صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

linkedin فرصتی برای مدیریت کسب و کارهای کوچک
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

6راهکار برای توسعه تجارت با شمال آفریقا و خاورمیانه  

مجله investor مارس 2014
مترجم : شیدا رمزی
ارتباط به شبکه های گسترده تجاری و البته دستیابی به اطلاعات شرکت های سراسر جهان آرزویی بزرگ برای صاحبان سرمایه کوچک سراسر جهان است که با توجه به رشد ارتباطات از طریق دنیای مجازی این امر هم اکنون میسر شده است. یکی از این شبکه ها که بسیاری از صاحبان صنایع و البته کسب و کارهای کوچک  بخصوص در منطقه خاورمیانه وشمال آفریقا هم اکنون روی امکانات آن حساب ویژه باز کرده اند  شبکه اجتماعی Linkedin است.

این شبکه با بیش از 11 میلیون متختصص و صاحبان صنایع در خاورمیانه و شمال آفریقاست که  به عنوان فرصتی مناسب برای توسعه کسب و کار از آن یاد می شود و زمینه ساز توسعه و رونق کسب و کارهای متعددی بخصوص در امور زیربنایی و صنعت گردشگری در مکان یاد شده بوده است. اهمیت استفاده از این شبکه مجازی با تمام امکاناتش اطلاع از اکثر همایش ها و کنفرانس های مربوط به حرفه و شغل اعضاء و همچنین تبادل نظر درباره استفاده بهینه از امکانات موجود در سراسر منطقه است. این درحالی است که برخی از صاحبان صنایع که از این امکانات تاکنون استفاده کرده اند عمده امتیاز آن را استخدام آسان کارکنان متخصص و کارآزموده با سرعتی غیر قابل تصور است. در این متن قصد داریم 6 راهکار استفاده بهینه از این شبکه اجتماعی را به شمایی که تازه قصد عضویت در آن را دارید برایتان برشماریم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.1. خودتان را کامل معرفی کنید

 

داشتن پروفایلی کامل و دقیق شما در این شبکه این امکان را به شما می دهد تا مراجعه کنندگان به صفحه شخصی شما دلیل محکمی برای ارتباط با شما داشته باشند و امتیازات ارتباط با شما را کاملا مد نظر داشته باشند. امتیاز تکمیل پروفایل شما در لینکد این براس کسب و کار شما این است که متقاضیان در اولین جست و جوی خود در میان صفر و یک های مجازی می توانند با نام شرکت و تجارب کاری شما آشنا شوند که این علاوه بر صاحبان کسب و کار برای متقاضیان کار نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مهمترین نکته دراین زمینه این است که شما عکسی از خودتان در محل کارتان ضمیمه پروفایل خود کرده تا بتوانید با اینکار بخشی از اطلاعات مورد نیاز مراجعه کنندگان را در اختیار آنها قرار دهید این امتیاز به ویژه برای آنهایی که به عنوان مشاور املاک فعالیت می کنند توصیه شده است. این درحالی است اگر بتوانید توضیح مختصری از تجارب کاری خودتان در این شبکه ارایه نمایید بدون تردید متقاضیان یا مراجعه کنندگان می توانند به سادگی درباره ارتباط با شما تصمیم گیری کرده و زمینه تجارتی مناسب را برای شما خارج از دفترتان مهیا کنند.


2. وب سایت اختصاصی شرکت را دست کم نگیرید!

شاید هم اکنون بسیاری از صاحبان صنایع از اهمیت داشتن وب سایت رسمی کسب و کار خود مطلع هستند اما ارتباط این وب سایت با پروفایل شما جزو فراموش نشدنی موفقیت شماست. اهمیت اتصال وب سایت شرکت شما به پروفایل linkedin این است که شما می توانند اطلاعات تکمیلی و تمام نمودارهای پیشرفت کاری خودتان را در این وب سایت برای متقاضایان خدمات خود به نمایش بگذارید چون ارایه تمام این اطلاعات همراه با عکس و نمودار در پروفایل linkedin غیر ممکن است درحالی که فضای وب سایت رسمی شرکت شما کاملا دراختیار خودتان است و می توانید آن را به نحوی که علاقمند هستید هدایت کنید. اما اصلی ترین مزیت این کار امکان ارسال اخبار مربوط به توسعه کسب و کار شما با دیگران است تا مشتریان تازه تشویق به کار با شما شوند.

 3. با آغوشی باز از توصیه ها و پشنهادات یا انتقادات استقبال کنید

به عقیده کارشناسان یکی از اساسی ترین راه های جذب مشتری در دنیای مجازی و شبکه هایی مثل linked in استفاده از قدرت انتقادات ، پیشنهادات یا توصیه هاست. بدون تردید وقتی خود شما با پروفایل اختصاصی فردی در شبکه های اجتماعی برخورد می کنید به دنبال این هستید که دریابید دیگران درباره تجربه همکاری با وی به چه نتیجه ای رسیده اند .  

به همین دلیل هرگز بخش مربوط به انتقادات یا پیشنهادات صفحه اختصاصی خودتان در این شبکه اجتماعی را غیر فعال نکنید و انتقادات را بیشتر از پیشنهادات (comment)جدی بگیرید . بنابراین هرروز صفحه اختصاصی خودتان را مرور کنید و در صورت دریافت انتقاد یا پیشنهادی به سادگی به آن پاسخ دهید و با طرف مقابل خود ارتباط برقرار کنید با این روش مسئولیت پذیری و جایگاه کسب و کارتان را به دیگران بیان خواهید کرد.

4. تشکیل گروهی از متخصصان

بدون تردید موفقیت کسب و کارهای کوچک با همفکری گروهی از متخصصان به نتیجه بهتری خواهد رسید بنابراین این امتیاز را نیز در دنیای مجازی جدی بگیرید و برای آن برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. متناسب با کسب و کارتان گروهی از متخصصان مقیم دیگر کشورها را در این شبکه بیابید و به آنها درخواست دوستی بدهید و همواره سعی کنید آنها را با مسایل مربوط به کسب و کارتان درگیر کنید تا آنها مجبور به ارایه نظرات خود در صفحه شخصی شما باشند. این امتیاز باعث می شود ناخودآگاه کسب و کار شما مطرح شده و مورد تایید گروهای مختلفی از متخصصان در دیگر نقاط جهان یا به نوعی بازار هدف شما قرار گیرد و کم کم مطرح شوید. فراموش نکنید هرچه گسترده تر عمل کنید موفق تر خواهید شد.

5. کسب و کارتان را با نرم افزارهای تلفن همراه تنظیم کنیم

همنطور که می دانید امروزه بسیاری از فعالان وتجار بین المللی بیشتر ارتباطات کاری و البته اطلاعات خود را از طریق موبایل های هوشمند خود هماهنگ می کنند به همین دلیل ممکن است مدت زمان بیشتری از طریق این لوازم با دنیای مجازی ارتباط داشته باشند و هنگام نشست پشت میزکارشان در دفترخود به انجام امور جاری و برگذاری جلسات بپردازند تا استفاده از دنیای مجازی اینجاست که باید اهمیت استفاده از نرم افزارهای مناسب موبایل های هوشمند را جدی بگیرید و روی آن سرمایه گذاری کنید.

بنباراین سعی کنید برای وب سایت کاری خودتان به گونه ای برنامه ریزی کنید تا آن به راحتی در سیستم های اندروید، اپل و بلک بری قابلیت استفاده داشته باشد با این کار شما می توانید در بهترین زمان ممکن یعنی زمانی که فردی به دنبال دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود است روی آن تاثیر گذار باشید چون شلوغی دفتر کار ممکن است مانع از دیده شدن شما باشد چون همانطور که می دانید این دسته از مدیران هنگام اوقات فراغت یا آرامش خود با گوشی تلفنشان مشغول جست و جو هستند و در دفتر کار بیشتر درگیر جلسات کاری.

 
6. همیشه به فکر نسخه حرفه ای باشید

همه می دانیم اکثر نرم افزارها رایانه ای دارای دو بخش رایگان و حرفه ای هستند کارشناسان درباره شبکه های اجتماعی مثل linkedin معتقدند اگر واقعا قصد کسب و کار و توسعه ارتباطات بین المللی خودتان را از طریق این شبکه ها دارید هرگز به نسخه رایگان آن اکتفا نکنید چون در این بخش شما اطلاعات مهمی را از دست خواهید داد و نمی توانید کاملا از دنیای مورد نظرتان آگاهی داشته باشید . بطور کلی در نسخه حرفه ای اینگونه نرم افزارها امکاناتی مهیا شده تا شما بهتر بتوانید کسب و کار خودتان را مدیریت کنید و در عین حال متقاضیان بتوانند بیشترین و کارآمدترین اطلاعات مورد نیاز خودشان را به دست بیاورند پس به این فکر کنید که سالانه چند دلار می تواند تجارتی چندصدهزار دلاری را برای شما به ارمغان بیاورید پس همیشه نسخه حرفه ای را انتخاب کنید.


 
 
فرصت های سرمایه گذاری در کرواسی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

گردشگری بهترین فرصت سرمایه گذاری

ترجمه : عماد عزتی

منبع : ماهنامه investor

از ابتدای سال 2000 میلادی کروواسی به عنوان یکی از سریعترین اقتصادهای اروپای مرکزی در میان سرمایه گذاران شناخته شده است که همین موضوع باعث افزایش تقاضای سرمایه گذاری در این بخش از دهکده جهانی شده و هرساله سرمایه های بیشتری از گوشه و کنار جهان به این سمت جریان پیدا می کند.

این درحالی است که عمده سرمایه گذاران در این کشور از ایتالیا و آلمان به این منطقه مهاجرت و اقدام به سرمایه گذاری کرده اند درحالی که تا قبل از این تاریخ کروواسی هرگز جذابیتی برای سرمایه گذاران نداشته و به عنوان منطقه مناسب سرمایه گذاری برای آرام گرفتن سرمایه های سرگردان نبوده است .

دولت کروواسی با درک این موضوع و البته استقبال گسترده از سرمایه گذاران و آنهایی که برای ورود به اقتصاد روبه رونق کروواسی اعلام آمادگی کرده اند با سرعت هرچه تمام تر اقدام به اصلاح ساختارهای قدیمی اقتصاد و وضع قوانین به روز و متناسب با درخواست های سرمایه گذاری کرده است.

براساس گزارش ارایه شده از سوی دولت اولین و اساسی ترین تصمیم دولت برای ایجاد شرایط حضور سرمایه های خارجی داخل مرزهای کروواسی واگذاری بیش از 90 درصد تجارت کشور به بخش خصوصی و ایجاد بستری مناسب برای رقابت سالم میان آنها بوده است.

مسئولین اقتصادی کروواسی حضور قدرتمند بخش خصوصی و البته ایجاد فضای سالم رقابت در این بخش را عاملی برای توسعه اقتصاد کروواسی می دانند و اعلام کرده اند به جای اینکه دولت وقت خود را صرف نظارت بر امور اقتصادی برای رونق اقتصاد انرژی صرف کند باید قوانین اقتصاد ازاد را مهیا کند تا تجارت آزاد در بخش خصوصی ایجاد شود و خود بخود رونق به ارمغان خواهد آمد.


سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد کرواسی
براساس آمار ارایه شده از سوی دولت کروواسی حدود 60 درصد از تولید ناخالص این کشور مروبط به بخش خدمات است که در این بخش صنعت گردشگری به عنوان عاملی مهم و درآمدزا  با بالاترین آمار اشتغازایی طی یک دهه گذشته از سوی دولت اعلام و به عنوان صنعتی حیاتی به آن توجه شده است. این درحالی است که علی رغم این اهمیت هم اکنون به عنوان کوچکترین بخش سرمایه گذاری خارجی از آن یاد شده است.

از سوی دیگر همانطور که مشخص شده مهمترین میزان علاقمندی به سرمایه گذاری توسط اروپاییان صورت گرفته و ترتیب سرمایه گذاری ها در این کشور اینگونه اعلام شده است: بانک های ایتالیایی به عنوان عمده ترین سرمایه گذاران در نظام بانکداری خصوصی کرواسی در کنار آلمان ها و اتریشی ها که سهم کمتری از نظام بانکی کرواسی را به خود اختصاص داده اند فعالیت می کنند . اما دیگر بخش های تجاری کروواسی که از سوی خارجی ها مورد توجه برای سرمایه گذاری در تولید سیمان، تولید دارو ، بخش انرژی و در نهایت ارتباطایات است.

وزارت خارجه کرواسی براساس مدارک و اسنادی که برای سرمایه گذاری خارجی ها طی یک دهه گذشته صادر کرده است عمده افراد متقاضی از کشورهای دیگر را به ترتیب آلمان، اتریش، هلند، ایتالیا، اسلوونی و مجارستان  اعلام کردها ست.

 اما بطور کلی براساس اظهار نظران کارشناسان اقتصادی و البته دست اندرکاران دودوتا چهارتای اقتصاد جهانی با توجه به رونق و ترقی جایگاه اقتصادی این کشور در اروپا و البته دسترسی هایش به دیگر مناطق جهان از طریق هوا، آب و زمین  هنوز بخش های عمده ای برای سرمایه گذاری در کرواسی وجود دارد که از دید سرمایه گذاران خارج مانده و به آن توجهی نشده است.

این گروه بااشاره به توسعه زیرساخت های اقتصادی معتقدند این پتانسیل های سرمایه گذاری در کروواسی عبارتند از پروژه های زیربنایی در خطوط راه آهن، جاده ها، برق، آب، نفت و گاز، مخابرات، گردشگری، کشتی سازی، مراقبت های بهداشتی، تجهیزات پزشکی، کالاهای مصرفی، و مصالح ساختمانی مثل سیمان.

راه اندازی کسب و کار در کرواسی
با توجه به سیاست های جذب سرمایه های خارجی از سوی دولت کرواسی متخصصان سرمایه گذاری خارجی و کارشناسان معتقدند یکی از کشورهایی که به سادگی می توان اقدام به سرمایه گذاری یا توسعه کسب و کار خود کرد این منطقه از دنیاست چون خبری از قوانین دست و پاگیر یا کاغذبازی های معروف در دیگر نقاط جهان نیست و دولت و البته مردم این کشور با آغوش باز حضور سرمایه گذاران را گرامی داشته و امکانات دراختیارشان قرار می دهند. بنباراین همانگونه که یک سرمایه گذاری اهل این کشور اقدام به ثبت شرکت و شروع کسب و کار خود می کند شما به عنوان یک فرد خارجی نیز می توانید سرمایه گذاری کنید البته فراموش نکنید امتیازاتی برای شما تدارک دیده شده که برای خود کروات ها موجود نیست.

