صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

این شوینده‌های مدرن چقدر برای ما آب می‌خورند؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

این هفته بازار جام جم از زیر و بم خرید ماشین لباسشویی و ظرفشویی می‌گوید

نویسنده: عماد عزتی

پاکیزگی ظروف آشپزخانه و نظافت البسه به عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده‌هاست و از آنجا که هزینه تهیه این لوازم بخش عمده‌ای از  سبد خرید خانواده را به خود اختصاص می‌دهد اهمیت انتخاب صحیح در این رابطه دو چندان خواهد شد؛ بنابراین انتخاب بهترین ماشین لباسشویی و ظرفشویی یکی از نکات کلیدی در اقتصاد خانواده است.

از این رو این هفته جام جم سری به بازار پر رمز و راز این شوینده‌های مدرن در تقاطع خیابان حافظ – جمهوری و سه راه امین حضور زده تا برای شمایی که قصد خرید دارید از زیر و بم انتخاب بهترین و اقتصادی ترین مدل بگوید. اما برای جلوگیری از اتلاف وقت ابتدا برخی موارد مشترک را بیان کرده و پس از آن به تفکیک نحوه انتخاب هر یک از این دو ماشین شوینده را بررسی می‌کنیم.

 • ·         ابتدا فهرستی از خواسته‌های خود تهیه کنید

یکی از مشکلات اصلی اکثر خریداران هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها و مراکز خرید این است که قبل از خروج از منزل درباره نیازها و خواسته‌هایشان خوب تصمیم گیری نکرده اند و مستقیم سراغ فروشنده می‌روند. همین امر باعث گیج شدن و در نهایت انتخاب اشتباه خواهد شد، بنباراین قبل از اینکه منزل را ترک کنید خوب به خواسته‌های خود فکر و جمعبندی را روی کاغذ یادداشت کنید. اول از همه به محل نصب هریک از این شوینده‌های مدرن توجه کنید گاهی اوقات طراحی و فضای منزل ایجاب می‌کند مدلی خاص یا رنگی منحصربفرد را انتخاب کنید. پس این مرحله خوب به ظرفیت موردنیاز چه برای ماشین لباس شویی و چه برای ماشین ظرفشویی توجه داشته باشید چون اگر جزو خانواده‌های پرجمعیت یا پر رفت و امد هستید بدون تردید نیازهای شما متفاوت از خانواده‌های کم جمعیت است. هرچند نباید فراموش کنیم در این فهرست به توان مالی خانواده نیز توجه ویژه داشته باشیم چون این موضوع یکی از مهمترین موارد است که در انتخاب ما تعیین کننده است و بازه انتخابی را مشخص می‌کند.

 • ·         این هفت رنگ اسراسر آمیز

یکی از مهمترین موارد موثر در انتخاب وسیله‌های برقی برای اقتصاد خانواده مربوط به میزان مصرف انرژی آنهاست و از آنجا که هر دو این لوازم جزو دستگاه‌های مصرف کننده انرژی هستند باید به برچسب هفت رنگ انرژی آنها خوب دقت و سعی کنید در میان محصولات موجود بازار آنهایی که از همه رده بالاتری مثل A+ یا A3+ را دارند، انتخاب کنید هرچند ممکن است کمی هزینه بیشتری بپردازید. پس قبل از هرانتخابی سعی در بررسی میزان مصرف انرژی در وسیله مورد نظر خود کنید.

 • ·         خدمات پس از فروش و گارانتی

همانطور که همه می‌دانید یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین موارد هنگام انتخاب لوازمی چون ماشین لباس شویی و ظرفشویی بحث گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت واردکننده است؛ از این رو یکی از ملاک‌های انتخاب را گارانتی و خدمات پس از فروش وسیله درنظر بگیرید. امروزه برخی از محصولات دارای دوسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش هستند اما سعی کنید میان برندهای موجود آنهایی که دارای سابقه بیشتری در بازار کشور هستند انتخاب کنید چون برخی از برندهای تازه‌وارد از سوی شرکت وارد کننده خوب پشتیبانی نمی‌شوند و بهترین راه برای دریافتن این موضوع بررسی برچسب مخصوص (شبنم) است . چون قبلا مقامات دولتی ضمانت‌های لازم را از شرکت واردکننده برای تعیین نمایندگی و خدمات پس از فروش گرفته اند و شما حداقل تا همان زمان تعیین شده مشکلی ندارید.

 • ·         داخلی یا خارجی

شاید این یکی از سئوال‌های بسیار مهم  و اساسی در ذهن اکثر خریداران کالا در هرزمینه است که باید درمیان تولیدات داخل به دنبال وسیله‌مورد نظرشان باشند یا اینکه از میان خارجی‌ها. هرچند دراینباره باید پاسخ اصلی را برعهده توان خرید خانواده گذاشت ؛ اما لزوما این نیست که لوازم وارداتی با قیمت بالاتر دارای کیفیت بهتری هستند چون در برخی موارد مثل ماشین لباسشویی تعدادی از تولیدکنندگان داخلی ایران با سابقه بسیار درخشانی در زمینه تولید لوازم خانگی ، واقعا با برندهای خارجی موجود بازار توان رقابت دارند بنابراین می‌توانید در میان تولیدات داخلی برندهای معتبر به دنبال گزینه‌مناسب باشید. اما درباره ماشین ظرفشویی هرچند یک یا دو برند داخلی به تازگی اولین نمونه‌های تولیدی خود را روانه بازار مصرف کرده اند؛ ولی هنوز اظهار نظر درباره آنها واقعا غیر ممکن است.

 • ·         سری هم به دنیای مجازی بزنید

با رونق گرفتن کسب و کار فروشگاه‌های اینترنتی در بسیاری از موارد و البته کمبود وقت خرید خارج از منزل برای برخی از ما ممکن است خودتان بپرسید آیا خرید از این فروشگاه‌های آنلاین در این زمینه کار درستی است یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سئوال فقط کافی است به سلیقه خودتان و البته هزینه‌ای که برای خرید این وسایل می‌پردازید کمی فکر کنید چون دیدن این لوازم از نزدیک برای درک بهتر طراحی و رنگ بدنه آنها می‌تواند کاملا در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. این درحالی است که از این تکنولوژی یعنی فروشگاه‌های آنلاین می‌توانید کمک دیگری بگیری آنهم برای یافتن برند برتر و متناسب با نیازهای خودتان، چون بسیاری از این فروشگاه‌ها امکان اظهار نظر کاربران مختلف و مقایسه برندهای موجود را برای بازدید کنندگان خود فراهم می‌کنند بنابراین کافی است یک یا دو روز قبل از خرید وقت گذاشته و درباره برندهای موجود و نظرات کاربران و حتی کارشناسان امر تحقیق کنید آنگاه می‌توانید در کمترین زمان ممکن از بازار حقیقی خریدی کاملا اقتصادی و مناسب خود داشته باشید.

ماشین لباسشویی

ماشین لباس‌شویی به عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم منزل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چون طول عمر این وسیله براساس استانداردها و شرایط استفاده صحیح حداقل 1000 ساعت کار درنظرگرفته شده است . بنابراین قابل تصور است که اگر انتخابی درست و صحیح در این زمینه داشته باشیم در این مدت نیازی به خرید مجدد نخواهیم داشت. اما اگر انتخابی اشتباه داشته باشیم بدون تردید به زودی دوباره باید روانه بازار شویم بنابراین با استفاده از راهکارهای بسیار ساده که برایتان بیان شده است هنگام خرید از بازار می‌توان بهترین و اقتصادی ترین انتخاب را داشته باشیم.

 • ·         انواع ماشین لباس شویی

شاید در نگاه اول این وسیله برقی منزل درنظر شما وسیله‌ای ساده و کاملا معمولی باشد اما بد نیست بدانید این وسیله در دو نوع درب از بالا (پرتابل) و درب از روبرو (اتوماتیک) تولید می‌شود که هر کدام از این مدل‌ها دارای کاربردی متفاوت هستند . بطور کلی امروزه ماشین لباس شویی که دارای درب بالاست در اکثر موارد به عنوان شوینده‌ای دم دستی برای بانوان بخصوص آنهایی که نوزاد در منزل دارند استفاده می‌شود این درحالی است که در برخی از موارد خاص که طراحی و دکوراسیون منزل به آنها اجازه استفاده از ماشین لباس شویی درب از مقابل را نمی دهد نیز کاربرد موثری دارند . البته فراموش نکنید در مدل‌های درب از بالا برخی تولید کنندگان اقدام با ساخت انواع دوقلوی ماشین‌لباس شویی کرده‌اند که در واقع دستگاه خشککن بصورت مجزا از خود ماشین شوینده طراحی شده و محدودیت وزنی آنها از سه تا هفت کیلوگرم است.

اما  اگر به برندهای موجود بازار توجه کنید بیشتر تولیدات داخلی و خارجی هم اکنون از مدل‌های درب از مقابل هستند چون این تولیدات دارای مزایای متفاوتی از جمله کم‌جا بودن ، مصرف انرژی کمتر ، سروصدای کمتر ، توان کارکرد بالاتر و زیبایی بیشتر هستند .

چندکیلویی بخریم

اصلی‌ترین دغدغه‌ذهنی برای خریداران هنگام انتخاب این است که باید در میان انواع مختلف موجود ماشین لباسشویی با  چه حجمی را انتخاب کنند؟ بطور کلی ماشین لباس شویی اکنون در بازار مصرف با ظرفیت سه کیلو تا 12 کیلوگرم برای مصرف خانواده طراحی شده است که هرچه به حجم قابل شستشوی آن افزوده شود بر قیمت آن نیز اضافه خواهد شد اما فراموش نکنید تا حجم 8 کیلوگرم معمولا ابعاد استانداردی برای این شوینده برقی درنظر گرفته شده است و از این به بعد باید منتظر ابعاد بزرگتر باشیم.

بهترین راه انتخاب حجم مناسب بررسی تعداد نفرات خانواده و میزان مصرف از این وسیله است هرچند نباید فراموش کرد امروزه اکثر ماشین لباسشویی ها دارای سنسور حجم شستشو هستند و متناسب با البسه موجود داخلشان از منابع انرژی مثل آب و برق  استفاده می کنند.

کدام موتور بهتر است؟

تولیدکنندگان ماشین لباسشویی بطور کلی از سه نوع نیروی محرکه در محصولات خود استفاده می‌کنند که عبارتند از :

الف: دایرکت درایو: این نوع موتور یا نیروی محرکه در ماشین لباس‌شویی‌هایی با قیمت متوسط بسیار استفاده می‌شود و اصلی ترین عیب آن درباره نحوه تنظیم یا بالانس کردن این موتور پس مدتی استفاده است که باعث خرابی در این وسیله خواهد شد. اما کم صدایی، مصرف پایین ، کاهش لرزش و کم شدن وزن کلی دستگاه جزو برتری های این نوع نیروی محرکه است.

ب: تسمه‌ای انیورسال: این نوع تکنولوژی نیروی محرکه روبه منسوخ شدن است و بسیاری از تولید کنندگان آن را به دست فراموشی سپرده اند چون تنها مزیت آن سادگی سیستم و تعمیر بسیار اسان این وسیله درصورت خرابی است.

ج: انیورتور تسمه‌ای: این نوع تکنولوژی که بیشتر در تولیدات اروپایی و آمریکایی دیده می‌شود دارای مزایای بسیاری چون طول عمربالا، بدون لرزش، مصرف انرژی بسیار کم، صدای کم و کارایی بالاست اما نباید فراموش کرد مهمترین برتری این نوع تکنولوژی تنظیم خودکار بالانس محفظه شستشوست.

دور موتور

شاید بارها از خودتان پرسیده باشید دورموتور نوشته شده روی این وسیله برقی یا دفترچه راهنمای آن به چه کار می‌آید که پاسخ در سیستم خشک کن آنهاست بطور کلی ماشین لباس شویی از 600 تا 2000 دور دقیقه برای سیستم خشک کن طراحی شده اند که نمونه‌های داخلی معمولا حداکثر تا 1200 دور در دقیقه و برخی از تولیدات خارجی تا 2000 دور در دقیقه برای خشک کن دستگاه در نظر گرفته‌اند. اما این خاصیت یعنی سرعت بالا صرفا برای کاربردانی درنظر گرفته شده است فضای مناسب برای خشک کردن لباس‌های خود ندارند و باید در کمترین زمان با استفاده از سرعت بالای خشک کن ماشین لباس شویی آنها را خشک کرده و مورد استفاده مجدد قرار دهند. پس اگر به شما محدودیت فضایی ندارید کافی است از نمونه‌های نرمال تا 1600 دور دقیقه استفاده کنید چون مصرف برق کمتری دارند. اما فراموش نکنید استفاده از حداکثر توان خشک کن ماشین لباسشویی طول عمر موتور را در برخی از موارد کاهش داده و باعث خرابی البسه داخلش می‌شود.

گرمکن را فراموش کنید

در برخی از مدل‌های قدیمی ماشین لباسشویی دارای گرمکن بوده و خود آب گرم مورد نیازش را فراهم می‌کرد این درحالی است که بسیاری از تولیدات جدید دارای دو مجرای ورودی آب گرم و سرد هستند در این نوع دستگاه ها شما هزینه کمتری برای برق پرداخت خواهید کرد بنابراین توجه داشته باشید هرگز از نمونه‌هایی که دارای گرمکن هستند خرید نکنید چون به جیب خودتان خیانت کرده‌اید در این صورت علاوه بر پرداخت قبوض بیشتر برق باید هزینه نگهداری و تعویض قطعات بخصوص درمورد المنت گرمکن نیز بپردازید چون این قطعه دارای فرسایشی بسیار بالاست هرچند بطور کلی با استفاده از مواد شوینده مدرن می‌توان حتی با آب سرد نیز بهترین نتیجه را بدست آورد و گرمای آب تنها راهکار مناسب نیست.

