صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

بررسی چرا و چگونگی خرید لوستر برای منزل
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳
 


این آویز روشنی بخش ....

از زمانی که انسان برای روشنایی منزل از شمع و روغن استفاده می کرد بسیار گذشته ، در حالی که  فلسفه تابش نور از بالا برای روشنایی بیشتر در منزل همه ما هنوز جاری است. بدون تردید به خاطر داریم این صحنه از فیلم های دوران باستان را که در منزل خانواده های اشرافی آویزهای بسیار بزرگ فلزی با تعدادی شمع از سقف آویزان شده بود و خودنمایی می کرد؛ اکنون هم همان صحنه دوباره تکرار می شود اما با استفاده از جریان الکتریسیته و آویزی ظریف تر از قبل ، در حالی که خبری از اشرافی گری نیست.

به هر حال امروزه استفاده از لوستر برای همه ما به امری طبیعی تبدیل شده و این وسیله جزو یکی از ضروریات زندگی ما شناخته می شود  ولی صرفا به عنوان وسیله ای برای روشنایی به آن نمی نگریم چون می توان با استفاده از یک لامپ ساده هم به روشنایی دلخواهمان برسیم، بلکه قرار است با استفاده از لوستر علاوه بر روشنایی به جلوه و شکوه منزل یا محل کارمان نیز بیافزاییم. بنابراین جای تردید نیست اکثر ما برای خرید و انتخاب این وسیله زمان گذاشته و به دنبال بهترین ها با توجه به توان مالی خودمان هستیم.

تنوع تولید، نوع و جنس و تعداد روشنایی ، لوستر موضوعی است که از همان ابتدا تا کنون ذهن خریداران و تولید کنندگان را به خود مشغول کرده است هرچند از بازار پررونقش شب عید کمی گذشته اما زندگی شهری و تغییر و تحول منازل با توجه به آغاز فصل اسباب کشی هنوز از راه نرسیده است ، به همین دلیل قصد داریم امروز در صفحه بازار به اما و اگر های این آویز روشنی بخش بپردازیم تا علاوه بر انتخاب  بهترین لوستر بتوانند به فکر اقتصاد خانواده نیز باشید.

برای کجا لوستر می خرید؟

همانطور که می دانید ، فضاهای مختلف نیازمند نوری متناسب با کاربرد آن است بنابراین اگر انتخاب مناسب نداشته باشید ممکن است با انتخابی نا مناسب نه زیبایی داشته باشید و نه نور مناسب کاربرد اتاق. به عنوان مثال برای اتاق کاری داخل شرکت نیازی نیست لوستری با شعله های زیاد و متنوع انتخاب کنید و برعکس اگر قصد خرید لوستر برای اتاق پذیرایی دارید باید با توجه به این موضوع محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید بگونه ای که مطمئن باشید نور حاصل از روشنایی لوستر کلیه اجزای مبلمان شما را نمایان خواهد کرد.

ارتفاع سقف و وسعت را در نظر بگیرید

امروزه با توجه به توسعه زندگی شهری و البته استفاده از نوآوری های مهندسی منازل و محل کارمان کمی متفاوت تر از چند سال قبل شده است . توسعه آپارتمان نشینی و کوچک شدن ابعاد منازل همه و همه دست به دست هم داده تا آیتم های متفاوتی را هنگام خرید رعایت کنیم .

 به همین دلیل دو نکته  از مهمترین مواردی که اکنون باید هنگام خرید لوستر به آن ها توجه کنیم ارتفاع  و وسعت سقف اتاقی است که برایش مشغول انتخاب لوستر هستیم هرچند معمولا مهندسین هنگام تهیه نقشه ساختمان استانداردهایی را درنظر می گیرند اما بازهم بد نیست خودمان ارتفاع سقف اتاق مورد نظر را اندازه بگیریم و نیم نگاهی هم به وسعت سقف آن داشته باشیم تا مبادا با انتخابی اشتباه دچار دردسر نشویم و برای انتخاب لوستری دیگر دوباره راهی بازار بشویم. لازم به یادآوری است که استاندارد ارتفاع سقف اتاق های امروزی از دو متر و هشتاد و پنج سانت تا سه متر است اما درباره وسعت آن نمی توان استانداردی درنظر گرفت چون متناسب با متراژ منزل تغییر خواهد داشت. امروزه استفاده از سقف های کاذب در منازل یا محل کار بسیار رایج شده است  و تعداد زیادی هالوژن مسئولیت روشنایی محیط را برعهده دارند بنابراین لوستر کاملا زینتی خواهد بود .