 به عنوان مثال در برخی موارد دولت برای شما تضمین هایی درنظر گرفته که می تواند مشوقی برای ادامه راه باشد . البته این انتهای کار نیست چون درصورت انصراف از سرمایه گذاری درا ین منطقه شما می توانید به سادگی از طریق مجاری قانونی اقدام به خارج کردن سرمایه خود از این کشور کنید. این نکته ای است که اکثر سرمایه گذاران خارجی در دیگر نقاط جهان نگران آن هستند چون در صورت تصمیم گیری برای خروج سرمایه ها در برخی نقاط جهان محدودیت هایی وجود دارد که خبری از آنها در کروواسی نیست.

نظام مالیاتی

همانطور که می دانید اکثر نگرانی سرمایه گذاران خارجی بحث نظام مالیاتی محل مورد نظرشان است چون معمولا دودوتای اقتصاد و سرمایه گذاری خارجی در این میان یعنی اداره مالیات همیشه چهارتا نیست و باعث نگرانی و دردسرهایی بزرگ میان سرمایه گذاران شده است.

وزارت اقتصاد کرواسی با توجه به برنامه ریزی بلند مدت خود برای جلب نظر سرمایه های خارجی اعلام کرده هرانچه در توان دارد برای کاهش مالیات سرمایه گذاران خارجی به کار خواهد گرفت تا آنها تشویق به سرمایه گذاری بیشتر در این منطقه از جهان باشند .

این وزارت خانه در اطلاعیه ای که در ابتدای سال 2013 میلادی منتشر کرده است می افزاید:  ما سرمایه گذاری های خارجی را به سه بخش کوچک ، متوسط و بزرگ تقسیم بندی کرده ایم که در سرمایه گذاری های بزرگ یا همان مگا سرمایه گذاری ها کاملا سیاست های متفاوتی خواهیم داشت اما درباره دو بخش دیگر که بیشترین تقاضا ها صورت می گیرد طبق جدول زیر در دوره های مشخصی نظام مالیاتی  با این مشوق ها عمل خواهد کرد.

 این درحالی است که  حداقل سرمایه گذاری از سوی این وزارتخانه 50 هزار یورو برای شرکت های کوچک و برای شرکت های متوسط 150 هزار یورو درنظر گرفته شده است و واردات تجهیزات مورد نیاز این سرمایه گذاری ها با عوارض گمرکی صفر درصد صورت خواهد گرفت.

مشوق‌های مالیاتی

دوره قرار داد

تعداد شغل ایجاد شده

میزان سرمایه گذاری

10 درصد

10 سال

3 تا 5 نفر برای شرکت های کوچک

کمتر از یک میلیون یورو

5 درصد

10 سال

10 نفر

1 تا سه میلیون یورو سرمایه گذاری

0 درصد

10

15

بالاتر از سه میلیون

منبع : وزارت اقتصاد کرواسی

 از دیگر امتیازات موجود برای سرمایه گذاری در این کشور بحث نظام مالیاتی برای سرمایه گذاری های خارجی است که دولت با راهکارهای قانونی سعی کرده برای خارجی ها کمترین میزان مالیات را درنظر گرفته و آنها را تشویق به سرمایه گذاری کند. به عنوان مثال در برخی مناطق برای سرمایه گذاری در گردشگری مالیات ها صفر درصد درنظر گرفته شده است.

سرمایه گذاری در گردشگری بهترین پیشنهادما

محیط زیست بکر ، میراث فرهنگی و تاریخی متعدد به عنوان امتیازات منحصربفرد این کشور در قاره سبز است که به توصیه کارشناسان می توان برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری خارجی مورد استفاده قرار گیرند.

وزارت اقتصاد این کشور در یکی از برنامه های تشویقی خود برای سرمایه گذاران اعلام کرده جاذبه هایی در گردشگری کرواسی نهفته است که ممکن است تاکنون به گوش شما هم نرسیده باشد. در این برنامه به سواحل، جنگلها و کوهستان کروواسی به عنوان اصلی ترین سرمایه های گردشگری اشاره شده است که سرمایه گذاران این بخش می توانند برای استفاده از آنها امکانات مناسبی از دولت گرفته و اقدامه به راه اندازی کسب و کار خود کنند.


 
 
گزارش اختصاصی فرصت امروز از تکثیر غیر قانونی کتاب در ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

با یارمهربان ؛ نامهربانی نکنیم؟!

ناشران: حمایت مالی نیازنداریم؛ جلوی تکثیر غیر قانونی کتاب را بگیرید

نویسنده: عماد عزتی

شاید تعداد بالای ناشران و کتابفروشی های کشورمان حکایت از بازاری گرم برای تولید کتاب به عنوان نمادی از سطح آگاهی و دانش جامعه داشته باشد اما اگر کمی پای صحبت دست اندرکاران این صنف بنشینیم در می یابیم در این بازار پرسروصدا حرکتی خزنده درجریان است که مدتی است باعث نگرانی تولیدکنندگان واقعی کتاب یا همان ناشران خودمانی شده است.

شاید حدس زده باشید اما از آنجا که مسئولان زیاد به این مهم توجه نداشته اند و کمتر کسی به فکر تاثیر نامطلوب کپی و تکثیر غیر قانونی کتب (دارای مجوز از سوی وزارت ارشاد) در جامعه نبوده درحالی که برخی از فعالان عرصه نشر معتقدند اگر دولت یا مسئولان وزارت ارشاد فکری اساسی به حال این معضل نکنند بزودی صنعت نشر کشورمان دچار دردسری بزرگ خواهد شد.

به همین دلیل فرصت امروز سری به میدان انقلاب به عنوان قطب تولید کتاب در پایتخت زده تا خبر از نامهربانی ما با یارمهرمان بدهد.

ممکن است با این مقدمه دست فروشان یا حاشیه نشینان خیابان انقلاب با انواع و اقسام کتاب های قدیمی و جدیدشان که به قول خودشان مجوز چاپ نداشته اند را به خاطر بیاورید اما صحبت ما از این عمل غیر قانونی نیست بلکه قصد صحبت از تکثیر کتاب های دارای مجوزی را داریم که هم اکنون به صورت کاملا قانونی پشت ویترین یا قفسه های کتاب فروشی های تهران و دیگر نقاط کشورمان به فروش می رسد .

جمشید مظاهری نیا، مدیر مسئول انتشارات علمی و فنی به عنوان پیشکسوت نشر دانشگاهی در کشور ضمن تاکید بر افزایش روز افزون تکثیر غیر قانونی کتاب های پرفروش ناشران به فرصت امروز می گوید: شاید چندی پیش با توجه به حجم کوچک بازار و تعداد اندک ناشران در کنار نبود امکانات تکثیر در گوشه و کنار کشور این معضل نبود یا اینکه خودنمایی نمی کرد اما با ورود دستگاه های نوین و تکنولوژی های نوین چاپ مثل دستگاه های ریسوگراف امروز سودجویان به سادگی می توانند حتی در پستوی منازل خود دست به اعمال مجرمانه خودشان علیه فرهنگ و دانش کشورمان بزنند.

این ناشر دانشگاهی با اشاره به تبلیغات گسترده مسئولان برای جلوگیری از تکثیر آثار هنری مثل فیلم و موسیقی می افزاید: متاسفانه تاکنون هیچ حرک منسجم و ملموسی درباره کتاب از سوی همین مسئولان که اتفاقا در یک سازمان مرتبط با جراید و کتاب فعالیت می کنند صورت نگرفته و همین امر باعث شده تا افراد سودجو بتوانند با استفاده از خلاء های مشهود قانونی اقدام به سوداگری در این زمینه کنند.

تعدد ناشران و اقتصاد نابسامان

در همین حال می توان به مشکل دیگری در صنعت نشر کتاب اشاره کرد آنهم تعدد بیش از نیاز ناشران ایران در کشور است بطوری که مظاهری نیا می گوید اگر به آمار ارایه شده از ناشران برخی کشورهای مطرح جهان بنگریم در میابیم که در برخی از آنها تنها چندصد ناشر فعالیت می کنند  حال آنکه در ایران براساس آمارهای رسمی و غیر رسمی بیشتر از یکهزار ناشر درحال انتشار کتب مختلف هستند؟! تعدادی که مسئولان گاهی از آن به عنوان موفقیت مدیریت خود یاد می کنند درحالی که همین امر باعث شده تا زمینه های رقابتی ناسالم و البته فساد مهیا شود مستقیم تولید کنندگان واقعی را هدف قرار گیرد و زیان های غیر قابل توصیفی به اقتصاد آنها وارد کند.

مظاهری نیا باتاکید بر اوضاع نابسامانی اقتصادی ناشران بخصوص در بخش دانشگاهی می گوید: هرچند مدتی است مسئولان وزارت ارشاد نسبت به صدور جواز نشر برای ناشران سختگیری های خاصی را درنظر گرفته اند و زمینه جلوگیری از رشد قارچگونه ناشران کشورمان را فراهم کرده اند اما هم اکنون صنعت نشر یا بطور کلی ناشران واقعی تاوان سوء مدیریت های گذشته را می دهندو

این درحالی است که اکثر مسئولان نسبت به حمایت های بزرگ و کوچک خود از ناشران سخنرانی می کنند و خبر از افزایش معافیت های مالیاتی ، اعطای تسهیلات یا یارانه های مختلف به این گروه از فعالان فرهنگی کشورمان می دهند دریغ از اینکه بسیاری از تولید کنندگان کتاب و ناشران یکصدا می گوید: حمایت مالی نیازی نیست فقط جلوی تکثیر غیر قانونی کتاب بگیرید.

وی در ادامه می افزاید: همانطور که می دانید یکی دو سال است که با توجه به نوسانات بسیار زیاد نرخ ارز قیمت کاغذ هم فراز و فرودهایی را به خود دید که به عنوان ماده اصلی تولید کتاب باعث افزایش هزینه های تولید و در نهایت زیان های مالی در این صنعت شد این موضوع در کنار تکثیر غیر قانونی کتاب های پرفروش برخی از ناشران باعث شده تا گروهی از تولید بازمانده و کم کم آماده اعلام ورشکستگی کامل شوند و اگر فکری اساسی در این زمینه از سوی مقام های مسئول در وزارت ارشاد و البته دستگاه قضایی نشود مشکل عمده ای در تولید کتاب خواهیم داشت.

خلاء قانونی

این درحالی است رضا پناهی از انتشارات ویرایش که در زمینه تولید کتاب های دانشگاهی فعالیت می کند نیز با تاکید بر افزایش چاپ غیر قانونی کتاب های این انتشارات در گوشه و کنار ایران، می گوید: همانطور که می دانید برخی از کتاب ها به عنوان رفرنس اصلی دانشگاهی انتخاب شده اند  و با توجه به تعداد دانشجو در این رشته باید تیراژ بالا و مشخصی را هرساله تجربه کنند اما تقریبا دو یا سه سال پیش متوجه شدیم فروش این کتاب ها که امتیاز انتشار آن منحصرا در اختیار این انتشارات بود به صورت چشم گیری کاهش یافته است وقتی علت را جویا شدیم و به کتاب فروشی های دیگر استان ها سرزدیم دریافتیم این کتاب به میزان قابل توجهی در انبار یا قفسه های آنها موجود است با بررسی دقیق تر به این واقعیت رسیدیم که گروهی اقدام به تکثیر غیر قانونی برخی از کتاب های پرفروش انتشارات ما کرده و آنها را در بازار پرمتقاضی به فروش می رسانند .

پناهی به نبود قوانین درزمینه جلوگیری از تکثیر غیر قانونی این کتاب ها تاکید دارد و می افزاید: با بررسی هایی که انجام دادیم توانستیم تولید کننده غیر قانونی کتابهایمان را به دستگاه قضایی معرفی نماییم اما حکم صادر شده آنقدر غیر متناسب با جرم واقع شده بود که شاید هیچگاه نتوانیم جلوی انجام مجدد این عمل غیر اخلاقی و مجرمانه را بگیریم.

از سوی دیگر جمشید مظاهری نیا می گوید: اگر مسئولان وزارت ارشاد با همکاری مجلس بتوانند قانونی همانند قانون سرقت که هم خریدار مال دزدی و هم سارق را مجازات می کند درباره اینگونه اعمال غیر اخلاقی که مستقیم سطح دانش و فرهنگ کشورمان را هدف گرفته است تصویب کنند ممکن است در آینده شاهد اینگونه اعمال نباشیم این درحالی است که  هنوز بسیاری از مسئولان یا این پدیده را انکار می کنند یا اینکه هنوز اندرخم یک کوچه اند و سارقان مشغول به فعالیت گسترده خود هستند.

دنیای مجازی معضلی تازه

مظاهری نیا در ادامه سخنان خود می گوید: هنوز برای جلوگیری از تکثیر و چاپ غیر قانونی کتابهایمان اندرخم یک کوچه هستیم که سودجویان بیکار ننشسته و با استفاده از امکانات دنیای مجازی با تمام گستردگی آن اقدام به کپی کردن کتب پرفروش دانشگاهی کرده و آنها را با قیمت های بسیار اندک به صورت فایل های تصویری می فروشند.

وی در پایان به دستفروشان داخل مترو اشاره می کند و می گوید: شاید بارها هنگام استفاده از این وسیله نقلیه عمومی دیده باشید که گروهی با فروش یک سی دی یا دی وی دی که حاوی مطالب چند هزار جلد کتاب است به دنبال کسب درآمدهای نامشروع هستند حال آنکه این فعالیت دارای زوایای پنهان و خطرناکی برای سطح علم و فرهنگ کشورمان است چون هیچ نظارتی برمحتوی آنها نیست و نمی توان عامل تولید اینگونه محصولات را شناسایی کرد.

اما همواره یک سئوال باقی است که کجاست این همه حمایتهایی که سخن از آنها به میان آمده و ناشری که سالها تجربه و سرمایه خود را در این راه گذاشته چطور می تواند با این حجم از بی قانونی و سودجویی بازهم به کارفرهنگی خود ادامه دهد ؟ آیا راهی جز تعطیل کردن کسب و کار خود برایش باقی مانده؟

 

 


 
 
صنعت موتورسیکلت در هندوستان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

پیش بینی می شود برخلاف تصورها صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان در سال مالی 2012-13 تنها بین 8 تا 9 درصد رشد داشته باشد.

همان طور که جداول و شاخص های تجاری سال مالی 2011-12 میلادی درصنعت موتورسیلکت سازی 2W هندوستان نشان می دهد در این سال 4/13 میلیون دستگاه موتورسیکلت در این منطقه فروخته شده که رشدی معادل 14 درصد را نسبت به سال مالی قبلی خود در این زمینه نشان داده است.