بکن؛ نکن‌های ماشین لباس شویی

 1. استفاده از آب سرد بهترین گزینه برای شستشوست چون درجه حرارت بالا صرفا به منزله پاکیزگی بیشتر نیست به خاطر داشته باشید مهمترین نکته اندازه سوراخ‌های داخل محفظه شستشوست که هرچه ریزتر باشند باعث ایجاد کف بیشتر و پاکیزگی بالاتر خواهند شد هرچند سیستم حباب ساز دربرخی از برندها به این مهم پاسخی مناسب داده است.
 2. پس از هربار استفاده به مدت دو تا سه ساعت درب ماشین لباسشویی و محفظه مواد شوینده را باز بگذارید تا داخل ماشین لباسشویی خوب خشک شود.
 3. دوهفته یکبار محفظه مواد شوینده را بیرون آورده و با مسواک خوب بشویید.
 4. پس از هربار استفاده فیلتر پایینی ماشین لباس شویی را پاکیزه کنید.
 5. پس از استفاده فاصله بین نوارهای عایقبندی درب ماشین لباس شویی را خوب خشک کنید.
 6. ماهی یکبار با استفاده از مایع سفید کننده یا یک لیتر سرکه سفید ماشین لباسشویی را ضد عفونی کنید هرچند اینکار با استفاده از یک قرص مخصوص ماشین لباس شویی نیز امکانپذیر است. به این ترتیب که یک قرص را داخل ماشین لباسشویی خالی قرار دهید و درجه حرارت ماشین را روی 60 درجه تنظیم کنید و اجازه دهید یک دورکامل شسشتو کند.
 7. سعی کنید تاجای ممکن از پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید چون مایع لباسش شویی باعث ایجاد کپک داخل محفظه شستشو خواهد شد. هرچند استفاده بیش از حد پودر نیز علاوه بر آسیب لباس ها باعث ایجاد رسوب داخل ماشین خواهد شد.
 8. هرگز بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی لباس داخل آن نریزد چون باعث فرسوده شدن زودهنگام قطعات بخصوص اتصال های تعادل و محفظه شستشو خواهد شد.
 9. حداقل سالی یکبار فیلترهای ورودی آب گرم و سرد را که پشت ماشین قرار دارد تمیز کنید .

 

ماشین ظرفشویی

تا همین چند سال پیش خریدن یک دستگاه ماشین ظرفشویی برای بسیاری از خانواده‌ها به عنوان خریدی کاملا تجملاتی و غیر ضروری بود اما با توجه به صنعتی شدن زندگی اکثر ما و به دلیل شاغل بودن زوجین به صورت همزمان ماشین ظرفشویی به وسیله‌ای غیر قابل انکار در بسیاری از خانواده تبدیل شده است و گروه کثیری را برای خریدن یکدستگاه از این وسیله روانه بازار کرده است اما سئوال اصلی این است که واقعا کدام ماشین و چه مشخصاتی برای شما قابل استفاده است؟ و باید هنگام خرید به چه نکاتی دقت داشته باشیم.

تعداد نفرات منزل را دریابیم

اولین و مهمترین نکته در انتخاب ماشین ظرفشویی برای خریداران این وسیله انتخاب صحیح ظرفیت ماشین ظرفشویی برای خانواده‌است چون تولیدکنندگان ظرفیت  4، 6، 8، 12 (144 تکه ظرف) و 14 نفره (حدود 160 تکه ظرف داخل سبد آن قرار می‌گیرد) را برای این وسیله در ابعاد خانگی درنظر گرفته اند به این ترتیب که ماشین ظرفشویی 8 نفره که 108 تکه ظرف را داخل خود جای می‌دهد برای خانواده‌ای با جمعیت حداکثر تا 8 نفر یا خانواده‌ای چهارنفره با رفت و آمد بالا مناسب است. فراموش نکنید بهتر است برای تعیین ظرفیت مورد نیاز همیشه تعداد افراد خانواده را یک یا دونفر بیشتر درنظر بگیرید.

رومیزی ، توکار یا ایستاده مسئله این است؟

حالا که ظرفیت مناسب خانواده را تعیین کردیم نوبت به انتخاب یکی از مدل‌های متفاوت ماشین ظرفشویی رسیده چون سازندگان این وسیله دو نوع مختلف از ماشین ظرفشویی (ایستاده و رومیزی) را برای خریداران تدارک دیده اند که عبارتند از:

الف: ایستاده: این مدل از ماشین ظرفشویی که در واقع در دو نوع توکار و معمولی طراحی شده، دستگاهی کاملا مستقل همانند ماشین لباسشویی است که خریداران فقط کافیست برق، آب و محل تخلیه آب برایش فراهم کنند و جایی در گوشه آشپزخانه از آن استفاده کنند. درحالی که برخی  از آشپزخانه‌ها به صورتی طراحی شده است که کلیه تجهیزات و لوازم آن داخل کابینت قرار گرفته و نمایی هماهنگ و یکدست به خود دیده اند از این رو نمونه‌های ایستاده (ثابت یا توکار) ماشین ظرفشویی در این  آشپزخانه ها بکار خواهد رفت و تا زمانی که قصد تغییر دکوراسیون یا همان کابینت‌ها را نداشته باشید گزینه‌ای مناسب برای شماست.

ب: مدل رومیزی: این نوع از ماشین ظرفشویی همانطور که نامش پیداست قابلیت نصب روی کابینت را دارد و حتی می‌توان آن را در مواقع غیر ضروری داخل انباری قرار داد و هر مورد نیاز بود به سادگی کنار سینک آشپزخانه نصب و استفاده کرد چون لوله تخلیه داخل سینک قرار گرفته و کافی است لوله ورود آب را به محل اتصال پشت دستگاه وصل کنید .

بازوهایی کارآمد

اصلی ترین خواسته خریداران از ماشین ظرفشویی پاکیزگی و ضد عفونی ظروف کثیف غذاست بنابراین یکی از گزینه‌های بسیار مهم هنگام خرید ماشین ظرفشویی برای آنها دانستن تعداد بازوهای آبپاش و شکل طراحی این قطعه است چون هرچه تعداد این بازوها درماشین ظرفشویی بیشتر باشد پاکیزگی بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند. در برندهای معمولی و نمونه‌های رومیزی با ظرفیت کم سازندگان برای کاهشی هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول از یک بازوی آبپاش استفاده می‌کنند ؛ حال آنکه سازندگانی که نامشان در این زمینه مطرح است با بکارگیری تکنولوژی‌های خاص طراحی و تعداد بیشتر بازوهای آبپاش (حداقل 3 بازو) سعی در ارایه کیفیت بهتر بخصوص در ظرفیت‌های بالای ماشین ظرفشویی به خریداران محصول خود کرده اند.

قفسه‌ها را جدی بگیرید

اگر شما علاقه زیادی به آشپزی یا شیرینی پزی در منزل دارید و رفت و آمدهای خانوادگی و دوره‌های دوستانه را جزو برنامه‌ هفتگی خود قرار داده‌اید بدون تردید نیازمند داشتن ماشین ظرفشویی با ظرفیت بالا هستید اما نکته بسیار مهم در این زمینه انتخاب ماشین ظرفشویی متناسب نه از نظر ظرفیت بلکه از لحاظ طبقات داخلی و نوع سبدهایش است. هرچند اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای دو طبقه با سبدهای مخصوص قرار گرفتن ظروف هستند اما  برخی از برندها دارای یک سبد اضافه و سبدهای قابل تنظیم را به خریداران خود هدیه‌ داده‌اند و معمولا علامت 2XLL را در این نمونه‌ها خواهید دید که بیانگر فضای بیشتر برای تنظیم سبد است.

بنابراین قابلیت تنظیم در برند موردنظرتان را جدی بگیرید چون برای شما راه حلی بسیار مفید است تا از دوره‌های دوستانه و خانوادگی خود و همچنین از هنر شیرینی پزی همراه خانواده لذت ببرید و هیچگونه نگرانی برای قرار دادن سینی فر یا قابلمه‌های بزرگ داخل ماشین ظرفشویی نداشته باشید .

شستشو با بخار بسیار بهتر از آب

اگر در دنیای مجازی به دنبال انتخاب بهترین برند هستید بدون تردید با برخی نظرات خریداران روبرو شده اید که از لک شدن ظروف خود هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی گلایه کرده اند و این موضوع تاثیر منفی در ذهن شما گذاشته است. دراین باره بد نیست بدانید شاید نمونه‌های قدیمی ماشین ظرفشویی این مشکل را داشته اند اما با توجه به پیشرفت ایجاد شده در نحوه طراحی ماشین ظرفشویی‌های جدید و استفاده از سیستم شستشو با بخار دیگر خبری از لکه‌ها نیست چون ماشین با استفاده از فشار بخار و البته حرارت قابل قبول آن(حدود 70 درجه سانتی گراد)، تمام لک‌ها را از سطح ظروف پاک خواهدکرد. البته فراموش نکنید این امکان در مدل‌هایی که فقط از آب گرم منزل استفاده می‌کنند هرگز وجود ندارد چون در این نمونه از شوینده‌ها گرمکن آب تعبیه نشده و دستگاه با آبگرمی که از سیستم گرمایشی منزل با درجه حرارتی حدود 55 درجه تنظیم شده کار خواهد کرد.

سنسورهایی مورد نیاز

براساس توصیه کارشناسان ماشین‌هایی که دارای سنسورهای شناسایی میزان کثیفی ظروف و حجم ظرف داخل دستگاه ‌هستند بهترین گزینه برای انتخاب خانواده‌هاست چون با استفاده از این موارد ماشین ظرفشویی بطور اتوماتیک میزان انرژی مورد نیاز خود را تنظیم کرده و از اضافه شدن هزینه‌های شما جلوگیری می‌کند این درحالی است که علاوه بر این سنسورها برخی از سازندگان برای کاهشی هزینه‌های مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی سیستمی با نام شستشوی تاخیری را در تولیدات خود بکار گرفته اند  بگونه‌ای که ماشین ظرفشویی بطور اتوماتیک خارج از ساعات پیک مصرف برق ( از یک بامداد تا یازده صبح) روشن شده و شروع به کار می‌کند . 

عایقی بسیار مفید

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از بهترین گزینه‌های انتخاب ماشین ظرفشویی ، دستگاهی است که دارای سیستم شستشوی تاخیری باشد به صورتی که ماشین خارج از ساعات پیک مصرف به طور اتوماتیک شروع به کار کرده و با مصرف کمترین انرژی ظروف منزل شما را پاکیزه پس از اتمام کارش به شما تحویل می‌دهد این درحالی است که معمولا ساعات خارج از پیک مصرف یا ساعات اولیه صبح یا نیمه شب تعیین شده است و شما مشغول استراحت هستید از این رو دستگاه‌هایی که دارای عایق صوتی هستند بهترین گزینه انتخاب شما خواهند بود چون ماشین ظرفشویی با توجه به نوع طراحی و کارکردش برای تامین فشار آب یا تخلیه و آبگیری سروصدای زیادی تولید می‌کند بنابراین داشتن این امتیاز که دستگاه با استفاده از عایق مناسب صوتی طراحی شده و کمترین میزان سروصدا را تولید می‌کند برای شما بسیار ارزشمند است بخصوص زمانی که قصد استفاده از سیستم شستشوی تاخیری را دارید.

باید ها و نبایدهای ظرفشویی

 1. هرگز ظروف با خرده غذا را داخل دستگاه قرار ندهید بلکه قبل از اینکار با دستمال با آبکشی ساده باقیمانده غذا را از ظروف جدا کنید.
 2. دستگاه با فیلتر آسیابی غذا بهترین گزینه است چون درصورت وجود باقیمانده کوچک غذا داخل ظروف آن را از بین برده و روانه فاضلاب می‌کند.
 3. فیلتر موجود دستگاه را پس از هربار استفاده تمیز کنید تا دستگاه همواره به شما ظروف تمیز تحویل دهد
 4. هرگز از شوینده‌های غیر مجاز استفاده نکنید بلکه طبق دستورالعمل از مواد شوینده مناسب دستگاه خود استفاده کنید.
 5. بیش از ظرفیت ماشین ظروف داخل آن قرار ندهید.
 6. پس از هربار استفاده حداقل یکساعت درب دستگاه را باز بگذارید تا تمام بخار و رطوبت داخل آن خارج شود.
 7.  

 

 


 
 
هزینه ارتباط واقعی و مجازی؛ به چند؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

بررسی بازار متنوع گوشی‌تلفن همراه، تبلت و فبلت

نویسنده: عمادعزتی

با توجه به اهمیت در دسترس بودن بخصوص در عصر ارتباطات این ابزار ارتباطی یا همان سخت افزارها میان ما هستند که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند و بسیاری را در این زمینه به خود مشغول کرده‌اند. بسیاری از ما اگر کمی حوصله کنیم و داخل کشوهای منزل یا میز کارمان را بگردیم هنوز هم یادگاری از اولین روزهایی که تلفن همراه در ایران نیز همگانی شده می‌یابیم؛ بلکه منظورمان همان گوشی‌های سنگین و ساده‌ای است که روزگاری بهترین وسیله ارتباطی بود امروز حتی حاضر به دست گرفتنشان نیستیم.

