادی خود یک ظرف بستنی یک کیلوگرمی را یکجا بخورد مگر در شرایطی خاص مثل مسابقات یا .... اما شاید خیلی ها آرزوی خوردن یکجای این همه بستنی را داشته باشند همین موضوع را تصور کنید وقتی هنگام قدم زدن در یکی از میادین شهر تاریخی رم مشغول خوردن بستنی هستید ناگهان متوجه می شود که یک ظرف یک کیلویی بستنی خالی در دستان شماست. پس این ارزوی شیرین به واقعیت نزدیک شد با این مثال شیرین شروع کردم تا شما به مزه کردن شیرینی سفر علاقمند شوید گرچه مطمئن هستم کسی نیست که مسافرت را دوست نداشته باشد.

همگی ما آرزوهایی در سر داریم که شاید در شرایط عادی زندگی روزانه هرگز توان عمل کردن به آنها نداشته باشیم به عنوان مثال پریدن از روی یک پل مرتفع به داخل رودخانه، رانندگی با سرعت بسیار بالا یا هر آرزوی دیگری که شاید در طول روزمره شدن زندگی عمدتا توان انجام دادن آنها را نخواهیم داشت. اما وقتی مسافرت می رویم طبق برنامه، هنگام یکی از گردش های روزانه ممکن است این آرزو جامه عمل بپوشد. همان آرزوی دست نیافتنی به واقعیتی بسیار شیرین تبدیل شود.  بنابراین به قدرت تخیل و اراده خودتان کمک کرده اید و در جهت دهی و کنترل آنها سرمایه گذاری بسیار به جایی انجام گرفته است.

 روانشناسان این موضوع را برای سیستم عصبی بدن حیاطی می دانند و می گویند: هرچه سیستم تخیلات فعالتر شود و فرصت آزمون آنها را داشته باشید مغز شما پویاتر خواهد بود همانگونه که پایه بسیاری از اکتشافات محققان گذشته همین تخیلات بوده.

از سوی دیگر با این روش به سیستم مغز فرمان می دهیم که درست آرزو کند تا بتوانید آنرا برآورده کنید پس این موفقیت در برآورده کردن تخیلاتمان (مسافرت) باعث می شود که فرد اکتیوتر و فعالتری باشید و بسیار توانمند. یاد می گیرد که چگونه آرزو کنید، چگونه فرصت آزمون این آرزو را برای خودتان فراهم کنید و برای رسیدن به آن برنامه خواهید داشت که این کلید موفقیت آینده شماست.

 

 1. 2.    قدرت برنامه ریزی صحیح و مدیریت زمان را خواهید داشت

همگی دارای یک برنامه ریزی روزانه برای زندگی خودمان هستیم اما به دلیل مشکلات و گرفتاری های روزانه گاهی اوقات از این برنامه ریزی دور خواهیم شد. طبق این گزارش هنگامی که سفر می کنیم با علم به اینکه مدت زمان مشخصی رو در این محیط خواهیم بود ناخودآگاه مغز را به گونه ای برنامه ریزی خواهیم کرد که بتواند کنترل این زمان را به عهده گیرد .

بنابراین برنامه های منظم تر و کامل تری را در دست خواهید داشت در طول مدت سفر دیگر خبری از آشفتگی برنامه ها و عدم تمرکز نیست بنابراین سیستم مغزما به طور کامل کنترل را به عهده گرفته و فارق از هرگونه درگیری روزانه برنامه های ما رو کنترل می کند  دقیقا آنچه را که می خواهیم برای ما محیا خواهد کرد کاری که هرگز زندگی روزمره ما و محل کارمان اجازه آن را به ما نخواهد داد. طبق آمار 20 درصد از برنامه ریزی روزانه ما محقق نخواهد شد آنهم به دلیل تداخل برنامه ها با یکدیگر و عدم کنترل زمان به طور عادی این تداخل در هنگام سفر تقریبا به 5 درصد کاهش می یابد که عدد بسیار قابل قبولی برای برنامه ریزی روزانه ماست.

 

 1. 3.    می توانیم به بهترین شکل کیف پولمان را اداره کنیم

هیچ وقت مسافرت کردن ارزان نبوده و نیست بنابراین نیاز به برنامه ریزی و مدیریت پول بسیار ضروری است. همین محدودیت ایجاد شده طبق برنامه ریزی باعث می شود به بهترین شکل ممکن توان کنترل خرج و مخارج را داشته باشیم. مدیریت مالی بهترین هدیه سفر کردن به ماست ، هنگامی که صبح از هتل خارج می شویم طبق همان برنامه هزینه خواهیم کرد و از مخارج غیر ضروری خودداری خواهید کرد. تحقیقات نشان داده افرادی که تعداد بیشتری سفر را در کارنامه زندگی خود داشته اند میزان سپرده یا پس از انداز بیشتری نسبت به بقیه هستند فقط به دلیل درس خوبی که آنها از سفر قبلی آموخته اند.

ناتاشا گائورا می گوید: همگی از بی پولی در سفر وحشت داریم بنابراین با بهترین شکل سعی در کنترل و چک کردن میزان دارایی خودمان در طول مسافرت خواهیم داشت. این موضوع باعث می شود که سیستم مغز ما ناخودآگاه به گونه ای طراحی شود که در طول سفر به مسایل مالی عکس العمل بهتر و سریعتری نشان دهند بطور مثال شما برای خرید به دنبال تخفیفهای ارایه شده در فروشگاهها هستید و برچسب های قیمت را کنترل خواهید کرد بعد تصمیم به خرید می گیرید این درست کاری است که هرگز در طول زندگی روزانه خود در شهر و دیارتان انجام نخواهید داد . پس شما توانسته اید واکنش های عصبی خودتان را به قیمت ها و برچسب ها کنترل کنید اگر این فرصت را بیشتر در اختیار مغزتان قرار دهید موضوع کنترل هزینه ها در زندگی شما نهادینه خواهد شد.

سومیترا سناپاتی یک کارشناس گردشگری هندی می گوید: این سیستم مالی خودکار ذهن ما درست زمانی که گروهی سفر می کنیم دو چندان فعال خواهد بود و توان کنترل مالی شما را بالاخواهد برد و مدیریت مالی گروهی باعث آموزش بهتر شما در این زمینه خواهد بود.

 

 1. 4.    غم و اندوه از شما دور خواهد شد

همگی ما در طول زندگی دچار شکست های روحی یا عاطفی شده ایم و به واسطه همین مشکل یک دوره از زندگی با ارزش خودمان را از دست داده ایم. اما ناتاشا گائورا معتقد است که هنگامی که از مسئله ای پریشان شده اید در اولین فرصت سفر کنید تا برآن مشکل غلبه کنید.

 در واقع گرفتاری های جدید از جمله عدم تسلط به زبان محلی منطقه، عدم آشنایی به منطقه و ... سطح بیشتری از مغز شما را درگیر می کند و دیگر مشکلات قبلی به حاشیه می رود پس شما ناخودآگاه متوجه می شوید که کل مشکلات قبلی را فراموش کرده اید و روش نوینی را برای ادامه دادن اتخاذ کرده اید و ذهن کاملا پاک و تازه ای دارید.

 کریس ولز روانشناس می گوید وقتی سفر می کنید خودتان را مسئول حفاظت از خود می دانید بنابراین همین مسئولیت جدید باعث تمرکز روی محیط جدید و مسائل مربوط به آن می شود و در واقع باقی موارد به حاشیه رانده می شود پس متوجه می شوید که در کنترل اوضاع اطراف خود چقدر توانمند عمل کرده اید و راه حل برطرف کردن مشکل قبلی را به سادگی خواهید یافت.

 

 1. 5.    بهترین دوست یا حتی شریک زندگی را در سفر خواهید یافت

در طول سفر ممکن است با افراد زیادی آشنا شوید به طور مثال در هواپیما، اتوبوس یا حتی در هنگام بازدید از یک موزه.

یک روانشناس ایتالیایی می گوید: تمامی ما در زندگی روزانه خودمان کاملا در قالب زندگی کاری خود یا زندگی روزانه خود جای گرفته ایم و شاید اکثر حرکات یا رفتارمان طبق شرایط کنترل شده باشد.

 به طور مثال هرگز با صدای بلند در محل کار خود نمی خندیم یا این که هنگام غذا خوردن با همکاران خود کاملا رعایت می کنیم تا سوژه بحث های دیگران نباشیم، اما این شرایط در سفر کاملا متفاوت خواهد بود و درواقع ما خود واقعیمان هستیم، بنابراین با توجه به این ضرب المثل که می گوید هرکس را می خواهی خوب بشناسی با او سفر کن اینجاست که مصداق دارد.

این روانشناس معتقد است دوستی هایی که دو طرف هنگام سفر با یکدیگر آشنا شده اند پایدارترین نوع دوستی خواهد بود، چون هر دو طرف خود واقعیشان را به نمایش گذاشته اند و پس از آن تصمیم به دوستی گرفته اند.

 

 1. 6.    اجتماعی تر خواهیم شد

یک روانشناس فرانسوی، معتقد است وقتی انسان به شهرها و کشورهای دیگر سفر می کند و آداب و رسوم خوب یا بد آنها را می بیند و با آنها مواجه می شود، ناخودآگاه قسمت های خوب را در ذهن خود ثبت می کند و مشغول ترسیم کردن نقشه جدیدی در زندگی اجتماعی خود می شود و هنگام بازگشت به دیار خود آنها را جامه عمل می پوشانید.

به عنوان مثال به کشوری سفر کرده اید که در آن کشور دو نفر هنگام سلام و احوال پرسی هرگز با یکدیگر دست نمی دهند اما این موضوع در کشور شما نشان دهنده صمیمت و دوستی پایدار آنهاست؛ بنابراین آن را فراموش خواهید کرد.

 اما همان دو نفر در اتوبوس برای یک فرد سالخورده از روی صندلی بلند خواهد شد که نشان دهنده شخصیت و وقار اجتماعی آنهاست. پس این کار پسندیده در ذهن شما ثبت خواهد شد و در شهر خودتان همین عمل را تکرار خواهید کرد البته به شکل ناخودآگاه . (این موارد فقط به عنوان مثال بازگو شده) .

همین صفات نیکو و پسندیده که هر کدام ممکن از سوغات یکی از سفرهای قبلی شما باشد درکنار هم باعث اجتماعی تر شدن رفتار روزانه می شود و به روابط اجتماعی ما کمک فراوانی خواهد کرد.

