صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

نمک آبرود یاقوت سبزی برای گردشگری ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

گردشگری و سرمایه گذاری در این صنعت سبز چندی است که فکر و توان بسیاری از دولت های جهان را به خود اختصاص داده و همگی به دنبال یافتن راهکارهایی برای رونق هرچه بیشتر این صنعت در منطقه خود باشند.

بسیاری از دست اندرکاران صنعت گردشگری در دهکده جهانی معتقدند که سرمایه گذاری و جذب سرمایه های خارجی و داخلی در کشورهای گردشگر پذیر موجب رونق صد چندان این صنعت مفرح و شاد در کشورها خواهد شد و از آنجا که طبق آمارهای جهانی به ازای هر هفت گردشگر در یک کشور گردشگر پذیر یک موقعیت شغلی ایجاد می شود ایران نیز به عنوان کشوری گردشگر پذیر به اهمیت رشد و توسعه این صنعت سبز پی برده و علاقمند به گسترش آن است به همین دلیل با فرشاد رزاقی کارشناس و طراح پروژه های توریستی که تقریبا از سال 83 شمسی وارد این حرفه شده  به گفت و گویی دوستانه نشسته ایم تا ابعاد مختلف این موضع یعنی رشد و گسترش سرمایه گذاری در صنعت سبز گردشگری را در کشورمان و بخصوص منطقه سرسبز شمالی ایران نمک آبرود را بررسی نماییم.

 

س - چند سال سابقه فعالیت در زمینه صنعت گردشگری را داشته و در حال حاضر به چه کاری مشغولید؟

ج - از سال 83 فعالیت های توریستی را با تورگردانی شروع کردم این امر تا کنون ادامه داشته و هزاران نفر را دربیش از 150 تور طبیعت گردی رهبری کردم. در سال 85 در به همراه یکی از دوستانم در یک پروژه مسکونی - توریستی در نمک آبرود سرمایه گذاری کرده و کارهای اجرایی آن را آغاز کردیم و بواسطه علاقه مندی های شخصی در خلال اجرای آن پروژه ارتباط هایی با مدیران مجموعه نمک آبرود ایجاد شد وهمکاری مشترکی را آغاز کردیم. در حال حاضر به عنوان مشاور و کارشناس در واحد سرمایه گذاری و طرح های شهر توریستی نمک آبرود مشغول به کار میباشم.

ساختن  لوگوی گردشگری ویژه نمک آبرود با الهام  از لوگوهای سایر  مقاصد گردشگری موفق بین المللی و بومی سازی آن با توجه به مخاطبین شهرک،  ایجاد راه های ارتباطاتی مناسب جهت تعامل هر چه بیشتر با گردشگران و ایجاد CRM با هدف اطلاع رسانی و گرفتن بازخوردها و افزایش محبوبیت برند نمک آبرود،  طراحی، اجرا و مدیریت کلوب هواداران نمک آبرود با هدف برندینگ و تبلیغ و توسعه بازار در فضای مجازی و افزایش سطح ارتباط و ایجاد وفاداری در مشتریان، طراحی سیستم اتوماسیون کامل تردد و شهربازی نمک آبرود به جهت مدیریت مناسب اطلاعات و اعمال استراتژی های فروش محصول و خدمات و همچنین ایجاد بستر مناسب جهت تحقیق و بررسی دقیق و علمی بازار هدف،  بررسی و آنالیز رقبا و بررسی فرصت ها و تهدید های ایجاد شده توسط مجموعه های همکار با هدف بهبود و ارتقا سطح خدمات، تهیه و تدوین دفترچه جامع طرح های سرمایه گذاری توریستی قابل اجرا در شهرک نمک آبرود و ارزیابی و رتبه بندی آن و فعالیت در جهت جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی، اجرای کمپین های تبلیغاتی و جشنواره های فروش در شهرهای محل سکونت مخاطبین غالب مجموعه و بررسی ابزار هاو راه کارهای جذب توریست غیر تعطیلاتی و ایجاد انگیزه جهت حضور در ایام خلوت سال (low season) و بسیاری دیگر از جمله پروژه ها و طرح های در دست کار واحد مذکور می باشد.

 

س- آیا در این باره دوره های علمی و آکادمیک را نیز پشت سر گذاشته اید؟

ج - پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی دوره های بازاریابی و برندینگ، مدیریت فروش، مدیریت اجرایی و E-Marketing را در مرکزی تحت نظارت یک دانشگاه انگلیسی گذراندم و مدارک فنی و حرفه ای آن را اخذ نمودم. همچنین به جهت علاقه شخصی در دوره های تور گردانی و طراحی معماری نیز شرکت کردم.

 

س-  نمک ابرود را چگونه معرفی میکنید ؟

ج نمک آبرود در 12 کیلومتری غرب چالوس واقع شده و نزدیکترین شهر توریستی ساحلی به پایتخت میباشد. بیش از 90 درصد گردشگران نمک آبرود ایرانی هستند و چون نمک آبرود نزدیک ترین شهر توریستی ساحلی به تهران و کرج می باشد، غالب گردشگران ما از این دوشهر هستند. بعد از آن ساکنین اصفهان، شیراز و مشهد توریست های ما را تشکیل میدهند.

این شهر توریستی 650 هکتار بوده و به دو قسمت محلات مسکونی و توریستی تقسیم میشود . ظرفیت جمعیت ساکن در نمک آبرود تا 100 هزار نفر پیش بینی شده است که البته جمعیت بومی آن کمتر از 1 درصد میباشد و در واقع خانه های تعطیلاتی در آن ساخته شده و میشود. از مهمترین امکانات نمک آبرود میتوان به 2 خط تله کابین سورتمه پیست کارتینگ و موتور ATV فرودگاه تفریحی پینت بال و سایت تیر اندازی و ... اشاره کرد. شرکت عمران و مسکن شمال متولی ساخت و نگهداری از این مجموعه میباشد .

نمک آبرود پیشتر به تله کابینش شناخته می شد ولی امروزه گردشگران به اندازه ای جذب سایر امکانات نمک آبرود میشوند که گاهی فرصتی برای استفاده از تله کابین باقی نمی ماند! در بخش شمالی نمک آبرود حدود 200 هکتار جنگل در نواری ساحلی به طول 3 کیلومتر قرار دارد که مجموعه هتل پارسیان خزر (هایت چالوس سابق) در مرکز آن قرار دارد. حفظ و نگهداری از فضای سبز این منطقه به قدری برای مسئولین نمک آبرود اهمیت داشته که فقط طرحهائی هماهنگ با محیط زیست و بدون قطع درختان پارک جنگلی برای آن طراحی و مد نظر دارند .

 

س به نظر شما فرهنگ گردشگری در ایران چگونه است؟

من فکر میکنم مهمتر از فرهنگ گردشگر باید به فرهنگ میزبانیِ شایسته از گردشگر بپردازیم

به زبان ساده تر گردشگر میتواند از هر قوم و مذهبی باشد و قطعا فرهنگ های مختلفی دارند ولی وقتی گردشگر به شهر یا مکان ما وارد میشود رفتار و برخورد ما مهمترین عامل در ارتباط فرهنگی است.

در شهرها و مناطق توریستی شمالی کشور فرهنگ میزبانان به نظر من مشکل جدی و بنیادی داره. من معتقدم گردشگران هستند که باعث رونق اقتصادی یک شهر توریستی میشوند. آنها میهمان ما هستند و اقتصاد شهر ما به شدت وابسته به مسافرانی است که در آن اقامت میکنند یا افرادی که ویلا میخرند یا مشغول ساخت و ساز و به هر نحوی سرمایه گذاری در منطقه هستند. بنظر من این افراد دارن به مردم این منطقه لطف میکنند چرا که اختیار آن را دارند که در هر جای دیگه پولشون رو خرج کنند. ولی خیلی ها در شهر های شمالی اینطوری فکر نمیکنند. آنان گردشگر را مثل یک کیسه پول میبینند که جیبش رو پر کرده و آنان وظیفه تخلیه و سبک سازی وی را دارند. برخی قیمت ها دقیقا با شلوغی و ترافیک منطقه رابطه مستقیم دارد. در چنین شرایطی مسافر از دید بسیاری از مردم بومی باعث گرانی و شلوغی شهر شده و مثل یک اشغالگر به وی نگاه می شود.

 

س نقش و سهم ایران در صنعت گردشگری جهان را چگونه میبینید؟

ج سازمان جهانی توریسم برای سالهای آتی درآمد روزانه 5 میلیارد دلاری را برای این صنعت پیش بینی کرده. برای اینکه ابعاد این رقم مشخص تر بشه باید بگم که این درآمد چندین برابر درآمد سازمان اوپک هست. امروز از هر 7 شغل در دنیا یکی به  صنعت توریسم مرتبط است و این آمار روز به روز در حال رشد می باشد.

بر اساس اعلام یونسکو ایران از لحاظ جاذبه های گردشگری جزو 10 کشور برتر دنیا می باشد ولی طبق آخرین آمار، درآمد صنعت توریسم ایران را در بین 100 کشور برتر جهان هم نمی بینیم.

این در حالی است که ما در سال 88 مطابق با چشم انداز 20 ساله قرار بود 4 میلیون توریست خارجی داشته باشیم ولی در عمل تنها 700 هزار نفر خارجی از ایران دیدن کردند. در همین سال بیش از سه میلیون ایرانی به خارج سفر کردند!! به نظر میرسد هزینه هر سفر خارجی برای ایرانی ها حداقل 3 برابر سفر خارجی ها به ایران می باشد و با این اوصاف ما نه تنها درآمدی نداشتیم بلکه حدود 13 برابر درآمد توریسم خود را داریم در کشور های خارجی هزینه میکنیم! البته امسال این اختلاف با توجه به تغییرات نرخ دلار بسیار بیشتر هم شده است.   

 

س آیا تناسبی بین جاذبه های گردشگری ایران و امکانات اقامتی و سیاحتی هست یا خیر؟

ج جواب این سوال یک نه بزرگ است.

من صرفا در مورد حد فاصل چالوس تا عباس آباد که در موردش اطلاعات دارم صحبت میکنم. بزرگترین چالش این منطقه عدم وجود هتل مناسب است. مسافرینی که از تهران به نمک آبرود می آیند در مسیر خود و حتی تا20 کیلومتر جلوتر هیچ هتلی را نمی بینند جز هتل هایت که آن هم هتلی قدیمی (40ساله) و البته گران می باشد. هم اکنون 3 هتل در منطقه در حال ساخت میباشند. هتل ستاره کویر در هچیرود، هتل 5 ستاره نمک آبرود و هتل 5 ستاره دولوکس الماس قو در سلمان شهر. من فکر میکنم در بازار هدف این هتل ها فقط نیاز اقشار مرفه جامعه دیده شده حال آنکه طبقه متوسط که بیشترین سهم در گردشگران این منطقه را دارند اصلا در هیچ کدام از این سه طرح دیده نشده اند!

به نظر من هتل خوب یک هتل 5 ستاره با امکانات فلان و بسان نیست. هتل خوب هتلی ست که به تناسب سرمایه گذاری انجام شده، بهترین درآمد و سود را داشته باشد و این امر جز با سنجش و بررسی بازار هدف و شناخت منطقه و نیاز های آن محقق نمی شود.

آنچه واضح است این است که بازار این منطقه به شدت تشنه طرح های اقامتی ساده تر است مثل هتل آپارتمان یا هتل های 3 ستاره . دلیل این مدعا استقبال مسافرین از ویلا ها و خانه های استیجاری منطقه است که با قیمتی بیشتر امکاناتی کمتر را ارائه میدهند.

از طرفی دیگر با وجودیکه مهمترین جاذبه این منطقه دریا و ساحل آن است هیچ برنامه و طرحی برای سازماندهی آن در سواحل دریای خزرانجام نشده به جز چند طرح کلوب دریایی تکمیل نشده. به نظر من ایجاد پلاژ و تاسیسات ساحلی به معنای چادر کشیدن در آب ، دوش های خراب و یه دکه و چند تخت و چتر شکسته نیست. حالا جدیدا چند تا جت اسکی هم اجاره میدن! البته اوضاع به قدری خراب است که همین امکانات ناقص هم به شدت مورد استقبال مردم واقع شده و سود آور هستند.

در حالی که اگر شما سواحل کشورهای توریستی همچون ایتالیا و یا جنوب فرانسه را نگاه کنید تاسیسات ساحلی زیادی را مشاهده خواهید کرد. حتی این تاسیسات ساحلی در سواحل جنوبی خلیج فارس هم به وفور یافت میشود. منظور بنده چیز فوق العاده ای شبیه به برج العرب یا جزایر مصنوعی پالم نیست. از نظر استاندارد های بین المللی، ساخت یک لنگر گاه برای قایق، جت اسکی و امکان استفاده از دیگر ورزش های آبی، ایجاد اسکله های تفریحی و رستوران و کافی شاپ هایی که روی دریا خدمات مناسب ارائه میدهند، ایجاد رخت کن مرتب و دوش آب گرم و کمد های لباس امکانات فوق العاده و پیچیده ای در سواحل دریا محسوب نمیشوند.

 

س - نقش دنیای مجازی در معرفی جاذبه های گردشگری ایران چیست ؟

ج قطعا این ابزار ها امروز جای خود را باز کرده و روز به روز رشد میکنند. مثلا من با آژانس هایی کار میکنم  که ترجیح میدهند بجای اینکه سر نبش خیابان اصلی دفتر داشته باشند و کلی اجاره بدهند بروند و دفترشان را داخل کوچه و حتی طبقه چندم بگیرند. هیچ تابلو و تبلیغی در خیابان نکنند و با هزینه ای کمتر تبلیغات خود را در دنیای مجازی انجام دهندو نتیجه هم میگیرند. البته هنوز هم مشتریان ترجیح میدهند بجای پرداخت در اینترنت بعد از آگاهی مستقیما به آژانس مراجعه کرده و قرارداد را بصورت کاغذی امضا کنند. 

البته در حال حاضر بنظر میرسد این ابزار بیشتر در اختیار مقاصد گردشگری و تورهای خارجی میباشد.

 

س - نقش جاذبه سازی برای آینده گردشگری ایران چیست؟

ج با توجه به تعداد ناچیز گردشگران خارجی ما با مشکلی روبرو هستیم بنام اوقات خلوت گردشگری برای مثال نمک آبرود 20 درصد اوقات از ترافیک بالایی برخوردار است. در این زمان مردم برای سوار شدن به تله کابین باید در صف طولانی بایستند و تمام کابین های هر دو خط تله کابین اشغال میشوند. 30 درصد مواقع ترافیک کم داریم . در این زمان فقط یکی از خطوط تله کابین را روشن میکنیم ولی در 50 درصد مواقع خلوت هستش. یعنی مثلا نصف ظرفیت یک خط تله کابین مسافر داریم.

در تمام حالات هزینه های تعمیرات و نگهداری و مصرف انرژی و حقوق پرسنل و سرمایه گذاری برای ما تقریبا ثابت است. یعنی کابین چه خالی برود چه پر در هزینه های ما تفاوتی ندارد ولی درآمد ها بسیار متفاوت میباشد.

خدمات توریستی هم مثل سایر کالاها مثلا بستنی قابلیت انبار کردن را ندارد .مثلا نمیتوانیم تولید زمستان را انبار کرده و در تابستان بفروشیم.این امر کم و بیش برای هتل ها و رستوران ها و سایر عرضه کنندگان خدمات توریستی هم میتواند صادق باشد.

به همین جهت همواره افزایش ضریب اشغال همیشه یکی از مهمترین برنامه های بازاریابی خدمات توریستی میباشد که این مورد سوال شما یعنی جاذبه سازی یکی از مهمترین ابزارها برای کاهش اثرات این مشکل باشد. 

من در ادامه با چند مثال روشهای استفاده از جاذبه سازی را معرفی میکنم

1 برگزاری مسابقات و جشنواره ها به مناسبت های مختلف مثلا جشنواره تابستانی کیش در خلوتی گرمای تابستان یا برگزاری مسابقات فرمول وان در Low season ملبرن استرالیا

2 اعطای تخفیف های ویژه به برخی مشتریان خاص مثلا تخفیف به تورها و آژانس ها برای استفاده گروهی از مجموعه ای از امکانات نمک آبرود

3 ایجاد تسهیلات برای بازار هدف و اقشار خاص مثل بازنشستگان که اوقات فراغتشان با غالب جامعه متفاوت است

4 ترویج و تمرکز بر روی گردشگری ویژه مثل توسعه توریست سلامت یا توریست ورزشی

5 استفاده و خلق جاذبه برای منطقه مثل افسانه هایی که کمپین تبلیغاتی نیوزلند برای جذب گردشگر ترویج کرده است. (رجوع کنید به فیلم های ارباب حلقه ها و کلیپ های تبلیغاتی نیوزلند)

اتفاقا در این مورد آخری با توجه به پیشینه فاخر ادبی و قدمت جاذبه های کشور جای کار فراوانی وجود دارد. جالب اینکه تمامی موارد فوق در دستور کار واحد ما در نمک ابرود قرار دارد و به شدت پیگیر اجرای چنین طرح هائی در مجموعه هستیم.

 

س صنعت هتل داری ایران با استاندارد های بین المللی چه فاصله ای دارد؟

ج من فکر میکنم در این زمینه و حداقل در این منطقه اصلا بحث در مورد کیفیت و استاندارد های هتل مطرح نیست. چرا که اصلا هتلی وجود ندارد تا بخواهیم در موردش بحث کنیم. توریست های ما ناچارند از ویلاها یا خانه های اهالی محل استفاده کنند که این امر مشکلات بهداشتی و امنیتی خاص خود را به دنبال دارد.

شهر توریستی نمک آبرود یکی از پر طرفدار ترین شهر های توریستی ایران که روزانه تا 50 هزار نفر تردد گردشگر دارد و تازه این بجز جمعیت ساکن در مناطق مسکونی است. ضمن آنکه  اگر ترافیک جاده های ارتباطی اجازه دهد ظرفیت نمک آبرود بیشتر از اینها است. از لحاظ ترافیک تردد نمک آبرود بالاتر از بسیاری شهرهای توریستی دیگر همچون سرعین یا کیش هستیم اما مشکل اینجاست که هیچ هتلی (جز هتل هایت) در نمک آبرود یا شعاع 15 کیلومتری آن به بهره برداری نرسیده! اخیرا ما دفترچه ای از طرح های قابل اجرا در نمک آبرود تهیه کردیم که در آن هتل ها و مراکز اقامتی مناسبی تدوین شده است. از این جمله میتوان به متل ساحلی، هتل درختی، کلبه های جنگلی و غیره اشاره نمود که بر اساس بررسی های اولیه جزو طرح های بسیار پر طرفدار بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری یا مشارکت هستند.

 

س آیا میراث فرهنگی و گردشگری از طرح های سرمایه گذاری حمایت لازم را دارد؟

ج بلی . حداقل روی کاغذ که اینگونه است .

توافقنامه شماره 1765-1/862 مورخ 30/3/86 فی مابین وزیرمحترم کار و امور اجتماعی و رئیس کل محترم بانک مرکزی و وزیر محترم اموراقتصادی و دارایی و معاون محترم رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مدتهاست که تنظیم و به بانک ها و سایر دستگاه ها ابلاغ شده است. تا جایی که بنده پیگیری کردم میراث فرهنگی پس از بررسی طرح و موافقت اصولی سرمایه گذار را برای اخذ تسهیلات به بانک ها معرفی میکند اما در عمل بانک ها اعتباری برای اجرای مصوبات ندارند!!!

 

س به عقیده شما بانک گردشگری که به عنوان تنها متولی سرمایه گذاری در گردشگری ایران معرفی شده متناسب عمل میکند یا خیر؟

ج راستش تاکنون تجربه و برخوردی با این بانک نداشته ام جز با بیلبورد های تبلیغاتی آن . این سوال شما من را امیدوار ساخت تا به این بانک هم مراجعه کنم و اعتباراتشان برای اجرای طرح های گردشگری را بررسی کنم.

 

س نقش دولت در توسعه و رونق صنعت گردشگری ایران به عقیده شما چیست؟

ج من فکر میکنم در توافق نامه فوق دولت نقش خود را به بهترین شکل ممکن تدوین کرده و فقط می ماند عمل به وعده ها . این امر میتواند بزرگترین کمک به سرمایه گذاران بخش خصوصی باشد.

 

س انتظار شما از نمایندگان محترم مجلس از مناطق گردشگر پذیر چیست ؟

ج - بنظر من میراث فرهنگی باید طرح های خوب و افراد صالح را شناسایی کرده و سرمایه گذاران را به نمایندگان مناطق گردشگر پذیر معرفی نماید. در این صورت به نظر میرسد شانس اجرای پروژه های توریستی و حل مشکلات بنیادی آن افزایش پیدا می کند. از طرف دیگر با اجرای طرح ها و پروژه های توریستی خوب و مناسب هم منطقه رونق پیدا میکند و هم اهداف کلان کشور در رسیدن به چشم انداز 20 ساله تحقق می یابد.

 

س شرایط موفقیت یک برند گردشگری چیست و در این زمینه چه اقداماتی انجام داده اید؟

ج به نظر من برندینگ یک مقصد توریستی به معنای تبلیغ آن روی بیلبورد یا ساخت تیزر های تلویزیونی نیست. من معتقدم برند گردشگری باید در ذهن تک تک گردشگران شکل بگیرد. ما در نمک آبرود سعی میکنیم در یک جمله نتیجه پول و زمانی که گردشگر هزینه میکند را به یک روز خوب و خاطره ای به یاد ماندنی تبدیل کنیم. افزایش و کیفیت امکانات، برخورد خوب و ایجاد فضایی خاطره انگیز میتواند به ایجاد این تصویر ذهنی کمک کند. عکسهای گردشگران و تعریف خاطرات برای دوست و آشنا، بزرگترین تبلیغ برای نمک آبرود است .

در این صورت کافیست این تصویر ذهنی را با یک لوگو ارتباط بدهید تا با نشان دادن لوگو تمام خاطرات در ذهن گردشگر مرور و یادآوری شود.

اتفاقا اخیرا لوگوی نمک آبرود را از شرکت عمران و مسکن شمال جدا کردیم و شخصیت مستقلی برای نمک آبرود به عنوان یکی از محصولات عمران و مسکن شمال ایجاد کردیم. طراحی این برند گردشگری یک کار علمی چند ماهه را به دنبال داشت و اصول علمی و بین المللی در طراحی برند نمک آبرود به کار رفته است.

بر اساس خصلت برندهای توریستی سعی شد از فونت های غیر رسمی و کارتونی استفاده شود . ضمن آنکه عناصری که بیشترین اهمیت برای توریست های نمک آبرود را دارد مثل جنگل، دریا و خورشید در لوگو قرار گرفته. رنگ لوگو با توجه به رنگ منطقه سبز انتخاب شده و با توجه به بازار هدف لوگو به صورت فارسی نوشته شده است . حس آرامشی رویایی در طراحی کل فونت وجود دارد در حالی که الف آبرود حس هیجان و ماجراجویی و تحرک را القا میکند که یاد آور امکاناتی مثل کارتینگ، سورتمه و شهر بازی مجموعه میباشد.  

به این ترتیب نمک آبرود به عنوان یک شهر توریستی تبدیل به یک برند گردشگری میشود در حالی که متاسفانه ما هنوز برند ملی گردشگری برای ایران نداریم.

یکی دیگر از اقدامات واحد ما ایجاد ارتباطی دوطرفه با مشتریان و بررسی نظرات و پیشنهادات آنان میباشد. برای این امر از سیستمهای الکترونیکی استفاده میشود. برای مثال راه اندازی سامانه پیامک ، یا سایت اینترنتی کلوب هواداران نمک آبرود در جمله این اقدامات است.

