صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

اولامباتور؛ تهران بدون توقف
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٩
 

کشور مغولستان بازار هدفی بکر برای گردشگری ایران

هرچند قرنها پیشن شنیدن نام قوم مغول لرزه بر اندام مردم و همسایه های مغولستان از جمله ایران می انداخت و با شنیدن این نام آنها به دنبال راهکارهایی برای مقابله با ورود ارتش مغول می گشتند ، اما اینبار ، پس از سالها ایرانیان با شنیدن نام این کشور و بخصوص بلندپایه ترین مقام سیاسی آن یعنی رئیس جمهور مغولستان با امید به آینده، اخبار مربوط به ا ین کشور را دنبال و بدون نگرانی آنها را به خانه خود دعوت می کنند.

همگی اخبار بسیاری درباره برگزاری شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را در تهران شنیده و یا خوانده ایم ، اما یکی از این خبرها که شاید زیاد هم مهم جلوه نکرده بود و توجه گروهی اندک را به خود بیش از دیگران جلب کرد ، موضوع حضور رئیس جمهور مغولستان در تهران طی برگزاری این نشست، بود. این گروه که بسیاری از آنها گردشگری بودند با توجه به بکر بودن بازار هدف مغولستان رشد گردشگری در این کشور با ریزبینی بسیار خاصی اخبار مربوط به این سرزمین را هنگام سفر رئیس جمهور مغولستان به ایران دنبال و تلاش کردند با اطلاع از هرگونه تغییر و تحول در روابط دیپلماتیک بین دو کشور از فرصت های ایجاد شده بهترین استفاده در جهت گسترش تبادل گردشگر بین ایران و مغولستان استفاده کنند.

از دید این گروه یا همان فعالان عرصه گردشگری، شاید سالها بود هیچ خبری از مغولستان که ارتشش روزگاری بر ایران تاخت به گوش نرسیده بود، ولی در حاشیه این نشست و سفرهای هیات مغول به دو شهر باستانی و تاریخی ایران  و بازدید آنها از دو یادگار باستانی دوران مغولها یعنی حکومت چنگیزخان بر ایران باعث شد تا دوباره اخبار زیادی از این کشور در ایران منتشر شود. اما اینبار نه اخباری ناگوار درباره کشورگشایی گذشته این قوم، بلکه اخباری امیدوار کننده و روشنگر برای آینده اقتصاد گردشگری بین دو کشور .

 گرچه سالها پیش حضور مغولها در ایران باعث ویرانی و خونریزی های ناگوار شد ، اما این قوم ساخت و سازهایی هم در گوشه و کنار ایران انجام دادند. که هرگز فکر نمی کردند روزگاری برای دیدن آنها مجبور شوند هزینه کنند. رئیس جمهور مغولستان در حاشیه اجلاس جنبش سران عدم تعهد از گسترش ارتباط بین دو کشور در عصر حاضر خبرداد به صورتی که این مقام عالی رتبه خبری امیدوارکننده درباره افتتاح سفارتخانه در دو کشور را نوید داد و تاکید کرد این موضوع را بادقت و سواسی هرچه بیشتر پیگیری خواهد کرد.

هرچند چنگیزخان در قرون گذشته با حمله به ایران زمین، غنایم بسیار زیادی از ایران به کشورش برد ولی تساخیاگین البگ دورج به عنوان رئیس جمهور کنونی مغولستان امسال تخته فرشی از ایران را خرید و به عنوان نماد فرهنگی ایران با خود به مغولستان برد  تا با این کار مردم کشورش بیش از پیش با فرهنگ غنی و باستانی ایران آشنا شوند . وی عقیده دارد با توجه به علاقه مردم کشورش به تاریخ ایران با این کار گسترش روابط دیپلماتیک بین دو کشور را پایه گذاری کرده است.

این مقام عالی رتبه کشور مغولستان از دو اثر باستانی ایران در شهرهای اصفهان و زنجان که از دوران جنگیزخان برجای مانده بود بازدید کرد و در حین این بازدیدها عنوان کرد که به زودی با فرزندانش به ایران سفر خواهد کرد.  حالا که این اخبار بسیار دلنشین از ارتباط دوباره بین دو کشور به گوش میرسد  کلیدی ترین نکته پنهان یا نهفته در این میان گسترش روابط گردشگری به واسطه گسترش روابط سیاسی کشورها مذکور است. گسترشی که می تواند رونق مناسبی برای صنعت گردشگری ایران را به ارمغان آورد.

تورهای ترکیبی رمز موفقیت

مغولستان که در گذشته شاید زیاد در عرصه گردشگری توفیق نداشته تنها توانسته در سال 2011 میلادی حدود 430 هزار نفر گردشگر را پذیرایی کند و رتبه 101 را در میان کشورهای گردشگرپذیر به خود اختصاص دهد اما ارتقاء چهار پله ای رتبه گردشگری مغولستان از سال 2009 تا 2011 میلادی یعنی از یکصد و پنج به رتبه یکصدو یک بین 139 کشور حاکی از برنامه ریزی دقیق و موثر این کشور برای ارتقاء صنعت درآمدزای گردشگری کشور است، برنامه ای که سال 2012 میلادی 470 هزار گردشگر را به مغولستان فراخواند و قرار است تا سال 2020 میلادی یک میلیون گردشگر را به این سرزمین ناشناخته بکشاند. 

پس حالا که هم ایران و هم کشور مغولستان درصدد بسط و گسترش صنعت گردشگری داخل مرزهایشان هستند و فرصتی استثنایی طی برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد به دست آمده ، باید مسئولان وزارت امور خارجه ایران با توجه به سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران و در راستای تحقق شعارهای انتخاباتی رئیس دولت یازدهم  مبنی بر گسترش صنعت گردشگری در ایران،  می توان با تحکیم روابط سیاسی دو کشور به این آرزوی دیرین یعنی رشد صنعت گردشگری جامه عمل پوشانند.

اما هرگز نباید فراموش کرد که  پس از برقراری ارتباط سیاسی بین دو کشور یاد شده این مسئولان گردشگری ایران هستند که باید از موقعیت بکر و فرصت مناسب جذب گردشگر از مغولستان و همچنین سرمایه گذاری در صنعت گردشگری بین دو کشور  استفاده کنند، نه اینکه صرفا تجار ایرانی اقدام واردات کالاهایی مصرفی چون گوشت و محصولات دامی از این کشور به ایران کنند .

استفاده از جاذبه اشتراکات فرهنگی بین ایرانیان و مغولها می تواند بهترین جذابیت برای اتباع دو کشور باشد تا سیل روانی از سرمایه را بین دو کشور جاری نماید بصورتی که با مدیریت دست اندرکاران گردشگری و اتکاء به پتانسیل و جاذبه های تاریخی و کهن کشورمان می توان سمت و سوی این سرمایه را از سرزمین بکر و حاصلخیز مغولستان به ایران سوق داد، اما نباید صرفا به این پتانسیل ها تکیه کرد بلکه با توجه به توانمندی صنعت گردشگری ایران که از آزمون میزبانی این اجلاس سربلند خارج شده شرایط برقراری ارتباط بین آژانس های گردشگری دو کشور را فراهم کرد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان گردشگری با توجه به جمعیت کم این کشور و البته اقتصاد آن بهترین راهکار برای شروع تبادل گردشگر به دو کشور استفاده از این بازار بکر در صنعت گردشگری برگزاری تورهای ترکیبی بین ایران و مغولستان با تکیه بر جاذبه شهرهایی چون اصفهان و همدان برای مغولهاست تا علاوه بر ورود گردشگران مغول به ایران شاهد حضور گردشگران دیگر کشورها که در مغولستان مشغول سفر بوده اند نیز باشیم.

به هر حال رئیس جمهور مغولستان قبل از ترک کشورمان به خبرنگاران گفت که با تمام فرزندانش برای بازدید از آثار تاریخی ایران خواهد آمد که همین موضوع می تواند به نقطه عطفی برای تبادل گردشگر بین دو کشور باشد . پس بجاست که دست اندرکاران و مسئولان صنعت گردشگری ایران از این فرصت بسیار استثنایی استفاده کنند و اینبار خود مغولها را به ایران دعوت کنند .

نویسنده : عماد عزتی

 


 
 
برای چرتی 15 دقیقه چقدر پول می دهید؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٩
 

سوئیت های یک دقیقه ای کسب و کار جدید در سالن ترانزیت فرودگاهها

اگر زیاد سفر می کنید و از پرواز طولانی خود خسته شده اید و باید چند ساعت دیگر منتظر پرواز بعدی بمانید در فرودگاه ترانزیت به دنبال سوئیت های یک دقیقه باشید.

بسیاری از ما وقتی با هواپیما به کشورهای دور یا نزدیک سفر می کنیم هنگام خروج از فرودگاه یا تعویض هواپیما (ترانزیت) تعدادی مسافر که روی صندلی های سالن فرودگاه یا روی زمین خوابیده اند را دیده ایم؛  این صحنه بیشتر در فرودگاههای معروف و شلوغ دنیا مثل آتلانتا ، نیویورک، امارات ، اینچون (کره جنوبی)، ناریتا (ژاپن) ، سیدنی، آتاتورک (ترکیه) ، هیترو (لندن) و سنگاپور دیده می شود که از خستگی مسافران هنگام پروازهای طولانی حکایت دارد یا اینکه انتظار بیش از حد برای رسیدن زمان سوار شدن به هواپیما برایشان غیر قابل تحمل شده است .

 اما با ابتکاری جالب و البته سودآور برای طراح آن، این صحنه ها کم کم در حال از بین رفتن است. ایده ای به نام مینی سوئیت یا سوئیت های یک دقیقه ای توانسته  مشکل مسافران خسته ترانزیت که مجبور هستند ساعت ها منتظر رسیدن زمان پروازشان در محوطه فرودگاه بمانند را برطرف کند.

سوئیت های اختصاصی کوچکی که به سوئیت های چند دقیقه ای معروف هستند (mini-suites, Minute Suites) در گوشه ای از سالن ترانزیت یا سالن فرودگاهها خواب راحتی را به مسافرانی که منتظر مسافر گیری هواپیمایشان  روی صندلی نشسته یا خوابیده اند هدیه می دهد. چرتی کوتاه یا دیدن سریال مورد علاقه یا نوشتن گزارش کار از جمله کارهایی است که می توانید در کمال آرامش و به دور از شلوغی و هیاهوی سالن ترانزیت در این مکان انجام دهید به یاد داشته باشید که وقتی مشغول استراحت داخل سوئیت یک دقیقه خودتان هستید هرگز ماموران امنیتی فرودگاه وقتی خواب هستید مزاحم شما نخواهند شد.

طرح این سوئیت ها از هاستل ها یا کپسول هتل های ژاپی گرفته شده است. فضایی محدود به یک کاناپه (مبل تخت خوابشو) ، میزکار و صندلی ، تلویزیون و البته اینترنت که مجموعا سوئیت یک دقیقه شما را تشکیل می دهد . این نوع سوئیت های چند دقیقه، هم اکنون در فرودگاه فیلادلفیا ، آتلانتا ، دالاس و شیکاگو مشغول سرویس دهی به متقاضیان هستند.

طبق آخرین تحقیقات از گردشگران یا متقاضیان این سوئیت ها مشخص شد که بسیاری از مسافران ترانزیت فرودگاههای شلوغ حداقل یک ساعت در فرودگاه ترانزیت منتظر فرارسیدن زمان سوار شدن هواپیمای خود هستند و طی این مدت به دنبال یافتن مکانی برای استراحت و دراز کشیدن یا انجام کارهای اداری خود هستند که این سوئیت ها می تواند بهترین گزینه برای اقامت چند دقیقه آنها باشد.

