صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

10 شهر خطرناک برای جیب گردشگران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٥
 

جیب‌برها همه‌جا هستند و افرادی را که بیش از همه دوست دارند،‌ گردشگرانند. گردشگرانی که ‌محو تماشای بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی که تمام حواس خود را متوجه فهمیدن و شناختن مناظر اطراف خود کرده و کاملاً‌ از اموال و لوازم همراه خود غافلند. آنچه که در ادامه آمده استگزارش میراث آریا از 10 شهر برتر دنیا در امر جیب‌بری است که به گفته‌ای خطرناکترین مکان برای کیف پول‌ها و کیف دستی‌های مسافران و گردشگران به شمار می‌روند.

1-لاس رامبلاس، بارسلون، اسپانیا:

جیب بری در لاس رامبلاس می‌تواند به همان اندازه راحت و جذاب باشد که ورزش زیبا، مفره و مشهوری همچون فوتبال.‌ از اینرو رفتارهای گردشگران در این پیاده‌روی شلوغ شهر بارسلون را می‌توان با حرکات بازیکنان در زمین فوتبال مقایسه کرد. بنابراین اگر گردشگران در آفساید ماندن یا بیرون از زمین مسابقه قرار گرفتن را ترجیح می‌دهند،‌ باید کاملاً‌ مراقب بوده و هر لحظه لوازم همراه خود را چک کنند.

2-رم، ایتالیا:

رم،‌ شهری با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد،‌ که بناهای چندهزار ساله آن چشم هر بیننده‌ای را مسحور خویش می‌کند. بنابراین، بیراه نیست اگر این شهر را دومین منطقه مورد علاقه جیب‌برها بنامیم. اماکنی همچون چشمه‌ تروی (Trevi) یا معبد پانتنون، بهترین مناطق برای دزدیدن دوربین‌ها و خالی کردن جیب‌های گردشگران سر به هوا است.

3-پل چارلز، پراگ، چک:

پل چارلز که آنرا تصویری از پراگ امروز می‌نامند محل عبور و مرور خیل گردشگرانی است که روزانه از سراسر جهان به این شهر می‌آیند. از اینرو پیش از آنکه خود را برای عکس گرفتن از قلعه باستانی پراگ آماده کنید،‌ از وجود دوربین سرجای خود مطمئن شوید.

4-مادرید، اسپانیا:

هرج و مرج،‌ اتومبیل‌ها و هیاهوی هزاران نفر در خیابانها،‌ تصاویر مادرید امروز یا مادرید مدرن را نشان می‌دهند. در طول مدت زمانی که گردشگران در خیابانهای تنگ و باریک این شهر قدم می‌زنند، هر لحظه باید مراقب ماشین‌ها باشند تا با آن برخورد نکنند. اغلب جیب‌بری‌ها در چنین موقعیت‌هایی رخ می‌دهند‌، همین امر باعث شده است تا مردم بیشتر مراقب خود و کیف‌هایشان در هنگام عبور اتومبیل‌ها باشند.

5-پاریس، فرانسه:

پاریس، یکی دیگر از شهرهای مشهور جهان به شمار می‌رود،‌ که همه ساله میزبان گردشگران بسیاری است، بااین حال برج ایفل و تابلو‌ی مونالیزا تنها گردشگران را به سوی خود جذب نمی‌کنند،‌ بلکه جیب‌برها نیز، حضوری فعال در این اماکن دارند. بنابراین هنگامی که در خیابان‌ها مخصوصاً ایستگاه‌های مترو شهر پاریس قدم می‌زنید، شدیداً مراقب اموال و وسایل همراه خود باشید.

6-فلورانس، ایتالیا:

بدیهی است، هنگامی که گردشگران مجموعه‌های میکل‌آنژ شهر فلورانس را تماشا می‌کنند هیچ توجهی به دارایی‌ها و لوازم همراه خود نخواهند داشت. سرقت شاید راحت‌ترین کاری باشد که در این مواقع صورت می‌گیرد و این به معنای لزوم دقت و تمرکز بیشتر گردشگران از وسایل خود در این شهر تاریخی زیبا است.

7-بونیس آیرس،‌ آرژانتین:

در این شهر، هیچگاه برای به سرقت رفتن کیف پول خود،‌ فریاد نزنید، زیرا پاسخی نخواهید شنید. علاوه بر آن هیچگاه اشتباه دوست شدن با محلی‌ها چه خردسال و چه بزرگ سال را مرتکب نشوید،‌ زیرا این دوستان دوست داشتنی به چیزی جز به کیف‌ پولهای شما علاقه ندارند.

8-آمستردام، هلند:

معمولاً گردشگری در حصار سرگرمی‌ها و مناظر دیدنی فوق‌العاده شهر آمستردام، به آسانی موجب آن می‌شود که گردشگران محل و جای خود را فراموش کنند. از اینرو گردشگران بیش از هر شهر دیگری نیازمند دقت و مراقبت از وسایل خود و جدا شدن از زیبایی‌های فریبنده این شهر هستند. جیب‌برها، اغلب ازاین گونه گردشگران نهایت استفاده را می‌برند.

9-آتن، یونان:

شهرهای معروف جهان،‌ علاوه بر گردشگران و علاقمندان به مناطق تاریخی، سهم عمده‌ای نیز در جذب جیب‌برها، هدایتشان به سوی وسایل مسافران و بازدیدکنندگان دارند. آتن و بنای آکروپلیس آن نیز، شاید مناسب‌ترین مکان برای سارقان و کیف قاپ‌هایی باشد که مترصد حضور مسافران و گردشگران از همه جا بی‌خبر هستند. مراقبت از اموال،‌ مهمترین هشدار ناملموس برای گردشگران این شهر است.

10-هانوی، ویتنام:

شهر هانوی و محله قدیمی پرجاذبه آن همه ساله میزبان عبور و مرور گردشگرانی است که از سراسر جهان برای تماشای آن به این کشور آسیایی می‌آیند.
محله قدیمی این شهر برخلاف قدیمی بودن، جیب‌برها و سارقان پیشرفته‌ای دارد. چه بسیار گردشگرانی که با کوله‌پشی‌های سنگین وارد این محله شده و سبک از آن خارج شدند.

 


برگرفته از وب لاگ های مختلف

 


 
 
مصاحبه با وزیر گردشگری قزاقستان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۳
 

Kazakistan  TALAT ERMEGIYAEV minister of tourism and sport

گفت و گویی کوتاه با وزیر گردشگری و ورزش کشور قزاقستان طلعت اِرمگی اف که از توانمندی ها و برنامه آینده این صنعت در کشورش می گوید.

قزاقستان هنوز در صنعت گردشگری جهان ناگفته های بسیاری دارد چگونه می خواهید این کشور را تبدیل به مقصد گردشگری مهمی در منطقه آسیای مرکزی معرفی کنید؟

از آن زمان که قزاقستان استقلال خود را به دست آورده توانسته ایم قدم های مفیدی در جهت شکوفایی اقتصاد کشور برداریم از نظر من کنترل و پایداری شرایط سرمایه گذاری از مهمترین اقدامات ما در این زمینه بوده است. اما با توجه به مسئولیتم مهمترین اقدام دولت عدم تمرکز به درآمدهای نفتی در کشور بوده است بنابراین صنعت گردشگری به عنوان پتانسیل اصلی مورد توجه خاص دولتمردان قرار گرفته است. به همین منظور دولت در تمام بخش ها اقدام به حمایت صنعت سبز گردشگری کرده و زمینه های سرمایه گذاری خارجی و داخلی را در کشور فراهم کرده است بنابراین با ایجاد شرایط امن و مناسب سرمایه گذاری در قزاقستان با افزایش سرمایه گذاری های خارجی در این صنعت روبرو شده ایم و پس از آن گردشگران از راه خواهند رسید.

قزاقستان در سالهای گذشته بخصوص 5 سال اخیر چه تجربه ای در صنعت گردشگری و تعداد گردشگران خارجی داشته است ؟

با توجه به فعالیت هایی که اعلام شده قزاقستان در سال 2010 میلادی حدود 7/4 میلیون گردشگر را به خود جلب کرده است که رشدی معادل 8/8 درصد نسبت به سال قبل یعنی 2009 میلادی را تجربه کردیم . این در حالی است که از سال 2011 تا اول مارچ سال 2012 میلادی کشور من حدود 4/7 میلیون گردشگر را پذیرایی کرده است که این رقم حاکی از رشد بسیار بالای گردشگران خارجی قزاقستان است. البته این رشد فقط به گردشگری بین المللی مربوط نبوده بلکه با فرهنگ سازی مناسب توانستیم سفرهای داخلی را برای اتباع کشورمان نیز افزایش بخشیم بطوری که در سال 2010 با 10 درصد افزایش 5/4 میلیون نفر گردشگر داخلی را داخل مرزهای کشورمان به سفر فرستادیم . وازتخانه تحت اختیار من با اجرای برنامه ای کوتاه مدت و حمایت مالی دولت توانست 10 هزار تخت خواب به تعداد 67717 تخت هتل در سال 2009 بیافزاید بطوری که این کشور در سال 2010 میلادی حدود 78 هزار تخت خواب داشت البته روند افزایش تخت هتل ها هنوز هم ادامه دارد ودر صورت لزوم با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد. بنابراین توانسته ایم در ساخت هتل و سرمایه گذاری در این صنعت یعنی هتلداری 5/12 درصد رشد حاصل نماییم پس به عقیده من قزاقستان همچنان روند روبه رشد گردشگر را تجربه خواهد کرد.

دولت قزاقستان چه تسهیلاتی برای ورود گردشگران بین المللی به کشور داشته است؟

با توجه به اهمیت موضوع از نظر کشور طی نشست های طولانی با وزیر خارجه توانستیم به تفاهم برسیم که حذف روادید با توجه به سیاست های خارجی کشور عامل تعیین کننده ای برای افزایش گردشگران ورودی به قزاقستان خواهد بود بنابراین با درنظر گرفتن اولویت های سیاسی کشور وزیر امور خارجه با اتخاذ تصمیم هایی این روند را برای برخی کشور تسهیل کرد به عنوان مثال اتباع برخی از کشورهای اروپایی به محض ورود به فرودگاه یا مرزهای قزاقستان بدون معطلی روادید خود را دریافت خواهند کرد و اگر مشکل قانونی نداشته باشند وارد خاک قزاقستان می شوند. این روند برای دیگر کشورها با توجه سطح روابط خارجی ما با آنها متفاوت بوده برخی نیاز به دریافت روادید ندارند، برخی دیگر به محض ورود روادید خود را دریافت می کنند و برخی باید از طریق سفارت های ما در کشورهای دیگر روادید دریافت کنند به هر حال امیدواریم که در آینده نزدیک برای همه کشورها یک قانون آنهم حذف روادید را داشته باشیم.

در سالهای گذشته و نه چندان دور اجلاس متعددی مثل OSCE و MICE در قزاقستان برگزار شده است چه تصمیماتی در این اجلاس برای رشد صنعت گردشگری قزاقستان گرفته شد و جایگاه صنعت گردشگری قزاقستان به عنوان کشوری در آسیای مرکزی چیست؟

از سال 2009 میلادی تا پایان سال 2011 میلادی اجلاس ، نمایشگاهها و کنفرانس های زیادی برگزار شده است که تاثیرات بسیار خوبی در رشد و گسترش صنعت گردشگری کشورمان داشته است . سعی کرده ایم که با استفاده از تجربیات دیگر کشورها  و نقش برگزاری اینگونه اجلاس شرایط مناسبی برای رشد صنعت گردشگری قزاقستان فراهم کنیم. طبق تحقیقات ما پس از برگزاری اینگونه اجلاس و هماهنگی های به عمل آمده دید مثبت کشورها نسبت به قزاقستان باعث رشد سرمایه گذاری و ورود گردشگران خارجی به کشورمان شده است. اما مهمترین اتفاق طی این اجلاس دریافت میزبانی بازیهای زمستانی آسیایی در کشور مان بود که توانست موقعیت طلایی ای را در اختیار صنعت گردشگری قزاقستان قراردهد. بطوری که پس از برگزاری این بازیها رشد 5/10 درصدی سرمایه گذاری خارجی در قزاقستان را شاهد بودم البته این سرمایه گذاری ها فقط در گردشگری نبود بلکه در دیگر صنایع نیز توانمندی های کشور پویا شد.

دیدگاه شما درباره پتانسیل های گردشگری قزاقستان به عنوان وزیر گردشگری چیست ؟ به عقیده شما قزاقستان به عنوان کشور گردشگرپذیر چه امتییازاتی نسبت به دیگر کشورهای همسایه خود دارد؟

همانطور که می دانیم کشور من ، کشوری غنی از نظر موقعیت های صنعت گردشگری در آسیای مرکزی است و به همین دلیل امکانات منحصر به فردی را در اختیار دارد. با توجه به فعالیت من گردشگران ورودی به 3 گروه تقسیم می شوند.

1 . کسانی که به دنبال آثار باستانی و فرهنگی وارد قزاقستان می شوند

2. گروه دوم طبیعت گردان قزاقستان هستند

3. گروه سوم گردشگران ورزشی هستند

بنابراین کشور من با در اختیار داشتن 9000 اثر باستانی و فرهنگی و 118 منطقه حفاظت شده طبیعی و البته امکانات ورزشی مناسب بهترین موقعیت را برای جذب این سه گروه گردشگر علاقمند به قزاقستان را خواهد داشت.  به عقیده من 11 پارک ملی حفاظت شده که در آنها امکانات برپایی کمپ های چند روز در اختیار ماجراجویان طبیعت قرارگرفته، می توان به عنوان بهترین سرمایه قزاقستان در صنعت گردشگری نام برد.