 

س چه طرح ها و پروژه هایی در دست اجرا دارید و کی به بهره برداری میرسد؟

ج یکی از طرح های جاری ما احداث شهربازی میباشد . البته شهر بازی نمک آبرود کاملا متفاوت و متمایز با سایر شهر بازی های ایران خواهد بود. وسایل آن از کاملا به روز و از مطرح ترین شرکت های اروپایی خریداری شده و در برخی فاکتورها در جهان رکورد دار خواهند بود. مثلا فقط هزینه خرید ترن هوایی بیشتر از کل وسایل شهر بازی های موجود میباشد. دستگاه های ترن هوایی فرفره چرخشی سقوط آزاد و رافتینگ برای فاز یک شهر بازی خریداری و در حال ساخت میباشد که به امید خدا در سال آینده راه اندازی خواهد شد.

همچنین در سال 92 مجموعه هتل 5 ستاره نمک آبرود هم به عنوان مجلل ترن هتل مازندران در بخش جنوبی مجموعه افتتاح خواهد شد. این هتل با حدود25 هزار متر زیر بنا در 14 طبقه بنا شده و دارای 151 اتاق و سوییت با چشم اندازی بی نظیر و 7 رستوران و سایر امکانات لوکس و مدرن میباشد.

از طرفی دیگر مشغول بررسی و تغییر سیستم بلیط فروشی و تردد مجموعه هستیم. با هدف تسهیل تردد و استفاده گردشگران در آینده کارتهای الکترونیکی جای بلیط ها و قبض های کاغذی را خواهند گرفت. ضمن آنکه سیستم جدید شرایط و جذابیت های جدیدی را به گردشگران ارائه خواهد کرد

 

س به نظر شما نوسانات بازار ارز در ایران تاثیر منفی روی گردشگری ایران نداشته؟

ج به عقیده من این امر حداقل در زمینه توریست باید آثار مثبتی هم داشته باشد. با دلار 1200 تومانی مقاله ای را خواندم که ثابت میکرد سفر یک هفته ای از تهران به شهری در کشور همسایه از سفر به شمال کشور خودمان ارزانتر تمام می شد. در نوروز 91 ما شاهد کاهش مسافرت های خارجی بودیم که شاید این امر به افزایش سفرهای داخلی و توجه بیشتر به کیفیت سفرها نیزکمک شایانی نماید.

 

س در پایان شما چه پیشنهادی به سرمایه گذاران صنعت توریسم در منطقه دارید؟

ج بنظر من امروز مردم علی الخصوص ساکنین پایتخت که بیشترین مشتریان ما هستند برای آرامش و دوری از روزمرگی های زندگی شهری به شمال و نمک آبرود سفر میکنند. این حس و رویکرد موجی است که در بسیاری بخش ها میبینیم و من آنرا رو دوستی با طبیعت مینامم. استقبال از محصولات ارگانیک و طبیعی خیلی از تولید کنندگان هوشمند را وادار کرده تا برای افزایش سهم فروش خود به طبیعت نزدیک شوند. نگاهی به اطلاعات محصولات و تابلوهای پیرامون ما این نظر را تائید میکند. مثلا گوشی موبایل سامسونگ کنار یک تکه سنگ رودخانه و دسته ای علف تبلیغ میشود.

در چنین فضایی من معتقدم استقبال مردم از طرح های خلاقانه که همراه با عناصری از طبیعت باشد بسیاربالا خواهد بود و این تضمین خوبی برای طرح های سرمایه گذاری است. مثلا ساخت یک متل بر روی آب یا کلبه های چوبی بر فراز درختان جنگل در مقایسه با ساختمان های لوکس و تشریفاتی، مورد اقبال بیشتری قرار خواهند گرفت.

همچنین واحد سرمایه گذاری و طرح های شهر توریستی نمک آبرود ضمن استقبال از سرمایه گذاران بخش خصوصی، آمادگی پذیرش و ارائه پیشنهادات و طرح های متناسب با منطقه و اعطای تسهیلات ویژه و همکاری جهت اجرای چنین طرح هائی نیز می باشد.


 
 
گردشگری پزشکی ایران بسیار پولساز خواهد شد
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

آندریاس لانی

 

رشد گردشگران نیازمند دریافت خدمات درمانی و گردشگری پزشکی از یک سو و از سوی دیگر در آمد حاصل از این صنعت باعث شده تا بسیاری از کشورها به فکر توسعه گردشگری پزشکی در منطقه خود با تبلیغات گسترده یا مهیا کردن زیر ساخت های آن مثل بیمارستان ها و مراکز درمانی یا اقامتی باشند. صنعت گردشگری پزشکی که در واقع حاصل در هم آمیختن دو حرفه گردشگری و پزشکی به عنوان صنایعی بسیار پولساز در جهان امروزی توانسته به سرعت نظر بسیاری را چه دولتی و چه خصوصی به خود معطوف کند، توانسته درآمد صنعت گردشگری برخی از کشورها مثل تایلند، ترکیه، مکزیک ، هندوستان یا سنگاپور را دگرگون کند.

اگر کمی به آمار منتشر شده درباره جابجایی مسافران درگوشه و کنار دهکده جهان برای دسترسی به خدمات مناسب و ارزان قیمت پزشکی توجه کنیم در می یابیم که سالانه تعداد زیادی گردشگر برای دسترسی به این خدمات بار سفر می بندند و راهی دیاری دیگر می شوند. کیفیت خدمات ، پوشش انواع بیمه ، قیمت مناسب در کنار خدمات مناسب اقامتی و گردشگری می تواند بهترین دلیل سفر گردشگران در این شاخه خاص به اقصی نقاط جهان باشد.

ایران هم با توجه به خوشنامی و توانمندی متخصصان و پزشکان خود و البته زیرساخت های موجود در کشور مدتی است که در این زمینه یعنی صنعت گردشگری پزشکی گام برداشته است و به عنوان اولین گام برگزاری سه سال کنفرانس گردشگری سلامت را در کارنامه خود ثبت کرده است. اگرچه برگزاری این کنفرانس ها به انتخاب استان خراسان رضوی و بیمارستان رضوی به عنوان پایلوت گردشگری پزشکی انجامیده است و مقدمات خوبی برای رشد گردشگری پزشکی ایران فراهم کرده اما خواندن نظر برخی از مسئولان و کارشناسان خارجی شرکت کننده در این کنفرانس خالی از لطف نیست و از آنجا که دریافت گواهی نامه های استاندارد جهانی در این رشته از گردشگری یکی از ملزومات اصلی است به همین دلیل چمدان مصاحبهای کوتاه با  آندریاس لانی قائم مقام شرکت کنترل کیفیت خدمات پزشکی از کشور آلمان داشت و از او درباره این کنفرانس و البته صنعت گردشگری پزشکی ایران پرسیدم.

·نظر شما درباره برگزاری اینگونه کنفرانسها در ایران چیست؟

آندریاس که برای دومین بار به این کنفرانس دعوت شده است درباره سومین کنفرانس گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی اینگونه گفت برگزاری این کنفرانس برای آینده گردشگری پزشکی ایران بسیار مفید است و به عقیده من سطح کیفی و البته علمی آن نسبت به دو دوره گذشته کاملا متفاوت شده است و در جایگاه قابل قبولی در سطح بین المللی قرار گرفته است.

·به غیر از مشهد به کدام شهر ایران سفر کرده اید؟

من برای دومین بار است که وارد خاک ایران می شود و هر دوبار برای شرکت در این کنفرانس وارد مشهد شدم اما به غیر از این شهر تهران را نیز دیده ام

·درباره کدام شهر ایران بیشتر مطالعه کرده اید؟

قبل از اولین سفرم به ایران مشغول مطالعه درباره جاذبه های گردشگری ایران و البته با توجه به تخصص خودم توانمندی های پزشکی ایران بودم که نام اصفهان را صدها بار دیدم بنابراین متوجه شدم که گل سرسبد ایران این شهر تاریخی است اما هنوز موفق به دیدن این شهر نشدم ، واقعا متاسفم که تا کنون فرصت بازدید این شهر را نداشتم چون تمام سفرهایم به ایران کاری بوده و فرصت کافی برای گشت و گذار نداشتم.

·نظر شما درباره صنعت گردشگری ایران چیست؟

به عقیده من ایران به عنوان یک کشور اسلامی برای گردشگران سراسر جهان بسیار جذاب است و با توجه به آثار باستانی ایران فکر می کنم این کشور توان جذب صدها هزار گردشگر را در سال خواهد داشت اما متاسفانه من هنوز نتوانستم آمار دقیقی از گردشگران ورودی به ایران به دست آورم بنابراین فکر می کنم صنعت جهانگردی در ایران هنوز نوپاست که باید به آن رسیدگی شود و بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

·نظر شما درباره مردم ایران چیست؟

مردم ایران به عنوان یکی از خونگرمترین مردمانی هستند که من تا کنون در سفرهایم دیدم اما نکته جالب برای من سطح بالای زبان انگلیسی مردم و بخصوص جوانان ایران است اگرچه من بیشتر در قشر تحصیل کرده ایران که درصد بالایی هستند حضور داشتم اما در کوچه و خیابان هم شاهد این موضوع بودم که اکثر مردم می توانند به راحتی منظور من را به عنوان فردی خارجی متوجه شوند و من را برای رسیدن به مقصودم راهنمایی می کنند. این نکته بسیار جالبی برای حضور گردشگران خارجی در کشور ایران است . به راستی من در ترکیه این مورد را ندیدم بلکه در این کشور صرفا تجار ترکیه با زبان انگلیسی آشنا هستند و مردم کوچه و خیابان کمتر به این زبان تسلط دارند. پس ایران مستعد میزبانی گردشگران خارجی بسیاری است.

·با توجه به تخصص شما علاقمندم نظر شما درباره آینده گردشگری پزشکی ایران را بدانم؟

اجازه بدهید صادقانه صحبت کنم به عقیده من ایران با توجه به سطح دانش علمی خود در این زمینه یک سرو گردن از همسایگان خود بخصوص در شمال شرقی بالاتر ایستاده است. پس این موضوع به معنی این است که دانش علمی پزشکان ایرانی بهترین پتانسیل برای موفقیت گردشگری پزشکی این کشور است. اما با توجه به تخصص من باید بگویم که گاهی اوقات متوجه سوء مدیریت در بخش های گردشگری و پزشکی ایران شدم اینگونه که این دو مجموعه نمی توانند همسو با هم حرکت کنند و باعث هدر رفتن منابع مالی زیادی می شود من عقیده دارم 3 بخش پزشکی و گردشگری و بازرگانی باید برای رشد صنعت گردشگری هر کشور دست به دست هم دهند تا بتوان آینده روشنی را در آن کشور و صنعت گردشگری پزشکی آن متصور شد این موضوع در ایران کمرنگ دیده می شود اگرچه راه طولانی است اما شدنی و بدون ریسک است و به قول معروف بازی برد برد خواهد بود البته ایران در شرایط بسیار مناسبی است و راه درستی را هم انتخاب کرده .

·همانطور که می دانید کشور امارات در جنوب ایران مدتی است که شهرک سلامتی خود را افتتاح کرده می توانید آن شهرک را با پروژه در دست احداث ایران مقایسه کنید؟

اگرچه ایران تازه قصد احداث این شهرک را دارد اما به نظر من 2 برتری غیر قابل انکار نسبت به دبی در ایران وجود دارد که باعث موفقیت آن حتی قبل از ساخته شدنش است. اولین امتیاز همانطور که قبلا گفتم ایران از نظر سطح علمی و تخصص پزشکانش بسیار بالاتر از کشورهای همسایه خود قرار گرفته است بطوری که همگی می دانیم اکثر پزشکان موفق جهان از ایران هستند بنابراین دبی که برای انجام کوچکترین عمل جراحی باید پزشکان خارجی را به کار گیرد همین موضوع باعث بالا رفتن هزینه بیمار و البته سود اندک مجموعه های دبی باشد و در برخی موارد عدم زمانبدنی دقیق باعث انتظار بیش از حد بیماران برای دریافت خدمات مناسب پزشکی خواهد شد بنابراین دبی توان رقابت در این مورد را با ایران نخواهد داشت اما دومین نکته که در واقع کلیدی ترین نکته برای موفقیت گردشگری پزشکی یک کشور است بحث نرسینگ یا مراقبت های پس از عمل جراحی است که به واقع پرستاران ایرانی کادری بسیار آموزش دیده و مجرب هستند و بسیاری از کشورها مثل دبی از نبود کادری مجرب در زمینه مراقبت های پس از عمل جراحی به راستی رنج می برند. پس به این دو دلیل ایران حتی قبل از شروع گوی رقابت را از دست دبی ربوده است و آینده درخشانی را دارد.

·عقیده شما درباره هزینه درمانی برای گردشگران پزشکی در ایران چیست؟

بطور کلی عاملی که باعث سفر کردن بیماران به دیگر نقاط جهان می شود پس از خدمات برتر درمانی هزینه های درمانی مناسب است پس به غیر از خدمات درمانی هزینه ها برای گردشگران سلامت بسیار مهم است و با توجه به شرایط کنونی ایران می تواند گفت در حال حاضر ایران جز یکی از ارزانترین کشورهای جهان برای گردشگران خارجی است چه گردشگر عمومی و چه پزشکی بنابراین اگر توجه کنیم در می یابیم که هزینه های درمانی در کشور ایران برای گردشگران خارجی چندین بار ارزانتر از دیگر نقاط جهان است پس می توان این امتیاز را در مجامع هدف و بازارهای خارجی گردشگری پزشکی ایران برجسته تر نشان داد تا توجه گردشگران به ایران جلب شود .

·توصیه شما برای گردشگری پزشکی ایران چیست؟

من با توجه به تخصص خودم 3 پیشنهاد به ایران برای موفقیت در این مرحله را دارم که عبارتند از

1.ایجاد هلدینگ های معتبر برای جذب گردشگران

2.ایجاد خطوط پروازی مستقیم به شهرهای مهم درمانی ایران از بازار هدف

3.سهولت دریافت ویزا برای گردشگران خارجی که برای دریافت خدمات درمانی قصد ورود به ایران را دارند

به عقیده من این سه عامل اگر به صورت کامل و دقیق مورد توجه قرار گیرد ایران می تواند میلیاردها دلار درآمد صنعت گردشگری پزشکی به دست آورد چون زیر ساخت های درمانی مناسبی مثل بیمارستان رضوی را در اختیار دارد.

·به عقیده شما هتل ها و شبکه حمل و نقل ایران آماده هماهنگی با رشد گردشگری پزشکی ایران هستند؟

من فرد مناسبی برای پاسخ به این سئوال نیستم اما به عنوان گردشگری که 2 بار وارد ایران شدم مشکل خاصی را متوجه نشدم ولی بدون تردید اگر بتوان خدمات اقامتی و حل و نقل مناسبی را برای گردشگران عمومی و پزشکی در ایران مهیا کرد موفقیت تضمینی خواهد بود.

·همانطور که می دانید مدتی پیش نرخ برابری دلار در کشور ایران با واحد پول ایران تغییر کرده آیا به نظر شما این فرصتی مناسب برای حضور گردشگران در کشور ایران خواهد بود؟

بدون تردید همانطور که قبلا گفتم هزینه های سفر و درمانی گردشگران یکی از دلایل مهم انتخاب مقصد آنهاست بنابراین در حال حاضر ایران فرصت طلایی را در اختیار دارد که باید به خوبی از آن بهره ببرد و خود را به عنوان مقصد بسیار مهمی در گردشگری پزشکی به جهان و کشورهای اطرافش معرفی نماید و پس از آن شروع به تثبیت موقعیت خود کند به عنوان مثال سال گذشته که من وارد ایران شدم برای اقامت هتل باید شبی 100 دلار هزینه می کردم که این رقم امسال تقریبا به نصف کاهش یافته بود بنباراین سفر به ایران برای من بسیار ارزانتر از گذشته شده است.

·با توجه به موضوع این کنفرانس به نظر شما کشورهای مسلمان بستر مناسبی برای سرمایه گذاری ایران هستند؟

پاسخ من کاملا مثبت است، آنهم به دو دلیل یکی شریعت اسلامی و دومی تعداد بسیار بالای گردشگران مسلمان در دهکده جهانی با توجه به حدود 60 کشور مسلمان در دنیا.

·در این زمینه کمی بیشتر توضیح دهید؟

به نظر من بسیاری از مسلمانان علاقمند هستند که توسط کادر درمانی مسلمان و در کشورهای اسلامی درمان شوند که ایران بهترین ها را در اختیار دارد و دلیل دوم اینکه هر روز شاهد گسترش تعداد گردشگران مسلمان در سراسر جهان هستیم بصورتی که بسیاری از کشورهای غیر مسلمان مثل تایلند و چین هم سعی می کنند شرایط حضور اینگونه گردشگران را در کشورشان فراهم کنند یعنی ساخت هتل، غذای حلال و صدها خدمات دیگر با توجه به آموزه های دینی مسلمانان خوب ایران همه را در اختیار دارد پس نیازی به سرمایه گذاری مضاعفی ندارد. بنابراین برای گسترش گردشگری اسلامی در ایران تمرکز روی کشورهای مسلمان بهترین گزینه برای شروع است.

·به عقیده شما موضوع قوانین اسلامی و حجاب برای گردشگران خارجی به عنوان مانع گسترش گردشگری ایران خواهد بود؟

پاسخ شما قطعا منفی است چون اولین قانون گردشگری یعنی احترام به قوانین مقصدشان است پس هرکس که ایران را مقصد سفرش انتخاب می کند با واقعیت کشور ایران و قوانین آن کاملا آشناست بنابراین هرگز از رعایت قوانین این کشور ناراحت نخواهد شد بلکه آن را جزئی از سفرش خواهد دید و با قوانین موجود خود را وفق خواهد داد. پس قوانین اسلامی ایران هزگر مانع از حضور خارجی ها نیست . به نظر من احترام باید دوطرفه باشد یعنی گردشگر به فرهنگ و دین میزبان احترام می گذارد و میزبان هم به مهمان احترام خواهد گذاشت پس مشکلی نیست.

·با شنیدن نام ایران اولین کلمه ای را که بخاطر می آورید چیست؟

آندریاس بدون فکر کردن گفت: تمدن، من با شنیدن نام ایران به یاد چند هزار سال تمدن این کشور می افتم البته با شنیدن نام ایران کلمه دوستی را هم به یاد می آورم چون مردم ایران واقعا خونگرم هستند .

·مهمترین مشکل شما هنگام سفرتان به ایران چه بوده است؟

عدم اتصال به سیستم بانکی جهان، به این معنی که من قادر به استفاده از کارتهای اعتباری خودم در این کشور نیستم این موضوع یعنی کابوس برای گردشگران قرن حاضر چون اکثر گردشگران خارجی مجبور هستند کل مبلغ مورد نیازشان را برای سفر به ایران همراه داشته باشند که علاوه بر خطرات جانبی کار بسیار مشکلی هم هست من این موضوع را به عنوان نقطه ضعف گردشگری ایران می دانم که باید راهکاری برای آن توسط دست اندرکاران گردشگری ایران اندیشیده شود.

·خوشمزه ترین غذای ایران برای شما کدام است؟

من طی دوبار سفر خودم به ایران غذاهای مختلفی را خورده ام که همگی بسیار لذید بوده اند اما از همه بهتر کباب کوبیده بوده که واقعا مزه آن برای من خیلی خوب بوده است. جوجه کباب هم از خوشمزه هاست ولی نمی توان از شیرینی های ایرانی به سادگی گذشت

·درپایان اگر سخنی با مردم ایران دارید بگویید.

از مردم ایران تشکر می کنم به دلیل مهمانوازی بسیار مناسبشان و به شما می گویم که خونگرمترین مردم کره زمین را در ایران دیدم که رفتار بسیار پسندیده ای با گردشگران دارند.

8/10/91


 
 
خزر بهترین پتانسیل توسعه گردشگری قزاقستان و ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

 

راه اندازی خطوط دریایی می تواند گردشگری ایران و قزاقستان را رونق دهد

دکتر کالدی : دفاتر گردشگری هنوز فعالیت منسجمی در کشورمن برای جلب نظر گردشگران سلامت به ایران ندارند

گردشگری سلامت در منطقه خاورمیانه چندی است که بسیار مورد توجه اکثر دست اندکاران بخش سلامت و البته گردشگری قرار گرفته است و به گفته بسیاری از کارشناسان هر دو بخش کشور ایران با توجه به پتانسیل بسیار بالای خود در این زمینه می تواند به عنوان قطب گردشگری پزشکی در منطقه به دنیای گردشگری پزشکی و متقاضیانش معرفی شود، هرچند رقبای قدری مثل ترکیه و البته امارات متحده عربی و از همه مهمتر هندوستان در این صحنه حضور دارند اما ایران هم گفتنی های بسیاری در این زمینه دارد .

همین موضوع باعث شده تا از سه سال پیش دست اندرکاران سلامت ایران همراه مسئولان گردشگری، کنفرانس بین المللی گردشگری سلامت ایران را پایه گذاری کنند و با این روش توانمندی های ایران را به دیگر نقاط جهان و البته بازارهای هدف معرفی نمایند. مشهد و بیمارستان رضوی به عنوان پایلوت این زیر مجموعه گردشگری امسال هم برای سومین بار میزبان این کنفرانس بود. اما مسئولان و مهمانان برخی از کشورهای حاضر در این کنفرانس برای ایران از اهمیت وی‍ژه ای برخوردار بودند  که یکی از آنها کشور قزاقستان به عنوان بازار هدفی بسیار مناسب برای جلب نظر گردشگران سلامت قزاق ، است. گردشگرانی که با توجه به نیازشان خود شخصا به ایران سفر می کند و هنوز ایران نتوانسته زمینه مدیریت حضورشان را برعهده بگیرد.

هر ساله چند هزار گردشگر قزاق برای دسترسی به خدمات پزشکی نوین و البته با قیمتی مناسب راهی ایران می شوند که نزدیکترین مرکز معتبر برایشان بیمارستان رضوی در شهر مشهد مقدس است به همین دلیل و با توجه به اهمیت گسترش جذب گردشگران سلامت قزاق به ایران با دکتر بایووا کالدی، مدیر بخش استراتژیک اداره توسعه تجاری سازمان پزشکی قزاقستان که در این کنفرانس بین المللی حاضر بود گفتگویی اختصاصی و کوتاه داشتیم که مطالعه آن بدون تردید برایتان خالی از لطف نخواهد بود .

·نظر شما درباره گردشگری ایران و قزاقستان چیست؟

بدون تردید همگان از پیشنه ایران و کشور من با خبر هستند و شاید بتوان گفت که در برخی از موارد حتی مشترکات فرهنگی بین دو کشور باعث نزدیکی اقوام ما با یکدیگر شده است ، بنابراین تعداد زیادی از اتباع کشور من و البته از ایران هر ساله بین دو کشور تردد می کنند حالا چه به صورت بازرگان یا به صورت گردشگر البته حضور بازرگانان ایرانی در کشورمن بیشتر از تعداد گردشگران است اما به یاد داشته باشیم هر دو کشور پتانسیل بسیار زیادی برای تبادل گردشگر دارند که باید به آن توجه کنیم. نزدیکی دو کشور از نظر فاصله و البته وجود راه آبی می توان به عنوان اصلی ترین پتانسیل این همکاری باشد.

·به عقیده شما دریای خزر می تواند کمکی برای توسعه گردشگری ایران و قزاقستان باشد؟

همانطور که می دانیم هم کشور من و هم ایران در این دریاچه بسیار معروف جهان بنادری دارند که پتانسیل برقراری خطوط دریایی بین دو کشور را دارد بنابراین به عقیده من برقراری خطوط دریایی و البته هوایی بین دو کشور می تواند به عنوان نکته ای مناسب در گسترش صنعت گردشگری ایران و قزاقستان است.

·به نظر شما چه امتیازی در ایران باعث حضور گردشگران قزاق در قالب گردشگران سلامت در ایران می شود؟

هزینه های بسیار پایین سفر به ایران و البته دریافت خدمات بسیار مناسب پزشکی اصلی ترین عاملی برای حضور گردشگران قزاق در ایران است اما نباید جاذبه های تاریخی و مذهبی ایران را نادیده گرفت که مهمترین عامل جذب گردشگران هموطن من به ایران هستند.