این تحقیقات نشان داده اگرچه اکثر فرودگاههای معروف و اینچنینی دارای هتل هستند و امکانات اقامتی خوبی هم برای مهمانان خود فراهم کرده اند اما هزینه اقامت حدود دویست دلاری (یک روزه) در این هتل ها و البته مشکلات خروج برخی مسافران از سالن ترانزیت مانع از مراجعه مسافران ترانزیت به این هتل ها  است.

دنیل سالمون مدیر و طراح سوئیت هتل ها در کانادا می گوید این تحقیقات نشان داد که هزینه بسیار کم اقامت چند دقیقه ای مسافران در سوئیت های ما باعث شد تا در اولین سال شروع به کارمان یعنی سال 2009 میلادی تنها با طراحی 5 سوئیت در  فرودگاه آتلانتا حدود چهل هزار مسافر را پذیرایی کنیم.

مدیر این پروژه در فرودگاه آتالانتا می گوید 60 درصد از مراجعه کنندگان ما دلیل اصلی استفاده از این سوئیت های را چرتی کوتاه و تعویض لباس عنوان کرده اند و مابقی برای نوشتن گزارش کاری یا دیدن سریال مورد علاقه خود از خدمات ما استفاده کرده اند .

سالمون در باره نوع سازه سوئیت های چند دقیقه خود می گوید: سوئیت های ما معمولا در گوشه خروجی سالن با استفاده از تکنولوژی های جدید پارتیشن بندی یعنی حداقل فضا با حداکثر کارایی ساخته می شود و هزینه اقامت یک ساعت اول در این سوئیت ها 32 دلار تعیین است  و برای هر یک ربع اضافه اقامت نیز مبلغ 8 دلار از مهمانان خود دریافت می کنیم.

 البته تخفیفات قابل ملاحظه ای هم پس از 4 ساعت برای مهمانان خود در نظر گرفته ایم چون طبق تحقیقات به دلیل نداشتن سیستم بهداشتی در این سوئیت ها وقتی مسافران از سوئیت خود برای استفاده از سیستم بهداشتی سالن فرودگاه خارج می شوند دیگر به اتاق خود باز نمی گردند و قبل از خروج تسویه حساب می کنند. بنابراین با این تخفیفات می توانیم دوباره از آنها در سوئیت های خود پذیرایی کنیم و در مقابل درآمد نیز داشته باشیم.

سالمون می گوید شرکت من برای کاهش هزینه های پرسنلی شرکت سعی کرده کلیه خدمات خود را از طریق دانشجویان هتلداری یا دانش آموزان دوره دبیرستان ارایه دهد چون این افراد علاوه بر اینکه طبق قانون اجازه کارکردن به صورت پاره وقت را دارند،  با دستمزدهای پایین حاضر به کار می شوند.

این طرح هم اکنون در برخی از فرودگاههای اروپایی و آسیایی نیز اجرا شده که امیدوارم همانند طرح های آمریکایی ما موفق و سودآور باشند. مدیر این پروژه می گوید من خودم به عنوان یکی از مشتریان بالقوه این طرح هستم چون با توجه به کارم مجبورم هر سال میلیون ها مایل مسافرت هوایی داشته باشم و برای رسیدن به فرودگاه و استراحت در یکی از این سوئیت ها لحظه شماری می کنم.

او می گوید با توجه به توسعه و رشد صنعت هوانوردی و البته رشد صنعت گردشگری در گوشه و کنار جهان هر سال شاهد جابجایی مسافران زیادی بین کشورها و فرودگاههای جهان هستیم که بسیاری از آنها مجبورهستند برای رسیدن به مقصد خود حداقل یک ساعت در فرودگاه ترانزیت اقامت داشته باشند پس این اتفاق می تواند بهترین پتانسیل برای رشد و توسعه حرفه ما در صنعت هتلداری باشد.

سالمون طرح خود را برای آینده شرکت و سوئیت های خود اینگونه تشریح می کند که ایده آل کاری من این است که در همه فرودگاههای بین المللی جهان سوئیت داشته باشم تا بتوانم شرایط استراحت مسافران خسته را در سوئیت های راحت و امن خودم فراهم کنم و در مقابل درآمد کسب کنم.

وی به مسافرانی که همین هفته برای سفر خود برنامه ریزی کرده اند توصیه ای نیز دارد و می گوید: چون تعداد سوئیت های ما در فرودگاهها محدود است از هم اکنون و قبل از پرواز جای خود را در یکی از سوئیت های ما اینترنتی رزرو کنید تا وقتی در فرودگاه ترانزیت هستید مجبور به استراحت روی صندلی های ناراحت سالن ترانزیت نباشید .

 

http://minutesuites.com/locations/hartsfield-jackson/

 

http://minutesuites.com/locations/philadelphia-international/

 


 
 
کارشناسان: هتلداری ایران تا اطلاع ثانونی تعطیل است
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٩
 

نگاهی به معضلات و مشکلات صنعت هتلداری ایران

صنعت گردشگری بین المللی نزدیک به نیم قرن است که فکر بسیاری از فعالان این عرصه بخصوص دولت ها را به عنوان صنعتی پرسود  رو به رشد به خود جلب کرده است. درآمد بسیار مناسب حتی در دوران رکود اقتصادی، رشد و توسعه سریع از عواملی بوده که آن را به صادرات نامرئی در دنیای تجارت مشهور کرد تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد .

اگرچه از ابتدای پیدایش آن در دهکده جهانی، بخش خصوصی به عنوان اصلی ترین متولی گردشگری در رشد و توسعه صادرات نامرئی نقش آفرینی کرد و دولتی ها فقط سیاست کلان را در این زمینه پایه ریزی کردند؛ اما متاسفانه با پایان یافتن کار دولت دهم و روی کار آمدن دولت یازدهم تازه بحث خصوصی کردن گردشگری در ایران به عنوان یکی از کشورهای پرجاذبه گردشگری جهان بطور جدی مطرح شد و اما و اگرهای بسیاری را به میان آورد.

با مطرح شدن این موضوع بسیاری از فعالان عرصه گردشگری در شاخه های مختلف تفریحی، اقامتی و آژانس های مسافرتی اظهار نظر کردند و راهکارهایی در این زمینه ارایه دادند. اما  صنعت هتلداری ایران به عنوان یکی از اصلی ترین صنف های درگیر گردشگری به دلیل مشکلات فراوانی هنوز نتوانسته به عنوان بخشی کاملا خصوصی روی پای خود بایستد و مطابق استانداردهای جهانی گام بردارد. به همین دلیل کسب و کار اینبار سعی کرده تا علاوه بر حمایت خصوصی سازی در صادرات نامرئی از چالش های پیش روی هتلداری ایران که ریشه چندین ساله دارد بگوید.

به عقیده برخی از فعالان این عرصه مشکل بخش گردشگری ایران بخصوص در بخش اقامتی معضلی نیست که مربوط به یکی دوسال اخیر باشد بلکه یک بیماری مزمن است که طی سه دهه گذشته کالبد گردشگری کشورمان را فاسد کرده است. در بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر تئوریسن ها در این زمینه منابع درآمدزایی گردشگری را در بخش های ویژه و امکانات خاص و انحصاری کشورها جستجو می کنند و امکان استفاده علاقمندان را در آن موارد بخصوص فراهم می کنند.

به عنوان مثال دریا، صحرا، کوه ، آسمان پرستاره ، آثار باستانی ، تنوع آب و هوایی، طبیعت یا هزاران هزار مورد که برای گردشگران جذاب است را با بهترین روش های ممکن و البته با هزینه کم به دنیای گردشگری معرفی و نظر علاقمندان را به آن جلب می کنند، در حالی که کشور ما با برخورداری از وسعت و شرایط متنوع اقلیمی و فرهنگی منحصر بفرد منطقه به علت عدم توجه و برنامه ریزی در گردشگری عملا به صورت یک پدیده ناشناس در این صنعت باقی مانده است و کشورهای همسایه با اندک امکانات فرسنگ ها از ایران فاصله گرفته اند.

کارشناسان می گویند در مورد مراکز اقامتی و هتل ها عواملی متعددی باعث ضعف هتلداری ایران مطرح است و می توان اینگونه از آنها یاد کرد و گفت : پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سه مرحله صدمات جبران ناپذیری به بدنه هتلداری ایران وارد شد که آثار آن هم اکنون گریبان گردشگری کشورمان را گرفته است . ابتدای پیروزی انقلاب برخی افکار و تندروی ها باعث شد تا هتل ها به عنوان اماکنی اشرافی و طاغوتی معرفی شوند و بطور کامل فراموش شده و مورد بی توجهی کامل قرار گیرند ، پس از آن در دوران جنگ تحمیلی نیز به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم ها هتلداری ایران و زیر ساخت هایش ضعیف تر شد و بطور کلی به حاشیه رانده شد . اما ضربه نهایی در دهه هفتاد با مدیریت های سلیقه ای مسئولان به صنعت هتلداری ایران زده شد و هتل ها را به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه گردشگری کاملا از رونق انداخت و از نظرها حذف کرد.

توسعه ای که هتلداری را ورشکست کرد

به عقیده بسیاری از فعالان عرصه هتلداری اگرچه در اوایل دهه هفتاد شمسی بسیاری از مسئولان از توجه ویژه به صنعت گردشگری سخن گفتند و برنامه های گوناگونی ارایه دادند اما همین تنوع برنامه های نامناسب با شرایط واقعی این صنعت ، در کشورمان باعث شد تا مشکلات در شاخه های مختلف گردشگری از جمله بخش اقامتی بیشتر خودنمایی کند و مدیریت سلیقه ای متولیان امر، هتلداری ایران را به سمت شرایط کنونی سوق داده و در نهایت فلج کرد.

شاید یکی از دلایلی که در بیشتر مواقع برنامه های  مدیران در حوزه گردشگری نتیجه درستی نمی دهد این است که ابراز نظرات شخصی و غیر کارشناسی در این زمینه صورت می گیرد و هیچ وقت از تجربه یا ایده های بخش خصوصی در تصمیم گیری های کلان استفاده نشده است.

در این زمینه می توان به صدور متعدد پروانه ساخت و بهره برداری هتل ها در مناطق مختلف کشور مثل مشهد مقدس یا کیش و قشم اشاره کرد ، محمدقانعی یکی از فعالان عرصه هتلداری در مشهد مقدس می گوید: در این دوره سازمان های متولی گردشگری در ایران بدون هیچ آمارگیری یا مطالعه در شهر زیارتی مشهد فقط با شعار رشد و توسعه صنعت گردشگری اقدام به صدور مجوز فعالیت هتل، هتل آپارتمان ، مهمانسرا و ... کردند که این موضوع بسیاری از سرمایه ها را با رویای رونق اقتصاد گردشگری وارد هتلداری کرد و زمینه ساز حضور غیر حرفه ای ها در عرصه هتلداری مشهد شد .  طی این تصمیمات عجولانه به یکبار ظرفیت اقامتی مشهد یا بطور کلی در ایران چند برابر شد اما زیرساخت های مناسب در اختیار آنها نبود و ورود مسافر به منطقه متناسب با مراکز اقامتی موجود این شهرها نشد و پدیده شوم تورزدن میهمان از دیگر هتل ها به میان آمد که به عقیده این فعال عرصه هتلداری، تورزدن میهمان سمی مهلک برای هتلداری ایران شد.

نرم افزار یا سخت افزار مساله این است!

عبدالنبی طلوع کارشناس صنعت هتلداری می گوید : بطور کلی هتلداری در سراسر جهان به دو بخش تقسیم می شود که بخش اول سخت افزاری صنعت هتلداری شامل مباحثی چون طراحی هتل، مبلمان ، دکوراسیون هتل و مسائل از این قبلی است و بخش دوم نرم افزاری نیز مانند نیروی انسانی و نحوه تعامل با خدمات گیرنده را شامل می شود.