با توجه به بازیهای زمستانی آسیایی چه اقداماتی برای دریافت میزبانی این اتفاق ورزشی مهم انجام داده اید؟

همانطور که می دانیم این رویدادهای بزرگ ورزشی بهترین موقعیت برای رونق صنعت گردشگری در کشورهای جهان هستند بنابراین برای دریافت امتیاز میزبانی این رویدادها همیشه رقابت های بسیار سنگینی بین کشورها برقرار است اما تنوع آب و هوایی قزاقستان و اقلیم این کشور باعث شد تا دولت تصمیم بگیرد در چند رشته ورزشی سرمایه گذاری خوبی انجام دهد تا با این کار اجازه میزبانی  این رشته ها از طرف جامعه ورزشی را در بازیهای زمستانی به دست آورد. ساخت سالن های دوچرخه سواری و پیست های روباز، پیست های اسکی روی برف و صخره نوردی و کوهنوردی از جمله این اقدامات و سرمایه گذاری های منظم باشد. ساخت این اماکن ورزشی و البته امکانات ورزشی کشور قزاقستان باعث شد تا کمیته های برگزار کننده بازیها افتخار میزبانی این بازیها را به قزاقستان بدهند. این رویداد بزرگ ورزشی باعث ارتقای بسیار مهمی در صنعت گردشگری قزاقستان شد . برگزاری این بازی ها هرگز بدون همکاری دقیق و گسترده بین دو بخش ورزش و گردشگری میسر نبود.

برنامه شما برای رشد و گسترش صنعت گردشگری قزاقستان در دهه پیش رو چیست؟

قبلا اعلام کرده ام هرگز اهمیت جایگزینی درآمد صنعت گردشگری به جای صنعت نفت قزاقستان برکسی پوشیده نیست بنابراین از کوچکترین امکانات خودمان برای رونق در این زمینه یعنی صنعت سبز گردشگری استفاده خواهیم کرد. بدون شک برنامه های بلند مدت ما براین اساس تنظیم شده است ما با توجه به موقعیت جغرافیایی کشورمان بین آسیا و اروپا در این دهه توجه ویژه ای بر بازار آسیای شرقی بخصوص چین خواهیم داشت . بنابراین برای معرفی گردشگری قزاقستان شرکت در اکثر نمایشگاهها و رویدادهای گردشگری جهان از اولویت های صنعت گردشگری و کاری بنده خواهد بود و توجه بخصوصی به گردشگران چینی خواهیم داشت اما نیم نگاهی هم به منطقه خاورمیانه و خلیج فارس داشته و داریم چون رشد گردشگران عرب در کشورمان را رصد کرده ایم.

مارچ 2012

مجله economy&tourism


 
 
برندهای معروف ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۳
 

مقدمه

 حمایت از تولید داخلی و تسهیل شرایط صادرات نیز از جمله برنامه ها و سیاستهای مشترک اکثر کشورها در این دهکده جهانی است که بدون چون وچرا برسر آن تفاوت دارند . ایران هم که به نوعی قصد رهایی از درآمدهای نفتی را دارد و به دنبال کمک به تولید داخلی و تسهیل شرایط صادرات غیر نفتی است از این قانون مستثنی نیست. تشویق ها و ترویج های سیاسی و اقتصادی دولت توانسته برخی از تولید کنندگان را موفق به دستیابی به مدارج بالایی از تجارت بین المللی کند و به کار گیری این سیاست نشان داده که در صورت حمایت دقیق و منسجم درآمد حاصل از فعالیت های اقتصادی شرکت های خصوصی و صادرات آنها با توجه به کیفیت و قیمت مناسب کالای تولید ایران توان جایگزینی صنعت نفت کشور را دارد.

 با توجه به این اهمیت رهبر معظم انقلاب با ریزبینی هرچه تمام سال 1391 را به نام سال تولید و حمایت از تولید ملی نام گذاری فرمودند . این نام گذاری توسط ایشان در سالی که شاید فشار برخی تحریم ها و کارشکنی های دولت های غربی مشکلاتی برای صنایع ایران ایجاد کرده می تواند امیدی برای خودکفایی و مقابله با اثرات منفی اینگونه کارشنکی ها باشد. از این رو تمامی دستگاه ها و صنایع ایران با در نظرگرفتن رهنمود ایشان با تلاشی مضاعف به فعالیت اقتصادی خود ادامه خواهند داد و سیاست های تجاری خود را با این دیدگاه در نظر خواهند گرفت.

 بنابراین بجاست که رسانه ها و مطبوعات کشور در انعکاس موفقیت برخی از این شرکت های خصوصی و افتخارات کسب شده توسط آنها و کارخانجات تولیدی بیش از پیش بکوشند تا انتشار چگونگی موفقیت آنها روشنی راه تازه کاران یا دیگر صنایع باشد، از این رو و با درنظر گرفتن این مهم روزنامه جام جم در مقاله حاضر نام برخی از شرکت های خصوصی و سهامی عام را که روند مثبتی در پیشرفت اقتصادی داشته اند را معرفی کرده هرچند بسیاری از شرکت های دولتی یا شبه دولتی ایران از این شرایط برخوردار هستند اما جام جم به قصد معرفی خصوصی ها فقط به معرفی اینگونه شرکت ها پرداخته است.

 اگرچه اینگونه مقالات یا مطالب در جراید کشور حکم تبلیغ را داشته و با برچسب های مختلف از ارزش خبری آنها کاسته می شود اما جام جم بدون هیچ گونه منفعت مادی و صرفا برای حمایت از تولید ملی و به واسطه پیام مقام معظم رهبری این عرف را نادیده گرفته و از نام بردن خصوصی های موفق دریغ نکرده است بنابراین مطالعه این مقاله برای شما که علاقمند به حمایت تولیدات ایرانی هستید خالی از لطف نیست. لازم به یادآوری است که کلیه اطلاعات مندرج در این گزارش از وب سایت اختصاصی شرکت های نام برده شده تامین شده و جام جم هیچگونه تصرفی در آنها نداشته است.

 استیل البرز

 شهر شیراز اینبار نه شهر شعر و ادب بلکه با صنعتش شهره عام و خاص شده است . شرکت استیل البرز به عنوان یکی از صنایع مهم این شهر افتخارات صنعتی را در کنار شعر و ادب برای شیراز به ارمغان آورده است. این شرکت که در زمینه تولید سینک ظرفشویی فعالیت می کند با ظرفیت اسمی سالانه 200 هزار قطعه سینک ظرفشویی پا به عرصه اقتصادی ایران زمین گذاشت و پس از چند سال تلاش و کوشش متخصصان داخلی در کنار فن آوری نوین امروز علاوه بر سینک ظرفشویی ، هود ، اجاق گاز نیز تولید می کند . ظرفیت این کارخانه امروزه چیزی حدود یک میلیون و پانصد هزار عدد از اینگونه محصولات است اگرچه این شرکت بازار ایران را تغذیه می کند اما با توجه به بازاریابی و اهداف بلند مدت شرکت استیل البرز محصولات شرکت توانسته اند وارد بازار جهانی نیز شوند و در کشورهای اطراف ایران وحتی اروپایی نامی آشنا از محصولات تولید ایران باشند و ارزآوری مناسبی برای صنایع غیر نفتی و خصوصی ایران داشته باشد.

 هرچند این شرکت با مواد اولیه خشن و سخت سر و کار دارد اما در نهایت با توجه به تنولوژی و ریزبینی متخصصان داخلی آن محصولی زیبا و با کیفیت روانه بازار می شود که مشتریان داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می کنند. شرکت استیل البرز برخی از مواد اولیه خود را از دیگر کشورهای جهان تامین می کند و با انجام عملیات صنعتی ارزش افزوده مناسبی از این طریق برای محصول تولیدی خود به دست می آورد و در عرصه اقتصادی ایران به درجات مناسبی دستیافته است و البته با دریافت گواهینامه های بسیار معتبر جهانی همیشه جایگاه محصول با کیفیت ایرانی را حفظ کرده است.

 امرسان

 با توجه به وجود صنایع مادری چون کارخانجات ذوب آهن و فولاد در کشور و همچنین گستردگی بازار داخلی ایران، زمینه ساخت لوازم خانگی مثل گاز، یخچال فریزر و ... در کشور کاملا مهیاست . بنیانگذار کارخانه امرسان سلطان حسین فتاحی در سال 1366 متوجه این پتانسیل داخل کشور شد و از آن به بهترین شکل در جهت رشد، شکوفایی صنایع غیر نفتی ایران و اشتغالزایی استفاده کرد و شرکت صنعتی امرسان را بنا نهاد. این شرکت ابتدا با ساخت فریزرهای خانکی وارد بازار داخلی و محصولات خانگی ساخت ایران شد اما پس از مدتی کوتاه توانست با اتکاء به پشتوانه تخصصی ایرانی و مواد اولیه ایران مدلهای متنوع تری را برای خانواده های ایران طراحی و تولید کند .

 سیاست مدیریت شرکت برای دستیابی به بازار های جهانی و صادرات محصول ایرانی باعث شد تا شرکت امرسان با توجه به کیفیت محصولات خود گواهینامه های لازم و معتبر جهت صادرات محصولاتش را به دست آورد و با توجه به نیاز بازار کشورهای همسایه قدم در بازار تجارت بین المللی بگذارد . امرسان پس از حدود سی سال تولید و نوآوری در زمینه تولیدات لوازم خانگی توانسته همیشه برای مشتریان خود طرحی جذاب و کارآمد باشد.

دینا

 هرگاه صحبت از کارخانجات مواد غذایی می شود معمولا کارخانجات شیرینی و شکلات و انواع اسنک در خاطرمان زنده خواهد شد. شرکت دینا یا در اصل نیسان شرق هم یکی از نامهای مشهور در صنایع غذایی ساخت ایران است. این شرکت از سال 1338 فعالیت خود را در استان خراسان آغاز کرده است . شرکت نیسان شرق در ابتدا صرفا تولید کننده نوشابه کانادا درای بود و در زمینه شیشه زدن نوشابه گازدار فعالیت می کرد با توجه به این پیشینه این شرکت توانسته امروز نوشابه های پپسی و سون آپ را نیز تولید کند.

 از آنجا که همیشه این نوشیدنی ها با خوردن تنقلات کامل می شدند شرکت نیسان شرق یا همان دینا تصمیم به تولید محصولات دیگری چون چیپس سیب زمینی و انواع اسنک گرفت، که امروزه محصولات آن برای همه ما از بزرگ وکوچک نامی آشناست. شرکت نیسان شرق هم اکنون 6 زیر مجموعه دیگر را نیز رهبری می کند که هر کدام تولید کننده یکی از محصولات مورد نظر شرکت دینا هستند به هر حال چیپس ، پفک، انواع اسنک، و نوشیدنی های غیر الکی از محصولات امروزه این شرکت است که علاوه بر پوشش بخش اعظم نیاز داخلی از مرزهای ایران نیز گذشته اند و در کشورهای اطراف فروشی مناسب دارند و توانسته اند ذائقه آنطرف مرزها را نیز به خود جلب کنند. این شرکت توانست با انتخاب شعار طعم خوش لحظه ها نام شرکت دینا را در ذهن مشتریان خود همیشه زنده نگهدارد.

 چرم مشهد

 تجارت مصنوعات چرمی و چرم خام از گذشته های دور تجارتی پرسود وجالب بوده است. شرکت چرم مشهد هم با توجه به وجود امکانات بالقوه در ایران در این تجارت سال 1375 وارد عرصه تجارت چرم ومصنوعات چرمی ساخت ایران شد. شرکت چرم مشهد با توجه به نیاز داخل و منابع موجود محصولات خود را روانه بازار مصرف کرد. کارخانجات چرم مشهد در مساحتی حدود چهل هزار مترمربع و زیربنای سالنی دوازده هزار متر مربعی فعالیت اقتصادی خود را در زمینه تولید محصولات چرمی آغاز کرده است این شرکت توان تولید چهار میلیون وششصد هزار فوت مربع چرم گوسفندی و شصت هزار عدد البسه چرمی و حدود چهارصد هزار عدد هدایای تبلیغاتی چرمی را طی یکسال کاری دارد.

  یکی از سیاست های جالب توجه مدیریت این شرکت برای کنترل بازار مصرف داخلی و خارجی ، عرضه مستقیم کالای تولیدی شرکت بود بطوری که این شرکت در حال حاضر حدود 30 مرکز فروش در سراسر ایران دارد و گوشه چشمی به آنطرف مرزها نیز داشته است. شرکت چرم مشهد توانسته با انعقاد قراردادهای عمده با سازمان ها و ارگان دولتی و خصوصی بازار مصرف جدیدی برای محصولات خود ایجاد کند که در واقع سیستم نوینی برای توزیع محصولات و فروش آنها بوده است.

 نیک کالا

 این شرکت تولیدی و صنعتی تقریبا نیم قرن سابقه تولید لوازم خانگی را در کارنامه خود دارد، تولید اجاق و بخاری نفتی از ابتدایی ترین تولیدات این شرکت بوده که با آغاز بهره برداری از گازطبیعی در شهرها و فراگیر شدن نیاز محصولات گازسوز در داخل و خارج از کشور این شرکت به این نیاز پاسخ داد و وارد عرصه تولید محصولات گازسوز برای مصارف داخل و خارج از کشور شد.

 شرکت نیک کالا از سال 1342 با مساحتی حدود یکصدو سی هزار مترمربع فعالیت اقتصادی خود را ادامه داده و امروز با حدود چهارصد پرسنل خود به عنوان برندی معروف و ساخت ایران در زمینه تولید انواع محصولات گاز سوز شناخته شده است. این شرکت توان تولید محصولات خود را طی یکسال و در یک شیفت کاری دویست و چهل هزار عدد انواع بخاری و شومینه گازی اعلام کرده است. بنابراین با توجه به ظرفیت تولید این کارخانه علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی محصولات صادراتی نیز از مرزهای کشور گذشتند و در منازل کشورهای همسایه ایران افتخاری برای صنعت کشور شدند. نیک کالا با توجه به حساسیت محصولات تولیدی خود توانسته با کنترل کیفیت محصولات انواع گواهینامه های لازم برای صادرات و فروش داخلی محصولات خود را  به دست آورد و به عنوان کالایی ایمن جای خود را در منازل مصرف کنندگانش بگشاید.