سنتی یا مدرن مساله این است؟

کمی به سبک زندگی خودتان دقت کنید و ببینید آیا وسایل داخل منزل یا شرکت شما از طراحی های مدرن امروزی بهره گرفته اند یا اینکه کلا فردی سنتی هستید و این موضوع را در انتخاب وسایل زندگی نیز رعایت می کنید . پس از آن وارد فروشگاه شوید و لوستر مورد نظرتان را انتخاب کنید چون اگر لوستر انتخاب شده شما تناسبی با دیگر لوازم منزل نداشته باشد علاوه براینکه نمی تواند در نمایان کردن جلوه و شکوه منزل یا منزل شما کارایی داشته باشد بدون تردید به سرعت از آن خسته شده و آن را از سقف پایین می آورید.

بنابراین اگر منزل یا محل کاری مدرن را برای خودتان تدارک دیده اید می توانید به محصولات دیجیتالی یا همان لوسترهای ال ای دی امروزی حساب کنید اما اگر هنوز هم سنتی زندگی می کنید نیازی به انتخاب لوسترهای لوکس و مدرن امروزی با کنترل از راه دور نیست.

نحوه نورپردازی لوستر مورد نظرتان را دریابید

نورپردازی لوسترها به طور کلی به سه فرم اصلی سربالا، سر پایین و خوابیده تقسیم می شود. در مدل سربالا، نور به طرف بالا انتشار می یابد و در نتیجه سقف هم روشن خواهد شد ولی در مدل سر پایین نور حاصل به طرف زمین است و سقف تاریک تر از دیگر نقاط اتاق است و در مدل سوم شاخه ها به موازات سقف و به صورت خوابیده قرار دارند و نور بیشتر به طرفین یعنی دیوارها هدایت می شود.

بنابراین می توانید با درنظر گرفتن میزان نور موجود در اتاق به عنوان مثال نورهای ثانویه (دیوارکوب ها، آباژورها یا هالوژن های سقف کاذب ) نوع نورپردازی لوستر را انتخاب نمایید هرچند نکته اصلی محل استقرار یا همان اتاق مورد استفاده آن است.

اتاق ناهارخوری تافته ای جدا بافته !

اگر برای خرید لوستر مناسب اتاق ناهارخوری منزل به بازار رفته اید و قصد نصب لوستر بالای میز ناهارخوری را دارید کمی بیشتر دقت کنید چون این انتخاب شما کمی متفاوت خواهد بود و باید استانداردهای دیگری را برای این منظور رعایت کنید .سعی کنید لوستری انتخاب کنید که بتوانید ارتفاعش را تغییر دهید و ارتفاعش را آن‌قدر پایین بیاورید که تمام ظروف روی میز و نیز غذاهای چیده شده روی آن را به طور کامل روشن کند.

 بهتر است لوستر از سطح زمین بین155 تا 170 سانتی‌متر با توجه به ارتفاع سقف اتاق ناهارخوری فاصله داشته باشد. اندازه لوستر نیز باید حدود 20 تا 30 سانتی‌متر از عرض میز کوچک‌تر باشد تا بتواند نور را به درستی روی میز پخش کند و تقریبا فاصله میز از لوستر باید حدودا 75 سانتی‌متر باشد.

آویزی پرزاویه برای اتاق خواب

همانطور که می دانیم اتاق خواب محلی برای استراحت و آرامش است و نیازی نیست خیلی برای انتخاب لوستر این اتاق سختگیر باشد اما یک قانون را فراموش نکنید که لوسترهای تک شاخه و آویزهای سقفی ساده می تواند آرامش شما را کمی تحت تاثیر قرار دهند چون نور حاصل از آنها باعث خیرگی چشمان هنگام دراز کشیدن روی تخت می شود .

بنابراین با توجه به ابعاد و البته امکانات مالی خانواده سعی کنید تا جای ممکن از لوسترهایی با زاویه استفاده کنید تا نور به جهت های متفاوتی بتابد نه اینکه مستقیم روی تخت خواب تنظیم شده باشد هرچند استفاده از دیوارکوب و دیگر روش های نورپردازی برای این اتاق نیز کارآمد است.

رنگ و تعداد لامپ

دو گزینه ای که معمولا هنگام انتخاب لوستر نادیده گرفته می شوند چون تعداد انبوه لوسترها در فروشگاه مورد نظر و البته زیبایی برخی از آنها مانع از توجه به این دو موضوع می شود. ابتدا از رنگ لوستر شروع می کنیم چون کمی مهمتر از دیگر موارد است . با توجه به امکانات مختلف تولیدی در حال حاضر جای تردید نیست می توانیم فلزهای رنگی برای تولید انواع لوستر در اختیار داشته باشیم در حالیکه تنوع رنگی دیگر وسایل منزل یا محل کارمان را نیز باید برای این انتخاب درنظر بگیریم نوع همخوانی رنگ های گرم و سرد رایج در زندگی ما و البته هارمونی بین آنها می تواند بهترین گزینه را مقابلمان قرار دهد.