 

 1. 7.    میزان IQ شما افزایش خواهد یافت

اکثر روانشناسان معتقدند که سفر کردن باعث افزایش میزان IQ و هوش افراد می شود. آنها می گویند هنگامی که سفر می کنیم هر روز و  هر لحظه با نکته ای تازه روبه رو می شویم که این موارد مثل تمرینات ورزشی که عضلات را تقویت می کند، ذهن ما را پرورش می دهد و قدرت یادگیری ما را نیز بالا می برد.

به عنوان مثال اگر شما به یک کشور انگلیسی زبان سفر کنید، مجبور هستید برای گذران روز خود هر روز کلمات جدیدی را یاد بگیرید یا مرسوم ترین مثال این هست که همگی ما در هنگام سفر اولین نکته ای که بسیار به آن توجه می کنیم حفظ کردن آدرس هتلمان است. بنابراین ذهن شما ناخودآگاه فعالیت بیشترین خواهد داشت و سلول های خاکستری فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند. لذا فایل های راکد در سیستم مغز ما دوباره فعال شده و به طور کامل یادگیری شما دوچندان خواهد شد و هوش شما دوباره شبیه دوران کودکی فعال خواهد شد و همانند اسفنجی که آب را به خود جذب می کند دوباره مشغول یادگیری و ثبت اطلاعات جدید می شود. بنابراین با مسافرت حافظه خود را تقویت کنید.

 

 1. 8.    آزادی کامل را بازمی یابید

در محیط زندگی روزانه خودمان قوانینی هست که همیشه جلوی آزادی ما را می گیرد. به طور مثال شما ممکن است که رنگ لباس مورد علاقه خود را به دلیل استفاده از فرم مخصوص کار نتوانید انتخاب کنید یا این که درجه حرارت اطاق کارتان را به دلیل سیستم تهویه مطبوع ادراه نتوانید به دلخواه خود تنظیم کنید و هزاران مثال دیگر.

برخی از این محدودیت ها در نگاه اول بسیاری کوچک و ساده هستند، اما وقتی تکرار شوند ممکن است که باعث عکس العملهای غیرعادی در رفتار ما شود، اما شما وقتی در سفر هستید یا در اتاق هتل هرگونه تغییر به دست خود شماست در مورد پوشش خود به سادگی تصمیم خواهید گرفت و امکان انتخاب نوع غذایی که می خواهید برای ناهار میل کنید را دارید، بنابراین احساس شادابی خاصی خواهید داشت که باعث تقویت روحیه شماست و پویای ذهن و روح شما را تضمین خواهد کرد. این آزادی در نحوه رفتار شما تاثیر خواهد داشت به طوری که آرامش سرلوحه کارهای شما خواهد بود و کلیه عکس العملهای روزانه شما را کنترل خواهد کرد و با همان آرامش و آزادی تصمیم خواهید گرفت.

 

 1. 9.    اعتماد به نفس خواهید یافت به دلیل توجه بیشتر

تصور کنید وقتی به مغازه یا فروشگاهی وارد می شوید و با توجه به نوع پوشش و ظاهر خود همه به شما توجه می کنند و به عنوان یک گردشگر یا توریست به شما با نگاه میهمان می نگرندکه در عین حال مورد احترام واقع می شوید یا به اصطلاح رواشناسان دیده می شوید. چه احساسی خواهید داشت؟

قطعا این توجه و احترام باعث تقویت روحیه می شود گونه که اعتماد به نفس را افزایش خواهد داد. این اعتماد به نفس ناشی از دیده شدن است. هر روز در محیط کار و زندگی افراد مشخصی با برخوردهای مشخصی را تجربه می کنیم، اما در طول سفر اینگونه  نیست. از تکرار خبری نیست و شما عکس المعل دیگران را نمی دانید یا اینکه اصلا در مورد نحوه تفکر آنها نسبت به  خودتان آگاهی ندارید یا اینکه هیچ نقطه ضعفی را از خودتان در ذهن او به یاد نمی آورید بنابراین با اعتماد به نفس خارق العاده ای عمل می کنید.

شما در میان این جمعیت تازه وارد هستید. بنابراین بیشتر دیده خواهید شد، پس احساس خوبی خواهید داشت و گامهای محکمتری برمی دارید، به همین دلیل است که شما می توانید بهتر تصمیم بگیرید چون احساس می کنید که قالبیت تفکر  را دارید و بهترین تصمیم را می گیرید پس می توانید با اعتماد به نفس بیشتری عمل کنید. این موضوع در دوران سفر شما در شخصیت شما نهادینه خواهد شد و پس از تکرار این شرایط ناخودآگاه اتکاء به خودتان خواهید داشت و با اعتماد به نفسی که برای خود از سفر به ارمغان آورده اید زندگی روزانه خود را برنامه ریزی می کنید.

 

 1. 10.                       خودتان را تجزیه و تحلیل خواهید کرد

در طول زندگی صنعتی و مشغله های کاری کمتر فرصت بازنگری در روند زندگی خواهیم داشت، اما هنگام سفر تمام وقت متعلق به خودتان خواهد بود، تصور کنید که روی یک دریاچه مشغول پاروزدن  هستید پس از کمی توجه به مناظر اطراف ناخودآگاه مشغول مرور کردن زندگی خودتان خواهید شد پس بیشتر فرصت تجزیه و تحلیل رفتارهای خودتان را دارید، اشتباهات را بهتر خواهید دید و نقاط مثبت بیشتر خودنمایی می کند.

بنابراین هنگام سفر فرصت تجزیه و تحلیل زندگی خود را دارید و توان برنامه ریزی مجدد و تغییر نحوه زندگی در دست ماست که باید از این فرصت بخوبی استفاده کرد.

به هر حال بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی. به یاد داشته باشیم که هرچه سفر کنیم کاملتر خواهیم شد، بنابراین از این فرصت طلایی که خداوند در اختیار ما گذاشته به بهترین شکل باید استفاده کنیم و با دیدن عظمت های آفرینش در طول سفر بیشتر قدردان او باشیم.


 
 
در مورد لاک ناخن بیشتر بدانیم
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

همیشه با نزدیک شدن فصل تابستان و تغییر در نحوه لباس پوشدن بانوان و همچنین تغییر در نحوه آرایش و استفاده از لوازم آرایش آنها در این فصل بسیار گرم ، یکی از لوازم آرایش بیشترین میزان محبوبیت را پیدا خواهد کرد که چیزی نیست جز لاک ناخن . البته با توجه به تنوع رنگ و قیمت بسیار پایین این محصول یکی از پرفروشترین محصولات آرایشی برای بانوان در بین دیگر محصولات است.

به عقیده پزشکان بهتر است که بانوان از لاک هایی که استون کمتری در آنها موجود است استفاده کنند، البته این در مورد لاک های طراحی ناخن که جدیدا به جمع لوازم آرایشی بانوان پیوسته می باشد. این کارشناسان می گویند بهتر است قبل از استفاده از لاک هایی که استون در آنها استفاده شده یک لایه تقویت کننده ناخن روی ناخن بزنیم سپس از لاک مورد نظر استفاده کنیم. این کارشناسان می گویند استون موجود در لاک های معمولی باعث تیره شدن ناخن و صدمه زدن به بافت آن می شود. 

 

 

 

یک لاک مرغوب و خوب قابلیت استفاده تا شش ماه پس از تولید را دارد و در صورت بسته بودن درب آن تا این مدت از کیفیت آن کاسته نخواهد شد. اما اگر در اثر استفاده از آن لاک مورد نظر شما کمی غلیظ شد می توانید با مقداری حلال آن را رقیق تر کنید می توان با انداختن یک ساچمه فلزی داخل شیشه لاک از این روندد کاست.

با توجه به تنوع بسیار زیاد رنگی در لاک معمولا بانوان در انتخاب رنگ مورد علاقه خودشان دچار دردسر می شوند و گاهی چند لاک را بدون اینکه نیاز داشته باشند یا با لباس هایشان مناسب باشد می خرند. با توجه به اینکه شاید امکان تست کردن رنگ واقعی آن لاک روی ناخن شما وجود نداشته باشد صرفا نمی توانید از روی رنگ شیشه آن را انتخاب کنید بنابراین شاید تعداد زیادی لاک ناخن بدرد نخور در کشوی خود داشته باشید. بهترین روش برای تشخیص رنگ اصلی لاک ناخن دیدن پالت های رنگ موجود در فروشگاهها است چون به دلیل مسایل بهداشتی شما اجازه تست کردن این لاک را روی ناخن خود ندارید.

پس از انتخاب رنگ مورد علاقه خودتان بهترین روش برای کنترل کیفیت لاک از نظر تازه بودن و عدم فساد این است که شما فرچه یا همان قلم داخل لاک را  به لاک آغشته کنید و بالا نگهداری قطره لاکی که از آن آویزان شده باید پس از گذشت 5 تا 7 ثانیه یا بیشتر بچکد نه کمتر این نشان دهنده تازه بودن این لاک خواهد بود اگر این زمان کمتر بود نشان دهنده فساد کامل این لاک برای شماست اما اگر بیشتر شد یقین داشته باشید که لاک مورد نظر هرگز جلو خوبی روی ناخن شما نخواهد داشت و زمانی که آن را روی ناخن خود استفاده می کنید هرگز شیار های حاصل از رد قلم روی آن از بین نخواهد رفت و سطح صافی را برای شما نخواهد داشد.

از کیفیت خود رنگ که بگذریم حالا نوبت کیفیت قلم داخل آن است این فرچه ها باید دارای موهایی بسیار ظریف با خاصیت بسیار بالای الاستیکی باشند و طول این موها باید تقریبا برابر با طول ناخن کوچک دست شما باشد یعنی از ابتدای محل اتصال ناخن به انگشت شما تا محلی که ناخن از گوشت انگشت شما بیرون زده (به یاد داشته باشید که آن مقدار ناخنی که بلند شده است مد نظر نیست) این میزان تقریبا بین 7 میلیمتر تا 9 میلیمتر خواهد بود به یاد داشته باشید که لاک هایی که دارای ساچمه یا گوی مخلوط کننده در داخل ظرف هستند بهترین نوع برای انتخاب شما خواهند بود. نشانه یک محصول خوب لاک این است که لاک پس از استفاده روی ناخن به مدت 20 ثانیه خود را گرفته و بعد از گذشت یک دقیقه با حالت ثابت درآید یعنی هیچگونه تغییری نکند.

انواع لاک ناخن.

معمولا در بازار شما چهار گروه لاک ناخن خواهید دید

 1. لاک های اختصاصی و بسیار خاص، گرانقیمت و حرفه ای (معمولا این لاک ها برای طراحی استفاده می شوند)
 2. لاک های حرفه ای که معمولا آنها در کشور روسیه ساخته می شوند مانند کارخانه جاتی به نام های : ال.سی.ان، آکزنت دایرکت، او.پی.آی و کریتیو نیل دیزاین. این کارخانه جات معمولا دو گروه محصولات خود را به بازار ارایه می کنند که یک گروه آنها حرفه ای است و گروه دیگر برای مصارف روزانه استفاده می شود.