کمتر از سه دهه از آن روزگار گذشته که انبوهی از تولیدات رنگ و وارنگ تلفن همراه یا دیگر لوازم ارتباطی مثل تبلت و فبلت روانه بازار شده و بسیاری از ما را به عنوان خریدار برسر دوراهی قرار داده است از این رو جام جم این بار سری به بازار پررونق موبایل یا همان تلفن همراه در خیابان جمهوری و میدان ولیعصر زده تا در این بازار مکاره که در هر اندازه و ابعادی که مایل باشیم گزینه‌ای خواهیم یافت برایتان از انتخابی معقول و اقتصادی بگوید اگرچه مجالی برای ورود به بحث‌های تخصصی در این زمینه نیست و قرار است رک و پوست کنده برایتان از قوانین کلی این انتخاب بگوییم به قول معروف «هرآنچه که از دل برآید؛ لاجرم بر دل نشیند» پس امروز خبری از لغات تخصصی یا نمودارهای سرگیجه‌آور نیست چون ساده سر اصل مطلب خواهیم رفت.

با خودتان کنار بیایید

همه می‌دانیم بسیاری از افراد امروزه داشتن یک گوشی تلفن همراه بسیار پیشرفته را نشانه‌ای از جایگاه اجتماعی یا به قول معروف همان کلاس خودمانی می‌دانند دریغ از اینکه نه تنها خبری از این کلاس نیست بلکه به حساب بانکی خود نیز خیانت کرده‌اند بنابراین بد نیست قبل از اینکه برای انتخاب یک گوشی غیر قابل استفاده برای خودمان یا یکی از اعضای خانواده روانه بازار تلفن همراه بشویم کمی با خود خلوت کرده و از نیازیمان بگوییم. آیا اهل بازی هستید؟ می‌خواهید از دنیای مجازی استفاده کنید؟ شغل شما چیست؟ فقط قرار است بگویید الو؟ یا اینکه پیامک بازی جزو جدایی ناپذیر شخصیت شماست؟ خانم هستید یا آقا؟ آیا اهل گوشی بازی هستید؟ این‌ها همه سئوال‌هایی هستند که قرار است صادقانه در خلوت خودتان به آنها پاسخ بگویید تا وقتی وارد فروشگاه شدید هرگز دچار تردید نشده و هزینه اضافه نداشته باشید. این درحالی است که امروزه بسیاری از والدین برای فرزندان خود نیز به دنبال موبایل هستند و اگر از خوب و بد اینکار بگذریم این موضوع نیز سئوالی است که باید بازهم در خلوت خود به آن جواب دهید چون بدون تردید نیازهای شما به عنوان مدیرعامل یک شرکت یا یک کارمند ساده با نوجوانی که هنوز درگیر درس و مشق است کاملا متفاوت است. پس یک قلم و یک تکه کاغذ سفید چاره کار است تا تمام نیازهای خودتان را روی آن بنویسید و با اطلاع کامل از خواسته‌هایتان وارد دنیایی از انتخاب شوید. دنیایی که واقعا برای آن انتهایی در کار نیست و همه چیز برای ضرر کردن شما به دلیل انتخاب اشتباه مهیاست.

تلفن هوشمند تا تب تبلت

همانطور که قبلا اشاره شد نیاز به دردسترس بودن در عصر کنونی باعث شده تا سازندگان برای تمام نیازها و البته سلیقه‌ها تولیداتی متفاوتی را روانه بازار کنند که در این میان سه گروه عمده یعنی تلفن‌های هوشمند، فبلت‌ها و تبلت‌ها وجود دارد اما واقعا تفاوت این سه گروه چیست و چطور می‌توان مناسب‌ترین را برای استفاده روزانه خرید کنیم. برای یافتن پاسخ این سئوال کافی است به مرحله اول یعنی همان سئوال‌های طلایی برای انتخابی مناسب بازگردیم تا در واقع انتخاب ساده‌تر شود اما قبل از این کار بد نیست تعریفی کاملا ساده از هر یک از این لوازم داشته باشیم.

تلفن هوشمند در واقع سخت‌افزاری است که علاوه بر امکان ارتباط صوتی یا همان مکالمه با آن قابلیت اتصال به دنیای مجازی را نیز خواهیم داشت و برخی از نرم‌افزارهای مدیریتی یا امکان استفاده از سرگرمی‌های مختلف مثل پخش ویدئو، موسیقی یا لذت بردن از بازی‌ها در این دستگاه برای کاربر فراهم شده است  این درحالی است که معمولا اندازه صفحه‌نمایش تلفن‌های هوشمند در ابعاد محدودی طراحی شده‌اند و از آنجا که همیشه این تنوع طلبی انسان است که باعث رونق کسب و کار تولید کنندگان شده اگر علاقمند به داشتن صفحه نمایشی کمی بزرگتر باشیم باید در دنیای فبلت‌ها به دنبال انتخابی مناسب باشیم. بطور کلی فلت‌ها در واقع همان تلفن همراه هوشمند با ابعادی بزرگتر هستند اما نه به بزرگی تبلت بنابراین اگر از امکانات سخت افزاری فبلت وتبلت بگذریم ابعاد 1/5 تا 8/6 را در خانواده فلبت و ابعاد 7 تا 15 اینج را در گروه تبلت‌ها می‌نامند بنابراین طبیعی است که ابعادی کوچکتر از ابعاد یاد شده نیز در گروه تلفن‌های هوشمند خواهد بود.

از این رو حالا که حداقل با تفاوت‌های ظاهری این سه گروه آشنا شدید متناسب با نیاز خودتان و پاسخ برخی از سئوال های مرحله اول می‌توانید در این سه گروه گزینه مناسبی را انتخاب کنید اما فراموش نکنید فبلت‌ها و تبلت‌ها برای حمل کمی شما را دچار دردسر خواهند کرد و در عین حال قابلیت‌های بیشتری از تلفن‌های هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهند.

عاملی تعیین کننده

شاید تاکنون گفته‌های زیادی از دوست و آشنا درباره سیستم عامل تلفن همراهشان یا دیگر لوازم ارتباطی آنها مثل فبلت یا تبلتشان شنیده باشید و از خود بپرسید کدام گزینه مناسب شماست؟ برای پاسخ به این سئوال نیز دوباره به همان مرحله اول توجه داشته باشید چون. سیستم عامل اپل آزادی عمل بسیار کمتری نسبت به اندروید دارد  درحالی که از نظر برنامه‌های کاربردی و بازی‌های به روز بسیار قدرتمند عمل می‌کند و از سوی دیگر سیستم عامل اندروید ، از نظر شخصی سازی امکانات متنوع‌تری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اما استفاده و علاقه داشتن به این امکانات متنوع بستگی به خود شما با توجه به نیازهایتان دارد.

این درحالی است که کاربرانی که چندان علاقه‌ای به پیچیدگی‌ها و امکانات شخصی سازی اندروید ندارند، بهترین گزینه برایشان استفاده از سیستم عامل ساده‌تر iOS است تا همه چیز به صورت لحظه‌ای در دسترسشان باشد. اما فراموش نکنید محدودیت‌های VPN، استفاده از برخی از سرویس‌ها در iOS را برای شما سخت‌تر از اندروید می‌کند.  اما سیستم عامل ویندوز فون معامله‌ای برد برد برای کاربرانی است که علاوه بر ساده و آسان بودن کار با سیستم عامل، به دنبال امکانات بیشتری نیز هستند و با توجه به رشد چشمگیری که سیستم عامل ویندوز به خود دیده می‌تواند در آینه‌ای نزدیک، تمامی نیازهای شما را در زمینه برنامه و بازی‌ها نیز برآورده کند.

دو گزینه سرنوشت ساز

جزو هر گروه یا دسته از کاربران این لوازم که باشید دو گزینه سرنوشت‌ساز پیش روی شماست که باید هنگام انتخاب خوب به آنها توجه داشته باشید تا مبادا با انتخاب غیر اقتصادی به حساب پس‌انداز خود خیانت کرده باشید این دو گزینه عبارتند از 1. عمر باطری و 2. وزن دستگاه چون همانطور که می‌دانید این نوع وسایل معمولا همراه ما هستند و باید باعث اسایش ما باشند نه مخل آرامش.

بنابراین اگر اهل بازی یا مکالمات طولانی مدت هستید و زیاد در دنیای مجازی گشت و گذار می‌کنید بدون تردید به انرژی بیشتری نیاز دارید پس قبل از خرید به میزان قدرت باطری خودتان و طول عمر آن خوب دقت کنید تا مبادا در شرایط اضطراری دستگاه شما از کار افتاده و باعث نگرانی شما باشد یا اینکه همیشه مجبور به همراه داشتن شارژر باشید این درحالی است که وزن خود دستگاه نیز می‌تواند به عنوان عاملی آزاردهند در بلند مدت برای شما باشد از این رو می‌توانید هنگام انتخاب در هر یک از گروه‌های موجود یعنی تلفن همرا، فبلت یا تبلت به این گزینه حساس بوده و خوب روی اعداد و ارقام مندرج دقت داشته باشید چون هرگرم اضافه در بلند مدت باعث ناراحتی و عذاب شما خواهد شد.

داخلی یا خارجی مسئله این است

هرچند بارها و بارها شنیده‌ایم برای حمایت از تولیدات ملی باید از خرید محصولات وارداتی تا حد امکان خودداری کنیم اما متاسفانه در صنعت تلفن همراه و دستگاه‌های اینچنینی هنوز تولیدات ایران در استانداردهای قابل قبولی نیستند و نمی‌توان زیاد روی آنها حساب باز کرد مگر اینکه جزو کاربران عادی باشید و صرفا قصد استفاده معمول از این لوازم را داشته باشید بنابراین برخلاف همیشه اینبار توصیه‌ای به خرید از محصولات داخلی نیست چون امکانات ویژه‌ای نخواهد داشت اگرچه هنگام بررسی نیازهای خودتان کاملا اتوماتیک بسیاری از گزینه‌های تولید داخل از فهرست انتخابی شما حذف خواهند شد چون نه تنها از لحاظ قیمتی قابل رقابت نیستند بلکه از لحاظ امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند کاستی‌های عمده‌ای دارند.

دنیای مجازی را جدی بگیرید

با درنظر گرفتن سه مرحله قبلی حالا تکلیف کار بیشتر مشخص شده چون حداقل می‌دانید در کدام گروه به دنبال چه امکاناتی باشید حالا نوبت به انتخاب یا در واقع خرید فرا رسیده است. اما دست نگهدارید چون هنوز هم امکان اشتباه وجوددارد و باید کمی با دقت عمل کنید برای اینکار لازم نیست زمان زیادی در خیابان یا پشت ویترین فروشگاه بایستید چون دنیای مجازی امکانات بسیار گسترده‌ای در اختیار شما قرار داده و کافی است در میان نظرات تخصص و عمومی کاربردان به دنبال گزینه‌ای مناسب بگردید چون به قول معروف «آزموده را آزمودن خطاست». بنابراین با استفاده از این ابتکار عمل نه تنها می‌توانید از راهنمایی برخی متخصصان درباره خریدی مناسب رایگان کمک بگیرید بلکه ممکن است دریچه‌ای تازه برای شما باز شود و انتخابی کاملتر داشته باشید چون می‌توانید نظرات بدون جانبداری کاربران را درباره نقاط ضعف و قوت محصولات موجود بازار مطالعه کنید و در نهایت انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

بخرم یا نخرم؟

یکی از سئول‌های اساسی و مشکل ساز در ذهن بسیاری از خریداران تلفن همراه، تبلت یا فبلت این است که از خود می‌پرسند این هفته بخرم یا هفته‌ایند چون همانطور که می‌دانید هرروز شاهد ورود نسل جدیدی از این محصولات هستیم. براساس نظر بسیاری از کارشناسان فن اگر اهل گوشی بازی یا اصطلاحا خرید و فروش گوشی نیستید همین امروز با توجه به نیازخودتان اقدام به خرید کنید چون اگر به دنبال خریدی مناسب تر در آینده هستید ممکن است هیچ وقت گزینه مناسب را به دست نیاورید چون هنوز چیزی نخریده‌اید. البته فراموش نکنید ورود محصولات جدید ماهانه به عنوان یکی از سیاست‌های کلی فروش تولیدکنندگان جهانی است و اگر کاملا مشخصات دستگاه‌هایی که در یک دوره زمانی مشخص مثلا سه ماه وارد بازار می‌شوند را درنظر بگیریم اصل کار کاملا شبیه است اما در برخی تجهیزات جانبی مثل وضوح دوربین، وضوح صفحه‌نمایش و امثال اینها تفاوت‌هایی ایجاد شده است که واقعا در بسیاری از شرایط پرداختن مبلغ بیشتر برای آنها نه تنها اقتصادی نیست بلکه برای شما کاربردی نیز نخواهد داشت.

بدون گارانتی هرگز

همانطور که در بسیاری از اخبار شنیده‌اید متاسفانه بنا به هر دلیل هم اکنون بسیاری از تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و فبلت‌های موجود بازار کشورمان از مبادی غیر قانونی وارد کشور شده‌اند بنابراین درصد سوء استفاده در این زمینه بسیار بالاست و بهترین توصیه این است که کمی گرانتر اما از نمایندگی‌های رسمی خرید کنید هرچند تنوع بسیار زیاد قیمتی در بازار گواه این موضوع است که محصولات از مبادی متفاوتی وارد کشور شده اند اما مدتی است برخی از واردکنندگان خود نسبت به گارانتی کردن یا خدمات پس از فروش محصولاتشان تصمیم گیری می‌کنند.