این درحالی است که با توجه به نرخ تورم و البته افزایش قیمت سوخت در جهان خودروسازی هندوستان به ترتیب در بخش خودروهای سواری، خودروهای سنگین و نیمه سنگین در همین دوره رشدی کند و دربرخی مواقع منفی را به خود دیده اما موتورسیکلت سازی علی رغم تمام این موارد همچنان روی خط رشد بوده و رشدی معادل 14 درصد را تجربه کرده است.

البته این رشد هرگز حکایت از رونق تولید موتورسیکلت نیست چون اگر با دقت در این صنعت بنگریم در می یابیم این رشد غیر قابل پیش بینی در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان در زمینه تولید نبوده است آنهم به این دلیل که رشد تولید در نیمه دوم سال 2011-12 میلادی حدود 11 درصد بوده درحالی که همین آمار بیانگر 1/17 درصد رشد در نیمه اول سال یاد شده است.

البته اگر کاملا دقیق و موشکافانه به موضوع کاهش آهنگ تولید موتورسیکلت در دوره یاد شده توجه داشته باشیم در می یابیم رشد تولید در نیمه دوم سال 2011-2012 دقیقا 8/7 درصد بوده و در حالی که در شش ماهه اول همان سال رشد تولید 4/16 درصد را به خود دیده بوده اس؛ این اتفاق حتی در بخش موتورسیکلت های اسکوتر که یکی از انواع پرتقاضایی هندوستان هستند نیز دیده شده بخشی که در هر دو نیمه سال مالی یاد شده رشدی معادل 20 درصد را به خود دیده بود.

براساس اطلاعات و آمار ارایه شده از تجارت داخلی هندوستان در شاخه موتورسیکلت های اسکوتر طی سال مالی 2011-12 1/19 درصد رشد را می بینیم این درحالی است که همین موتورسیکلت ها در سال مالی 2010-11 تنها 6/17 درصد رشد را برای صاحبان صنایع مربوطه به ارمغان آورده بودند.

بطور کلی ، ICRA به عنوان منبع سنجش صنعت موتورسیکلت سازی با درنظر گرفتن این اطلاعات و آمار تایید کرده است در سال مالی 2012-13 حجم رشد موتورسیکلت سازی هندوستان بین 8 تا 9 درصد خواهد بود این درحالی است که طی سه سال گذشته براساس آمار ارایه شده از سوی CAGR رشد صنعت موتورسیکلت سازی رشد 8/21 درصد را انتظار داشته است.

با توجه به تمام این اطلاعات پیش بینی میان مدت CAGR درباره صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان ثبت رشد سالانه ای بین 9 تا 11 درصد است که با این شرایط می توان انتظار داشت صنعت موتورسیکلت هندوستان فروش 24 تا 26 میلیون دستگاه موتورسیکلت را در دو بخش فروش داخلی و صادراتی را در سال مالی 2016 -17 به خود ببیند که این رقم نشان های مثبتی از آینده صنعت موتورسیکلت سازی در این منطقه ازجهان خواهد بود. هرچند فروش داخلی موتورسیکلت به عقیده بسیاری از کارشناسان در همین منطقه از جهان به دلیل توسعه شهرنشینی و افزایش توان مالی افراد و از همه مهمتر افزایش قیمت بنزین بازار مناسبی برقرار است و زمینه حضور رقبای تازه ای به وجود می آید.

 

جدول شماره 1- بررسی روند فروش در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان

 

 

تقاضای میان مدت

تجزیه و تحلیل ترکیبی فرهنگ مردم هندوستان و ساختار صنعت موتورسیکلت سازی این کشور چهار نکته طلایی را برای صاحبات صنایع موتورسیکلت سازی هندوستان و خارجی به ارمغان می آورد که آینده ای روشن در انتظار آنهاست.

این چهارنکته عبارتند از جمعیت هندوستان، سطح نفوذ موتورسیکلت در میان اقشار مختلف ، پایین آمدن سن استفاده از این وسیله نقلیه و چرخه جایگزین که به عقیده کارشناسان ICRA باعث شده صنعت موتورسیکلت در این بخش از جهان از سال 2001 میلادی با 4 میلیون دستگاه به 13 میلیون دستگاه در سال 2011 میلادی برسد و این گروه معتقدند این عوامل می تواند انگیزه ای برای رشد مجدد و ادامه دار صنعت موتورسیکلت سازی در هندوستان باشد.

نمودار 1: جمعیت تخمینی از جوانان هند (20-40 سال سن)

طی 5 سال آینده تخمین زده می شود جمعیت جوان هندوستان به عنوان بازار هدف صنعت موتورسیکلت به 41 میلیون نفر برسد.

نمودار 2: روند نفوذ موتورسیکلت در خانواده های هندی


مزیت جمعیت شناختی
در بازه سنی 20 تا 40 سال که به عنوان بازار هدف کلیدی صنعت موتورسازی هندوستان تعیین شده است در حدود 77 میلیون نفر طی یک دهه گذشته به جمعیت کل هندوستان اضافه شده است که این تعداد علاوه بر ایجاد فرصت طلایی در صنعت یادشده بیان از تجارتی گسترده در صنعت موتورسیکلت سازی این کشور خواهد داشت .

این درحالی است که اگر با دقت به میانگین سنتی این افراد در هندوستان توجه داشته باشیم با 25 سال تقریبا 9 سال جوانتر از بازار هدف چین برای سازندگان موتورسیکلت در سراسر جهان است هرچند نمی توان تفاوت 12 ساله و 19 ساله این بازار هدف را به ترتیب نسبت به بازار خریداران ایالات متحده و ژاپن نادیده گرفت. این در حالی است که براساس اطلاعات و آمار طی 5 سال آینده علاوه بر افزایش قابل ملاحظه جمعیت هندوستان 41 میلیون نفر به متقاضیان جدید موتورسیکلت در این شبه قاره اضافه شودو این موضوع یعنی موقعیتی بالقوه برای تجارت موتورسیکلت وبطور کلی صنایع وابسته آن .

ضریب نفوذ بازار

طبق تحقیقات گسترده برآورد شده ظریف نفوذ موتورسیکلت در خانواده های هندی در سال 2001 میلادی معادل دوازده درصد بوده است همین امر باعث شده تا با توجه به افزایش تقاضا رشدی بسیار غیر قابل پیش بینی در میان خانواده های هندی از این تاریخ به بعد تا سال 2011 میلادی رخ دهد و سالانه رشدی معادل 4/3 درصد را به خود ببیند و در نهایت در این تاریخ به نفودی معادل 21 درصد میان خانواده های هندی افزایش یابد این درحالی است که ضریب نفوذ این وسیله دو چرخ میان خانواده های هندی بسیار پایین تر از بازارهای نوظهوری مانند برزیل، اندونزی ، تایلند و تایوان باقی مانده است و از سوی دیگر نفوذ موتورسیکلت در میان هندی ها در مناطق مختلف این کشور کاملا متفاوت بوده و بطور متوسط در مناطق روستایی تقریبا 5/2 درصد کمتر از مناطق شهری تعیین شده است . هرچند نباید گسترش زندگی صنعتی و کوچک شدن خانواده های سنتی را در هندوستان فراموش کرد عاملی که در تشکیل خانواده های جدید و مستقل تعیین کننده است و در نهایت به افزایش تقاضای موتورسیکلت منجر خواهد شد.

نمودار 3: روند توسعه تعدادموتورسیکلت در هندوستان

بطور کلی 8/51 میلیون دستگاه موتورسیکلت طی سال 2007 میلادی تا 2011 میلادی در هندوستان فروخته شده است

نمودار 4: متوسط سن موتورسیکلت های مورد استفاده در هندوستان با توجه به نوع آنها


کوچک کردن چرخه جایگزین
درحالی که تعداد موتورسیکلت ها در هندوستان طی دهه گذشته دوبرابر شده چرخه جایگزینی آنها نیز از  7 سال در سال 2001 میلادی به 5 سال در سال 2011 میلادی کاهش یافته است که این یعنی فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در تولید و فروش موتورسیکلت با توجه به چرخه جایگزینی کوچک آن در این منطقه از جهان است.

این خبر خوش برای تولید کنندگان و دست اندکاران موتورسیکلت سازی بیانگر آن است که مسافت طی شده توسط راکبان موتور درسال 2001 نسبت راکبان موتورسیکلت در سال 2011 میلادی بسیار بیشتر شده و روند فرسایش بالا رفته است.

از آنجا که در محاسبات اقتصادی و البته علمی صنعت موتورسیکلت سازی مسافت پیموده شده در سن وسیله نقلیه ضرب خواهد شد تا چرخه جایگزینی مشخص شود پیش بینی شده این مدت یعنی 5 سال برای جایگزینی موتورسیکلت در خانواده های هندی پایینتر نخواهد آمد و در نهایت روی همین مرز ثابت باقی خواهد ماند.

جالب است بدانید 50 درصد تولید صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان که در داخل آن کشور استفاده می شود را خریدارانی که برای اولین بار موتورسیکلت می خرند تشکیل می دهند و 30 درصد مربوط به کسانی است که به دنبال بروز کردن موتورسیکلت خود هستند و تنها 20 درصد به عنوان وسیله نقلیه دوم خانواده برای خرید موتورسیکلت به فروشگاه ها مراجعه می کنند.

با توجه به فروش 49 میلیون موتورسیکلت در بازار هندوستان طی 5 سال گذشته و درنظر گرفتن دوره جایگزینی 5 ساله باید منتظر ورود تقاضای گسترده ای در این کشور باشیم هرچند طی این مدت افزایش تقاضای موتوراولی ها نیز افزایش یافته و همین امر در کنار تبلیغات گسترده جهت خرید موتورسیکلت در روستاها و شهرستان های دورافتاده می تواند افق های تازه ای را در صنعت موتورسیکلت برای تولید کنندگان به ارمغان بیاورد چون نه تنها طراحی های جدید و کارایی بهتر دلیل تمایل به خرید شده بلکه کاهش هزینه سوخت عاملی شده برای خرید موتورهای بروز شده در سطح جهان که هندوستان به عنوان بازار بزرگی در آن قرار گرفته است.

تجزیه و تحلیل موردی در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان

هرچند صنعت موتورسیکلت با توجه به آمار در حال رشد است اما اسکوترها در این صنعت بیشتر ازبقیه رشد کرده اند

نمودار 5- بررسی روند توسعه فروش موتورسکیلت در همه مدل ها (بخش فروش داخلی)
نمودار 6- بررسی روند فروش موتورسیکلت به صورت تفکیکی

همواره در آمارهای حسابداری صنایع بخش موتورسیکلت سازی به عنوان بزرگترین زیر مجموعه از صنعت تولید وسیله نقلیه دوچرخ در هندوستان با 1/10 میلیون دستگاه فروش سالانه خودنمایی می کند. با این حال طی 5 سال گذشته شواهد بیانگر آن است که صنعت موتورسیکلت سازی در کل صنایع وسیله نقلیه دوچرخ درحال کوچک شدن است بطوری که این بخش در سال 2006-2007 میلادی سهمی معادل 5/83 درصد از کل را به خود اختصاص داده بود درحالی که همین صنعت در سال 2011- 2012 تنها توانست حدود 1/75 درصد کل را دربرگیرد که نشان از کوچک شدنش بوده است.


هرچند در کل صنعت موتورسیکلت سازی در کل توانسته بود رشد 9 درصدی را در این سال یعنی 2011 و 2012 تجربه کند این درحالی است که اسکوترها به عنوان یکی از گروه های موتورسیکلت طی این مدت بسیار سریعتر از دیگر گروه های خود رشد کرده اند و آمار 2/22 درصدی را به خود اختصاص داده اند و موتورگازی ها هم تنها تنوانسته اند 17 درصد رشد را تجربه کنند .

براساس گزارشهای موجود هر سه زیرمجموعه موتورسیکلت ها یعنی موتورسیکلت های معمولی، اسکوترها و موتورهای گازی گروه مخصوصی از جامعه را به عنوان بازار هدف خود درنظر گرفته اند و سازندگان و فروشندگان با توجه به این موضوع کسب و کار خود را توسعه می دهند . (بطور کلی تولید کنندگان هر یک از این وسایل نقلیه براساس استفاده از این نوع وسایل نقلیه طبق پارامترهای الگوی استفاده ، وسیله نقلیه خانواده یا شخصی ، مشخصات مصرف کننده و دلیل خرید مثل کسب و کار یا رفت و آمد عادی بازار خود را تقسیم بندی کرده اند). در این بین اسکوترها و موتورسیکلت هیرو به عنوان وسیله نقلیه ای بسیار مناسب در زندگی شهری جمعیت زنان را بازار هدف خود تعیین کرده است در حالی که برخی مردان نیز به مدل های مختلف اسکوتر و هیرو تمایل نشان داده اند. البته نباید فراموش کرد مدل های هوندا اکتیوا و اسکوتر وگو به عنوان موتورسیکلتی با دو بازار هدف زنان و مردان در بازار مصرف هندوستان بیشتر تقاضا در میان اقشار متوسط روبه پایین جامعه را  به خود اختصاص داده است. در بخش های روستایی به دلیل جاده های ناهموار و البته حمل بارهای سنگین دیگر گروه های موتورسیکلت که دارای استحکام بهتری هستند محبوب شده اند .

بطور کلی با توجه به تمام تحقیقات و نشانه های بازار صنعت موتورسیکلت هندوستان در تمام بخش ها رشد قابل ملاحظه ای را تجربه خواهدکرد اما در بخش اسکوتورها می توان شاهد رشد قابل قبول تر و البته جالبتری را در میان شهرها و روستا  پیش بینی کرد.

کارشناسان این رشد غیر قابل تصور در بخش اسکوترها را به این دلایل می دانند که عبارتند از (الف) این وسیله نقلیه با توجه به داشتن گیربکس اتوماتیک و قابلیت هدایت ساده تر برای بانوان جذاب تر بوده (ب) افزایش زندگی شهرنشینی و رشد قابل ملاحظه زنان شاغل در جامعه (ج) ارایه تکنولوژی های نوین توسط سازندگان (د) قیمت قابل قبول تر این نوع وسیله نقلیه در میان اقشار مختلف جامعه  


در حالی که هر یک از سه زیر بخش است محرک های رشد مشخص، انتظار می رود بخش اسکوتر برای حفظ سرعت رشد آن سریع تر از صنعت 2W به عنوان یک کل. رشد حجم سریع تر از بخش اسکوتر است.