برخی از این کارخانجات محصولات خود را به طور خاص برای سالن های معروف تولید می کنند وتحت برندهای مرتبط برای آنها با کیفیتی بسیار بالا و اما برخی از این کارخانجات صرفا محصول اصلی را تهیه می کنند و در نهایت مشتری نام محصولش را خود انتخاب می کنند و در واقع اسمی از کارخانه مادر در میان نخواهد بود.

 1. محصولاتی که تبلیغات آنها را در بیشتر فروشگاهها می بینیم مانند: رِولون، پالوما، لاکمه، آوون، بورجوئیس، مارگارت آستور، می بلین و گرین ماما. این دسته از محصولات علاوه بر کیفیت سعی کرده اند از حالت خاص بیرون آمده و مشتری های بیشتری به خود اختصاص دهند اما قیمت آنها باز هم ارزان نخواهد بود و مشتریان خاصی را به سمت خود خواهند کشید.
 2. اما محصولات ارزان قیمتی که در اکثر فروشگاهها فروخته می شود، مانند: گلدن رز، کاترین آرلی و گاگا. این دسته از محصولات دقیقا صرفا تجاری هستند و امکان رقابت از نظر کیفیت را نخواهند داشت.

 

توضیحاتی در باره ساخت

معمولا لاک ناخن از دو بخش عمده تشکیل شده است ، یکی لایه زیرین که کاملا بستگی به چگونگی جنس ماده رنگی و محصول شما دارد و دیگری بخش ظاهری که دقیقا بستگی به نوع قرار دادن قلم مو و طرز حرکت دادن آن روی ناخن دارد. بهترین روش برای لاک زدن روی ناخن این است شما قلم موی آغشته به رنگ را از انتهای ناخن به سمت ابتدای ناخن بکشید.

اما برخی از لاک ها بی رنگ هستند و صرفا باعث شفافیت ناخن می شوند مورد مصرف این لاک در برخی از مواقع برای زیرسازی ناخن مصنوعی خواهد بود اما در موارد عادی صرفا جهت مراقبت از ناخن و جلای آن است که در برخی از برند ها مواد تقویت کننده ناخن نیز به آن اضافه شده است.

از گذشته برخی مردم معتقد بودند که شما می توانید سلامتی فرد را از ناخن های او متوجه شوید و نشانه یک ناخن سالم که در نهایت جسم سالم را نمایان می کرد رنگ صورتی روشن و شفافیت ناخن بود که همین امر باعث شد برخی از لاک ها فقط رنگ صورتی رنگ کمرنگی داشته باشند و برای تظاهر به سلامتی بدن شما باشند. اما امروزه شاهد ظهور تعداد بیشماری از ترکیبات رنگی لاک هستیم حتی برخی از آنها مقداری الکلیل نیز دارند که وقتی نور به آنها برخورد می کند می درخشند.

اما همه این اطلاعات باعث جلوگیری از ضرر استفاده از لاک نمی شود همانطور که می دانیم استفاده مداوم از لاک برای ناخن ها مضرر خواهد بود و باعث فساد آنها می شود.

عکس:عماد عزتی

 

 


 
 
پس انداز کردن بدون دردسر
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۸:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

از کودکی هنگام در سالروز تولد یا هر مناسب دیگری شاید یکی از بستگان یا پدر و مادرمان برای ما قلکی هدیه می‌آوردند، اما سالم نگهداشتن آن و نشکستن آن قلک یکی از سخت ترین کارهایی بوده که شاید هرگز نتوانستیم جلوی خودمان را بگیریم.

یکی از علاقه های معمول بین همه ما جمع کردن پول خردهای ته جیبمان در این قلک ها بوده است اما آیا در این زمینه موفق عمل کرده ایم و توانسته ایم از این روش برای جمع کردن پول استفاده کنیم؟ امروز قصد دارم که 5 راه دیگر برای جمع کردن پول که البته بسیار آسان هم هست را برای شما عنوان کنم این راهکارها عبارتند از:

 دقیقا مبلغ فاکتور را پرداخت کنید

 

این موضوع به ظاهر یا به حرف آسان است اما یکی از راههای ممکن در زمینه پس از انداز کردن است. به عنوان مثال شما در یک فروشگاه خریدی را انجام می دهید و به عنوان مثال باید مبلغ 25.90 دلار بپردازید اگر شما این مبلغ را به صندوق دار به صورت نقدی پرداخت کنید  و 30 دلار بپردازید ، امکان اینکه این صندوق دار باقی مانده پول شما را نداشته باشد که به شما برگردانید بسیار زیاد است بنابراین سعی کنید با استفاده از روش های الکترونیکی پرداخت کنید که بتوانید درست رقم فاکتور را پرداخت کنید.

 

شاید در اولین بار وقتی این متن را می خوانید خودتان را متهم به خسیس بودن بکنید اما اگر کمی فکر کنید به عنوان مثال برای خرید سال نو وقتی به بازار می روید و خریدهای گوناگونی انجام می دهید اگر باقی مانده های خود را نگیرید و یا اینکه دقیقا مبلغ فاکتور را پرداخت نکنید در پایان روز ممکن است مبلغی زیادی را از دست داده باشید که این خود باعث عدم توانایی شما برای پس از انداز کردن می شود.

 

 یک سوم مبلغ پول خود را هزینه کنید.

 

سعی کنید مبلغ درآمد روزانه خود را دقیقا محاسبه کنید و برای هزینه کردن فقط یک سوم آن برنامه ریزی کنید و سعی کنید هرگز بیش از آن هزینه نکنید. به عنوان مثال شما روزی یکصد دلار درآمد دارید پس برای هزینه کردن یک سوم آن یعنی سی دلار برنامه ریزی کنید البته با درنظر گرفتن هزینه های ثابت ماهانه خودتان مثل اجاره خانه یا هر موضوع دیگر. خوب حالا خودتان حساب کنید اگر بتوانید روزی هفتاد دلار پس انداز کنید بعد از گذشت سی روز توانسته اید دوهزار دلار در حساب بانکی خودتان پس انداز کنید . به همین ترتیب می توانید برای سال خودتان یعنی 365 روز برنامه ریزی کنید.

 

 یک جیب مخفی در کیف پول خود درست کنید

 

وقتی برای خریدن یک کیف پول به مغازه ای مراجعه می کنید به یاد این توصیه بیافتید و کیفی را انتخاب کنید که در عین قابل استفاده بودن برای شما دارای جیب های زیادی باشد بطوری که شما بتوانید حداقل یکی از آنها را به عنوان جیب مخفی برای خودتان درنظر بگیرید. این جیب به سادگی امکان پس انداز کردن را برای شما فراهم خواهد کرد.

 

وقتی می خواهید مبلغ پول نقدی را در کیف پول خود قرار دهید (مثلا یکصد دلار) بخشی از آن را مثلا یک اسکناس 20 دلاری را در این جیب مخفی قرار دهید بنابراین شما هروقت به سراغ کیف پول خود در طی این روز می رود مبلغ 80 دلار را خواهید دید و پس از چند روز حتما فراموش خواهید کرد که مبلغی را در این جیب مخفی قرار داده اید شاید اگر این عادت را رعایت کنید در پایان ماه چند صد دلار در این جیب مخفی داشته باشید .

 

فایده این کار این خواهد بود که شما امکان پس انداز کردن را خواهید داشت یا اگر برحسب اتفاق روزی فراموش کردید همراه خودتون پول بردارید جلوی راننده تاکسی هرگز شرمنده نخواهید شد چون همین جیب مخفی به داد شما خواهد رسید. البته فراموش نکنید که در پایان ماه تمامی این جیب را خالی کرده و هرچقدر پول داخل آن بود را در حساب بانکی خودتان نگه دارید تا این پول نصیب آقای دزد نشود!!!

 

 با هر چک 10 دلار پس انداز کنید

 

این قانون شاید برای افرادی که زیاد از دسته چک خودشان استفاده می کنند مفید باشد اگر بتوانید یک قانون بسیار کلی را برای خودتان در نظر بگیرید به شکلی که هروقت یک چک کشیدید و آن را به فروشنده تحویل دادید بلافاصله یک اسکنان 10 دلار را از کیف پول خودتان به داخل همان جیب مخفی قرار دهید . با همین ابتکار پس از یک دسته چک پنجاه برگی که خرج می کنید شما 500 دلار پس انداز کرده اید.

 

 پس انداز کردن با استفاده از کوپن های تخفیف

 

همگی ما وقتی صندوق پستی منزل خودمان را باز می کنیم با تعداد زیادی از برگه های تبلیغاتی روبرو می شویم که در برخی از انها کوپن هایی برای تخفیف ارایه شده که اگر شما از فروشگاههای یاد شده خرید کنید و آن کوپن ها را ارایه کنید تخفیف خوبی برای شما در نظر خواهند گرفت بنابراین سعی کنید این تبلیغات را به دقت بخوانید و در نگهداری کوپن های آنها کوشا باشید شاید اگر این کار را بکنید می توانید مبلغ بسیار قابل توجهی را پس انداز کنید.

 

با رعایت کردن این کارها دیگر نیازی نیست که شما در مسابقات بلیت بخت آزمایی برنده شوید تا مقدار زیادی پول به دست آورید شما خودتان همین کار را کرده اید و در پایان سال مالی خودتان پول خوبی را پس انداز کرده اید.

عماد عزتی


 
 
6 نکته که صاحبان سالن آرایشی علاقمند نیستند شما بدانید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۸:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

  

 

آرایشگاه و آرایشگری از زمانی که انسان به آراستن خود فکر کرد و با ابزار ابتدایی مشغول به آراستن خود شد تا به امروز رشد چشمگیری داشته به گونه ای که حتی به عنوان رشته ای تخصصی در دانشگاههای معتبر جهان نیز تدریس شده و هر روز از شاهد رشد این حرفه در جوامع بشری هستیم.

امروزه با توجه به تغییراتی که در نحوه زندگی بشر ایجاد شده و همچنین تغییر عادات رفتاری انسان شاهد ظهور روش های نوین در این حرفه هستیم که باعث شده این حرفه کمی تخصصی تر شود و به زیر مجموعه های کوچکتری نیز تقسیم شود، این تغییرات در خاورمیانه بسیار مشهود بوده و استفاده از این سالن ها بسیار زیاد شده  و درواقع سبک زندگی بشر امروزی را تغییر داده است، به عنوان مثال اگر به آگهی های تبلیغاتی جراید اطراف خود کمی با دقت نگاه کنید تعداد زیادی از آگهی های رنگارنگ مربوط به این موضوع (کاشت ناخن، امور آرایشی ) را خواهید دید. اما این سالن ها و خدمات آنها هرچند زیبا و دلنشین هستند ولی خطرات بسیار زیادی را متوجه سلامتی شما می کنند.