 بنابراین اگر قصد خرید از محصولات غیر شرکتی دارید اگرچه کار عاقلانه‌ای نیست اما توصیه جام جم به شما این است سعی کنید از گارانتی‌های معتبر درکنار خدمات بیمه‌ای استفاده کنید چون این تصور کاملا اشتباه است که در کشورمان گارانتی بی‌معناست. حتی همین نوع خدمات گارانتی یا خدمات پس از فروش می‌تواند ضمانتی برای آرامش خیالتان باشد.

احتیاط ؛ با یک کلیک خرید کنید

برخلاف برخی موارد که خرید اینترنتی هرگز توصیه نمی‌شود اینبار کمی متفاوت عمل کنیم چون می‌توانید با استفاده از شبکه‌های فروش مجاز (فروش آنلاین نمایندگی‌های معتبر) یا فروشگاه‌های مجازی معروف تلفن همراه مناسب خودتان را انتخاب کرده و درب منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید. البته یکی از امتیازهای ویژه در این نوع خرید این است که می‌توانید از تخفیف‌های ویژه که گاهی اوقات اینگونه فروشگاه‌ها به خریداران خود ارایه می‌دهند استفاده کنید اما فراموش نکنید در صورت امکان گزینه پرداخت هنگام تحویل را انتخاب کنید چون با این روش بازهم می‌توانید به درصد اطمینان محصولی که تحویل می‌گیرید بیافزاید هرچند گزینه تعویض در صورت خرابی علاوه بر شرایط گارانتی همواره در اینگونه سایت‌ها مهیاست.

 


 
 
دور دنیا با یک کلیک
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

بررسی جایگاه گردشگری مجازی در صادرات نامرئی ایران

نویسنده: عماد عزتی

مدت‌هاست صفر‌و‌یک‌های دنیای دیجیتال بسیاری از امور زندگی ما را به خود معطوف کرده و باعث شده تا بیش از پیش به آنها وابسته شویم بطوری که اکنون تصور عدم حضور آنها در زندگی شخصی ما برای هیچکس ممکن نیست و حتی نمی‌توانیم به اداره زندگی بدون آنها فکر کنیم این درحالی است که نقش همین صفرویک‌های مجازی حتی در برنامه‌ریزی سفرهای ما نیز پراهمیت شده و برای رسیدن به مقصد سفر بعدی به آنها وابسطه شده‌ایم و به قول معروف دور دنیا با یک کلیک آروزیی شد برای تمام چمدان به دست‌های سراسر دنیا.

از این رو کمتر از 2 دهه پیش تعریف جدیدی در صادرات نامرئی یا همان گردشگری به وجود آمد که گردشگری مجازی نام گرفت و بطورکلی این نوع گردشگری(e-tourism)  حضور در سرزمین دیجیتالی وب و مشاهده داده‌های صوتی، متنی و تصویری از دنیای فیزیکی پیرامون ما است و اکنون از مرحله رویاپردازی به حقیقتی غیر قابل انکار مبدل شده است.

در این نوع گردشگری مسافران با استفاده از تورهای مجازی و دنیای صفرویکی که بر اطلاعاتی مبتنی بر تصویر و صدا کار می‌کنند از کاخ موزه‌ها، اماکن باستانی جهان و بطور کلی تمام دیدنی‌های دهکده جهانی بازدید می‌کنند. کارشناسان معتقدند استفاده از این روش به خصوص تصاویر سه بعدی و موزیک یا  فیلم‌های کوتاه نه تنها جنبه سرگرمی برای علاقمندان گشت و گذار در سراسر جهان دارد بلکه در ایجاد انگیزه و بستن چمدان سفر در میان مسافران نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چون افراد هنگام بازدیدهای مجازی و درک بخشی از واقعیت اطرافشان در آن مقصد مورد نظر علاقمند خواهند شد تا سر از واقعیت آنجا نیز درآورند که دلیلی برای سفرآنهاست .

این درحالی است که مجریان تورهای مجازی معمولا عکس‌های انتخابی برای برگزاری اینگونه تورها را بسیار باکیفیت و با تمام جزییات آن مکان به نمایش می‌گذارند بنابراین تور مجازی عبارت است از ترکیبی از تصاویر، نماهای ۳ بعدی، نماهای پانوراما (۳۶۰ درجه)، ویدئو، صوت و … که یک فضای حقیقی را مدل سازی کرده و به کاربر امکان می‌دهد که در این فضا به صورت مجازی به گشت و گذار بپردازد و از محیط مجازی اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنند.

هنوز ابتدای راه هستیم

اردشیر اروجی، مدیرکل سابق دفتر آمار و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی و کارشناس گردشگری در این زمینه می‌گوید: ایران در زمینه گردشگری مجازی هنوز زیرساخت‌های لازم را نداشته و نتوانسته نظر گردشگران را در این زمینه به خود جلب کند. این درحالی است که گروهی در این زمینه فعالیت می‌کنند اما به جرات می‌توان گفت تعریف درستی از گردشگری مجازی در میان آنها  وجود ندارد چون هنوز هم شاهد بازاریابی‌های سنتی یا همان بروشورهای چاپی در اقصی نقاط کشورمان برای جلب نظر گردشگران هستیم حال آنکه در دنیای دیجیتال و عصر ارتباطات بسر می‌بریم.

این کارشناس گردشگری با اشاره به اینترنت به عنوان اصلی‌ترین ابزار در توسعه گردشگری مجازی می‌گوید: همه می‌دانیم اکثر گردشگران خارجی هنگام بازدید از کشورمان از سرعت پایین اینترنت یا عدم پوشش در برخی از سایت‌های باستانی گلایه دارند و این مشکل را به عنوان یکی از نارسایی‌های صادرات نامرئی کشورمان می‌دانند. درحالی که برخی از کشورها با استفاده از زیرساخت‌های مناسب در این زمینه گام‌های موثری برداشته‌اند و هم اکنون تمام دیدنی‌های منطقه مورد نظرشان را وارد دنیای مجازی کرده و در دسترس علاقمندان قرار داده‌اند.

به عنوان مثال کشور فرانسه امکان بازدید شبانه از موزه‌های معروف خود را برای گردشگران فراهم کرده و حتی برخی از جاذبه‌های شبانه خود را نیز به صورت آنلاین در صفحات مخصوص قرار می‌دهد تا علاقمندان از هزاران کیلومتر دورتر امکان بازدید از آنها داشته باشند. اما به عقیده اروجی مهمترین موضوع در گردشگری مجازی صرفا تهیه برنامه‌ها یا فایل‌های بازدید از مناطق گردشگری نیست چون امکانات بسیار متعددی در این نوع گردشگری باید مهیا شود تا صنعت گردشگری مجازی واقعا براساس تعاریف علمی و بین المللی خود در این زمینه قرار گیرد .

از سوی دیگر این کارشناس گردشگری می‌افزاید: اگر به کشورهایی که در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته اند بنگریم درخواهیم یافت  گردشگران علاقمند به سفر در این کشورها از دریافت ویزا گرفته تا حتی انتخاب صندلی هواپیما یا قطار و رزرو میز شام را قبل از سفر به آن منطقه ازپشت میزکارشان می‌توانند انتخاب کنند؛ این یعنی گردشگری مجازی که تمام امکاناتش از همان صفر و یک‌ها مجازی نشات خواهد گرفت؛ نه ایران که علی رغم وجود جاذبه‌های گسترده تاریخی و طبیعی هنوز امکانات اولیه بازدید مجازی برای بسیاری از آنها فراهم نشده و بسیاری از موزه‌های معروف و تاریخی ما هیچ یک از این امکانات را در اختیار ندارند.

این درحالی است که مهسا مطهر کارشناس گردشگری و فعال صنعت گردشگری در این زمینه نیز می‌گوید: همانطور که می‌دانیم ایران هنوز تا رسیدن به استانداردهای فاصله بسیاری داشته و باید درباره آن فعالیت دوچندان داشته باشد چون درصورت عقب افتادگی در این نوع از گردشگری علی رغم وجود جاذبه‌های گردشگری فراوان در کشورمان شاهد انتخاب ایران به عنوان مقصد گردشگری از سوی مسافران در دنیای کنونی نخواهیم بود چون نه تنها منابع اطلاعاتی از ایران بخصوص در دنیای مجازی بسیار کم است بلکه آنها نمی‌توانند سفرشان را از این طریق مدیریت کنند.

مطهر با اشاره به ضعف بسیار مشهود در موزه‌ها و مناطق باستانی کشورمان از نظر وجود سیستم‌های اینترنت برای دسترسی گردشگران به اطلاعات مورد نیازشان قبل از بستن چمدان‌ها می‌گوید و می افزاید: همه می‌دانیم اکنون بخش عمده‌ای از گردشگران بین المللی با استفاده از دنیای مجازی سفرهایشان را مدیریت می‌کنند و در بسیاری از موارد تنها با استفاده همین اطلاعات است که سر از مراکز باستانی در خواهند آورد در حالی که ایران هنوز مقصد مجازی ناشناخته‌ای برای گردشگران بین المللی است و نمی‌توانند روی اطلاعات موجود دنیای مجازی درباره ایران حساب باز کنند. درحالی که امروزه گردشگران معمولا قبل از اینکه ورود مقصد گردشگری خود از طریق دنیای مجازی و استفاده از نرم‌افزارهای مختلف شروع به گشت و گذار در آن منطقه می‌کنند تا علاوه بر آشنایی ذهنی از آن جا بتوانند از آداب و سنن نیز اطلاعات مفیدی به دست آورند و هنگام سفر اطلاعات تکمیلی را دریافت کنند به عنوان مثال اگر همین امروز شما قصد سفر به پاریس، استکهلم، لندن یا دیگر شهرهای مهم جهان داشته باشید می‌توانید بااستفاده از این نوع نرم افزارها در اکثر خیابان‌های این شهرها به صورت مجازی قدم بزنید و تک تک مغازه‌ها را ببینید یا حتی گالری‌هایی که در طول سفرتان قصد بازدید از آنها را دارید علامتگذاری کرده و بلیت تهیه نمایید اما این امکان در ایران هنوز مهیا نیست و گردشگران واقعا اطلاعات مناسبی ندارند.

وی به ضعف قابل لمس موزه‌های ایران در صنعت گردشگری مجازی نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: جای تردید نیست دیدن آثار تاریخی و باستانی در برخی از موزه‌ها می‌تواند سبب رونق حضور گردشگران در آن موزه بشود اما نباید فراموش کرد که ممکن است فرصت محدود برخی از گردشگران در مقصد سفرشان نیز باعث شود تا این امکانات یعنی بازدیدهای شبانه به کیفیت سفرهایشان بیافزایدهرچند این بازدیدها نیز برای موزه‌ها درآمدزاست چون گردشگران مجازی حتی در ساعات غیر اداری که قصد بازدید از موزه را دارند باید هزینه این بازدید را بپردازند.

این فعال عرصه گردشگری ضعف موجود نظام گردشگری ایران بخصوص در صنعت گردشگری مجازی را اینگونه توصیف می‌کند که بیشتر فعالیت های انجام شده از سوی برخی شرکت‌ها صرفا برای ساخت و به تصویر کشیدن برخی از اماکن گردشگری ایران است درحالی که هنوز این نرم افزارها آنلاین بسیار کم و محدود هستند درحالی که اکثر شهرهای مدرن و گردشگر پذیر در سراسر جهان برای گردشگران خود یک شهرمجازی کامل مهیا کرده‌اند تا علاوه بر واقعیت امروز از گذشته‌های مجازی خود نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند .

مهسا مطهر با اشاره به اهمیت گسترش گردشگری مجازی در جلب نظر گردشگران به گوشه‌وکنار جهان نیز می‌گوید: شاید همه تصور کنیم این نوع گردشگری صرفا برای استفاده و کاربری افراد  جهت دریافت اطلاعات قبل از ورود به منطقه‌ای خاص از جهان است اما نباید فراموش کنیم این نوع امکانات یا همان گردشگری مجازی می‌تواند انگیزه برای سفر نیز باشد چون همانطور که می‌دانیم براساس آمارهای ارایه شده از سوی سازمان گردشگری جهانی تقریبا 65 درصد از گردشگران امروزی مقصد گردشگری خود را از طریق دنیای مجازی انتخاب می‌کنند و براساس نظرات دیگران و توصیف آنها از مقصدشان تصمیم می‌گیرند. اما این پایانکار نیست چون این نوع گردشگری می‌تواند زوایای پهنانی از دیدنی‌های گردشگری جهان را به تصویر بکشد بخصوص در زمینه گردشگری ماجراجویانه چون بسیاری از گردشگران ماجراجو به دنبال دست‌یابی و تجربه ناممکن‌ها هستند.

 

 


 
 
آدرنالین عاملی در توسعه گردشگری
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

بررسی جایگاه و شرایط توسعه گردشگری ماجراجویانه در ایران و جهان

نویسنده: شیدا رمزی

صنعت گردشگری یکی از صنایع پررونق جهان هم‌اکنون به عنوان منبع اصلی درآمد برخی کشورهای جهان مورد توجه سرمایه‌گذاران و دولتمردان قرار گرفته است، به نوعی که برخی از کشورها روی درآمد حاصل از این نوع سفر و تفریح حساب ویژه‌ای باز کرده و برای هرچه بیشتر کردنش از هیچ کاری فروگذار نمی‌کنند، این در حالی است که این صنعت یا همان صادرات نامرئی خود به شاخه‌های متعددی تقسیم‌بندی و هر یک از آن شاخه‌ها متناسب با توانایی و استعداد منطقه هر سال تعداد کثیری را به خود جلب می‌کند.