 آبسال

 بازار تولید لوازم خانگی در سراسر جهان بازاری بسیار پردرآمد و البته رقابتی شناخته شده است . بیشتر کشورهای صنعتی سعی در تولید برندی مشهور در این زمینه داشته و دارند تا با صادرات اینگونه محصولات توان تولیدی کشورشان را به دیگر نقاط جهان معرفی کنند. چون این محصولات هنگامی که داخل منازل استفاده می شوند همیشه پیش چشم مصرفکنندگان هستند و همانند تبلیغی دایمی برای کارخانه و کشور سازنده در ذهن آنها باقی خواهند ماند.  شرکت آبسال هم با این افق در کشور ایران و سال 1335 شمسی تاسیس شد اما این شرکت ابتدا به نام شرکت لعاب ایران فعالیت خود را شروع کرد. بشقاب و قوری از تولیدات معروف این شرکت برای مصرف کنندگان بود .

 پس از مدتی و با توجه به رشد صنعتی کشور شرکت لعاب ایران در سال 1345 به شرکت اونیورسال (سهامی خاص) تغییر نام داد و با تولید اجاق گاز رومیزی پا به عرصه تولید لوازم خانگی گذاشت یک دهه بعد یعنی در سال 1355 شرکت اونیورسال به سهامی عام تبدیل شد و پس از یک دوره تلاش و کوشش و نوآوری در زمینه تولید محصولات خانگی  سال 1362 نام تجاری آبسال را برای خود انتخاب کرد و با اتکاء به توانایی متخصصان داخلی وتجربه خود در این عرصه حضوری قدرتمند را به ثبت رساند. شرکت آبسال امروز با دویست و چهل هزار میلیون ریال و حدود یکهزار نفر پرسنل خود بیش از نیم قرن حضور در خانه ها را تجربه کرده ونامی خوش از خود در اذهان مصرف کنندگان داخلی و خارجی خود برجای گذاشته است. محصولات آبسال امروز در برخی از کشورهای همسایه ایران مورد استفاده است و توانمندنی متخصصان ایرانی را با برندی ایرانی برایشان نمایان کرده است.

 فراسو

 قرن بیستم شروعی انفجاری در عرصه تکنولوژی را به خود دید و تجربه کرد بطوری که دنیای مجازی با صفر و یک هایش جهان کنونی ما را اشغال و به نوعی رشد و ارتقای صنعتی و علمی کشورها را به این اعداد منوط کرد. به همین دلیل احمد علی پور فطرتی ، علی علی پور فطرتی و کامبیز رشیدی با توجه به این مهم تصمیم به تاسیس شرکتی در زمینه تکنولوژی و الکترونیک را گرفتند بنابراین شرکت فراسو به همیت این سه نفر در سال 1368 شمسی به ثبت رسید و با تولید صفحه کلید کامپیوتر وارد دنیای مجازی و صفر و یک های آن شد. این شرکت کم کم و به پشتوانه هوش ایرانی به دیگر عرصه های کامپیوتری یعنی ساخت و تولید دیگر قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر نیز دست یافت و نام کشورمان ایران را در عرصه صفر ویک و البته دنیای مجازی در مقامی مناسب قرار داد. شرکت فراسو هم اکنون حدود 300 نفر پرسنل دارد و محصولاتی چون موس؛ دسته های بازی، صفحه کلید، مانیتور ال سی دی را تولید می کند. محصولات این شرکت علاوه بر تامین نیاز داخلی و جلوگیری از خروج ارز به بازارهای بین المللی نیز دست یافت و محصولات خود را در مراکز علمی بسیاری از کشورهای همسایه ایران به کار گرفت.

 به هر حال این شرکت همانند تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرده و در این عرصه نامی آشنا برای نیازمندانش شناخته شده و کارشکنی های غرب و تحریم های این کشورها هیچ تاثیری بر روند پیشرفت صفر و یک های فراسو نداشته به گونه ای که حتی برخی از این کشورها هم از محصولات فراسو استفاده می کنند و به عنوان خریدار عمده محصولات این شرکت هستند.

 هاکوپیان

 اگرچه صنعت پوشاک و مد به عقیده بسیاری از دست اندرکاران در قاره سبز رونق خوبی به خود دیده اما هنرمندان و طراحان ایرانی نیز در این بین جایگاه مناسبی برای خود به دست آورده اند و برندهای مشهوری را به نام ایران به ثبت رسانده اند. یکی از این برندها، هاکوپیان که در سال 1349 شمسی شروع به کار کرده ، است. هاکوپیان که به عنوان برندی معروف در صنعت پوشاک مردانه با استفاده از تجارب و هنر ایرانی توانسته علاوه بر تسخیر بازار داخلی به سوی بازارهای بین المللی حرکت کند و علاوه بر 300 هزار مشتری ثابت داخلی در دیگر نقاط این کره خاکی علاقمندانی به خود اختصاص داده است.

 

پوشاک هاکوپیان که توسط سومبات هاکوپیان بانیانگذاری شده امروزه علاوه بر تولید و عرضه پوشاک رسمی آقایان به طراحی وساخت دیگر لوازم شخصی آقایان مثل ساعت، ادکلن و ... روی آورده است وبرندی کامل را برای سلایق مختلف ایرانی گردآوری کرده است.

این تولیدی قصد دارد آراستگی و شیک پوشی مردان ایران زمین را به دیگران معرفی و آنها را با توانمندی طراحی لباس ایرانی آشنا کند. این شرکت تولیدی مشتریان خود را به عنوان اعضای خانواده هاکوپیان می شناسد و با راه اندازی کلوپی به این نام آنها را همیشه در رشد و شکوفایی خانواده و استحکام آن حمایت می کند و از این طریق حقوق آنها را برای داشتن البسه ای مناسب و با کیفیت و البته با قیمتی مناسب حفظ می کند.

 تک ماکارون

 استفاده از پاستا یا همان ماکارونی چندی است که برای هموطنان عزیز به امری روزمره تبدیل شده و با توجه به ارزش غذایی این محصول توانسته جای خود را به عنوان وعده غذایی کامل در سبد خانواده بگشاید. به همین دلیل همیشه مشتریان این محصول خوراکی به دنبال کیفیت و قیمتی مناسب بوده اند اگرچه محصولات متعددی در این زمینه تولید شده اند اما نام تک ماکارون از سال 1377 برای علاقمندان این خوراکی لذیذ نامی آشناست.

 

این شرکت توانسته با ارزیابی دقیق از نیاز روزانه مردم و ذائقه بازار هدف خود همیشه یک گام جلوتر از دیگران حرکت کرده است. از بدو تاسیس این کارخانه تا کنون این شرکت توانسته 6 خط تولید را فعال کند و چیزی بالغ بر 450 تن محصول را روانه بازار مصرف کند. استفاده از روشهای نوین تهیه آرد و خمیرمایه و سیستم های نوین خشک کن توانسته به تک ماکارون کمک کند تا با مصرف بهینه انرژی هزینه های خود را کاهش دهد و از نظر اقتصادی محصولی مفیدبرای خانواده های باشد. مدیریت این کارخانه برای حفظ و کنترل کیفیت محصولات کارخانه اقدام به راه اندازی سیستم آسیاب گندم و همچنین تصویه آب در کارخانه به صورت مستقل کرده اند. مساحت 120 هزار مترمربعی این کارخانه حاکی از توان بالای تولید تک ماکارون است که علاوه بر تامین نیاز داخلی می تواند صادراتی قابل توجه به کشورهای همسایه داشته باشد. محصولات این کارخانه به کشورهایی چون آلمان ، ترکمنستان، هلند، قزاقستان، لبنان ، اردن ، شارجه، بحرین ، سومالی ، نیجریه ، تاجیکستان، عربستان صادر می شود و آنها را با کیفیت واقعی محصولات غذایی ایرانی آشنا می کند.

 

بوتان گاز

 شاید روزی تصور استفاده از گاز طبیعی برای بشر غیر قابل باور بود یا حتی اصلا از وجود این نعمت خدادادی بی خبر بود. اما پس از شناخته شدن این نعمت و آشنایی با موارد مصرف آن صنایع وابسته به آن روز به روز گسترده تر شدند. بنابراین با توجه به منابع عظیم این نعمت خدادادی در کشورمان جای خالی شرکت تولیدی لوازم گاز سوز نیز کاملا حس می شد.

 به همین دلیل شرکت بوتان در سال 1332 شمسی تاسیس شد تا رفاه را برای خانواده های ایرانی به ارمغان بیاورد کم کم آشپزخانه های هیزمی و چراغ های نفتی از میان رفت و حاصل تلاش صنعت گران ایرانی این شرکت جای آنها را گرفت و آسایش و آرامش را برای بانوی ایران به ارمغان آورد. امروزه بیش از ده میلیون خانوار از محصولات این شرکت استفاده می کنند و به نوعی زندگی روزانه آنها به محصولات بوتان وابسته شده است. از ابتدای تاسیس این شرکت تا کنون سه نسل مختلف از تکنولوژی یکی پس از دیگری توسط صنعت گران و متخصصان آن وارد بازار مصرف ایران و خارج از آن شده است . بوتان امروز بیش از 200 محصول را تولید و روانه بازار مصرف کرده است و البته با دریافت انواع گواهینمامه های معتبر جهانی از نظر کیفیت و استانداردهای بین المللی جای محصولاتش را در دیگر کشورهای جهان گشوده است سرمایه این شرکت در حال حاضر حدود 000/000/000/30 ریال برآورد شده است. و علاوه بر تولید محصولات کامل گازسوز و صادرات آن اقدام به صادرات قطعات نیز کرده است. از جمله بازار هدف این محصولات را می توان آلمان ، هلند و انگلستان نام برد.

 پالاز موکت

 همه ما علاقمندیم خانه ای گرم ونرم برای خود مهیا و اوقات خوشی را در کنار خانواده سپری کنیم به همین دلیل پس از تهیه مسکن به فکر مفروش کردن آنه خواهیم بود. شرکت پالاز موکت یکی از چندین شرکت تولید کننده موکت و فرش ماشینی از جمله برندهای معروف ایرانی هست که نظر بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده است. این شرکت اولین تولید خود را در سال 1356 شمسی به بازار مصرف داخلی ایران معرفی کرد.  این شرکت به مدیریت احمد ماشینچی توانسته سالانه حدود یک میلیون متر مربع انواع موکت و فرش ماشینی را تولید کند و روانه بازارهای داخلی و خارجی کند . شرکت پالاز موکت با بهره گیری از هنر ایرانی و تخصص فرزندان آن توانسته محصولات خود را به خانه کشورهای اطراف ایران بفرستد و نام نیک محصولات ایرانی را به آنها معرفی کند. سیستم دقیق بازاریابی در کنار کیفیت برتر محصولات از جمله رموز موفقیت این شرکت بوده است.

 کاله

 محصولات صنایع غذایی کاله که از ابتدا با ماست و بستنی وارد زندگی ما شد امروز به عنوان یکی از برندهای مشهور ایرانی در صنایع غذایی کشور شناخته شده است. این شرکت توانسته پس از تاسیس سبد کالای بسیار کاملی را در اختیار مشتریان ایرانی و خارجی خود قرار دهد .  شرکت کاله که سال 1353 شمسی تنها با سه لیتر روزانه شروع به کار کرده امروز چیزی حدود 1200 تن شیر را هر روز می بلعد و به محصولات خود تبدیل می کند.  این رشد طی چند سال واقعا حیرت انگیز بوده و حاکی از موفقیت سیستم مدیریت و بهره وری این شرکت بوده است.

 شرکت کاله پس از موفقیت در بازار محصولات لبنی وارد بازار محصولات پروتئینی شده و نام آشنا در عرصه تولید محصولات حلال در کشورهای مسلمان معرفی شده است و چیزی حدود 300 تن محصولات پروتئینی را تولید می کند.  به گفته مدیرعامل این شرکت غلامعلی سلیمانی شرکت کاله در سال گذشته تنها 600 کانتینر محصولات خود را به عراق صادر کرده است بنابراین کاله توانسته برندی ساخت ایران اما جهانی شود. شرکت کاله برای کنترل بازار خود اقدام به راه اندازی دفاتری در کشورهای عمان، مالزی و دبی کرده است تا آنها با توجه به نیاز بازار هدفشان بتوانند محصولات کاله را به خوبی در منطقه تحت پوششان توزیع کنند.  اما اگر از خریداران خارجی این شرکت بخواهیم نام ببریم فرانسه، دبی اصلی ترین آنها هستند.

 مدیرعامل شرکت اینگونه می گوید: مشکلات اقتصادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی بهترین فرصت را برای حضور شرکت های ایرانی در زمینه صنایع غذایی ایجاد کرد در حالی که اکثر فعالان اقتصادی فکر می کردند تولید ایرانی گران تمام می شود ولی ما با مدیریت دقیق و به روزرسانی شده توانستیم با بهره وری کامل وارد عرصه بین المللی صنایع غذایی شویم. بنابراین مشکلات نباید مانع راه ما باشند بلکه باید راه حل آنها را بیابیم.