مهتمرین خطراتی که متوجه سلامتی مشتریان اینگونه سالن ها می شود بحث آلودگی های میکروبی و ویروسی خواهد بود که به واسطه ابزار و وسایل این سالن ها به بدن شما منتقل می شود در همین راستا سایت توتال بیوتی در ایالات متحده آمریکا اقدام به انتشار مقاله ای با عنوان « 6 نکته که مالکان سالن های آرایش سعی می کنند از شما مخفی نگاه دارند» کرده، این مقاله با همکاری دکتر رابرت اسپالدینگ و مالک یکی از سالن های زیبایی در لس آنجلس ، خانم جین سون (Jin Soon) تهیه و تنظیم شده است که مطالعه آن در تصمیم گیری های آینده شما برای استفاده از خدمات این سالن ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

این مقاله به این صورت آغاز می شود که ، این موضوع مهم نیست که شما چه سالن آرایشی را انتخاب کرده اید یا اینکه این سالن در چه منطقه ای از شهر شما واقع شده مهمترین نکته بهداشت وسایل و محیط سالن است. آیا روپوش سفید رنگ متصدی آرایشگاه آلوده به برخی میکروب ها هست یا خیر؟ آیا وسایل مورد استفاده این سالن پس از هر بار استفاده به درستی ضد عفونی شده اند ؟ (بخصوص وسایلی چون تیغ، ابزار کاشت ناخن، سوهان ها و ....) آیا متصدی آرایشگاه قبل از شروع به کار برای شما دست های خود را شسته یا خیر؟

یک شاهد عینی که ساکن لس آنجلس است در این باره می گوید: مدتی پیش برای انجام امور آرایشی به سالنی نزدیک منزلم مراجعه کرده بودم و منتظر رسیدن نوبتم بودم که ناگهان دیدم متصدی آرایشگاه لوازمش را جمع کرد و داخل کمد گذاشت و بسته ای دیگر از وسایل را بیرون آورد و به کارش ادامه داد، پس از چند دقیقه فردی وارد سالن شد که متوجه شدم بازرس بهداشت بوده ، پس از این اتفاق از سالن بیرون امدم و دوباره هرگز به این سالن مراجعه نکردم . اما سئوال اصلی اینجاست که اگر من این صحنه را ندیده بودم در معرض چه خطراتی قرار می گرفتم؟ بنابراین متوجه می شویم که همه سالن های آرایشی پایبند به قوانین نیستند .

شما همیشه در خطر آلودگی هستید

دکتر رابرت اسپالدینگ پزشک و نویسنده کتاب «مرگ توسط پدیکور» در این زمینه عنوان می کند : در حال حاضر و در ایالات متحده آمریکا حدود یک میلیون نفر به دلیل استفاده از ابزار غیر بهداشتی در سالن های آرایشی با بدنی آلوده به انواع باکتری و ویروس ها روانه منزل می شوند. این در حالی است که این افراد بسیار شاد و خندان از خدمات ارایه شده سالن ها هستند و هرگز این تهدید بزرگ را جدی نگرفته اند.

این مهم نیست که شما چه سالن آرایشی را انتخاب می کنید مهمترین نکته این است که شا همیشه در خطر آلودگی به این ویروس ها و باکتری ها هستید، حتی اگر به خوش نام ترین سالن آرایشی شهر خود مراجعه کرده باشید. این متخصص عنوان کرده طبق تحقیقاتی که خودش انجام داده حدود 75 درصد از سالن های آرایشی در ایالات متحده آمریکا به قوانین بهداشتی دولت بی تفاوت هستند و آنها را نادیده می گیرند.

قوانین بهداشتی وضع شده توسط دولت مرکزی ایالات متحده آمریکا برای سالن های آرایشی شامل موارد زیر است

1.       عدم مخلوط کردن مواد با یکدیگر

2.       استریل کردن روزانه وسایل و ابزار سالن

3.       عدم استفاده از مواد بی کیفیت و تایید نشده توسط وزارت بهداشت

4.       استریل محیط با مواد ضدعفونی کننده و در برخی از موارد با اشعه

به گفته این کارشناس بهداشت برخی از این قوانین درست همانند قوانین وضع شده برای مطب های دندانپزشکی هستند و همین امر موجب پی بردن به اهمیت بهداشت در سالن های آرایشی را به ما نشان می دهد. اما اکثر کارشناسان بهداشتی متعقد هستند که هیچ راهی برای کنترل برخی از این قوانین در سالن های آرایشی نیست از جمله این موارد را می توان نحوه استریل کردن ابزار و و سایل را نام برد مگر اینکه هر روز هنگام انجام این امر کارشناسی از مرکز بهداشت در محل حاضر باشد تا دقیقا مراحل این کار را بررسی کند و تایید نماید.

سالن های آرایشی هیچ مراجعه کننده ای را از دست نخواهند داد 

 

 انتقال آلودگی در سالن های زیبایی

 

سالن های آرایشی درست مثل یک واحد اقتصادی برای کسب درآمد و سود دهی کار می کنند بنابراین به هیچ عنوان حاضر به از دست دادن مشتری خود نیستند و با هر شرایطی و امکاناتی مشتری را جذب کرده و مشغول به خدمات رسانی به او می شوند.

بارها برای شما اتفاق افتاده که برای رزور کردن وقت به یکی از این سالن ها تماس گرفته اید و مدیر سالن به شما یادآوری کرده که فقط بخاطر شما مشغول به کار می شود چون قرار است که فلان کار را انجام دهد، این دقیقا همین نکته را یادآوری می کند .

این قانون برای افرادی که برای اولین بار به سالن نیز مراجعه کرده اند صادق است ، متصدی آرایشگاه بدون توجه به بیماری های احتمالی و آلودگی های این فرد درست مثل یک مشتری قدیمی شروع به انجام کارش می شود فارق از این مسئله که این فرد ممکن است آلوده به خطرناک ترین امراض پوستی یا ویروسی باشد.  اینجاست که ابزار و وسایل آرایشگاه نیز آلوده خواهند شد . البته به تازگی بسیاری از مراجعه کنندگان به سالن های آرایشی ابزار لازم برای برخی از خدمات را بطور شخصی تهیه کرده اند و با خود به سالن آرایشی می برند اما این امکان برای تهیه بسیاری از ابزار برای مشتری نخواهدبود پس همیشه شما در خطر آلودگی خواهید بود.

البته به یاد داشته باشیم که در بیشتر موارد متصدی آرایشگاه هرگز متوجه آلودگی و بیماری فرد نمی شود و ناخواسته باعث آلوده شدن ابزار و سایل کارش می شود. بنابراین این موضوع بستگی به خود مراجعه کننده خواهد داشت که موضوع را بیان کند یا خیر.

دکتر اسپالدینگ می گوید: بیشترین آمار آلودگی و انتقال بیماری در سالن های کاشت ناخن صورت می گیرد به صورتی که فرد آلوده باعث آلوده شدن لوازم سالن می شود و سپس به دلیل عدم انجام دقیق استریل کردن وسایل این بیماری ها به فرد دیگر نیز منتقل خواهد شد.

این در حالی است که میلیون ها انسان در جهان زندگی می کنند که سیستم دفاعی بدنشان توسط برخی از بیماری ها مثل دیابت ، HIV ، سرطان و هپاتیت بسیار ضعیف شده است و توان مقابله با میکروب های منتقل شده را ندارند. بنابراین به میزان خطرات ناشی از مراجعه به سالن های کاشت ناخن باید توجه بیشتری کرد و نسبت به رزرو کردن وقت برای کاشت ناخن بیشتر فکر کنید و با وسواس بسیار شدید این کار را انجام دهید.

بطری های مواد و شیشه ها غیر واقعی هستند 

 

 آلودگی در سالن های زیبایی

 

طی ادعای یکی از مالکان سالن آرایش جین سون در لس آنجلس ، بسیاری از سالن های آرایشی و مراکز کاشت ناخن بطری های مواد و محلول های بسیار معروف و گرانقیمت را در معرض دید شما قرار می دهند و وانمود می کنند که از آنها استفاده می کنند این در حال است که داخل این بطری ها و شیشه از مواد بسیار معمولی و ارزان قیمت پر شده است و تنها قصد این سالن ها دریافت مبلغ بیشتری دستمزد خواهد بود.

از سوی دیگر او می گوید: برخی از سالن ها به مدت طولانی از این مواد استفاده می کنند به گونه ای که بسیاری از این مواد تاریخ گذشته هستند یا اینکه تاریخ انقضای آنها بسیار نزدیک است . این اتفاق بیشتر در مورد سالن های کاشت ناخن و طراحی ناخن صادق است .

وی می افزاید: محلول های پاک کننده و لاک های مورد استفاده این سالن ها معمولا به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و چون درب آنها هر روز باز و بسته می شود و هوا داخل شیشه یا بطری وارد می شود به سرعت فاسد می شوند اما هرگز دور ریخته نمی شوند بلکه تا آخرین قطره از آنها استفاده خواهد شد.

فقط قطره خون نشان آلوده شدن نیست

دکتر اسپالدینگ می گوید: بریدگی پوست می تواند هم به اندازه ای کوچک باشد که با چشم غیر مسلح دیده نشود هم آنقدر بزرگ باشد که نیاز به بخیه زدن داشته باشد. اما مهترین نکته این است که در هر دو صورت انتقال آلودگی به سادگی صورت می گیرد. این بریدگی ها می توانند توسط ابزاری چون کاترهای ناخن، قیچی ها، سوهان های برقی و تیغ صورت گیرد که در هر حالت میزان زیادی سلامتی بدن شما را مورد تهدید قرار خواهند داد.

این نوع آلودگی ها بیشتر دس لان های مخصوص کاشت ناخن منتقل می شوند چون با توجه به نوع ابزار و محل مورد استفاده آنها کل پوست و گوشت زیر ناخن در معرض خطر خواهد بود. این ابزار باعث ایجاد خراش های زیر جلدی می شوند . این در حالی است که شما هرگز لکه خونی یا خونریزی را نخواهید دید اما این ضایعه به بدن شما آسیب زده و در واقع پوست شما را پاره کرده و آمادگی انتقال هرگونه بیماری ایجاد شده است.