·ایران مقصد مناسبی برای جذب گردشگران سلامت قزاق است یا خیر؟

پاسخ شما یک کلمه و مثبت است، مهترین دلیل حضور سالانه چند صد هزار نفر گردشگر درمانی قزاق بخصوص در مشهد بیمارستانهای فوق العاده مناسب از نظر استانداردهای درمانی و البته هزینه های بسیار کم درمانی در این کشور است.  بدون تردید همگان درباره شهرت پزشکان و متخصصان ایرانی در دهکده جهانی شنیده اند پس این شهرت و امتیازات ویژه دیگر ایران در این زمینه توانسته تا کنون قزاقهای بسیاری را وادار به بستن چمدانهایشان برای سفر به ایران کند و شاهد رشد چشمگیری در زمینه ورود قزاقهای جویای خدمات درمانی مناسب به ایران هستیم.

·بیشتر بیماران قزاقی که به ایران سفر می کنند برای چه خدماتی وارد ایران می شوند؟

با توجه به فعالیت من و البته تحقیقات من در این زمینه بیشتر بیماران قزاقی که به ایران بار سفر می بندند برای جراحی های عمومی و البته جراحی قلب و عروق وارد خاک ایران می شوند . بیشتر بیماران قزاق اعتقاد دارند متخصصان ایرانی معجزه می کنند و این موضوع نمایانگر توانمندی آنها در جراحی های بسیار سخت قلب و عروق است به عنوان مثال همین بیمارستان رضوی به عنوان یکی از مشهورترین بیمارستان های ایران در کشور من است.

·به هزینه کم درمانی در ایران اشاره کردید آیا افزایش قیمت دلار هم اکنون در ایران فرصت خوبی برای گسترش گردشگری درمانی ایران است؟

همانطور که گفتم هزینه درمان پس از تخصص دومین گزینه در تعیین مقصد گردشگران سلامت است بنابراین حالا که قیمت دلار در ایران بالا رفته است هزینه درمانی برای گردشگران سلامت در ایران بسیار کمتر از قبل شده پس می توان گفت ایران هم اکنون 2 برتری نسبت به دیگران برای جذب گردشگران سلامت به خصوص گردشگران هموطن من به دست آورده که باید به خوبی از آنها بهره ببرد.

·آیا از مشکلات گردشگران قزاقی که به ایران آمده اند خبر دارید؟

بطور دقیق خیر ، اما با چند نفری که صحبت کردم عمده مشکل خود را دریافت ویزا برای دسترسی به خدمات درمانی ایران عنوان کردند و پس از آن سیستم حمل و نقل و خدمات گردشگری ایران برایشان دردسرساز شده بود اگرچه بحث انتقال پول هم یکی از دغدغه های اصلی آنها بوده اما سه مورد اول بیشتر نگرانشان کرده است.

·         به خدمات گردشگری اشاره کردید منظور شما در این باره چیست؟

اگر صادقانه بخواهم بگویم هنوز بسیاری از هموطنان من برای دسترسی به این خدمات خودشان به تنهایی و مستقل به ایران سفر می کنند یعنی قبل از ورود به ایران هنوز برنامه ای برای استفاده از بیمارستان و البته اقامت خود ندارند . یعنی هیچ آژانس مسافرتی یا دفتری برای برنامه ریزی سفرآنها هنوز در کشورمن بهطور رسمی فعالیت ندارد همین موضوع باعث دردسرهای زیادی برای گردشگران ورودی به یاران شده و بعضا باعث هدر رفتن پولشان نیز شده است.

·به عقیده شما نقش بیمه های مسافری در توسعه این نوع گردشگری یعنی گردشگری سلامت چیست؟

بیمه یعنی اطمینان خاطر مسافر بخصوص در مبحث گردشگری سلامت بنابراین باید امکانات استفاده از بیمه های گردشگری در این زیرشاخه صنعت گردشگری توسط کشور میزبان فراهم شود تا مسافران با خاطرجمعی بار سفر ببندند. پس بیمه معتبر یکی از مباحث مهم برای رونق صنعت گردشگری سلامت در کشورها است به خصوص همانطور که گفتم بسیاری از هموطنان من برای انتقال پول نقد در این زمینه مشکل دارند پس اگر بتوانیم سیستم بیمه ای مناسب و معتبری درباره صنعت گردشگری پزشکی بین دو کشور دایر کنیم دیگر نیازی به حمل و انتقال پول نقد نیست . این موضوع می تواند بهترین راهکار برای گسترش روابط گردشگری سلامت بین ایران و کشور من باشد.

·شما تا حالا چند بار به ایران سفر کرده اید؟

من برای اولین بار است که وارد این کشور کهن شده ام اما شنیده ها و مطالعاتم با واقعیت ایران را کاملا متفاوت دیدم.

·منظور شما چیست؟

من درباره مشکلات جامعه ایران از نظر اقتصادی در اخبار زیاد شنیده بودم اما وقتی به ایران و شهر مشهد رسیدم واقعیت را به گونه ای دیگر دیدم یعنی 180 درجه متفاوت و به این نتیجه رسیدم که من صرفا تبلیغات منفی را ناخواسته درک کرده بودم و واقعیت ایران چیز دیگری بود.

·  آیا همین عقیده را نسبت به آثار باستانی ایران دارید؟

همانطور که گفتم من فقط دو روز هست که وارد ایران شدم و هنوز فرصت زیادی برای دیدن آثار باستانی ایران نداشتم ولی در همین مدت کوتاه فکر کنم در مورد آثار باستانی ایران هم نظرم با مطالعاتم متفاوت باشد به این معنی که ایران جاذبه های باستانی بسیاری برای ارایه به گردشگران خارجی دارد که درصد کوچکی از آنها به صنعت گردشگری بین المللی معرفی شده است.

·منظور شما این است که در مورد جاذبه های باستانی ایران به خوبی اطلاع رسانی نشده است؟

متاسفانه بله، کاملا به عقیده من در موضوع تبلیغات صنعت گردشگری ایران از همسایگانش مثل ترکیه خیلی عقب افتاده به همین دلیل هموطنان من شاید اطلاعات کاملتری از ترکیه نسبت به ایران دارند در صورتی که ارتباط فرهنگی ما با ایران بیش از ترکها بوده است.

·آیا برنامه ای برای سفر به نقاط دیگر ایران دارید؟

اگر فرصتی باقی بماند قصد سفر به تهران و اصفهان را دارم .

·مشهد را چگونه دیدید؟

مشهد خیلی شبیه به شهرمن در قزاقستان است اما به نظر من باید کمی مدرن تر باشد یعنی ساختمان های جدید و راههای ارتباطی جدید لازمه توسعه گردشگری در مشهد است بنابراین دولت و دست اندرکاران صنعت گردشگری ایران باید بیشتر به این مهم توجه کنند تا جذابیت این شهر مذهبی را برای گردشگران خارجی دو چندان کند.

·آیا می توانید صنعت گردشگری ایران و ترکیه را با یکدیگر مقایسه کنید؟

این سئوال سختی است چون ترکیه رتببه ای بسیار ممتاز در گردشگری بین المللی را به خود اختصاص داده اگر صادقانه قصد مقایسه داشته باشیم ایران بسیار جذاب تر است اما مدیریت و رقابت جهانی را به رقبای خود واگذار کرده . به عقیده من ایران هنوز مدیریتی هدفمند ندارد یا اینکه همکاری مناسبی بین بخش خصوصی و سیاستگذاری کلان این صنعت ایران صورت نگرفته است . همانطور که می دانید اکثر گردشگران ورودی به ترکیه شهرهای ساحلی را انتخاب می کنند و این به دلیل تبلیغات گسترده در بازارهای هدف ترکیه بوده است . هرچند ایران با ترکیه از لحاظ ساختار اداری و اجتماعی متفاوت است ولی ایران هم می توان با تبلیغاتی هدفمند در بازارهای هدفش از جاذبه های مشابه خود با ترکیه به خوبی استفاده کند.

·به نظر شما حرکت ایران برای ایجاد ارتباط نزدیک با کشورهای اسلامی حرکتی دقیق و درست بوده است؟

بدون تردید باید جواب مثبت به این سئوال داد چون ایران کشوری اسلامی است بنابراین به سادگی می تواند به کشورهای مسلمان ارتباط برقرار کنند و گردشگران آنها را در جامعه خود بپذیرد چون نیاز به تغییر قوانین یا ایجاد شرایط مناسب آنها ندارد و همه چیز مطابق اعتقادات هر دو طرف آماده است بنابراین این بهترین تصمیم ایران برای گسترش صنعت گرشدگری خود با کشورهای اسلامی بوده به یاد داشته باشید که 57 کشور اسلامی در جهان وجود دارد و البته تعداد گردشگران آنها هم کم نیستند بنابراین بازار خوبی مقابل ایران وجود دارد فقط جامعه گردشگری ایران باید از موقعیت های به خوبی استفاده کند .

·به عنوان آخرین سئوال نظر شما درباره حجاب اسلامی به عنوان گردشگر زن در ایران چیست؟

من هیچ مشکلی با حجاب ندارم و البته باید به قوانین و آداب و سنن ایران هم تازمانی که مهمان شما هستم احترام بگذارم بنابراین به هیچ عنوان به این موضوع حتی فکر نکرده ام اما نحوه استفاده از روسری را به خوبی نمی دانم و گاهی اوقات فکر می کنم که روشی اشتباهی را به کار گرفته ام این هم برای خود جذابیتی دراد اما هرگز به عنوان مشکل یا مانع به آن نگاه نکردم فکر کنم دیگران هم همینطور فکر می کنند.

8/10/91

عزتی

 


 
 
ایران دارای بهترین پتانسیل گردشگری سلامت در منطقه
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

ANA POPKO

 کشور اوکراین مدتی ات که به دلیل همکاری های تجاری با ایران به عنوان یکی از بازارهای هدف مهم در صنعت گرشدگری کشورمان و در منطقه بالکان مورد توجه مدیران گردشگری ایران قرار گرفته است. به همین دلیل ارتباط گسترده دست اندرکاران صنعت گردشگری اوکراین نیز به سومین همایش گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی دعوت شدند که سخنگوی گردشگری اوکراین خانم انا پوپکو در این کنفرانس نیز حضور پیدا کرد. از آنجا که ارتباط تجاری و البته تبادل گردشگری بین دو کشور برای هر دو منطقه حائز اهمیت بوده در فرصتی مغتنم توانستم در حاشیه بازدید او از نمایشگاه دستاوردهای گردشگری پزشکی ایران با ایشان مصاحبه ای کوتاه داشته باشم.

 

·         علت حضور شما در کنفرانس مشهد چیست؟

 

ارتباطات گسترده تجاری بین کشور من و ایران باعث شده که سالانه عده زیادی در قالب گروههای تجاری  بین دو کشور سفر کنند به همین دلیل فرصت مناسبی هم برای تبادل گردشگر بین ایران و اوکراین نیز برقرار شد پس همین فرصت باعث شد تا من در این کنفرانس حضور پیدا کنم، تا علاوه بر آشنایی با توانمندی های گردشگری سلامت در ایران با فرصت های مناسب تبادل گردشگر عمومی در ایران نیز آشنا شوم.

 

·         نظر شما درباره گردشگری سلامت ایران چیست؟

 

من به عنوان سخنگوی اوکراین این موضوع را عنوان می کنم که هر کشور بخصوص در منطقه ما دارای پتانسیل های متفاوتی در زمینه گردشگری و شاخه های زیر مجموعه آن است اما ایران در زمینه گردشگری پزشکی توانمندی های فراوانی دارد که باید با توجه به این توانمندی ها با رقبای خود همچون هند و ترکیه مقابله کند.

 

·         به رقابت با ترکیه و هندوستان اشاره کردید لطفا بیشتر توضیح بدهید؟

 

همانطور که می دانید گردشگری پزشکی در هندوستان و ترکیه بسیار رشد کرده به همین دلیل ایران که تخصص لازم را دارد باید با مدیریت دقیق و البته برنامه ریزی های بسیار اساسی وارد عرصه رقابت جذب گردشگران سلامت شود. بنابراین تخصص پزشکان ایرانی در کنار مدیریت دست اندرکاران گردشگری می تواند جایگاه ویژه ای را برای ایران به ارمغان بیاورد.

 

·         عقیده شما درباره گردشگری در کشورهای مسلمان چیست؟ آیا کشورهای مسلمان بازار مناسبی برای جذب گردشگر هستند؟

 

بدون تردید مسلمانان با توجه به تعدادشان بهترین بازار هدف برای کشورهای گردشگر پذیر هستند می دانیم که 57 کشور مسلمان در سراسر دهکده جهانی وجود دارد بنابراین این گردشگران این کشورها پتانسیل بالقوه ای برای رونق گردشگری در هر نقطه از جهان هستند

 

·         آیا ایران بازار هدف خوبی را انتخاب کرده است ؟ منظور کشورهای مسلمان است؟

 

پاسخ شما کاملا مثبت است چون ایران بطور کلی یک کشور اسلامی است و با توجه به این اشتراک دینی با کشورهای اسلامی دیگر بهترین فرصت برای جذب گردشگران این کشورها را در اختیار دارد. بنابراین فرصت بسیار خوبی در اختیار ایران قرار گرفته که باید از آن استفاده کند.

 

·         به عقیده شما گردشگری ایران چه پتانسیل هایی دارد؟

 

من معتقدم ایران بهترین منطقه برای توسعه اکوتوریسم خواهد بود ولی در صورت مدیریتی منطقی و مناسب با توجه به پیشینه تاریخی ایران گردشگری عمومی را به خوبی رشد خواهد داد . به عقیده من ایران می تواند اولین مقصد گردشگران در منطقه باشد، در صورتی که زیرساخت های را فراهم کند.

 

·          این اولین سفر شما به ایران است؟

 

بله من اولین بار است که از اوکراین وارد ایران شدم

 

·         آیا برای اولین بار تجربه خوبی دارید؟

 

بدون تردید برای اولین بار تجربه بسیار خوبی را داشتم و امیدوارم بازهم بتوانم در فرصتی مناسب از ایران بازدید کنم

 

·         چه موضوعی در این مدت برای شما بیش از دیگر موضوعات جذاب بوده است؟

 

هیچ کس نمی تواند از تمدن ایران بگذرد بنابراین تاریخ ایران برای من نیز جذاب بود

 

·         آیا تا به حال به کشور مسلمان سفر کرده اید؟

 

همانطور که می دانید  نزدیک اوکراین مسلمانان زیادی زندگی می کنند بنابراین من با دنیای اسلام آشنایی کامل دارم اما در باره سئوال شما باید بگویم من قبل از ایران به امارات متحده نیز سفر کرده ام

 

·         همانطور که می دانید هم اکنون در فصل زمستان هستیم نظر شما درباره گردشگری زمستانی چیست؟

 

زمستان یکی از پرمخاطب ترین فصول از نظر گردشگران این فصل است ، اسکی ، سورتمه سواری، اسنوبرد و دیگر تفریحات زمستانی می توانند فرصت مناسبی برای جذب درآمد در کشور ها باشند . کشور من هم در این صنعت پیشرفت های مناسبی داشته است.

 

·         درباره ایران و گردشگری زمستانی چه نظری دارید؟

 

با توجه به اقلیم و طبیعت ایران شما هم می توانید با معرفی دقیق جاذبه های گردشگری زمستانی کشورتان موقعیت خوبی را برای گردشگری زمستانی ایران فراهم کنید البته به یاد داشته باشید که بستر مناسبی را در اختیار دارید.

 

·         به تازگی برخی از گردشگران اوکراین برای ورزشهای زمستانی وارد ایران شده اند آیا علت این حضور را می دانید؟

 

با توجه به فعالیت اقتصادی من در این صنعت باید به دو مورد مهم درباره سئوال شما اشاره کنم اول اینکه هم اکنون ایران کشوری ارزان قیمت برای سفر گردشگران دیگر کشورها است و دومی ، همانطور که قبلا هم گفتم در کشور من و هم کشورهای همسایه ما در روسیه مسلمانان زیادی زندگی می کنند پس طبیعی است که آنها به ایران اسلامی سفر کنند ولی بیاد داشته باشید که این فقط مسلمانان نیستند که به ایران سفر می کنند بلکه از دیگر ادیان هم وارد خاک ایران می شوند پس جاذبه های گردشگری زمستانی ایران همگان را به خود جلب می کند نه گروه خاصی از گردشگران.

 

·         ایران را به عنوان کشوری ارزان می دانید آیا این موضوع باعث رونق گردشگری کشور ما خواهد شد؟

 

همیشه هزینه های سفر یکی از عوامل تعیین مقصد گردشگران است پس حالا که هزینه سفر به ایران کم شده چرا که نه می توان با بازاریابی مناسب و هدفمند مسیر حرکت گردشگران را به سمت ایران سوق داد چون جاذبه های فراوانی در ایران هست که می تواند نظر گردشگران را جلب کند، اما توصیه من این است که این قیمت پایین خدمات بالایی را می طلبد تا به سرمنزل مقصد و برسد.

 

·         منظور شما چیست؟

 

شفاف بگویم ارزان بودن به معنی بی کیفیت نیست بلکه سطح کیفیت خدمات باید همیشه در سطح استاندارد باقی بماند نه اینکه بالا و پایین برود چون با این روش هرگز آینده درخشانی برای ایران نخواهد بود .

 

·         نظر شما درباره سرمایه گذاری خارجی برای رشد گردشگری کشور ایران چیست؟

 

هر فعال اقتصادی و بخصوص در صنعت گردشگری می داند که بدون سرمایه گذاری خارجی رشد و رونق این صنعت ممکن نخواهدبود بطور کلی گردشگری به عنوان صنعتی خصوصی است پس سرمایه گذاری خصوصی چه داخلی و چه خارجی باعث رونق گردشگری خواهد شد. ایران هم باید شرایط را برای حضور سرمایه گذاران خارجی باز کند و امنیت سرمایه آنها را تضمین کنند تا شاهد سرازیر شدن گرشدگران به ایران باشید.

 

·         منظور شما از سرازیر شدن گردشگران با سرمایه گذاری خارجی چیست؟

 

می دانیم هر سرمایه گذار به دنبال منافع مادی اقدام به سرمایه گذاری می کند پس وقتی یک شرکت خارجی در صنع گردشگری ایران سرمایه گذاری می کند برای رشد و سود خود به دنبال بازار هدف خوبی می رود و در صنعت گرشدگری ، گردشگران را به محل سرمایه گذاری خود می شکاند به همین دلیل هم خودش سود خواهد کرد و هم اقتصاد کشور محل سرمایه گذاری آن منفعت خواهد برد.

 

·         آیا در این زمینه پیشنهادی هم برای ایران دارید؟

 

بدون مکث گفت: اتحادیه کشورهای مسلمان بهترین فرصت جذب سرمایه های خارجی برای ایران است. می دانیم تعداد کشورهای مسلمان در جهان کم نیست و برخی از آنها هم جز ثروتمندترین کشورهای اسلامی و حتی جهان هستند پس می توان با جذب سرمایه آنها رونق خاصی به گردشگری ایران داد.

 

·         آیا می توانید صنعت گردشگری کشور مطبوعتان را با ایران مقایسه کنید؟

 

صادقانه بگویم خیر، چون هر کشوری در دنیا امتیازات و پتانسیل های خاص خود را دارد و به عقیده من کار درستی نیست که آنها مقایسه بشوند، حالا موفقیت یا عدم موفقیت آنها بستگی به مدیریت گردگشری آن کشور دارد نه ا متیازات آنها چون امروزه حتی کم جاذبه ترین کشورهای جهان هم به طریقی سعی در جذب گردشگران دارند بصورتی که با جاذبه سازی می توانند نظر گردشگران را به کشور خود جلب کنند. بنابراین مقایسه زیاد امکانپذیر نیست بلکه باید به نحوه مدیریت کشورها در این صنعت نگریست.

 

·         به نظر شما گردشگری ایران موفق عملکرده است یا خیر؟

 

با توه به اطلاعات و آماری که من در اختیار دارم هنوز خیر بلکه صنعت گردشگری ایران باید با سرعتی بیشتر از قبل حرکت کند تا بتواند موقعیت خود را در صنعت گردشگری بین المللی تثبیت کند هرچند امتیازات ویژه ای هم اکنون در اختیار ایران قرار گرفته است.

 

·         امتیازات ویژه یعنی چه؟

 

نرخ برابری ارزها در ایران به عنوان طلایی ترین فرصت، متخصصان پزشکی ، آب و هوای و طبیعت مناسب به عنوان امتیازات ویژه ایران است حتی می توان گفت کویرهای ایران هم بهترین جاذبه گردشگری و ماجراجویان در این کشور باشد

 

·         آیا تا به حال غذاهای ایرانی را تجربه کرده اید؟

 

بله دیروز برای اولین بار کباب کوبیده خوردم که واقعا خوشمزه بود ، البته فسنجان هم واقعات لذیذ بود به عقیده من ایران غذاهای خوشمزه ای دارد ولی شیرین ترین بخش سفرم وقتی بود که برای اولین بار شیرینی های ایرانی را مزه کردم به راستی شیرینی های شما لذیذ هستند.

 

·         به نظر شما اوکراین به عنوانبازار هدف خوبی برای گردشگری ایران هست یا خیر؟

 

به نظر من هر منطقه ای می تواند بازار هدفی خوبی برای صنعت گردشگری ایران باشد اما باید مزیت ها و امکانات این بازار هدف را به درستی در نظر بگیریم. بطور کلی مردم روسیه دارای سلیقه های متفاوتی هستند بنابراین صرفا یک سوژه یا جاذبه می تواند برای آنها جذاب باشد پس باید درباره کشور من مدیریت دقیق صورت گیرد و همه جوانب را در نظر گرفت سواحل ، اسکی ، برف ، جنگل ، کویر و دیگر جاذبه های ایران باید در قالب بسته های پیشنهادی متفاوتی در بازار هدف اوکراین ارایه شود.

 

·         آیا شما به عنوان گردشگر زن اوکراینی در ایران با قوانین دینی ما مشکلی دارید؟

 

همانطور که قبلا نیز گفتم من با قوانین اسلامی آشنا هستم بنابراین ، قوانین مذهبی ایران یا هر کشور اسلامی دیگر برای من مشکل ساز نیست اما مشکل اینجاست که من با نحوه استفاده صحیح از روسری زیاد آشنا نیستم و گاهی هم فراموش می کنم که روسی از روی سرم افتاده و با اشاره دیگران متوجه این موضوع می شوم به هر حال این مشکل نیست بلکه خاطره ای از سفر من به ایران است و البته مانعی برای حضور افرادی مثل من در ایران یا کشورهای اسلامی نیست.

 

·         به نظر شما تفاوت های فرهنگی مانع رشد گردشگری کشورها می شود؟

 

خیر؛ اصل گردشگری برای ارتباط میان تمدن ها و فرهنگ هاست اما باید قبل از معرفی مقصدی جدید به بازار هدف کل فرهنگ مهمان و میزبان را بررسی کنیم و نقاط مشترک را درتبلیغات برجسته کنیم و تفاوت ها را با روشی خاص تحت پوشش مشترکات قرار دهیم تا بتوان در بازار هدف موفق عمل کرد و گردشگران را به بازار خودمان هدایت کنیم.

 

·         مهمترین مشکل شما طی سه روز اقامتتان تا کنون در ایران چه بوده است؟

 

من دو مشکل عمده در ایران داشتم اولی اینکه در ایران امکان استفاده از سیستم پرداخت الکترونیکی بین المللی نیست و من از کارتهای اعتباری خودم نمی توانم استفاده کنم و نکته دوم این در مشهد تعداد کسانی که می توانند انگلیسی صحبت کنند خیلی کم است البته شاید در مورد شهرهای دیگر ایران این موضوع شایع نباشد اما در مشهد من برای ارتباط برقرار کردن مشکل دارم چون کمتر کسی می تواند انگلیسی صحبت کند.

 

·         آیا به راحتی ویزای ایران را دریافت کردید؟

 

صادقانه بگویم خیر با اینکه من برالی این کنفرانس دعوت شده بودم اما خیلی سخت توانستم ویزای ایران را بگیرم این به عقیده من مانع بزرگی برای موفقیت صنعت گردشگری ایران خواهد بود حتی بدتر از عدم توانایی استفاده از کارت های اعتباری و الکترونیکی بانکی . چون امروزه زمان برای گرشدگران خیلی مهمتر از پول شده بنابراین کشورهایی که برای ورود به آنها نیازی به دریافت ویزا نیست در اولویت سفر گردشگران دیگر نقاط جهان هستند پس ایران باید فکر مناسبی برای برطرف کردن این مشکل بیاندیشد.