برهمین اساس ICRA پیش بینی کرده بخش اسکوتر از صنعت موتورسیکلت سازی رشد 1/19 درصدی اسکوترها در بازار موتورسیکلت هندوستان در سال 2011 تا 12 به 27 درصد از کل بازار در سال 2016 تا 17 خواهد رسید بنابراین تخمین زده می شود بازار اسکوترها در سال مالی 2016 و 2017  به دوبرابر حجم فعلی خود افزایش یابد.


بررسی و روند تعداد فروش موتورسیکلت و سهم بازار هر یک از مدل ها در هندوستان

نمودار 7- روند فروش موتورسیکلت در بازار داخلی هندوستان

نمودار 8- روند سهم انواع موتورسیکلت از کل بازار داخلی هندوستان

 

تجزیه تحلیل کل فروش موتورسیکلت در بازار هندوستان

براساس اطلاعات و آماری که SIAM از بازار موتورسیکلت هندوستان اعلام کرده است حدود 70 درصد از کل بازار در دست موتورسیکلت هایی با حجم موتور 75 تا 125 سی سی است، موتورهایی که با توجه امکانات و البته میزان مصرف سوخت آنها در گروه موتورسیکلت های اقتصادی برای اکثر خریداران شناخته شده و هزینه نگهداری آنها در سطح قابل قبولی برای مشتریان متوسط هندوستان که جمع کثیری در جامعه یاد شده هستند قرار دارد.

از سوی دیگر سهم بازار موتورسیکلت های یاد شده توسط موتورهایی با حجم موتور بالاتر از 125 سی سی تا 150 سی سی با تمام امکاناتشان و تغییر خواسته های بازارهای هدف تولید کنندگان تهدید شده و در حال پایین آمدن است.  این درحالی است که بازار کلی موتورسیکلت هندوستان رشدی معادل 9/11 درصد را در دوره تحقیق به خود دیده است موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر از آن به عنوان زیرمجموعه ای از کل بازار موتورسیکلت رشدی نسبتا سریعتر معادل 4/17 درصد را در سال 2011-2012 تجربه کرده اند. لازم به یادآوری است اگر به آمار بازار موتورسیکلت متناسب با حجم موتور توجه کنیم موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر که در سال 2009 سهم بازار 26 درصدی داشته اند در سال 2011 و 2012 ، 7/29 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.

روند سهم بازار  متناسب با مدل های مختلف
بطور کلی سهم اصلی موتورسیکلت هندوستان در دستان موتورسیکلت هیرو قرار گرفته است که تقریبا 55 درصد بازار موتورسیکلت داخلی هندوستان را با وجود افزایش رقابت ها در این بازار پرتقاضا به خود اختصاص داده است. بطور کلی سه برند مشهور در کل بازار موتورسیکلت هندوستان 89 درصد از کل بازار را در 2011- 2012 به خود اختصاص داده اند که این سهم برای سه رقیب اصلی بازار موتورسیکلت در سال 2010 و 2011 میلادی 92 درصد بوده است که هوندا به عنوان سومین بازیگر این میدان با مدل TVS خود موقعیتی مناسب برای خود دست و پا کرده است و در بخش 75 تا 125 سی سی موتورسیکلت های هندوستان (آن بخش از صنعت موتورسیکلت هندوستان که تقریبا 3/70 درصد بازار سال 2012-13 میلادی را به خود اختصاص داده) برند هیرو از موتوگروپ Hero Motocorp هنوز جایگاه قدرتمندی در بازار هندوستان با 75 درصد از کل بازار در سال 2011-12 میلادی را به خود اختصاص داده ( این آمار در سال 2010-2011 حدود 71 درصد بوده است) .

از سوی دیگر در بخش بالاتر از 125 سی سی جایگاهی که باجاج موتور تقریبا 50 درصد بازار را به دست گرفته (48 درصد بازار 2011-12) دو برند معتبر هوندا و یاماها نیز وجود دارند که هرکدام توانسته اند به ترتیب در همین مدت 9/27 و 8/38 درصد بازار را به خود اختصاص دهند .

چشم انداز میان مدت

 • ICRA در بررسی های خود آورده حجم موتورسیکلت های کمتر از چهل هزار روپیه در بازار داخلی رشد بسیار کندتری نسبت به بازار کلی را تجربه خواهد کرد آنهم به دلیل اینکه صادرات اینگونه موتورها به دیگر نقاط جهان بیشتر شده و برندهای متفاوتی به صورت OEM به بازار داخلی راه یافته اند این درحالی است که میزان مصرف سوخت نیز از سوی بازار داخلی زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند.
 • ICRA درباره موتورسیکلت هایی با قیمت از 40 هزار تا 50 هزار روپیه نیز اینگونه می گوید که این نوع موتورسیکلت ها در صنعت کلی موتورسیکلت هندوستان به آهستگی رشد خود را ادامه می دهند آنهم با توجه به ورود مدل های متفاوت و البته تبلیغات گسترده ای که برندهای OEM در بازار ایجاد کرده اند .
 • دربخش دیگری این تحقیقات آمده میزان افزایش بها و سودآوری موتورسیکلت های بالاتر از 50 هزار روپیه به میزان بسیار سریع در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان بسیار سریعتر از انتظار خواهد بود آنهم به دلیل اینکه رشد شهرنشینی افزایش یافته و طبقه متوسط جامعه توان خرید بیشتری به ویژه در میان گروه های سنی 20 تا 30 سال به دست آورده اند البته این موضوع باعث افزایش حاشیه سود فروشندگان و تولید کنندگان این دسته از موتورسیکلت ها نیز خواهد شد.


 روند سهم بازار اسکوتر در کل بازار موتورسیکلت هندوستان

نمودار 9- بررسی روند فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان

نمودار 10- بررسی سهم اسکوترها در بازار کلی هندوستان

تجزیه و تحلیل بازار فروش اسکوترها در هندوستان

به غیر از سه ماهه اول سال 2011-12 میلادی رشد در بخش میزان فروش اسکوترها بطور کلی هرچند کوچک بوده اما نسبت کل فروش موتورسیکلت در هندوستان رشد  بالاتر را تجربه کرده است. در سال 2011-12 کل فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان 6/2 میلیون دستگاه بوده که با رشد 6/23 درصدی خود نسبت به 9/11 درصد رشد کل فروش موتورسیکلت عملکرد بهتری را ثبت کرده است. اگر این رشد فروش اسکوترها را نسبت به کل بازار فروش موتورسیکلت درنظر بگیریم در می یابیم صنعت وسیله نقلیه دوچرخ هندوستان در سال 2011-12، 1/19 درصد بوده و لازم به یادآوری است که این صنعت در سال مالی قبل یعنی 2010-11 میلادی تنها 6/17 درصد رشد را تجربه کرده بود.

سهم بازار از روند فروش

هم چنان که هوندا به عنوان اصلی ترین تولید کننده اسکوتر با محبوب ترین برند خود یعنی ACTIVA در بازار موتورسیکلت هندوستان یکه تازی می کند 8/47 درصد از بازار را در سال 2011-12 به خود اختصاص داده این درحالی است که همین برند در سال 2010-11 تنها 1/43 درصد از کل را با خود همراه کرده بود. درحالی که این رشد بسیار سریع باعث ناکافی بودن ظرفیت تولید کارخانه مانسار MANESAR در گذشته بود در جولای سال 2011 شرکت تصمیم به اجرای پروژه ای کاملا اقتصادی و ساخت کارخانه جدیدی در منطقه راجستان گرفت. این تصمیم گیری باعث شد تا کارخانه توان پاسخ دادن و تثبیت موقعیت خود را نسبت به رشد تقاضای بسیار گسترده سه ماهه آخر سال مالی 2011-12 را داشته باشد.

از سوی دیگر شرکت هیرو وابسته به موتوکرپ موفقیت های مناسبی در این بخش از بازار موتورسیکلت هندوستان و ارتقاء سهمش در بازار داشته است.( با تولید و فروش موتورسیکلت جدیدش با نام Pleasure)  البته مدل های دیگری را این کارخانه با نام های maestro و wego را جهت تثبیت این موقعیت روانه بازار فروش کرد.

این درحالی است که سوزوکی هم با ساخت اسکوتر خود با نام swish توانست در این بین برای خود جایگاه تدارک بیند و به آینده خود با توجه به رشد تقاضای خرید اسکوترها امیدوار باشد.

چشم انداز میان مدت بازار

برآورد های ICRA از سهم بازار اسکوترهای هندوستان این است که این نوع موتورسیکلت به تواند به تدریج سهم 1/19 درصدی خود که در سال مالی 2011-12 به ثبت رسانده است را تا سال مالی 2016-17 به حدود 27 درصد ارتقاء دهد که این یعنی چیزی نزدیک به 16 درصد رشد سهم بازار اسکوترها در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان بنابراین اگر به این موضوع دقت داشته باشیم یعنی اسکوترها سهم خود را در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان طی دوره یاد شده دو برابر خواهند کرد. به عقیده محققان این رشد سریع درواقع خبر بسیار خوشایندی برای تولید کنندگان است که در واقع سود دهی اسکوترها تا تاریخ یاد شده دوبرابر خواهد شد و بسیار سریعتر از پیش بینی ها محقق می شود و موقعیت مناسبی برای ورود برندها و سازندگان جدید در بازار سنتی هندوستان ایجاد خواهد کرد.

بررسی بازار با توجه به تولیدات (تقسیم بندی بازار)

موتورسیکلت ها با حجم موتور 100 سی سی

نمودار 2: بررسی مدل های معروف در صنعت وسایل نقلیه دو چرخ در بخش موتورسیکلت هایی با حجم موتور 75 تا 110 سی سی

تقسیم بندی این گروه با توجه به روش سنتی صنعت موتورسیکلت سازی براساس حجم سیلندر موتورسیکلت انجام شده است و در بازار هندوستان حجم موتور 100 سی سی به عنوان پرفروش ترین نوع موتورسیکلت در آوریل سال 2012 با 64 درصد از کل بازار را اولین گروه درنظر گرفته ایم.

این بخش از موتورسیکلت ها را می توان به سه گروه یا زیرمجموعه از لحاظ قیمتی در بازار فروش تقسیم بندی کرد به این ترتیب که الف) 35000 تا 40000 هزار روپیه؛ ب) 40000 تا 45000 روپیه و ج) 45000 تا 50000 روپیه  این تقسیم بندی درواقع طیف وسیعی از خریداران موتورسیکلت را با سلیقه ها و نیازهای متفاوت در بازار هندوستان پوشش می دهد.

به عنوان مثال هیرو موتور گروپ به عنوان برترین فروشنده در این مجموعه از موتورسیکلت ها در بازار هندوستان 20 پیشنهاد ویژه با سه برند مختلف را تدارک دیده است که عبارتند از CD Dawn، splendor، passion.  این پیشنهادها اگرچه در اصل کاملا شبیه به هم هستند اما شرکت سازنده برای جلب نظر مشتریان و البته پاسخ به سلیقه های مختلف تولیدات خود را با امکاناتی چون هندلی ، دارای استارت (بدون هندل) ، اتوماتیک یا غیر اتوماتیک و در نهایت با ترمزهای لقمه ای یا دیسکی روانه بازار کرده است تا همچنان توان کنترل موقعیت خود را داشته باشد .

اگرچه تولید کنندگان بسیاری از وسایل نقلیه دوچرخ در هندوستان در این بخش تولیدات گوناگونی را روانه بازار کرده اند اما هیچکدام تاکنون نتوانسته اند به عنوان رغیبی جدی جایگاه 4/76 درصدی شرکت هیرو موتور گروپ به عنوان برترین فروشنده موتورسیکلت در آوریل 2012 را به چالش بکشند یا تهدید کنند. (به نمودار 3 توجه کنید).

در حقیقت ، در سال مالی 2008-9 میلادی سهم بازار تولید کننده هیرو موتور گروپ حدود80 درصدکل بازار تعیین شده بود درست زمانی که کارخانجات تولید کننده موتورسیکلت باجاج با توجه به تقاضای روبه افزایش بازار طرحی برای تولید موتورسیکلت در این بخش یعنی حجم موتور 100 سی سی را اجرایی و تولیدات مختلفی را روانه بازار هندوستان کرد و پس از آن تولید کننده دیگری با نشان تجاری TVS در پی آن به حرکت تجاری خود ادامه داد. از آن پس هر دو تولید کننده باجاج و TVS به تناوب مدل های مختلفی از موتورسیکلت های 100 سی سی خود را به بازار تقاضای هندوستان معرفی کردند . این درحالی بود که باجاج موتورز در این بخش مدل Discover100 را در جولای 2009 به بازار فرستاد و TVS هم Jive100 را در دسامبر همان سال به مشتریان خود معرفی کرد.

بد نیست بدانیم باجاج موتورز با تولید جدید خود یعنی discover100 در کلاس موتورسیکلت های 100 سی سی در دوسال گذشته تنها توانسته 15 تا 20 درصد سهم کل بازار این کلاس موتورسیکلت هندوستان را به خود اختصاص دهد. این درحالی است که تولیدات TVS نیز در این کلاس نیز نتوانست چیزی بالاتر از این میزان از سهم بازار کلی را به خود اختصاص دهد  حتی زمانی که این شرکت مدل اتوماتیک موتورسیکلت 100 سی سی خود را روانه بازار کرد بازهم زیاد در موفقیت آن تاثیرگذار نبود.

شرکت موتورسیکلت سازی هوندا نیز در این زمینه بیکار ننشست و با تولید مدل twister110 در دسامبر 2009 وارد میدان رقابت تولیدات این گروه شد و برای خود جایگاهی درنظر گرفت اما چون تولید این مدل در شرکت یاد شده تنها سالانه 14000 دستگاه بود و تقاضای روز افزون در کنار رقابت گسترده تولید کنندگان وجود داشت نتوانست در این زمینه مقابل بازیگران اصلی بازار مثل کارخانجات هیرو یا باجاج جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کند و به شهرت برسد.

این درحالی است که در آخرین ماه از دوره بررسی این گروه از تولیدات، دو موتورسیکلت جدید توسط تولید کنندگان روانه بازار شد که عبارتند از سوزوکی با برند Hayate و هوندا با برند dream yuga . هوندا با dream yuga به عنوان دومین برند معتبر خود در گروه تولیدات با حجم موتور 100 سی سی سعی کرد تا خواسته های خریدارانش از نظر زیبایی و کارایی را پاسخ گوید این تولید جدید هوندا علاوه بر زیبایی منحصر بفرد دارای ظاهری اسپرت تر نسب به مدل قبلی همان Twister برای خریداران شهری و نوجوانان از گروه بازار هدفش بود.