اگر شما در سالن آرایشی و مشغول انجام کاشت ناخن هستید و هنگام کار کردن متصدی در ناحیه ناخن خود یا اطراف آن احساس گرما کردید یا اینکه اطراف ناخن شما تغییر رنگ داد یقین داشته باشید که پوست شما در این ناحیه آسیب دیده و امکان آلوده شدن بسیار فراوان خواهدبود درست زمانی که هرگز خونی نخواهید دید.

متصدی آرایشگاه هرگز درباره شما صحبت نمی کند 

 

 

 

جین سون چون (jin soon choi) مالک سالن زیبایی در لس آنجلس می گوید: اکثر مشتریان و مراجعه کنندگان به سالن های زیبایی تصور می کنند وقتی متصدی آرایشگاه مشغول انجام دستورات آنهاست و به زبان محلی با دیگر همکار خود صحبت می کند که آنها متوجه صحبت های آنها نمی شوند، یعنی این دو درباره شکل ظاهری او یا مدل لباسش صحبت می کنند.

او می افزاید : هرگز چنین فکری را نکنید چون آن دو مشغول رفع نقص کار یکدیگر هستند و تکنیک های یکدیگر را کنترل می کنند یا اینکه درباره سریالی که دیشب دیده اند صحبت می کنند چون برای آنها اصلا مهم نیست که شما چه قیافه ای دارید یا چه لباسی بر تن دارید مهمترین قسمت برای آنها مبلغ صورتحساب شماست و در نهایت انعامی که خواهند گرفت. بنابراین نگران این صحبت ها نباشید.

رعایت اصول بهداشتی در سالن به معنی 100 درصد اطمینان برای شما نیست

بیشتر پزشکان معتقدند که حتی در صورت رعایت کامل اصول بهداشتی و استریل کردن وسایل و محیط سالن ارایشی به کاملترین روش که احتمال این موضوع تقریبا غیرممکن است بازهم بسیاری از میکروب ها و باکتری ها هنوز فعال هستند همانطور که می دانیم بسیاری از آلودگی ها با شرایطی بسیار خاص از بین خواهند رفت که تامین این شرایط در هر مکانی امکانپذیر نخواهد بود بخصوص در سالن های آرایشی که تقریبا صفر است.

دکتر اسپالدینگ در این زمینه عنوان کرده : بسیاری از آرایشگران و متصدیان سالن های زیبایی فکر می کنند که وسایل خود را استریل کرده اند در حالی که به دلیل عدم آشنایی آنها با قوانین و دستورالعمل های بهداشتی و البته به دلیل هزینه بر بودن این روش ها کار استریل ابزارشان را درست انجام نداده اند.

سایت توتال بیتی معتقد است که بسیاری از خوانندگان بخصوص بانوان پس از خواندن این مطلب در مورد استفاده از این خدمات و سالن آرایش خود بسیار سختگیر تر خواهند شد که واقعا در کیفیت سلامتی آنها موثر است.

این سایت عنوان می کند که سازمان های بهداشت در هر کشوری باید بسیار سختگیرانه و با پیگیری بسیار زیاد این سالن ها را مورد کنترل های دوره ای و حتی در برخی موارد گزینشی قرار دهند تا بتوانند سلامتی مراجعه کنندگان به این سالن ها را به حداکثر خود برسانند . این سایت می گوید : سالن های آرایشی صرفا به خاطر گذراندن دوره های مخصوص این کار و یا کنترل سازمان بهداشت ، کاملا استریل نیستند چون مطمن باشید که یکی از روش ها استریل به دلیل سهل انگاری به خوبی انجام نشده است و احتمال انتقال آلودگی بسیار بالاست. 


 
 
10 روش سبز برای استفاده مجدد از بسته بندی مواد غذایی و صرفه جویی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

هر روز بعد از ظهر یا هفته ای یک بار برای خرید مایحتاج منزل به فروشگاه نزدیک محل کار یا منزل سری می زنیم و با چندین کیسه پر از قوطی ها و ظروف رنگارنگ مواد غذایی ، شوینده یا هر نوع خوراکی بسته بندی شده به منزل بر می گردیم. آیا تا به حال وقتی در ردیف های فروشگاه قدم می زنید و بی نهایت قوطی های فلزی ، پلاستیکی یا کاغذی را می بینید به این موضوع فکر کرده اید که این قوطی ها شاید پس از خالی شدن دوباره قابلیت استفاده را خواهند داشت؟

طبق عادت وقتی هر یک از این قوطی ها خالی می شوند آنها را در سطل زباله می اندازیم و در واقع هر روز حجم زیادی زباله از این وسایل تولید می شود و در خوش بینانه ترین حالت آنها سر از ایستگاههای بازیافت سر در می آورند.

اما شما هر وقت برای خرید این مواد بسته بندی شده به پای صندوق فروشگاه می روید در واقع درصدی از پول صورتحساب شما مربوط به هزینه بسته بندی همان ماده غذایی هست که خریده اید بنابراین شما می توانید با پیدا کردن راهی برای دوباره مصرف کردنش این مبلغ را دوباره به کیف پول خود بازگردانید و به جیبتان بازگردانید و هر ساله میزان زیادی صرفه جویی کنید علاوه به کمک اقتصادی به خودتان به عدم تولید حجم انبوهی از زاله نیز کمک کرده اید.

البته به یاد داشته باشید که همه این بسته بندی ها «سبز» نیستند یعنی قابلیت استفاده مجدد را نخواهند داشت. این متن ده راه استفاده مجدد از این بسته بندی های سبز را به شما آموزش خواهد دادا و به کمک اقتصاد خانواده شما خواهد آمد.

1.       قوطی های بزرگ قهوه: هر ماه یک یا دو بسته چای و قهوه را بسته به نیاز خود خواهید خرید، اما واقعا نیازی به پرداخت هزینه بسته بندی این محصول برای شما ضروری بوده؟ یقینا یک قوطی خالی از این دو ماده در کابینت آشپزخانه شما وجود دارد بنابراین این بار می توانید همان نوع چای یا قهوه را به صورت باز تهیه کنید و در این قوطی بریزید و مصرف کنید به این ترتیب دوباره هزینه بسته بندی را پرداخت نکرده اید. اما راهکار دیگری هم برای این قوطی های خالی قهوه و چای وجود دارد./ می توانید از این قوطی ها یا شیشه ها برای نگهداری کمپوت های خانگی خود استفاده کنید تا برای خرید کمپوت های بسته بندی هزینه نکنید و البته به سلامتی خود نیز کمک کنید.

2.       شیشه های رنگی: بسیاری از نوشیدنی ها ، روغن ها و برخی از افزودنی های غذایی در شیشه های رنگی بسته بندی می شود که از اشعه خورشید دور نگهداشته شوند و کیفیت خود را از دست ندهند. این شیشه ها پس از خالی شدن کاربرد دیگری هم می توانند داشته باشند . اگر در منزل باغچه دارید می توانید به عنوان لبه باغچه از این شیشه ها استفاده کنید وقتی این شیشه ها را از سر شیشه در خاک باغچه فرو کنید و ته آن به سمت بالا باشد در اثر برخورد نور خورشید و به دلیل تیرگی شیشه حرارت را به خود می گیرد و نگه می دارد در اثر اختلاف درجه حرارت بیرون و درون شیشه ، فضای داخلی شیشه عرق کرده و قطرات آب به سمت دهانه شیشه جاری می شوند که باعث مرطوب نگهداشتن خاک باغچه شما خواهند شد و به کیفیت گل ها کمک شایانی می کنند و از سوی دیگر باعث صرفه جویی در مصرف آب جهت آبیاری گل های باغچه نیز به شما خدمت می کنند. البته در تنظیم درجه حرارت باغچه پس از غروب آفتاب نیز کمک خواهند کرد.

3.       کیسه های دسته دار و سلفون ها: هر یک از ما پس از بازگشت از خرید مقداری زیادی پلاستیک های دسته دار یا سلفون ها را با خود به منزل می آوریم که این کیسه ها می توانند دوباره به ما خدمت کنند. اگر این کیسه ها را بشویید و ضدعفونی کنید می توانید برخی از مواد غذایی مثل کاهو، سبزیجات را وقتی داخل دستمال تمیزی پیچیده اید درون این کیسه بگذارید و در یخچال قرار دهید با این کار آنها هم تازه خواهند ماند و هم نیازی به خرید ظروف و کیسه های مخصوص این کار نخواهید داشت البته به یاد داشته باشید که هرگز از کیسه های رنگی و سیاه رنگ استفاده نکنید فقط از کیسه های شفاف برای این کار استفاده کنید چون این کیسه از مواد اولیه تهیه شده اند و بازیافتی نیستند.

4.       کاغذهای موم دار (کاغذ روغنی): این نوع کاغذا معمولا در بسته بندی شیرینی، چیپس و بیسکوئیت استفاده می شود هرگز پس از خالی شدن این شیرها کاغذ داخلی آن را دور نریزید چون اگر قصه پختن شیرینی خانگی دارد همین کاغذ را باید بخرید این کاغذها در شیرینی پزی و جلوگیری از چسبیدن برخی غذا ها به کف ظروف استفاده دارند ، بنابراین هرگز آنها را دور نریزید چون می توانید یک بار دیگر از آنها استفاده کنید.

5.       لفاف کره و مارگارین: اگر درب یخچال را باز کنید حداقل یک بسته نصفه کره یا مارگارین را خواهید دید اما به یاد داشته باشید که هرگز لفاف دور کره و مارگارین را دور نریزید چون همراه این لفاف که دور می ریزید چند گرم از ماده اصلی یعنی کره یا مارگارین را هم دور می اندازید اما اگر این لفاف را به کف ظرفی که قرار است داخل فر برود و یا اینکه در ظرفی که قرار است شیرینی بپزید بمالید نیازی به باز کردن بسته جدیدی از کره نخواهید داشت چون این لفاف اینقدر چربی دارد که کف ظرف شما را روغنی کند تا کیک و دیگر مواد غذایی به آن نچسبد بنابراین دوباره برای خرید بسته جدید از کره یا مارگارین پول پرداخت نخواهید کرد.

6.       گالن های شیر و آب میوه: هر روز در کل جهان چندین میلیون از این نوع گالن ها دور ریخته می شود اما این در حالی است که این گالن ها قابلیت استفاده دوباره بلکه چندباره را خواهند داشت . اگر باغچه دارید این کالن ها بسیار مفید خواهند بود به گونه ای که اگر این گالن ها را به دو نیم تقسیم کنید می توانید در هر یک از قسمت ها اقدام کشت نشاء گیاهان کنید البته این ظروف چون از جنس مرغوب پلاستیکی تهیه شده اند قابلیت استفاده برای مواد غذایی را دوباره دارند.