به عقیده وی ایران در بخش اول تقریبا همگام با جامعه جهانی حرکت کرده ولی در بخش دوم یعنی نرم افزاری یا مدیریت علی رغم حضور تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته هتلداری در کنار کارشناسان مجرب، مدیریت سنتی هتلداری ایران دچار ضعف و ناتوانی عمده است.

از سوی دیگر فرید جواهری مدرس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در باره ضعف هتلداری ایران می گوید: مشکلات نرم افزاری از مهمترین ضعف های هتلداری کشورمان است. به عقیده این کارشناس گردشگری ایران دارای بهترین امکانات و سخت افزار در این زمینه است که گاهی حتی از کشورهای پیشرفته در صنعت گردشگری همسایه خودش نیز جلوتر بوده اما مهمترین معضلی که هتلداری ایران را زمینگیر کرده است مشکل نرم افزاری یا همان مدیریتی است.

جواهری در ادامه می افزاید کار هتل نباید فقط فروختن صبحانه یا اتاق باشد بلکه هتلدار با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی باید قیمت تمام شده خدماتش را کاهش دهد تا فعالت خود را اقتصادی کند .

این مدرس دانشگاه درباره معضل صنعت هتلداری ایران گفت: باید در جذب مسافر اقدام به نوآوریهایی کنیم تا شاهد رونق هتلداری و رشد روز افزون آن باشیم به عنوان مثال برگزاری برنامه هایی همچون کنسرت ها در سطح هتل ها می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد .

اجرای غیراصولی خصوصی سازی

عبدالنبی طلوع یکی از مشکلات موجود در صنعت هتلداری را اجرای ناقص اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی در این بخش می داند و می گوید: به نظر می رسد که در راستای واگذاری مراکز اقامتی دولتی به افراد از طریق رابطه صورت می گیرد و از بخش خصوصی واقعی استفاده نمی شود بنابراین اصل 44 در این صنعت یعنی هتلداری در حد یک شعار باقی مانده است و بخش خصوصی به طور کلی فراموش شده است.

طلوع در ادامه می گوید: در بخش دولتی هر روز شاهد تغییرات مدیریت هستیم و متاسفانه با تغییر مدیری کارهای قبلی بطور کلی فراموش شده و روشهای نوینی جایگزین می شود اما همه می دانیم که از همان ابتدای پیدایش صنعت گردشگری در ایران این بخش خصوصی بوده که همواره پا برجا بوده و به زندگی خود ادامه داده است بنابراین باید از بخش خصوصی که با کوله باری از تجربه و برنامه های مولد هنوز بدون تغییر باقی مانده است استفاده کنیم و این بخش را متولی هتلداری کشورمان قرار دهیم، حال آنکه بخش خصوصی در جلسات مدیریت سازمان ها یا ارگان های مربوطه کوچکترین حضوری ندارد ودرباره آینده خود نمی تواند تصمیم گیری کند بلکه مدیران دولتی تصمیم گیری می کنند و شرایط و مقررات جدید را بدون توجه به آینده شغلی بخش خصوصی به او دیکته می کنند.

این کارشناس در ادامه می افزاید ایران با حذف بروکراسی اداری می توان به این مشکل خاتمه دهد و زمینه ساز رشد و توسعه گردشگری و هتلداری خود شود. در این زمینه می توان کشور ترکیه را مثال زد : مسئولان دولتی این کشور وقتی قرار بر این شد که اقتصاد بر پایه توسعه گردشگری رونق بگیرد کلیه مراحل کار و صنایع وابسته به گردشگری را به بخش خصوصی واگذار کردند و نامه نگاری های اداری و مقررات را در جهت سود و توسعه آن تصویب کردند حال آنکه در ایران شهرداری، وزارت امور خارجه، سازمان میراث فرهنگی ، هواپیمایی، وزارت راه ، محیط زیست ، اتاق بازرگانی و از همه مهمتر اداره مالیات که در این زمینه درگیر هستند هرکدام برای خود برنامه دارند و جداگانه تصمیم گیری می کنند.

موازی کاری و عدم هماهنگی در هتلداری

طلوع به عنوان کارشناس صنعت هتلداری معتقد است که موازی کاری در صنعت هتلداری ایران معضل بزرگی است که گریبان این صنعت را در کشورمان گرفته است و می گوید: مشکل صنعت گردشگری و هتلداری ایران ناشی از آن است که سازمان ها مرتبط با این صنعت با یکدیگر هماهنگ نیستند و درست عمل نمی کنند.

اما این کارشناس هتلداری یکی از ظریف ترین معضلات هتلداری ایران را موازی کاری ارگان ها نه در بخش مدیریتی و دولتی بلکه در اماکن اقامتی می داند و می گوید: هم اکنون بسیاری از ارگان ها و ادارات دولتی مراکز اقامتی مخصوص به خود را در بهترین شهرهای گردشگرپذیر ایران ساخته اند و مشغول به ارایه خدمات به کارکنان خودشان هستند این موازی کاری در احداث مراکز اقامتی خصوصی و دولتی باعث شده تا بسیاری از اقامت گاههای خصوصی در این شهرها مثل مشهد، سواحل جنوبی و شمالی ایران نتوانند مسافر جذب کنند و کم کم روبه ورشکستگی حرکت کنند.

به عقیده وی احداث این گونه مراکز اشتباهی بزرگ از سوی دولت بوده که قطعا تعطیل شدن زائرسراها و مهمانسراهای دولتی در شهرهای گردشگر پذیر ایران می تواند به اشتغال مولد در صنعت هتلداری کشور کمک کند . طبق بررسی های علمی و کارشناسی شده ارگانهایی که این مراکز را در شهرهای مختلف ایران در اختیار دارند بخش اعظم بودجه خود را به نگهداری از آنها اختصاص داده اند حال آنکه اگر تنها یک سوم این بودجه را به عنوان کمک هزینه سفر در اختیار کارکنان خود قراردهند و آنها را راهی مراکز اقامتی خصوصی کنند شاهد رونق دو چندان در صنعت اقامتی و هتلداری ایران و از همه مهمتر اشتغالزایی خواهیم شد.

متولی هتلداری ایران کیست؟

بسیاری از فعالان عرصه اقامتی ایران از این موضوع گله مند هستند که واقعا متولی صنعت هتلداری ایران کیست و چه ارگانی باید به مشکلات و موارد این صنعت رسیدگی کند؟ این مورد یعنی مشخص نبودن متولی اصلی هتلداری ایران و اختلافات قوانین از قیمت گذاری نرخ هتل ها تا اختلاف قوانین امور بهداشتی ، امنیتی و تعزیراتی باعث شده تا هتلداری ایران به بی راهه برود هر روز ضعیف تر از قبل شود.

به گفته مرادی یکی از هتلداران تهرانی اگرچه طبق قانون سازمان میراث فرهنگی مسئول برنامه ریزی و نظارت بر مراکز اقامتی است اما بهداشت، نیروی انتظامی و حتی شهرداری ها نیز در این زمینه دخالت دارند و اعمال نفوذ می کنند. به عنوان مثال در بحث تعزیرات مطابق با قانون تعزیرات مرجع نرخگذاری و گرانفروشی صنوف مختلف است ولی در قانون توسعه گردشگری تشخیص این موضوع یعنی گرانفروشی هتل ها به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری واگذار شده است.

یا در مورد دیگری طبق همین قانون یعنی توسعه گردشگری ایران ، اگر یکی از مسافران در هتلی خودکشی کند پلیس باید با آژیر خاموش و لباس شخصی آنهم در ساعاتی که مسافران رفت و آمد کمتری دارند وارد مرکز اقامتی شده و موضوع را پیگیری کند تا سرمایه گذاری چند میلیاردی صاحب هتل به مخاطره نیافتد حال آنکه طبق قانون نظام صنفی یگان انتظامی 110 ایران می تواند با آژیر روشن و بدون توجه به مقررات توسعه گردشگری ایران به وظیفه خود عمل کند بی توجه به مشکلات بعدی آن یعنی ورشکستگی سرمایه گذار هتل.

مرادی می گوید: شما چطور می توانید با وجود اینهمه مشکلات تصور توسعه و رونق هتلداری ایران را داشته باشید و شاهد سرمایه گذاری داخلی یا خارجی در این صنعت باشید مگر اینکه کاملا دولت از بخش هتلداری دست بکشد و آن را به بخش خصوصی تحویل دهد.

عماد عزتی


 
 
گردشگری کارخانجات نگاهی نوین در صادرات نامرئی ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢۸
 

گردشگری نیروی محرکه دیگر صنایع ایران

به اطراف خود نگاه کنید ، کامپیوتر، تلویزیون، ماشین لباس شویی، اتومبیل، یخچال و دهها وسیله دیگر را خواهید دید. اینها همه نشانه هایی از زندگی مدرن و صنعتی قرن بیست و یکمی ما هستند، آیا می دانید این وسایل چگونه و از چه موادی ساخته شده اند؟ تعداد انگشت شماری از ما می توانند مراحل کامل ساخت یکی از این وسایل را برشمرند یا اینکه تعریف درستی از کارخانه سازنده آنها داشته باشند. بنابراین علاقمندان بسیاری حاضر هستند برای دانستن سرگذشت تولید آنها هزینه و وقت صرف کنند . این موضوع اولین جرقه تولد جاذبه ای نوین در صنعت گردشگری یا همان صادرات نامرئی خودمان است.

 همین شور و اشتیاق به دانستن ماست که باعث شده در دوران رکود اقتصادی برخی از فعالان صنعت گردشگری دست به ابتکاری بسیار جالب بزنند و زیر مجموعه تازه ای را به صنعت نوظهور گردشگری در جهان معرفی کنند که پایه اصلی آن همین کنجکاوی بشر و علاقه او به دانستن مراحل ساخت لوازم و ابزار زندگی است.

دست اندرکاران صنعت گردشگری ، این بخش نوظهور در صنعت گردشگری را تورهای کارخانه ای نامیده اند که منشاء آن از ایالات متحده آمریکاست این کشور صنعتی با توجه به پتانسیل بسیار مناسب خود از نظر کارخانه های عظیم صنعتی توانسته به خوبی این بخش جدید را مدیریت کند و از آن درآمدزایی داشته باشد و به تازگی چندین کشور صنعتی دیگر در گوشه و کنار این دهکده جهانی اقدام به راه اندازی اینگونه تورها کرده اند مثل کشور آلمان ، فرانسه ، تایوان ، اتریش و در کنار آنها کشور سوئیس هم بیکار ننشسته و درب کارخانه های شکلات و ساعت سازی خود را با این روش به روی گردشگران گشوده است.

پیدایش بخش جدید صنعت گردشگری یعنی صنعت تورهای کارخانه ای، بهترین فرصت و زمینه ساز رونق صنعت گردشگری داخلی و خارجی بسیاری از کشورهای صنعتی شده است ، امروزه بسیاری از کشورهای جهان دارای صنایعی بسیار بزرگ مثل ذوب آهن ، کارخانجات صنعتی و غذایی هستند علاوه بر تولید محصولات کارخانه ها از ورود گردشگران به داخل کارخانه های خود نیز درآمد کسب می کنند و از آن برای  رونق اقتصادی خود استفاده می کنند.