 

نمودار 3- میزان فروش ماهانه در گروه 75 تا 110 سی سی

هیرو  از شرکت موتوگروپ: هرچند این تولید کنندگان رقبای قدرتمندی در این گروه از تولیدات را به خود دیده اما با توجه به موقعیت و توان تولیدی این تولید کننده در بخش موتورسیکلت های 100 سی سی  انتظار نمی روند موقعیت خود را از دست به دهد و براساس پیش بینی ها همچنان روبه جلو حرکت خواهد کرد. این درحالی است که بازار هدف این تولید کننده در بخش یاد شده حجم بزرگی از خریداران و خانواده های هندوستان است که به دنبال وسیله نقلیه ای استاندارد و قابل اطمینان در کنار مصرف سوخت پایین و هزینه نگهداری کم هستند.
با وجود اینکه این تولید کننده یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان وسیله نقلیه دوچرخ هندوستان است با چهار برند معروفش یعنی CD Dawn، Deluxe و Splender و  Passion حتی با وجود رقابت بسیار شدید در این گروه و تولیدات دیگر توانسته با تولیدات معمول خود همچنان در موقعیت مناسبی باقی مانده و جایگاه خود را در بازار فروش هندوستان با ادامه تولید در  همان پلت فرم یا خط تولید های قدیمی حفظ کند به عنوان مثال تنها مدل Splender این شرکت از همان زمان ورودش به بازار یعنی سال 1994 میلادی تا کنون توانسته همچنان در صدر باشد و فروشی معادل 17 میلیون دستگاه را برای تولید کننده خود به ارمغان بیاورد.

باجاج موتورز: این شرکت تولید کننده موتورسیکلت طی سال 2008-2009 میلادی توجه کمتری نسبت به تولید موتورسیکلت هایی با حجم پایین سیلندر داشته است و بیشتر سرمایه گذاری خود را روی مدل معروفش به نام پالسر با حجم موتور بالاتری نسبت به این بخش داشته است. البته این شرکت به سرعت متوجه شد که هرگز این گروه تولیدی یعنی موتورهای 100 سی سی را نباید ترک کند و با توجه به بازار گسترده ای که در این بخش وجود دارد باید همواره در این زمینه فعال باقی بماند و به همین دلیل با مدل discover100 دوباره وارد میدان گروه یکصد سی سی هاشد تا شاید بتواند جایگاه معتبری را برای خود در این زمینه دست و پا کند چون مدیران فروش شرکت دریافتند که همواره تقاضای خرید برای موتورسیکلت های ارزان قیمت با مصرف پایین تر سوخت مورد تقاضای بازار است. این درحالی است که discover100 هم اکنون جزو سه موتورسیکلت پرفروش بازار هندوستان است که نشان از موفقیت تصمیم گیری به موقع این شرکت تولیدی در شناخت بازار داشته است و باجاج را به عنوان دومین تولیدکننده با محصولات پرفروش در این گروه موتورسیکلت معرفی کرده است.

باجاج به تازگی با معرفی موتورسیکلت discover100 خود به عنوان پرفروش ترین مدل این کارخانه سعی کرده است تولیدات کارخانه هیرو متورگروپ را به عنوان برترین این رده به چالش بکشد که در این زمینه موفق عمل کرده و موقعیت مناسبی برای خود به دست آورده و توانسته طی دوره مالی مورد بحث جایگاه ویژه خود را حفظ نماید . به هرحال با توجه به رقابت بسیار سنگین در این گروه میان تولید کنندگان مختلف با توجه به استراتژی های باجاج و تولیداتش احتمالا این کاربسیار سختی است که بتواند رقبایی مانند موتوگروپ و هوندا را دراین بخش به چالش کشیده و موقعیت برتری نسبت به آنها به دست آورد چون این دو تولید کننده با توجه به کارخانجات زنجیره ای و شبکه توزیع و نمایندگی های فروش بسیار گسترده خود می توانند محصولات ارزانتری را در اختیار متقاضیان بسیار زیاد این بخش از بازار قرار دهند بنابراین اگر باجاج بتواند با این امکانات دو تولید کننده برتر 100 سی سی ها رقابت کند می تواند به آینده موفقیت خود امیدوار بوده و رشد کند.

هوندا: وقتی این تولید کننده خوشنام جهانی مدل Twister 110cc خود را در دسامبر سال 2009 روانه بازار کرد همه خریداران و طرفداران هوندا منتظر ورود محصولی با قیمت بالاتر، قدرت بالاتر و منحصربفردتر از این تولید کننده به نام جهانی بودند. به هرحال بازار هدف این تولید کننده که اقشار کم درآمد و قشر متوسط جامعه بودند این نیاز را به مدیران هوندا نشان داده بود که سیاست های گذشته یعنی قدرت و قیمت بالا تنها رمز موفقیت این کارخانه در بازار هدف هندوستان نیست و باید در زمینه بازار یادشده نیز طراحی ویژه ای داشته باشند. طرحی که بتواند هزینه کمتری برای خریدار داشته و نگهداری ارزانتری را برای آن به ارمغان بیاورد که twister بهترین گزینه دراین زمینه بود.

تجربه بسیار مناسب هوندا با مدل twister  در این گروه از خریداران باعث شد تا طراحان کارخانه به دنبال معرفی مدل جدیدی از این کارخانه به بازار مصرف هندوستان باشند که  مدل dream yuga در این بین تولید شد و به عنوان بهترین گزینه هوندا برای اقشار متوسط و کم درآمد هندوستان جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کرد، این مدل هوندا تنها 2500 روپیه گرانتر از splender NXG یکی از موتورسیکلت های محبوب بازار هدف هندوستان بود که با توجه به ویژه های منحصر به فرد خود توانست از splender پیشی گرفته و به موقعیت برتری برسد. به عقیده کارشناسان تنها معضل و مشکل ورود محصول جدید هوندا به بازار داخلی هندوستان بخصوص در شهرها و روستاها تعیین شبکه توزیع والبتته خدمات پس از فروش است که می توانست رمز موفقیت آن نسبت به دیگر برندهای معتبر و جا افتاده بازار باشد.

هوندا تویستر: در دسامبر سال 2009 میلادی به بازار معرفی شد و در سال 2012 میلادی کمی کمتر از 7000 دستگاه در ماه فروخته شده است.

هوندا دیریم یوگا: این مدل موتورسیکلت در ماه می 2012 میلادی به بازار مصرف ارایه شده است اما متاسفانه شکل ظاهری این مدل همانند تویستر اسپرت نیست.

سوزوکی هیاته: این مدل موتورسیکلت در ماه می 2012 میلادی وارد میدان رقابت شد و همانند دیگر هم گروه هایش در حجم موتور 100 سی سی قیمت مناسبی برای خریداران دارد.

مجموعه موتورسیکلت های 125 سی سی

رقابت در این بخش تقریبا مساوی است و همه برندها تقریبا در یک جایگاه قرار دارند.

نمودار 4- نگاهی گذرا به وسایل نقلیه 2 چرخ تولید شده با حجم موتور 110 تا 125 سی سی
نمودار 5- گزارش فروش ماهیانه موتورسیکلت های 110 تا 125 سی سی
حجم تجارت و بازار فروش در این بخش از موتورسیکلت ها میان تمام تولید کنندگان تقریبا یکسان است و همانند موتورسیکلت ها با حجم موتور 100 سی سی نیست

موتورسیکلت هایی فروخته شده در بازار هندوستان با حجم موتور 125 سی سی بطور کلی 19 درصد از بازار فروش آوریل 2012 میلادی را به خود اختصاص داده اند این درحالی است که بازار هدف در این بخش تولیدات کارخانجات موتورسیکلت سازی نیز در هندوستان بسیار گسترده است اما آنهایی که برای رفت و آمد خود به دنبال قدرت ، شتاب و توان بالاتری نسبت به 100 سی سی ها هستند و البته دارای توان مالی بالاتری برای پرداخت هزینه نگهداری گروه 125 سی سی هستند سراغ این تولیدات رفته و خرید می کنند.

در این بخش از بازار موتورسیکلت هندوستان سه بازیگر اصلی هوندا، هیرو موتوگروپ و باجاج دیده می شوند که با توجه به تولیدات و توانایی جذب مخاطب هر یک توانسته اند 30 درصد از بازار فروش را به خود اختصاص دهند و زیاد نسبت به دیگری برتری ندارند. (به جدول 5 توجه کنید)

هوندا: این تولید کننده در بخش موتورسیکلت های 125 سی سی سه مدل مختلف را به خریداران خود به نام های viz، shine و stunner معرفی کرده است. این درحالی است که هوندا shine به عنوان موتورسیکلتی برای مصارف روزانه به عنوان بهترین گزینه خانواده ها بوده است و stunner  به عنوان موتورسیکلتی با عملکرد بهتر در این گروه برای جوانتر ها و آنهایی که به دنبال قدرت بوده اند شناخته شده است. به همین دلیل این دو محصول هوندا دارای بازار هدفی مشخص و موقعیت بازار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند.

هیرو موتوگروپ: این شرکت تولیدی موتورسیکلت نیز در بخش 125 سی سی ها دو محصول خود با نام های super splnder  و Glamour را با همپوشانی تقاضای خریداران به بازار معرفی کرده است . در بررسی های ICRA مشخص شده یکی از دلایل موفقیت موتوگروپ در دست یابی به سهم مناسبی از بازار فروش موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر این است که با توجه به فروش قابل توجه این تولید کننده در بخش موتورسیکلت 100 سی سی عاملین فروش و خدمات پس از فروش زیادی هم در اختیار مشتریان گروه بالاتر است بنابراین بدون تردید تعداد بیشتری از خریداران جذب محصولات جدید خواهند شد.

این درحالی است که حتی اگر بخش کوچکی از خریداران به خرید موتورسیکلت های با سی سی بالاتر تشویق شوند با توجه به امتیازات یاد شده امید آن است که موتوگروپ رشد مداوم و یکسانی در آینده تجربه کند و موقیت کنونی خود را تثبیت نماید.

باجاج : این تولید کننده برای اولین بار در این رده از تولیدات با برند discover در سال 2004 میلادی وارد بازار شد که درواقع این مدل جایگزینی برای مدل های قبلی با نام های wind125 و caliber125 بود. این شرکت درحال حاضر با شش خط تولید مدل های مختلفی از این برند را با حجم موتورهای متفاوت 100 سی سی ، 125 سی سی و 150 سی سی را با توجه به تقاضای بازار به فروش می رساند. (مابقی خطوط تولید تعطیل شده اند).

هر یک از مدل های discover دارای مزیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند که هر یک از این تفاوت ها باعث افزایش قیمت نهایی برای خریداران شده است. به گفته EBITDA شرکت باجاج با توجه به مدیریت و البته توانایی های تولید می توانند در مدیریت هزینه ها و اقتصادی کردن محصولاتش برای خریداران کارایی مفیدی داشته و روبه پیشرفت باشد.

پیش بینی می شود با توجه به گستردگی تولیدات شرکت باجاج در گذشته تولیدات آن در میان اکثر خانواده های هندی رسوخ کرده و اگر این شرکت نمونه های جدیدی را روانه بازار کند آنها به سادگی به آن تولید پاسخ مثبت خواهند داد و شرکت را در موفقیت حمایت می کنند. این موضوع در موتورسیکلت دیسکاور 150 سی سی باجاج به عنوان موتورسیکلت خانواده کاملا مشهود است و اگر کمی پایین تر یعنی به پولسار 135 سی سی توجه کنیم بدون تردید در میابیم آنهایی که به دنبال موتورسیکلت کمی اسپرت تر هستند به آن واکنش مثبت نشان داده و به سوی آن جذب می شوند که موقیتی مناسب برای تولید کننده یعنی باجاج است.


 بخش موتورسیکلت های 150 و 200 سی سی

تقسیم بندی براساس مدل های جدید پرمتقاضی و بیشترین میزان فروش

نمودار 6- بررسی کوتاه از صنعت موتورسیکلت در حجم های 150 و 220 سی سی 

موتورسیکلت هایی با حجم سیلندر بالاتر از 150 سی سی در آوریل سال 2012 میلادی تقریبا 17 درصد از کل بازار فروش موتورسیکلت هندوستان را به خود اختصاص داده اند. این بخش از موتورسیکلت ها بطور کلی با توجه به مشخصه های خودشان از قبیل ، قدرت بالاتر، طراحی زیبا تر، شتاب بیشتر ، ترمزهای قوی تر و بطور کلی سواری بهتر در میان خریداران مشهور شده اند.

قیمت این گروه از موتورسیکلت ها در بازار هندوستان از حدود 60 هزار روپیه شروع شده (در این بین استثناهایی نیز وجود دارد) و تا حدود یکصد هزار روپیه با توجه به حجم موتور ، تجهیزات اضافه ، نوع ترمزها و گریبکس می رسند.

تجهیزات وامکانات این گروه از موتورسیکلت ها بیشتر به موارد زیر تقسیم بندی خواهد شد:

 • عملکرد موتورسیکلت ، محدوده حجم سیلندر 150 سی سی تا 220 سی سی ، در گروه باجاج خانواده پالسر، هیرو موتوگروپ: Glamour، Achiever، Exterme CBZ، Hunk،  Impulse و Karizma. در گروه هوندا:   Unicorn. در گروه TVS : Apache RTR و مدل های معمول سوزوکی و یاماها
 • موتورسیکلت های مجلل در این زمینه  مثلRoyal Enfiels Bullet ، Thunderbird و Classic (350 و 500 سی سی)
 • موتورسیکلت های تفریحی  هارلی دیویدسون و تریومف
 • موتورهای بسیار پرقدرت ساخته شده توسط باجاج ، کاوازاکی مدل نینجا، هوندا CB1000R، سوزوکی Hayabusa، یاماها YZF-R1 و هیوسانگ و دوکاتی

با این حال بیشتر فروش در بازار هندوستان به همان موتورسیکلت های 150 تا 220 سی سی مختص شده است. از سوی دیگر پیش بینی می شود این بخش از موتورسیکلت ها سرعت رشد بهتری در بازار هندوستان به دلیل افزایش قدرت خرید بازار هدف (افراد بین 20 تا 30 سال ) برخوردار باشد. این بخش از موتورسیکلت های بازار هندوستان با توجه به این پیش بینی می توانند حاشیه سود امن و مناسبی را برای تولید کنندگان وفروشندگان موتورسیکلت های یادشده ایجاد کنند.