7.       دبه های ماست و پنیر: وقتی داخل فروشگاههای زنجیره ای مشغول قدم زدن هستیم معمولا با قسمت لبنیات سروکار داریم در این قسمت شاید صدها دبه ماست و پنیر به شکل های مختلف را خواهید دیدکه این دبه ها می توانند پس از خالی شدن دوباره مورد استفاده قرار گیرند . این دبه ها با شدیدترین قوانین بهداشتی و بهترین مواد اولیه تهیه شده اند بنابراین این ظروف برای نگهداری مواد غذایی بهترین گزینه هستند شما می توانید اضافه غذای خود را داخل این بسته ها در فریزر نگهداری کنید یا اینکه برای فرستادن غذا به منزل بستگان از این بسته ها نیز استفاده کنید . این بسته بندی ها شما را از خرید ظروف مخصوص یخچال بی نیاز خواهد کرد و دایم می توانید نوع و مدل های جدیدی را نیز امتحان کنید.

8.       جعبه غلات: وقتی کودکان در دوره راهنمایی درس می خوانند در طول تحصیل خود باید کاردستی های زیادی بسازند که این کاردستی ها نیاز به مقوای محکم دارد ، شما برای درست کردن این کاردستی ها می توانید از این جعبه های شیرینی یا غلاتی که می خرید استفاده کنید بنابراین بدون خرید مقوا می توانید کاردستی بسیار زیبایی را برای دلبندتان تهیه کنید و او را به مدرسه بفرستید.

9.       بست های پلاستیکی : همه ما هنگام باز گردن کارتن وسایل الکترونیکی تعدادی بست های پلاستیکی را که دور سیم ها ی داخل کارتن پیچیده شده باز می کنیم و بیرون می ریزیم در صورتی که این بست ها قابلیت خدمات رسانی به ما را برای بار دوم یا حتی چندمین بار نیز دارند. اگر اهل گلکاری و باغچه هستید این بست ها بشما بسیار کمک می کنند وقتی که گیاه شما هنوز آنقدر قوی نیست که روی پای خود بایستد شما می توانید از این بست ها استفاده کنید و یا اینکه برای جمع و جور کردن سیم تلفن یا هر سیم اضافه ای در منزل از آن نیز استفاده کنید. بنابراین هرگز این بسط ها را وقتی از داخل کارتن بیرون می آورید دور نریزید.

10.   پوشش آلومینیومی قهوه و چای: موادی مانند قهوه یا چای برای اینکه تازه بمانند و عطر خود را از دست ندهند داخل پوششی از آلومینیوم به صورت وکیوم بسته بندی می شوند ولی وقتی آنها را استفاده می کنیم این بسته ها را دور می ریزیم . اما با کمی دقت متوجه می شویم که این بسته بندی برای منزل و ما بسیار کارآمد خواهد بود. همگی بانوان وقتی چیزی سرخ می کنند یا اینکه قصد تمیز کردن سرخکن داخل آشپزخانه را دارند با مقدار زیادی روغن مواجه می شوند که نمی دانند آن را کجا بریزند اینجاست که شما می توانید با خیالی راحت این روغن را داخل این بسته های آلومینیومی بریزید بدون اینکه حرارت برای آن مشکل ایجاد کند یا اینکه بیرون بریزد و سپس آن را در سطل آشغال قرار دهید.

اکثر این مواد درست زمانی که شما شاد و راضی از خرید خود از داخل فروشگاه به سمت اتومبیلتان حرکت می کنید همراه شما خواهند بود پس بیشتر دقت کنید که پس از مصرف کدام یک را نگهدارید و کدام یک را دور بریزید چون با این کار هر ساله مقدار زیادی به حساب پس انداز خودتان می افزایید.

آوریل 2011 مجله home


 
 
هنگام بستن بار سفر سلامتی را جانگذارید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

هنگام بستن بار سفر سلامتی را جانگذارید

 هنگام بستن بار سفر همیشه همه ما سرشار از هیجان و نشاط سعی داریم کلیه لوازم و وسایل لازم را درون چمدان بگذاریم و با دقت خواصی چند بار آنها را کنترل می کنیم «مسواک، حوله، داروها، خمیردندان، برس و ...» این اسامی برای هر گردشگری بسیار اشناست که حداقل یک باز از ذهن او قبل از سفر گذشته ولی همیشه یک چیز را فراموش می کنیم و هیچ وقت از نبودن آن مطلع نمی شویم تا اینکه دردی به سوراغ ما بیاید.

 این مورد که همیشه بدون توجه در منزلمان جا می ماند سلامتی ماست، مهمترین موضوع زندگی که شور و هیجان قبل سفر آن را کاملا از ذهنمان پاک می کند بسیاری از تحقیقات علمی نشان می دهند سفر باعث تغییر بسیاری از عادات ما می شود؛ خوراک، میزان خواب، مطالعه و بسیاری موارد دیگر تحت تاثیر این جابجایی دست خوش تغییراتی می شوند که به عقیده کارشناسان تغذیه و سلامت انسان این تغییرات برای سلامتی انسان مفید نخواهند بود.

 معمولا در طول سفر گردشگران هیچ برنامه مشخصی برای استراحت یا خوراک خود ندارند به همین دلیل اضافه وزن، فشار خون یا عوارض گوارشی امراضی ناشی از این تغییرات برای آنهاست، بنابراین گردشگرانی که سلامتی خود راهنگام بستن بار سفر در منزل جا گذاشته اند پس از بازگشت سوغاتی به جز امراض یاده شده را همراه نخواهند داشت.

 شاید در ذهن خود بگویید که یک شب هزار شب نیست و سفر من که فقط سه روز خواهد بود و پس از آن دوباره طبق روال اصلی زندگی خواهم کرد اگرچه این بار حق باشماست و کارشناسان تغذیه در مورد آنهایی که ماهانه بیش از 20 روز در سفر هستند این قوانین را صادق می دانند اما به هر حال و همه وقت باید به فکر سلامتی خودتان باشید. به عقیده این کارشناسان آنهایی که سفر جزئی از زندگی روزانه آنهاست هنگام سفر باید بیشتر از دیگران به فکر سلامتی خود باشند.

 طبق تحقیقات منتشر شده در مجله سلامتی و بهداشت سفر، با توجه به زندگی صنعتی قرن بیست و یکم بسیار از افراد به اجبار کارشان مدت های طولانی از خانه و کاشانه خود دور و در سفر هستند. رانندگان، خلبانان ، ملوانان ، مهمانداران هواپیما و قطار ، خدمه کشتی های تفریحی و  البته تجار گروه کوچکی از این افراد هستند که به گفته کارشناسان تغذیه باید بیشتر از دیگران به سلامتی خود در سفر اهمیت دهند.

 الیزابت پولیتی Elisabetta Politi متخصص تغذیه  در مقاله خود خطر ابتلا به چاقی و فشار خون این گروه از افراد راتقریبا 50 درصد بیشتر از دیگران عنوان کرده است. این متخصص تغذیه عنوان می کند که بیست روز بی برنامگی در خوراک و خواب هر گردشگر باعث بروز امراض یاد شده خواهد شد و البته عوارض جبران ناپذیری به سلامتی آنها وارد می کند.

 به گفته پولیتی اکثر مسافران به دلیل اختلال در برنامه روزانه خود دچار مشکلات تغذیه می شوند به عنوان مثال اگر به عنوان یک بازرگان در سفر هستید و در گیر مسایل تجاری هرگز نمی توانید ساعت ناهار یا شام خوردن خودتان را طبق برنامه روزانه و قبل از سفر خود تنظیم کنید بنابراین مدت زیادی گرسنه خواهید ماند و در نهایت یک وعده غذایی را از دست می دهید و در وعده بعدی بدون توجه به نیاز بدنتان با اشتهای بسیار زیاد غذا می خورید اینجاست که زنگ خطر برای سلامتی شما به صدا در خواهد آمد و متوجه می شوید که سلامتی خود را در منزل جا گذاشته اید.

 از سوی دیگر حتی اگر مراقب غذا خوردن خود باشید ولی به ساعت خواب مفید خود بی توجهی کنید دوباره دچار مشکل خواهید شد این مورد یعنی بی خوابی که در اکثر مسافرت های طولانی به نام جت لگ jet lag  شناخته شده و به دلیل تغییر ساعت مبداء سفر با مقصد ساعت طبیعی بدن شما دچار اختلال خواهد شد و نیاز به چند روز زمان هست تا بدن بتواند با شرایط جدید عادت کند اگر در این فاصله به زمان خواب خود بی توجهی کنید یقین داشته باشید که با سوء تغذیه یا پرخوری مواجه می شوید و دوباره همان مشکلات یاد شده به سراغ شما خواهد آمد.

 به هر حال جز هر گروه از گردشگران که هستید و بارسفر بستهاید به عقیده الیزابت پولیتی اگر به سلامتی خود هنگام سفر اهمیت می دهید خالی از لطف نیست که این چند نکته را مورد توجه خود قرار دهید .

 1.     همیشه لقمهای کوچک در ساک دستی خود داشته باشید

 هر وقت قصد سفر دارید و مشغول جمع کردن لوازم شخصی خود هستید مطمئن شوید بسته کوچکی از خشکبار یا بیسکوئیت را همراه داشته باشید. دیوید کاتز DAVID KATZ مدیر مرکز تحقیقات یاله گریفین Yale Griffine مثال ساده ای در این باره می گوید: هنگامی که قصد سفر دارید اگر مقصد شما کشوری سردسیر باشد حتما لباس های گرم و مناسب همراه دارید یا اگر به کشوری بارانی سفر می کنید یقینا چتر جز وسایل شما خواهد بود اما کمتر کسی به این موضوع توجه کرده که بدن در هر شرایطی همیشه به غذای سالم و کافی نیاز دارد ، بنابراین بدون توجه به مقصد باید همیشه مقداری خشکبار یا قلمه ای کوچک همراه داشته باشید.

 این محقق عنوان می کند که بهترین توصیه ما قبل از سفر برای شما گردشگران این است که متناسب با رژیم غذایی خود مقداری خوراکی غیر قابل فساد همراه داشته باشید تا دچار دردسر نشوید بنابراین حداقل یک بسته خشکبار را کنار لوازم شخصی خود داخل چمدان بگذارید.

 به عقیده وی هنگامی که احساس گرسنگی می کنید تنها کسی که می تواند شما را به بهترین روش سیر کند خودتان هستید نه ماشین های فروش ساندویج های بسته بندی یا فروشگاههای فست فود کنار جاده که قصد دارند با هر شیوه ممکن مشتری را به سمت خود جلب کنند.