یکی از زیرمجموعه‌های صنعت گردشگری که مدتی از است به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل سفر گردشگران تبدیل شده است را گردشگری مهیج یا هیجان‌انگیز می‌نامند، سفری که در آن سطح آدرنالین خون مسافران هرچه بالاتر برود بیانگر توسعه و رونق گردشگری منطقه خواهد بود .

این درحالی است که براساس تعریف بین المللی گردشگری ماجراجویان این نوع از گردشگری که بخش عمده‌ای از مسافران را به خود اختصاص داده است به سه بخش ویژه، یعنی گردشگری ماجراجویانه معمولی، نیمه حرفه و حرفه‌ای تقسیم بندی می‌شود که متناسب با هیجان و خطرات موجود در این نوع گردشگری درنظر گرفته شده است. پرش از ارتفاع، قایقرانی در رودخانه خروشان، شیرجه از ارتفاع ، چتربازی ، غواصی یا شهربازی‌های بزرگ همه و همه از این نوع گردشگری هستند که در گوشه و کنار جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال هر ساله در کشور بوسنی و هرزگوین مراسم پرش از روی پل به داخل رودخانه چند هزار نفر وارد این کشور می‌شوند و ایرلند هر ساله مسابقات شیرجه از ارتفاع داخل دریا نیز فعالیت می‌کند. براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، این نوع گردشگری را می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل سفر گردشگران در نظر گرفت و تقریبا 35 درصد از انگیزه‌های سفر در سال 2014 بوده است.

 

هنوز با استانداردهای جهانی فاصله داریم

اما ایران با توجه به جاذبه‌های مختلف طبیعتی و قابل استفاده در این زمینه هنوز فاصله زیادی با اصول توسعه گردشگری دارد، چون این نوع گردشگری هنوز در ایران جایگاهی ندارد، در حالی که امکانات و پتانسیل‌های متفاوتی در این زمینه مهیاست.

در همین راستا دکتر احمدرضا شیخی، دبیر هسته علمی گردشگری منطقه سنگین و کارشناس گردشگری می‌گوید: به طور کلی گردشگری مهیج در ایران هنوز شناخته نشده است، چون سرمایه‌گذاری مناسبی در این زمینه رخ نداده است. به عنوان مثال تنها یک یا دو مورد سرمایه‌گذاری در زمینه رودخانه وحشی صورت گرفته، اما هنوز صدها فرصت در این زمینه پنهان مانده است.

این کارشناس گردشگری به پتانسیل‌های طبیعی کشور اشاره می‌کند و معتقد است که ایران فرصت‌های بیکرانی در زمینه گردشگری مهیج در اختیار دارد که می‌توانیم روی آنها حساب ویژه‌ای داشته باشیم که عبارتند از غارنوردی، پرواز با گلایدر، رودخانه وحشی و حتی ساخت شهرک‌های تفریحی مثل دیزنیلند در کشورهای مختلف که جزو یکی از مقاصد گردشگران است؛ اشاره کرد.

شیخی در ادامه می‌افزاید: همان‌طور که درباره گردشگری مهیج گفته شد ایران جایگاهی در این زمینه ندارد، اما به یک نکته توجه نشده که این نوع گردشگری علاوه بر توسعه ورود گردشگران، سرمایه‌هایی را هم راهی اقتصاد ایران خواهد کرد و فرصت‌های شغلی متعددی را به کشور هدیه خواهد داد، چون این نوع گردشگری با توجه به سودآوری فراوان برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب است. در این زمینه می‌توان به تورهای سافاری در صحرا اشاره کرد که در کشور امارات توانسته یکی از سوژه‌های اصلی گردشگران باشد،‌ اما در ایران علی‌رغم وجود امکانات مشابه هنوز به دلیل عدم هماهنگی میان ارگان‌های مختلف بی‌استفاده مانده است،‌ هرچند براساس آمار می‌توان از این روش ساعتی حدود 50 دلار به ازای هر گردشگر، کسب درآمد کرد.

دبیر هسته علمی گردشگری منطقه شینگن درباره تبلیغات انجام شده نسبت به این نوع گردشگری ایران نیز می‌افزاید: همه می‌دانیم گردشگری همانند صنایع دیگر نیازمند تبلیغات و بازاریابی است، اما اگر همین امروز از شما بپرسند چند نقطه از ایران امکان حضور در تورهای رودخانه خروشان است یا بزرگ‌ترین ترن هوایی ایران کجاست، شما ممکن است جواب مناسبی برای آن نداشته باشید، چون خبری از آنها ندارید، در حالی که کافی است درباره تورهای سافاری یا بالن‌سواری در کشور کوچکی چون امارات در دنیای مجازی جستجو کنید تا ده‌ها گزینه متفاوت را بیابید. هرچند نباید فراموش کرد در این زمینه تنها تبلیغات برای جذب گردشگران نیست بلکه باید برای جلب نظر سرمایه‌گذاران نیز تبلیغات مناسبی داشته باشیم.

وی ضمن تصریح اهمیت سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌افزاید: علی‌رغم سخنرانی‌های متفاوت مسئولان گردشگری در ایران که نسبت به استقبال از سرمایه‌گذاران صنعت گردشگری انجام شده، هنوز هیچ نشانه‌ای درباره ایجاد شرایط مناسب حضور سرمایه‌گذاران نداریم، چون در برخی موارد حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای ساخت شهرک‌های گردشگری یا تفریحی به مشکل خورده، چون زمینه معافیت‌های گمرکی یا معافیت‌های مالیاتی در این نوع سرمایه‌گذاری اعمال نمی‌شود و از آنجا که این نوع گردشگری و سرمایه‌گذاری هزینه هنگفتی را می‌طلبد و سرمایه‌گذاران به دنبال فرصت‌های مناسبت با امنیت سرمایه‌گذاری هستند، بنابراین این ناهماهنگی باعث شده تا سرمایه‌های سرگردان در این زمینه آرام نگیرد.

از سوی دیگر محمد قره‌جانلو، یکی از سرمایه‌گذاران در زمینه گردشگری مهیج و پاراگلایدر معتقد است: ایران در صورت سرمایه‌گذاری در گردشگری مهیج می‌تواند سالانه پذیرای چند میلیون گردشگر ماجرا باشد، چون فرصت‌های گسترده‌ای در زمین و آسمانش در اختیار دارد به عنوان مثال کوه‌ها، غارها، آبشارها و دریاچه‌های ایران هر کدام می‌توانند عاملی برای جذب گردشگران ماجراجو باشد.

این فعال گردشگی مهیج در ایران به اهمیت حضور اسپانسرهای مختلف در این نوع گردشگری اشاره می‌کند و می‌گوید: بطور کلی گردش مالی سفرهای ماجراجویانه و برگزاری اینگونه تورها سراسر جهان بسیار هنگفت است اما جابجایی سرمایه به واسطه حضور اسپانسرهای مالی در این نوع گردشگری از سوی سرمایه‌گذاران در این زمینه بسیار قابل ملاحظه‌تر از خود مسافران است چون گاهی ایجاد امکانات برگزاری تورهای گردشگری ماجراجویان نیازمند سرمایه‌گذاری های میلیارد دلاری است و این اسپانسرها هستند که توان سرمایه گذاری در این زمینه دارند تا فرصت‌های متعدد شغلی را به منطقه هدیه‌دهند و این مشکلی است که گردشگری ماجراجویانه ایران از آن رنج می‌برد.

قره‌جانلو به  برگزاری مسابقات پرش از صخره در دریا (Cliff diving) در عمان اشاره می‌کند و می‌افزاید: برگزاری این مسابقات در این کشور کوچک حدود 700 هزار گردشگر را هرساله وادار به بستن چمدان‌هایشان برای شرکت در این مسابقات می‌کند و براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری به ازای هر 9 نفر گردشگر یک فرصت شغلی ایجاد می‌شود که می‌توانید حساب کنید چه تعداد فرصت شغلی به این کشور هدیه داده می‌شود؟

این فعال گردشگری مهیج به فعالیت گسترده ترکیه و کشور روسیه در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید: تور و مسابقات بالن‌سواری توانسته هر ساله این کشورها را به عنوان مقاصد اصلی به جهان گردشگری معرفی نماید، در حالی که ما فقط در ایران یکسری مسابقات پاراگلایدر برگزار می‌کنیم و با تلاش گسترده و رایزنی‌های متفاوت امسال توانستیم یک دوره مسابقات را برگزار کنیم و جایزه 3000 یورویی را از سوی یک اسپانسر خارجی دریافت کنیم و متاسفانه هیچ شرکت داخلی در این مسابقات حاضر به قبول هزینه‌ها نشد.

قره‌جانلو درباره کشورهای مطرح در این نوع گردشگری می‌گوید: ایرلند، انگلستان، آفریقای جنوبی، آمریکا، مالزی، تایلند و برخی از کشورهای اروپایی در این زمینه سرمایه‌گذاری گسترده‌ای کرده‌اند و ایران هم توانایی سرمایه‌گذاری در این زمینه را به دلیل تمام امکانات جغرافیایی در اختیار دارد.

وی در پایان به امکانات موجود در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: برگزاری تورهای اسکی، غارنوردی، قایقرانی، صحرانوردی، سافاری و رالی، پاراگلایدر و بالن‌سواری از جمله توانمندی‌های ایران در این گونه گردشگری است، اما یکی از مشکلات ایران به غیر از سرمایه‌گذاری و تبلیغات مربوط به فراهم کردن نیروی امدادی متخصص در این زمینه و بیمه گردشگران است، چون حوادث و رویدادهای احتمالی در این نوع گردشگری نیازمند حضور امدادگران و پرسنل آموزش‌دیده است که هنوز در این مورد ضعیف هستیم و باید علاوه بر تمرکز در این نوع گردشگری، به حوادث احتمالی آن نیز اهمیت دهیم.

 

باکس

گردشگری ماجراجویانه براساس تقسیم بندی سازمان جهانی گردشگری به طور کلی به 3 دسته معمولی، نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای تقسیم‌بندی می‌شود که از کل آن، کمتر از 15 درصد در بخش فوق حرفه‌ای، 35 درصد در بخش نیمه حرفه‌ای و 50 درصد باقی در شرایط معمولی مثل غواصی و اسکی شرکت می‌کنند.

این در حالی است که عمده گردشگران ماجراجویان کمتر از 36 سال دارند و مقاصد گردشگری خود را بیشتر با استفاده از تجربیات دیگران و شبکه‌های اجتماعی انتخاب می‌کنند که عمده شبکه‌ اجتماعی مورد استفاده آنها فیس‌بوک شناخته شده است.

در گزارش‌های تعیین شده از سوی این سازمان بین المللی کل درآمد گردشگری ماجراجویانه در سال 2013 میلادی ، 263 میلیارد دلار بوده است که این رقم تقریبا 69 درصد از کل درآمد گردشگری این سال را به خود اختصاص داده است و بیشترین رشد را کره جنوبی و چین به خود اختصاص داده است. این در حالی است که روند رو به رشد توسعه گردشگری ماجراجویانه در کل جهان سالانه معادل 7 درصد برآورد شده است.

طی این اطلاعات، متوسط هزینه‌ای که گردشگران معمولی در گردشگری ماجراجویانه پرداختند 897 دلار در سال 2012 بوده که نسبت به سال 2009 میلادی 24 درصد رشد داشته است در حالی که در آمریکای جنوبی گردشگران 1501 دلار پرداخت کرده‌اند.

از سوی دیگر در بخش حرفه‌ای گردشگری ماجراجویانه، گردشگران در اروپا 924 دلار هزینه کرده‌اند و شمال آمریکا برای هر گردشگر ماجراجویانه 875 دلار هزینه داشته و آمریکای جنوبی 1333 دلار.


 
 
گردشگری جنگ؛ عملیاتی برای رونق صادرات نامرئی ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

نویسنده: عماد عزتی

شاید با شنیدن یا دیدن کلمه جنگ به یاد فریاد کودکان و همچنین از بین رفتن افراد و ویرانی‌های متعدد بیافتید درحالی که همین خاطرات تلخ که ترجمه‌ای دقیق از کلمه جنگ است می‌تواند سوژه‌ای برای سفر یا مرور برخی رویدادهای جنگ باشد که در صنعت گردشگری به نوعی از آن گردشگری سیاه یا تلخ نام برده می‌شود.

این درحالی است که براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری این نوع گردشگری به عنوان یکی از پررونق‌ترین شاخه‌های گردشگری طی یک دهه گذشته شناخته شده است و هر روز علی‌رغم تصویری خشن که در ذهن اکثر ما از جنگ و خونریزی باقی مانده است روبه رشد است و کشورهای آلمان، هلند ، آمریکا، انگلستان، فرانسه، ویتنام، ژاپن، هندوستان جزو برترین‌های این نوع گردشگری هستند. در این گزارش آمده طی یک دهه گذشته گردشگری سیاه در تمام شاخه‌های خود توانسته رشدی معادل 50 را به ثبت رساند بطوری که پیش بینی می‌شود تا سال 2020 میلادی رغمی معادل 300 میلیارد دلار از گردشگری جنگ در 5 سایت گردشگری معتبر جهان که در کشورهای یاد شده قرار گرفته‌اند درآمد کسب شود.