باجاج : هنگامی که شرکت باجاج در گروه 150 سی سی موتورسیکلت پالسر 150 خود را در سال 2001 روانه بازار مصرف کرد تولیدات شرکت هیرو موتورگروپ به عنوان صدر نشین در این بخش از بازار فروش با مدل های مختلف خود یکه تازی می کرد و جایگاه مطمئنی برای باجاج همانند گروه 100 سی سی ها نبود . هرچند این بخش از بازار مصرف هندوستان به خودی خود زیاد گسترده نبود اما با توجه به نیازهای بازار و تغییر نگرش خریداران به موتورها این قدرت را داشت که در یک دهه آینده به سرعت رشد کرده و به قدرتی بالقوه برای حضور گسترده برندهای مختلف تبدیل شود. به همین دلیل یک دهه پیش رو برای شرکت باجاج با برند پالسر 150 سی سی به عنوان نقطه عطفی بود که می توانست اینده حضور این تولید کننده بزرگ هندوستان در این بخش را مشخص و تضمین کند.

به همین دلیل شرکت باجاج در این زمان دست به معرفی خطوط تولید مختلفی از موتورسیکلت های خود در این رنج  و بالاتر کرد و مدل های پالسر 180 و پالسر 220 را به بازار مصرف و روبه رشد هندوستان معرفی کرد. این درحالی بود که برای توسعه بازار هدف خود باجاج یک مدل جدید از پالسر را با حجم موتور 135 سی سی نیز روانه بازار کرد البته این انتهای کار نبود چون این تولید کننده معروف هندوستان به عنوان آخرین راهکار طرح تولید پالسر 200 ان. اس با همکاری شرکت KTM اتریشی را در سه ماهه اول سال 2012 – 2013 را نیز تایید کرده بود و برای آن برنامه های ویژه داشت تا تمام نیاز گروه یاد شده بازار هدف را پاسخ داده و جای خالی برای رقبای خود باقی نگذارد.

با این سیاست باجاج درواقع جایگاه شرکت هیرو موتورگروپ را هدف قرار داد تا بتواند به جایگاه این شرکت رسیده و جایگزین آن شود این سیاستی بود که باجاج  توانست سهم کمی بیشتر 50 درصدی خود را در بازار هندوستان به دست آورد و با کمک برند پالسرش عملکرد بهتری نسبت به یک دهه گذشته از خود نشان دهد البته باجاج در ای موقعیت خود را در میان برندهای مطرح و سازندگان سنتی بازار هندوستان در این گروه مثل هوندا، موتورگروپ، یاماها و تی ویز دید رقبایی که به سادگی حاضر به ترک جایگاه سنتی خود در بازار بزرگ هندوستان نبودند. این درحالی است که هنوز هم خانواده پالسر به عنوان محبوب ترین گروه یاد شده در بازار هندوستان خودنمایی می کنند.

با توجه به استراتژی موفق و دستاوردهای مهمی که باجاج در کنترل بازار در مورد برند پالسر به دست آورده بود جهت تکمیل پروژه تصاحب جایگاه نخست در بازار هندوستان دراین گروه از تولیدات یکی 150 سی سی تا 220 سی سی و با تکیه بر توانایی و قدرت عمل این کارخانه در هندوستان برندی با نام دیسکاور را نیز روانه بازار کرد تا بتواند همزمان توقعات متقاضیان بازار را پاسخ دهد.

باجاج با توجه به موقعیتی که در بازار داخلی هندوستان به دست آورد برای رسیدن به آرمان های خود در صنعت موتورسیکلت سازی 7/14 درصد از سهام موتورسیکلت سازی KTM در اتریش را به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح موتورسیکلت های ورزشی در جهان را خرید و به تدریج سهم مشارکت خود دراین کارخانه را تا رقم 47 درصد افزایش داد .

این دو شرکت با همکاری یکدیگر موتورسیکلت KTM Duke200 را با قیمتی حدود یکصد و هفده هزار روپیه در سال 2007 میلادی به بازار هندوستان معرفی کردند که با استقبال گسترده خریداران مواجه شد و پس از آن باجاج با استفاده از همان پلت فورم تولید مدل یاد شده اقدام به ساخت پالسر 200 ان اس کرد تا جایگاه و همکاری خود با شرکت اتریشی را در بازار هندوستان تثبیت کند چون هر دو شرکت از بازار بزرگ خرید در این گروه از موتورسیکلت ها در جهان و بازار داخلی هندوستان کاملا آگاه بوده و برای آن برنامه ریزی کرده بودند که همین موضوع به باجاج این امکان را داد تا بتواند جایگاه واقعی خود در موتورسیکت های متوسط را در بازار هندوستان را تضمین کند.

نمودار 7- بررسی میزان فروش ماهانه موتورسیکلت با حجم موتور 150 تا 220 سی سی

 

هیرو موتورگروپ: در این بخش از موتورسیکلت شرکت موتورسیکلت سازی هیرو موتورگروپ چهار برند متفاوت را با نام های Achiever، Hunk،  CBZ و Impulse روانه بازار کرده است. در زمانی که هیرو موتورگروپ به این چهار برند در این کلاس موتورسیکلت مشتریان هدفش را تشویق به خرید می کرد تولید شرکت باجاج همان discover150 به عنوان ارزان ترین موتورسیلکت در این رده و کیفیتی مشابه تولیدات هیرو فروش موتورگروپ را تحت تاثیر خود قرار داد، اما برند HUNK و CBZ  و پالسر 150 از تولیدات باجاج به عنوان برترین های این بخش از تولید کنندگان یادشده توسط کارخانه ها در حدود 65 تا 70 هزار روپیه قیمت گذاری شده اند. این درحالی است که هرچند HUNK و CBZ از سوی کارخانه با قیمتی کاملا مشابه قیمت گذاری شده بودند اما متقاضیان متفاوتی در این دوبخش وجود داشتند چون یکی ترکیبی کاملا سنگین داشت و دیگری صرفا وسیله نقلیه ای دوچرخ برای مسافر روزانه بود.

شرکت موتورسیکلت سازی هیرو برای به چالش کشیدن برند پالسر ، با تکیه بر تولیدات گسترده تر در این مجموعه این فرضیه که می گوید دو نیرو بهتر یک نیرو است را دنبال کرد تا با گسترش تولیدات خود بتواند پالسر را تحت تاثیر قرار دهد.

در همین راستا هیرو موتورگروپ در تولید برند جدید آفرود خود یعنی Impulse150 سرمایه گذاری کرد تا بخش عمده از بازار هدفش را با این تولید تحت تاثیر خود قرار دهد. به هر حال نظر کارشناسان براین است که impulse150 در فهرست تولیدات هیرو موتورگروپ موفق نبود و نتوانست به جایگاه مورد نظر سازندگانش در بازار مصرف هندوستان برسد. در یک سال گذشته شرکت موتورسازی هیرو موتورگروپ هزینه هنگفتی را برای تبلیغات خود صرف کرد تا بتواند نام «هیرو» را به ترکیب برند کارخانه بیافزاید تا با این کار نظر طیف گسترده تری از متقاضیان موتورسیکلت بازار را به تولیدات خود جلب کند اما به عقیده کارشناسان هزینه صرف شده با افزایش سهم کل بازار پس از این هزینه آنچنان قابل قبول نبود و به عبارتی موفقیت آمیز نیست.

توصیه کارشناسان با توجه به موقعیت این تولید کننده با درنظر گرفت شرایط و تقاضای بازار به مدیران هیرو موتورگروپ این است که برای ساخت برندهای تازه ای در این رده از موتورسیکلت ها باید سرمایه گذاری شود تا این شرکت بتواند موقعیت کنونی سهم بازار کلی را حفظ کرده و به روند تجاری خود ادامه دهد.

یاماها: این تولید کننده موتورسیکلت علی رغم اینکه حضور 25 ساله در بازار داخلی هندوستان را تجربه کرده و به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان موتورسیکلت جهانی شناخته شده است هنوز نتوانسته موقعیت مناسبی از بازار داخلی هندوستان برای خود دست و پا کند و به سهم تک رقمی خود در این گروه از تولیدات بسنده کرده است.

همین موضوع باعث شده تا مدیران یاماها زیاد نسبت به بازار هندوستان توجه نکرده و برای ورود به این بازار بزرگ درحال رشد رغبتی نداشته باشند درحالی که حتی برای معرفی برندها و مدل های جدید تولیدات خود به این بازار دلیل قانع کننده ای در دست نیست.

از سوی دیگر اگر به تولیدات موجود این شرکت موتورسیکلت سازی در بازار هندوستان بنگریم در خواهیم یافت  ALBA، G5،  GLADIATOR تنها برندهای موجود از این سازنده بزرگ موتورسیکلت در جهان هستند که در خیابان های هندوستان با این حجم سیلندر حرکت می کنند. این درحالی است که آمار بیانگر آن است که حجم تجارت یاماها در این رده از موتورسیکلت های هندوستان بسیار پایین است.

بنابراین به نظر می رسد مدیران این کارخانه هرگز موقعیت کنونی تجارت خود را در بازار هندوستان با سرمایه گذاری برای برندهای جدید به خطر نمی اندازند و به همین سهم کم از کل بازار هندوستان در این شاخه از موتورسیکلت ها بسنده کرده اند. اما نباید فراموش کرد یاماها با تمام شرایط موجود توانسته حضور خود در این بازار گسترده و روبه رشد هندوستان را حفظ کند و همچنان حضور داشته باشد حتی به عنوان بازیگری با نقش کمرنگ.

یاماها با سه برند خود برای آنهایی که به دنبال راندن موتورسیکلت پرقدرتر هستند هنوز بازار خود را در هندوستان حفظ کرده که عبارتند از الف) SZ-X و SZ-R مناسب برای آنهایی که آگاهانه برای مقداری حجم موتوراضافه هزینه می کنند. ب) Fz-16، Sz-s و Fazer برای آنهایی که به دنبال موتورسیکلتی اسپرت و پرقدرت تر از رده های معمول هستند و در نهایت ج) R-15 به عنوان موتورسیکلتی کاملا اسپرت و پرقدرت.

به عقیده فعالان و دست اندرکاران بازار موتورسیکلت هندوستان یاماها برای موفقیت در بازار هندوستان بخصوص در این بخش از موتورسیکلت ها یعنی 150 سی سی و 220 سی سی باید توانایی بازگرداندن اعتماد فروشندگان و خریداران به محصولاتش را همانند موتورسیکلت هایش در سی سی های پایین تر دربازار هندوستان داشته باشد که این به عنوان بزرگترین چالش این تولید کننده موتورسیکلت در بازار هندوستان شناخته شده است.

یاماها به هر حال اعلام کرده برای حفظ موقعیت و جایگاه موتورسیکلت هایش در بازار هندوستان تصمیم  به تاسیس و راه اندازی کارخانه ای جدید در تامیل نادو با سرمایه ای معادل یک میلیارد و پانصد میلیون روپیه طی پنج سال آینده را دارد که این حکایت از چشم اندازی تازه برای یاماها در بازار هندوستان است.

از سوی دیگر مدیران فروش کارخانه یاده درباره بازار هندوستان با راه اندازی این خط تولید جدید در هندوستان انتظار دارند سهم خود از بازار کل موتورسیکلت هندوستان را 10 درصد افزایش دهند و تا سال 2016-2017 میلادی فروشی معادل 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت را به ثبت برسانند این درحالی است که فروش یاماها در سال مالی 2011-2012 تقریبا دویست و پنجاه هزار دستگاه در سال بوده است. لازم به یادآوری است با توجه به این اطلاعات که از سوی کارخانه ارایه شده به اعتقاد CAGR یاماه باید در بخش فروش خود رشدی معادل 41 درصد در بازار فروش هندوستان را در این سال تجربه کند درحالی که در خوشبینانه ترین حالت که این میزان بسیار بالاتر از انتظار است چون رشد فروش کارخانه در پنج سال گذشته تنها 11 درصد از سوی همین مرج آمار CAGR ثبت شده است.

این درحالی است که فرض را براین بگیریم که تمام سیاست ها و شرایط به نفع کارخانه موتورسیکلت سازی یاماها در بازار هندوستان باشد بازهم کارشناسان معتقدند شرکت موتورسیکلت سازی یاماها علی رغم تمام توانایی و امکاناتی در سراسر جهان دارد و در بازار هندوستان اقدام به سرمایه گذاری جدیدی کرده است مشکلات عمده برای ایجاد شبکه فروش و البته خدمات پس از فروش مناسب در سراسر هندوستان دارد و مهمترین چالش این کارخانه برای کسب موقعیت بهتر در بازار فروش موتورسیکلت هندوستان رقابت با کارخانه ای قدرتمند به نام باجاج است.

هوندا: اگرچه این شرکت تولیدی موتورسیکلت در این بخش  یعنی موتورسیکلت های 150 تا 200 سی سی نمونه های مناسبی را به بازار مصرف ارایه کرده است اما هوندا نتوانسته همانند رقبای دیرینه خود در بازار داخلی هندوستان جایگاه موفقی برای خود دست و پا کند و سرعت رشد کمی را تجربه کرده است.

هوندا برای تعیین جایگاه خود در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان با استفاده از خوشنامی یکی از محصولاتش unicorn  به عنوان بهترین بهترین تولیدش در سال 2004 محصولی جدید به نام Unicorn Dazzler را سال 2010 میلادی با قیمتی معادل 65 تا 70 هزار روپیه روانه بازار مصرف هندوستان در این بخش کرد.

این درحالی است که کمی قبل تر شرکت موتورسیکلت سازی هوندا با دو مدل اسپرت خود با نام های CBR150  و CBR25R که قیمتی معادل 120 هزار روپیه داشت در بازار داخلی هندوستان جایگاهی برای خود دست و پا کرده بود.

البته این دو برند هوندا اگرچه محبوبیت مناسبی میان خریداران داشتند اما هرگز هوندا دراین بخش نتوانست همانند تولیدات اصلی خود یعنی اسکوترها در بازار هندوستان موفق شده و سهم مناسبی از بازار را به خود اختصاص دهد این درحالی است که شرکت موتورسیکلت سازی هندوستان با سیاست های ویژه ای چشم به آینده  ای روشن در بین موتورسیکلت های 150 تا 220 سی سی همانند اسکوترهای خود دارد.

لازم به یادآوری است که موتورسیکلت سازی هوندا برای اختصاص سهم بیشتر از کل بازار فروش موتورسیکلت های این گروه به مراکز شهری بیشتر توجه داشته و در این بخش از هندوستان سرمایه گذاری های ویژه ای داشته است و از زمانی که هوندا با این سیاست در مراکز شهری اقدام به سرمایه گذاری و گسترش شبکه فروش و خدمات پس از فروشش کرده است نشانه هایی از موفقیت فروش در این بخش از موتورسیکلت ها در بازار به ثبت رسانده و آینده روشنی برای خود دست و پا کرده است.