 

عزتی 11/10/91

 

 

 

 


 
 
موسیقی سنتی ایران مرا به کهکشان ها برد
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

من تهران و ایران را دوست دارم

تهران به تنهایی برای من مثل تمام دنیا جذاب است

به نظر من اصفهان برای شروع ایرانگردی بهترین نقطه خواهد بود

طعم و بوی غذاهای ایرانی می توانند میلیون ها گردشگر به ایران بکشاند

فنلاند کشوری واقع در منطقه اسکاندیناوی که با طبیعت و دیدنی های طبیعی خود هر ساله هزاران گردشگرا به سمت خود می کشاند برای ما ایرانیان از دید تکنولوژی و دنیای ارتباطات بسیار آشناست. هرچند تا کنون تعداد زیادی از گردشگران ایرانی نتوانسته اند به این طبیعت بکر دستیابند و دیدنی های آن را ببینند اما مدتی است که حضور سفیر جدید فنلاند آقای هاری کامرانین ارتباطی نوین را بین دو کشور برقرار کرده است . او که از اول ماه سپتامبر سال 2012 میلادی به عنوان سفیر کشور فنلاند وارد خاک ایران شده توانسته به خوبی با تمدن ایران ارتباط برقرار کند و همین ارتباط او را به سفرهایی در گوشه و کنار ایران تشویق کرده است هرچند کمی بیشتر از 5 ماه از حضور او در ایران نگذشته اما وی گفتنی های بسیاری را درباره جاذبه های ایران و بطور کل گردشگری ایران دارد.

کمرانین به خوشرویی درخواست مصاحبه چمدان را پذیرفت و ما را به دفتر کارش در سفارتخانه این کشور دعوت کرد و با گشاده رویی و البته حوصله به سئوالات چمدانی ما درباره جاذبه های ایران پاسخ داد، اما اولین نکته جالب این گفت و گو زمانی بود که وی خود و سمتش را به زبان فارسی و لحظه ای شیرین به چمدان معرفی کرد .  بدون تردید خواندن نقطه نظرات سفیر کشور فنلاند درباره جاذبه های گردشگری ایران برای شما عزیزان خالی از لطف نیست.

·         قبل از ایران در چه کشورهایی ماموریت داشتید؟

؟؟؟؟؟؟

·         چه شهرهایی از ایران را تاکنون دیده اید؟

·         همانطور که قبلا گفتم من مدت زیادی نیست که به عنوان سفیر فنلاند و هنوز فرصت برای دور ایران نداشتم و بیشتر اوقات به دلیل مشغله کاری در تهران بوده ام هرچند که بازدید از تهران به عنوان مسافرتی کامل برای من بود اما قبل از سال نوی میلادی به اصفهان سفر کردم که واقعا تجربه ای به یادماندنی بود به واقع اصفهان شرشار از دیدنی و جذابیت های خاص ایران است هرگز تصور دیدن این همه جاذبه گردشگری در یک شهر برایم قابل درک نبود اما واقعیت داشت هر نقطه از این شهر داستانی متفاوت برای گفتن داشت البته سفری هم به منطقه پارس جنوبی و عسلویه داشتم.

·         سفر شما به عسلویه تفریحی بود یا کاری؟

من برای بازدید از منطقه پارس جنوبی رفته بودم اما واقعا با دنیای متفاوتی از ایران مواجه شدم دقیقا اگر بگویم به گمان من هرگوشه از ایران خود دنیایی متفاوت و پر از جذابیت است در این سفر به منطقه ای بنام سیراف رفتیم که در نگاه اول فکر کردم در سواحل مدیترانه هستم اما به خودم گفتم این خلیج فارس است و زیبایی های بینهایت آن . تصور کنید رشته کوهها مستقیم وارد آب دریا می شدند و منظره ای خیره کننده را برای گردشگران ایجاد کرده بودند واقعا زیبا و حیرت انگیز بود. بطور کل هر نقطه از ایران را که تا کنون دیدم بدون تردید به این نتیجه می رسم که ایران بهترین سرزمین منطقه برای جلب نظر گردشگران بین المللی است.

·         آیا تا کنون به ترکیه سفر کرده اید؟

بله من به ترکیه سفر کرده ام و مناطق مختلفی از این کشور را دیده ام.

·         هنگام بازدید از منطقه سیراف اشاره به مدیترانه کردید چه شباهتی بین ایران و ترکیه از لحاظ جاذبه های گردشگری دیده اید؟ همانطور که می دانید ایران و ترکیه اشتراکات زیادی از نظر فرهنگی دارند شما در این باره چه می گویید؟

بله من هم به این تشابهات پی بردم ، بطور کلی این خاصیت اکثر کشورهای ساحلی دنیاست اما تفاوتهایی هم وجود دارد که شاید به عقیده من مربوط به دوران کنونی و سیستم مدیریتی دو کشور بخصوص در زمینه گردشگری است اما به عقیده من هر دو کشور پتانسیل های بسیار قوی ای برای توسعه گردشگری خود در منطقه دارند که باید به خوبی از این امتیازات استفاده کنند.

·         در بین صحبتهایتان به بزرگی تهران اشاره کردید می توانید کمی بیشتر توضیح دهید؟

برای من تهران همانند کل جهان وسعت دارد ، جاذبه های این شهر در کنار ازدحام و هیاهوی آن واقعا دیدنی هستند واقعا پایتخت ایران می تواند به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران باشد حمل و نقل عمومی و آثار باستانی توانسته اند همه امکانات برای توصیعه گردشگری را در کنار هم فراهم کنند ، تهران واقعا زیباست .

·         آیا به موسیقی ایرانی علاقمند هستید؟

آشنایی من با موسیقی ایرانی واقعا شنیدنی است چون من قبلا با موسیقی ایران هیچ آشنایی ندارم. به خاطر دارم که در تهران به کنسرتی رفتم که در آن کنسرت نوازندهها نوای تار و پیانو را با هم تلفیق کرده بودند طی این کنسرت با تار آشنا شدم و واقعا به آن علاقمند شدم. این هم نوازی واقعا زیبا بود و البته شگفت آور صدای این دو ساز برای من صحرآمیز بود در میانه کنسرت احساس نزدیکی خاصی با موسیقی ایران داشتم واقعا زیبا بود به عقیده من موسیقی سنتی ایران گفتنی های بسیاری برای ما خارجی ها دارد که هنوز برایمان بازگو نکرده . من طی برگزاری این کنسرت انگار در آسمانها سفر می کردم و حال و هوایی خاصی را تجربه کردم واقعا تجربه زیبایی بود چون این موزیک بود که مرا با خود برد بنابراین می توان گفت که جاذبه موسیقی سنتی ایران برای جلب نظر گردشگران خارجی بسیار خواهد بود.

·         آیا با خانواده خود در تهران زندگی می کنید؟

خیر من تنها در تهران زندگی می کنم و گاه گاهی برای سرزدن به خانواده و دوستانم به فنلاند سفر می کنم و البته آنها نیز برای دیدن من گاهی به تهران می آیند و با هم به دیدن جاذبه های ایران می رویم. شاید زندگی دیپلماتیک من باعث شده تا کمی از خانواده فاصله بگیرم . به عنوان مثال خانواده من برای تعطیلات سال نوی میلادی به تهران آمدند که با هم سفر اصفهان را تجربه کردیم این سفر واقعا جالب و غیر قابل تصور بود برای همه ما .

·         نظر همسر شما درباره حجاب در ایران به عنوان یک گردشگر خارجی چه بود؟

البته من نظر ایشون را نمی دانم چون خودشان فعلا در ایران نیستند که این سئوال را پاسخ دهند

·         نظر شما دراین باره چیست آیا نظری دارید؟

به عقیده شخص من گردشگران همیشه قوانین کشور میزبان را بطور کامل رعایت خواهند کرد و اصلا این موضوع برای آنها به عنوان معضل نیست بلکه قسمتی از سفرشان خواهد بود. بطور کلی حجاب در ممالک غربی هرگز مسئله ای کاملا بیگانه برای زنان نیست بلکه بانوان غربی هم گاهی اوقات از حجاب استفاده می کنند و از فواید آن کاملا آگاه هستند. صادقانه بگویم در کشور من به عنوان کشوری غربی بیشتر بانوان هنگام دعا و نیایش روزهای یکشنبه با پوشش کامل وارد محوطه کلیسا به عنوان مکانی مقدس وارد می شود و مراسم معنوی خود را انجام می دهند بنابراین مبحث حجاب فقط به کشورهای اسلامی مربوط نیست بلکه آنهایی که معتقد و مومن هستند با اشتیاق از آن استفاده خواهند کرد. به عنوان مثال مادر بزرگ من هرگز بدون حجاب وارد کلیسا نمی شد و همیشه پوشش کامل و تیره رنگی را برای ورود به محوطه کلیسا انتخاب می کرد. بنابراین پوشش کامل برای گردشگران غربی هیچ مشکلی نخواهد بود بلکه آنها کاملا با این موضوع مانوس هستند بنابراین رعایت قانون کشور ایران برای آنها به هیچ عنوان کار دشواری نیست.

·         دوباره به اصفهان برگردیم آیا سی و سه پل را دیدید ؟ نظرتان درباره این اثر تاریخی چیست؟

بله من فقط این پل معروف را ندیدم بلکه از دیگر آثار باستانی شهر اصفهان نیز دیدن کردم ولی بطور کلی مگر امکان دارد که به اصفهان سفر کنید و این پل معروف را نبینید. شاید بتوان گفت پس از میدان نقش جهان این پل هویت اصلی اصفهان خواهد بود بنابراین همه گردشگران بدون تردید حداقل یک عکس یادگاری کنار این پل تاریخی دارند.

·         هنگامی که روی این پل قدم می زدید چه احساسی داشتید؟

واقعا محشر بود اما واقعا مهندسی این پل بیانگر توانمندی و دانش ایرانیان باستان بوده که تحسین برانگیز است. به عقیده من مهندسان ایران باستان با درهم شکستن قوانین ساخت و ساز از مصالح خشن مثل سنگ و آهک و آجر توانستند یک اثر هنری زیبا خلق کنند که واقعا ستودنی است. به نظر من آثار باستانی موجود در اصفهان نمونه کاملی از هنر ، مهندسی ، معماری و بطور کلی تمدن ایران زمین است.

·         در طول این سفر آیا در هتل اقامت داشتید یا از منزل دوستان استفاده می کردید؟

البته من همراه خانوده ام در یک هتل سنتی در این شهر اقامت داشتیم.

·         کیفیت خدمات هتلداری را در این سفر چه دیدید؟

کیفیت هتلداری در این شهر واقعا عالی بود و به نظر من در سطح استانداردهای بین المللی قرار دارد. البته کشوری با این همه جاذبه واقعا نیازمند صنعت هتلداری قوی نیز خواهد بود.

·         به غیر از آثار باستانی در شهر اصفهان چه چیزی نظر شما را بیشتر به خود جلب کرد؟

اولین موضوع ترافیک کم این شهر و بعد عادت خوب دوچرخه سواری مردمان این شهر بود عادتی که در کشور من و اکثر کشورهای اروپایی برای جلوگیری از ترافیک و حفظ محیط زیست از آن به خوبی استفاده می شود ولی در ایران زیاد مرسوم نیست.

·         شما در تهران چگونه به محل خود می روید؟

من به غیر از زمانی که دیدارهای رسمی دارم سعی می کنم از مترو استفاده کنم و حتی بیشتر کارمندان سفارت را هم به اینکار تشویق می کنم . به عقیده من سیستم حمل و نقل مترو در تهران یکی از پیشرفته ترین دنیاست. علاقمند هستم متخصصان کشورم را برای بازدید از این توانمندی ایران دعوت کنم تا از نحوه تزئین ایستگاههای تهران برای تزئین ایستگاههای مترو در فنلاند استفاده کنند.

·         نظر شما درباره صنایع دستی ایران چیست؟

من واقعا وقتی در میدان نقش جهان از نزدیک صنایع دستی ایران را دیدم شوکه شدم و البته لذت بردم واقعا زیبا بودند ، صنایع دستی ایران بسیار جذاب و ارزشمند هستند. بدون تردید شما واقعا نمی توانید بگویید به اصفهان سفر کرده ام و هیچ سوغاتی یا صنایع دستی نخرید .

·         بهترین از نظر شما کدام بود؟

جالب ترین اتفاق این بود که هر روز که از هتل به قصد گشت و گذار  خارج می شدیم با کلی کیسه و پاکت خرید به هتل باز می گشتیم اما بهترین چیزی که من در این شهر دیدم فرش های دست باف بسیار زیبا بود ، اما لباسهای محلی و مصنوعات فلزی همه و همه از زیبایی های این میدان معروف جهان برای هر گردشگر خارجی است. اما زیباترین قسمت این خرید توضیحاتی است که تولید کنندگان و فروشندگان درباره این تولیدات می دهند آنها با شور و شوق خاصی درباره تولیدات خود توضیح می دهند واقعا مثل اینکه درباره فرزند خود توضیح می دهند. این صحنه واقعا زیبا بود از این موضوع که بگذریم وقتی زیبایی صنایع دستی ایران را می دیدم به این موضوع پی بردم که این زیبایی ها پس از تکامل طی قرنها مقابل چشمان ما قرار گرفته اند . چقدر ذوق و سلیقه در آنها نهفته است البته نباید تجربه استادکاران و هنرمندان را نیز از این موضوع جدا کرد سالها تجربه آنها باعث شده تا ما از دیدن آنها لذت ببریم.

·         نظر شما درباره موزه های ایران چیست؟

بطور کلی موزه ها و اشیاء داخل ویترین آنها بیانگر روند تولید و قدرت اقتصادی و صنعتی کشورها از گذشته تا حال حاضر است و در مورد ایران این موضوع کاملا قابل درک و ملموس است ، دیدن اینکه تولیدات 2 هزار سال پیش درایران اینقدر زیباست که برای مدتی هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند بدون تردید نمادی از رونق اقتصادی و توان صنعتگران این سرزمین است. به عقیده من این تمدن و فرهنگ توانسته الماسی به نام فرهنگ و تمدن ایرانی را به وجود بیاورد که در طول دوران گذشته سیقل یافته و درخشان شده است. این دقیقا همان جاذبه ای است که من و گردشگران خارجی دیگری را به خود جلب کرده است.

·         آیا شما ایران را کشوری سنتی و کهن می دانید؟

خیر همانطور که در توضیحات خودم گفتم اگرچه ایران کشوری تمدن و باستانی است اما در تمام محصولات هنری و صنایع دستی یا حتی زندگی روزانه مردم می توان ارتباطی زیبا بین این تمدن و دنیای مدرن امروزی را دید اینطور نیست که صرفا همه چیز رنگ و بوی سنت به خود گرفته باشد بلکه ایرانیان و هنرمندان ایرانی توانسته اند ارتباطی دقیق بین دنیای کهن با دنیای مدرن امروزی ایجاد کنند و از آن بخوبی بهره برند. به عقیده من هنرمندان معاصر ایرانی به واقع توانسته اند با استفاده از رنگ ها و طراحی تولیدات خود سیر تکامل و شکل گیری تمدن ایران را از همان اوایل تا قرن 21 به خوبی توصیف کنند و البته به خوبی ارتباط دهند.

·         آیا تا به حال برج میلاد تهران را دیده اید؟

بدون تردید جواب شما مثبت است، و فکر می کنم هیچ گردشگر خارجی را نخواهید دید که از این جاذبه تهران دیدن نکرده باشد چه رسد به افرادی چون من که به دلیل نوع فعالیت کاری خودمان حداقل یک جلسه یا کنفرانس در ایران برج را تجربه کرده ایم. به عنوان مثال من یکی از جلسه های کاری سفارت تحت اختیارم را همراه کل همکارانم (کارمندان سفارت) دراین برج برگزار کردم تا همگی با هم از این جاذبه تهران لذت ببریم.

·         آیا شبیه این برج در فنلاند موجود است؟

بله برج مخابراتی و البته رستوران و گالری مثل برج میلاد در فنلاند وجود دارد اما برج فنلاندی به بلندی برج میلاد در تهران نیست.

·         نظر شما درباره نمای کلی تهران از داخل برج میلاد چیست؟

خوشبختانه روز بازدید من هوا کاملا صاف بود و امکان دیدن کل تهران برایم وجود داشت وقتی نمای تهران را دیدم در ذهن خودم گفتم این یک ابر شهر است که من در آن ساکن شدم واقعا نمای زیبایی بود بخصوص رشته کوه البرز در شمال تهران که وقتی هوای تهران صاف و بدون آلودگی باشد دقیقا مثل یک بوم (تابلوی) نقاشی خواهد بود که تعدادی خانه روی آن کشیده شده باشد. واقعا زیباست که می توان تهران بزرگ را از این ارتفاع دید نکته جالب درباره تهران این است که جمعیت این شهر از کل کشور من یعنی فنلاند بیشتر واقعات جالب و البته حیرت آور است جمعیت کشوری مثل فنلاند در یک شهر ایران یعنی تهران زندگی می کند.

·         چه تعداد ایرانی در کشور شما ساکن هستند؟

آمار دقیقی در حال حاضر ندارم اما فکر می کنم جمعیت ایرانیان فنلاند حدود 6 هزار نفر هستند.

·         نظر شما درباره گردشگری ایران چیست؟

به عقیده من ایران پتانسیل بسیار زیادی برای ارتقای صنعت گردشگری خود در اختیار دارد و می تواند سالانه درآمد هنگفتی از آن به دست آورد این پتانسیل توان جذب گردشگران داخلی و خارجی را به دیدنی های ایران دارد واقعا من علاقمند هستم فنلاندی های بیشتری را در محوطه های باستانی ایران ببینم .

·         آیا طبیعت ایران هم می تواند به عنوان جاذبه برای جلب نظر گردشگران خارجی باشد؟

همانطور که می دانید فنلاند یکی از کشورهای جهان است که روی طبیعت خود برای جلب نظر گردشگران سرمایه گذاری کرده است و از آنجایی که طبیعت ایران هم واقعا زیباست پاسخ شما مثبت است بنابراین طبیعت بکر ایران می تواند به عنوان مهمترین جاذبه گردشگری پس از محوطه های باستانی آن باشد، ولی نباید فراموش کنیم که طبیعت شکننده است و باید آن را به خوبی محافظت کنیم تا بتوانیم مستمر از این طبیعت برای رشد اکوتوریسم استفاده کنیم.

·         در این زمینه توصیه ای هم دارید؟

البته من فکر می کنم حفظ محیط زیست برای همه مردم جهان امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین اجازه ندهیم توسعه گردشگری محیط زیست ما را نابود کند چون این طبیعت به عنوان سرمایه اصلی گردشگری است. به مسئولیت های خودمان نسبت به حفظ محیط زیست باید پایبند باشیم .

·         در زمینه حفظ محیط زیست فنلاند با ایران همکاری داشته یا خیر؟

همانطور که قبلا اشاره کردم فنلان در زمینه حفظ محیط زیست به خوبی پیشرفت کرده و راهکارهای بسیار مناسبی را هم در این زمینه به دست آورده بدون تردید این راهکارها می توانند در اختیار هر کشور متقاضی قرار گیرند من واقعا علاقمندم که این ارتباط و همکاری بین ایران و فنلاند در زمینه حفظ محیط زیست برقرار شود و شاهد گسترش روابط اینگونه بین دو کشور باشم.

·         برنامه ای برای گسترش این رابطه دارید؟

امیدوارم که بتوانم متخصصان فنلاندی را به ایران دعوت کنم تا علاوه بر آشنایی آنها با ایران بتوانم با مقامات مسئول نیز ارتباط برقرار کنند و زمینه این همکاری را فراهم کنند چون ارتباط بین دو ملت بخصوص در زمینه حفظ منابع طبیعی بسیار سازنده و ضروری است.

·         نقش غذاهای ایرانی در جذب گردشگران چیست؟

بدون تردید یکی از مزیت های غذاهای ایرانی سلامتی و کیفیت آنهاست . من اعتقاد داردم که با کیفیت ترین مواد غذایی را در ایران  دیده ام چون هنوز کشاورزی سنتی در این کشور رواج دارد بنابراین کیفیت مواد خوراکی بهترین است. بنابراین این کیفیت و البته تنوع غذاهای ایرانی می تواند باعث جلب نظر گردشگران بشود ایران می تواند با این روش و البته عطر و طعم غذاهای لذیذ خود هرساله تعداد زیادی را در کشور خود پذیرایی کند.

·         نظر شما درباره برقراری پروازهای مستقیم بین کشورها و تاثیر آنها در صنعت گردشگری دو کشور چیست؟

بدون تردید این امتیاز بسیار در جهت رشد گردشگری تاثیر گذار است ، متاسفانه هنوز بین ایران و کشور من خطوط پروازی مستقیم برقرار نشده است اما در حال بررسی برای برقراری این مسیر هستم که امیدوارم به زودی اتفاق بیافتد.

·         چرا تا کنون این پروازها دایر نشده است؟

همانطور که می دانید تعداد درخواست سفر یکی از اصلی ترین دلایل برقراری خطوط پروازی مستقیم بین کشورهاست که متاسفانه هنوز بین ایران و فنلاند این درخواست ها در حداقل خود هستند بنابراین صرفه اقتصادی برقراری خطوط پروازی مستقیم هنوز برای شرکت های هواپیمایی به وجود نیامده تا این کار را انجام دهند . به عنوان مثال کشور من به دورترین نقاط آسیا یعنی کره جنوبی و ژاپن پرواز مستقیم دارد آنهم به دلیل وجود درخواست سفر اما هنوز ایران نتوانسته آنقدر برای شرکت های هواپیمایی جذاب باشد که اقدام به برقراری پرواز مستقیم کنند.

·         نظر شما درباره فرودگاههای ایران چیست؟

من بیشتر می توانم درباره فرودگاه تهران صحبت کنم چون هنوز دیگر فرودگاههای ایران را ندیده ام . وقتی برای اولین بار وارد این فرودگاه شدم تعجب کردم چون فکر می کردم ایران که پل ارتباطی بین شرق و غرب است و البته منطقه ای بسیار تاریخی نیز هست چرا فرودگاهی به این خلوتی در پایتخت خود دارد. به عقیده من این نشانگر عدم برنامه ریزی صحیح در صنعت گردشگری ایران است و می توان پی به این نتیجه برد که هنوز صنعت گردشگری در ایران به شکل واقعی جا نیافتاده است.

·         نظر شما درباره جاده های ایران چیست؟

با توجه به سفرهای من اطراف تهران و اصفهان باید بگویم کیفیت جاده های ایران در سطح خیلی مناسب و استانداردی قرار دارد من دیدم که بسیاری از ایرانیان با اتومبیل شخصی خود خیلی راحت در جاده های ایران تردد می کنند و امنیت آنها برقرار است بنابراین فکر کنم جاده ها که زیرساخت اصلی اقتصاد و صنعت گردشگری ایران است در شرایط مطلوبی به سر می برد ولی به خاطر داشته باشید که من کارشناس داخلی ایران نیستم و صرفا دیده های خودم را بیان می کنم.

·         سیستم خدمات حمل و نقل عمومی را در تهران چگونه ارزیابی کردید؟

متاسفانه انگار ایرانی ها عقیده ای به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ندارند اگرچه امکانات خوبی بخصوص در تهران در اختیار آنهاست ولی هنوز هم ترجیح می دهند با وسیله نقلیه شخصی خودشان تردد کنند ولی به عقیده من سیستم حمل و نقل عمومی بخصوص در تهران کیفیت مناسبی دارد به ویژه متروی تهران.