همانطور که می دانید میزان نوردهی لوستر به تعداد لامپی که روی آن بستگی ندارد بلکه بیشتر به نوع طراحی معطوف شده است به عنوان مثال هرگز نمی توان از لوسترهایی با شعله های چینی انتظار نوردهی بالایی داشته باشیم چون صرفا وظیفه آنها زیبایی محیط است نه روشنایی در حالی که لوسترهای بدون روکش شعله هایش نوردهی بالاتری دارد پس این نکته را درنظر داشته باشید که به تعداد لامپ های یا اصطلاحا همان شعله های لوستر به خوبی دقت کنید چون زیادی آنها مساوی با پرنوری منزل یا محل کار شما نیست بلکه بیشتر به محل قرار گرفتن و طراحی لوستر دقت کنید.

* کیفیت مواد اولیه را دریابیم

یکی از مهمترین نکاتی که به سلامتی شما نیز ارتباط مستقیم دارد بحث استفاده از محصولات استاندارد در ساخت لوستر است چون در صورت استفاده از محصولات بدون کیفیت ممکن است سلامتی شما و خانواده به خطر بیافتد بنابراین هنگام خرید محصولات مختلف در این زمینه ابتدا به رعایت استانداردهای ایمنی بخصوص در قطعات الکتریکی مثل سرپیچ ها ، نوع سیم مورد استفاده در لوستر دقت کنید و پس تولید کننده آن نیز توجه داشته باشید .

● چگونه یک لوستر را نصب کنیم؟

پیش از هر چیز لازم است یاد آوری کنیم که نصب لوستر کار آسانی نیست و باید در این زمینه از یک کارشناس کمک بگیرید بخصوص اگر لوستری مدرن و امروزی با تعدادی لامپ ال ای دی و منبع تغذیه های مختلفی را انتخاب کرده اید. به یاد داشته باشید صرف‌نظر از شکل و نوع و اندازه لوستر قبل از هر اقدامی ‌باید نسبت به قدرت اتصالات برق اتاق در رابطه با تأمین روشنایی چراغ‌های متعدد لوستر اطمینان به عمل آید. دانستن این نکته نیز بسیار مهم است که کابل (قلابی که معمولا از سقف آویزان است) آویزان از سقف باید آن اندازه استحکام داشته باشد که بدون اینکه بریده شود و یا از سقف جدا شود تاب تحمل وزن لوستر را داشته باشد.

  • قیمت لوستر در بازار تهران

دوباره نوبت به همان دودوتا چهارتای خودمانی رسید و وقتی پرداخت هزینه خرید لوستر است . بطور کلی بازار لوستر ایران هم اکنون مملو از محصولات متنوع شرکتی (تولیدات داخلی ) یا محصولات وارداتی است به همین دلیل بیشتر محصولات شرکتی دارای قیمت هایی کاملا مشخص و متعارف هستند و وارداتی ها هم پیرو نرخ ارز اما بطور کلی قیمت لوستر های معمولی (چوب وفلز) هم اکنون در بازار کشورمان از شاخه ای 50 هزار تومان تا حدود 80  هزار تومان محاسبه می شود و در باره محصولات کریستالی نیز می توانیم از شاخه 70 هزار تومان تا 150 هزار تومان بسته به نوع مواد کاربردی ببینیم.

 

نام کالا

قیمت (تومان)

توضیحات

 

لوستر-ال ای دی-6778-50

 

430000

قطر محصول 50 سانتیمتر

 

لوستر-ال ای دی-6833-50

 

460000

قطر محصول 50 سانتیمتر

 

لوستر-ال ای دی-33293-50

 

410000

قطر محصول 50 سانتیمتر

 

a2321-لوستر برنزی335000

این محصول دارای پنج شاخه است.این محصول بصورت سه شاخه نیز موجود است

 

لوستر برنزی-21034000

این محصول دارای پنج شاخه می باشد.این محصول بصورت سه و هشت شاخه نیز موجود است

 

لوستر-شاخه ای-z520

 

200000

لوستر شاخه ای 12 شاخه

 

لوستر چوب وفلز c827-5

 

200000

لوستر پنج شاخه چوب و فلز

 

لوستر-ال ای دی-ma5044-40

 

300000

لوستر ال ای دی با قطر 40 سانتیمتر

 

لوستر برنزی-150

 