 به عنوان مثال تصور کنید شما هنگام مطالعه روزنامه با آگهی تبلیغاتی یکی از آژانس های مسافرتی شهر خود برخورد کنید که در آن خبر از برگزاری تور یکروزه بازدید از فلان کارخانه صنعتی داده شده که تصادفا این کارخانه و روش تولید محصول آن سالهاست که برای شما جای سئوال بوده.  یقینا با این آژانس تماس خواهید گرفت و در اولین فرصت از آن تور برای پاسخ به سئوال خود استفاده می کنید. اگرچه این فقط یک مثال ساده بود اما هزاران مورد از اینگونه تورها در حال حاضر در کشورهای صنعتی درحال برگزاریست که می توان به بازدید از کارخانه های هالی دیوید سون ، هواپیما سازی بوئینگ و ماشین سازی فورد اشاره کرد.

ماریا تامسون مدیرعامل یکی از آژانس های گردشگری در نیویوک که اقدام به برپایی اینگونه تورها در این کشور کرده است می گوید: کشورهای صنعتی و صاحبان صنایع آنها چه خصوصی و چه دولتی سالها بود که برای حفاظت از راز و رمز تولیدشان کارخانه های خود را پشت دیوارهای بلندی می ساختند و کسی به جز پرسنل آنها خبر از داخل کارخانه نداشت. اما امروزه با توجه به این زیر مجموعه جدید گردشگری و منافع بسیار زیاد آن برای هر دو طرف ، یعنی صاحبان صنایع و صنعت گردشگری؛ مدیران صنایع درب کارخانه های خود را به روی گردشگران داخلی و خارجی با توجه به سیاست های تجاری و مسایل امنیتی و حفاظتی کارخانه گشوده اند و معامله ای برد برد را تدارک دیده اند چون هم گردشگران از بازدید روزانه خود از این کارخانه ها لذت می برند و هم فعالان عرصه گردشگری درآمدی بسیار مناسب از این تورهای ارزان قیمت که کمترین هزینه را برایشان ایجاد می کند به دست می آورند و از همه مهمتر این کارخانه های هستند که بدون صرف هزینه ای هنگفت و صرفا با پذیرایی از گروهی گردشگر ، تبلیغ محصولات خود را کرده اند.

به راستی اگر کمی دقت کنیم این بخش جدید در گردشگری که واقعا ناجی صنعت گردشگری برخی کشورها حتی در دوران رکود اقتصادی بوده است، می تواند جان دوباره ای به گردشگری از نفس افتاده ایران و حتی صنایع  کشور ببخشد.

به گفته بسیاری از فعالان اقتصادی، اگر مدیران دو بخش صنعتی و گردشگری ایران بتوانند ارتباط مناسب و دقیقی با یکدیگر برقرار کنند این حس کنجکاوی ماست که باعث رونق دوباره صنایع و البته صادرات نامرئی در داخل مرزهای کشور می شود و چه بسا به زودی اینگونه تورها در بین ساکنان  کشورهای منطقه و همسایه معروف شده و باعث ورود برخی گردشگران خارجی نیز به ایران بشود.

اگر از فواید آموزشی این گونه تورها برای کودکان و نوجوانان یا حتی بزرگسالان چشم پوشی کنیم که خارج از حوصله این بحث است اغلب کارشناسان اقتصادی این گونه تورها را برای صاحبان صنایع بزرگ خصوصی و دولتی بهترین فرصت جهت معرفی توانمندی های خود می دانند .

این کارشناسان عنوان می کنند ، صاحبان و مدیران بسیاری از کارخانجات ایران سالانه هزینه بسیار زیاد و هنگفتی را برای تبلیغات محصول خود هزینه می کنند این در حالی است که بسیاری از این مراکز تولیدی با کمترین هزینه می توانند هر کدام  به تنهایی قادرند ساعت ها گروه هایی بزرگی از گردشگران را به خود مشغول کرده و زمینه ساز شهرت نام کارخانه و محصولاتش میان مردم بشوند. بنابراین با کمی همکاری بین مدیران اقتصادی و تورگردانان ایران می توان با صرف کمترین هزینه از طرف کارخانجات یعنی گشودن درب کارخانه به روی بازدید کنندگان و پذیرایی از گردشگران ، تبلیغاتی بسیار گسترده و مفید را در سطح کشور و حتی خارج از مرزها انجام داد.

این همکاری بین دو بخش گردشگری و صنعتی کشورمان می تواند آنچنان مفید و محرک هر دو بخش باشد که قابل تصور بسیاری از ما نیست و در برخی موارد حتی باعث بازگشت رونق اقتصادی به صنایع ورشکسته نیز خواهد بود. شاهد مثال این موضوع ترفندی است که در سال 2003 میلادی از سوی مسئولان گردشگری و صنعتی کشور تایوان برای رونق دوباره کارخانجات این کشور با استفاده از صنعت گردشگری به کار گرفته شد.

«جیسون چن» از موسسه پژوهش های فناوری صنعتی تایوان با اشاره به طرح برگزاری تورهای گردشگری و بازدید از کارخانجات صنعتی تایوان برای گردشگران بین المللی و داخلی ، گفت: پیش بینی می شود در صورت اجرایی شدن طرح به صورت کامل، سالانه 300 تا 400 هزار گردشگر به آمار گردشگران ورودی تایوان افزوده شود، در حالی که تا پیش از این کمتر از 100 هزار گردشگر خارجی جذب این کارخانه ها می شدند.

وی در این باره می افزاید: کارخانه های گردشگرپذیر این طرح در واقع مجموعه ای از کارخانه های ورشکسته و مستعمل تایوان هستند که بر اساس طرح دولت از سال 2003 به منظور کسب درآمد کافی برای راه اندازی مجدد به جذب گردشگر می پردازند. بر اساس آمار موجود، این کارخانه ها در سال 2011 حدود 6 و نیم میلیون گردشگر را به خود جلب کرده اند و درآمدی بیش از یک و نیم میلیارد دلار را برای راه اندازی مجدد این کارخانه به دست آورده اند.

به گزارش موسسه پژوهش های فناوری صنعتی تایوان درآمد  گردشگری کارخانه در پایان سال 2012 میلادی با جذب 10 میلیون گردشگر 2 میلیارد دلار بوده است. طبق آمار وزارت امور دارایی تایوان از 135 کارخانه ای که به کارخانه گردشگرپذیر تبدیل شدند، 106 مورد تا پایان سال 2012 میلادی فعالیت خود را دوباره آغاز کردند.

 اما متاسفانه صاحبان صنایع ایران با وجود تنوع صنایع همانند کارخانه های اتومبیل سازی، صنایع غذایی، صنایع دارویی ، صنعت نفت و حتی نیروگاه هستی هنوز با ساخت دیوارهای بسیار بلند مانع ازورود علاقمندان به داخل این مراکز  به عنوان اصلی ترین پتانسیل های موجود برای برگزاری تورهای کارخانه ای داخل مرزهای کشور می شوند . در حالی رشد و رونق این تورهای داخلی کم کم پای گردشگران خارجی را به میان خواهد آورد و علاوه بر ریال های داخلی، دلارهای غیر نفتی نیز در این صنعت جاری می شود.

 

پس بجاست که دولت تازه رویکار آمده یازدهم  با مدیریت دقیق و صحیح و با توجه به منافع اقتصادی کشور و با توجه به حفظ مالکیت معنوی صاحبان صنایع و کارخانجات، زمینه ساز برگزاری تورهای گردشگری بازدید از صنایع را رونق باشد تا علاوه بر تبلیغ محصول ایرانی و توانمندی های صنایع کشور شرایط جذب سرمایه های خارجی در تجهیز مجدد این کارخانجات فراهم شود.

باکس مطلب

·         نیروگاههای هسته ای ژاپن و ایالات متحده آمریکا در سال 2012 میلادی جزو ده مقصد برتر گردشگران بوده است

·         خرابه های نیروگاه هسته ای چرنوبیل که مدتها پیش بر اثر حادثه از بین رفته بود هم اکنون به عنوان یکی از مقاصد گردشگری اوکراین شناخته شده است .

·         کارخانه لبنیات Gruyere ، معدن نمک Bex و مرکز Victorinox از جمله کارخانجات و شرکت های صنعتی در  اتریش و سوئیس هستند که در سال ۲۰۱۲، مورد توجه گردشگران بین المللی در این دو کشور قرار گرفته اند .

·         کارخانه شکلات سازی Cailler در کشور سوییس در سال مالی 2012 میلادی توانسته ۳۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر بازدید کننده داشته باشد.

 

 


 
 
5 دقیقه با استیو بکشال ماجراجوی طبیعت و گزارشگر نشنال جغرافی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢۸
 

Steve backshall

استفان جیمز بکشال  Stephen james backshall: طبیعت گرد و ماجراجویی که در 21 آوریل سال 1973 میلادی به دنیا آمد و تا پایان سال 2010 میلادی بیش از یکصد کشور جهان را دیده و از آنها گزارش تلویزیونی طبیعت گردی و ماجراجویی تهیه کرده است. اگرچه او در دورافتاده ترین و شاید خطرناک ترین مناطق جهان برنامه زنده تهیه کرده اما روحیه شاد او تمام این خطرات را تبدیل برنامه ای جذاب برای بینندگان برنامه او در شبکه نشنال جغرافی کرده است. سرمای قطب و جانوران وحشی و خطرناک آمازون هم نتوانسته صد راه او شود. از دیگر ماجراجویی های او را می توان صعود به ارتفاعات هیمالیا، قایق رانی در رودخانه های وحشی و کایاک سواری با نهگ های کوهاندار نام برد. اما معروفترین برنامه تلویزیونی او 60 جانور خطرناک که از شبکه بی بی سی پخش شد بوده است.

آوریل 2010 میلادی که استو به هیمالیا برای تهیه گزارش از زندگی پلنگ برفی این منطقه سفر کرده بود توانستیم با او مصاحبه ای کوتاه داشته باشیم تا از زندگی او بیشتر بدانیم.

درباره کارت بیشتر برایمان توضیح بگو

پدر و مادر من زندگی بسیار ساده ای داشتند و خبری از تجمل و ثروت در خانه پدری من نبود. از زمانی که به یاد دارم علاقمند به تجربه زندگی بودم و همیشه سعی می کردم پاسخ سئوال های خودم را بصورت عملی به دست آورم که گاهی هم زخمی می شدم و تجربه دردناکی را از این ماجراجویی داشتم. اولین تجربه سفر خودم را از انگلستان یعنی محل تولدم شروع کردم. از سال 2003 میلادی به شبکه تلویزیون بی بی سی بخش تاریخ طبیعی راه یافتم و در این شبکه به خواسته خودم رسیدم . ابتدا برنامه های جغرافیا و علمی برای کودکان تولید می شد و کم کم وارد دنیای وحش و بزرگسالان شدم. امروز هم در هیمالیا مشغول تولید برنامه برای بزرگسالان هستم. یکی دو سال اخیر هم  همکاری های بسیار مفیدی و جالبی با شبکه نشنال جغرافی دارم اما بیشترکارهای من مخصوص شبکه بی بی سی بخش تاریخ طبیعت هستند.

اولین برنامه خود را چگونه ساختی؟

از لندن راهی ابوظبی بودم که ناگهان چشمم به موتور هواپیما افتاد و سئوالی در ذهنم جرقه زد. این هواپیما تا مقصد چند تن سوخت مصرف خواهد کرد؟ مهماندار هواپیما را صدا کردم و از او این سئوال را پرسیدم او هم با بلخندی به من گفت: همین حالا از خلبان خواهم پرسید و جواب سئوال شما را خواهم داد. پس از 2 دقیقه برگشت و گفت این هواپیما از مبدا تا مقصد تقریبا 70 هزار پوند  سوخت مصرف می کند. با شنیدن این عدد شکه شدم و از خودم پرسیدم که وظیفه من به عنوان طرفدار محیط زیست چیست؟ از همان لحظه تصمیم گرفتم سفرهای خودم را به گونه ای برنامه ریزی کنم که کمترین خسارت را به محیط زیست وارد کنم. اما از آنجا که این آلودگی توسط هواپیماها و موتور جت آنهاست و این موتورها بیشتر ساخته شرکت جنرال موتورز هستند تصمیم گرفتم سراغ این شرکت بروم تا از آنها برای تهیه برنامه های خودم کمک مالی بگیرم که خوشبختانه این شرکت هم کاملا با من همکاری کرد و به من کمک شایانی کرد و به این ترتیب اولین برنامه من تولید شد.