·         آیا تا بحال از متروی تهران استفاده کرده اید؟

بله، من سعی می کنم اکثر اوقات از مترو استفاده کنم و به تمام کارمندان سفارت هم توصیه کرده ام که از این امکانات فوق العاده تهران به خوبی استفاده کنند. سیستم متروی تهران به نظر من واقعا بی نظیر است من به ایستگاههای متروی تهران بیشتر به عنوان یک موزه می نگرم تا ایستگاه مترو . امیدوارم روزی برسد که اکثر مردم تهران برای حفظ محیط زیست خود و شهر زیبای تهران از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

·         به زیبایی ایستگاههای مترو تهران اشاره کردید لطفا کمی بیشتر توضیح دهید.

برخی از ایستگاههای تهران مثل ایستگاه تجریش و شهید بهشتی با صنایع دستی و هنرنمایی هنرمندان فوق العاده زیبا تزئین شده اند و گاهی اوقات در برخی از این ایستگاهها حتی نمایشگاههای هنری نیز برگزار می شود که واقعا باعث جلب نظر من شده که مسئولان مترو چقدر دقیق به زیبایی های هنری و بصری مردم نیز اهمیت داده اند .به عقیده اهمیت ایرانیان به هنر است که مسئولان را تشویق به این کار کرده است.

بار ها به ایستگاه تجریش رفته ام تا از نمایشگاههای هنری داخل آن دیدن کنم و با دیدن اینهمه زیبایی آنهم در ایستگاه مترو به یاد ضرب المثلی معروف که بارها از همکارانم در سفارت شنیده ام افتادم که می گوید هنر نزد ایرانیان است و بس .

·         زیبا ترین نمایشگاهی که در ایستگاه تجریش دید کدام بوده ؟

دوتا از نمایشگاههای عکس این ایستگاه واقعا تاثیر فراوانی بر من گذاشت اولین نمایشگاه مربوط به عکس های عاشورا بود که واقعا حس غریبی در من ایجاد کرد و دیگری مربوط به نمایشگاه عکس زمستان بود این دو به یاد ماندنی ترین خاطرات من از نمایشگاههای ایتسگاه مترو بودند.

·         آیا می توانید خدمات حمل و نقل عمومی تهران را با کشور خودتان مقایسه کنید؟

لازم به یادآوری است که جمعیت کشور من واقعا کمتر از شهر تهران است بنابراین نمی توان این دو را با یکدیگر مقایسه کرد اما پاسخ شما را اینگونه می دهم که علاقمندم مسئولان خدمات حمل و نقل عمومی فنلاند را به ایران دعوت کنم تا از سیستم متروی تهران بازدید کنند و از نحوه تزئین ایستگاهها ایده بگیرند و در کشورم اجرا کنند.

·         کدام غذای ایرانی به عنوان گزینه برتر شماست؟

اولین گزینه من برای غذاهای ایرانی فسنجان است انهم چون رب انار برای تهیه این غذا استفاده می کنند ولی قورمه سبزی نیز دومین گزینه خواهد بود.

·         به رب انار اشاره کردید آیا انار ساوه را امتحان کرده اید؟

یکی بهترین میوه های ایران انار است که توجه من را به خود جلب کرده این میوه در کشور من نیست بنابراین من هروقت که به کشورم سفر می کنم نیمی از چمدان خودم را از انار پر می کنم.

·         اگر قصد توصیه غذاهای ایرانی را بدوستان خود داشته باشید چه می گویید؟

کبابهای ایرانی را امتحان و از میوه های سالم ایران هم غافل نشوند و سلامتی خود را با خشکبار ایرانی تضمین کنند این توصیه من به تک تک دوستان خودم درباره غذاهای ایرانی خواهد بود.

·         چطور خشبار ایران اینهم نظر شما را به خود جلب کرده است؟

بطور کلی خشکبار برای سلامتی بشر بسیار مفید است اما متاسفانه در کشورمن این همه تنوع نیست بنابراین خشکبار ایرانی توجه من را به خود جلب کرد و به معتقدم که همین خشکبار می تواند سوژه خوبی برای شروع یک تجارت بسیار سودآور بین دو کشور باشد. میوه ، خشکبار و سبزیجات ایرانی واقعا می توانند در بازارهای فنلاند بدرخشند.

·         آیا شرایط تجارت میوه و سبزیجات ایرانی با فنلاند مهیاست؟

اگرچه برخی از آنها نیازمند حمل و نقل سریع و البته خدمات ویژه ای هستند اما روشهای نوینی وجود دارد که می توان از طریق آنها اقدام به برقراری این تجارت کنیم پس این شرایط برای شروع یک تجارت سودآور بین ایران و کشور من مهیاست . هم اکنون فنلاند برخی از مایحتاج خود را از آمریکای جنوبی وارد می کند چرا ایران هم به عنوان یکی از شرکای تجاری کشور من وارد میدان نشود.

·         به نظر شما جایگاه رستوران های در گسترش صنعت گردشگری چیست؟

همانطور که قبلا نیز گفتم مزه و تازه بودن غذاهای ایرانی می تواند دلیل اصلی بسیاری از سفرهای گردشگران خارجی به ایران باشد امروزه حتی بسیاری از هتل ها و رستوران ها برای گردشگران خارجی اقدام به برقراری کلاس آموزش آشپزی می کنند تا گردشگران را با نحوه تهیه غذاهای سنتی کشورشان آشنا کنند پس حالا که همه زمینه ها در ایران مهیاست چرا این کیفیت و طعم خوب غذاهای ایرانی به کمک رونق صنعت گردشگری ایران نباشد.

·         عقیده شما درباره سرویس دهی رستوران های ایران چیست؟

من فکر می کنم سرویس دهی رستوران های ایرانی خیلی بهتر از رستوران های فنلاند است بخصوص در رستوران های سنتی که همانند پادشاهان ایران باستان با مشتری رفتار می کنند. من فکر می کنم این همه دقت در پذیرایی از مشتری فقط مخصوص رستوران های درجه یک ایران نیست بلکه شما می توانید این خدمات را حتی در رستوران های محلی و بدون ستاره هم ببینید.

·         به نظر شما قیمت غذاهای ایرانی در رستورانها را چطور دیدید؟

به عقیده من با توجه به به خدماتی که گرفتمو البته کیفیت غذاها خیلی ارزان هستند البته برای من جای خوشحالی ست که قیمت غذاهای ایرانی اینقدر مناسب و ارزان است، چون علاقه دارم تمام غذاهای محلی و سنتی ایران را امتحان کنم.

·         آیا آماری از گردشگران ایرانی که به فنلاند سفر کرده اند در دست دارید؟

صادقانه بگویم خیر ، هیچ آماری در دست ندارم اما با توجه به تعداد محدود ایرانیان مقیم فنلاند نباید این تعداد یعنی حضور گردشگران در کشور من نیز زیاد باشد.

·         کمی از جاذبه های فنلاند برایمان بگویید؟

بهترین فصل سفر به کشور من در تابستان است دقیقا فصلی که تعداد زیادی فستیوال های محلی در آن برگزار می شود و محیط بسیار شادی را در کنار طبیعت بکر فنلاند برای گردشگران تدارک دیده است. اما بهترین فستیوال که برای ایرانیان نیز جالب بوده فستیوال فیلم تابستانی است که در این فستیوال معمولا یک یا دو فیلم ایرانی نیز به اکران در می اید و از همه مهمتر آفتاب نیمه شب است که توجه بسیاری از گردشگران را هر ساله به خود جلب می کند.

·         آیا آماری درباره تعداد گردشگران فنلاندی که وارد ایران شده اند را در اختیار دارید؟

متاسفانه پاسخی شبیه به سئوال قبل را باید خدمت شما تکرار کنم خیر آماری در دسترس بنده نیست اما با توجه به یک یا دو شرکت آژانش گردشگری که برای برگزاری تورهای گردشگری تابستانه و پاییزه ایران برنامه ریزی کرده بودند دیگر به یاد ندارم شرکتی در این زمینه فعالیت کرده باشد بنابراین تعداد گردشگران فنلاندی که به ایران می آیند نیز بسیار کم است.

·         در مورد سرمایه گذاری های خصوصی در بخش صنعت گردشگری آیا قانونی موجود هست یا خیر؟

بدون تردید در اکثر کشورها بحث سرمایه گذاری خارجی درنظر گرفته شده است که کشور من نیز مستثنی از آن نیست اما در زمینه خاص صنعت گردشگری هنوز هیچ درخواستی از طرفین به ثبت نرسیده است.

·         نظر شما درباره حذف ویزا برای جلب نظر گردشگران به منطقه ای خاص چیست؟

همانطور که می دانید فنلاند عضو پیمان شنگن است و طبق این قانون اتباع کشورهای عضو نیازی به دریافت ویزا برای سفر به کشورهای دیگر ندارند . این قانون صرفا برای تسهیل تردد اتباع کشورهای عضو ایجاد شده بنابراین بدون تردید این موضوع در گسترش گردشگری نیز بسیار کارآمد خواهد بود. گردشگران علاقمند هستند که بدون از دست دادن وقت و انتظار در صف های طولانی درخواست ویزا از مبداء به مقصد خود پرواز کنند بنابراین این موضوع یعنی حذف ویزا بسیار کارآمد و در برخی مواقع با توجه به سیاست های داخلی کشورها لازم خواهد بود.

·         نظر شما درباره گردشگری سلامت در ایران چیست؟

بدون تردید ایران یکی از بهترین مقاصد گردشگری پزشکی در دنیا خواهد بود البته اگر درست برنامه ریزی شود اگر از مبحث تجهیزات و تخصص که مهمترین نکته ها هستند بگذریم طبیعت و آرامش برخی مناطق ایران به عنوان بهترین پتانسیل گردشگری پزشکی ایران برای گردشگرانی که به دنبال آرامش و تمدد اعصاب هستند خواهد بود. بنابراین طبیعت ایران در کنار توانمندی های پزشکی این کشور واقعا مثبت خواهد بود.

·         همانطورکه می دانید مدتی است که نوسانات نرخ ارز در ایران باعث شده تا ایران به عنوان مقصدی بسیار ارزان قیمت برای گردشگران خارجی باشد به نظر شما این موقعیت خوبی برای رشد و گسترش صنعت گردشگری ایران است؟

به نظر من این نواسنات غیر طبیعی ارز در ایران برای هیچ کس مناسب نیست، بلکه بهترین شرایط برای هر گردشگر یا سرمایه گذار در این زمینه ثبات اقتصادی و ثبات قیمتهاست بنابراین شاید در کوتاه مدت به ظاهر خوب باشد اما در بلند مدت واقعا به اقتصاد کشور ایران ضربه خواهد زد.

·         نظر شما درباره وجود بیمه های مشترک در کشورهای مقصد و مبداء چیست؟

قانون خرید بیمه نامه قبل از سفر واقعا قانون بسیار مناسبی است اما همانطور که می دانید این قانون هنوز ضمانت اجرایی ندارد و به صورت اختیاری به مسافران توصیه می شود همانطور که همکاران من هنگام دریافت مدارک جهت صدور ویزا به متقاضیان توصیه می کنند اما هیچ اجباری در کار نیست. بطوری کلی داشتن بیمه نامه معتبر در طول سفر باعث اطمینان خاطر خود مسافر خواهد بود تا در صورت بروز هرگونه حادثه ای که تحت پوشش ضمانت بیمه است به راحتی به سفر خود ادامه دهد و نگران هزینه های جانبی آن نباشد. بنابراین داشتن بیمه نامه تضمینی برای آسودگی خیال مسافران است.

·         آیا نمایشگاههای گردشگری در کشورتان برگزار می کنی؟

پاسخ شما مثبت است ، فنلاند همواره در دوره هایی مشخص اقدام به برگزاری نمایشگاههای صنعت گردشگری و تجهیزات وابسته آن می کند که همیشه مورد استقبال گردشگران بوده است بنابراین به عقیده من اگر برنامه ای برای شرکت در این نمایشگاهها داشته باشیم بسیار مفید هستند چون در غیر این صورت واقعا هزینه خود را هدر داده ایم و باعث رکود اقتصادی در این صنعت خواهیم شد.

·          نقش اینترنت در توسعه گردشگری به عقیده شما چیست؟

اینترنت به عقیده من کلیدی ترین نقش پس از سیاست های کلان دولتی و خصوصی را در صنعت گردشگری برعهده خواهد داشت بدون تردید همگی ما مدتی از طول روز را در دنیای مجازی مشغول سیر و سیاحت هستیم. بسیاری از همین گشت و گذارهای مجازی مقصد بعدی سفرهایمان را تعیین و مشخص می کند این جنبه عمومی استفاده از دنیای مجازی اما در مورد بخش تخصصی و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری باید اینگونه گفت که بسیاری از شرکت های سرمایه گذار در صنعت گردشگری از این اهمیت مطلع هستند و سعی می کنند مشتریان خود را از میان گردشگران مجازی تشویق به سفر کنند.

·         نظر شما درباره همکاری رسانه ای جهت بسط و گشترش صنعت گردشگری در جهان چیست؟

نقش و تاثیر گذاری رسانه ها نه فقط در گردشگری بلکه در تمام جهات جامعه برهمگان روشن و مشخص است . من فکر کنم حضور در رسانه ها یک نیاز مبرم برای همه سنایع است نه فقط برای سیاستمداران و شعارهایشان بلکه حتی برای ساده ترین تولیدات نیز ما به همکاری رسانه ها نیازمند هستیم. اما درباره گردشگری نقش رسانه ها کمی حساس تر خواهد بود من امیدوارم روزنامه نگاران فنلاندی به ایران بیایند و واقعیت گردشگری ایران را به کشورشان معرفی کنند کاری که رسانه ها ی ایران هم می توانند به خوبی انجام دهند البته همین جا از روزنامه نگاران ایرانی نیز دعوت می کنم تا به فنلان سفر کنند و جاذبه های فنلاند را برای مخاطبانشان توصیف کنند.

·         آیا ایران برای گردشگران خارجی جذاب است؟

بدون هیچ فکری جواب شما مثبت خواهد بود ایران کشوری است با صدها جذابیت برای گردشگران عمومی و البته متخصصان. به عقیده من حتی اگر از بحث گردشگری عمومی بگذریم متخصصان زیادی می توانند به ایران و جاذبه های آن به عنوان یک منبع تحقیق توجه کنند به عنوان مثال من علاقمند هستم مسئولان شهرداری کشورم را به ایران دعوت کنم تا نحوه تزئین پارک ها و فضای سبز مناطق مختلف شهر تهران را ببینند و نمونه سازی کنند یا اینکه نصب وسایل ورزشی در فضای عمومی برای ارتقای روحیه نشاط در جامعه واقعا از نظر من جالب بود که ایران انجام داده است بخصوص این موضوع در شهر تهران به چشم می خورد.

·         آیا در فنلاند دانشگاهی که دروس گردشگری تدریس شود وجود دارد یا خیر؟

شاید دانشگاهی که صرفا در این رشته تدریس داشته باشد وجود ندارد اما آموزشگاههای بسیار زیادی هستند که متناسب با درخواست  دانش آموزان بین المللی آماده شده اند که به صورت اختصاصی به آموزش نیروهای متخصص در صنعت گردشگری اقدام می کنند .

·         نظر شما درباره گردشگری دریایی چیست؟

این بخش از گردشگری به تازگی در اقصی نقاط جهان بسیار مشهور شده است می دانید که دریای بالتیک یکی از مسیرهای اصلی عبور و مرور کشتی های تفریحی است و البته کشور من هم نامی آشنا در گردشگری دریایی . من فکر می کنم ایران هم با توجه به اقلیم خود می تواند به این رشته بپردازد و از آن درآمدزایی کند. سواحل شمالی و جنوبی ایران واقعا سرمایه ای هنگفت در اختیار این کشور است  که می توانند پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی در خاک خود باشد.

·         نظر شما درباره گردشگری زمستانی ایران چیست؟

من فکر می کنم شما بهترین ها را در اختیار دارید چون نوع برف ایران به صورت پودری است نه یخ بنابراین می توانید روی این موضوع حسابی تبلیغ کنید تا گردشگران لذت واقعی اسکی روی برف را تجربه کنند.

·         ماشین مورد علاقه شما چیست؟

برند آئودی ماشین مورد علاقه من است ولی من در حال حاضر من فقط دوچرخه دارم

·         رنگ مورد علاقه شما چیست؟

آبی و سپید . آبی از آبی بیکران دریاها و سپید به رنگ برف

·         اگر قصد مقایسه فرودگاه بین اللملی تهران با فرودگاه بین المللی پایتخت کشورتان را داشته باشید چه می گویید؟

امیدوارم همانطور که به عقیده من ایران پل ارتباطی بین شرق و غرب منطقه است شاهد رونق حضور گردشگران بسیاری در این فرودگاه باشیم اما هم اکنون هنوز به عقیده من این فرودگاه جای توسعه دارد.

·         ایران را در یک کلمه توصیف کنید.

جذاب و دیدنی

·         نظر شما درباره مردم ایران چیست؟

 خیلی خون گرم و مهمانپذیر

·         سطح زبان انگلیسی مردم ایران را چگونه دیدید؟

سطح زبان انگلیسی مردم ایران بسیار مناسب است من در هر فروشگاه و مغازه ای که وارد شدم فروشندگان و مردم عادی می توانند کاملا با من ارتباط برقرار کنند و این موضوع برای من خیلی جالب

·         ورزش مورد علاقه شما چیست ؟

 من علاقمند به شنا و دوچرخه سواری هستم

·         تیم ورزشی مورد علاقه شما در ایران چیست ؟

من به تیم فوتبال استقلال علاقمند هستم و جزو طرفداران این تیم هستم.

 کامل 30/11/91


 
 
60 هزار کیلومتر در ایران رانندگی کرده ام
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

برند اربل از سفرهایش در ایران می گوید

آلمان کشوری است که برای همه جهانیان شناخته شده و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری در دهکده جهانی دارای رتبه ای بسیار مناسب است و هر ساله میلیون ها نفر را از سراسر جهان به خود جلب می کند . اما این کشور اروپایی برای ما ایرانیان از قدیم الایام علاوه بر کشوری دیدنی یادآور دو برند معروف اتومبیل بوده است .

همین موضوع باعث شده تا بسیاری از مردم ایران هر ساله به این کشور سفر کنند و از دیدنی هایش لذت ببرند ، ولی این بار می خواهیم جاذبه های گردشگری ایران را از زبان فردی آلمانی بشنویم نه خاطرات سفر ایرانیان به این کشور سرسبز اروپایی.

به همین دلیل سراغ سفارت کشور آلمان در تهران رفتیم تا اطلاعاتی درباره گردشگران آلمانی که از ایران بازدیدکرده اند بگیریم که متوجه شدیم سفیر این کشور آقای برند اربل 65 ساله، خود بهترین گزینه ماست. درخواست مصاحبه برای ایشان فرستادیم و او نیز با خوشرویی به درخواست ما پاسخ مثبت داد و تیم چمدانی ما را به دفتر کار خود پذیرفت. نکته جالب توجه این است برند اربل  به زبان فارسی مسلط بوده و می تواند کتابهای سعدی، حافظ و دیگر کتابهای زبان فارسی را به راحتی بخواند و مطالعات بسیار زیادی هم درباره تاریخ و تمدن ایران داشته است.

1.      شما چه مدت هست که در ایران مشغول به کار هستید؟

من 5/3 سال هست که به عنوان سفیر آلمان در خاک ایران حضور دارم و چند ماه دیگر یعنی اوایل تابستان ماموریت من تمام خواهم شد و بازنشسته خواهم شد.

2.      قبل از ایران در کشورهایی ماموریت داشتید؟

در بغداد و قاهره به عنوان سفیر آلمان در این کشورها بوده ام

3.      قبل از اینکه به ایران سفر کنید آیا با ایران آشنا بودیده اید؟

بدون شک هر شخص قبل از سفر اطلاعاتی از کشور مقصد خود مثل، آداب و رسوم ، فرهنگ ، اقتصاد ، شرایط سیاسی و بطور کلی اطلاعات مورد نیازش می گیرد. اما من قبل از اینکه به عنوان سفیر آلمان به ایران بیایم با این کشور خوب آشنا بودم چون سه بار قبل از آن به کشور شما سفر کرده بودم. اولین بار سال 1342 وارد ایران شدم در آن زمان 15 ساله و دانش آموز بودم . بار دوم هم سال 1346 دوباره آمدم ایران و آخرین بار هم قبل از ماموریت کاری خودم به عنوان سفیر آلمان، سال 1350 شمسی بود که به ایران سفر کردم.

4.      پس از پایان ماموریت کاری و بازنشسته شدن شما آیا دوباره به ایران خواهید آمد ؟

بله، چون ایران کشور بسیار زیبایی هست و حتما به این کشور سفر خواهم کرد، من دوستان زیادی در ایران دارم .

5.      چرا سه بار به ایران سفر کردید؟

پدرم علاقمند به سفر بود اولین بار که به ایران آمدم همراه پدرم از آلمان تا ایران را با اتومبیل شخصی پدرم امدیم و دومین بار تا افغانستان هم سفرمان را ادامه دادیم که تجربه ای شگفت انگیز برای من در سنین نوجوانی بود اما سومین بار از آلمان تا ایران پرواز کردیم ولی داخل خاک ایران با اتوبوس سفر کردیم . بله من حدود 60 هزار کیلومتر در ایران شخصا رانندگی کردم این یعنی کلی تجربه و خاطرات از ایران .

6.      اولین روزی که به عنوان سفیر آلمان وارد خاک ایران شدید چه تفاوتی را در ایران دیدید و چه حسی داشتید؟

من پس از آخرین سفر به ایران 38 سال بعد دوباره به ایران آمدم بنابراین تفاوت های زیادی را دیدم . ایران در این مدت پیشرفت های زیادی در زمینه آموزشی داشته است و خیلی چیزها هنوز مثل قبل بود مثل میدان امام اصفهان، تخت جمشید اما به نظر من زیر ساختهای کشور ایران خیلی بهتر شده بود و ایران را کشوری مدرن تر از قبل دیدم. البته من 50 سال پیش به ایران آمده بودم که شاید زیاد مقایسه کردن آن با حال مناسب نباشد اما می توان گفت تغییرات اساسی در کشور ایران رخ داده است. مثلا 50 سال پیش به روستایی سفر کرده بودم و وقتی چندی پیش دوباره به آنجا سفر کردم خود این روستا به عنوان جاذبه ای برای گردشگران تبدیل شده بود.

7.      نظر شما درباره مردم ایران چیست؟ آیا واقعا مهمانواز هستند یا خیر؟

مهمانوازی ایرانی ها زبانزد عام و خاص بوده است و خیلی کم در گوشه و کنار جهان مردمی با این ویژگی را می بینید. نکته جالب این بود برای من که ایرانی ها واقعا قصد کمک به من را داشتند .

8.      آیا شما به عنوان سفیر آلمان این نظر را درباره مردم ایران دارید یا یک گردشگر خارجی؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردم من 3 بار به عنوان توریست به ایران سفر کرده بودم و پس از حضور دوباره خودم وقتی سفر می روم به عنوان یک گردشگر نظر می دهم نه سفیر آلمان چون ماموریت های اداری من به عنوان سفیر همه چیز برنامه ریزی شده است پس در یک سفر عادی می توان با مردم آشنا شد و نظر داد.

9.      دقت اطلاعاتی که مردم به شما می دهند چه میزان بوده است؟

ایرانی ها وقتی با یک فرد خارجی مواجه می شوند شاید خیلی دقیق تر از همیشه برخورد می کنندو اگر نیاز به کمک داشته باشی با وسواسی خاص به شما کمک می کنند مثلا اگر آدرس بپرسید اینگونه پاسخ خواهند داد دویست متر بعد از فلکه، سمت چپ ساختمانی آبی رنگ این بیانگر اهمیت کمک رسانی بین ایرانیان است اما نکته جالب اینکه مردم ایران کشور خودشان را کاملا خوب می شناسند.

10.  چند شهر ایران را تا کنون دیده اید؟

واقعا تا کنون نشمرده ام اما تقریبا کل ایران را دیده ام و فقط فکر می کنم 4 شهر را هنوز ندیده ام. بیرجند ، زاهدان ، زابل و ایلام این شهرها هستند. دقیقا اگر بخواهم بگویم 29 استان از 31 استان ایران را تا کنون دیده ام. البته با پدرم برخی از شهرهای یاد شده را دیده ام اما واقعا شاید به خاطر آوردن خاطرات سفرهای آن زمان کاری ساده نباشد.