 گروه تولیدی صنعتی گلرنگ

 بحث نظافت و پاکیزگی پس از متمدن شدن بشر و آغاز شهر نشینی یکی از اصلی ترین دغدغه های انسان بوده و به جرات می توان گفت که این صنعت یا تجارت یکی از قدیمی ترین صنایع یا تجارت تاریخ بشر بوده است. گروه صنعتی گلرنگ هم که نامی آشنا درصنعت شوینده های ایرانی است در این تجارت خوش درخشیده است. محمد کریم فضل بنیانگذار این شرکت به واسط تجربه پدری خود در صنعت صابون سازی به حرفه روی آورد اما او توانست تجربه های گذشته خود را با امکانات نوین امروزی در هم آمیزد و برندی موفق را به بازار ایران و خارج از مرزها معرفی کند.

 موسس این شرکت کار خود را در تهران از اوایل دهه چهل شمسی شروع کرد و با تولید مایع ظرفشویی اولین کارگاه تولید مواد شوینده خود را فعال کرد و پس از مدتی دومین محصول خود یعنی مایع سفید کننده را روانه بازار مصرف داخلی کرد او پس از موفقیت اولیه با این دو محصول در اوایل دهه پنجاه شرکت پاکشو را تاسیس کرد و رشد روز افزون آن را شاهد بود. این شرکت توانست با غلبه بر مشکلات صنعتی در دوران دفاع مقدس زمینه ساز کارآفرینی بسیار مناسبی در کشور داشته باشد و به جای تعدیل نیروهای خود اقدام به جذب متخصصان و نیروهای کارآمد کرد و با دیدی باز توانست رشدی مناسب را تجربه کند.

 شرکت گلرنگ با توجه به اتخاذ تصمیم های نوین بازاریابی و پخش محصولات تولیدی خود امروز توانسته 206 محصول خود را به خوبی داخل و خارج از مرزهای ایران به فروش برساند و برندی ایرانی و باکیفتی را وارد زندگی روزانه مشتریان خود کند. گلرنگ امروزه 12 شرکت زیر مجموعه دارد که همگی در تولید و تکمیل محصولات این شرکت نقش مفیدی ومستقلی دارند . گلرنگ هم اکنون جزو 100 شرکت برتر تولیدی داخلی است.

 یک ویک

 برندی ایرانی که تقریبا در 19 کشور جهان به غیر از ایران طعم و مزه غذاهای ایرانی را به دیگران یادآوری می کند . این برند که یکی از 10 برند شرکت دشت مرغاب (سهامی عام) است برای همه ما ایرانیان باعث افتخار در تولید ملی و کیفیت مواد غذایی تولیدی  ایران است. شرکت دشت مرغاب در سال 1346 شمسی تاسیس شد و در سال 1374 به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. شرکت دشت مرغاب با توجه به بهره گیری از دانش و تخصص علمی جوانان ایرانی و البته محصولات با کیفیت زراعی ایران زمین توانسته تا کنون بهترین محصولات غذایی را سرسفره متقاضیان خود برساند که البته این هدف اصلی تاسیس این شرکت بوده است.

 شرکت دشت مرغاب توانسته با کنترل کیفیت محصولات خود انواع گواهینمامه های بهداشتی و استانداردی جهانی را دریافت کند و از این طریق محصولی بهداشتی و کاملا سالم برای صادرات و ورود به بازار های بین المللی را تولید کند.  محصولات یک و یک امروز سر سفره ساکنان کشورهای آمریکا، سوئد، ایتالیا، انگلستان، فرانسه ، آللمان ، استرالیا، امارات متحده عربی، عربستان ، مکزیک، چین ، کانادا، ژاپن، کویت ، قطر و هندوستان قرار گرفته است. این شرکت توانسته با شعار دسترسی آسان به غذایی سالم و ارزان به تازگی وارد بازار کشورهای آمریکای لاتین نیز بشود بنابراین یک و یک برندی ایرانی و فراگیر علاوه بر تامین نیاز داخلی در جهان نیز  شناخته شده است.

 پارس خزر

 جذب سرمایه و تخصص خارجی از ابتدا جزء دستور کار اکثر دولت هاست که ایران هم از این قانون مستثنی نبوده بنابراین سال 1347 شمسی شرکت توشیبای ژاپن با سرمایه گذاری و مشارکت فنی متخصصان ایرانی در ایران به تاسیس کارخانه پارس توشیبا کرد. این شرکت که در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت داشت در استان سرسبز گیلان شروع به کار کرد. شرکت پارس توشیبا از ابتدا در عرصه تولید محصولات کوچک برقی حضوری قدرتمند داشته است . پس از این مشکارت و بعد از انقلاب اسلامی در سال 1361 به شرکت صنعتی پارس خزر تغییر نام داد و بصورت سهامی عام اداره شده است.

 این شرکت در 20 گروه محصولی حدود 147 مدل لوازم کوچک خانگی تولید و در بازار داخلی و خارجی به فروش می رساند. شرکت پارس خزر باتوجه به پشتوانه تجربی و تخصصی خود توانسته انواع گواهینامه ها و مدارک مورد نیاز جهت حضور در بازارهای بین المللی را به دست آورد تا با کیفیت خود نام محصول ایرانی را در خانه های مصرف کنندگان خود همیشه زنده نگهدارد. این شرکت چند شرکت زیر مجموعه را نیز در اختیار دارد که در واقع برخی از آن مسئول تولید قطعات یدکی و مواد اولیه کارخانه اصلی را برعهده دارند.

 پارس خزر برند ایرانی امروزه در کشورهایی چون آلمان ، انگلستان، دانمارک، اتریش ، هلند و ایتالیا و همچنین ارمنستان، کانادا، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان و استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به فروش بالای این محصول در کشورهای یاد شده شرکت پارس خزر اقدام به راه اندازی دفتر نمایندگی در برخی از این کشورها کرده است.

 دارو پخش

 مبحث پزشکی و سلامت جامعه در واقع یکی از اصلی ترین دغدغه های هر کشور دراین کره خاکی است و با توجه به اهمیت موضوع بیشتر کشورها سعی در خودکفایی در این صنعت را دارند. بنابراین تاسیس کارخانه داروسازی داروپخش یکی از رویدادهای مهم پزشکی نیم قرن اخیر ایران بوده است.

 این شرکت در سال 1335 به عنوان بنگاه خیره داروپخش وابسته به سازمان خدمات اجتماعی و با همکاری یک شرکت انگلیسی شروع بکار کرد. داروپخش که قصد تامین دارویی فقط 5 بیمارستان را داشت با اعزام برخی از متخصصان خود برای آموزش به خارج از ایران در سال 1341 توان تولید بیش از 300 قلم دارو را به دست آورد و شرکت داروپخش در تابستان 1342 و در مساحتی حدود دویست هزار متر مربع فعالیت خود را رسما آغاز کرد. در حال حاضر این شرکت سهامی عام جایگاه اول در تولید دارو را در ایران دارد و فروش ریالی آن شرکت توانسته رتبه نخست را برای داروپخش را برای این شرکت به ارمغان آورد.

 اما دارو پخش با توجه به تخصص متخصصان ایرانی و تکنولوژی بالای این شرکت حتی در دوران تحریم نیز توانسته پیشرفت های مناسبی داشته باشد و محصولات خود را به بیش از 30 کشور جهان به نام برندی ایرانی صادر کند.  شرکت داروپخش حضور 20 ساله خود را در عرصه بین المللی و صادرات دارو مدیون توانمندی تخصصی جوانان ایرانی می داند و به عنوان پنجاه و دومین شرکت تولیدی بین 100 شرکت برتر ایران است.

 ایران رادیاتور

 صنعت خودروسازی در دنیای امروزی در واقع صنعتی مهم و استراتژیک جهت ارزآوری کشورها شناخته شده است. ایران رادیاتور هم با توجه به حضور 2 خودروساز عمده کشور در سال 1341 تاسیس شد و با ظرفیتی حدود 15 تا 30 هزار قطعه رادیاتور به عنوان اولین واحد صنعتی و تولید کننده رادیاتور کشور آغاز به کار کرد. این کارخانه به مساحتی حدود 27 هزار مترمربع و سیصد و پنجاه نفر پرسنل در حال حاضر به عنوان بزرگترین تولید کننده خودرو در خاورمیانه فعالیت می کند. این شرکت حدود نیم قرن تجربه خود را در صنعت رادیاتورسازی  به خودرو اختصاص نداده و در زمینه مبدل های حرارتی نیز فعالیت مناسبی داشته است. ایران رادیاتور در حال حاضر با توجه به تخصص نیروی کار خود و با بهره گیری از تکنولوژی مدرن بیشتر نیاز داخلی را تامین و دست به صادرات نیز زده است.

 سرمایه این کارخانه صنعتی هم اکنون حدود 140 میلیارد ریال و با ظرفیت تولید حدود 2 میلیون رادیاتور و مبدل حرارتی سالانه 60 درصد نیاز داخلی را تامین می کند.

 این شرکت که سابقه 30 سال صادرات را در کارنامه خود ثبت کرده حدود 20 درصد از تولید خود را به 15 کشور مختلف صادر می کند که عبارتند از : فرانسه، روسیه ، آذربایجان، اسلواکی، اسلونی، اکراین، الجزایر، امارات ، ایتالیا، ساحل عاج ، سنگال، قزاقستان، ارمنستان و عراق.

  گلبافت

 منسوجات ایرانی از قدیم الایام مورد توجه بازارهای کشورهای اطراف بوده و این صنعت که در برخی استان های ایران به صورت نمادی از صنعت آن شهر شناخته شده است که اصفهان نیز یکی از این شهرهاست . شرکت گروه صنعتی گلبافت در این شهر به شهرت رسیده است شرکت گلبافت که در سال 1348 با امکاناتی بسیار محدود و قضایی کوچک توسط سید محمد جواد سلاله نوری بنا نهاده شده امروز یکی از کارخانجات موفق ایران است. این شرکت هم اکنون یکی از کارخانجات معروف خاورمیانه بخصوص در جهان اسلام مطرح شده و محصولات خود را با نام تولید ایران به فروش می رساند.

 این شرکت که علاوه بر تولید منسوجات خانگی به تولید و طراحی لوازم دکوراسیون داخلی مشهور شده محصولات خود را علاوه بر ایران در کشورهایی چون آلمان؛ ایتالیا و اسپانیا و البته کشورهای همسایه ایران به فروش می رساند شاید اکثر هموطنان ایرانی این شرکت را با کالای خواب این شرکت بشناسند اما گلبافت در زمینه طراحی و تولید پارچه های لباس عروس و پارچه های گردبافی شده و البته تابلوفرش سنتی ایران توانمندی های بسیاری داشته و دارد و کالای خواب آن تنها بخش کوچکی از توانایی تولید کالای ایرانی این شرکت است.

 شرکت گلبافت چند زیر مجموعه تولیدی را رهبری می کند بطوری که اکثر این زیر مجموعه ها به نوعی وابسته به کارخانجات مادر هستند و در جهت ارتقای محصولات نهایی تلاش دارند یکی از زیر مجموعه های این شرکت ، شرکت گلدیس اصفهان است که با 100 نفر پرسنل روزانه حدود 1300 تخته انواع پتو مینک و نمدی را تولید می کند. محصولات این شرکت در بسیاری از کشورهای اطراف ایران برندی شناخته شده از ایران است.

 آب معدنی دماوند

 طبق عادت وقتی تشنه شدیم به سراغ آب خواهیم رفت و با نوشیدن جرعه ای آب رفع عطش خواهیم کرد. با توجه به اینکه 70 درصد وزن بدن ما را آب تشکیل داده نوشیدن آب سالم و تمیز همشیه از اصلی ترین نیازهای انسان بوده . چند سال هست که بحث آب معدنی و یا آبهای بسته بندی شده در جهان به تجارتی پرسود تبدیل شده و این تجارت راه خود را به ایران نیز باز کرده است و با توجه به سرچشمه های آب معدنی در سراسر ایران این کشور پتانسیل بسیار مناسبی برای راه اندازی مجتمع های تولید آب معدنی و آب بسته بندی شده را دارد. در بین تعداد بسیاری از شرکت های آب معدنی نام شرکت دماوند برای همه ما آشناست و این شرکت را شاید به عنوان اولین عرضه کننده آب معدنی بتوان معرفی کرد.

 شرکت پریه فرانسه که خودنامی معتبر در تولید آب معدنی است سال 1352 بابررسی چشم علاء دماوند این چشم را بهترین چشمه برای سرمایه گذاری دانست و با احداث کارخانه تولید آب معدنی دماوند سال 1356 به مدیریت ونسان لارنو محصولات خود را با نام تجاری چشمه وارد بازار ایران شد این شرکت که توانسته بود با کیفیت محصولات خود نظر اکثر مشتریان را به خود جلب کند در سال 1377 با همکاری شرکت ویشی فرانسه به قدرت رقابتی خود افزود و باردیگر در صدر قرار گرفته است. شرکت آب معدنی دماوند که روزانه توان تولید بیش از یک میلیون بطری آب معدنی را دارد هم اکنون حدود 40 درصد بازار داخلی را در دست گرفته است و با توجه به تقاضای روز افزون تا چندی پیش صرفا نیاز داخلی را تامین می کرد اما با راه ا ندازی سیستم های نوین و خطوط تولید جدید به فکر صادرات آب معدنی دماوند نیز افتاد و وارد عرصه تجارت بین المللی شد شرکت آب معدنی دماوند تا کنون بیش از 30 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی داشته بصورتی که توانسته مهمترین گواهینامه های کیفیت بین المللی را دریافت کند تا در بازار های جهانی توان رقابت داشته باشد. این شرکت امروزه با 370 نفر پرسنل دارای بزرگترین خط تولید آب معدنی در خاورمیانه است.

 ماهان ایرلاین

 شاید یکی از تجارت هایی که نیاز به سرمایه گذاری سنگین دارد تاسیس شرکت خدمات هواپیمایی یا همان خطوط هوایی خصوصی در سطح جهان باشد. اگرچه شاید در گذشته افرادی که بانک دار بودند به عنوان ثروتمندترین تجار یا اشخاص شمرده می شدند که شاید هم امروزه نیز چنین باشد. اما صنعت حمل و نقل هوایی را می توان همردیف آن دانست این شرکت ها معمولا به صورت انفرادی شروع به کار نمی کنند بلکه چندین سرمایه گذار در کنار هم اقدام به راه اندازی اینگونه شرکت ها می کنند. شرکت هواپیمایی ماهان هم در ایران به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی نامی آشنا برای مسافران هوایی ایران است.