370000

این محصول دارای پنج شاخه می باشد.این محصول بصورت سه و هشت شاخه نیز موجود است

توضیح لیست قیمت شرکتی مربوط به پایان سال 1392 است و هنوز قیمت جدید شرکت اعلام نشده است

جدول قیمتی مدل های سنتی و لوستر های کریستالی

نام محصول

قیمت (تومان)

توضیحات

 

لوستر کریستالی-7022

 

835000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی-A7024

 

780000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی-7024

 

785000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالیc-7023

 

790000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

 

لوستر کریستالی-7017

 

 

785000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

این محصول دارای شصت و هفت عدد گوی و قابلیت نصب هشت عدد لامپ را دارا ست

 

لوستر کریستالی

- 480 7025

 

775000

قطر محصول چهل و هشت سانتیمتر

 

لوستر کریستالی - 7020C

 

735000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی - 7021

 

740000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی - 6951

 

 

729000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

این محصول دارای نود عدد گوی و قابلیت نصب هشت عدد لامپ را دارست

 توضیح لیست قیمت شرکتی مربوط به پایان سال 1392 است و هنوز قیمت جدید شرکت اعلام نشده است

 

نام محصول                                              قیمت (تومان)                 

لوستر-ال ای دی-59271-50

490000

لوستر-ال ای دی-33293-80

780000

لوستر-ال ای دی-33293-50

410000

لوستر-ال ای دی-8928-80

780000

لوستر-ال ای دی-8928-60

550000

لوستر-ال ای دی-6845-60

590000

لوستر-ال ای دی-6778-80

725000

لوستر-ال ای دی8357-80

765000

لوستر-ال ای دی5082-80

980000

لوستر-ال ای دی5044-40

280000

لوستر برنزی چهار یا پنج شاخه

340000 تا 38000

لوستر ریختگی مدل شمعدانی

300000 تا ...

لوستر چوب و فلز

150000 تا ...

            قیمت دریافتی از فروشگاه های خیابان لاله زار و گلوبندگ در تاریخ 29/1/93

 


 
 
نگاهی به نحوه انتخاب و به کار گیری دستگاه های تصفیه آب خانگی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳
 


70 درصد سلامتی بدن شما با این سیستم تضمین خواهد شد

مدتی است بحث کم آبی نقل محافل شده و ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است دریغ از اینکه بسیاری مشغول انتخاب دستگاه تصفیه آب خانکی راهی بازار شده اند و با توجه به گزینه های بسیاری که پیش رو دارند سردوراهی انتخاب مانده اند. بنابراین، اگر شما جزو آن دست از افراد هستید و قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانکی دارید بد نیست کمی تامل کنید و پس از مطالعه این مطلب راهی بازار شوید.

بخریم یا نخریم ؟

شاید با خودتان فکر کرده باشید آب داخل لوله که تصفیه شده است بنابراین نیازی به استفاده از این دستگاه نیست و در نهایت هم می توانیم با خرید آب معدنی نیازمان را برطرف کنیم اما این واقعیت را هرگز فراموش نکنید که خرید دستگاه تصفیه آب هم اکنون با توجه به کیفیت آب داخل لوله ها و فرسودگی لوله های انتقال که باعث بالارفتن سختی آب می شوند یک نیاز مبرم است و خرید بطری های آب معدنی زیاد مقرون به صرفه نیست. بنابراین باید باتوجه به بودجه خانواده هرچه سریعتر به فکر تهیه یکی از این دستگاه ها باشید .

چگونه انتخاب کنیم؟

یک سئوال همواره ذهن اکثر خریداران این دستگاه را به خود مشغول کرده است که چه معیارهایی برای انتخاب بهینه نیاز داریم و چطور می توانیم دستگاه تصفیه خانگی مورد نیازمان را انتخاب کنیم که پاسخ شما رعایت چهار نکته بسیار ساده است.

نکته اول : ابتدا از کیفیت آب مورد نظرتان که قصد تصفیه آن را دارید مطلع شوید چون متناسب با املاح و درصد ناخالصی های آب ورودی دستگاه مورد نظرتان را با توانایی مناسب انتخاب کنید.

نکته دوم: مراحلی که برای تصفیه آب مدنظر شما انجام شده است را بررسی کنید چون اگر به آب ورودی کلر زده شده باشد شما نیاز متفاوتی برای انتخاب دارید و اگر هم از چاه ویلای شخصی خودتان قصد استفاده دارید باید دستگاه دیگری انتخاب کنید.

نکته سوم: کمی در دنیای مجازی جست و جو کنید و نسبت به آلاینده های موجود در آب مورد نظرتان اطلاع به دست آورید برای اینکار می توانید روی اطلاعات شرکت آب و فاضلاب حساب باز کنید.