به عنوان مثال براساس آخرین گزارش ارایه شده از سوی دولت ویتنام که یکی از مقاصد مهم و مشهور در گردشگری جنگ دهکده‌جهانی شناخته شده است ؛ این نوع گردشگری گروه کثیری را چه‌ به عنوان ماجراجو و چه به عنوان شاغل در این حرفه به خود مشغول کرده است سال 2012 میلادی منطقه گردشگری «هوشی مین» (یکی از برترین محوطه‌های جنگی در گردشگری جنگ) جزو اولین انتخاب اماکن بازدید گردشگران خارجی در این کشور بوده و چیزی حدود دوازده و نیم درصد از کل درآمد گردشگری این کشور را به خود اختصاص داده است. جالب است بدانیم هزینه برگزاری تور یک هفته‌ای گردشگری جنگی در این کشور برای یک نفر با امکانات لوکس معادل 5000 دلار آمریکاست.

گردشگری جنگ ایران؛ منتظر فرمان

با ارایه این آمار و از آنجا که ایران به عنوان یکی از کشورهای پرجاذبه گردشگری در جهان شناخته شده و تجربه هشت سال دفاع مقدس را در فهرست مناطق گردشگری خود ثبت کرده ممکن است این سئوال از ذهن شما عبور کرده باشد که حالا که مسئولان گردشگری ایران سخن از توسعه صادرات نامرئی و کسب درآمد مناسب از این محل را مطرح کرده‌اند چرا این پتانسیل مهم در گردشگری کشورمان هنوز در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته و نمی‌توانیم به عنوان جاذبه‌ای پایدار از آن نام برد.

در این زمینه افشین حیدری، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان می‌گوید: تجربه هشت سال دفاع مقدس همواره برای تمام مردم ایران زمین به عنوان الگویی از صبر و مقاومت بوده و هست بطوری که در جشنواره‌های مختلف از جمله فیلم و شعر و ادبیات از تمام رشادت‌های جوانان این مرز و بوم یاد می‌کنیم اما متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم این مهم را در صنعت گردشگری به کارگیریم به گونه‌ای که بتوانیم با جذب گردشگران داخلی و خارجی زمینه معرفی تمام رشادت‌های جوانان ایران زمین را به جهان معرفی کنیم و صرفا در ایامی مانند هفته دفاع مقدس یا آزادسازی خرمشهر به فکر این نوع گردشگری هستیم با برگزاری کنفرانس‌ها یا جلسات در این زمینه سخن می‌گوییم حال آنکه گردشگری جنگی ایران منتظر فرمان حمله است باید با تدارکات دقیق آن را حمایت کنیم.

این مسئول گردشگری ضمن تاکید بر درآمدزا بودن این نوع گردشگری در گوشه‌ و کنار جهان می‌افزاید: با توجه به اعداد و ارقامی که سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی درباره رشد و توسعه این نوع گردشگری در گوشه و کنار جهان ارایه می‌کنند و سالانه حدود 5 میلیون گردشگر از مناطق جنگی کشورمان درقالب کاروان راهیان نور یا شخصی سفر بازدید می‌کنند جای تردید نیست ، اگر در  این زمینه سرمایه‌گذاری دقیقی صورت گیرد می‌توانیم به آینده آن علاوه بر بعد معنوی و عرفانی حتی از بعد اقتصادی نیز توجه‌ ویژه‌ داشته‌باشیم و برای رفع مشکلات اقتصادی جوانان این خاک برنامه ریزی کنیم چون همانطور که می‌دانیم به اعزای هر یک گردشگر حدود 9 فرصت شغلی در کشور یا منطقه میزبان به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌شود.

حیدری در ادامه به رشد و رونق «راهیان نور» اشاره می‌کند و می‌گوید: هرچند کاروان راهیان نور اکنون به عنوان سفری معنوی و زیارتی در میان بیشتر مردم کشورمان شناخته شده است اما هنوز به عنوان گردشگری جنگی نمی‌توانیم از آن یاد کنیم چون این نوع سفر با استانداردهای گردشگری جنگی فاصله ‌زیادی داشته و باید نسبت به همکاری هرچه بیشتر ستاد راهیان نور با مسئولین گردشگری برنامه ریزی داشته باشیم تا بتوانیم علاوه بر بعد معنوی مسئله اقتصادی را نیز درقالب این کاروان‌ها در نظر داشته باشیم. از این رو دفتر گردشگری دفاع مقدس و راهیان نور در اداره کل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان را اوایل سال جاری تشکیل دادیم تا با توجه به این مهم بتوانیم ارتباط هرچه دقیق‌تر و منطقی‌تر میان فعالان گردشگری در بخش‌های مختلف و مسئولان ستاد راهیان نور برقرار کنیم. چون درحال حاضر افرادی که در غالب کاروان راهیان نور وارد استان‌هایی مثل خوزستان و ایلام می‌شوند صرفا در مناطق خاصی اسکان داده شده و مایحتاج خود را از طریق ستادراهیان نور به تهیه می کنند حال آنکه اگر این افراد در قالب همین کاروان پس از بازدید از مناطق جنگی دیداری هم از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان‌های یاد شده داشته باشند و سوغاتی از صنایع دستی آن به همراه ببرند بدون تردید رونق دوچندانی در اقتصاد گردشگری این مناطق ایجاد خواهد شد.

در همین حال مجتبی گهستونی یکی از فعالان بخش خصوصی گردشگری استان خوزستان درباره نبود رونق گردشگری جنگ در این استان علی‌رغم وجود پتانسیلی بسیار گسترده می گوید: همانطور که همه فعالان این عرصه می‌دانند توسعه گردشگری در هر زمینه‌ای که باشد نیازمند وجود زیرساخت‌هایی منحصربفرد است به عنوان مثال هتل، رستوران، حمل و نقل و ده‌ها مورد دیگر که ما هنوز در همان نقطه شروع یعنی محل اقامت و اسکان مسافران دچار مشکلات عمده‌ای هستیم و متاسفانه موازی کاری‌های انجام شده در این زمینه باعث عقب ماندگی بیشتر استان در این زمینه شده است.

گهستونی درباره اهمیت توسعه گردشگری جنگ در خوزستان و دیگر مناطق مثل کرمانشاه و ایلام می‌گوید: هم اکنون گردشگری جنگ کشورمان در قالب کاروان راهیان نور آنهم در مجموعه‌ای با نام ستاد راهیان نور برگزار می‌شود که این موضوع باعث شده تا گردشگرانی که در این قالب به استان‌های یاد شده سفر می‌کنند تمام نیازهایشان را از طریق این ارگان تهیه کنند بنابراین سرمایه گذاران بخش خصوصی گردشگری این مناطق هیچ نفعی از حضور این مسافران نمی‌برند بصورتی که این ستاد حتی آب آشامیدنی مورد نیاز کاروان را نیز با خود از مراکز پشتیبانی به جای خرید از فروشگاه‌های استان همراه خود می‌آورد. این موضوع درباره اقامت‌گاه ها و حتی رستورانهای این شهرها نیز صدق می‌کند و عمده‌ترین را می‌توان در سیستم حمل و نقل عمومی شهرهای مورد نظر دانست چون اتوبوس‌های این ستاد از ابتدای سفر تا پایان آن وظیفه جابجایی مسافران را به عهده دارند و اتومبیل‌های کرایه موجود در این مناطق بهره‌ای از حضور گسترده کاروان نمی‌برند.

راه گردشگری جنگ ایران هنوز شوسه است

از سوی دیگر رجبعلی خسروآبادی مدیرکل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران درباره گردشگری جنگ در کشورمان می‌گوید: با توجه به استانداردهایی که درباره گردشگری سیاه (تلخ) و زیرمجموعه‌ آن مثل گردشگری جنگ در جهان مطرح است باید توجه داشته باشیم که هنوز فاصله زیادی با آنها داریم و اگر توسعه گردشگری جنگ را در برخی کشورها به صورت اتوبانی چند بانده شده باشد راه توسعه گردشگری ایران هنوز شوسه است و باید برای اتوبان شدنش تلاش مضاعفی داشته باشیم.

این مقام مسئول سرمایه گذاری‌های انجام شده در گردشگری جنگ را در بیشتر مناطق و حتی پایتخت صرفا درحد ساخت یک موزه می‌داند و می افزاید: در بسیاری از مناطق جنگی که می‌توانیم از آنها به عنوان جاذبه‌های گردشگری جنگ کشورمان یاد کنیم هنوز زیربنای توسعه مهیا نیست . به عنوان مثال حتی در تهران که با توجه به آسیب‌هایی که از دوران هشت سال دفاع مقدس به خود دیده هنوز امکانات مناسب و استاندارد توسعه گردشگری جنگ نداریم بنابراین باید برای حفظ ، نگهداری و حتی معرفی این جاذبه‌ها که می‌تواند حتی مدرسه‌ای ویران شده از جنگ در پایتخت ایران باشد برنامه‌ای مدون و علمی و عملی ارایه دهیم تا نه تنها در تهران بلکه در تمام نقاط مستعد کشور شاهد توسعه گردشگری جنگ و کسب درآمد از این طریق باشیم.

وی در پایان ضمن اشاره به احیای برخی ظرفیت‌های گردشگری جنگ که تاکنون به آنها توجهی نشده است تصریح می‌کند: شاید در برخی مناطق غرب و جنوب غربی کشورمان جاذبه‌های گسترده‌ای درباره گردشگری جنگ وجود داشته باشد اما در برخی نقاط دیگر کشورمان مثل تهران جاذبه‌های متعددی وجود دارند که زیاد به آنه توجه نشده است و باید در این زمینه یعنی شناسایی و حفظ فرصت‌های ایجاد جاذب برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم تا جریان گردشگران جنگی کشورمان منطق شده و در سراسر میهن اسلامی با انواع و اقسام جاذبه‌ها جاری شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 
ایران در پاسارگاد خلاصه نشده!
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

 

صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع پویا و پررونق گردشگری اکنون در سراسر جهان مورد توجه سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران صادرات نامرئی قرار گرفته است بطوری که از تمام فرصت‌ها و امکانات موجود برای رونق آن بهره‌ می‌برند. این‌درحالی است که کشورهای توسعه یافته بخصوص در زمینه صادرات نامرئی با تکیه بر تمدن و پیشنه‌تاریخی خود نسبت به ارایه جاذبه‌های نوین نیز بی‌کار ننشسته و از هر فرصتی برای جلب نظر گردشگران استفاده می‌کنند که یکی از آنها ارایه و معرفی جشنواره‌ها و بازی‌های محلی است.

جشنواره‌های مختلف در مناطق مختلف با استفاده از ابتدایی‌ترین یا حتی پیشرفته‌ترین لوازم و تجهیزات دلیل شده برای سفر و بستن چمدان‌های برخی از مسافران و گردشگران امروزی هرچند مسئولان گردشگری در این میان ضمن مدیریت مقاصد گردشگری برای علاقمندان از این طریق زمینه‌ای‌ برای احیاء و نگهداری از خرده‌فرهنگ‌های منطقه مورد نظرشان استفاده می‌کنند. حال آنکه علی‌رغم وجود تمام امکانات و خرده‌فرهنگ‌های متنوع در کشورمان هنوز ایران اندرخم یک کوچه است و صرفا به معرفی چند منطقه باستانی و تاریخی در بسته‌های پیشنهادی گردشگری خود اکتفاء کرده است.

شاهد مثال این نکته در تمام بسته‌های تبلیغاتی و حتی غرفه‌های نمایشگاهی کشورمان در بازارهای هدف گردشگری است که حتی نیم نگاهی به جشنواره‌های فرهنگی و بازی‌های محلی در آن نشده است. عواملی که توان تاثیرگذاری بسیار گسترده در توسعه گردشگری و رونق اقتصادی مناطق‌خود دارند.

گلاب‌گیری، قالیشویان، جشن برداشت محصول یا ورزش‌های باستانی و محلی همه و همه را می‌توان جزو دلایل سفر بسیاری از گردشگران بین المللی و هموطنان دانست اگر بتوانیم بسته‌های دقیقی برای معرفی‌آنها در اختیار متقاضیان قرار دهیم اما دریغ از اینکه همه جا برای تبلیغ ایران صرفا به ستون‌های باستانی محوطه تاریخی پاسارگاد اکتفاء کرده‌ایم.

اگر با دقت و ریزبینی به این کمکاری توجه داشته باشیم درخواهیم یافت بی‌توجهی به خرده‌فرهنگ‌ها و ورزش‌های محلی یا حتی جشنوارهای تاریخی در اقصی نقاط کشورمان نه تنها زمینه از میان رفتنشان را به سرعت فراهم می‌کند بلکه در دراز مدت ایران را از فهرست سفر بسیاری از گردشگران خارج می‌کند چون تمام مسافران و گردشگران در سراسر جهان به دنبال دست‌یابی به تجربه‌هایی نوین از فرهنگ‌های مختلف هستند و تنها بازدید از پاسارگاد یا میدان نقش جهان اصفهان دلیل سفرشان نیست هرچند نباید فراموش کنیم به دلیل بسیاری از سوء مدیریت‌ها همین آثار باستانی هم مورد تهدید نابودی قرار گرفته‌اند و نمی‌توان نسبت به آینده آنها زیاد خوشبین باشیم.


 
 
جشنواره ؛ رویدادی مفید در صادرات نامرئی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٧
 

بررسی جایگاه جشنواره‌ها و بازی‌های محلی در توسعه گردشگری

نویسنده: عماد عزتی

یکی از اهداف اصلی گردشگران برای بازدید از مناطق مختلف دهکده جهانی آشنایی و ارتباط با فرهنگ، آداب و رسوم منطقه میزبانشان است بنابراین جای تردید نیست اگر بگوییم این جشنواره‌ها و خرده‌فرهنگ‌های بومی آنجاست که توانسته دلیلی برای بستن بار گردشگران از اقصی نقاط جهان به نقطه‌ای دیگر باشد.