 این شرکت که در واقع اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران بوده که فعالیت خود را از سال 1992 میلادی آغاز کرده است . هرچند ایران به دلیل دشمنی های همه جانبه امکان تامین قطعات هواپیمایی مسافری را مستقیم ندارد اما این شرکت توانسته با مدیریت صحیح برتمام این مشکلات فائق آید و امروزه به عنوان یکی از نوین ترین خطوط هوایی ایران و معتبر جهانی به خدمات رسانی اقدام نماید.این شرکت تقریبا به 20 مقصد بین المللی پرواز مستقیم دارد و به اکثر مقاصد داخلی نیز پروازهای روزانه برقرار کرده است. شرکت ماهان که کار خود را با 4 فروند هواپیما آغاز کرده هم اکنون 38 فروند هواپیمای پیشرفته و به روز رسانی شده را در خدمت گرفته این شرکت توانسته در دهه اول زندگی تجاری خود بیش از 5 میلیون مسافر را جابه جا کند که این تعداد برای شرکت خصوصی هوایی ایران با این همه مشکلات به عنوان موفقیت محسوب می شود.

 بانک پاسارگاد

 سرمایه گذاری در مسایل صنعتی شاید نیازمند مطالعات و برنامه ریزی زیادی باشد اما این حساسیت و دقت هنگام تاسیس بانک خصوصی چندین برابر سخت تر و حساس تر خواهد بود . به همین دلیل اینگونه سرمایه گذاری ها همیشه همراه با برنامه ریزی های گسترده و گردهمایی تخصصی متعددی بوده است . به هر حال با توجه به نیاز جامعه ایران مجوز فعالیت بانکهای خصوصی در کشور توسط بانک مرکزی و دولت صادر شد و شاهد افتتاح شعب آنها بودیم اگرچه بانک پاسارگاد اولین آنها نبود اما طی مدت کاری خود توانسته موقعیتی مناسب از نظر جذب سرمایه و خدمات به خود اختصاص  دهد. این بانک با سرمایه 3500 میلیارد ریال در تاریخ 13/6/1384 کار خود را شروع کرده است اما نخستین شعبه این بانک چند ماه بعد و در آذرماه همان سال در شهر مقدس مشهد رسما فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده است این بانک هم ا کنون 1/5 میلیون نفر سهامدار دارد و توانسته با مدیریت اقتصادی مناسب و برنامه های بلند مدت سرمایه گذاری به توان خود بیافزاید و در عرصه اقتصادی کشور موفق عمل کند و با جذب سرمایه های اندک آنها را در عرصه پروژه های کلان سرمایه گذاری کند. بانک  پاسارگاد هم اکنون حدود سیصد شعبه در سراسر کشور در اختیار دارد که مشغول خدمات رسانی به مشتریان بانک هستند.

 سینجر گاز

 دیگر شرکت تولیدی لوازم خانگی ایران شرکت تولیدی وضعیت سینجر گاز است که از همان ابتدای تاسیس با هدف خودکفایی ایران و در نهایت ورود به بازارهای جهانی فعالیت کرده . این شرکت چهل هزار متر مربع امروز یکی از معروفترین برندهای ایرانی و باعث افتخار سنعت لوازم خانگی ساخت ایران است که علاوه بر ایران در دیگر نقاط جهان خودنمایی می کند.

 شرکت سینجر گاز امسال بیست و دومین سال آغاز فعالیت اقتصادی خود را پشت سر خواهد گذاشت در حالی که توانسته برتمام مشکلات موجود بازار تولید ایران فائق آید و محصولات خود را با کیفیت جهانی و قابل رقابت مشابه خارجی به بازار عرضه کند سینجر گاز در سال 1370 توسط صمد رحیم تبریزی بنا نهاده شده است این شرکت در ابتدای فعالیت خود فقط تولید کننده اجاق گاز بود اما در حال حاضر دیگر لوازم خانگی را در لیست تولیدات خود قرار داده . شرکت سینجر گاز توسعه خود را از سال 1375 با خرید کارخانه نپتون از شرکت سرمایه گذاری ملی آغاز کرد.

 این شرکت امروز توانسته عنوان نمایندگی خدمات پس از فروش چند برند از معروفترین برندهای خارجی در ایران به دست آورد که نشانه سطح بالای خدمات و تخصصی کارشناسان شرکت سینجر است. در حال حاضر محصولات شرکت سینجر با بالاترین استانداردها و با دریافت انواع گواهینامه های خدمات و کیفیتی مورد تایید بازارهای اروپایی  و آسیایی شده است .

 رستوران نایب

 اگرچه عطر و طعم غذای ایرانی همیشه مورد توجه گردشگران خارجی در داخل کشور یا خارج از ایران بوده ولی کمتر کسی هست که چگونگی حفظ این نام یعنی غذای ملی ایرانی را در ذهن دوستداران غذا می داند. شاید این کار توسط نایب غلامحسین (نایب بزرگ) در سال 1254 شمسی انجام شد . این شخص با بنیانگذاری اولین شعبه چلوکبابی نایب. تصمیم به حفظ غذای ملی گرفت. با خواندن این نام اکثر ما ایرانیان مزه چلوکباب معروف این رستوران یا نایب را به یاد خواهیم آورد که کیفیت و عطر و طعم آ» به واقع از همان ابتدا تا کنون تغییری نکرده است چون سیاست بانی آن یعنی نایب غلامحسین حفظ کیفیت غذای ملی در سراسر ایران بوده است. اما این تلاش و عطر و طعم چلوکباب نایب از ایران فراتر رفت و اکنون شعب زیادی از این رستوران در دیگر نقاط جهان بخصوص کشورهای اروپایی مشغول پذیرایی از علاقمندان غذای اصیل ایرانی هستند. امروزه نوه دختری نایب بزرگ محسن رفیع جمال ، سکان هدایت این رستوران های زنجیره ای را به عهده گرفته .

 هرچند تا کنون 5 نسل مدیریت این رستوران را برعهده گرفته اند اما هرگز از کیفیت ارایه خدمات این رستوران به واسطه استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده کاسته نشده است بلکه روز به روز افزایش نیز داشته است.

 مادیران

 شاید کمتر کسی هست که امروز این نام را نشنیده باشید یا اینکه وسیله ای از این شرکت را در اختیار نداشته باشید ولی هستند افرادی که از تاریخچه این شرکت کمتر آگاهی دارند.

 این شرکت از سال 1343 شمسی فعالیت تجاری خود را آغاز کرده است شاید کمی تعجب کرده باشید اما واقعا این شرکت در همین سال فعالیت خود را شروع کرده اما با نام شرکت امیری و شرکاء. این شرکت که کاملا سنتی اداره می شد در ابتدا صرفا فروشنده صندوقهای فروش در فروشگاهها بود و کم کم به بحث دیگر ماشین آلات اداری روی آورد و کارنامه خود را زرین تر کرد.

 ارتباط بسیار گسترده این شرکت با اداره های دولتی در ایران زمانی آغاز شد که شرکت امیری توانست ماشین های پولشمارش را وارد سیستم بانکی کشور کرد از این زمان روند و به رشد شرکت آغاز شد و کم کم مادیران شکل گرفت و وارد سیستم اداری ایران شد و پس از آن فراتر نیز رفت و نام ایران را در دیگر کشورها نیز معرفی کرد. این شرکت هم اکنون 2500 نفر پرسنل در اختیار دارد که با استفاده از تخصص ایرانی و پشتکار آنها محصولات ساخت شرکت مادیران را به بازار مصرف می رسانند و کلمه ساخت ایران روی این کالاها نشانگر توانمندی و کیفیت محصولات ایرانی برای مصرف کنندگان است.

 قالی سلیمان

 همگی با این ضرب المثل آشنا هستیم که می گوید هنر نزد ایرانیان است و بس ، با توجه به این ضرب المثل شرکت قالی سلیمان نیز با هدف تولید نخ برای فرش ماشینی در سال 1361 در شهر اصفهان احداث شد و شروع به کارکرد با توجه به این پیشینه شرکت قالی سلیمان تصمیم به تولید فرش نیز گرفت و با سیاست های کیفیتی این شرکت قالی سلیمان توانست وارد بازارهای بین المللی نیز بشود و رقابتی بسیار قدرتمند با دیگر محصولات مشابه را آغاز کرد این شرکت علاوه بر تولید مواد اولیه تولید فرش ماشینی می تواند 5/2 میلیون مترمربع فرش ماشینی تولید و روانه بازار مصرف کند. شرکت قالی سلیمان با انتخاب شعار تبلیغاتی خود «جهان پسندد، هنر نصف جهان را» می تواند اصالت و کیفیت محصولات خود را به شنونده آگاهی دهد . شرکت قالی سلیمان با در اختیار داشتند برندهای مرتبط با فعالیت خود می تواند حضور خود را بهینه در بازار مصرف کنترل کند.

  قاسم ایران

 سیستم توزیع و شرکت های پخش چندی است که بازار خرده فروشی جهان را متحول کرده اند و در بسیاری از موارد موفقیت و عدم موفقیت برخی از تولید کنندگان به دست آنها رقم زده خواهد شد. ایران که دارای تعداد بسیاری از کارخانجات تولیدی هست نیازمند سیستم توزیع مشخص و دقیقی بود تا بتواند تولیدات این کارخانجات را در سراسر کشور و حتی خارج از ایران توزیع کند. به جرات می توان گفت که قدیمی ترین شرکت توزیع و پخش کالا در ایران شرکت قاسم ایران است. شرکت قاسم ایران که در سال 1338 شمسی افتتاح شد که البته به عنوان یکی از 5 شرکت بزرگ پخش و توزیع ایران هم اکنون نیز فعالیت می کند.

 این شرکت 53 سال تجربه تجاری و به کار گیری سیستم دقیق توزیع خود را برای تنظیم بازار و کنترل صادرات و واردات محصولات کارخانجات معروفی چون شرکت مینو به خدمت گرفته است ولی به توزیع محصولات مینو بسنده نکرده و بسیاری از کارخانجات تولیدی دیگر را در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی و البته خوراکی پوشش داده است.

 در حال حاضر این شرکت مایحتاج بیش از 80 هزار خرده فروشی در سراسر ایران را تامین می کند و پوشش کاملی در 23 استان کشور برای توزیع محصولاتش ایجاد کرده است. این شرکت صرفا سیستم توزیع ایران را بازار هدف خود ندیده بلکه در کشورهای عراق و افغانستان نیز دفاتری را دایر کرده و مشغول انجام امور بازرگانی خود بوده است. قاسم ایران هم اکنون 700 پرسنل را به خدمت گرفته و با عقد قرارداد پخش انحصاری برخی از محصولات کارخانه ها توانسته آینده شغلی و تجاری خود را تضمین کند. اما جالب این است که بدانم این شرکت در ابتدای فعالیت خود به نام شرکت خوراک که سهام آن متعلق به علی ، حسن، جلیل خسروشاهی بوده آغاز به کار کرد و صرفا در توزیع شیر و غذای کودکان فعالیت می کرد که کم کم پخش دارو و شکلات را هم به سبد کالای خود افزود.

 ایران خودرو

 ایران خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز ایران و البته خاورمیانه به عنوان افتخاری است برای ایران زمین ، این شرکت در سال 1341 با سرمایه 100 میلیون ریال فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرد. ایران خودرو در ابتدای فعالیت صنعتی خود تنها مونتاژکار اتوبوس هایی معروف به «ال پی» بود اما در سال 1345 شمسی بزرگترین خودروساز ایران روند پیشرفت خود را آغاز کرد و کم کم رشد مناسبی و قابل قبولی را تجربه کرد و البته وارد بازار خودروهای سواری و سبک شد.

 این شرکت در سال 1345 با شرکت رونس انگلستان قراردادی امضاء کرد که حاصل آن حضور شرکت ایران ناسیونال در عرصه صنعتی کشور در سال 1346 شمسی برای صنعت خودروسازی ایران شد. ایران ناسیونال با سرمایه ای حدود 400 میلیون ریال قادر بود روزانه 10 دستگاه سواری و 7 دستگاه اتوبوس و کامیون را روانه بازار مصرف کند، اما از آنجا که هدف از تاسیس این کارخانه تولید خودرو بود نه مونتاژ آن در سال 1352 ، سه کارخانه ریخته گری و قطعه ساز به این خودروساز بزرگ پیوستند و شروع به تولید برخی از قطعات خودرو کردند که حاصل این همبستگی عدم نیاز به وارداد قطعات تولیدی آنها به ایران از خارج کشور شد. اما جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن باعث شد که این کارخانه نزدیک به تعطیلی باشد اما با پذیرش قطعنامه 598 جانی دوباره به بزرگترین خودروساز ایران داد و با انعقاد قرارداد مونتاژ پژو 405 ایران خودرو دوباره  رونق گرفت. امروز هم که ایران خودرو محصولات مختلفی تولید و روانه بازار ایران و چند کشور دیگر جهان کرده است هنوز راه بی نیازی از خارج را پیش گرفته و روبه استقلال کامل حرکت می کند.

 ایران خودرو در سال 1389 شمسی رکورد ساخت 755555 دستگاه خودرو سبک را به ثبت رسانده و به عنوان برترین کارخانه تولیدی ایران شناخته شده است./ شرکت ایران خودرو در سال 1389 توانسته 40 هزار دستگاه خودرو به دیگر نقاط جهان صادر کند تا نام ایران به عنوان خودروساز در میان دیگر کشورهای جهان بدرخشد.