نکته آخر : با توجه به میزان آب مورد نیازتان خرید کنید چون توان تصفیه آب توسط دستگاه ها متفاوت است مثل اگر متوسط نیاز مصرف شما 20 لیتر در روز است هرگز نمی توان به سراغ دستگاهی با توان 12 لیتر بروید چون این دستگاه به دلیل استفاده زیاد شما زود برایتان دردسرساز خواهد شد.

شش پله تا خرید دستگاه

با توجه به نکات ارایه شده حالا به مرحله انتخاب برند می رسیم در این بخش نیز می توان با رعایت چند نکته بسیار ساده بهترین برند را از میان ده ها برند موجود بازار انتخاب کنیم این مرحله نیز با درنظر گرفتن آرم گواهینامه NFS یا بنیاد ملی بهداشت آغاز می شود پس قبل از هر انتخابی ابتدا به نشان این آرم روی جعبه یا خود دستگاه توجه کنید.

دومین مرحله برای انتخاب برند مورد نظرتان درنظر گرفتن شرایط گارانتی و پوشش خدمات پس از فروش این دستگاه است چون این دستگاه با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارد بدون تردید نیازمند خدمات پس از فروش مناسب و البته خدمات رسانی به موقع است اینجاست که گارانتی و خدمات پس از فروش بهتر می تواند برای شما تعیین کننده باشد.

پله سوم انتخاب برند دستگاه تصفیه آب نیز مربوط به تامین قطعات دستگاه است ، یکی از قطعاتی که همواره برای استفاده از دستگاه نیاز دارید بحث فیلترهاست و پس از آن قطعات مختلف در دستگاه تصفیه آب وجود دارد که ممکن است برای تهیه کردن آنها راهی بازار شوید و آن دستگاهی مناسب خرید شماست که به سادگی بتوانید قطعات آن را از بازار تهیه کنید.

به پله چهارم رسیدیم که بایدبه خوبی از آن اطلاع داشته باشید، همانطور که می دانید پمپ داخل دستگاه تصفیه آب جزو قطعاتی با فرسایش بالاست که باید به خوبی از آن محافظت شود تا راندمان و کیفیت آب تصفیه شده در بهترین شرایط ممکن باشد پس اگر این قطعه دارای محافظ های مناسب و کلیدهای کنترل اضافه روی دستگاه مرکزی باشد می تواند عمر مفید والبته کیفیت کار آن را تضمین کند.

پله پنجم به پرمصرف ترین قطعه در دستگاه تصفیه آب مربوط است بله درست حدس زدید مربوط به فیلترهاست خوب دقت کنید که در دستگاه مورد نظر شما چه فیلتری استفاده شده چون گاهی اوقات  فیلترهای یدک دستگاه به سادگی در دسترس شما نیست.

آخرین پله که شما را به منزل مقصود می رساند بررسی سوابق فروشنده دستگاه است چون با کمی حوصله می توانید در مرکز خریدی که به دنبال دستگاه تصفیه آب هستید می توانید سابقه فروشنده مورد نظرتان را به دست آورید و نسبت به انتخاب محل خریدتان تصمیم گیری کنید.

انواع فیلتر

1-    الیافی 5 میکرون: حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه و گل ولای.

2-    فیلترAC  : حذف کلر، بو و طعم نامطبوع.

3-    فیلتر کربن: یون های فلزات.

4-    فیلتر کربن نهایی: حذف بو و طعم نامطلوب.

5   RO- اسمز معکوس: حذف املاح موجود در آب (باکتری ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر)

6-    فیلتر طعم دهنده: افزودن منیزیم و کلسیم.

این در حالی است که به تازگی بسیاری از دستگاه ها دارای فیلتر یو وی نیز هستند که به عنوان برترین فیلتر ضد عفونی کننده  از آن استفاده می شود. نکته ضروری درباره فیلترهای کربنی این است که باید این کربن ها دارای منشاء گیاهی باشند تا سلامتی شما به خطر نیافتد.

مراحل تصفیه بیشتر، نشانه کیفیت بالاتر!

یک ذهنیت اشتباه درباره انتخاب برند مناسب دستگاه تصفیه آب این است که هرچه مراحل تصفیه آب دستگاه بیشتر باشد نشانه مرغوبیت دستگاه است اما سئوال اصلی این است که آیا واقعا تعدد فیلترها نشانه کیفیت برتر دستگاه است ؟

بد نیست بدانید از سوی سازمان ملی بهداشت NFS  عداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله در نظر گرفته شده است که این مراحل عبارتند از

» دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها

» یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب

» یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب

» یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

بنابراین تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه تنها غیر ضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز بشود. بعنوان مثال برخی از دستگاههای تصفیه آب غیر استاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی بعنوان مرحله ششم، ادعا می کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می کنند. متاسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ های غیر بهداشتی استفاده می شود که نه تنها هیچگونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروبها و باکتری ها هستند.