11.  بهترین شهر ایران از نظر شما کدام است؟

اصفهان و یزد از نظر من بهترین بوده اند اما واقعا همه جای ایران امتیازات مخصوص به خود را دارد که نمی توان آنها را از هم تفکیک کرد وقتی از اصفهان صحبت می کنم شکوه این شهر باعث انتخابش شده ولی وقتی از یزد می گویم کویرهای آن بسیار جذاب است و به نوعی وجه تمایز از دیگر شهرهای ایران است.

12.  با توجه به سفرهای زیاد شما در ایران آیا خدمات گردشگری مورد نیاز خودتون را به راحتی به دست آورده اید؟

هتل های سنتی ایران بسیار خوب هستند واقعا طرح جالبی بوده که خانه های قدیمی را به هتل تبدیل کرده اند ولی مشکل اینجاست که این هتل ها همیشه پر هستند و شما باید از قبل با برنامه سفر کنید تا بتوانید از این خدمات استفاده کنید . در مورد خدمات گردشگری شاید برخی از مسیرها زیاد مناسب نباشد آنهم به دلیل فاصله زیاد شهرها از یکدیگر باشد اما بطور کلی پاسخ من مثبت بوده و معمولا نیازهای خودم را به راحتی به دست آورده ام . به عنوان مثال مسیر طبس شاید مراکز اقامتی زیاد نباشند اما بازهم در حد امکان و قابل قبول است به نوعی شرایط خوبی مهیاست .

13.  طی سفرهای شما آثار باستانی ایران توجه شما را جلب کرده یا مردم ایران؟

هر دو مورد برای من جذاب بوده است چون ایران یعنی فرهنگ مردم و آثارباستانی آن در کنار یکدیگر و به عقیده من به تنهایی باید به دنبال نامی متفاوت برای این سرزمین باشیم.

14.  می توانید آثار باستانی ممتاز را از نظر خودتان برشمرید؟

تخت جمشید، جغازنبیل، کنار صندل ، زیگورات، آثار باستانی و فرهنگی جیرفت

15.  چه چیزی در جیرفت نظر شما را به خود جلب کرده که از آن یاد می کنید؟

اول اینکه منطقه باستانی جیرفت تازه سال 2002 میلادی کشف شده است که در واقع پل میان تمدن ایران باستان و هندوستان بوده است. یا اینکه این تمدن هنوز هیچ اسمی نداشته و تازه کشف شده است. گواهی قدمت این فرهنگ و تمدن اجناس و مصنوعات کشف شده در بستر رودخانه است. درباره فرهنگ مردم ایران باید بگویم که تنوع اقوام و زبان های مختلف ایران برای من خیلی جالب بوده و هست.

16.  درباره تنوع فرهنگی ایران صحبت کردید می توانید بیشتر توضیح بدهید؟

گوناگونی فرهنگ ایران برای من بسیار جالب بوده به این صورت که در گوشه و کنار ایران می توان تمام اقوام ایرانی مثل کرد، لر، بلوچ، بختیاری ، ترک ، عرب و دیگران را کنار هم دید این موضوع بسیار جالب است که این همه تنوع قومیت و فرهنگ چقدر خوب کنار هم زندگی می کنند و از زندگی خود لذت می برند . به عقیده من این موضوع سنت 2500 ساله ایران هست که این اقوام به عنوان ایرانی در سرزمینی کهن کنار هم به زندگی مشغول هستند و شاد زندگی می کنند.

17.  چقدر با این اقوام ایران آشنا هستید؟

من تقریبا با بیشتر آنها آشنا هستم کوچ عشایر ایران در فصل بهار و زمستان یکی زیباترین اتفاقات برای من در ایران است .

18.  آیا از جشنواره کوچ عشایر در تهران که نمادی برای این گروه بود بازدید کردید؟

بله، دوبار از این جشنواره دیدن کردم و بهترین بخش این بازدید ها زمانی بود که غذاهای عشایر را مزه کردم واقعا خوشمزه بودند

19.  آیا واقعا طبیعت ایران به عقیده شما برای گردشگران خارجی جذاب است؟

بدون تردید جواب شما مثبت خواهد بود. خیلی از گردشگرانی که وارد خاک ایران می شوند صرفا برای سفر در دامن طبیعت این کشور می آیند به عنوان مثال تعداد زیادی هرسال برای کوهنوردی به ایران می آیند . بطور کل جنگل ، کویر ، کوه و دشت های ایران بسیار جذاب هستند.

20.  به کویرهای ایران اشاره کردید زیبا ترین منظره کویری که در ایران دیدید کدام بوده است؟

در شمال شهداد کلوت های کویری بهترین و زیباترین منظره کویری ایران برای من است بعد از آن وقتی از طبس به کرمان می روید نایبندان هم بسیار زیبا بود.

21.  نظر شما درباره حاشیه دریا خزر چیست؟

شمال ایران یعنی دریای خزر، بله خیلی زیاد من به این منطقه سفر کرده ام، همسرم از بوی شالیزارها، پرتقال و نارنج خوشش می آید بنابراین همیشه در فصول مختلف به این منطقه سفر کرده ایم بطور کلی از بندر ترکمن تا آستارا را کاملا دیده ام .

22.  به نظر شما کدام شهر شمالی ایران زیباتر از بقیه بود؟

بندر ترکمن زیبا و خاطره انگیز است بخصوص آشورا ده که درواقع زمانی در تصرف روسها بوده است به عنوان یکی از خاطره های من از این شهر است. اما بدون تردید از زیبایی های منطقه رامسر نیز نمی توان گذشت به این دلیل که کوهها به دریا نزدیک شده اند.

23.  نظر شما درباره غذاهای دریایی در این منطقه چیست؟

من زیاد علاقه ای به غذاهای دریایی ندارم اما همسرم واقعا علاقمند به این نوع غذاهاست

24.  در شمال ایران چه چیزی توجه شما را به خود جلب کرد؟

اگر از طبیعت زیبای منطقه بگذریم حجم گسترده ساخت و ساز در منطقه توجه من را به خود جلب کرد.

25.  به طبیعت منطقه اشاره کردید نظر شما درباره جنگل های شمال ایران چیست؟

واقعا بی نظیر هستند به عنوان مثال ناهارخوران در گرگان یکی از زیباترین جنگل هایی بوده که من در ایران دیدم اما در بخش جنوبی این منطقه که به کردکوی می رسید مناظر واقعا زیبایی را خواهیددید همسر من عکسی از این منطقه گرفته و در صفحه فیس بوک خودش قرار داده که اکثر دوستان او فکر می کنند این یکی از مناطق جنگلی آلمان است. هیچ کس باور نمی کرد که این یکی از جنگل های ایران است.

26.  آیا شهر یا منطقه ای در ایران هست که شما را به یاد آلمان بیاندازد؟

بله ، منطقه کلاردشت ، وقتی در دامنه های کوهستانی این شهر راه می روی و دامهای روستائیان را می بینی واقعا من یاد روستاهای آلمان می افتم بخصوص وقتی زنگوله های گردن این حیوانات را می بینم و صدای آنها را می شنوم خاطراتی بسیار شیرین برای من دوباره زنده می شود. در منطقه لرستان و طبیت این شهر که قدم می زنم نیز یاد کوهستان آلپ در کشورم می افتم

27.  آیا تا به حال هنگام نوروز به شمال ایران سفر کرده اید؟

بله یکبار همسرم به من گفت حالا که همه ایرانیان هنگام تعطیلات نوروز به سمت شمال ایران می روند ماهم برویم اینطور شد که 11 ساعت در ترافیک جاده همراه ایرانیان به شمال کشور سفر کردیم و تجربه واقعی سفر به نوروز را داشتیم.

28.  آیا از شمال ایران صنایع دستی هم خریدید؟

البته فرشهای این منطقه بسیار زیبا بودند ولی ما قصد خرید نداشتیم . خیر چیزی از این منطقه نخریدیم

29.  نظر شما درباره خوراکی های محلی ایران چیست؟

بطور کلی بخشی از سفر یعنی تجربه غذاهای محلی آنجا مثلا وقتی من تبریز می روم بدون تردید کوفته تبریزی جزو یکی از وعده های غذایی من خواهد بود .

30.  هنگام سفرهایتان در ایران از وسیله نقله شخصی خودتان استفاده می کنید یا ترجیح می دهید با هواپیما سفر کنید؟

بطور کلی من با وسیله نقلیه خودم سفر می کنم چون عقیده دارم با این روش می توان مناظر و طبیعت منطقه را بهتر درک کرد بنابراین اکثر سفرهایم را با اتومبیلی شخصی خودم سفر کردم و باید بگویم که من 60 هزار کیلومتر در جاده های ایران رانندگی کردم اما برخی از شهرهای ایران مثل جزایر خلیج فارس یا شهرهایی که قبلا به آنها سفر کردم مثل مشهد  از هواپیما استفاده کنم.

31.  حالا که شما 60 هزار کیلومتر در ایران رانندگی کردید نظر شما درباره رانندگی ایرانیان چیست؟

برخلاف نظر دیگران من نظر مثبتی نسبت به رانندگی ایرانیان در مقابل کشورهای دیگر دارم البته ترافیک در برخی شهرهای ایران مثل تهران شاید دردسر ساز باشد اما بطور کلی رانندگی ایرانیان بخصوص در جاده ها مناسب است.

32.  به جاده های ایران اشاره کردید آیا جاده های ایران مناسب رانندگی گردشگران خارجی است یا خیر؟

جاده های ایران واقعا یکی از امتیازات ایران برای حضور گردشگران خارجی است حتی در دورافتاده ترین نقاط ایران جاده های مناسبی برای رانندگی وجود دارد من این تجربه را دارم بنابراین پاسخم مثبت است.

33.  آیا تابلوهای جاده ای ایران قابل درک برای خارجی ها هست یا خیر؟

بله ، البته باید یادآوری کنم که بسیاری از علائم بین المللی هستند اما دوزبانه بودن تابلوهای جاده ای و راههای ایران کمک مناسبی برای حضور این گردشگران است هرچند دربرخی از نقاط تابلوها فقط به زبان فارسی هستند ولی چون من می توانم فارسی بخوانم هیچ مشکلی برای من نبوده.

34.  وقتی نام ایران را می شنوید اولین کلمه ای که ذهن شما می گذرد چیست؟

اولین کلمه که از ذهن من عبور می کند معنی ایران یا همان کشور آریایی هاست. چیزی که 400 سال از میلاد مسیح با دو کوچ بزرگ از اروپای شرقی به وجود آمده است.

35.  اولین خاطره شما از ایران چیست؟

اولین خاطره من مربوط به سن 15 سالگی من است وقتی که با پدرم به ایران سفر کرده بودم و تصویری از میدان امام اصفهان در ذهن دارم که همیشه با شنیدن نام ایران آن تصویر از مقابل چشمانم عبور می کند. نقاشی های روی کاشی های این میدان که سنبل ایران باستان است واقعا خاطره ای زیبا از ایران در ذهن من خواهد بود.

36.  وقتی بعد مدتها دوباره به میدان امام رفتید آیا تصویری مشابه اولین بار خودتون از این میدان را دیدید؟

آن تصویری که در ذهن من از گذشته این میدان بود هنوز هم همان شکل بود . هنوز هم درشکه ها دور این میدان حرک می کنند ولی نکته جالب اینکه اتومبیل ها فقط مجاز به عبور از ضلع شمالی این میدان دارند و اجازه دور زدن دور میدان را ندارند این نکته باعث شده که حال و هوای میدان امام مثل گذشته باشد.

37.  آیا تاکنون برای مرور خاطرات گذشته خودتان در این میدان قدم زده اید؟

شاید دهها بار برای مرور گذشته خودم در ایران و حتی زندگی خودم در این میدان تاریخی ایران قدم زدم ، هرگاه هیاتهای سیاسی یا تجاری از آلمان به ایران می آید یکی از مقاصد ما این میدان است بنابراین من بارها و بارها در این میدان قدم زدم و خاطراتم را مرور کرده ام.

38.  آیا تا به حال از برج آزادی تهران و میلاد بازدید کرده اید؟ لطفا آنها مقایسه کنید.

برج میلاد خیلی زیباست البته وقتی هوای تهران پاک باشد و بتوانیم تمام شهر تهران را ببینیم . شاید غذا خوردن در رستوران این برج خاطره ای زیبا برای هر فرد بازدید کننده باشد. اما برج آزادی نمایانگر قدمت و مهندسی زیبا در ایران است که طراحی آن چیزی شبیه به معماری ساسانی و مدرن در ایران است ولی وقتی می خواهیم دو برج را با یکدیگر مقایسه کنیم می توانم بگویم که تداوم و روند معماری کهن تا مدرن را می توان در این دو برج تهران دید.

39.  آیا تا به حال از بالای برج میلاد عکسی گرفته اید؟

بله وقتی هوای تهران پاک باشد و بتوانید عکسی بگیرید که پشت شما رشته کوه البرز واقع شده باشد واقعا زیباست و من هم تعداد زیادی عکس با همین ضمینه از بالای برج میلاد گرفته ام.

40.  همانطور که می دانید پایتخت هر کشور به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آن کشور است آیا تهران هم جاذبه خوبی برای گردشگران خارجی است یا خیر؟

به عقیده من تهران شهر رمانتیک شرقی نیست.

41.  شهر رومانتیک شرقی در ذهن شما چیست لطفا توضیح دهید.

مثلا وقتی من در قاهره بالای برجی مثل برج میلاد می ایستم چند صد مناره تاریخی در شهر می بینم و حال هوای سنتی و شرقی را در این شهر می بینم اما درباره تهران اینگونه نیست.

42.  برگردیم به تهران خودمان

تهران بیشتر مثل شهرهای اروپایی است و زیاد نمی توانیم باستانی بودن شهرهای شرقی را در این شهر حس نمی کنم البته تهران زیاد هم قدیمی نیست چون حدود 220 سال هست که شهر نشینی در آن رایج شده است . ولی من همیشه به بازدید کنندگان تهران می گویم که این شهر را دست کم نگیرید چون آثار تاریخی بسیاری را در دل خود جای داده است فقط باید به دنبال آنها بگردید. مثلا امارت مسعودیه و موزه مقدم که کاملا در هیاهوی شهری تهران گم شده اند اما علاقمندان بدون تردید آنها را حتی در این هیاهو نیز می بینند. کارونسراها ، سرقبرآقا از جمله این مناطق هستند که واقعا باید آنها را جستجو کرد مثلا همین خیابان ناصر خسرو (سرای روشن) فقط مغازه نیست . یا امارت دارالفنون .

43.  چه چیزهایی در تهران نظر شما را جلب کرده است؟

موزه های بسیار زیادی در تهران وجود دارد . موزه جواهرات ، موزه نیاوران ، موزه فرش، موزه آبگینه ، موزه سکه و اسکناس، موزه معاصر و ...

44.  آیا شما موزه های ایران راهم دیده اید؟

بله تقریبا همگی آنها را دیده ام فکر می کنم به غیر از برخی کشورهای اروپایی وآمریکا موزه های ایران آثار زیادی را در خود جای داده اند البته در موزه هنرهای معاصر گاهی اوقات هنرمندان آلمانی نمایشگاه برگزار می کنند. البته گالری های بسیار مدرنی در تهران جود دارد.

45.  نظر شما درباره هنرهای مدرن در تهران چیست؟

من وقتی در افتتاحیه این گالری ها حضور دارم متوجه می شوم که هنرهای مدرن در تهران خیلی طرفدار به خود جلب کرد و روبه رشد است.

46.  به کدام شهرهای مذهبی ایران سفر کردید؟

مشهد، قم ، ری ، شیراز سفر کردم و هر کدام برای من جذابیت های بسیار زیادی داشت ، حس زائران این اماکن مذهبی برای من خیلی جالب است وقتی شما می بینید که مردم همگی از خدای خود خواسته ای دارند و همگی کنار هم در این مکان ها مشغول عبادت هستند. من در این باره فیلمی هم دیده ام که این حس برای من دوباره زنده شد .

47.  نام فیلم چه بود؟

هر شب تنهایی با بازی خانم لیلا حاتمی

48.  به غیر از این فیلم آیا فیلم دیگری از ایران دیده اید؟

بله ، فیلم های ایرانی در آلمان از اعتبار بالایی برخوردارهستند  بنابراین من با فیلم های ایرانی بیگانه نیستم بخصوص چون من زبان فارسی را متوجه می شوم . جدایی نادر از سیمین، درباره الی، فیلم های کیارستمی ، خانه دوست کجاست .

49.  همانطور که می دانید آئین عاشورا یکی از جاذبه های مذهبی ایران است آیا تا کنون این مراسم را دیده اید؟

بله

50.  کمی بیشتر توضیح دهید.

آئین عاشورا یکی از نقطه تمایزات بین شیعه و سنی در اسلام است . من در کشور های اسلامی مختلفی بوده ام به همین دلیل آئین و روشهای مختلفی را در مراسم عاشورا دیده ام به عنوان مثال روش عزاداری مردم لبنان با ایران کاملا متفاوت است . درباره مراسم عاشورای ایران می توان گفت که این مراسم در کشور ایران بومی شده است. من مراسم عاشورا را در خیلی از شهرهای ایران دیده ام مثل دامغان، سمنان، کیش، تهران .

51.  عذاداری عاشورای تهران را در کدام محله دیدید، لطفا کمی توضیح دهید؟

تجریش اطراف امام زاده صالح، طی این مراسم بیشتر مردم نذری می دهند غذا، نوشیدنی یا هرچیزی که نذر کرده باشند. مراسم تعزیه خوانی عاشورا را دیده ام اما نکته جالب برای من این بود که حس اندوه و غم بین تمام مردم مشترک است .

52.  نقش رسانه ها در جذب گردشگران خارجی به ایران چیست؟

به عقیده من رسانه ها می توانند نقش بسیار سازنده و کلیدی را برای توسعه گردشگری ایفاء کنند اما باید این موضوع را بخواهند یا اینکه برنامه ای دقیق برای آن داشته باشند. به عنوان مثال در تلویزیون آلمان برنامه ای پخش شده درباره راهپیمایی گروهی از گردشگران آلمانی از قله البرز تا پارک ملی گلستان  یا اینکه برنامه ای رادیویی درباره دیدنی های تنگه واشی نزدیک تهران از یکی از شبکه های رادیویی آلمان پخش شد . این برنامه ها واقعا می توانند شرایط مثبتی را برای رشد گردشگری کشورها مهیا کند.

53.  آیا تصمیمی هم برای توسعه اینگونه برنامه در شبکه های آلمانی دارید؟

البته باید یادآوری کنم که این موضوع زیاد در حیطه کاری ما نیست بلکه کشور ایران باید شرایط آن را مهیا کند اما علاقمند هستم که اینگونه برنامه ها در رسانه های تصویری و مکتوب آلمان درباره جاذبه های گردشگری ایران بیشتر باشد ولی مشکل اساسی اینجاست که مسئولان یا تولید کنندگان برنامه های رادیو و تلویزیونی یا خبرنگاران آلمانی برای ورود به ایران نمی توانند راحت ویزا دریافت کنند تا این کار انجام شود. من در این باره بسیار متاسفم چون وقتی خبرنگاران امکان حضور در منطقه ای را نداشته باشند بنابراین حجم تولید خبر هم کاهش خواهد یافت تاسف من برای این است که خیلی می توان درباره جاذبه های ایران برنامه ساخت ولی هنوز بستر آن مهیا نشده است.

54.  آیا در جهت عکس شما علاقمند هستید که برنامه ای درباره دیدنی های آلمان در ایران پخش شود یا خیر؟

در مورد آلمان شاید کمی شرایط متفاوت باشد به این دلیل که آلمان زیرساخت های گردشگری بسیار مناسبی را در اختیار دارد بنابراین اطلاعات بسیار گسترده ای از جاذبه های گردشگری آلمان در دسترس عموم وجود دارد به عنوان مثال می دانیم که هرساله نمایشگاههای بسیار معتبر گردشگری در کشور من برگزار می شود که ایران هم در این نمایشگاه ها شرکت می کند  بنابراین شاید در رابطه با معرفی جاذبه های گردشگری آلمان در رسانه های ایران شرایط خود به خود مهیاست و نیاز به فراهم کردن امکانات خاصی نیست.

55.  آیا آماری از گردشگران ایرانی که وارد خاک آلمان می شوند در اختیار دارید؟

آمار دقیقی از گردشگران ایرانی در دست ندارم اما سفارتخانه آلمان در تهران سالانه حدود 35 هزار ویزا صادر می کند که این تعداد شامل کسانی که برای دیدن اقوام خود به آلمان سفر می کنند یا بازرگانان ایرانی هستند که به آلمان سفر می کنند.

56.  آیا آماری از گردشگران آلمانی که وارد خاک ایران شده اند را در اختیار دارید؟

آخرین اطلاعاتی که در اختیار دارم مربوط به سال 2009 میلادی است که حدود 35 هزار آلمانی به صورت گردشگر وارد خاک ایران شدند اما باتوجه به اطلاعات جدیدی که در اختیار دارم این رقم کاهش پیدا کرده است.

57.  آیا دلیل سفر این تعداد آلمانی به ایران را می دانید؟ این گروه به دنبال چه چیزی وارد خاک ایران شدند؟

 توریست های آلمانی که وارد خاک ایران شده اند بیشتر به دنبال جاذبه های فرهنگی و باستانی ایران بوده اند تا تفریحات ساحلی یا دیگر موارد .

58.  نظر شما درباره عید نوروز چیست؟

نوروز مهمترین جشن ایرانیان است که شاید با هیچ جشن دیگری در این کشور قابل مقایسه نباشد و این نکته بسیار جالب است که این سنت بیش از 3000 سال ادامه پیدا کرده و هنوز هم پرشور و هیجان برگزار می شود. این مراسم به غیر از ایران در برخی از نقاط آسیای مرکزی نیز برگزار می شود. دوهفته جشن مردم در این مراسم بیانگر اهمیت آن بین مردم ایران است.

59.  یک خاطره از اولین نوروزی که در ایران بودید تعریف کنید؟

 اولین خاطره من مربوط به سه سال پیش نوروز است ترافیک چند هفته قبل از نوروز اولین خاطره من از این ایام بود که همیشه وقتی درباره آن صحبت می کردم همه می گفتند بعد از تعطیلات این ترافیک کمتر خواهد شد. بسیاری از مردم عقیده دارند تهران در ایام نوروز بهترین مکان برای اقامت خواهد بود چون ترافیک بسیار کمی در شهر خواهد بود امسال من هم قصد دارم در تهران بمانم.

اما شور و حال ایام قبل از نوروز برایم بسیار جالب بوده همه در حال تمیز کردن ، خرید ، پختن هستند و این حال و هوایی بسیار جالب بین مردم ایران است البته گاهی اوقات هم آقایون از تمیزکاری های شب عید گله مند هستند .

60.  آیا از مراسم آخرین چهارشنبه سال (چهارشنبه سوری) در ایران اطلاعی دارید؟

بله ، سه سال پیش دعوت بودیم برای این مراسم که خیلی جالب بود خانوادگی بودن این جشن برایم جذاب بود، همه دور هم جمع شده بودند و شادی می کردند .

61.  بهترین غذای ایرانی از نظر شما چیست؟

چلوکباب کوبیده که آسانترین غذای ایرانی است

62.  آیا این غذا را به دیگران (آلمانی ها ) هم توصیه می کنید؟

من اولین بار وقتی 15 ساله بودم این غذا را خوردم و هنوز هم مزه آن را فراموش نکرده ام بنابراین بدون تردید به همه توصیه خواهم کرد. البته من یک همشاگردی ایرانی در آلمان داشتم که شنبه ها همیشه این غذا را تهیه می کرد به همین دلیل بهترین غذای ایرانی برای من کباب کوبیده بوده و هست.