 2.     همیشه طبق برنامه عمل کنید

 معمولا حفظ برنامه غذایی منظم روزانه هنگام سفر و گردشگری از سخت ترین کارهاست اما بسیاری از کارشنان تغذیه حفظ این برنامه را کلیدی ترین روش برای کنترل وزن و حفظ سلامت گردشگران می دانند. انتظار در سالن ترانزیت فرودگاه یا تاخیر هواپیما از عوامل بسیار ناراحت کننده در سفر برای گردشگران بوده و هست و اصلی ترین عامل در برهم ریختن برنامه منظم غذایی آنهاست که مستقیما سلامتی شما را هدف گرفته است. اینجاست که خستگی ناشی از انتظار و گرسنگی دست به دست یکدیگر می دهند و شما را به سمت یکی از فست فودهای داخل سالن هدایت می کنند اما اگر به سلامتی خود قبل از سفر اهمیت داده باشید و مقداری خشکبار همراه داشته باشید از دام این تهدید به سادگی رها می شوید. 

به هر حال حفظ برنامه منظم خواب و خوراک هنگام سفر از مهمترین کارهای گردشگران هست که هرگز نباید بی تفاوت به آن سفر کنند. الیزابت پولیتی در این باره عنوان کرده مهم نیست که چقددر غذا می خورد یا اینکه چطور می خورید اما توجه داشته باشید که هرگز زمان خوراک خود را تغییر ندهید چون با کنترل زمان خوراک خود از پرخوری جلوگیری کرده اید. 

تصور کنید در شرایط عادی همیشه ساعت 7 بعدازظهر شام میل می کنید اما در سفری طولانی و تجاری ساعت شام شما تا ساعت 3 بامداد به تاخیر می افتد ، خستگی و خواب آلودگی باعث انصراف شما از خوردن شام خواهد شد و صبح روز بعد با اشتهایی دوبرابر شرایط عادی صبحانه میل می کنید پس اگر همان ساعت هفت شب حتی لقمه ای کوچک خورده بودید هرگز صبح روز بعد بیش از میزان مورد نیاز بدنتان صبحانه نمی خوردید. 

3.      همیشه سطح آب بدن خود را کنترل کنید 

دیوید کاتز متخصص تغذیه می گوید اکثر مسافران تشنگی را با گرسنگی اشتباه می کنند و به جای نوشیدن مایعات و آب به سراغ غذا می روند. به عقیده وی زنان گردشگر در شرایط عادی باید روزانه 9 لیوان آب و ماجراجویان مرد هم باید 13 لیوان از مایع حیات بنوشند. وی اضافه می کند گردشگران باید به این موضوع توجه داشته باشند که هرگز مایعات دیگر را جایگزین آب شرب نکنند. 

اگرچه کم آبی در مناطق گرمسیری می تواند بسیار خطرناک تر از شرایط عادی باشد و  ماجراجویی در مناطق گرمسیری قانون مخصوص به خود را دارد اما در مسافرات های معمولی طبق تحقیقات علمی عدم کنترل میزان آب در بدن باعث ایجاد مشکلاتی چون سنگ کلیه به دلیل تغییر میزان املاح بدن و اشتهای کاذب می شود که مورد دوم نیز پس از چند روز باعث اضافه وزن گردشگران خواهد شد، بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات به دلیل کمبود آب بدن بهترین راه نوشیدن کافی آب برای آنهاست. 

4.     تله ای به نام منوی رستوران  

هنگام سفر اگر به امید رستوران های بین راه یا غذاهای بسته بندی داخل هواپیما هستید یقین داشته باشید که میزان زیادی کالری و مواد افزودنی را وارد بدن خود خواهید کرد. پولیتی در این زمینه می گویند: وقتی برای غذا خوردن وارد رستوران می شوید در واقع می خواهید چیزی را که در منزل نمی خوردید سفارش دهید بنابراین بهترین روش برای حفظ سلامتی خوداری کردن از خواندن منوی رستوران برای شماست. 

وی می افزاید : اگر دقت کرده باشید منوی رستوران ها بگونه ای تنظیم شده که ابتدا وعده اصلی غذا و پس از آن انواع دسر یا نوشیدنی و در نهایت سالادها و سوپ در معرض دید مشتری باشند بنابراین شما که احساس گرسنگی دارید بی توجه به غذاهای کم کالری و مفید، غذایی پر از چربی های اشباع شده را سفارش خواهید داد که در نهایت این غذا به صورت چربی اضافه در بدن شما ذخیره و سلامتی شما را تهدید خواهد کرد. پس با توجه به این تله هروقت به رستوران بین راه رسیدید و گرسنه بودید بدون توجه به منوی غذا یک کاسه سوپ و یک ظرف سالاد سفارش دهید . 

اما اگر از آن دسته گردشگران یا تجار هستید که با هواپیما سفر می کنید به یاد داشته باشید که امروزه بسیاری از خطوط هواپیمایی اختیار انتخاب غذا، طبق رژیم غذایی مسافر 24 ساعت قبل از پرواز را به او داده اند پس با توجه به رژیم غذایی مفید برای بدنتان هنگام رزرو بلیت غذای خود را نیز سفارش دهید تا با پیروی از برنامه غذایی معمول خود سفر خوبی را داشته باشید. 

5.    قبل از همه سفارش دهید 

نوشدن و خوردن در رستوران همراه با همکاران یا اعضای هیات مدیره یک سازمان در سفرهای تجاری یکی از اتفاقات مرسوم است به عقیده پولیتی همین عادت و علاقه باعث خوردن بیش از حد شما می شود بنابراین وی پیشنهاد میدهد اگر از این گروه هستید برای جلوگیری از زیاده روی در خوردن و نوشیدن بهترین روش این است که قبل از همه سفارش دهید و اجازه ندهید دیگران بدون درنظر گرفتن شرایط جسمانی و عادت غذایی شما برای شما غذا انتخاب کنند. با این سیاست ساده می توانید به سلامتی بدن خود در این سفرها کمک کنید. 

6.    هرگز ورزش را هنگام سفر فراموش نکنید 

سفر هرگز مانع از انجام حرکات ورزشی روزانه شما نیست ، همگان مطع هستیم که حداقل 20 دقیقه تمرینان ورزشی سبک می تواند تاثیر بسیار مفیدی برای سلامتی بدن ما داشته باشد بنابراین اگر از این برنامه پیروی می کنید هنگام سفرهای تفریحی یا تجاری خود هرگز این عادت را ترک نکنید . 

دیوید کاتز متخصص تغذیه می گوید اگر قصد سفری تجاری یا تفریحی را دارید سعی کنید تا حد امکان هتل محل اقامت خودتان را به گونه ای انتخاب کنید که دارای امکانات ورزشی باشد و در غیر این صورت سعی کنید با پیاده روی در محوطه و فضای سبز هتل این مهم  را عملی کنید تاکالری های اضافه بدن خود را بسوزانید. 

اما اگر در سالن ترانزیت فرودگاه منتظر پرواز هستید به جای اینکه به خوردن فکر کنید بهترین روش برای سوزاندن کالری اضافه بدن شما قدم زدن و بازدید از غرفه ها و فروشگاههای داخل سالن ترانزیت است البته اگر می توانید خودتان را کنترل کنید و ولخرجی نکنید.  

به هر حال جزو هر گروه از گردشگران هستید سعی کنید هرگز دنباله روی این جمله که می گوید : سفر می کنم تا شرایط عادی زندگی خودم را تغییر دهم ، نباشید و هنگام سفر هم به قوانین و برنامه ریزی های زندگی عادی خود پایبند باشید تا همیشه بدنی سالم و سرحال برای مسافرت بعدی داشته باشید. 

Travel for health 

Feb2012

 عماد عزتی


 
 
ایران؛ تمدنی بدون برندگردشگری
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢
 

امروزه صنعت سبز گردشگری چه از نظر سرمایه گذارها و چه از نظر گردشگران بیش از صنایع دیگر مورد توجه قرار گرفته است. این توجه حتی در بین دولت مردان نیز مشهود است بطوری که بسیاری از سیاستمداران در سراسر جهان بخصوص در کشورهای گردشگر پذیر برای رسیدن به برخی از اهدافشان از این صنعت بهره می گیرند و  اکثر قوانین کشور را با توجه به نقش تاثیرگذار این صنعت در رونق اقتصادی کشورشان تصویب می کنند. به هر حال رشد و گسترش یکی از پردرآمدترین صنایع امروزی یا همان گردشگری آنچنان با رشد و تکامل دنیای امروزی گره خورده که بسیاری از سرمایه گذاران و اقتصاددانان از قابلیت های موجود این صنعت و تاثیرگذاری آن در روند  تغییرات دهکده جهانی در شگفت هستند.

بنابراین با توجه به اهمیت ذکر شده برای رونق صنعت گردشگری بسیاری از کشورها با داشته ها و نداشته های خود سعی در ارتقای موقعیت صنعت گردشگری کشورشان در دهکده جهانی داشته و دارند . سیاست های تشویقی برای گردشگران مثل برگزاری جشنواره های خرید، استرداد مالیات خرید گردشگران یا همان قانون بدون مالیات (taxfree) و البته بستر سازی مناسب برای جذب حداکثری گردشگران همه و همه در جهت تکامل و رشد این صنعت نوپا در کشورها اتفاق افتادند . اما پس از مدتی توجه مسئولان گردشگری اکثر کشورها به این نکته جلب شد که پس از گسترش زیرساخت ها و جلب توجه مسافران چگونه می توان نام کشور را در ذهن آنها زنده نگاه داشت و گردشگران را به مسافرانی وفادار به امکانات گردشگری کشور تبدیل کرد و جریانی دائمی از گردشگران ورودی به داخل مرزها داشت؟ 

برای رسیدن به این هدف یا تحقق این آرزوی بزرگ یکی از راهکارهای پیشنهادی توسط کارشناسان و دست اندرکاران صنعت گردشگری تولید برندی ملی برای صنعت گردشگری آنها بود. این افراد برند را در صنعت گردشگری اینگونه تعریف کرده اند که: «برند؛ جمله ، شعار، آرم ، موسیقی یا قطعه فیلمی مناسب با توانمندی های گردشگری کشوری خاص است که همیشه در ذهن مصرف کننده یا همان گردشگر باقی بماند .»