بیاد ماندنی ترین سفرت کدام است؟

برای تهیه یکی ازبرنامه های طبیعت گردی به آمازون رفته بودم و به یکی از دهکده های دورافتاده که کوچکترین ارتباطی با جهان خارج نداشت رفتیم، اگرچه برای پیدا کردن این قبلیه و دهکده آنها بین انبوه درختان آمازن وقت زیادی صرف شد و تقریبا دوروز ناکام ماندیم اما پس از یافتن آنها و رسیدن به آن دهکده متوجه شدم که این قبلیه واقعا هیچ تصوری از جهان بیرون از دهکده خود ندارند و کاملا بصورت انسان های اولیه و با دانش محلی خود زندگی می کنند . این سفر خاطره انگیزترین سفر کاری من در طول این مدت بود. پس از یک هفته اقامت در این دهکده و تجربه زندگی با آنها هنگام بازگشت رئیس قبلیه با اشاره به من فهماند که تلفن همراه من را می خواهد که من این وسیله را به او هدیه دادم اگرچه هیچ کاربردی برای او نداشت اما به پاس مهمانوازی این قبیله این کار را انجام دادم .

هدف تو از تهیه این برنامه ها چیست؟

قبل از پاسخ باید بگویم که بستگی به نوع برنامه دارد اگر اوایل شروع کارم این سئوال از من می شد پاسخ من این بود که قصد دارم به ماجراجویان جوان فرهنگ گردشگری را بیاموزم و در کنار داستان های شیرین از سفرهای خودم دانش و فرهنگ مورد نظر خودم را به آنها انتقال می دهم و تاثیرات این فرهنگ سازی را کاملا بین ماجراجویان جوان مشاهده کردم  اما اگر قصد شما از برنامه های بزرگسالان است باید بگویم که هدف من صرفا انتقال تجربه های شخصی خودم از نا ممکن های جهان به دیگران است که امکان سفرهای ماجراجویانه را ندارد و البته معرفی دقیقتر جهان به ساکنان آن است.

در هیمالیا چه کار می کنی؟

هیمالیا که در کشور بوتان واقع شده واقعا یکی از عظیم ترین و هیجان انگیزترین رشته کوههای این کره خاکی است، اما اینبار به دنبال پلنگ برفی هیمالیا که شهرتی جهانی دارد آمده ام و مشغول تهیه گزارش از این جانوران کمیاب در طبیعت خشن اینجا هستم. من فکر می کنیم این منطقه و نحوه زندگی مردم آن از همان ابتدای پیدایش تا کنون کمترین تغییر را داشته اندو هنوز سنتی زندگی کردن را بسادگی می توانیم در این جامعه مشاهده کنیم.

توصیه شما با ماجراجویان جوان چیست؟

از آنجایی که گردشگری  پلی ارتباطی بین فرهنگ های مختلف در این دهکده جهانی است به تمام گردشگران و ماجراجویان جوان توصیه می کنم در کشور مقصد همیشه به اداب و رسوم آن کشور احترام بگذارند. چون این روش بهترین روش برای درک بهتر فرهنگ و کشور مورد نظر آنهاست. وقتی گردشگران خارجی در کشور دیگری هستند و مردم آن کشور متوجه می شوند که آنها به آداب و رسوم بومی این کشور احترام می گذارند بیشتر با گردشگران ارتباط برقرار می کنند این ارتباط در نهایت باعث سفری به یادماندی برای گردشگران خواهد شد. بنابراین اول قدم قبل از بستن چمدان برای سفر کمی مطالعه درباره فرهنگ و آداب رسوم کشور مقصد برای گردشگران است.

اما در انتها غم انگیز ترین خاطره را از سفرهای خود بگویید؟

به یاد دارم سال 2006 همراه گروه فیلم برداری به یکی از جزایر اندونزی رفته بودیم و در دورافتاده ترین جزیره که تنها 250 نفر ساکن داشت اقامت داشتم قرار بود که یک هفته آنجا بمانیم که در طول اقامت ما دختر رئیس قبیله از نوعی بیماری عفونی رنج می برد من با کمی دارویی که همراه داشتم سعی کردم به او کمک کنم اما متوجه شدم که این داروها هیچ اثر مثبتی بر بدن او ندارند از رئیس قبیله خواستم تا اجازه بدهد که دخترش را جهت مداوا به شهر بفرستیم اما او مخالفت کرد و با ناراحتی گفت عامل بیماری دخترش همان شهری ها هستند این جمله او واقعا در ذهن من تاثیر منفی گذاشت که هنوز هم با این مسئله کنار نیامده ام به این ترتیب بود که متاسفانه این دختر 5 روز بعد از دنیا رفت و همیشه این سئوال را در ذهن من باقی گذاشت که آیا واقعا ما باعث مرگ او شدیم یا خیر؟

به عنوان اخرین جمله قصد دارم بگویم که تا آنجا که امکانات مالی و سلامتی شما اجازه می دهد سفر کنید و از تجملات در این سفرها بپرهیزید چون این سفرها می توانند بهترین دانشگاه برای زندگی شما باشند و اگر علاقمند هستید بیشتر در مورد من بدانید می توانید به وب سایت من به نشانی  www.stevebackshall.com مراجعه کنید.

عزتی

منبع: ادونچر


 
 
15 روش برای مجانی سفر کردن
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٧:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢۸
 

15 فرمان رایگان سفر کردن

15  روش برای مجانی سفر کردن

سفر دور دنیا با جیب خالی؟! بله درست شنیدید این امکان برای همه ما وجود دارد که بتوانیم سفر کنیم حالا یا بدون هزینه یا اینکه با هزینه ای نزدیک به صفر و بسیار ناچیز.

برای سفرهای ارزان، باید همواره به دنبال فرصتی مناسب و البته استفاده درست از آنها باشیم. برای دیدن این فرصت ها همیشه پرس و جو کنید و هرگز از سئوال کردن یا راهنمایی خواستن از دیگران نترسید و خجالت نکشید. آنچه را نیاز دارید از دیگران بخواهید تا در کمال تعجب آن را در اختیارتان بگذارند و برای شما مهیا کنند. بدون تردید بین دوستان و آشنایان شما یا حتی فامیلتان هستند افرادی که سفر کرده اند یا اینکه علاقه دارند مثل شما دل به دریا بزنند و بدون پول سفر کنند؛ به همین دلیل هر دو گروه برای شما مفید خواهند بود. گروهی از آنها که زیاد سفر کرده اند  با توجه به تجربه خودشان به شما راهکارهای مناسبی ارایه خواهند داد و دیگران که می خواهند سفر کنند اما دل و جرات آن را ندارند گاهی اوقات ابزار و لوازم مورد نیازتان را در اختیارشما خواهند گذاشت و به قول معروف سر راهی برایتان می آورند.

پیتر واندرلند شخصی که تقریبا هشت سال دور دنیا سفر کرده و هزینه سفرش را نزدیک به صفر برآورد کرده است می گوید: هزینه هشت سال سفرم نزدیک به ده هزار دلار بوده و این رقم برای هشت سال سفر دوردنیا واقعا معادل صفر است. پس می توان بدون کیف پول هم سفر کرد اما باید راهکارهای اینگونه سفرکردن را بدانیم.

به همین دلیل کسب و کار قصد دارد 15 راهکار رایگان سفر کردن را برای شما بازگو کند تا دریابید بی نهایت راه برای ارزان سفر کردن یا حتی مجانی سفر کردن در دهکده جهانی برایتان مهیا شده است؛ فقط کافی است که قصد سفر کنید و درست تصمیم بگیرید. هرچند برخی از این روشها هنوز در ایران مرسوم نیست اما بالاخره این روشها روزی در ایران ما نیز بکار گرفته خواهند شد پس شما از هم اکنون به فکر استفاده از آنها باشید تا آن روز از قافله عقب نمانید.

اگر قصد سفر دارید هیچ نیازی نیست که برای جمع کردن پول صبر کنید فقط کافی است که کمی زمان بگذارید و به راهکارهای کسب و کاری ما را مطالعه کنید و در طول سفرتان به آنها عمل کنید. بدون تردید پس از مطالعه این مقاله این تصور اشتباه را که با جیب خالی فقط می توان در پارک قدم زد و گل های پارک را رایگان بویید برایتان بی معنی خواهد شد و پی به واقعیت های حیرت انگیزی درباره سفر دور دنیا یا حتی داخل ایران خواهید برد با این روشها می توانید حتی با قیمتی بسیار نازل لذت کایت سواری را تجربه کنید یا اینکه سوار هواپیما شوید و به دنیای ناشناخته سفر کنید.

1.      خانه خود را اجاره دهید و بروید سفر house-swap

اگر خانه دارید و می توانید آن را اجاره دهید اولین گام سفر را بردارید و بار سفر خود را ببندید این روش به تازگی در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا مرسوم شده که مسافران برای کاستن از هزینه سفرهایشان از آن استفاده می کنند با این روش دو گردشگری که مقاصد شان را انتخاب کرده اند می توانند منزل خودشان را در اختیار یکدیگر بگذارند تا در زمان اقامتشان در شهر مورد نظر در آن سکونت کنند. به عنوان مثال وب سایت www.homeexchang.com می تواند هزاران هزار از این موارد را برای شما به نمایش بگذارد و شما می توانید منزل مورد علاقه خودتان را در مقصد از طریق این وب سایت انتخاب کنید . اگر کسی قصد سفر به شهر شما را داشته باشد آن را در وب سایت مشخص می کند و در صورت تمایل شما می توانید با او ارتباط برقرار کنید و قرار بگذارید در مدتی مشخص منزل خودتان را با او مبادله کنید تا هنگام اقامت در آن شهر نه شما هزینه هتل بپردازید و نه او. اگرچه برای عضویت در این سایت بایدسالانه مبلغی بپردازید اما در مقابل هزینه یک شب اقامت در هتل این رقم واقعا ناچیز است.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ به یاد داشته باشید که کرایه هتل یا اجاره منزل در شهرهایی مانند سیدنی یا ونکوور بسیار بالاست بنابراین بهترین روش برای مسافرت ارزان قیمت به شهرهای معروف جهان این روش است عجله کنید و همین امشب عضو یکی از این سایت ها عضو شوید تا خانه مورد علاقه خود را در مقصد سفربعدی از دست ندهید.

نظر کسب و کاری ما، بهتر است که از متقاضیان اینترنتی خانه خود، خوب اطلاعات بگیرید و هویت آنها را کاملا شناسایی کنید قبل از اینکه دودستی کلید منزلتان را به آنها بدهید. البته توصیه ما به شما که دل به دریا زده اید بیمه کردن منزل و کلیه لوازم آن قبل از ترک خانه است. در نهایت به یاد داشته باشید که اکثر این سایت ها قبل از معرفی دو گردشگر به یکدیگر از هویت واقعی کاربرانشان مطمئن خواهند شد ولی بازهم به قول معروف کار از محکم کاری عیب نمی کند.