دقت کنید که هیچ یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سوال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید!

قیمت دستگاه های تصفیه آب خانگی

خب حالا به قول معروف از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تراست و نوبته به حساب و کتاب رسیده است . همانطور که می دانیم تعداد برندهای متفاوتی از این وسیله در بازار مصرف کشورمان موجود است و همین تنوع محصولات باعث سردرگمی خریداران شده است ، اما لازم به یادآوری است در واقع قیمت این سیستم ها بستگی به عوامل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 – تعداد و نوع فیلترهای به کار رفته در دستگاه

2 – کیفیت تجهیزات و قطعات محصول

3 – طراحی و شکل ظاهری محصول

با توجه به عوامل یاد شده اینگونه می توان گفت هم اکنون در بازار مصرف دستگاه تصفیه آب مناسب منزل را می توان از سیصد هزار تومان تا حدود یک میلیون دویست هزارتومان یافت که بسته به توان مالی و البته نیاز باید انتخاب شود. ارزانترین دستگاه ها ، سیستم های سه و چهار مرحله ای که فاقد سیستم اسمز معکوس هستند و گرانترین دستگاه های آب تصفیه کن خانگی ، سیستم های مجهز به فیلتر اسمز معکوس هستند البته در همین فاصله هم گاهی تنوع طراحی ظاهری و برخی زیبایی ها می تواند قیمت را افزایش یا کاهش دهد.

تعمیرات و نگهداری دستگاه

توجه داشته باشید اگر با حوصله و اطلاعات کامل دستگاه مورد نظرتان را از میان برندهای معتبر و دارای گارانتی انتخاب کرده باشید در این زمینه نگرانی نخواهید داشت. از طرفی نرخ خرابی دستگاه های تصفیه آب استاندارد و با کیفیت پایین است و از سوی دیگر این دستگاه ها شامل گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر نیز هستند که خیال شما را راحت تر می کند.

تنها نکته ای که باقی می ماند تعویض به موقع فیلترها است. اگر یک بار در این خصوص توسط سرویسکاران معتبر آموزش ببینید ، خودتان هم می توانید فیلترها را تعویض کنید. بنابراین می توان گفت تعمیرات و نگهداری دستگاه های آب تصفیه کن خانگی بسیار ساده و کم هزینه خواهد بود البته به شرطی که یک محصول با کیفیت و استاندارد خریداری کنید.

جدول قیمت

 

برند دستگاه

 مدل

قیمت (ریال)

1

روبین

R/O-100A

9950000

2

تصفیه سرشیری

---

240000

3

آکوآ

پیش تصفیه

5850000

4

پیور تک

CE-6

5250000

5

آکوآ

2 مرحله ای

3850000

6

پیور کام

CE6-N6

5650000

7

آرتک

3 مرحله

4850000

8

الترانیک

5 مرحله اسمزی

4950000

9

پیورکام

CE-6PumP

5250000

10

آیوآ

2500 یازده مرحله

2590000

11

آلفا

22 لیتری

1180000

12

پارس خزر

101

1300000

 

 

 

 

 


 
 
نگاهی به نحوه انتخاب و به کار گیری دستگاه های تصفیه آب خانگی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٧:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢
 


70 درصد سلامتی بدن شما با این سیستم تضمین خواهد شد

مدتی است بحث کم آبی نقل محافل شده و ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است دریغ از اینکه بسیاری مشغول انتخاب دستگاه تصفیه آب خانکی راهی بازار شده اند و با توجه به گزینه های بسیاری که پیش رو دارند سردوراهی انتخاب مانده اند. بنابراین، اگر شما جزو آن دست از افراد هستید و قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانکی دارید بد نیست کمی تامل کنید و پس از مطالعه این مطلب راهی بازار شوید.

بخریم یا نخریم ؟

شاید با خودتان فکر کرده باشید آب داخل لوله که تصفیه شده است بنابراین نیازی به استفاده از این دستگاه نیست و در نهایت هم می توانیم با خرید آب معدنی نیازمان را برطرف کنیم اما این واقعیت را هرگز فراموش نکنید که خرید دستگاه تصفیه آب هم اکنون با توجه به کیفیت آب داخل لوله ها و فرسودگی لوله های انتقال که باعث بالارفتن سختی آب می شوند یک نیاز مبرم است و خرید بطری های آب معدنی زیاد مقرون به صرفه نیست. بنابراین باید باتوجه به بودجه خانواده هرچه سریعتر به فکر تهیه یکی از این دستگاه ها باشید .