البته دور از انتظار نیست که هوندا باتوجه به موفقیتی که در زمینه موتورسیکلت های اسکوتر داشته به سادگی بتواند در این زمینه یعنی موتورسیکلت های 150 و 220 سی سی نیز موفقیت کاملی به دست آورد. پیش بینی کارشناسان ما این است که هوندا با توجه به خوشنامی محصولاتش در گروه موتورسیکلت های متوسط به سادگی بتواند جایگاه مناسبی در فروش موتورسیکلت هندوستان به خود اختصاص دهد با این توصیف حتی اگر هوندا با تمام توان خود در این زمینه وارد شود نمی تواند جایگاه قدرتمندی برای خود با توجه به کمکاری های گذشته خود به دست آورده و موفقیت چشمگیری را تجربه کند.

 

بخش اسکوترها

نمودار 8 بررسی کوتاه در بخش اسکوترها

نمودار 9 بررسی میزان فروش ماهیانه اسکوترها در بازار داخلی هندوستان

همانند بخش های معمول موتورسیکلت ها ، اسکوترها نیز روی خط رشد بوده و آینده روشنی به خود اختصاص داده اند بطور کلی این مجموعه از موتورسیکلت ها دارای سه زیر مجموعه هستند که عبارتند از: اسکوترها با حجم موتور کمتر از 100 سی سی ، اسکوترها با حجم موتور 100 سی سی و اسکوترهای 125 سی سی که هر یک از این زیرگروه ها دارای موقعیت انحصاری خود در بخش کلی فروش هندوستان هستند.

در گروه اسکوترها با حجم موتور کمتر از 100 سی سی و 100 سی سی  بیشتر مدل ها با بدنه فایبرگلاس تولید شده تا سبک تر باشند این درحالی است که اسکوترها با حجم موتور 125 سی سی به دلیل قدرت بالاتر دارای بدنه فلزی هستند . لازم به یادآوری است که در این مجموعه از موتورسیکلت ها زیر مجموعه 100 سی سی اسکوترها دارای بیشترین سهم بازار فروش در هندوستان با 67 درصد از بازار طی سال 2010-2011 و در نهایت سال 2012-2013 این سهم بازار به حدود 70 درصد افزایش یافته است.

هوندا: در بازار موتورسیکت همواره یک قانون حکمفرماست که قدرت نام تجاری یک کارخانه تولیدی موتورسیکلت می تواند تضمینی برای آینده و موفقیت برندهای تولیدی آن در بازار هدفش باشد. بنابراین این آشکار است که قدرت هیات مدیره هر کارخانه تولیدی در این گروه ازتولیدات در بازار هندوستان توان تعیین کننده سهم بازار فروش آن کارخانه را دارد.

این واقعیتی است که در موتورهای 100 سی سی جایی که  splender و passion  به عنوان صدرنشینان حکومت می کنند و در گروه 150 سی سی جایگاهی که pulsar بازار مناسبی به خود اختصاص داد و در اسکوترها برند اکتیوا یکه تازه میدان شده و جایگاها اختصاصی خود را به دست آورده است.

زمانی که بازار فروش اسکوترها در هندوستان کاهش یافت این برند اکتیوا از کارخانجات هوندا بود که این بخش را سه برند خود ACtiva ، dio و aviator زنده نگهداشت بطوری که همکاری این برندها در کنار یکدیگر توانست 50 درصد از سهم فروش موتورسیکلت های هندوستان را برای این تولید کننده به ارمغان بیاورد.

هوندا این سه برند را برای سالها به بازار مصرف معرفی کرد و همواره در صدر بود بطوری که آخرین آنها به نام dio با موتوری به حجم 109 سی سی روانه بازار شد و به سرعت با موتوری 102 سی سی جایگزین شد. اگرچه سهم فروش شرکت تولید کننده هوندا با توجه به روند بازار روبه کاهش بود اما این شرکت با اعلام ساخت کارخانه جدیدش در راجستان سعی در تضمین صدرنشینی خود در این مجموعه کرد که انتظار می رود این روند از جولای 2011 آغاز شده و ادامه یابد.

کارشناسان اعتقاد دارند علی رغم تمام رقابت های سنگین هوندا با تولید کنندگان دیگر در بازار هندوستان مثل maestro، Swish و وسپا همچنان هوندا در بخش اسکوترها صدر نشین است.

هیرو موتورگروپ: این کمپانی موتورسیکلت سازی برای اولین بار در ژانویه سال 2006 میلادی با برند Pleasure وارد بازار فروش در بخش اسکوترهای هندوستان شد. برندی که توانست در همان اوایل ورودش به بازار در سال 2006-2007 میلادی نظر 92 هزار خریدار را به خود جلب کرده و آنها را دست به جیب کند و در سال مالی 2011-2012 این رقم به حدود 400 هزار دستگاه رسید رقمی که براساس اعلام CAGR تقریبا 35 درصد رشد فروش این کارخانه را تضمین کرد این درحالی است  موتورگروپ به پشتوانه خوشنامی pleasure سهم خود در بازار فروش اسکوترها را از 8/9 به 3/16 در این دوره رساند. دقیقا جایگاهی که Activa توانسته بود نظر اکثر خریداران را به خود جلب کند موتورگروپ با pleasure  برای کل خانواده برنامه ریزی کرده بود.

از سوی دیگر این سازنده با تولید مدل جدید Maestro در مارس 2012  میلادی توانست نمونه منحصر بفردی از محصولات خود را برای مردان به عنوان بخش مخصوصی از بازار کلی فروش اسکوترها را  روانه بازار کرد.

کارشناسان معتقدند موتورگروپ در میان مدت می تواند به رشد قابل قبول خود دراین بخش ادامه داده رشد قابل ملاحظه ای را در میان مدت تجربه کند بطوری که به عنوان دومین تولید کننده عمده در بخش اسکوترها در بازار مصرف هندوستان معرفی خواهد شد.

تی وی اس: این تولید کننده با توجه به حجم تولید خود در بخش فروش اسکوترها در بازار داخلی طی سال 2011-2012 میلادی با سهم 4/19 درصد  به عنوان دومین تولید کننده هندوستان معرفی شده است.

 به هر حال سهم فروش این تولید کننده از فوریه سال 2012 میلادی به سرعت کاهش یافت و به حدود 15 درصد از کل  بازار در سه ماهه آخر سال مالی 2012 -2013 رسید. با این اتفاق کارخانه تی وی اس با جایگاه سوم در فروش اسکوترهای بازار داخلی هندوستان سقوط کرد . این درحالی است که تی وی اس سعی کرد با تولید برندهای متفاوت مثل scooty teenz 60cc، scooty Streak88cc و scooty pep+، wego110cc موقعیت خود را در فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان تثبیت نماید.

اما روند ایجاد تقاضای خرید از سوی مشتریان برای خرید اسکوترهای زیر 100 سی سی همچنان طی سال های متمادی روبه کاهش بود بطوری که از 28 درصد سهم خرید بازار در سال 2006-2007 میلادی به 15 درصد از کل تقاضا در سال 2011-2012 رسید.

به همین دلیل کارخانه یاد شده تلاش کرد با ساخت دو برند جدید و معرفی آنها به بازار خرید در هندوستان موقعیت قبلی و سهم بازار فروش خود را دوباره به دست آورد  الف) تولید اسکوتری با حجم موتور 125 سی سی درست همانند تولید کارخانه سوزوکی Access125 و Duro125  ب) مدل جدید 100 سی سی هیبریدی که برای ورود به بازارش تحقیقات گسترده ای در سال 2012 میلادی صورت گرفته بود و بازاریابی کاملی قبل از ورودش در سال 2013 میلادی انجام شده است. هرچند این استراتژی برای به دست آوردن موقعیت بازار در این بخش از موتورسیکلت قابل قبول به نظر می رسد اما کارشناسان معتقدند این کارخانه باید استراتژی بهتری برای قیمت گذاری محصولات خود به دست آورد چون در حال حاضر اکثر محصولاتش نسبت به دیگر برندهای موجود بازار قیمتی بالاتر دارند.

سوزوکی: از نظر ارزشگذاری تولیدات کارخانجات سوزوکی در این بخش از موتورسیکلت ها یعنی اسکوترaccess125 با داشتن قدرت بالاتر و حجم بالاتر سیلندر قیمت منحصر بفردی و قابل قبولی دارد. این درحالی است که دیگر رقبای کارخانه سوزوکی در حال تولید اسکوترهایی با حجم موتور 100 سی سی یا کمتر از آن داشتند سوزوکی Access125 را در سپتامبر 2007 میلادی روانه بازار مصرف کرد که همین موضوع باعث ایجاد بازاری متفاوت و مجزا برای سوزوکی در این بخش از موتورسیکلت های هندوستان کرد.

با این ابتکار عمل سوزوکی سهم بازار فروش این کارخانه در بخش اسکوترها رشد قابل ملاحظه را به خود دید و از 3/2 درصد در سال 2007-2008 میلادی به سهمی بالغ بر 3/11 درصد در سال 2011-2012 میلادی رسید و به اظهار CAGR کمی کمتر از 86 درصد بازار را به خود اختصاص داد.

 

همین برآیند باعث شد تا سوزوکی اقدام به راه اندازی خط تولید برندی جدید کاملا شبیه به access125 اقدام کرده و برند جدید خود را با نام Swish125 که از نظر وزنی سبکتر از نمونه قبلی بود و از نظر طراحی تفاوت قابل قبولی با پدر خود داشت لازم به یادآوری است وزن کم این موتورسیکلت باعث کاهش مصرف سوخت و چالاکی بهتر آن شده است.

کارشناسان معتقدند این برند جدید از سوزوکی می تواند باعث موفقیت این تولید کننده موتورسیکت در بازار هندوستان شده و آن را در رقابت با دیگر رقبای خود پیروز میدان کند و افق های تازه ای در این بخش مقابلش قرار دهد.

 

بررسی هیرو موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

افزایش درآمد : درآمد کارخانجات موتورسیکلت سازی هیرو موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2012 رقمی بالغ بر 5/5962 کرور با رشدی معادل 4/11 درصد سالانه بوده است. رشد درآمد این شرکت کاهش 1/8 درصد بوده و رشد میزان فروش موتورگروپ براساس اطلاعات موجود طی این سال 1/3 درصد تعیین شده است. این درحالی است که HMCL در 9 ماهه اول سال مالی 2011-2012 میلادی این شرکت را با رشدی معادل 1/18 درصد محاسبه کرده است از سوی دیگر در سه ماهه آخر سال 2011 – 2012 میلادی این رشد کلی این کارخانه کاهشی معادل 1/8 درصد را نشان داده که بالاتر از همان زمان در سال مالی 2010-2011 میلادی بوده است.

درحقیقت پس از هشت دوره بروز رشد و نشانه های مثبت در این کارخانه سرانجام HMCL میزان فروش این کارخانه را در سه ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 ، 1/1- درصد تعیین کرد بطور کلی HMCL میزان فروش این کارخانه را در سال مالی 2011-2012 با رشدی معادل 4/15 درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرد که این میزان با فروش 2/6 میلیون دستگاهی از تولیدات آن به دست آمده است. این درحالی است مدیریت کارخانه برای سال مالی 2012-2013 رشدی معادل 9 یا 10 درصد را در چهال سال آینده برای خود متصور شده اند.

سودآوری کارخانه: به گزارش HMCL  حاشیه سود کارخانه هیروموتوگروپ در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 3/14 درصد بوده است . این میزان کاهش در سال مالی یاد شده به دلیل افزایش 46 واحدی  سال به سال (YoY) و 66 واحدی) (QoQ در قیمت فلزات مورد نیاز کارخانه به عنوان ماده اولیه بوده که هرگز نمی توان این افزایش قیمت مواد اولیه را با افزایش قیمت محصول جبران کرد.

هرچند کاهش سودآوری این کارخانه ممکن است در عمل بیشتر از اعداد یاد شده باشد اما افزایش متداوم سهام شرکت هیروگروپ موتور (که لازمه آن افزایش سودآوری مجموع کارخانه هاست) به دلیل تولیدات متنوع و بسیار مناسب دوشعبه این گروه موتورسیکلت سازی در منطقه گورگان Gurgaon و داروهرا Dharuhera بوده است.

پیش بینی سودآوری ، افزایش تقاضا و البته افزایش قیمت محصولات ابزاری مطمئن برای میدران موتورگروپ است که این تولید کننده به ساخت و معرفی برندهای جدید به بازار مصرف برنامه ریزی کند این درحالی است که افق های صادراتی تازه نیز می توان جان دوباره ای به برنامه های توسعه کارخانه و تولید برندهای متفاوتی دراین زمینه داشته باشد.

موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 6/603 کرور سود داشته که در محاسبات مالی سالانه 3/20 درصد رشد را به خود دیده است اما همین میزان درآمد در مقایسه سه ماهه چهارم سال مالی قبل 5/1 درصد کاهش نشان می دهد. این رشد سودآوری موتورگروپ به دلیل کاهش میزان مالیات موثر کارخانه  یعنی رقمی بالغ بر 17 درصد طی این دوره بوده درحالی سال گذشته مالی کارخانه 8/19 درصد مالیات پرداخته است براساس اعلام مدیران کارخانه یاد شده این کاهش مالیات به دلیل باز پرداخت 100 درصدی مالیات خط تولید موتورگروپ در Haridwar بوده است که در نهایت باعث کاهش پرداخت مالیات کلی این تولید کننده موتورسیکلت در هندوستان بوده است.

 

بررسی باجاج موتور در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

هرچند این تولید کننده در فروش محلی خود زیاد موفق عمل نکرده است اما با توجه به رشد چشمگیر صادرات محصولاتش توانسته همچنان روی خط رشد کلی قرار گیرد.

رشد درآمد: در سه  ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 میلادی گزارش داده درآمدی معادل 4/4651 کرور روپیه داشته است که این میزان درآمد نسبت به سال قبل رشدی معادل 4/11 درصد سالانه YOY را نشان می دهد. این درحالی است که این میزان رشد به دلیل افزایش 3/7 درصدی فروش کارخانه در دوره مالی یادشده در تولیدات دوچرخ و سه چرخ بوده که به طور متوسط 9/3 درصد در کدام از بخش های یاد شده افزایش داشته است.

این درحالی است که شرکت باجاج در 9 ماهه اول سال 2011-2012 رشد سالانه 9/15 درصدی را به ثبت رسانده رشد این شرکت تولید کننده موتورسیکلت در سه ماهه چهارم همین دوران کاهشی معادل 3/7 درصدی را تجربه کرده است آنهم به دلیل کاهش چشمگیر میزان فروش محصولات دو چرخ این تولید کننده در بازار داخلی هندوستان.