 سایپا

 اما دومین خودروساز ایرانی شرکت سایپا است که در سال 1346 شمسی در زمینی با مساحت 240 هزار مترمربع و با سرمایه ای معادل 160 میلیون ریال به نام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران تاسیس گردید. کارخانجات سایپا در سال 1347 شمسی به مرحله بهره برداری رسید و محصولات خود را به نام وانت آکا و ژیان وارد بازار مصرف ایران کرد.

این کارخانه در ابتدا صرفا مونتاژ دستی انجام می داد تا در نهایت سال 1353 به واسط استفاده از ماشین آلات مکانیزه  شد. پس از ژیان مدل پیکاب این شرکت تولید رنو در مدل های 2 درب و 4 درب را آغاز کرد تا سال 1372 این خط تولید هنوز فعال بود. اما در سال 1354 شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن ایران با تغییر نام به شرکت سهامی ایرانی تولید اتومبیل به نام اختصاری سایپا فعالیت خود را ادامه داد. در حال حاضر این شرکت با 3 شرکت زیر مجموعه خود یعنی پارس خودرو ، زامیاد و سایپادیزل 28 مدل خودرو تولید می کند . شرکت سایپا به عنوان اصلی ترین کارخانه در سال 1387 رکورد 580000 دستگاه خود رو را به ثبت رسانده است این شرکت توان صادرات مناسبی در حال حاضر داشته و برخی از محصولات خود را به کشورهای همسایه ایران صادر کرده است.


 
 
رونق صنعت گردشگری می تواند دیگر صنایع را رونق بخشد
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۱
 

اهمیت رشد و رونق صنعت گردشگری در کشورها امروزه برهیچ کس پوشیده نیست ، این در حالی است که منطقه خاورمیانه و سرزمین های اربی چندی است که بین گردشگران بین المللی از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است . به همین دلیل بیشتر کشورهای منطقه سعی در کنترل و رشد صنعت گردشگری منطقه خود دارند و با هر روش کارآمد و ممکن انگیزه ای تازه برای ورود گردشگران به داخل مرزهایشان کرده اند . از این رو یکی از مهمترین روشهای موفقیت در این صنعت نوظهور منطقه استفاده از تجربه دیگران و موفقیت های آنهاست که به قول معروف می گوید آزموده را آزمودن خطاست.

در بین کشورهایی که توانسته موفقیتی چشمگیری طی یک برنامه چند ساله به دست آورد نام کشور اردن خودنمایی می کند ، این کشور عربی توانسته رشد مناسبی در صنعت گردشگری خود طی یک برنامه 10 ساله داشته باشد و امروزه یکی از کشورهای مهم و مقصد گردشگری تبدیل شده است. ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای دارای پتانسیل بالای گردشگری در منطقه خاورمیانه چندی است که رویکردی جدید به صنعت گردشگری خود داشته بنابراین خالی از لطف نیست که کپی کوتاه با وزیر ماها خطیب MahaKhatibاسبق  گردشگری اردن که در زمینه رشد صنعت گردشگری خود موفق عمل کرده داشته باشیم تا شاید با استفاده از تجربیات این مقام در صنعت گردشگری بتوانیم افقی تازه برای گردشگری ایران ترسیم کنیم.

برنامه دولت اردن برای افزایش تعداد گردشگران در کشورتان چیست؟

کشور من در سال 2004 میلادی با تدوین برنامه ای مدون و کامل برای صنعت گردشگری اردن  زمینه رشد و گسترش این صنعت را داخل مرزهایش پایه ریزی کرد. طبق این برنامه که از سال 2004 میلادی شروع شده و تا سال 2010 میلادی ادامه داشته قرار بود جایگاه اصلی کشور اردن به عنوان یک کشور عربی با پیشینه و تمدنی بسیار غنی به جهان معرفی شود، هدف دولت من در ابتدا رسیدن به 6/1 میلیون گردشگر تا پایان برنامه بود بطوری که برای رسیدن به تعداد گردشگر ورودی سرمایه گذاری سنگینی اما هدفمندی انجام شده طبق برنامه های ما با این تعداد گردشگر ورودی باید چیزی حدود 3/2 بیلیون دلار در آمد حاصل می شد. همانطور که می دانیم برای ساخت زیرساخت های صنعت گردشگری بسیاری از صنایع درگیر خواهندبود و زمینه اشتغالزایی فراوانی قبل از نقطه هدف فراهم شد و پس از آن با رونق صنعت گردشگری صنایع وابسته به خودی خود فرصت های شغلی فراوانی را ایجاد می کردند. اما با پشتکار و مدیریتی دقیق و طبق هماهنگی تمامی دستگاههای ذیر بط ما توانستیم دو سال زودتر از نقطه هدفمان همان تعداد گردشگر را در کشور خودمان پذیرایی کنیم و در سال 2008 میلادی به این عدد دست یافتیم.

روند رشد گردشگر ورودی به اردن همانگونه ادامه یافت و در سال 2009 میلادی با توجه به برنامه ریزی های انجام شده توانستیم به عددی بالاتر از پیش بینی خود برسیم یعنی صنعت توریسم اردن توانست 3 بیلیون دلار درآمد به دست آورد. اردن طی یک برنامه 6 ساله توانست در پایان سال 2010 میلادی چیزی حدود 5/3 بیلیون دلار از صنعت گردشگری خود کسب کند این عدد بسیار بالاتر از نقطه هدف ما بود که جای شکر گذاری داشت البته این موفقیت به همت تمامی دست اندرکاران این صنعت در کشور اردن حاصل شده ورود این حجم پول از طریق صنعت سبز گردشری به کشور باعث اشتغال زایی زیادی شده است.

دستیابی به این پیشرفت به معنی سیاست های دقیق و درست ما در صنعت گردشگری بوده است، بنابراین بدون شک این روش را با تلاش هرچه بیشتر ادامه خواهیم داد و هرگز از تدوین برنامه های جدیدتر کوتاهی نخواهیم کرد. اما پس از رسیدن به هدفمان امروز من و همکاران من هرگز نگران تعداد گردشگر یا درآمد حاصل از آن نیستیم بلکه فقط به سطح و کیفیت خدمات ارایه شده فکر می کنیم چون به مقامی که می خواستیم رسیده ایم حالا باید این مقام را حفظ کنیم که تنها راه آن حفظ کیفیت خدمات ما به گردشگران ورودی است.

چگونه شما مطمئن هستید که صنعت گردشگری می تواند اقتصاد داخلی اردن را رونق بدهد؟

اجازه بدهید با مثالی کوتاه پاسخ شما را بدهم، تصور کنید یک هتل 5 ستاه دارای 120 اتاق در کشورشما فعال است برای اداره این هتل تقریبا باید حدود 100 نفر پرسنل داشته باشید و همچنین چند زیر مجموعه دیگر نیز به این هتل سرویس دهی خواهند کرد که هر کدام از آنها پرسنلی دارند و همینطور زنجیروار این مسیر ادامه خواهد داشت. حالا اگر این هتل تمام طول سال را با حداکثر توان خود مشغول ارایه خدمات به گردشگران باشد این چرخه ا قتصادی به خوبی حرکت خواهد کرد و مشغول تولید سرمایه می کند بنابراین اگر از اینگونه هتل ها در سطح کشور چند صد عدد باشد خودتان تصور کنید که چگونه می تواند رونق مطلوبی به اقتصاد کشور ببخشد. بنابراین با توجه به برنامه ریزی های یاد شده سعی کرده ایم با ارایه خدمات جدید صنعت گردشگری کشور را تقویت کنیم تا اینکه خود به خود جاذبه برای گرشگران ایجاد شود به عنوان مثال 12 پروژه برای رشد صنعت گردشگری اردن انجام شده است که می توان از ساخت مسیرهای پیاده روی ، دوچرخه سواری ، کوهپیمایی و اقامتگاههای محلی در شهرها و روستاهای کشور نام برد به عقیده کارشناسان ما با توجه به وجود این امکانات رفاهی در کنار طبیعت کشور رشد صنعت توریسم به خودی خود اتفاق خواهد افتاد دسترسی گردشگران به منابع طبیعی و تغذیه سالم و همچنین اقامتگاههای استاندارد باعث می شود که مردم تشویق به سفر شوند و این روحیه سفر باعث هدایت گردشگران خارجی به اردن خواهد شد. اگر قصد تعریف این روش را داشته باشم باید بگویم ما ابتدا گردشگری داخلی کشور را رونق دادیم به این ترتیب خود به خود پای خارجی ها نیز به منطقه باز شد. برنامه های دیگر ما مربوط به میراث فرهنگی کشور است تیم های تخصصی ما در حال بررسی شهرهای کوچک کشور هستند و با توجه به میراث فرهنگی موجود در آن شهرها و پتانسیل های موجود در صنعت گردشگری منطقه آن شهرها با تمام امکانات سعی در تقویت توانمندی های آن داشتیم و نواقص احتمالی موجود را با بهترین روش برطرف می کردیم به قول معروف ما آماده هرگونه همکاری با مسئولان شهرهای کوچک بودیم به گونه ای که با شناسایی شهرستان های غنی از میراث فرهنگی و اختصاص بودجه مخصوص به آنها در حفظ و نگهداری این میراث در منطقه کمک می کردیم و در کنار آن سعی می کردیم شرایط و امکانات گردشگری را نیز برای شهر فراهم کنیم ما با این برنامه ریزی می خواهیم دوباره داستان لورنس عربستان را زنده کنیم و نام اردن را در صدر صنعت گردشگری دنیای عرب قرار دهیم.

به عقیده شما اردن چگونه می تواند بحران مالی جهانی را مدیریت کند و صنعت گردشگری کشور را زنده نگهدارد؟

همانطور که قبلا اشاره کردم ما صنعت گردشگری کشورمان را رونق بخشیدیم و از این طریق رونق مناسبی به تمامی حرفه های مربوطه و زیرمجموعه آن بخشیدیم بنابراین به چندین دلیل ما قادر هستیم حتی در شرایط بحرانی خدمات خود را در صنعت گردشگری اردن در سطح قابل قبولی نگهداریم و شرایط متعادلی را در این صنعت برقرار کنیم. البته این کار را با جذب سرمایه های خارجی انجام داده ایم و با ایجاد شرایط مناسب برای جذب سرمایه های خارجی و تضمین سود قطعی آنها توان مالی صنعت گردشگری خودمان را تا بالاترین درجه ممکن ارتقاء‌داده ایم و بحران مالی را از این صنعت نوظهور در کشورمان  را دور نگهداشتیم.

آیا شما علاقمند هستید صنعت گردشگری اردن را از سمت خدمات لوکس به سمت خدمات متعادل تری ببرید؟

بله ، اردن هرگز به عنوان یک مقصد بی ارزش برای گردشگران نبوده و هرگز هم علاقمند نیستیم که اینگونه باشد. اردن همیشه توسط افرادی بازدید شده که همگی آنها علاقمند تاریخ و پیشینه منطقه بوده اند و اطلاعات کافی هم از امکانات رفاهی و گردشگری اردن داشته اند ، کشور ما مقصدی بدون جاذبه برای گردشگران نیست و البته افراد یا گردشگران بی انگیزه هم به اردن نخواهند آمد. از سوی دیگر اردن با داشتن سواحلی بسیار زیبا و طولانی امکان ارایه خدمات بسیار مناسب را به گردشگران دارد به عنوان مثال گردشگران می توانند از پکیج های 200 دلاری به بالا خدمات گردشگری با کیفیت دریافت کنند اما ما علاقمند به این موضوع نیستیم که منابع طبیعی کشورمان را برای جذب گردشگران به کار گیریم بلکه مایل هستیم از آثار باستانی کشور استفاده کنیم و دلیل این موضوع این است که این آثار منحصر به فرد هستند و شاید هیچ کشوری توان رقابت با ما را نداشته باشد اما در مورد منابع طبیعی همیشه امکان رقابت هست چون اکثرا شبیه به هم هستند .

شما در مورد گردشگران کشورهای حاشیه خلیج فارس چه نظری دارید؟

اگرچه از نظر امکانات طبیعی اردن تقریبا با کشورهای حاشیه خلیج فارس امکانات مشابهی دارد اما با توجه به آب و هوای اردن و طبیعت این کشور و تفاوت آن با کشورهای حاشیه خلیج فارس توانستیم نظر بسیاری از گردشگران را به اردن جلب کنیم . اما هرگز نباید فراموش کنیم که هر کشوری در این دهکده جهانی امکانات و جاذبه های متفاوتی در اختیار دارد که باید از آنها به بهترین شکل استفاده کند البته زبان و دین مشترک هم باعث افزایش ورود گردشگران از آن کشورها می شود. اما به هرحال ما فقط در نظر نداریم به این منطقه اکتفاء کنیم بلکه در سطح جهانی اقدام می کنیم.


 
 
بازنشستگی خود را کجا بگذرانیم؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۱
 

خسته نباشید حالا نوبت شماست که استراحت کنید

بازنشستگی خود را کجا بگذرانیم؟

آوریل 2011

به عقیده بسیاری از روانشناسان و متخصصان سلامتی دوران بازنشستگی تولدی دوباره برای انسان است، اکثر ما همیشه آرزوهایی برای این دوران یعنی دوران بازنشستگی خودمان داریم که عمده آنها سفر به آن سوی مرزهای کشورمان است و تجربه ناشناخته های به دور دنیاست . بسیاری از کسانی که دوران بازنشستگی آنها در حال نزدیک شدن است بارها و بارها مسیر سفرشان را در ذهن مرور کرده اند و حتی گاهی بار سفر را بسته و چند بار چمدان های خود را وارسی می کنند تا مبادا چیزی جامانده باشد به واقع هیجان نزدیک شدن این دوران و به واقعیت پیوستن این رویاها واقعا وصف ناشدنی است . 