چگونه انتخاب کنیم؟

یک سئوال همواره ذهن اکثر خریداران این دستگاه را به خود مشغول کرده است که چه معیارهایی برای انتخاب بهینه نیاز داریم و چطور می توانیم دستگاه تصفیه خانگی مورد نیازمان را انتخاب کنیم که پاسخ شما رعایت چهار نکته بسیار ساده است.

نکته اول : ابتدا از کیفیت آب مورد نظرتان که قصد تصفیه آن را دارید مطلع شوید چون متناسب با املاح و درصد ناخالصی های آب ورودی دستگاه مورد نظرتان را با توانایی مناسب انتخاب کنید.

نکته دوم: مراحلی که برای تصفیه آب مدنظر شما انجام شده است را بررسی کنید چون اگر به آب ورودی کلر زده شده باشد شما نیاز متفاوتی برای انتخاب دارید و اگر هم از چاه ویلای شخصی خودتان قصد استفاده دارید باید دستگاه دیگری انتخاب کنید.

نکته سوم: کمی در دنیای مجازی جست و جو کنید و نسبت به آلاینده های موجود در آب مورد نظرتان اطلاع به دست آورید برای اینکار می توانید روی اطلاعات شرکت آب و فاضلاب حساب باز کنید.

نکته آخر : با توجه به میزان آب مورد نیازتان خرید کنید چون توان تصفیه آب توسط دستگاه ها متفاوت است مثل اگر متوسط نیاز مصرف شما 20 لیتر در روز است هرگز نمی توان به سراغ دستگاهی با توان 12 لیتر بروید چون این دستگاه به دلیل استفاده زیاد شما زود برایتان دردسرساز خواهد شد.

شش پله تا خرید دستگاه

با توجه به نکات ارایه شده حالا به مرحله انتخاب برند می رسیم در این بخش نیز می توان با رعایت چند نکته بسیار ساده بهترین برند را از میان ده ها برند موجود بازار انتخاب کنیم این مرحله نیز با درنظر گرفتن آرم گواهینامه NFS یا بنیاد ملی بهداشت آغاز می شود پس قبل از هر انتخابی ابتدا به نشان این آرم روی جعبه یا خود دستگاه توجه کنید.

دومین مرحله برای انتخاب برند مورد نظرتان درنظر گرفتن شرایط گارانتی و پوشش خدمات پس از فروش این دستگاه است چون این دستگاه با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارد بدون تردید نیازمند خدمات پس از فروش مناسب و البته خدمات رسانی به موقع است اینجاست که گارانتی و خدمات پس از فروش بهتر می تواند برای شما تعیین کننده باشد.

پله سوم انتخاب برند دستگاه تصفیه آب نیز مربوط به تامین قطعات دستگاه است ، یکی از قطعاتی که همواره برای استفاده از دستگاه نیاز دارید بحث فیلترهاست و پس از آن قطعات مختلف در دستگاه تصفیه آب وجود دارد که ممکن است برای تهیه کردن آنها راهی بازار شوید و آن دستگاهی مناسب خرید شماست که به سادگی بتوانید قطعات آن را از بازار تهیه کنید.

به پله چهارم رسیدیم که بایدبه خوبی از آن اطلاع داشته باشید، همانطور که می دانید پمپ داخل دستگاه تصفیه آب جزو قطعاتی با فرسایش بالاست که باید به خوبی از آن محافظت شود تا راندمان و کیفیت آب تصفیه شده در بهترین شرایط ممکن باشد پس اگر این قطعه دارای محافظ های مناسب و کلیدهای کنترل اضافه روی دستگاه مرکزی باشد می تواند عمر مفید والبته کیفیت کار آن را تضمین کند.

پله پنجم به پرمصرف ترین قطعه در دستگاه تصفیه آب مربوط است بله درست حدس زدید مربوط به فیلترهاست خوب دقت کنید که در دستگاه مورد نظر شما چه فیلتری استفاده شده چون گاهی اوقات  فیلترهای یدک دستگاه به سادگی در دسترس شما نیست.

آخرین پله که شما را به منزل مقصود می رساند بررسی سوابق فروشنده دستگاه است چون با کمی حوصله می توانید در مرکز خریدی که به دنبال دستگاه تصفیه آب هستید می توانید سابقه فروشنده مورد نظرتان را به دست آورید و نسبت به انتخاب محل خریدتان تصمیم گیری کنید.

انواع فیلتر

1-    الیافی 5 میکرون: حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه و گل ولای.

2-    فیلترAC  : حذف کلر، بو و طعم نامطبوع.