2.      خانه داری (مستخدم) House-sit

اگر هنوز منزل والدین خود زندگی می کنید یا اینکه در خوابگاه دانشجویی اقامت دارید شاید اولین روش پیشنهادی ما برای شما مناسب نباشد و ناامید از سفر مجانی یا ارزان قیمت قصد ندارید ادامه مقاله را بخوانید مایوس نشوید ادامه دهید چون هنوز راهکارهای بسیار باقی مانده تا در دهکده جهانی رایگان سفر کنید. پیشنهاد بعدی ما به شما کارکردن در منازل شهر مقصدتان به عنوان مستخدم راه دیگر ارزان سفر کردن است. 

همین حالا به سایت www.mindmyhouse.com سری بزنید تا متوجه توضیحات ما بشوید. اگر تصمیم واقعی خود را گرفته اید می توانید با یکی از آگهی های موجود در این وب سایت تماس بگیرید و با صاحبخانه برسر کاری که قرار است انجام دهید به توافق برسید. این روش بهترین روش برای یافتن تختی مجانی همراه با غذا و البته حمام در مقصد شماست. آگهی های این سایت برای باغبانی یا نگهداری از حیوانات خانگی یا حتی خرید روزانه منزل است که صاحبان خانه در آن مدت زمان کارکرد و حتی گاهی اوقات دستمزدی علاوه بر جای خواب و دیگر موارد را به متقاضیان پیشنهاد می دهند.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ شاید ابتدا ناراحت شوید اما به واقع بهترین راه برای ارزان سفر کردن استفاده از یکی از این قوانین است، بنابراین غرور را کنار بگذارید و خوب فکر کنید تا بتوانید بدون هزینه ای اضافه به سرزمین های مورد علاقه خود سفر کنید فکر کنید باغبانی یا نگهداری از حیوانات و خرید روزانه منزل بهای ناچیزی در مقابل هزینه اقامت در هتل برای شماست .

نظر کسب و کاری ما، بدون تردید اقامت در منزل صاحبخانه محدودیت هایی برای شما خواهد داشت که نباید آنها را نادیده بگیرید البته اگر از بحث امنیت شما بگذریم. پس خوب فکر کنید بعد تلفن را بردارید. در این زمینه می توانید به نظرات دیگران که زیر آگهی قید شده خوب توجه کنید. چون افراد بیشماری قبل از شما آن را تجربه کرده اند.

3.      کارهای داوطلبانه برای موسسات خیریه volunteer and fundraise

آیا تا کنون به فکر انجام کارهای داوطبانه و خیریه بودید؟ یکی از امتیازات این کار برای شما که علاقمند به دیدن مکانهای رویایی خود هستید ولی جیبتان خالی است همین کارهای خیریه است. شما می توانید در کنار انجام کارهای عام المنفعه سفر کنید و از دیدن آن مکانها که همیشه آرزوی دیدن آنها را داشتید رایگان لذت ببرید . بعضی از ارگانهای خیریه که به دنبال نیرو کار هستند حتی بلیت هواپیمای شما را به منزلتان پست می کنند . اکثر این ارگانها مشغول به برنامه ریزی کارهایشان برای یک یا دوسال آینده هستند. بنابراین اگر قصد استفاده از این امکانات را دارید بدون تردید باید طی این مدت همراهشان باشید ولی به خاطر داشته باشید این ارگان ها بیشتر به دنبال افراد با سابقه و با تجربه هستند. ناامید نشوید بعضی از این ارگان ها که در اموری چون مدرسه سازی و خانه سالمندان فعالیت می کنند دوره های کوتاه مدت دارند و افراد تازه کار را نیز قبول می کنند به یاد داشته باشید حضور در این برنامه های کوتاه مدت می تواند به عنوان سابقه خوبی برای سفرهای بعدی شما باشد برای اطلاع از چگونگی این امتیاز به سایت www.optimist.org سری بزنید و شرایط حضور در دورهای خیریه را بررسی کنید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ استفاده از این پروژه ها یکی از بهترین راههای سفرهای ارزان است و حتی حضور شما می تواند برای این ارگانها باعث جمع آوری کمک های مردمی باشد یا اینکه می توانید خودتان به عنوان یکی از خیرین باشید و با پرداخت مبلغی به عنوان خیرات همراه آنها باشید تردید نکنید که این روش یکی از بهترین روش های سفر و تجربه ای متفاوت از زندگی در دیگر نقاط جهان است.

نظر کسب و کاری ما، اگرچه همه چیز بروفق مراد است و همگی ما به کار خیر تشویق شده ایم اما به یاد داشته باشید که کمک به این سازمانها به این معنی نیست که در سفر بعدی آنها، شما هم همراهشان خواهید بود. بنابراین قبل از پرداخت یا ثبت نام خوب شرایط همراهی گروه را مطالعه کنید.

4.      کنار جاده بایستید و مجانی سوار ماشین شوید carpool/hitchhike

شما می توانید با شخصی که به طرف همان مقصد شما مشغول رانندگی است همسفر شوید یا اگر ماشین دارید و قصد سفر کردید به دنبال همسفری باشد که هزینه بنزین را با او تقسیم کنید.  این روش معمولا زمانی قابل استفاده است که با برنامه سفر می کنید بنابراین اگر برنامه ای ندارید از خیر این روش بگذرید و به دنبال راهکارهای دیگری باشید. اما برنامه دارها سری به سایت www.erideshare.com بزنند تا همسفر خود را از میان هزاران هزار پیشنهاد انتخاب کنند.  در این سایت عکس ، شماره تلفن و آدرس افراد متقاضی که ماشین دارند یا اینکه به دنبال کسانی که ماشین دارند و عازم سفرهستند قید شده می توان با یکی از آنها که مقصد مشترکی با شما دارد تماس بگیرید و همراه او عازم سفر شوید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ همسفر شدن و مجانی سواری کردن یکی ، از بهترین روشهای مسافرت برای شماست و در طول مسیر با افراد محلی نیز آشنا خواهید شد. البته اگر شما وسیله نقلیه دارید این روش بهتر از پرداخت تنهایی صورتحساب پمپ بنزین است.

نظر کسب و کاری ما، سفر کردن با کسی که فقط عکس و شماره تلفن او را می دانید شاید زیاد عاقلانه نباشد؛ بنابراین کمی از او اطلاعات بگیرید و قبل از سوار کردن یاسوار شدن به ماشین او خوب مطمئن شوید اگرچه بیشتر کسانی که در این سایت ها هستند واقعا قصد همسفر شدن دارند اما به قول معروف احتیاط شرط عقل است.

5.      به عنوان ملوان سفر کنید(خدمه قایق) crew a yacht

لازم نیست از لنگرگاه خاصی سفر کنید یا اینکه نگران یافتن جا در قایقی تفریحی باشید فقط کافی است که آماده باشید و از نظر جسمی آمادگی سفرهای دریایی را داشته باشید پس آستین بالا بزنید و مقصد خودتان را از طریق وب سایت www.crewseekers.net انتخاب کنید. در این سایت با صدها فرصت شغلی در قایقهای مختلف که آماده لنگرکشیدن از بندر هستند روبرو خواهید شد. اما اگر ساکن شهرهای ساحلی هستید نیازی به اینترنت ندارید کافی است که گذرنامه داشته باشید و در رستوران های اطراف لنگرگاه سراغ کاپیتان قایقها را بگیرید تا یکی از آنها شما را به استخدام خود بگیرد.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ اگر آرزوی کاپیتان شدن را دارید این بهترین روش خواهد بود که هم سفر کنیدو هم تجربه دریانوردی را داشته باشید. بیاد داشته باشید که کاپیتان از افرادی که تجربه دارند بیشتر خوشش می آید.

نظر کسب و کاری ما، آیا تا به حال فیلم دزدان دریایی کارائیب را دیده اید بنابراین قبل از اینکه با کاپیتان قایق دست بدهید و شرایط او را بپذیرید کمی بیشتر فکر کنید. البته باید سلامت قایق را هم خوب بررسی کرد. بهترین پیشنهاد ما به شما این است که قبل از سوار شدن به قایق مورد نظر خودتان را بیمه عمر کنید.

6.      کارمند کشتی های تفریحی crew a cruse ship

هرروز شاهد رونق صنعت دریانوردی تفریحی و کشتی های تفریحی در صنعت گردشگری هستیم. بنابراین هر روز شاهد ایجاد هزاران فرصت شغلی در این زمینه نیز خواهیم بود که فرصتی طلایی برای افرادی چون شماست. فقط کافی است که آمادگی جسمانی مناسبی داشته باشید و هرگز برای زمان برگشت خود محدودیتی نداشته باشید چون گاهی این کشتی ها ماهها روی آب هستند و تا برگشت زمان زیادی را باید کار کنید. شاید این روش کمی مشابه با روش قبلی باشد ولی هیجان همسفر شدن با حدود 3 هزار نفر کاملا متفاوت است. البته در این روش شما نیازمند تجربه دریانوردی نخواهید بود چون بیشتر کارهای ساده را انجام میدهید. کار در آشپزخانه یکی از موارد پیشنهادی در این روش به علاقمندانی چون شماست. حالا اگر بازهم قصد تجربه سفر دریایی در یک کشتی غولپیکر را دارید به سایت www.royalcarabbean.com سری بزنید تا با صدها فرصت شغلی مناسب برای خودتان برخورد کنید و یکی را انتخاب کنید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ این روش برای دیدن دنیا از روی عرشه کشتی و البته تجربه سفرهای دریایی بهترین است اصلا فکر کنید سریع اقدام کنید.

نظر کسب و کاری ما، توجه کنید که کارمندان کشتی مدت زیادی در روز کار خواهند کرد تا شرایط استراحت دیگران را فراهم کنند و فقط صبح خیلی زود اجازه حضور در عرشه را دارند و بقیه زمان روز باید در کابین مخصوص کارمندان باشند بنابراین اگر تحمل دارید و دریا زده نمی شود اقدام کنید و البته زمان حرکت و برگشت را هم خوب بررسی کنید تا کاری را که هم اکنون مشغول انجام آن هستید از دست ندهید.

7.      راننده transport other people’s vehicles

گاهی اوقات افرادی که توان رانندگی ندارند اما قصد سفر با وسیله نقلیه خودشان را دارند به دنبال راننده هستند و گاهی شرکت های کرایه اتومبیل نیز برای انتقال اتومبیل های خود از شهری به شهر دیگر دنبال راننده هستند اینجاست که فرصت مناسبی برای رایگان سفر کردن شما وجود دارد فقط کافی است که گواهی نامه معتبر و البته بالاتر از 21 سال سن داشته باشید. حالا اگر هم علاقمند به سفر رایگان هستید و هم شرایط مناسب رانندگی را دارید سری به سایت www.britz.com.au بزنید تا با دنیایی از تقاضاهای متفاوت رانندگی مواجه شوید . شهر محل سکونت یا مبداء حرکت خود را انتخاب کنید و کاملا به مقصد مورد نیاز آگهی ها توجه داشته باشید بعد با صاحب آگهی ارتباط بگیرید تا در صورت پذیرفته شدن از رانندگی با ماشین دیگران بدون هزینه لذت ببرید به یاد داشته باشید که گاهی اوقات حتی پولی هم دریافت خواهید کرد تا از ادامه سفرتان رایگان لذت ببرید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ قبل از پرکردن فرم آن لاین خوب به مقصد و جاده مسیر حرکت خود دقت کنید تا دچار دردسر نشوید و راحت و بی دردسر به مقصد مورد نظر خودتان برسید ، گاهی اوقات مسیرهای انتخاب شده توسط صاحب اتومبیل واقعا ارزش دیدن حتی رایگان را ندارد و رانندگی در آن مسیر واقعا سخت و خطرناک است.

نظر کسب و کاری ما، بدون تردید لذت رایگان سفر کردن گاهی اوقات باعث عجله کردن ما در انتخابمان خواهد شد اما قبل از هرکاری از بیمه نامه اتومبیل مطمئن شوید بعد کلید را تحویل بگیرید و استارت بزنید.