شاهد مثال این موضوع از نظر کارشناسان گردشگری این گونه بیان شده که همه ما خاطراتی شیرین یا حتی تلخ از سفرهایمان در ذهن داریم که تا پایان عمرمان همراه ما خواهند ماند و باعث زنده شدن نام منطقه یا کشوری خاص در ذهن ما می شوند . بنابراین برند هم می تواند به همین اندازه در ذهن هر گردشگری تاثیرگذار و ماندگار باشد. برند در صنعت گردشگری نیز باعث تکرار خاطراتی در ذهن گردشگران می شود و برای مدتی نام کشور یا منطقه ای خاص را در ذهن او زنده خواهد کرد .

به این ترتیب و با توجه به تاثیرگذاری برند در صنعت گردشگری برای برخی کشورها مثل ترکیه، استرالیا، هندوستان ، مالزی، تایلند ، چین  و بنگلادش آنچنان مهم بوده که هر کدام از این کشورها برای ساخت یک برند ملی و در برخی موارد چندین برند ملی میلیون ها دلار سرمایه گذاری کرده اند به عنوان مثال کشور ترکیه و همسایه ایران که دارای قویترین و موفق ترین سیستم جذب گردشگر در منطقه است 40 میلیون یورو در این زمینه یعنی ساخت برند یا برندهایی ملی سرمایه گذاری کرده. به عقیده بسیاری از مسئولان گردشگری کشور ترکیه سرمایه گذاری به موقع و دقیق دولت و مسئولان برای ساخت برند گردشگری برای ترکیه باعث شده تا برند معروف ترکیه در سالهای رکود اقتصادی جهان که به واسطه آن صنعت گردشگری بسیاری از کشورها مختل شده  بود این کشور با رشد چشمگیر صنعت گردشگری مواجه شود و در آمدی بسیار هنگفت از این طریق به دست آورد.

به هر حال اهمیت این موضوع یا ساخت برند ملی در صنعت گردشگری کشورها آنچنان مشهود است که فرزاد مقدم ، دبیر سمینار و جشنواره برند در گردشگری اینگونه گفته: جنگ امروز صنعت گردشگری متمرکز بر جاذبه ها و توانمندی های کشورها نیست بلکه روی برندهای این کشورها تمرکز دارد. این فعال صنعت گردشگری در این باره نیز می گوید: ایران متاسفانه به دلیل عدم وجود برندی معروف برای گردشگری خود جز آخرین کشورهای دنیا در بهرهمندی از سهم گردشگری به شمار می رود در حالی که کشور بنگلادش با توجه به محدودیت ها و کمبود های خود نسبت به ایران چهار سال است که برندی ملی برای صنعت گردشگری خود در نظر گرفته و هر ساله شاهد رشد و رونق این صنعت سبز در این کشور هستیم.

به عنوان مثال هندوستان شعار سرزمین عجایب را برای خود انتخاب کرده و تایلند توانسته برند سرزمین لبخندها را به عنوان نمادی برای کشورش در ذهن گردشگرانش نامی آشنا معرفی کند و یکی از چندین شعار استرالیا را می توان سرزمین کانگورو ها دانست که هر کدام از این برندها امروزه در ذهن اکثر گردشگران فعال و غیر فعال شناخته شده هستند اما متاسفانه ایران با توجه به این همه امکانات و پتانسیل گردشگری هنوز برندی ملی و پرقدرت در ذهن گردشگران بین المللی ندارد و به چند المان یا نماد مثل سی وسه پل یا پاسارگاد بسنده شده است.

بنابراین اگر ایران قصد موفقیت در صنعت گردشگری خود را دارد هرگز نباید به این سمینارها و همایش ها بسنده کند ، بلکه باید پارا فراتر گذاشته و اقدامی جدی و منطقی در این زمینه انجام دهد. پس به گفته دکتر رفیعی باید برندی را متولد کنیم، آن را زیر نظر بهترین متخصصان و با بهترین روش ممکن پرورش دهیم و پس از بلوغ آن را به جهان معرفی کنیم ؛ نه اینکه شتابزده عمل کنیم و صرفا با انتخاب یک شعار بگوییم برند ملی برای صنعت گردشگری کشور تولید کرده ایم.

بیشتر دست اندرکاران و فعالان حوزه گردشگری معتقدند که کشورهای توریست پذیر با استفاده از این برندها سعی دارند به تعداد گردشگران ورودی کشورشان بیفزایند و هرگز به یک یا دو برند اکتفاء نکرده اند. به عنوان مثال کشور استرالیا با توجه به رشد و گسترش صنعت گردشگری خود چیزی حدود 10 برند گردشگری را انتخاب کرده و با سرمایه گذاری بسیار دقیق روی آنها توانسته موقعیت های گردشگری و امکانات خود را به دیگران معرفی کند و هرگز از یاد آوری توانمندی های خود دست نکشیده است، به طوری که به گزارش مقامات صنعت گردشگری این کشور پس از ساخت این برندها حجم گردشگران ورودی به استرالیا 5 برابر شده است.

اما با توجه به رتبه بسیار پایین ایران در زمینه توان جذب گردشگری در دهکده جهانی و انگیزه رشد صنعت گردشگری که به گفته بسیاری از مسئولان دولتی و غیر دولتی ایران ، درآمد حاصل از صنعت گردشگری ایران در صورت محقق شدن کامل توان جایگزینی صنعت نفت کشور را خواهد داشت، هنوز برندی مفید برای این صنعت در ایران انتخاب نشده و یا اگر هم انتخاب شده انقدر این شعارها پراکنده و مهجور واقع شده اند که اصلا مشهور نشده اند و می توان گفت ایران به عنوان تمدنی بدون برند و ناشناخته در صنعت گردشگری جهانی باقی مانده است .

هرچند سمینارها و کنفرانس های متفاوتی برای تعیین برندی ملی در زمینه صنعت گردشگری ایران در زمان های مختلف برگزار شده و یا پژوهش های زیاد و البته پرهزینه ای در این باره انجام شده است، اما هنوز هم این اقدامات بدون حاصل باقی مانده اند و صرفا  به انتشار اخبار چند روز قبل و بعد از برگزاری این همایش ها اکتفا شده است. نتیجه این همایش ها هرچند به گفته بسیاری از مسئولان بسیار مفید بوده اما با کمی دقت در آنها می توانیم به نتیجه صحیح پی برد، به عنوان مثال در یکی از اینگونه همایشها طی مراسم قرعه کشی برای انتخاب برند صنعت گردشگری ایران، جوایزی چون بلیت رفت و برگشت به کشور ترکیه و قبرس به چشم می خورد! حال آنکه موضوع این همایش یا کنفرانس برندسازی برای صنعت گردشگری ایران بوده نه معرفی کشورهای ترکیه و قبرس، پاسخ اینکه چرا این جوایز برای تولید برندملی گردشگری ایران درنظر گرفته شده است خود نشان دهنده نتیجه این گونه همایشهاست.

به عقیده بسیاری از کارشناسان صنعت گردشگری خارجی و داخلی به هیچ عنوان این نوع نگرش برای معرفی ایرانی باستانی با تمدنی چند هزار ساله جهت جذب گردشگر بین المللی کافی نیست . حال آنکه به گفته اریک پترسن ، مشاور سازمان جهانی جهانگردی،« متخصصان ایرانی بهترین گزینه برای تصمیم سازی و برندسازی برای گردشگران ایران هستند.» حال آنکه متاسفانه هنوز نتوانسته اند به تصمیمی واحد و مشترک در این زمینه یعنی چگونگی ساخت برندی ملی برای صنعت گردشگری ایران برسند و برندی ملی ایران را تولید و به دهکده جهانی معرفی کنند.

چون به باور بسیاری از این کارشناسان ایران تنها با ساخت برندی ملی و کامل جهانی می شود و تکروی های کنونی راهی به جایی ندارد و جز ضربه زدن ناخواسته به گردشگری ایران و صرف هزینه های هنگفت حاصلی برای صنعت گردشگری ایران نخواهد داشت.

به عنوان مثال یکی از راهکارهای پیشنهادی کارشناسان گردشگری پس از انتخاب برند ملی گردشگری برای هر کشور استفاده از توانمندی های رسانه تصویری و جریانسازی های مناسب برای جذب گردشگران خارجی به داخل مرزهای آن کشور است . در این باره سازمان جهانی جهانگردی همواره توسعه توریسم وگردشگری را وابسته به فعالیت رسانه ها می داند و اعلام کرده است رسانه های مختلف اعم از مکتوب و تصویری در تصمیم گیری گردشگران و انتخاب مقاصد سفر آنها را همراهی می کنند و عده زیادی از آنها براساس شنیده ها و دیده هایشان به کشورهای مختلف سفر می کنند که این امر نشان از اعتماد اغلب گردشگران به رسانه ها دارد. بنابراین حضور رسانه با جریان سازی مناسب می تواند برای رشد و ارتقای صنعت گردشگری ایران بسیار مفید واقع شود.

این در حالی است البته با توجه به تاثیرگذاری رسانه ها در رونق صنعت گردشگری طی یکی دو سال اخیر فرصتی طلایی در اختیار ایران قرار گرفته است اینگونه که نام ایران به واسطه مسایل هسته ای در اکثر محافل خبری ذکر شده و ذهن اکثر بینندگان و شنوندگان جهان با این نام آشناست بنابراین بجاست که با استفاده از برند ملی صنعت گردشگری ایران و با مدیریتی بسیار دقیق و منظیم از طریق سازمان میراث فرهنگی ، نام ایران با یک جریانسازی مناسب به جای مسایل هسته ای به سمت امکانات گردشگری ایران تغییر جهت دهد تا با رشد گردشگران ورودی به ایران مواجه شویم. و از این طریق هویت واقعی مردم ایران و تمدن ایران را به جهانیان معرفی کنیم. هرچند مدتی است که تبلیغاتی رسانه ای از شبکه یورونیوز و دیگر شبکه های ماهواره برای معرفی صنعت گردشگری ایران انجام شده اما هنوز هم این راه بدون نقشه است و برندی ملی برای صنعت گردشگری ایران طی این تبلیغات درنظر گرفته نشده است.

 بجاست که سازمان میراث فرهنگی به عنوان تنها متولی پرقدرت گردشگری ایران اقدام مناسب و صحیحی در این باره انجام دهد و با بهکارگیری تمام امکانات داخلی از قبیل سرمایه گذارهای خصوصی و ایجاد ارتباط با دیگر ارگان های مربوطه مثل سازمان توسعه تجارت بین المللی ایران و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در این راه منسجم عمل کند و حتی با برگزاری مسابقه ای همگانی در ایران با انتخاب برندی ملی و کامل در باره گردشگری کشور این تمدن غنی را همانند منشور کوروش به تمام جهان معرفی کند تا گردشگری ایران را در جایگاه شایسته خود در این دهکده جهانی قرار دهد.

عزتی

17/2/91