این افراد پس از چند دهه کار و تلاش و سازندگی قصد دارند در کنار همسرشان اوقات خوبی داشته باشند و سفرهایی به یاد ماندنی را نیز تجربه کنند از این رو از چند سال قبل از این دوران همیشه مقداری از درآمد خود را به عنوان پس انداز کنار گذاشتند تا با این مبلغ به آرزوهایشان جامه عمل بپوشانند. اما با رسیدن این دوران به عقیده بسیاری از روانشناسان 2 عامل باعث انصراف بسیاری از این گروه از پیگیری آرزوهایشان می شوند که این موضوع باعث افسردگی و تاثیر منفی در روحیه آنها خواهد شد.

این دو عامل به گفته کارشناسان عبارتند از

1.        عدم توانایی برای کارکردن و کسب درامد در صورت لزوم و اتمام پس انداز و جبران کسری بودجه خانواده

2.        افزایش هزینه های زندگی به دلیل گسترش خانواده

به همین دلیل گروهی از دانشجویان رشته جامعه شناسی در ایالات متحده آمریکا طی تحقیقی که در تاریخ 15 آوریل سال 2011 میلادی در نشریه usnews منتشر شده اقدام به معرفی 5 شهری که هزینه زندگی در آنها بسیار پایین است برای گذراندن دوران بازنشستگی کرده اند. طبق تحقیق این دانشجویان اگر قصد زندگی در این شهرها دارید می توانید با هزینه ای کمتر از 800 دلار ماهانه زندگی خوبی را در دوران بازنشستگی خود تجربه کنید که این هزینه ها شامل اجاره مسکن، هزینه های روزانه و خدمات رفاهی شماست.

1.          شهر لئون در کشور نیکاراگوئه (Leon, Nicaragua):

کشور نیکاراگوئه با توجه به پیشینه ای که داشته در بین مردم جهان زیاد خوشنام نیست و بسیاری از مردم به دلیل نداشتن اطلاعات از وضعیت حال حاضر این کشور زیاد علاقمند برای سفر به این کشور نیستند. اما به نظر برخی از کارشناسان ، این فقط تبلیغی منفی برای این کشور است و هیچ علتی برای نگرانی نیست.

براساس اصلاحات جدیدی که در ساختار حکومتی این کشور قرار گرفته این منطقه از نظر امنیتی و امکانات رفاهی در سطح قابل قبولی برای گذراندن دوران بازنشستگی افراد قرار گرفته است و به همین دلیل این کشور با آغوش بازی از مهاجران با شرایطی که دولت تعیین کرده است استقبال می کند و تمامی امکانات را نیز در اختیار این مهاجران بازنشسته می دهد. وجود دو مرکز پزشکی بسیار مجهز و پیشرفته در ماناگوا باعث آسودگی خاطر سالمندان و مهاجران به این منطقه می شود و دسترسی آنها به کلیه خدمات پزشکی را ساده خواهد کرد.

لئون به عنوان دومین شهر پرجمعیت این کشور قرار گرفته است و با شهر گرانادا به عنوان خواهر خوانده در سطح بین المللی مطرح شده است.

دانشگاه و موزه های این شهر به عنوان جاذبه هایی مناسب برای بازنشته ها در نظر گرفته شده است. این شهر از نظر حمل و نقل عمومی در سطح قابل قبولی از نظر استانداردهای زندگی قراردارد. اگر شما قصد اقامت در این شهر را دارید می توانید در لئون آپارتمانی 1 یا 2 خوابه را با مبلغی در حدود 350 دلار در ماهانه اجاره کنید و از دوران بازنشستگی خود و امکانات رفاهی این شهر در کنار شریک زندگیتان لذت ببرید.

2.            مدلین، کلومبیا(Medellin, Colombia): 

اگر چه نوع آب و هوای این شهر باعث شده تا برخی از بازنشته ها و البته گردشگران علاقمند به سفر به مدلین نباشند اما می توان از هوای بسیار مطبوع صبحگاهی و بعد از ظهر این منطقه لذت برد ولی نباید گرمای هوای ظهر این منطقه فراموش کنید و بهترین راه کار برای مبارزه با این گرما تفریحات آبی و یا ماندن در منزل است. به طور کلی دولت مرکزی کلومبیا در این شهر امکانات بسیار خوبی برای تفریح و وقت گذرانی برای بازنشستگان فراهم کرده اند هرچند امکانات رفاهی و درمانی مناسبی در اختیار اینگونه افراد قرار گرفته است.

مدلین در دهه اخیر با رشد مهاجران ورودی بروبرو شده است بطوری که این شهر محل بسیار مناسبی برای گذراندن اوغات فراقت و سپری کردن دوران بازنشستگی شناخته شده است اگر این شهر را برای اقامت خود انتخاب کرده اید و به دنبال اجاره منزل هستید می توانید یک سوئیت کوچک با کمی فاصله از مرکز شهر را ماهانه با چیزی حدود 220 دلار اجاره کنید و با کمتر از 150 دلار ماهانه هم برای هر نفر از دوران بازنشستگی خودتان در کنار همسرتان لذت ببرید.

 

3.            لاس تاب لاس ، پاناما(LasTablas, Panama):

این شهر جزیره ای به عقیده نگارنده مقاله در این روزنامه یکی از بهترین گزینه ها برای زندگی و گذراندن دوران بازنشستگی می باشد و تقریبا توانایی برآورد کردن کلیه نیازها و درخواست های شما را در دوران بازنشستگی خودتان دارد. این شهر ساحلی در کنار اقیانوس آرام قرار دارد.

لاس تاب لاس بهترین گزینه در کشور پاناما از نظر کم بودن هزینه های زندگی است  و به همین دلیل تاکنون مهاجران زیادی را به خود دیده امکانات بسیار بالای پزشکی و مالیات کم این منطقه باعث انتخاب این شهر برای دوران بازنشستگی است. البته فراهم بودن زیرساخت های بسیار مناسب زندگی و برگزاری جشنواره های بسیار شاد و بزرگ در این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های این شهر برای دوران بازنشستگی شناخته شده است.

اگرچه تمام مناطق کشور پانام از نظر هزینه مناسب این دوران نیست و افزایش قیمت املاک گاهی برای ساکنان این کشور و مهاجران مشکل ساز شده اما دولت مرکزی پاناما برای ایجاد انگیزه در ساکنان شهرهای بزرگ برای مهاجرت به شهرستان ها و دور شدن جمعیت از پایتخت امکانات بسیار خوبی را به مهاجران از پایتخت یا مهاجران خارجی که این منطقه را برای زندگی خود انتخاب کنند می دهد . می توان از بخشایش مالیاتی و یا وام های کم بهره برای خرید مسکن یا اجاره را از جمله این امکانات نام برد.

اگر شما از پایتخت کشور پاناما کمتر از 4 ساعت با ماشین دور شوید و رانندگی کنید به لاس تاب لاس و مناطق بسیار زیبا و خوش آب و هوایی  خواهید رسید که برای زندگی بسیار ایده آل هستند. در این منطقه می توانید با حدود 400 دلار در ماه یک خانه کوچک ساحلی بسیار زیبا را اجاره کنید و از آب و هوای ساحلی و مناظر بسیار زیبای آن استفاده کنید.

4.        چیانگ مای ، تایلند(ChiangMai, Thailand):

 این منطقه کوهستانی در شمال کشور سرسبز تایلند  و دور از دریاست اگرچه سواحل این کشور به عنوان اصلی ترین جاذبه گردشگری آن شناخته شده اما آرامش و طبیعت این شهر بهترین امکان برای اقامت دوران بازنشستگی است. بطور کلی اگرچه هزینه زندگی در سرزمین لبخند ها بسیار کمتر از دیگر نقاط جهان است اما آرامش و زیبایی های بسیاری از شهرستان های این سرزمین سبز باعث شده که بسیاری از گردشگران و بازنشستگان به این مناطق جلب شوند و رضایت خود را برای اقامت دایم در این سرزمین اعلام کنند. از سوی دیگر هزینه بسیار پایین زندگی و هوای مناسب و البته امکانات بهداشتی مناسب و رفاهی باعث شده که گروه زیادی از بازنشستگان هم به جمع این گروه افزوده شوند.

بنابراین اگر علاقمند به اقامت در این منطقه سرسبز و باغبانی هستید می توانید با حدود 400 دلار ماهانه ویلایی بسیار مجلل و شیک را اجاره کنید و از باغبانی در باغچه آن لذت ببرید و دوران بازنشستگی را سپری کنید به یاد داشته باشید که هزینه زندگی در این سرزمین زیبا بسیار کمتر از تصور شماست و امکان خرید ملک در این کشور نیز برای اتباع دیگر کشورها مهیاست.

5.      لانگوئداک - روسیلئون ، فرانسه  (Languedoc-Roussillon, France):

  اما آخرین شهر بسیار مناسب برای دوران بازنشتگی شما شهری اروپایی است و اگر  شیفته و دلبسته شهر پاریس هستید و علاقمند به زندگی در فرانسه ، این منطقه شاید یکی از بهترین گزینه ها برای زندگی شما و گذراندن دوران بازنشستگی شما باشد.

منطقه کاسئون سورئورب در ناحیه لانگوئداک روسیلون در جنوب غربی کشور فرانسه قرار دارد که این منطقه بسیار رنگارنگ و با نشاط یکی از جذابترین مناطق برای زندگی در جهان است. روستاهای بسیار تارخی اما با وسایلی مدرن و کلیساهای قدیمی و البته یک فانوس دریایی می تواند تمام رویاهای شما را برای دوران بازنشستگی به واقعیت تبدیل کند . کشاورزی در این منطقه بسیار رونق دارد و وجود تاکستان های بسیار پهناور و زیبا باعث شده تا مناظری بسیار دلنشین در سطح این منطقه ایجاد شود.

اینجا در گوشه ای از کشور تاریخی فرانسه، شما با تعداد زیادی از مهاجران خارجی مواجه خواهید شد که این مهاجران کلیه دلبستگی های خود را در کشورشان رها کرده اند و در این منطقه رویایی ساکن شده اند چون هر آنچه را که برای یک زندگی ایده آل در دوران بازنشستگی لازم داشته اند در این منطقه به دست می آورند.

این شهر دارای منطقه ای بسیار تارخی با مناطق دیدنی فراوان که شما می توانید اوغات فراغت خود را در آنجا بگذرانید می باشد به همین دلیل این شهر به عنوان یکی از بهترین گزینه های سفر برای فرانسوی ها نیز تبدیل شده است و همین علاقه و اشتیاق به زندگی در این منطقه باعث رشد قیمت اجاره بها و مسکن شده است اما هنوز می توان از آن به عنوان منطقه ای ارزان قیمت برای سپری کردن دوران بازنشستگی نام برد. شما می توانید با چیزی حدود 400 تا 600 دلار در ماه یک آپارتمان بسیار شیک و امروزی را در این منطقه اجاره کنید و از مناظر بسیار زیبای منطقه لذت ببرید.

به هر حال حالا که این اطلاعات را برای داشتن دوران بازشستگی بسیار شاد در اختیار دارید می توانید از هم اکنون برای زندگی در یکی از آین مناطق برنامه ریزی کنید و البته سعی کنید پس انداز خودتان را به سطح قابل قبولی برسانید تا آینده ای شاد و خوش در انتظار شما باشد.

عزتی


 
 
چگونه در سفرهای تابستانی سلامت بمانیم؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۱
 

با توجه به نزدیک شدن فصل تابستانی و فصل سفرهای تفریحی در بیشتر کشورها بخصوص کشورهای ساحلی مسافران در معرض بسیاری از بیماری ها قرار می گیرند. این مشکل باعث شده تا بسیاری از مسافران تابستانی نتوانند از تعطیلات خود به نحو احسن استفاده کنند.

به همین دلیل دکتر روای شانکار Dr. Ravi, Shankar سعی کرده توصیه هایی برای بهداشت و سلامتی در سفرهای تابستانی را به مسافران این فصل داشته باشد تا اینکه یک سفر تابستانی خوب را برای خودمان تدارک ببینیم و از تعطیلات تابستانی خود در کنار خانواده لذت ببریم.

شاید گرمای تابستان در کنار سواحل بسیار لذت بخش باشد، اما این گرمای دلچسب می تواند گاهی خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد یا اینکه در شهری کوهپایه ای از خنکای هوای این منطقه لذت ببریم اما هر کردام از این آب و هواها خطراتی برای سلامتی ما به همراه دارد که بهتر است این خطرات را جدی بگیریم و با رعایت کردن مواردی بسیار ساده و پیش و پا افتاده از این گرمای دلچسب واقعا لذت برد نه اینکه روی تخت بیمارستان از بدی این فصل و مشکلاتش سخن گفت.

البته شاید تعدادی از موارد یاد شده در برخی از سفرهای قرن بیست و یکمی کاربرد نداشته باشد به عنوان مثال سفرهای امروزی با هواپیما و اقامت در هتل های 5 ستاره از این قوانین مستثنی هستند، این در حالی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان صنعت گردشگری و توریستی معنی و مفهوم سفر کردن در بسیاری از کشورها تغییر کرده بطوری که بسیاری از مسافران از خانه خود و استفاده از خطوط هواپیمایی به هتلی 5 ستاره عزیمت می کنند و از  امکانات فوق پیشرفته آن هتل استفاده می کنند که این معنی سفر نیست. بلکه ماجرا جویی های هنگام سفر است که باعث شادابی و تقویت روحیه انسان می شود . به همین دلیل این گونه قوانین بیشتر برای کمپ ها و سفرهایی غیر از تورهای سیاحتی امروزی بکار خواهند آمد.