8.      کاردر مزارع wwoofit up

مزارع کشاورزی که از سیستم سنتی کاشت، داشت و برداشت استفاده می کنند در سراسر جهان هر ساله صدها هزار فرصت شغلی بخصوص در زمان کاشت و برداشت برای افرادی مثل شما ایجاد می کنند تا بتوانید رایگان سفر کنید و با زندگی واقعی مقصدتان و مردمانش آشنا شوید. این فرصتی است که در 83 کشور دنیا برای مسافرانی که قصد رایگان سفر کردن را دارند و شرایط جسمانی مناسبی هم دارند ایجاد شده است. اگر قصد استفاده از این امکانات را دارید فقط کافی است با پرداخت حق عضویت بسیار ناچیزی در سایت www.wwoof.org عضو شوید و با گروه بزرگی از هم قطاران خود آشنا و با صدها هزار فرصت شغلی فصلی در کشورهای مختلف جهان روبرو شوید .

پیشکسوتان چه می گویند ؟ این فرصت خوبی است تا 3 وعده غذا ، جای خواب ، حمام و سرویس بهداشتی رایگان داشته باشید و از طبیعت مزرعه و مناطق اطراف آن رایگان استفاده کنید. بدون تردید این سفر می تواند رویکرد زندگی آینده شما را تغییر دهد. اما به یاد داشته باشید که بهترین قسمت سفر شما طعم واقعی غذاهاست چون محصول تازه مزرعه را می خورید.

نظر کسب و کاری ما، اگر دستان ظریفی دارید هرگز به فکر پرکردن فرم همکاری در این سایت نباشید چون از طلوع آفتاب تا غروب باید در مزرعه کار کنید البته وقت استراحت نیز دارید اما کارهای زیادی برای انجام دادن هست که باید به خوبی از عهده آنها برآید . به یاد داشته باشید که قبل از بستن بار سفر دستکش کار و عینک آفتابی و کلاه نیز همراه داشته باشید .

9.      کمک هزینه سفر بگیریدget a travel scholarship

اگرچه این امتیاز بیشتر برای دانش آموزان کانادایی در نظر گرفته شده و این گروه می توانند درخواست تحصیل در 59 کشور مختلف جهان را داشته باشند و کمک هزینه سفرشان را از دولت کانادا دریافت کنند اما به تازگی سازمان یونسکو برای ارتباط بیشتر تمدن های مختلف و آشنایی ملل با یکدیگر و همچنین ارتقاء سطح تحصیلی کشورها برنامه ای را برای دانشجویان و دانش آموزان دوره متوسطه در این زمینه درنظر گرفته است و تقریبا امکان ادامه تحصیل متقاضیان در 129 کشور مختلف جهان را فراهم کرده است. بنابراین اگر دانشجو یا سال آخر دبیرستان هستید و البته علاقمند به تحصیل در دیگر کشورهای جهان هستید به آدرس

www.unesco.org/education/studingabroad/networking/studyabroad.shtml

مراجعه کنید و فرم های لازم و مورد نظرشان را تکمیل کنید تا در اولین فرصت به مقصدمورد علاقه خودتان برسید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ یادگیری و آموزش همراه با سفر بهترین فرصتی است که برایتان با این روش مهیا شده بنابراین از این فرصت استفاده کنید و علاوه بر تحصیل سفری به یاد ماندنی را نیز تجربه کنید.

نظر کسب و کاری ما، اگر هنوز خوب یاد می گیرید به سرعت اقدام کنید تا از پرواز جا نمانید اما به خاطر داشته باشید همیشه کشورهای پیشرفته برای شما جای خالی نخواهند داشت شاید هم به یکی از کشورهای جهان سوم سفر کنید به هرحال به قول معروف هم فال هست و هم تماشا.

10 هوشمندانه پرواز کنید fly smart

شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت در سراسر جهان برای مدتی هست که مورد توجه اکثر مسافران و گردشگران حرفه ای قرار گرفته اند آنهم فقط به این دلیل که بیشتر مسافران به دنبال ارزان سفر کردن هستند. به همین دلیل این شرکت ها که معمولا قیمت بلیت های خود را با حداقل سود در نظر می گیرند بازهم تشویق به پایین آوردن قیمت های برخی از پرواز های خود شده اند.  این شرکت ها در بسیاری از کشورهای گردشگر پذیر مثل استرالیا، انگلستان، آمریکا هر چند وقت یکبار دست به ارایه تخفیف های باور نکردنی می زنند که واقعا برای هر گردشگر حرفه به دست آوردن بلیت این پروازها یک رویاست. بنابراین با توجه به محدودیت صندلی و البته زمانی ارایه این تخفیف ها همیشه هوشیار باشید تا از فرصت طلایی ایجاد شده به خوبی استفاده کنند به عنوان مثال یکی از سایت های ارایه دهنده اینگونه تخفیف ها www.esyjet.com  است پس سعی کنید همیشه این سایت را مرور کنید تا با اولین اطلاعیه تخفیف برای مقصد بعدی خودتان بلیت تهیه کنید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ اگر فرصت لازم برای استفاده از بهترین پیشنهاد را دارید ، صبر کنید تا از این شرکت ها بلیت ارزان با قیمتی باور نکردنی حتی گاهی اوقات 2 دلار تهیه کنید با این روش می توانید برای سفرهای بعدی خود پول زیادی ذخیره کنید.

نظر کسب و کاری ما، هرگز تصور نکنید ارزان بودن بلیت یعنی بی کیفیتی هواپیما بلکه فقط ممکن است در طول 4 ساعت پرواز خود هیچ چیزی برای پذیرایی به شما داده نشود بلکه باید هرچه می خواهید را بخرید که زیاد مهم نیست این مشکل هم با یک لقمه نان و پنیر خانگی برطرف خواهد شد ولی به یاد داشته باشید که بیشتر شرکت های هواپیمایی به شما اجازه نمی دهند بطری آب با خود به داخل هواپیما ببرید بنابراین به اندازه خرید یک بطری آب پول همراه داشته باشید.

11.   برای محل اقامت خود کار کنیدtrade labour at a hostel

وقتی به مقصد خود رسیدید و در هاستل مورد نظرتان اقامت کردید به مدیر هاستل بگویید که آماده انجام کار در این اقامتگاه در ازای کرایه اقامت خود به عنوان مستخدم هاستل هستید. امروزه بسیاری از هاستل ها و هتل های ارزان قیمت برای پایین آوردن هزینه های خود برخی از کارهای اجرایی را به یک یا دو نفر از مهمان های خود واگذار می کنند بنابراین شما می توانید یکی از این افراد باشید به عنوان مثال کارهای تاسیسات یا حتی نظافت و شستشو می توانید کار پیشنهادی به شما باشد. بسیاری از این هاستل ها یا هتل ها حتی این امتیاز را در وب سایت خود منعکس می کنند تا علاقمندان با آگاهی کامل از این شرایط برای اقامت به آن هتل خاص مراجعه کنند. حالا اگر آمادگی کافی برای این کار را دارید و می خواهید از این امکانات استفاده کنید بد نیست سری به آدرس www.backpack.co.nz  در این وب سایت بیشتر هاستل های نیوزلند که کارهای خود را از طریق مهمانان خود انجام میدهند معرفی شده است پس با پرکردن فرم مخصوص و رزرو تخت خود می توانید بدون پرداخت هزینه یا بخشی از آن از سفرتان لذت ببرید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ از زمانی که ارزهای مختلف قیمت های متغییری دارند بهترین راه، کارکردن برای پرداخت هزینه اتاق است چون کار همیشه ارزش خود را حفظ کرده و بسیاری نیازمند تخصص شما و نیروی کار شما هستند.

نظر کسب و کاری ما، ابتدا کاری که قرار است انجام دهید را بپرسید سپس شرایط را قبول کنید چون مدیر هتل باید سخت کار کردن شما را درک کند و از آن اطمینان داشته باشد.

12.   کارهای فصلی را انتخاب کنیدpick up some casual work

اگر شما علاقمند هستید کمی بیشتر از یک مسافرت کوتاه در مقصد خود اقامت داشته باشید می توانید برای کاستن از هزینه های خود از شغل های فصلی یا پاره وقت در شهر مقصدتان درامد داشته باشید و از هزینه های سفر خود بکاهید.  به عنوان مثال کارهای ساختمانی یا خدماتی می توانند بهترین گزینه برای شما باشد تا هم به سفرتان ادامه دهید و هم درآمدی برای هزینه کردن داشته باشید پس اگر خودتان را برای این شرایط آماده کرده اید بد نیست سری به سایت www.aupair.com بزنید تا از کارهای پیشنهادی و البته شرایط آنها در مقصدتان مطلع شود. نکته بسیار جالب اینکه بسیاری از کارهای ارایه شده در سایت با توجه به امکانات صاحب کار حتی کمک می کنند تا شما مشکل کار کردن (اجازه کار) در مقصد نداشته باشید و برای شما اجازه کار نیز می گیرند ولی به یاد داشته باشید که این کار بدون هزینه نیست و شما باید بخشی از درآمد خودتان را به آنها بپردازید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ این فرصت خوبی است که در گوشه و کنار جهان سفر کنید و همزمان هم کار کنید که این موضوع در واقع یک بازی برد برد برای شماست.

نظر کسب و کاری ما، بدون تردید اگر شما به کارتان اهمیت دهید و صاحب کار این موضوع را متوجه شود ممکن است برای همیشه استخدام شود و در آن شهر اقامت دائمی داشته باشید . بسیاری از کارفرمایان ساختمانی حتی گروههایی دارند که برای انجام کارها به شهرهای دیگر اعزام می کنند بنابراین در طول عمرتان می توانید رایگان سفر کنید البته اگر خوب کار کنید و دلسوزانه با کارتان کنار بیایید.

13.   تورهای گروهی را برنامه ریزی کنید organize a group tour

همگی می دانیم که در صورت سفرهای گروهی هزینه ها سرشکن خواهد شد و می توانیم از امکانات خوبی ارزان قیمت تر استفاده کنیم البته این موضوع در برخی از اقامتگاهها و رستورانها یا پاساژها نیز کاملا مورد استفاده است به این صورت که اگر از 5 یا 10 نفر بیشتر باشید تخفیفاتی قابل ملاحظه به شما خواهند داد . بنابراین همین امروز شروع به تهیه لیست همراهان سفر آینده خود بکنید با فامیل و دوست یا آشنایان تماس بگیرید و از برنامه آینده سفرتان برایشان بگویید تا همانند یک تور مسافرتی به عنوان لیدرآنها راهی سفر شوید و هزینه بسیار مناسبی را برای خود و دیگران تدارک ببنید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ ایده خوبی است؟ به قول معروف بایک تیر دو نشان می زنید یعنی هم سفری ارزان را تجربه می کنید و هم فامیل یا دوستان را دور هم جمع کرده اید.

نظر کسب و کاری ما، می توانید ازهمین عید نوروز تور لیدری خودتان را آغاز کنید و با توری دور ایران اولین تجربه را به ثبت برسانید و در صورت موفقیت برای سفر بعدی از مرزها بگذرید.