این مهم امروزه به عنوان یکی از راهکارهای توسعه گردشگری در کشورهای مختلف از سوی برنامه‌ریزان ودست‌اندکاران صنعت گردشگری مورد استفاده قرار گرفته و دلیلی برای جابجایی صدها هزار گردشگر از نقطه‌ای به نقطه دیگر جهان بوده‌است به عنوان مثال جشنواره برزیل، یا حتی جشنواره‌های یخی در چین و کره را می‌توان در این میان به عنوان شاخص‌های نوین دانست.

اردشیر اروجی ، مدیرکل سابق دفتر اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی در این زمینه معتقد است: جشنواره‌ها برای هزاران سال به عنوان یک پدیده فرهنگی در زمان‌های معینی از تقویم مذهبی، فرهنگی یا کشاورزی برگزار شده‌اند. یونانیان باستان در جشنواره‌ها، ایزدان را پرستش می‌کردند و برای پیروزی در جنگ یا برداشت محصولی خوب، دعا و نیایش می‌نمودند که در اواخر سده‌های میانی در اروپا، جشنواره‌ها چهره‌ای غیرمذهبی‌تر به خود گرفتند و عمدتاً برای ستایش دست‌آوردهای بشری برگزار ‌شدند.

اروجی  بیان می‌کنند جشنواره‌ها غالباً شیوه‌ای برای تقویت فرهنگ و سنن محلی بودند و این فرصت را به جوامع می‌دادند تا هویت فرهنگی خویش را ابراز کنند. علاوه بر این، برگزاری جشنواره‌ها به هنرمندان محلی کمک می‌کند تا به ترویج و نشر آثار خود بپردازند و دوره فشرده‌ای از یک فعالیت هنری باکیفیت را تجربه نمایند که همین پیشینه پس از جنگ جهانی دوم و رشد صنعت گردشگری به عنوان عاملی تاثیرگذار در توسعه گردشگری نوین بکار گرفته شده است.

این کارشناس گردشگری در ادامه می‌افزاید: مضمون برخی از این جشن‌ها عبارت است از موسیقی، حرکات موزون، آشپزی، هنر و ورزش. می‌توان این رویدادها را تنها برای یک بار برگزار کرد و یا هر سال در زمان مشخصی، آنها را تکرار نمود. مدت زمان برگزاری آنها نیز می‌تواند از یک تا چند روز متغیر باشد.

مدیر کل سابق دفتر اطلاعات و آمار سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اهمیت برگزاری اینگونه جشنواره‌ها در توسعه و رونق صنعت گردشگری در کشورهایی که قدمت فرهنگی و تاریخی آنها عاملی در جذب گردشگران است می‌افزاید: اگر از کارکرد توسعه گردشگری اینگونه مراسم بگذریم در واقع یکی از مهم‌ترین نتایج این جشنواره‌ها و حضور گردشگران در مناطق مختلف زنده‌نگهداشتن فرهنگ‌ها و آداب سننی است که در گردابه زندگی امروزی درحال از بین رفتن هستند به عنوان ورزش بزکشی یا حتی بازی‌هایی مثل الک دولک که امروزه کمتر در میان جوانان شناخته شده است را در این زمینه می‌توان به کارگرفت.

گردشگری ضمانتی برای بقای روستاها

درهمین حال، دکتر احمد شیخی دبیر هسته علمی گردشگری منطقه شنگن ضمن تاکید بر تاثیر مثبت برگزاری و معرفی بازی‌های بومی و جشنواره‌های محلی در بسته‌های پیشنهادی گردشگری در بازارهای هدف می‌گوید: با توجه به روند روبه رشد مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ امروزه یکی از کارکردهای مثبت معرفی اینگونه جشنواره‌ها و بازی‌های محلی در بسته‌های پیشنهادی گردشگری این است که نه تنها نظر گردشگران به منطقه یاد شده جلب خواهد شد بلکه زمینه اشتغال و رونق کسب و کار بسیاری از افراد ساکن در منطقه نیز فراهم شده که دلیل اصلی اقامت‌ این گروه در زادگاهشان شناخته شده است.

وی می‌افزاید: تمام کارشناسان بر نحوه تاثیر گردشگری در اشتغالزایی واقف هستند و می‌دانند که به ازای هر 7 نفر گردشگر یک فرصت شغلی در مناطق گردشگرپذیر ایجاد خواهد شد بنابراین اگر بتوانیم با توجه به داشته‌های غنی فرهنگی و تاریخی کشورمان این موضوع یعنی جشنواره‌ها و بازی‌های محلی را به گردشگران داخلی و خارجی معرفی کنیم درواقع  با یک تیر نه دو نشان بلکه چندین نشان با ارزش را هدف گرفته‌ایم.

این کارشناس گردشگری در ادامه تصریح می‌کند: متاسفانه در کشورمان علی‌رغم وجود جشنواره‌های بسیار زیادی که قدمت آنها به تاریخ و تمدن کشورمان باز‌می‌گردد هنوز نتوانسته‌ایم زمینه جهانی شدنشان را فراهم کنیم درحالی که به عنوان مثال مراسم جشن برداشت انگور یا حتی مسابقات پرتاب گوجه فرنگی در اسپانیا و برخی از کشورهای اروپایی هرسالاله زمینه حضور صدها هزار گردشگرا در این مناطق مهیا می‌کند حال آنکه در منطقه سیستان و بلوچستان در دوران گذشته جشن برداشت گندم یکی از پر‌آوازه‌ترین مراسم در میان اقوام بوده است.

این کارشناس ارشد گردشگری درباره جاذبه جشنواره‌های فرهنگی و ورزشی در صنعت گردشگری با ارایه مثالی می‌گوید: ممکن است در باره جشنواره یخی هاربن در چین که هرساله در سردترین ماه سال برگزار می‌شوند چیزی شنیده یا خوانده باشیم ؛ جشنواره‌ای که  هر سال تقریبا یک میلیون نفر از سراسر جهان و خود کشور چین برای برگزاری این جشنواره یخی شرکت می‌کنند و به مدت یک یا چند روز در آن منطقه که ظاهرا قرار بوده در سرمای زمستان خالی از سکنه باشد شرکت می‌کنند. بزرگی و شهرت این جشنواره در اذهان عمومی دلیل ندارد جز هماهنگی و همکاری ارگان‌های معتبر در صنعت گردشگری کشور چین. این درحالی است که امکانات مشابهی در این زمینه بخصوص در استان‌های سردسیر کشورمان در اختیار داریم اما متاسفانه درزمینه جلب نظر گردشگران هنوز نتوانسته‌ایم دقیق و هدفمند برنامه ریزی نماییم چون همکاری و برنامه‌ای مدون در این زمینه دراختیار نداریم.

شیخی با تاکید بر ارایه بسته‌های مختلف گردشگری در اینگونه موارد می‌افزاید: امروزه  بسیاری از خرده فرهنگ‌ها و آداب و رسوم بومی و محلی در مناطق روستایی دورافتاده ایران درحال از بین رفتن است که می‌توان تک تک آنها را با استفاده از حضور گردشگران علاقمند دوباره زیر نظر کارشناسان گردشگری و تاریخ شناسان زنده کرده و باعث بقای آنها شد چون این موارد عاملی برای زندگی و اقامت دوباره روستاییان در محل تولد این خرده فرهنگ‌ها می‌شود.

بازی‌های بومی؛ گنجینه‌ای از فرهنگ ناب ایران

دکتر رضا ارجمندی کارشناس ارشد اکوتوریسم درباره تاثیر بازی‌های محلی و بومی در توسعه گردشگری می‌گوید: همه درباره اهمیت و جایگاه ورزش در توسعه گردشگری شنیده‌ و می‌دانیم و با دیدن یا شنیدن این کلمه ناخودآگاه به یاد بازیهای جام جهانی یا المپیک خواهیم افتاد درحالی که به واقع جایگاه ورزش در صنعت گردشگری صرفا در ورزش‌های نوین نیست چون ورزش‌های کهن و قدیمی نیز می‌تواند به همان اندازه که فوتبال، بسکتبال و شنا در توسعه گردشگری تاثیرگذار باشد اثرات مثبت برجای گذارد.

ارجمندی به بازی چوگان به عنوان یکی از نمادهای ورزش در توسعه گردشگری اشاره می‌کند و می‌افزاید: همه درباره اتفاقاتی که در باره ثبت جهانی این بازی بومی روی‌داد خبر داریم اما این موضوع تنها یک نمونه از کم‌کاری‌های ما درباره استفاده از بازی‌های بومی و محلی در جذب گردشگران بوده است، چون هنوز هم به معنی واقعی به اهمیت استفاده از اینگونه رویدادها و امکانات فرهنگی در توسعه گردشگری پی نبرده‌ایم.

این کارشناس ارشد گردشگری ضمن تاکید بر استفاده از نظرکارشناسان و اهل فن در معرفی و ثبت بازی‌های بومی در کشورمان می‌گوید: اگر با استفاده از شیوه‌های نوین و البته همکاری گسترده ارگان‌های ذی‌ربط بتوانیم مسیر حضور گردشگران برای بازدید از این نوع ورزش‌های بومی و محلی که در سراسر ایران وجود دارند فراهم کنیم جای تردید نیست ناخودآگاه به معرفی و ثبت جهانی بسیاری از آنها که هنوز هم حتی برای مردم کشورمان ناشناخته باقی مانده‌اند فراهم کرده‌ایم.

وی درباره برگزاری جشنواره اقوام و تاثیر آن در صنعت گردشگری نیز معتقد است: بطور کلی هر عاملی که در زمینه توسعه و توجه گردشگران به مناطق مختلف گردشگری کشورمان تاثیرگذار باشد باید به دقت و حساسیت توجه داشته باشیم چون اینگونه رویدادها می‌تواند زمینه رونق و توسعه گردشگری را برای مناطق مختلف کشورمان به ارمغان آورد اما جای تردید نیست این مهم باید زیر نظر کارشناسان و اهل فن صورت گیرد چون در صورت استفاده از برنامه‌های غلط و نابه هنگام صرفا به جایگاه این رویدادهای فرهنگی و ورزشی بومی کشور آسیب وارد خواهیم کرد.

دکتر رضا ارجمندی درپایان به اهمیت توسعه زیرساخت‌ها در این زمینه نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: همه درباره برگزاری جشنواره‌های مختلف فرهنگی و ورزشی درگوشه و کنار جهان شنیده‌ و می‌دانیم این موارد چگونه در توسعه اقتصادی مناطق مختلف جهان تاثیرگذار بوده‌اند اما نباید فراموش کنیم همانطور که یک کارگاه فنی برای توسعه نیازمند سرمایه گذاری و استفاده از افراد متخصص است گردشگری نیز نیازمند سرمایه گذاری دقیق بخصوص در زمینه زیرساخت‌هاست به عنوان مثال فرض کنیم ارگان‌ها و مسئولان مربوطه در زمینه برگزاری و معرفی برخی از جشنواره‌ها و ورزش‌های بومی در بسته‌های گردشگری داخلی و خارجی اقدام کرده اند اما هیچ زیرساخت مناسبی در منطقه مورد نظر در اختیار نباشد تا از گردشگران ورودی استقبال کنیم چه خواهد شد؟ جز اینکه تمام تلاش و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از میان خواهد رفت؟

 پس بجاست از همین امروز برای مهیا کردن زیرساخت‌های مناسب و شناسایی خرده فرهنگ‌ها و ورزش‌های بومی کشورمان اقدام کنیم تا در نهایت بتوانیم بااستفاده از امکانات موجود و جاذبه‌های فرهنگی و ورزشی اقصی نقاط کشورمان این تمدن چندین هزار ساله را به جهانیان درست معرفی کنیم .

 

 


 
 
دلالان بیمه‌ای
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٢
 

ابوالفضل حلمزاده

 

صنعت بیمه چه جایگاهی در اقتصاد ایران یا دیگر نقاط جهان دارد؟

یکی از شاخصه‌های توسعه اقتصادی و گردش چرخ اقتصاد، حضور پررنگ بیمه‌هاست. این در حالی است که ضریب نفوذ بیمه‌ها می‌تواند مشخصا در زمینه توسعه اقتصادی اطلاعاتی را در اختیار مسئولان و دست‌اندرکاران قرار دهد.

البته همان طور که می‌دانید بیمه‌ها شاخصه‌های متفاوتی دارند که اصلی‌ترین آن را می‌توان در بیمه عمر یا همان زندگی توصیف کرد که نشانگر حضور بیمه‌ها در جوامع مختلف است. در این زمینه اگر بخواهیم جایگاه ایران را دریابیم، خواهیم دید متاسفانه درصد بیمه‌های زندگی ما در ایران کمتر از 3 درصد است. این در حالی است که در کشوری مثل هندوستان بیمه زندگی ضریب نفوذی حدود 97 درصد دارد که می‌توانیم روی قدرت بیمه‌های دیگران در هندوستان ببینیم.

تاثیر صنعت بیمه در تجارت بین‌المللی چقدر است؟

همان طور که می‌دانید ارتباط تجارت بین‌المللی با صنعت بیمه رابطه‌ای غیرقابل انکار است که نمی‌توان برای هیچ‌کدام آینده‌ای تنها متصور شد.

همان طور که می‌دانید در تجارت بین‌المللی ریسک زیاد است و بیمه هم پوشش آنها را تضمین می‌کند. پس هرچه بیمه قوی‌تر باشد، نشانه رونق و توسعه اقتصاد و تجارت بین‌المللی است.