3-    فیلتر کربن: یون های فلزات.

4-    فیلتر کربن نهایی: حذف بو و طعم نامطلوب.

5   RO- اسمز معکوس: حذف املاح موجود در آب (باکتری ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر)

6-    فیلتر طعم دهنده: افزودن منیزیم و کلسیم.

این در حالی است که به تازگی بسیاری از دستگاه ها دارای فیلتر یو وی نیز هستند که به عنوان برترین فیلتر ضد عفونی کننده  از آن استفاده می شود. نکته ضروری درباره فیلترهای کربنی این است که باید این کربن ها دارای منشاء گیاهی باشند تا سلامتی شما به خطر نیافتد.

مراحل تصفیه بیشتر، نشانه کیفیت بالاتر!

یک ذهنیت اشتباه درباره انتخاب برند مناسب دستگاه تصفیه آب این است که هرچه مراحل تصفیه آب دستگاه بیشتر باشد نشانه مرغوبیت دستگاه است اما سئوال اصلی این است که آیا واقعا تعدد فیلترها نشانه کیفیت برتر دستگاه است ؟

بد نیست بدانید از سوی سازمان ملی بهداشت NFS  عداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله در نظر گرفته شده است که این مراحل عبارتند از

» دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها

» یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب

» یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب

» یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

بنابراین تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه تنها غیر ضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز بشود. بعنوان مثال برخی از دستگاههای تصفیه آب غیر استاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی بعنوان مرحله ششم، ادعا می کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می کنند. متاسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ های غیر بهداشتی استفاده می شود که نه تنها هیچگونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروبها و باکتری ها هستند.

دقت کنید که هیچ یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سوال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید!

قیمت دستگاه های تصفیه آب خانگی

خب حالا به قول معروف از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تراست و نوبته به حساب و کتاب رسیده است . همانطور که می دانیم تعداد برندهای متفاوتی از این وسیله در بازار مصرف کشورمان موجود است و همین تنوع محصولات باعث سردرگمی خریداران شده است ، اما لازم به یادآوری است در واقع قیمت این سیستم ها بستگی به عوامل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 – تعداد و نوع فیلترهای به کار رفته در دستگاه

2 – کیفیت تجهیزات و قطعات محصول

3 – طراحی و شکل ظاهری محصول

با توجه به عوامل یاد شده اینگونه می توان گفت هم اکنون در بازار مصرف دستگاه تصفیه آب مناسب منزل را می توان از سیصد هزار تومان تا حدود یک میلیون دویست هزارتومان یافت که بسته به توان مالی و البته نیاز باید انتخاب شود. ارزانترین دستگاه ها ، سیستم های سه و چهار مرحله ای که فاقد سیستم اسمز معکوس هستند و گرانترین دستگاه های آب تصفیه کن خانگی ، سیستم های مجهز به فیلتر اسمز معکوس هستند البته در همین فاصله هم گاهی تنوع طراحی ظاهری و برخی زیبایی ها می تواند قیمت را افزایش یا کاهش دهد.

تعمیرات و نگهداری دستگاه

توجه داشته باشید اگر با حوصله و اطلاعات کامل دستگاه مورد نظرتان را از میان برندهای معتبر و دارای گارانتی انتخاب کرده باشید در این زمینه نگرانی نخواهید داشت. از طرفی نرخ خرابی دستگاه های تصفیه آب استاندارد و با کیفیت پایین است و از سوی دیگر این دستگاه ها شامل گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر نیز هستند که خیال شما را راحت تر می کند.

تنها نکته ای که باقی می ماند تعویض به موقع فیلترها است. اگر یک بار در این خصوص توسط سرویسکاران معتبر آموزش ببینید ، خودتان هم می توانید فیلترها را تعویض کنید. بنابراین می توان گفت تعمیرات و نگهداری دستگاه های آب تصفیه کن خانگی بسیار ساده و کم هزینه خواهد بود البته به شرطی که یک محصول با کیفیت و استاندارد خریداری کنید.

جدول قیمت

 

برند دستگاه

 مدل

قیمت (ریال)

1

روبین

R/O-100A

9950000

2

تصفیه سرشیری

---

240000

3

آکوآ

پیش تصفیه

5850000

4

پیور تک

CE-6

5250000

5

آکوآ

2 مرحله ای

3850000

6

پیور کام

CE6-N6

5650000

7

آرتک

3 مرحله

4850000

8

الترانیک

5 مرحله اسمزی

4950000

9

پیورکام

CE-6PumP

5250000

10

آیوآ

2500 یازده مرحله

2590000

11

آلفا

22 لیتری

1180000

12

پارس خزر

101

1300000