63.  اولین باری که وارد محوطه باستانی پاسارگاد شدید چه احساسی داشتید؟

وقتی وارد این محوطه شدم سادگی آن برای من جلب توجه کرد ولی با کمی تامل متوجه بزرگی تاریخ هخامنشیان خواهیم شد. اما وقتی از این محوطه باستانی به پرسپولیس رفتم متوجه عظمت هخامنشیان در ایران شدم که برای مدتی بر ایران حکومت کردند بصورتی که آثار آن دوران هنوز هم در فرهنگ مردم ایران دیده می شود. اگرچه من عقیده دارم شاید در گوشه و کنار جهان حکومت هایی به بزرگی هخامنشیان بوده اما حکومت آنها زیاد با دوام نبوده و پس از بین رفتن ها کم کم به دست فراموشی سپرده شد ولی حکومت هخامنشیان در ایران هم در زمان خودشان باشکوه بود و هم در حال حاضر در زندگی مردم قابل درک است. به عقیده من اگرچه این حکومت به وسیله اسکندر ویران شد، اما هویت و آثار آن دوران هنوز هم در بین مردم ایران وجود دارد که

می توان از انتخاب نام های کوروش ، داریوش و ... برای فرزندانشان آن رامتوجه شد .

64.  چه رنگی دوست دارید؟

آبی

65.  اگر بخواهید اتومبیل شخصی برای خودتان بخیرد چه برندی را انتخاب خواهید کرد؟

فولکس واگن

66.  برند موبایل شما چیست؟

ارزان ترین چیزی که وجود دارد

67.  وقتی اسم ایران را می شونید اولین کلمه ای که از ذهن شما می گذرد؟

میدان امام

68.  وقتی اسم آلمان را می شونید اولین کلمه که از ذهن شما می گذرد چیست؟

مونیخ

 

پایان

28/12/91


 
 
ریال ایران به دریایی از نور تکیه زده است
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

پشتوانه پولی ایران؛ دریایی از نور

ریال ایران به دریایی از نور تکیه زده است

نگاهی به موزه جواهرات ملی ایران و جایگاه اقتصادی آن در کشور

شاید اهل موزه و گشت و گذار در تاریخ کشورها باشید. وقتی در سالن های مختلف موزه ای قدم می زنید چه احساسی دارید ؟ بدون تردید هنگام بازدید از کالاها یا اجناس تاریخی پشت ویترین موزه خودتان را بخشی از آن زمان احساس می کنید. با این حس سعی می کنید از گذشته و فرهنگ آن مرز و بوم آگاه شوید. اما بدون تردید گاهی هم به قیمت اجناس مقابل رویتان اندیشیده اید . هزار دلار، یک میلیون تومان ، چند میلیارد تومان یا شاید به اندازه اقتصاد آن کشور ارزش داشته باشند. تاکنون هیچ فکر کرده اید گاهی اوقات این موزه ها که محل نگهداری اشیاء تاریخی هستند می توانند جایگاهی غیر از حفظ و نگهداری از فرهنگ کشورها داشته باشند؟ به عقیده شما این اماکن بسیار جذاب چه جایگاهی در اقتصاد یک کشور دارند یا اینکه می دانید ارزش اسکناس داخل جیبتان به اجناس یکی از همین موزه ها بستگی دارد؟ بله درست متوجه شدید ارزش اسکناس داخل جیبتان به اجناس و ارزش یکی از همین موزه ها بستگی دارد.

با این مقدمه ممکن است ذهن شما به سرعت سراغ موزه پول و سکه های تاریخی یا همان تماشاگه پول متمرکز شود. ممکن است به موزه فرش فکر کنید و شاید هم چشم به خزانه ملی دوخته باشید. اما آن موزه که به دنبال آن هستید یکی از همین موزه های پرطرفدار ایران است که هر روز صدها علاقمند و بازدید کننده را به خود جلب می کند، اینقدر عادی که شاید هیچ وقت فکر نکردید دارایی آن پشتوانه پولی کشورمان است و حتی نامش می تواند پشتوانه خوبی برای ریال کشورمان باشد. بله؛ درست پیش بینی کردید این موزه همان موزه جواهرات ملی ایران است که از سال 1334 محل نگهداری با ارزش ترین دارایی ایران بوده است. اگرچه برخی از جواهرات آن با تاسیس بانک ملی در سال 1316 شمسی در اختیار خزانه آن بانک قرار داشت اما در نهایت با تاسیس بانک مرکزی از سال 1334 در خزانه ای زیر نظر این بانک و مساحت حدود 1000 متر مربع نگهداری شده اند. این موزه یا همان خزانه جواهرات ملی از بدو تاسیس خود تا کنون به عنوان یکی از گنجینه های بی بدیل جهان با انواع و اقسام جواهرات تاریخی و ارزشمند خود علاوه بر معرفی توانایی جواهرسازان و هنرمندان ایرانی در کنار تمدن کشور به حفظ پول ملی کشورمان نیز کمک کرده است.

بدون تردید حالا که نام این موزه بی بدیل را متوجه شده اید به یاد الماس بسیار معروف دریای نور افتاده اید ، اما درنظر داشته باشید که این الماس 182 قیراطی تنها برگ زرینی از این مجموعه عظیم و ارزشمند است . برگ زرینی که با ارزش خود همواره به عنوان نمادی از تمدن و ثروت ایران زمین بوده و خواهد بود.

این جواهرات چه رازی در دل دارند؟

بطور کلی تا قبل از پادشاهان صفوی کمتر حاکم یا حکمرانی در ایران آن زمان بود که به فکر جمع آوری یا نگهداری سنگهای قیمتی و جواهرات باشد. بلکه برخی از سنگ های قیمتی یا طلا به صورت سرمایه ای در دست تجار و افراد متول جا به جا می شود.

 اما از این تاریخ به بعد (907 تا 1114 هجری قمری) به دستور حکام وقت سفرایی برای خریداری و جمع آوری جواهرات و سنگ های قیمتی به کشورهای اطراف یا دور دست مثل ایتالیا و فرانسه فرستاده شدند و با این کار اولین گام برای جمع آوری و حفظ و نگهداری گنجینه ای گرانبها در خزانه حکومت برداشته شد.

این سنگها یا زیورآلات گرانبها در خزانه سلطنتی و در پایتخت آن دوران یعنی شهر اصفهان نگهداری می شدند. با حمله محمود افغان به ایران بخشی از این مجموعه گرانبها به تاراج رفت . بخشی از این جواهرات که از مرزهای ایران خارج شده بود به افغانستان امروزی و بخش دیگری به هندوستان رسید.

 به روایت تاریخ برخی از جواهرات تحت اختیار افغانها با همت نادرشاه دوباره به ایران بازگشت و برای گرفتن دوباره بخش دیگری از جواهرات ایران که به هندوستان فرستاده شده بود نامه ای توسط نادرشاه به هندوستان ارسال شد که هرگز توسط هندی ها پاسخی به آن داده نشد. در نهایت نادر شاه در سال 1158 هجری قمری به منظور بازپس گرفتن جواهرات ایرانی تصمیم حمله به هندوستان گرفت که با وارد شدن سپاه نادر به هندوستان حاکم وقت این کشور یعنی محمدشاه گورکانی برای جلوگیری از حمله نادر به سرزمینش علاوه بر جواهرات ایرانی مقداری هم هدایای بسیار ارزشمند برای او فرستاد.

 این هدایا شامل مقدار زیادی وجه نقد، سلاح، جواهرات ، سنگ های قیمتی و پارچه های نفیس بودند . اما طبق اسناد تاریخی بسیاری از این هدایا هرگز وارد خاک ایران نشدند بلکه در میانه راه توسط نادر به والیان یا حاکمان مختلف یا سپاهیان بخشیده و بخشی هم به امام رضا (ع) اهدا شد و در نهایت بخش کوچکی از آن به پایتخت و خزانه سلطنت رسید.

پس از قتل نادر شاه یکی از سران او به نام احمد بیگ افغان ابدالی، دست به غارت این جواهرات زد که بسیاری از جواهرات قیمتی غارت شده هرگز به ایران بازگردانده نشد. یکی از معروفترین جواهراتی که توسط این فرد از کشور خارج شد الماس کوه نور بود . این الماس گرانبها در اختیار احمدشاه درانی قرار گرفت و بعد از آن به دست رنجیت سینگ پنجابی افتاد و با شکست او توسط انگلیس ها کوه نور ایرانی به دست کمپانی هند شرقی افتاد و به گواه تاریخ مدتی بعد در سال 1266 هجری قمری با زور به ملکه ویکتوریا هدیه داده شد.

به این ترتیب در دورانه قاجار بسیاری از جواهراتی که از خزانه سلطنت خارج شده بود دوباره بازگردانده شد و برای جلوگیری از سرقت یا غارت مجدد آنها به دستور حکام قاجار بسیاری از جواهرات روی سازه هایی مثل تاج کیانی، تخت طاووس، تخت نادر، کره جواهرنشان ، سینی ، شمشیر جهانگشای نادری ، خنجر و یا قلیانها نشانده شد تا علاوه بر کنترل بیشتر روی آنها در امان باشند.

این جواهرات از چه تاریخی ملی شدند؟

به روایت تاریخ برای اولین بار جواهرات سلطنتی در دوره مظفرالدین شاه مکتوب و رسید شدند. این اتفاق اینگونه رخ داد که با پیروزی مشروطه خواهان بر حکومت، شاه برای حفظ جان خود از کاخ گریخت و به سفارت روسیه پناه برد. محمدعلی شاه تعداد زیادی از جواهرات سلطنتی از جمله دریای نور را نیز به عنوان اموال شخصی همراه خود به سفارت روسیه برد که با پافشاری مشروطه خواهان به ناچار برخی از آنها از جمله الماس دریای نور دوباره به کاخ گلستان منتقل شد و در نهایت از آنها فهرستی تهیه شد تا از میزان واقعی این جواهرات اطلاعات دقیقی در دست باشد.

اما اصلی ترین زمانی که این جواهرات در واقع ملی شدند یا به عبارت دیگر به بانک ملی ایران اهدا شدند مربوط به زمان رضا شاه است در این دوره یک شرکت فرانسوی به نام  کمپانی بوشرون به دستور شاه از تمامی جواهرات سلطنتی صورت برداری و ارزش آنها را تعیین  کرد و در نهایت در سال 1316 هجری شمسی با تاسیس بانک ملی ایران بسیاری از آنها به خزانه بانک ملی به عنوان پشتوانه پولی و مالی کشور منتقل شدند.

پشتوانه پول ملی چیست؟

از زمانی که حواله یا بیجک در دست مردم و تجار به عنوان سند دارایی طلا یا نقره قرار گرفت و حمل و نقل طلا برای انجام مبادلات کاهش یافت طلا یا نقره به عنوان پشتوانه حواله ها در صندوق ها ذخیره شدند این اتفاق را می توان اولین کارکرد طلا یا جواهرات به عنوان پشتوانه اسکناس معرفی کرد.

 بنابراین طبق عرف یا قانون دولت ها تا مدتی پیش، با توجه به ذخایر طلا و جواهرات خود اقدام به انتشار اسکناس می کردند. در واقع انها با توجه به توان و ارزش پشتوانه ذخایر طلای کشور ، اسکناس در اختیار عموم قرار می دادند و هر واحد از پولشان را با مقداری معینی طلا ارزش گذاری می کردند. در ایران نیز طبق قانون اساسی و بند یک قانون پولی و بانکی کشور ، واحد پولی کشور ریال و برابر یکصد دینار انتخاب شده است. این مقدار پول یا یک ریال طبق قانون مذکور برابر یکصدو هشت هزار و پنجاه و پنج ده میلیونیم (0108055/0) گرم طلای خالص تعریف شده است.  

بطور کلی براساس قانون یاد شده بانک مرکزی باید صد درصد میزان اسکناس منتشر شده، دارایی و وثیقه به عنوان پشتوانه ریال در اختیار داشته باشد که این پشتوانه عبارت از

 الف. طلا - ب. ارزهای خارجی - ج. اوراق بهادار.

این دارایی ها طبق همین قانون باید به صورت 25 درصد طلا و ارز و مابقی باید به صورت اوراق بهادار در خزانه موجود باشد.

اما اگر از جایگاه جواهرات ملی در این پشتوانه به خواهیم بدانیم لازم به یاد آوری است که در بند ب ماده 8 قانون پولی و بانکی کشور ، این جواهرات به تصویب قانونی در مجلس از سال 1308 و زمان رضا شاه ، به عنوان وثیقه تعهدات ناشی از اسناد و اوراق بهادار دولت شناخته شده اند. از این تاریخ به بعد جواهرات ملی به عنوان وثیقه و پشتوانه پولی ایران در اختیار بانک ملی و نهایتا در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت . اما هرگز نباید فراموش کرد که این وثیقه یعنی جواهرات ملی ایران برای اسناد دولتی فقط حالت شکلی دارند و از لحاظ ماهیت تاثیری بر نحوه یا روند انتشار اسکناس و پشتوانه آن نخواهند داشت.

از سوی دیگر برخی از اقتصاددانان امروزه براین عقیده هستند که تقریبا یک دهه پس از جنگ جهانی دوم دیگر طلا یا جواهر و ارزهای خارجی به عنوان پشتوانه مناسبی برای پول ملی کشورها نیست بلکه تولیدات ملی منطقه و صنایع آن می تواند بهترین پشتوانه برای پول ملی کشور انتخاب شود .

ارزش این جواهرات چقدر است؟

اگرچه ارزش جواهرات ملی ایران به ارزش اقتصادی آن محدود نمی‌شود، ولی از جواهرات ملی ایران به عنوان پشتوانه قدرت و ذخیره خزانه کشور و گاه به عنوان پشتوانه پول منتشر شده توسط بانک مرکزی استفاده می‌شده‌است. از نظر فنی به لحاظ منحصر به فرد بودن، بی‌نظیر بودن و اهمیت تاریخی، قیمت گذاری برای چنین جواهراتی(حتی بطور تقریبی) برای زبده‌ترین کارشناسان و ارزیابان نیز مقدور نیست. اما برخی مورخان تنها ارزش جواهرات غنیمتی ایران از هند را به ارزش آن زمان حدود هفتاد کرور روپیه برآورد کرده‌اند.

این گنجینه گرانبها کجا نگهداری می شود؟

همانطور که قبلا نیز گفته شد این جواهرات پس از دوران قاجار کمتر دستخوش تغییرات شد و تقریبا  یکسان باقی ماند اما تعدادی مروارید گرانبها از خلیج فارس و زمردهای گرانبها از خراسان به آن افزوده شد . در این دوران جواهرات سلطنتی در کاخ گلستان نگهداری می شد . با به سلطنت رسیدن پهلوی این جواهرات به زیر زمین کاخ مرمر منتقل شدند تا اینکه از سال 1316 شمسی بخشی از آنها در اختیار خزانه بانک ملی به عنوان پشتوانه پولی کشور قرار گرفت . این گنجینه گرانبها در نهایت سال 1334 به خزانه جواهرات ملی ایران منتقل شدند خزانه ای که با سرپرستی یک گروه از مهندسان آلمانی در نهایت ایمنی و امنیت ساخته شده بود. این جابجایی در نهایت سال 1339 به پایان رسید و این جواهرات در خزانه بانک مرکزی ایران آرام گرفتند و از آن پس تا کنون در معرض دید عموم هستند.

جواهرات و قطعات موجود در خزانه جواهرات ملی در قالب 36 گنجه دسته بندی شده‌اند. محتویات این گنجه‌ها بسیار متنوع بوده و به طور عمده شامل انواع زیورآلات تزئینی، انواع تاج و نیمتاج، انواع جقه (پیش‌کلاه)، گلدان، سرپوش‌های غذا، قلیان، آینه، تنگ‌های مینا، شمعدان، فیروزه، شمشیر، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفیه‌ دان، اشیای آراسته به یاقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، تخت، سنجاق و گل سینه، مروارید و... است.

آیا امنیت این گنجینه گرانبها برقرار است؟

اگرچه هنگام ورود بازدید کنندگان کاملا کنترل می شوند و در نهایت در گروههای کوچک به دلیل کمبود فضا همراه با یک راهنمای خوش برخورد به بازدید موزه خواهند رفت . اما ظاهر امر زیاد حاکی از فضای امنیتی بسیار بالا برای این اجناس بی بدیل جهان نیست صرفا به چند دوربین مدار بسته و تعدادی حس گر که از این گنجینه همراه دیوارها و مسئولان انجام وظیفه می کنند ، بسنده شده است. شاید این گنجینه در تحت نظارت بانک مرکزی تاکنون کاملا امن و ایمن نگهداری شده است اما این موضوع یعنی سادگی تجهیزات نگهداری و حفاظتی موزه جواهرات ملی هر بیننده ای را به این فکر وامی دارد که آیا  این اجناس واقعا اصلی هستند یا بدلی از آنها تهیه شده و در چنین موزه ساده ای به نمایش گذاشته شده اند؟ اگرچه شایعاتی در این زمینه هم شنیده می شود که جواهرات اصلی در خزانه ملی و ساختمان اصلی بانک مرکزی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی البته دور از چشم بازدید کنندگان محافظت می شوند!!!

تخت نادری

تخت نادری نام اریکه سطلنتی ، یکی از اقلام بسیار معتبر و ارزشمند موزه جواهرات ملی ایران است که به دستور فتحعلی شاه قاجار توسط صنعت گران و هنرمندان کشور ساخته شده و به اشتباه با توجه به نام آن گاهی به نادرشاه افشار در اذهان عمومی نسبت داده شده است حال آنکه نادر در زبان فارسی یعنی کمیباب و به دلیل زیبایی و منحصر بفرد بودنش به این تخت نادر گفته شده است البته نباید فراموش کرد که گاهی هم این تخت منحصربفرد را با تخت طاووس اشتباه می گیرند.

این تخت 9 تکه و مرصع و میناکاری شده با 22 هزار سنگ و جواهر قیمتی تزئین شده است . طبق روایات و اسناد تاریخی این تخت صرفا در هنگام سفر شاه مورد استفاده قرار می گرفته و در دیگر ایام در خزانه سلطنتی نگهداری می شده.  پس از این دوران تا قبل از انتقال جواهرات به خزانه ملی تخت نادر در کنار تخت طاووس در تالار سلام کاخ گلستان نگهداری شده است و از آن پس هم در موزه جواهرات ملی به خودنمایی مشغول است. 

 

الماس دریای نور


 
 
14 مقصد ارزان قیمت جهان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

قبل از هر سفر و ماجراجویی میزان هزینه سفر بیشترین دغدغه هرگردشگری در سراسر این دهکده جهانی خواهد بود، اما به تازگی و با ابداع روش های نوین گردشگری، سعی شده که سفر آسانتر شود تا قشر بیشتری از مردم امکان بستن بار سفر را داشته باشند.

بک پکرها Backpaker)) که فقط یک کوله پشتی به همراه دارند به عنوان گروه کثیری از مسافران و گردشگران امروزی دهکده جهانی شناخته شده اند. این گروه عمدتا دانشجویان جزو آن هستند، به دنبال یافتن مقاصد گردشگری ارزان قیمت در جهان هستند تا با صرفه جویی هایی مناسب به مناطق بیشتری سفر و دیدنی های زیادی را در کارنامه خود ثبت کنند. به همین دلیل چمدان قصد دارد ارزان ترین مقاصد گردشگری سال 201۲ را به انتخاب همین گروه از ماجراجویان در سراسر جهان برایتان معرفی کند تا اگر شما هم با کوله پشتی خود راهی سفر هستید از نقشه راه ما استفاده کنید و سفری خاطره انگیزی را به خود هدیه دهید. چمدان سعی کرده با توجه به هزینه روزانه این مقاصد را به ترتیب به شما خوانندگان معرفی کند، بنابراین ارزان سفر کردن هرگز به معنی سفری بد و نامناسب نیست بلکه روشی بسیار جالب برای افزایش تعداد سفرهای ماست.

1.       هوی آن، ویتنام  HOI-AN

هزینه روزانه حدود 5/14 دلار

اگر جاذبه های ویتنام را در ذهن خود مرور می کنید برای شما بهترین و ارزانترین شهر این کشور مرموز که زمانی میدان اصلی جنگ و خونریزی بوده است شهر هوی آن خواهد بود واقعا وقتی به این شهر سفر کنید تعجب خواهید کرد و هرگز تصور نمی کردید که با این صحنه های زیبا روبرو شوید و اینگونه از سفر به ویتنام لذت ببرید. به واقع این شهر ارزانترین پیشنهاد ما در آسیا به شماست. مردم دوستداشتنی و مناظر زیبا در کنار ساختمان های تاریخی می تواند یک هفته رویایی را برایتان به ارمغان بیاورد اقامت در این شهر درست مثل اقامت در یک موزه قدیمی مربوط به کشور چین برای هر ماجراجویی است.

احساس قدیمی بودن درکنار انواع بوهای مخصوص شهرهای آسیایی می تواند به واقع شما را به این شهر علاقمند کند رستوران های این شهر با پرداخت مبلغ معادل 2 تا 4 دلار وعده غذایی بسیار کامل و لذیذ را برایتان آماده خواهند کرد با خوردن این وعده غذای لذیذ طعم آسیا را می چشید.

 

2.       گوا هندوستان GOA

هزینه روزانه حدود 15 دلار

هندوستان از قدیم الایام  در ذهن همگی ما جای سئوال بوده و علاقه به دیدین عجایب این سرزمین دلیل اصلی بسیاری از سفرهای گردشگران بوده است حالا اگر جاذبه های هندوستان را با تفریحات دریایی کنار هم داشته باشیم اما ارزان قیمت واقعا جالب توجه همگان است. بنابراین گوا در سرزمین عجایب شاید بهترین و ارزانترین گزینه سفر برای ماجراجویانی که دوست دارند ارزان سفر کنند خواهد بود. این منطقه که هنوز ردپای پرتغالی ها را به خود دارد سالانه تعداد بی شماری گردشگر را به خود جلب می کند هتل های ارزان قیمت که قیمت آنها از شبی 10 دلار شروع می شود و رستورانهایی که وعده غذایی کامل و لذیذ هندی را با پرداخت مبلغی معادل 2 دلار در اختیار شما خواهند گذاشت اما به یاد داشته باشید که اگر بار سفر به این جزیره بسته اید هرگز نزدیک سال نوی میلادی به این منطقه سفر نکنید چون ارزان نیست.

 

3.        چیانگ مای، تایلند Chiang Mai

هزینه اقامت روزانه برای بک پکرها در این شهر حدود 10/18 دلار روزانه است

هرچند به ظاهر بانکوک شهر ارزان قیمتی برای گردشگران سراسر جهان است اما شهر کوچک چیانگ مای در این سرزمین سرسبز گزینه بهتری از پایتخت شلوغ است و البته جذابتر از دیگر شهرها برای گردشگرانی که به دنبال آرامش و جاذبه های طبیعی هستند. اگر بانکوک یکی دو روز هر گردشگری را به خود جذب می کند شهر پیشنهادی ما شاید با قیمت ارزانتر و مناطق دیدنی تر و البته فروشگاههای ارزانتر می تواند برای هفته ها شما را به خود جلب کند. هتل های این شهر با قیمت هر شب 5 دلار اتاق مناسبی را در اختیار شما قرار خواهند داد و با هزینه کردن 7 دلار یک اتاق رویایی را اجاره خواهید کرد اما برای خوراک تنها 4 دلار کافی است تا سفره ای رنگین را تجربه کنید و همانند شاهان آسیایی وعده غذا بخورید.

 

4.       قاهره مصر

هزینه روزانه 75/21 دلار برای گردشگران

هرچند مصر و شهر تاریخی قاهره ارزش دیدن با هر قیمتی را داشته و دارد اما  ارزان هم می توان از تاریخ مصر باستانی سردرآورد مسئولان گردشگری مصر برای جذب هرچه بیشتر گردشگران به کشورشان سعی کرده اند امکان سفر را برای هر نوع گردشگری با هر بودجه ای فراهم کنند بنابراین ماجراجویانی که ارزان سفر می کنند می توانند هتل های مناسب و ارزان قیمتی از شبی 12 دلار در قاهره بیابند اما به یاد داشته باشید که سفر مصر باستان با قایق سواری روی رود نیل کامل خواهد شد  و لذت خوردن یک وعده غذای مصری روی قایق را هرگز فراموش نکنید.