14.   ماجراجویی کنید take a hard-core challenge

اگر اهل ماجراجویی هستید و علاقمندید حجم زیادی از آدرنالین را در خون خود تجربه کنید همین امروز مقصد بعدی سفرتان را انتخاب کنید پرش از روی صخره، سقوط آزاد، رودخانه خروشان و اسکی در مکانهای غیر معمول از جمله ورزشهایی هستند که می تواند علاوه بر شور و نشاط برایتان درآمد نیز داشته باشد و حتی گاهی اوقات دلیل اصلی سفری رایگان نیز خواهد بود. همانطور که می دانید هرسال تعداد زیادی از ماجراجویان از گوشه و کنار جهان بار سفر می بندند تا در گوشه از دهکده جهانی ماجراجویی کنند به همین دلیل بد نیست به سایت www.acrossthedivide.com مراجعه کنید تا ماجراجویی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید . برای شرکت در اینگونه رقابت ها گاهی اوقات شرکتهای بزرگ تجاری به عنوان حامی مالی شما خواهند بود پس می توانید برای انجام این ماجراجویی از آنها پول مناسبی به عنوان حق الزحمه دریافت کنید و هزینه سفر خود را به دست آورید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ کوه یخی من کجاست ، امروز می خواهم روی آن اسکی کنیم . زود اقدام کنید تا تابستان فرا نرسید و فرصت طلایی شما آب نشده و از بین نرفته است.

نظر کسب و کاری ما، چرا خودتان را به خطر بیاندازید تا مجانی سفر کنید می توانید کار کنید و یا برای خانه دیگران خرید کنید اما تجربه هیجان واقعا شیرین است پس پیش به سوی ماجراجویی اما قبل از سفر سعی کنید حامی مالی خودتان را راضی کنید تا شما را بیمه کامل کند ، این عاقلانه ترین کار برای آینده شماست. به هر حال خطر همیشه در کمین است.

15.   در مسابقات شرکت کنید Enter contest

اگر شما مدت زیادی هست که آرزوی یک سفر رویایی را دارید و هنوز جیبتان خالی است و پول کافی ندارید راحت ترین راه برای شما شرکت در مسابقات بین المللی است. بسیاری از کشورهای گردشگر پذیر هرساله برای جلب نظر تعداد بیشتری از گردشگران هر ساله تعداد زیادی مسابقات مهیج اما ایمن را در مناطق توریستی خود تدارک می بینند پس می توانید به عنوان شرکت کننده در این مسابقات ثبت نام نمایید و بار سفر خودتان را به این مقصد ببندید. امابه یادداشته باشید که بایدبا آمادگی کامل وارد میدان شوید چون در صورت برنده نشدن باید کل هزینه سفر را شخصا بپردازید پس از همین امروز متناسب با مسابقه ای که قصد شرکت در آن را دارید تمرین کنید تا با بردن جایزه سفری رایگان را تجربه کنید. به یاد داشته باشید که لازم نیست حتما شرایط خاصی داشته باشید مثلا مسابقات عکس، خاطره نویسی یا حتی انتخاب بهترین جمله برای یکی از مقاصد گردشگری نیز می تواند به عنوان مسابقه ای با جایزه مورد نظر شما باشد. هرساله تعداد زیادی از خطوط هوایی یا مراکز تفریحی اینگونه مسابقات یعنی خاطره نویسی یا عکاسی را برگزار می کنند که جایزه آنها اقامت رایگان یا بلیت رفت و برگشت به مقصد گردشگری مورد نظرشان است. اینگونه مسابقات معمولا از طریق وب سایت رسمی سفارتخانه کشورها اعلام می شود یا اینکه در بازار هدفشان در جراید منتشر می شود پس گوش بزنگ باشید تا فرصت را از دست ندهید.

پیشکسوتان چه می گویند ؟ من تجربه اینگونه سفر را دارم واقعا پس از بردن وقتی جایزه را دریافت می کنید مثل این است دنیا را به شما هدیه داده اند.

نظر کسب و کاری ما، به یاد داشته باشید حتی نوشتن یک جمله یا ارسال یک عکس هم می تواند حکم برنده شدن شما باشد پس لازم نیست از جسم خود هزینه کنید از ذوق هنری خود استفاده کنید تا به سادگی بلیت رایگان سفر را در دست بگیرید.

عماد عزتی

10/5/92


 
 
گردشگری ایران ؛ امسال هم بدون برند !
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٧
 

روتیتر : روز جهانی گردشگری در راه است

هر سال اوایل مهرماه در دنیای سفر و گردشگری حال و هوای دیگری حکمفرماست و جنب و جوش خاصی دست اندرکاران این صنعت را در بر می گیرد و بسیاری از گردشگران حرفه ای سراسر جهان نیز در این دوره بار سفر می بندند، چون بیست و هفتم سپتامبر هر سال روز جهانی گردشگری از سوی سازمان جهانی گردشگری انتخاب شده و بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر تخفیفات ویژه ای در این روز برای مهمانان خود در نظر می گیرند.

روز جهانی گردشگری از سوی سازمان جهانی گردشگری از سال 1970 تا کنون سراسر جهان جشن گرفته می شود و بسیاری را دور هم جمع می کند، اما یکی از این جشن ها بسیار مشهور تر و معروف تر است که همه کشورها قصد دارند با تمام دارایی خود در آن حاضر شوند.

امسال یعنی سال 2013 میلادی هم سازمان جهانی گردشگری مالدیو را با توجه به شعار انتخاب شده برای روز جهانی گردشگری سال 2013  که « گردشگری و آب: محافظت از آینده مشترکمان» است ، انتخاب کرده بدون درنظر گرفتن علت انتخاب این شعار از سوی سازمان جهانی گردشگری در میابیم که بسیاری از کشورهای گردشگر پذیر نیز با توجه به انتخاب این شعار از سوی سازمان جهانی گردشگری سعی دارند جاذبه های آبی خود را به جهان معرفی کنند و آنهایی هم که از این جاذبه محروم هستند با تمام تلاش سعی کرده اند با استفاده از تاریخ و تمدن خود نظر گردشگران را جلب کنند. اما ایران که هر دو پتانسیل یعنی هم جاذبه های دریایی و هم جاذبه های تاریخی را کنار هم دارد برای این روز خاص چگونه آماده شده است؟

همانطور که می دانیم ایران از سوی همین سازمان به عنوان یکی از ده کشور پرجاذبه جهان برای گردشگران بین المللی معرفی شده اما آیا واقعا ایران با توجه به این امتیاز، مناسب به استقبال این روز رفته است؟ اگر از برگزاری جشن های استانی یا برنامه های جنبی سازمان میراث فرهنگی در کشورمان بگذریم اصلی ترین کار که انتخاب برندی ملی برای حضور گسترده در جشن های این روز خارج از مرزهاست کشورمان چه کرده است؟

شواهد اینگونه است که ایران هنوز در انتخاب برندی ملی برای گردشگری خود جدی عمل نکرده است در حالی که به گفته محمدرضا فرزین، استاد دانشگاه وفعال عرصه گردشگری : «برند در صنعت گردشگری نشانه ای است که باید موجب شناسایی مقصد شود.» که ظاهرا ایران با توجه به همین کمبود ، هنوز به عنوان مقصدی ناشناخته برای گردشگران بین المللی باقی مانده است.

 وی وجود شرکت های اندک گردشگری ، مراکز تفریحی و اقامتی اندک، مشارکت پایین و کمرنگ بخش دولتی و خصوصی و مشارکت اندک بخش غیر دولتی با تعاونی ها را از عوامل بسیار مهم در این ناکامی می داندو می افزاید: برندسازی در این صنعت می توان به خودی خود باعث از بین رفتن یا کمرنگ شدن تمامی مشکلات یاد شده در صنعت گردشگری ایران شود و در نهایت صنعت گردشگری ما به جایگاه واقعی خود برسد.

در این زمینه یعنی برندسازی می توان به کشور همسایه ایران یعنی ترکیه اشاره کرد از نظر صنعت گردشگری سالها از ایران جلوتر است و تاکنون توانسته بسیار موفق عمل کند ، این کشور تنها در سال 2012 میلادی طبق گزارش سازمان جهانگردی ترکیه حدود 50 میلیون یورو برای تبلیغ برندسازی و تبلیغ آن در بازارهای هدفش هزینه کرده است. از جمله اقداماتی که این کشور انجام داده می توان به ساخت برنامه های تلویزیونی از جاذبه های طبیعی و تاریخی ترکیه، حضور گسترده و سازنده در بازارهای هدف، چاپ و انتشار بروشورهای مختلف گردشگری و توزیع آنها در بازارهای عمده هدفش اشاره کرد. اما اخیرا پا را فراتر از این گذاشته و با ساخت سریال های تلویزیونی جذاب خود، سعی دارد علاوه بر معرفی فرهنگ و آداب سنن ترکیه جاذبه ها و شهرهای گردشگرپذیرش را به سراسر جهان معرفی نماید در حالی که ایران به گفته مسئولان گردشگری کشور به دلیل کمبود بودجه حتی از بسیاری از نمایشگاه های بین المللی گردشگری که سراسر جهان برگزار می شود نیز جا مانده است.

همگان می دانیم که صنعت گردشگری به عنوان صادرات نامرئی در جهان امروزی ما به کارزاری تبدیل شده که همه قصد موفقیت در آن را دارند؛ کارزاری که دبیر سمینار و جشنواره برند ، فرزاد مقدم در باره آن می گوید: جنگ امروز صنعت گردشگری متمرکز بر جاذبه ها و توانمندی های مقصد گردشگری نیست بلکه روی برندهای این کشورها تمرکز کرده است. به عقیده وی بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر هم اکنون با سرمایه گذاری های هنگفت در زمینه برندسازی برای صنعت گردشگری خودشان حضوری بسیار پررنگ در رسانه ها و بخصوص فضای مجازی دارند در حالی که هیچ خبری از ایران با اینهمه جاذبه اش نیست.

 به عقیده وی برند در صنعت گردشگری در ذهن گردشگران یعنی کیفیت خدمات و استاندارد قیمت که متاسفانه ایران هنوز برند ملی گردشگری خود را به جامعه بین المللی معرفی نکرده و صرفا به تحرکاتی بسیار پراکنده در گوشه و کنار این سرزمین کهن بسنده کرده است.

دکتر ایمانی خوشخو دیگر فعال دانشگاهی عرصه گردشگری در این زمینه می گوید: اگرچه ایران در استان های خود مثل اصفهان یا جزیره قشم اقدام به برندسازی کرده اما ایران نیازمند برندی ملی برای معرفی ایران است نه معرفی قشم یا اصفهان به صورت انفرادی ایران دربرگیرند جاذبه های بسیاری است که نباید آنها را به دست فراموشی سپرد.

وی در این زمینه اشاره می کند شما با شنیدن نام سرزمین عجایب یاد هندوستان خواهید افتاد نه شهر بمبئی ، یا اینکه اگر نام سرزمین کانگروها را بشنوید نقشه استرالیا را متصور می شود نه شهر سیدنی بنابراین ایران هم باید اینگونه عمل کند تا در صحنه گردشگری خود موفق باشد.

وی ادامه می دهد یکی از مسایل و چالش های پیش روی صنعت گردشگری ایران برند سازی است و متاسفانه متخصصان امر گردشگری نقش برند را در توسعه فضای کسب و کار گردشگری هنوز جدی نگرفته اند به عنوان مثال تصور کنید کشور بنگلادش چه جاذبه ای در برابر ایران باستانی دارد اما با درک اهمیت برند سازی هم اکنون این کشور در جوامع بین المللی گردشگری دارای برند ملی گردشگری است حال آنکه ایران هنوز اندرخم یک کوچه است.

امید است با توجه به رویکرد دولت یازدهم به صنعت گردشگری زمینه تولید برند ملی گردشگری ایران فراهم شود و ایران سربلند در جشن روز جهانی گردشگری حاضر شود. به قول معروف هر وقت ماهی را از آب بگیریم تازه است بنابراین از همین امروز می توان شروع کرد و تا روز جهانی گردشگری ایران بدون برند گردشگری نماند.

نویسنده : عزتی