نظر شما درباره تاثیر تحریم‌ها در صنعت بیمه چیست؟

همه فعالان بیمه می‌دانند که قبل از تحریم‌های یکجانبه غرب علیه ایران، برخی بیمه‌ها مثل لویدز یا دیگر بیمه‌های معتبر جهان دوباره موارد بیمه شده ایران را تحت پوشش کامل خود قرار می‌دادند، اما پس از تحریم‌ها کلا این بیمه‌های اتکایی قطع شد و بیمه‌های ایران به صورت تنها در میدان بزرگی باقی ماندند. در این زمینه حتی بیمه‌های درمانی هم ارتباطش قطع شد و مجبور شدیم خودمان با اعتبار بیمه مرکزی اقدام به صدور بیمه‌های اتکایی کردیم.

به نظر شما صنعت بیمه ایران نیز انحصاری است؟

بله ، کافی است به سئوال قبلی کمی توجه داشته باشید یعنی فعالیت 113 شرکت بیمه در ایالات متحده آمریکا درحالی که امروز ما در کشورمان تنها 25 تا 30 شرکت فعال داریم که برای 97 درصد مردم فعالیت می‌کنند این کافی نیست و معنی انحصار خواهد داشت. همین موضوع باعث می‌شود رقابت سالم شکل نگیرد. قبل از انقلاب حدود 120  شرکت بیمه‌ای خارجی در کشورمان فعالیت می‌کرد به عنوان مثال یکی از آنها بیمه پان آمریکن بود که پس از انقلاب در بیمه دانا ادغام شد. 

اتفاق بیمه توسعه چه تاثیری به اعتماد مردم نسبت به صنعت بیمه داشته است؟

قطعا بی‌تاثیر نیست و از آنجایی که صنعت بیمه براساس اعتماد بنا شده است، دچار مشکل خواهیم شد، اما مشکل اصلی در برخورد خود مسئولان با این اتفاق بوده،‌ چون حاضر به مسئولیت‌پذیری نبودند، به عنوان مثال برخوردی که رئیس کل بیمه مرکزی با این موضوع کرده، باعث دامن زدن به موضوع شد و باعث متشنج شدن بیشتر جامعه شده است. اگر به اصل قانون بیمه در این زمینه توجه داشته باشیم، می‌بینیم در اصل 44 قانون بیمه آمده است که اگر به هر دلیل یک شرکت بیمه ورشکست شد و به مشکل مالی خورد، تمام موارد و مسئولیت‌ها به بیمه ایران منتقل خواهد شد و از آن پس بیمه ایران کنترل امورش را به عهده خواهد گرفت و بیمه مرکزی هم در این زمینه وارد خواهد شد،‌ چون به طور کلی همه شرکت‌های بیمه در ایران موظف هستند 25 درصد از رشته‌های غیر بیمه عمر و 50 درصد از بیمه‌های عمر را باید نزد بیمه مرکزی خودالقایی کنند، یعنی این‌که دوباره آنها را بیمه کنند. بنابراین در هر شرایطی که باشد، این درصدها که نزد بیمه مرکزی بیمه شده چه اتفاقی افتاده که بیمه مرکزی حاضر به قبول تعهدات خود نبود، جای سؤال است که چطور بیمه توسعه این قانون را رعایت نکرده و بیمه مرکزی به آن واکنش نشان نداده است و همین جو ایجاد شده و برخورد غیرحرفه‌ای برخی مسئولان باعث شده تا بسیاری از مشتریان به شعب مختلف بیمه مراجعه می‌کنند و بیمه‌های عمر خود را خیلی زودتر از موعد بازخرید می‌کنند که همین زیان گسترده‌ای به بیمه‌ها زده است، چون همان‌طور که می‌دانید بیمه عمر جزو یکی از سودآورترین انواع بیمه در صنعت بیمه‌ای جهان است. این در حالی است که پس از کلی کش و قوس تازه همین چند روز پیش بود که بیمه مرکزی اعلام کرد کلیه امور مربوط به بیمه توسعه را بیمه ایران بر عهده گرفته است، اما متاسفانه هیچ رسانه‌ای این خبر به این مهمی که می‌تواند انسجام و اعتماد نظام بیمه‌ای کشور را مشخص کند، انعکاس ندادند.

به نظر شما اکنون چه کار می‌شود انجام داد تا بیمه با این معضل دوباره اعتماد گذشته را به دست آورد؟

قبل از هر کاری، مهم‌ترین کار در این زمینه، شفاف‌سازی و آگاهی دادن به مردم به عنوان بازار هدف صنایع بیمه‌ای خواهد بود، چون بنابر سوءتفاهمی که چند روز پس از سخنان آقای امین در رسانه شد،‌ بسیاری از مردم فکر می‌کنند بیمه‌ها هیچ پولی که پشتوانه زیان احتمالی آنها باشد، نزد بیمه مرکزی ندارند که البته این کاملا صحیح و درست است، چون هیچ بیمه‌ای نزد بیمه مرکزی پولی ندارد، در حالی که طبق قانون بیمه در ماده 51 و 61 قانون مشخص کرده که همان بیمه‌های اتکایی که نزد بیمه مرکزی از تمام بیمه‌های دیگر وجود دارد، پوشش‌دهنده مشکلات احتمالی در این زمینه است که اصلا نیازی به پول نقد نیست.

به نظر شما اگر کسی قصد خرید خدماتی از بیمه داشته باشد، چگونه می‌تواند از جایگاه شرکت مورد نظرش آگاه شود؟

من به تمام متقاضیان خدمات بیمه‌ای توصیه می‌کنم قبل از هر کاری با مراجعه به سایت بیمه مرکزی ایران نسبت به درصد شاخص توانگری بیمه‌هایی که قصد خرید آنها را دارند، خوب دقت کنند و پس از آن اقدام به خرید خدمات نمایند. در این شاخص‌ها که از شماره 101 تا 105 رتبه‌بندی شده است و هر شرکتی که عدد 105 را به خود اختصاص داده،‌ در واقع شرکت ضعیفی هست که نمی‌توان زیاد به خدمات آن امیدوار بود و به همین ترتیب هرچه به سمت عدد 101 بیاییم،‌ قدرت بیمه افزایش خواهد یافت.

اما در حال حاضر مشکل بزرگ‌تری که صنعت بیمه را تهدید می‌کند، بازاریاب‌های غیرمعتبر هستند که علاوه بر ایجاد خسارت‌ برای متقاضیان، باعث ضربه زدن به اعتبار شرکت‌های بیمه شده‌اند، این بازاریاب‌ها اکنون در جمع گسترده‌ای به صورت غیررسمی مشغول فعالیت هستند.

این مشکل زمانی حاصل می‌شود که پورسانت‌های خوبی در بیمه‌های زندگی به آنها داده می‌شود و همین امر باعث ورود افراد غیرمتخصص به صنعت بیمه شده است، چون گاهی اوقات این پورسانت تا 70 درصد از حق بیمه در طی مدت بیمه خواهد بود که عامل حضور دلالان غیررسمی در صنعت بیمه شده است. گاهی متوجه شده‌ایم این افراد با استفاده از اعتماد مردم نسبت به برند یک بیمه موفق به دریافت حق بیمه از مشتری به صورت شخصی شده‌اند و آن مبلغ را به حساب شرکت بیمه‌کننده واریز نکرده‌اند و در نهایت نه‌تنها پول مشتری از بین می‌رود، بلکه اعتماد مردم به یک شرکت بیمه که حاصل زحمت چند ساله بوده نیز از بین خواهد رفت.

به نظر شما حضور دلالان باعث صدمه زدن به صنعت بیمه نیست؟

ببینید اصل حضور دلالان در صنعت بیمه غیرقابل انکار و به نوعی لازم  است،‌ چون به نوعی باعث رونق کار هستند و در سراسر جهان هم‌اکنون این افراد مشغول فعالیت و فروش بیمه‌نامه‌های مختلف هستند، پس در کل باعث زیان نیستند، بلکه باعث رونق‌اند، اما مشکل اینجاست که در ایران این افراد به صورت قانونی و تحت نظارت فعالیت نمی‌کنند و غیرقانونی در صنعت بیمه فعالیت دارند، در حالی که اگر حضور این افراد در نظام بیمه‌ای ایران به صورت رسمی و قانونی شکل بگیرد، حتی می‌توان از آن به عنوان نکته‌ای مثبت یاد کرد.

اگر دقت کرده باشید، به طور کلی مراجعه حضوری به شرکت‌های سهامی بیمه از سوی متقاضیان خدمات بسیار کم صورت می‌گیرد،‌ در حالی که اکثر این فرآیند از طریق نمایندگی‌ها و افراد زیرمجموعه آنها صورت می‌گیرد که حکایت از لزوم حضور دلالان در صنعت بیمه دارند، اما حضوری قانونمند نه بدون برنامه.

بطور کلی روند کار چگونه است که دلالان وارد صنعت بیمه شده‌اند؟

ببینید روند کار اینگونه است که مثلا درباره فروش بیمه عمر اصولا به دو طریق کار انجام می‌شود یکی از طریق بیمه‌ها فروخته می‌شود که درصدی معادل 5 درصد به خود اختصاص داده است چون واقعا کسی به شرکت سهامی بیمه مراجعه نمی‌کند برای بیمه عمر بنابراین 95 درصد بازار از طریق واسطه‌ها و نمایندگی‌ها انجام می‌شود که در این بخش هم با دو روش موجود است اول اینکه نمایندگی از سوی شرکت بیمه مادر اقدام به فروش می‌کند یا اینکه در روش بعدی کارگزار است که فروش را انجام می‌دهد.

پای دلالان در بخش کارگزاری وارد موضوع می‌شود چون این کارگزاران که در سیستم بیمه مرکزی به کد 5000 معروف هستند خود برای بالابردن سهم درآمدی اقدام به واگذاری کار  به نمایندگانی دیگر می‌کنند که در این صورت کنترل کمی مشکل است این نمایندگی‌ها با انتشار آگهی‌های استخدام در روزنامه‌ها برخی افراد جویای کار را برای فروش بیمه نامه به کار می‌گیرند. این بازاریاب‌ها که در این بخش فعال می‌شوند معمولا کمترین آموزش فروش را دیده‌اند و به میزان بسیار ناچیزی از تبصره‌ها و شرایط بیمه خبردارند. از این رو به دلیل آشنا نبودن این افراد هم مشکلاتی برای بیمه‌گذاران رخ می‌دهد و هم برای شرکت‌های سهامی.

به نظر شما نقش آموزش در ارایه خدمات بیمه‌ای چیست؟

اصل بیمه و صنعت بیمه در معرفی و ارایه صحیح اطلاعات به متقاضیان است و به این روش است که می‌توان اعتماد بیمه‌گذار را برای خرید خدماتی جلب کرد. چون متقاضی برای دریافت خدمات با یک صورت مسئله واضح به شما مراجعه می‌کند اما هیچ اطلاعی از تبصره‌ها و ماده واحده‌ها ندارد بنابراین او انتظار دارد شما شفاف تمام موارد را برایش توضیح داده تا بتواند خوب تصمیم گیری نماید حالا اگر این اتفاق نیافتد و خریدار خدمات تجربه خوبی از این نوع خدمات نداشته باشد چطور می‌توان انتظار مراجعه بعدی را داشته باشیم.

این درحالی است که واسطه یا همان دلالان که آموزش ندیده‌اند ممکن است در شرایطی برای جلب نظر خریدار به دروغ نیز متوسل شوند چون صرفا به دنبال دریافت پورسانت خود هستند. بنابراین اگر فرد آموزش‌های لازم را دیده باشد بدون اینکه از راه غیر واقعی وارد شود می‌تواند با ارایه مدارک و توضیح دادن امکانات خدمات بیمه‌ای که قصد فروش آن را دارد نظر مساعد خریدار را جلب کرده و با ثبت تجربه‌ای مناسب در ذهن او باعث رونق کسب و کارش شود.

آیا بیمه مرکزی در این زمینه یعنی جلوگیری از حضور دلالان ناآگاه گام موثری برداشته است؟

بله در این زمینه بیمه مرکزی از حدود یک سال پیش مقرر کرده تمام شرکت‌های بیمه‌ای موظف به معرفی بازاریاب‌های خود در سایت هستند، اما به عقیده من باید این موضوع رسانه‌ای شود تا مردم نسبت به حقوق قانونی خود مطلع باشند و از آن استفاده کنند تا مواردی چون کلاهبرداری‌ها در این قسمت به وجود نیاید.

این تصمیم اگرچه کاملا صحیح است اما آیا واقعا امروز مردم کشورمان در این باره چیزی شنیده‌اند؟ یا اینکه صرفا دستورالعمل در سایت‌های مخصوص خود نمایندگی‌ها منتشر شده و افراد عادی هیچ اطلاعی از آن ندارند.

شما به بیمه عمر زیاد اشاره کردید دلیل این موضوع چیست؟

همانطور که قبلا هم اشاره شد یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی جوامع تعداد بیمه‌نامه‌های سرمایه‌عمر است به عنوان مثال اکنون در ایالات متحده آمریکا 97 درصد مردم دارای بیمه عمر هستند و تنها 3 درصد به هر دلیلی در این زمینه وارد نشده‌اند درحالی که همین امروز در کشور آمریکا 114 شرکت بیمه‌ای برای متقاعد کردن همان سه درصد باقیمانده مشغول فعالیت و رقابت سالم هستند . اما در کشورمان ایران 97 درصد مردم اصلا نمی‌دانند بیمه‌عمر چه مزایایی داشته و چگونه می‌تواند آینده‌ای درخشان را برای آنها تضمین نماید.