5.       بالی در اندونزی

هزینه اقامت روزانه 89/21

وقتی تبلیغات سفر به کشور بالی را می بینیم فکر می کنید این منطقه فقط برای ثروتمندان ساخته شده و فقط رویای سفر به آن جزیره زیبا را باید در سر بپرورانیم اما تنها با روزی حدود 22 دلار می توان این رویای شیرین را به واقعیت تبدیل کرد جزیره بالی پذیرای هرگونه گردشگری با هر بودجه ای است اما باید بدانید از سفرتان به این منطقه زیبا چه انتظاری دارید  گردشگران می توانند از 15 دلار برای اقامتشان هتل بیابند و با پرداخت 3 دلار هم وعده غذایی کامل را امتحان کنند اما لازم به یادآوری است که بالی امکانات بسیاری برای لذت بردن از جزیره به صورت رایگان را برای گردشگران فراهم کرده بنابراین به یاد داشته باشید از تمام امکانات ایجاد شده به خوبی استفاده کنید.

6.       سیم ریپ در کامبوج SIM REAP-COBODIA

هزینه اقامت روزانه 70/23 دلار برای گردشگران

شاید بهترین شهر گردشگرپذیر در این فهرست به شما شهر سیم ریپ در کشور زیبای کامبوج باشد و اگر از جذابیت معبد انکوروات در این منطقه بگذریم امکانات بسیار ارزان و با کیفیت این شهر می تواند دلیل اصلی سفر گردشگران به این شهر باشد. به غیر از بلیت های ارزان قیمت یک روزه ، دو روزه ، سه روزه بازدید از این معبد تاریخی که به عنوان یکی از جاذبه های اصلی جهان شناخته شده می توان از خوردن وعده غذایی لذیذ و کامل تنها با پرداخت 3 دلار لذت برد. به واقع این شهر می تواند بهترین انتخاب شما در این دهکده جهانی برای ارزان سفر کردن باشد اما به یاد داشته باشید که از تیرماه تا اواخر شهریورماه فصل باران های سنگین در این کشور است بنابراین برنامه سفر خود را به دقت مرور کنید تا لذت واقعی سفر به کامبوج را امتحان کنید.

7.       سوسکو در کشور پرو CUSCO-PERU

هزینه اقامت روزانه 94/23 دلار

هرچند ماچوپیچو می تواند تنها دلیل سفر هر گردشگر به کشور باستانی پرو باشد اما شهر سوسکو که نزدیک این منطقه تاریخی یعنی ماچوپیچو واقع شده با قیمت های ارزان قیمت خود می تواند بسیاری از ماجراجویان را به خود جذب کند . مناظر زیبای شهری و اقامتگاههای بسیار ارزان قیمت می توانند هزینه بازدید از ماچوپیچو را برای شما میسر کنند هرچند هزینه بازدید از این منطقه تاریخی با قطار حدود 150 دلار خواهد بود اما اگر قبل از آن صرفه جویی کرده باشید می توانید به راحتی هزینه 150 دلاری سفر به ماچوپیچو را بپردازید.

8.       کارتاجنا در کلومبیا Cartagena-Colomia

هزینه روزانه 50/24 دلار برای هر نفر

شاید با دیدن نام کشور کلومبیا، با توجه به ناامنی های این کشور زیاد علاقمند به سفر به این کشور نباشید اما استراحت در ساحلی زیبا و اقامتی ارزان هرگز مواردی نیست که از نظر گردشگران و ماجراجویان دور بماند به همین دلیل شهر کارتاجنا در کلمبیا توانسته با فراهم کردن این شرایط نظر بیشتر گردشگران را به این منطقه زیبا جلب کند  به یاد داشته باشید که امنیت این شهر کاملا تضمین شده بنابراین بار سفر به این شهر را ببندید و با خوردن غذاهای خوشمزه محلی و دیدن مناظر بسیار زیبای این کشور از سفرتان تنها با روزی حدود 25 دلار لذت ببرید.

9.       پاناماسیتی پاناما

هزینه روزانه 40/26 دلار برای هر نفر

نام پاناما برای همگی ما نامی آشناست چون از کتابهای درسی آن را به یادگار داریم شاید برخی از ما رویای سفر به این کانال معروف جهان را در دوران کودکی در سر داشتیم بنابراین با دقت این متن را مطالعه کنید چون تنها با هزینه های حدود 27 دلار  برای هر روز می توانید رویای دوران کودکی خودتان را به واقعیت نزدیک کنید . شب نشینی ها، رستوران ها در کنار جاذبه های تارخی این شهر از دلایل اصلی سفر بسیاری گردشگران است البته هرگز آبتنی در این منطقه را نباید فراموش کرد چون سواحل بسیار زیبای پاناماسیتی از جاذبه های اصلی این شهر برای گردشگران خارجی و داخلی است.

10.   کراکوف لهستان

هزینه روزانه 11/29 دلار

بالاخره نوبت به اروپا رسید و اولین شهر ارزان قیمت اروپایی برای بک پکرها شهر کراکوف در کشور زیبای لهستان است. اگرچه رقم هزینه های روزانه این شهر زیاد هم ارزان به نظر نمی رسد اما این مبلغ در مقایسه با شهر دیدنی پراگ بسیار ارزانتر است و می توان با مبلغی بسیار کمتر همان حال و هوای پراک را تجربه کرد. این شهر اروپایی می تواند با ساختمان ها، رستورانها و جذابیت های تاریخی اکثر گردشگران و بک پکرها را بخود ببیند اما نکته بسیار جالب این است که اگر بعد از ظهر در میدان اصلی شهر حاضر شوید تعداد زیادی از ماجراجویانی مثل خودتان که ارزان سفر می کنند را ببینید پس نگران تنهایی در قاره سبز نباشید چون مثل شما بسیار هستند .

11.   بوئینس آیرس آرژانتین

هزینه اقامت روزانه 54/31  دلار

این شهر در جنوب آمریکا به عنوان یکی از شهرهای گران معروف شده اما جذابیت های شهر باعث شده تا نظر گردشگران همیشه به این شهر جلب می شوند به همین دلیل معرفی مکانهای ارزان قیمت جهت اقامت و خوراک در این شهر می تواند برای ماجراجویانی که قصد ارزان سفر کردن را دارند مفید باشد. به هر حال می تواند با نزدیک 32 دلار روزانه به این شهر بسیار معروف سفر کرد و از دیدنی های این شهر بخصوص رقص های محلی مردم آن لذت برد. جالب توجه این است که هر ساله بسیاری از گردشگران که به این شهر سفر می کنند گیاه خوار هستند بنابراین نوع رژیم غذایی شما هرگز نمی تواند به عنوان مانع سفر شما به بوئینس آیرس باشد.

12.   بوداپست مجارستان

هزینه روزانه برای سفر 95/37 دلار

از جنوب آمریکا دوباره به قاره سبز یعنی اروپا برمی گردیم این شهر که در گذشته تجارب ناگواری را داشته امروزه حضور تعداد بیشماری گردشگر شاد را به خود می بیند. بوداپست با توجه به جاذبه های بسیار زیبای تاریخی خود و غذاهای خوشمزه مجاری با هزینه ای حدود 38 دلار روزاننه گزینه ای بسیار مناسب برای علاقمندان به سفر در قاره سبز باشد ولی به یاد داشته باشید که در این شهر می توان هتل از شبی 21 دلار به بالا بیابید و غذاهای محلی با طعمی رویایی با قیمتی مناسب در دسترس شما خواهد بود.

13.   آنتالیا ترکیه

هزینه روزانه اقامت در این شهر ساحلی 81/40 دلار

ترکیه به عنوان کشوری گردشگرپذیر توانسته نیاز هرگونه گردشگر را برآورده کند اما آنتالیا و سواحل زیبای آن و البته تفریحات دریایی این شهر تاریخی می تواند با هزینه ای حدود 41 دلار روزانه تعداد بیشماری از گردشگران را به خود جلب کند . هتل های آنتالیا با قیمتی حدود شبی 15 دلار  به بالا قادر به پذیرایی از مهمانان خود هستند و البته خوراکی و غذاهای خوشمزه ترکی به ارزانی یعنی حدود 5 دلار در دسترس شما خواهند بود. بنابراین آنتالیا با آفتاب ، سواحل و تفریحات و خوراکی های خوشمزه خود مقصد بسیاری از گردشگرانی که ارزان سفر می کنند خواهد بود.

14.   کشور نیوزلند

هزینه اقامت روزانه حدود 65 دلار

آخرین پیشنهاد چمدانی ما برای گردشگرانی که ارزان سفر می کنند بطور کلی کشور نیوزلند انتخاب شده اگرچه شاید دیدن رقم 65 دلار زیادهم خوشایند بک پکر ها نباشد اما امکانات بسیار زیادی برای اقامت رایگان و البته غذای مجانی در این کشور مهیاست به این صورت که اگر علاقمند باشید می توانید در مزارع کار کنید و جای خواب و خوراک رایگان دریافت کنید اما اگر قصد کارکردن ندارید و صرفا به تفریحات فکر می کنید با هزینه کردن رقمی معادل 65 دلار روزانه می توان سفری خوش را در این سرزمین تجربه کرد. اما مهمترین مقاصد  بک پکرها در این کشور اوکلند Aukland و کوئینزتون Queens town برای این گردشگران معرفی شده است.


 
 
آدامس های خارجی خروس ایران را بی صدا کرده اند
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

شیک ایران دیگر خریدار ندارد

آمریکا، مالک اصلی بازار آدامس ایران

اگر اهل مطالعه روزنامه آنهم به صورت سنتی هستید بدون شک هر روز صبح با عجله خودتان را به دکه روزنامه فروشی می رسانید تا از اخبار مهم روز آگاه شوید بدون تردید با حساسیت ویژه ای مقابل روزنامه های چیده شده روی زمین می ایستید و با همان حساسیت به دنبال سوژه مورد نظر خودتان بین تیترهای مختلف روزنامه ها می گردید. بهترین تیتر را مطابق سلیقه خودتان بر می دارید و سراغ فروشنده می روید تا پول روزنامه را بپردازید که متوجه تغییراتی می شود. هرچند تعداد و حتی نحوه چینش روزنامه ها روی زمین کنار دکه فرقی نکرده است اما مقابل فروشنده دنیای دیگری حکمفرماست.

حجم انبوهی از آدامس ، شکلات و سیگار مقابل او چیده شده که هر روز هم برتعداد و تنوع آنها افزوده می شود. اگر از دنیای دخانیات با تمام مضرراتش بگذریم به دنیای شیرین آدامس یا همان سقز خودمان مقابل فروشنده می رسیم.

تا به حال با خودان فکر کرده اید که هموطنان شما چقدر آدامس می جوند؟ اصلا برای تجارت جهانی آدامس چه رقمی را تصور می کنید؟ یا اینکه حالا که انواع و اقسام تحریم اقتصاد ایران را هدف گرفته اینهمه آدامس خارجی با کدام ارز وارد کشور شده است؟ اما مهمترین سئوال که ذهن اکثرمان را با دیدن این صحنه به خود مشغول می کند این است که مگر ایران خودش تولید آدامس نداشته که اینقدر آدامس با بسته بندی و طعم های مختلف وارد بازار شده دقیقا زمانی که بسیاری از نبود کالاهای اساسی و البته دارو به دلیل کمبود ارز سخن می گوید؟ اینها سئوالهایی هستند که برای یافتن پاسخشان باید همراه کسب و کار شوید.

آدامس دهمین اولویت تخصیص ارز

همانطور که می دانید به دلیل مشکلات و محدودیت های ارزی ، دولت با اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز به آنها سعی کرده تا از خروج ازرهای دولتی برای واردات کالاهای لوکس جلوگیری کند. از این رو سوژه اصلی گزارش ما یا همان آدامس همراه برخی کالاهای دیگر در آخرین اولویت از نظر دولت قرار گرفت . اگرچه بسیاری از فعالان عرصه این بازار به ردیف اولویت این خوراکی جذاب اعتراض دارند و عنوان می کنند به کدام دلیل لوازم آرایش در اولویت نهم قرار گرفته و آدامس به آخرین ردیف رسید؟ اما به هر حال حتی با تخصیص نیافتن ارز مرجع یا همان ارز دولتی به آدامس بازهم بازار ایران مملو از بسته های رنگارنگ آدامس شد.

آدامسی که به گفته مدیر پروژه خط تولید آدامس بدون قند شرکت مینو، مهندس سخت باز در اسفند ماه سال 1388 ،  با سرمایه گذاری حدود 300 میلیارد ریال و همکاری 7 شرکت بزرگ تولید کننده اروپایی شروع به کار کرد و قرار بود پس از گذشت 5 سال ایران را از واردات این جویدنی خوش طعم بی نیاز کند و حتی در برخی موارد صادرات هم داشته باشد.

به همین دلیل و تقریبا پس از گذشت 4 سال از افتتاح خط تولید یاده شده برای درک بهتر تجارت فعلی این جویدنی خوشمزه سری به بازار بزرگ تهران ، ابتدای بازار آهنگران زدیم. تنوع بسته بندی ها و رنگارنگی بیش از حد برندهای مختلف خارجی بازار گویای تجارت کلان این محصول در ایران و البته تا حدودی جهان است. اما دیدن بیش از حد دو نام بین تمام محصولات موجود و البته تکرار آنها میان مغازه داران و خریداران باعث کنجکاوی خواهد شدکه این دو نام چگونه مشهور شده اند و بازار ایران را تسخیر کرده اند؟

خروس ایران دیگر خوش آوازه نیست

اوربیت و ریلکس دو برندی هستند که ظاهرا بازار تهران و ایران را تسخیر کرده اند و خروس خودمان را از نفس انداخته اند . با جستجو کردن نام این دو برند در دنیای مجازی متوجه خواهید شد که ریلکس محصولی از کشور ترکیه و مالک کارخانه آن یک شرکت بزرگ انگلیسی است. اما برند دیگر یعنی اوربیت دارای بسته بندی های متفاوت و البته زادگاههای مختلفی است، برای یافتن زادگاه اصلی این برند بازهم در دنیای مجازی می گردیم تا با نام کارخانه ریگلی که اصالت آن آمریکایی است بر می خوریم. این کارخانه که از سال 1891 میلادی در صنایع غذایی فعالیت داشته هم اکنون آدامسهای اوربیت خود را در 180 کشور جهان می فروشد و 14 کارخانه تولیدی خود را در 14 کشور مختلف برای ساخت و تولید این محصول و دیگر محصول های خود افتتاح کرده است. شعب این کارخانه از آمریکا، چین ، لهستان، روسیه ، تایوان، کنیا ، فرانسه ، فلیپین ، نیوزلند، کانادا، مکزیک گرفته تا استرالیا هم اکنون به ایران آدامس صادر می کنند. به همین دلیل در می یابیم که چرا کشور لهستان از عمده صادر کنندگان آدامس به ایران است.

·همه آدامسها قانونی هستند؟

اما آیا واقعا این همه آدامس موجود در بازار از طریق قانونی وارد کشورمان شده اند یا خیر ؟ به گفته مسئولان و حتی مدیر پروژه خط تولید آدامس بدون قند ایران هم اکنون (در سال 1388) حدود 80 درصد از آدامس های مصرفی کشورمان از طریق غیر قانونی وارد ایران می شوند.

 بنابراین با توجه به حجم بالای تجارت این کالا در می یابیم که چه تجارت سودآوری مقابل ما قرار دارد و چگونه این بسته های بسیار زیبا و رنگارنگ خارجی در بازار ایران جولان می دهند. اینجاست که به شبکه بزرگ و البته سازمان یافته قاچاق این محصولات به داخل کشورمان می توان اشاره کرد. بطوری که محمدرضا پناهنده می گوید: « معضلات و موانع ایجاد شده از سوی دولت برای واردکنندگان قانونی این نوع خوراکی پای قاچاقچیان را به بازار می گشاید.

رئیس انجمن وارد کنندگان مواد غذایی و آشامیدنی در باره قاچاق محصولات غذایی می گوید با توجه به تقاضای بسیار بالای این نوع کالاها در بازار ایران اگر نتوان تدابیر دقیق و راهکار مناسبی برای کنترل قانونی ورود آنها درنظر گرفت بدون تردید سودجویی و قاچاق بازهم آمار بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد».

نبودن نظارت بر کیفیت محصولات غیر قانونی و سودجویی این افراد گاهی حتی به قیمت سلامتی مصرف کنندگان نیز منجر خواهد شد .

در این زمینه یعنی قاچاق این محصولات به عنوان مثال می توان از وجود پاستیل هایی با ژلاتین خوکی به جای ژلاتین گاوی یا آدامس هایی با مشتقات الکلی یا مواد روانگردان در بازار مصرف ایران اشاره کرد .

تجارت جهانی شیرینی جات و آدامس در جهان

برای درک بهتر از تجارت جهانی آدامس بد نیست  نگاهی به جدول ذیل بیاندازید

اطلاعات و آمار

منبع: Wrigley, NACGM

تاریخ: 5.7.2013

 

آمار تجارت آدامس

فروش سالانه آدامس در ایالات متحده امریکا

$2 billion

ارزش کل تجارت آدامس

$19 billion

تعداد کل آدامس های ساخته شده جهان در سال

3.74 trillion

سهم تولیدات شرکت لیگلی در تجارت جهانی

35%

تعداد کل شرکت های تولید کننده آدامس در جهان

115

تعداد کل شرکت های آمریکایی تولید کننده آدامس در جهان

30

وزن آدامس مصرف شده جهان طی یک سال

100,000 tons

تعداد ساعت صرف شده برای جویدن آدامس های تولیدی جهان (اگر فرض کنیم هر آدامس فقط نیم ساعت توسط مصرف کننده جویده شود)

187 billion hours

بزرگترین حبابی که تاکنون با آدامس درست شده

23 inches

تعداد شرکت های تولید کننده آدامس ترکیه

60

میزان کالری مصرف شده یک نفر برای جویدن یک ساعت ادامس

11 calories

قدیمی ترین آدامس جهان

9000 years

میانگین آدامسهایی که یک نفر در سال می جود

300

 

Statistic Brain is a group

 

اگرچه برخی از ارقام شاید قابل تصور هم نباشند اما این واقعیت دنیای آدامس در دهکده جهانی است . در همین حال می توان به گزارش دیگری که سال 2012 میلادی توسط موسسه نظرسنجی و آمار kantar media’s global TGI منتشر شده است اشاره کنیم.  طی این گزارش شرکت یاد شده اعلام کرده است: «بزرگترین بازار مصرف آدامس جهان، منطقه خاورمیانه و کشورهای ایران و عربستان سعودی است.» طی این گزارش اعلام شده ایران با 82 درصد و عربستان با 79 درصد جزو برترین های مصرف کننده آدامس در جهان هستند.

در بخش دیگری از این گزارش امده آمریکا با 59 درصد ، اسپانیا با 54 درصد، فرانسه با 52 درصد و هلند با 50 درصد به ترتیب دیگر کشورهای پرمصرف این جویدنی خوشمزه هستند.

لازم به یادآوری است که گزارش یاد شده ارزش تجارت آدامس در ایران را طی همین سال 181.9 (یکصد وهشتادویک ممیز نه دهم) میلیون دلار اعلام کرده در حالی که عربستان سعودی به عنوان مقام دوم 117.6 (یکصدو هفتده ممیز شش دهم ) میلیون دلار برای این محصول خرج کرده است.  نکته جالب این گزارش بخش مربوط به سهم بازار کارخانه ریگلی از دو کشور یاد شده است طبق آمار 39 درصد بازار ایران و 21 درصد بازار عربستان در دست کمپانی آمریکایی و معروف ریگلی قرار گرفته است.

·عمده صادرکنندگان آدامس به ایران کدام کشورها هستند؟

کشورهای عمده صادر کننده آدامس به ایران به ترتیب عبارتند از : لهستان، امارات متحده عربی، ترکیه ، چین، کره جنوبی، آمریکا، فلیپین، هند، اسپانیا، کانادا، ویتنام و آلمان. در شش ماهه نخست سال 1389 واردات قانونی آدامس از کشورهای لهستان حدود 10 میلیون دلار ، امارات متحده عربی 7 میلیون دلار و ترکیه حدود 3 میلیون دلار بوده است حال آنکه هم اکنون کشور آدامس لهستانی حدود 70 درصد از بازار ایران را به خود اختصاص داده اند و 30 درصد مابقی به کشورهای یاد شده اختصاص دارد البته لازم به یادآوری است که کشور امارات متحده تولید کننده نیست بلکه فقط مبداء ثبت سفارش برخی از آدامسها بوده است.

·تجارت آدامس در ایران چقدر است

خرید و فروش آدامس تجارتی که کارشناسان اقتصادی و دست اندرکاران تجارت مصرف سالانه آدامس ایرانیان را بیش از 480 میلیارد تومان تخمین می زنند تجارتی که قبل از سال 1382 کمتر یکصد میلیون تومان بوده است. رشدی چند صد درصدی طی سالهای یاد شده که باعث تعجب همگان شده آنهم زمانی که کم بود ارزهای خارجیی برای واردات کالاهای ضروری کشورمان کاملا محسوس است و گاهی هم کمبود دارو ، روغن، شکر ، کره یا شیرخشک به همین دلیل خبرساز شده است.

قیمت هر بسته آدامس در سطح شهر

نام تجاری

شش ماهه اول 1391

شش ماهه دوم سال 1391

بهار 1392

شیک

70 تومان برای بسته 6 تایی

100 تومان برای بسته 6 تایی

150 تومان برای بسته 6تایی

تریدنت

1500 تومان

4000 هزار تومان

5200 تومان

رلکس قوطی

800 تومان

1200 تومان

2000 تومان

اوربیت

600 تومان

1000تومان

1600 تومان

اکس ویتول

1000 تومان

3000 تومان

4000 تومان

فایو

1500 تومان

2300 تومان

3000 تومان

پی که

200 تومان

200 تومان

500 تومان

اولیپس

250 تومان

400 تومان

800 تومان

موزی

200 تومان

300 تومان

550 تومان

توتفرنگی

200 تومان

300 تومان

500 تومان

·آمار گمرک چه می گوید؟

طبق آمار منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران آدامس با شماره تعرفه های 17041000 و 21069085 هم اکنون وارد کشور  می شود و با نگرش در آمارهای گذشته گمرک در می یابیم که طی سال 1384 شمسی تنها حدود 2 هزار دلار آدامس از مبادی قانونی کشور وارد ایران شده است. این آمار در سال 1388 به رقمی معادل 795 هزار دلار رسیده است. اما در سال 1390 واردات قانونی آدامس حدود 14 میلیون دلار بوده است.

در همین حال آمار سال 1391 به رقمی بالغ بر 12.5 میلیون دلار اعلام می کنند و همین آمار بیانگر اتفاقی جالب آنهم فقط در اولین ماه سال جاری یعنی 1392 با توجه به تمام مشکلات انتقال ارز یا گران شدن قیمت دلار در ایران بوده است که میزان واردات قانونی آدامس را از طریق گمرک جمهوری اسلامی ایران چیزی بالغ بر 1.5 میلیون دلار اعلام می کند.

 

 

لازم به یادآوری است که تغییر مکرر کدهای تعرفه وارداتی این کالا از سوی ارگان های مسئول در سالهای اخیر و البته تکمیل نبودن آمار سال 1391 گمرک، باعث شده آماری دقیقی از واردات رسمی آدامس در دست نباشد. اگرچه بسیاری از فعالان این عرصه وجود حجم عظیمی از این نوع محصولات در بازار کشور را اینگونه توجیح می کنند که :«ممکن است این کالا با تغییر تعرفه زیرمجموعه دیگر کالاها مثل شکلات یا شیرینی قرار گرفته و از طریق گمرک وارد خاک ایران شده باشد.»  اما می توان اینگونه نیز تصور کرد که شاد اصلا واردات قانونی آدامس صورت نگرفته است!!!

 به راستی این همه آدامس با بسته بندی های مختلف که جلوی پیشخوان دکه روزنامه فروشی چیده شده یا بیشتر قفسه های فروشگاهها را به خود اختصاص داده اند از کجا آمده اند؟ به نظر شما مشکل کجاست؟

 

عماد عزتی

5/4/92