به هرحال تغییرات آب و هوایی یا درجه حرارت هوا عامل اصلی بسیاری از مسافرت ها خواهد بود و هستند. بسیاری از افراد ، ترجیح می دهند تابستان خود را در مناطق خنک تر بگذرانند و برخی دیگر ترجیح می کند از گرمای هوا استفاده کنند و تنی به آب بزنند اما اصلی ترین موضوع در این سفرها سلامتی انسان خواهد بود.

بهداشت سفر با اتوبوس

اتوبوس یکی از اصلی ترین وسایل نقلیه برای مسافران تابستانی در برخی از کشورهاست. اما مسافرت با این وسیله نقلیه با توجه به کیفیت و امکانات آنها در تابستان ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. حتما مقداری آب خنک و پاکیزه همراه داشته باشید و در صورت امکان مقداری غذای غیر قابل فساد یا حاضری نیز همراه داشته باشید.

اما بزرگترین مشکل یا اساسی ترین مشکل به خصوص برای بانوان نبودن لوازم و وسایل بهداشتی مناسب دستشویی (توالت) خواهد بود که همین مشکل بظاهر کوچک توان ایجاد مشکلاتی اساسی را دارد. بسیاری از بانوان برای غلبه بر این مشکل از نوشیدن مایعات و آب خودداری می کنند تا شاید بتوانند این مشکل را به حداقل خود کاهش دهند اما غافل از اینکه با این کار ضربه بسیار مهمی به بدن خود وارد می کنند.

با توجه به تعریق و از دست دادن آب بدن بر اثر گرمای تابستان کمبود آب می توانند مشکلاتی چون سنگ کلیه یا از هوش رفتن را برای آنها به ارمغان بیاورد. از مشکل کمبود آب که بگذریم آویزان بودن پاها هنگام مسافرات با اتوبوس برای ساعت ها، خود نیز باعث جمع شدن خون در پا خواهد شد که شما باید این مشکل با قدم زدن هنگام ایستان اتوبوس برطرف کنید و در صورت امکان کمی پاهای خود را دراز کنید و جریان خون را در پاهای خود طبیعی نگهدارید.

خوردن یا نوشیدن در طول سفر

هنگام سفر و در طول مسیر بسیار مراقب چیزی که می خورید باشید. بهترین روش دوری از خوردن غذاهای رستوران های کنار جاده و ساندویچ هاست. شرایط پخت و نگهداری اینگونه غذاها به روشی است که با توجه به درجه حرارت بالای روزهای تابستان به سرعت روبه فساد خواهند بود و مدت زمان کوتاهی قابل استفاده اند این درجه حرارت بالا باکتری های مضرر موجود در این مواد را فعالتر کرده و سرعت فساد مواد را افزایش می دهد. به عقیده متخصصین بهداشتی بهترین و سالمترین راه، استفاده از غذاهای حاضری مثل نان و پنیر به همراه گوجه یا هندوانه و امثال این غذاهاست به گفته این کارشناسان بهتر است از غذاهای چرب و پختنی دوری کنید.

عاملی نگران کننده دیگری که تابستان باعث آسیب به کیفیت غذاها و آشامیدنی ها  می شود، خاک و ذرات معلق در هواست. به دلیل درجه حرارت بالا در تابستان بسیاری از آب های سطحی و رودخانه های فصلی خشک می شوند و گردو غبار و یا اینکه میکروب های موجود در بستر خشک آنها با هر بادی در هوا پراکنده می شود به همین دلیل بیشتر آلودگی ها شیوع خواهد داشت و باعث بیماری های همگیری در منطقه می شوند.

اگر قصد استفاده از آب رودخانه یا چشمه ها را دارید به یاد داشته باشید که حتما آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید جوشاندن آب به مدت 15 دقیقه بسیاری از میکروب ها را از بین خواهد برد به گونه ای که پس از خنک شدن آن شما آبی کاملا بهداشتی و سالم دارید، پس از خنک شدن آب را در یک بطری بهداشتی و تمیز نگهداری کنید تا دوباره آلوده نشود. البته استفاده از قرص های تصفیه آب که امروزه در تمام داروخانه های سطح شهرها در دسترس است نیز کارآمد خواهد بود.

از سوی دیگر میوه های تازه و سبزیجات یکی از مهترین عوامل انتقال بیماری های انگلی هستند. بنابراین، بهترین روش برای سالم ماندن شستن آنها قبل از مصرف خواهد بود. همانطور که می دانیم باغداران برای آبیاری مزارع خود از آب های روان و رودخانه  استفاده می کنند که بسیاری از آنها روباز هستند و در معرض انواع آلودگی های انگلی. بنابراین این نوع بیماری ها بسادگی از طریق آب به میوه ها و سبزیجات منتقل می شود و در صورت عدم ضد عفونی کردن آنها به بدن انسان وارد خواهد شد.

سالادها در سفرهای تابستانی نقشی اساسی دارد و خوراکی های خوشمزه ای نیز هستند. که البته این نقش پررنگ در بروز بیماری ها نیز بسیار قوی و پررنگ خواهد بود. بهترین روش برای داشتن یک سالاد سالم و بدون میکروب شستن و ضدعفونی کردن مواد اولیه این سالاد (سبزیجات) خواهد بود. اما به یادداشته باشید که پس از پایان شستشو و ضدعفونی کردن حتما یکبار دیگر این مواد را با آب بهداشتی یا آشامیدنی دوباره آبکشی کنید.

مراقب انواع گوشت باشید

غذاهای گوشتی یا غیر گیاهی می توانند خطراتی به مراتب بدتر از سبزیجات برای شما به همراه داشته باشد. همگی به کباب کردن انواع فراورده های گوشتی علاقمندیم و از لذت باربیکیو کردن مطلع هستیم. بنابراین بیشتر مسافرها مشغول کباب کردن گوشت مرغ، گوسفند و یا فرآورده های گوشتی هستند، که بسیار هم لذت بخش خواهد بود اما این لذت می توانند به بیماری و ناراحتی های بسیار دردناکی منتهی شود.

فقط در صورتی از گوشت و محصولات گوشتی استفاده کنید که از سلامت آنها باخبر باشید. به هیچ عنوان از گوشت مرغ یا گوسفند که به صورت سنتی ذبح شده اند استفاده نکنید . اگر به گوشت بهداشتی دسترسی نداشتید در قدم اول از خیر خوردن آن بگذرید، اما اگر چاره ای نبود بهترین راه آبپز کردن آن همراه با سبزیجات خواهد بود و از کباب کردن آن بپرهیزید چون اگر میکروبی در گوشت باشد با کباب کردن از بین نخواهد رفت .

همگی می دانیم که گوشت تازه برای پختن کامل تقریبا بین 1.5 تا دوساعت زمان نیاز دارد، همین امر بسیاری از میکروب ها و یا انگل های احتمالی موجود در گوشت را از بین خواهد برد. هنگام این گونه سفرها سعی کنید با دوغ آشتی کنید و برای نوشیدنی از دوغ بدون نمک استفاده کنید و یک بطری دوغ را سر سفره داشته باشید. طبق نظر کارشناسان بهداشتی و تغذیه دوغ حاوی برخی باکتری ها است که همانند مواد ضدعفونی کننده در بدن ما عمل می کنند و از آن مراقبت خواهند کرد این باکتری ها ی مفید میکروب های مضر احتمالی موجود در غذا را ضعیف کرده و باعث جلوگیری از آسیب رساندن به بدن ما و از بیماری های سخت عفونی احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

بدن خود را خنک نگهدارید

نوع پوشش و لباس ما مهترین نقش را در تنظیم درجه حرارت بدن ما را برعهده دارد بهترین گزینه به پیشنهاد ما پوشیدن و استفاده از لباس هایی با رنگ روشن و مواد اولیه طبیعی مثل کتان خواهد بود . از لباس با الیاف پلاستیکی بخصوص برای لباس زیر جدا خودداری کنید چون حتما دچار مشکلات پوستی خواهید شد .

 که ساده ترین آن ها عرق سوز شدن پوست خواهد بود. اما مهتمرین وسیله برای سفرهای تابستانی کلاه لبه دار با رنگ روشن است . از آنجایی که بیشرین نقطه تبادل انرژی (از دست دادن یا دریافت ) گرمایی سر انسان است، پس پوشاندن این عضو بدن و جلوگیری از تابش مستقیم خورشید روی آن مانع از دریافت انرژی گرمایی اضافه به بدن خواهد شد. بنابراین تا آنجا که امکان دارد در سایه باشید و از تابش مستقیم نور خورشید روی بدن و پوست خود دوری کنید، با توجه به تحقیقات گسترده پزشکی ثابت شده که تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی و گرمای تابستان صدمات شدیدی به پوست انسان می زدن همچنین این امر باعث از دست دادن مقدار زیادی آب بدن خواهد شد ، کم آبی و گرما زدگی در تابستان می توانند بسیار خطرساز باشد.

استفاده از کرم های تایید شده ضد آفتاب به شدت توسط این متخصصان توصیه شده و این موضوع به سلامت پوست شما بسیار کمک خواهد کرد. به توصیه پزشکان و متخصصان پوست استفاده از کرم های ضد آفتاب با حداقل 30 SPF کمترین خدمتی است که شما می توانید برای پوستتان انجام دهید. اما در تابستان توجه زیادی به قلب دومتان داشته باشید که این عضو نیاز به مراقبت های بیشتری خواهد داشت. پاها آسیب پذیرترین عضو بدن در هنگام تابستان هستند. استفاده از کفش های مناسب در سفر و رعایت بهداشت فردی مهمترین توصیه پزشکان برای پاهاست. همانطور که بارها و بارها گفته شده استفاده از کفش های نامناسب باعث ناراحتی های بسیار ناراحت کننده مثل قارچ های پوستی برای پاها خواهد شد.

استفاده از کفش های راحتی یا تابستانی و کفش های کتانی بهتر ین انتخاب شما در هنگام سفرهای تابستانی خواهد بود، همچنین پزشکان و متنخصصان پوست معتقدند که در فصل تابستان حداقل باید روزی دوبار پاهای خود را با آب و صابون شستشو دهید و خوب خشک کنید تا از تجمع باکتری ها و یا قارچ ها بین انگشتان پا جلوگیری کرد از سوی دیگر این متخصصان می گویند خنک نگهداشتن پاها یعنی خنک ماندن کل بدن بنابراین در تنظیم درجه حرارت بدن خود با استفاده از کفش مناسب کوشا باشید.

 استفاده از عینک های آفتابی نیز توسط پزشکان توصیه شده البته از عینکی استفاده کنید که چشم را به طور کامل بپوشاند و زیاد به زیبایی آن توجه نکنید چون بهداشت و سلامتی چشم شما بسیار واجب تر از زیبایی آن خواهد بود. سعی کنید هرگز از عینک های  بی کیفیت یا پلاستیکی استفاده نکنید که بیشتر به چشم خود آسیب می رسانید تا اینکه کمک سلامتی آن کنید.

سطح آب بدن را با نوشیدن مقدار کافی آب بالا نگهدارید. با توجه به حرارت و گرمای تابستان بدن انسان به طور اتوماتیک جهت تنظیم درجه حرارت خود با تعریف درجه حرارت داخلی خود را تنظیم می کنند. بنابراین بیشترین افت سطح آب بدن این زمان اتفاق  می افتد. بهترین راه برای جبران آن نوشیدن مقدار کافی آب سالم و آشامیدنی خواهد بود البته با تعریق میزان زیادی از املاح مفید بدن نیز دفع می شود . پس خوردن کمی نمک نیز مفید خواهد بود.

برخی از بیماری های تابستانی

بیماری های گوارشی مثل اسهال، تب های ویروسی، ناراحتی های پوستی ، گرما زدگی و مسمومیت غذایی از شایع ترین نوع بیماری های تابستانی است. البته بیماری های عفونی دستگاه گوارش و اسهال در بین آنها اولین مقام را به خود اختصاص داده به همین دلیل سعی کنید همیشه یک یا دوبسته پودر ORS را در جعبه کمک های اولیه خود داشته باشید.

پس از بیماری های عفونی در تابستان بیماری های پوستی در جایگاه دوم ایستاده که با توجه به تعریق بیش از حد بدن در این فصل بسیار هم شایع است. بنابراین بسیاری از مناطق ساحلی که عمدتا مقصد بسیاری از گردشگران نیز هستند با توجه به درجه حرارت و رطوبت بالای آنها محل بسیار مناسبی برای ابتلا به اینگونه بیماری ها خواهد بود.

از مهمترین  این بیماری ها می توان از  ناراحتی های پوستی بین انگشتان پا و یا زیر بغل نام برد که البته اینگونه مشکلات در بانوان به دلیل فیزیک بدنشان بیشتر خود نمایی خواهد کرد. پس این گروه از گردشگران باید بیشتر مراقب بهداشت فردی خود باشند.

طبق نظر پزشکان ، رعایت بهداشت فردی و استحمام حداقل روزی دوبار بهترین راه مبارزه با اینگونه بیماری ها خواهد بود. این متخصصان می گویند پس از هر بار استحمام یا شستشو باید بدن را با یک حوله نخی خوب خشک کنید تا رطوبت در بین انگشتان و دیگر نقاط بدن که بطور مستقیم در معرض هوا نیستند باقی نماند .

اما گرمازدگی که آشناترین بیماری فصل تابستان است در اثر از دست دادن میزان زیادی آب بدن به وجود می آید و عامل اصلی آن قرار گرفتن بیش از حد زیر نوری شدید آفتاب و گرمای تابستان خواهد بود که مهمترین نشان های آن را می توان بی حالی، تب و اسهال نام برد .

دکتر راوی شانکار معتقد است که رعایت کردن همین دستورالعمل های بسیار ساده و پیش پا افتاده می تواند سفری خوب و با خاطرات بسیار شیرینی را برای شما فراهم کند و سلامتی شما در هنگام سفر را تضمین خواهد کرد.

 

Dr. Rvi Shankar

Health time. Jun 2011

عماد عزتی