علی رغم اینکه باجاج در سه ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 رشدی کلی 1/11 درصدی را نشان داده است میزان فروش داخلی محصولات دوچرخ این تولید کننده حدود 1/0 درصد کاهش داشته  (منظور از محصولات دوچرخ این تولید کننده یعنی حدود 60 درصد کل تولید آن). به هر حال، این کارخانه این دوره مالی رشدقابل ملاحظه ای در صادرات محصولات دوچرخ خود با رقمی بالغ بر 9/27 درصد را تجربه کرده است که تقریبا 30 درصد کل محصولات دو چرخ یا سه چرخ این تولید کننده بود و تاثیر قابل ملاحظه ای رفع اثر کاهش فروش داخلی آن داشته است.

افزایش میزان صادرات محصولات دو چرخ باجاج به دلیل ورود محصولات این تولید کننده به منطقه آفریقا بوده درحالی که صادرات به سریلانکاه هم افزایش قابل ملاحظه ای نشان داده است (سریلانکا 20 درصد از محصولات صادراتی باجاج را به خود اختصاص داده). برای سال مالی 2012-2013 این کارخانه انتظار دارد رشد فروش محصولات باجاج در بازار داخلی هندوستان رشدی معادل 6 درصد را تجربه کند  و بطور کلی فروش محصولات دو چرخ و سه چرخ این کارخانه 15 درصد رشد داشته باشد که این رشد با فروش 5 میلیون دستگاه حاصل خواهد شد.

سودآوری کارخانه: باجاج در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 8/19 درصد سودآوری داشته که این رقم یعنی کاهش 72 واحد سالانه YOY و 117 سه ماهه QoQ را نشان می دهد و عمده این کاهش به دلیل تجدید نظر در خطوط تولید و در دو بخش دوچرخ و سه چرخ های این کارخانه بوده است.

این درحالی است که مدیریت کارخانه معتقد است سود آوری کارخانه برای سال مالی 2012-2013 حدود 20 درصد باقی مانده و روند رشدی به خود داشته باشد. به هر حال انتظار می رود با حذف تخفیف 100 درصدی مالیات در خط تولید Pantnahar باجاج در سال مالی 2012-2013 مجبور به پرداخت 30 درصد مالیات دراین خط تولید شده و همین موضوع روی سودآوری کلی شرکت تاثیرگذار خواهدبود.

 

بررسی تی وی موتور در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

تنوع کم محصولات در این کارخانه باعث شد تا سودآوری مناسبی نداشته باشد به همین دلیل مدیران کارخانه تصمیم گرفتند برای سال مالی 2012-2013 دو مدل جدید از موتورسیکلت های دوچرخ خود را روانه بازار کنند.

برسری درآمد: براساس اطلاعات دوره مالی یاد شده تی وی موتور 2/1627 کرور روپیه درآمد داشته است که در واقع نسبت به دوره سالانه YoY تقریبا ثابت بوده و در بررسی یک چهارم پایانی سال مالی QoQ 5/7 درصد کمتر از میزان متصور بوده است. این درحالی است که رشد فروش داخلی این تولید کننده در بخش محصولات دوچرخ 1/11 درصدبوده ( این درحالی است که در 9 ماهه اول سال 2012-2013 رشد فروش محصولات این کارخانه داخل هندوستان 15 درصد گزارش شده است) .

لازم به یادآوری است کاهش رشد فروش داخلی این کارخانه تولیدی بسیار تند تر از انتظار بوده است به صورتی که این کارخانه تنها 2/2 درصد فروش داخلی را طی دوره یاد شده تجربه کرده است. این در حالی است که میزان صادرات محصولات تی وی در بخش 2 چرخ ها و 3 چرخ ها به ترتیب کاهش شدیدی معادل 6/17 درصد و 36 درصد را در سه ماهه چهارم سال مالی 2012-2013 تجربه کرده که همین موضوع باعث عملکرد ضعیف کارخانه در بازار بزرگ و روبه رشد موتورسیکلت هندوستان بوده است.

این اتفاق باعث شده تا مدیران کارخانه برای جبران عقب افتادگی از بازار داخلی اقدام به راه اندازی دو خط تولید جدید با امکانات و امتیازات بهتر نسبت به تولیدات قبلی کنند این درحالی است که تی وی اقدام به به روز کردن مدل Apache سری RTR در سال 2012 کرده و در آگوست 2012 مدل های به روز شده را روانه بازار کرده است. از سوی دیگر همین کارخانه برنامه تولید یک موتورسیکت و اسکوتر جدید را در سه ماهه سوم سال مالی 2012-2013 را در دست داشته است که مدیران امیدوارند با این تحولات و محصولات جدید بتوانند جایگاه بهتری را به خود اختصاص دهند.

سودآوری کارخانه: براساس اطلاعات به دست آمده این کارخانه در سه ماهه چهارم سال مالی 2012-2013 سودی معادل 1/6 درصد را تجربه کرده که این میزان سود حدود 60 واحد از مقیاس سالانه YoY و 86 واحد در مقیاسه سه ماهه QoQ کمتر بوده که به گفته مسئولان مالی شرکت به اتفاق به دلیل افزایش دستمزد کارگران  و کارمندان کارخانه بوده است.

این درحالی است که از نظر دیگر درآمدهای مالی شرکت که معادل 6/8 کرور روپیه و کاهش مالیات بوده است و میزان سود شرکت پس از کسر مالیات رشدی معادل 3/37 درصد سالانه YoY را در سال مالی 2011-2012 نشان داده است.  کارشناسان معتقدند بیشترین عامل این اتفاق سرمایه گذاری در کارخانه اندونزی این تولید کننده بوده است که باعث کاهش سود آن پس از کسر مالیات شده است.

درنتیجه رشد درآمد تی ویز پس از کسر مالیات در سال 2011-2012 بسیار کمتر از 4/3 درصد اعلام شده در مقایسه با سود کلی 28 درصدی که قبلا اعلام شده بود. به همین دلیل مدیران مالی و البته بخش فروش کارخانه یاد شده قصد دارد با تقویت شبکه توزیع و خدمات پس از فروش خود در اندونزی و همچین با برنامه ریز برای گسترش صادرات محصولات به دیگر کشورها از طریق کارخانه خود در اندونزی این میزان سودآوری را بیشتر از گذشته ثبت نمایند.

 

 

 


 
 
صنعت موتورسیکلت در هندوستان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

پیش بینی می شود برخلاف تصورها صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان در سال مالی 2012-13 تنها بین 8 تا 9 درصد رشد داشته باشد.

همان طور که جداول و شاخص های تجاری سال مالی 2011-12 میلادی درصنعت موتورسیلکت سازی 2W هندوستان نشان می دهد در این سال 4/13 میلیون دستگاه موتورسیکلت در این منطقه فروخته شده که رشدی معادل 14 درصد را نسبت به سال مالی قبلی خود در این زمینه نشان داده است.

این درحالی است که با توجه به نرخ تورم و البته افزایش قیمت سوخت در جهان خودروسازی هندوستان به ترتیب در بخش خودروهای سواری، خودروهای سنگین و نیمه سنگین در همین دوره رشدی کند و دربرخی مواقع منفی را به خود دیده اما موتورسیکلت سازی علی رغم تمام این موارد همچنان روی خط رشد بوده و رشدی معادل 14 درصد را تجربه کرده است.

البته این رشد هرگز حکایت از رونق تولید موتورسیکلت نیست چون اگر با دقت در این صنعت بنگریم در می یابیم این رشد غیر قابل پیش بینی در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان در زمینه تولید نبوده است آنهم به این دلیل که رشد تولید در نیمه دوم سال 2011-12 میلادی حدود 11 درصد بوده درحالی که همین آمار بیانگر 1/17 درصد رشد در نیمه اول سال یاد شده است.

البته اگر کاملا دقیق و موشکافانه به موضوع کاهش آهنگ تولید موتورسیکلت در دوره یاد شده توجه داشته باشیم در می یابیم رشد تولید در نیمه دوم سال 2011-2012 دقیقا 8/7 درصد بوده و در حالی که در شش ماهه اول همان سال رشد تولید 4/16 درصد را به خود دیده بوده اس؛ این اتفاق حتی در بخش موتورسیکلت های اسکوتر که یکی از انواع پرتقاضایی هندوستان هستند نیز دیده شده بخشی که در هر دو نیمه سال مالی یاد شده رشدی معادل 20 درصد را به خود دیده بود.

براساس اطلاعات و آمار ارایه شده از تجارت داخلی هندوستان در شاخه موتورسیکلت های اسکوتر طی سال مالی 2011-12 1/19 درصد رشد را می بینیم این درحالی است که همین موتورسیکلت ها در سال مالی 2010-11 تنها 6/17 درصد رشد را برای صاحبان صنایع مربوطه به ارمغان آورده بودند.

بطور کلی ، ICRA به عنوان منبع سنجش صنعت موتورسیکلت سازی با درنظر گرفتن این اطلاعات و آمار تایید کرده است در سال مالی 2012-13 حجم رشد موتورسیکلت سازی هندوستان بین 8 تا 9 درصد خواهد بود این درحالی است که طی سه سال گذشته براساس آمار ارایه شده از سوی CAGR رشد صنعت موتورسیکلت سازی رشد 8/21 درصد را انتظار داشته است.

با توجه به تمام این اطلاعات پیش بینی میان مدت CAGR درباره صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان ثبت رشد سالانه ای بین 9 تا 11 درصد است که با این شرایط می توان انتظار داشت صنعت موتورسیکلت هندوستان فروش 24 تا 26 میلیون دستگاه موتورسیکلت را در دو بخش فروش داخلی و صادراتی را در سال مالی 2016 -17 به خود ببیند که این رقم نشان های مثبتی از آینده صنعت موتورسیکلت سازی در این منطقه ازجهان خواهد بود. هرچند فروش داخلی موتورسیکلت به عقیده بسیاری از کارشناسان در همین منطقه از جهان به دلیل توسعه شهرنشینی و افزایش توان مالی افراد و از همه مهمتر افزایش قیمت بنزین بازار مناسبی برقرار است و زمینه حضور رقبای تازه ای به وجود می آید.

 

جدول شماره 1- بررسی روند فروش در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان

 

 

تقاضای میان مدت

تجزیه و تحلیل ترکیبی فرهنگ مردم هندوستان و ساختار صنعت موتورسیکلت سازی این کشور چهار نکته طلایی را برای صاحبات صنایع موتورسیکلت سازی هندوستان و خارجی به ارمغان می آورد که آینده ای روشن در انتظار آنهاست.

این چهارنکته عبارتند از جمعیت هندوستان، سطح نفوذ موتورسیکلت در میان اقشار مختلف ، پایین آمدن سن استفاده از این وسیله نقلیه و چرخه جایگزین که به عقیده کارشناسان ICRA باعث شده صنعت موتورسیکلت در این بخش از جهان از سال 2001 میلادی با 4 میلیون دستگاه به 13 میلیون دستگاه در سال 2011 میلادی برسد و این گروه معتقدند این عوامل می تواند انگیزه ای برای رشد مجدد و ادامه دار صنعت موتورسیکلت سازی در هندوستان باشد.

نمودار 1: جمعیت تخمینی از جوانان هند (20-40 سال سن)

طی 5 سال آینده تخمین زده می شود جمعیت جوان هندوستان به عنوان بازار هدف صنعت موتورسیکلت به 41 میلیون نفر برسد.

نمودار 2: روند نفوذ موتورسیکلت در خانواده های هندی


مزیت جمعیت شناختی
در بازه سنی 20 تا 40 سال که به عنوان بازار هدف کلیدی صنعت موتورسازی هندوستان تعیین شده است در حدود 77 میلیون نفر طی یک دهه گذشته به جمعیت کل هندوستان اضافه شده است که این تعداد علاوه بر ایجاد فرصت طلایی در صنعت یادشده بیان از تجارتی گسترده در صنعت موتورسیکلت سازی این کشور خواهد داشت .

این درحالی است که اگر با دقت به میانگین سنتی این افراد در هندوستان توجه داشته باشیم با 25 سال تقریبا 9 سال جوانتر از بازار هدف چین برای سازندگان موتورسیکلت در سراسر جهان است هرچند نمی توان تفاوت 12 ساله و 19 ساله این بازار هدف را به ترتیب نسبت به بازار خریداران ایالات متحده و ژاپن نادیده گرفت. این در حالی است که براساس اطلاعات و آمار طی 5 سال آینده علاوه بر افزایش قابل ملاحظه جمعیت هندوستان 41 میلیون نفر به متقاضیان جدید موتورسیکلت در این شبه قاره اضافه شودو این موضوع یعنی موقعیتی بالقوه برای تجارت موتورسیکلت وبطور کلی صنایع وابسته آن .

ضریب نفوذ بازار

طبق تحقیقات گسترده برآورد شده ظریف نفوذ موتورسیکلت در خانواده های هندی در سال 2001 میلادی معادل دوازده درصد بوده است همین امر باعث شده تا با توجه به افزایش تقاضا رشدی بسیار غیر قابل پیش بینی در میان خانواده های هندی از این تاریخ به بعد تا سال 2011 میلادی رخ دهد و سالانه رشدی معادل 4/3 درصد را به خود ببیند و در نهایت در این تاریخ به نفودی معادل 21 درصد میان خانواده های هندی افزایش یابد این درحالی است که ضریب نفوذ این وسیله دو چرخ میان خانواده های هندی بسیار پایین تر از بازارهای نوظهوری مانند برزیل، اندونزی ، تایلند و تایوان باقی مانده است و از سوی دیگر نفوذ موتورسیکلت در میان هندی ها در مناطق مختلف این کشور کاملا متفاوت بوده و بطور متوسط در مناطق روستایی تقریبا 5/2 درصد کمتر از مناطق شهری تعیین شده است . هرچند نباید گسترش زندگی صنعتی و کوچک شدن خانواده های سنتی را در هندوستان فراموش کرد عاملی که در تشکیل خانواده های جدید و مستقل تعیین کننده است و در نهایت به افزایش تقاضای موتورسیکلت منجر خواهد شد.

نمودار 3: روند توسعه تعدادموتورسیکلت در هندوستان

بطور کلی 8/51 میلیون دستگاه موتورسیکلت طی سال 2007 میلادی تا 2011 میلادی در هندوستان فروخته شده است

نمودار 4: متوسط سن موتورسیکلت های مورد استفاده در هندوستان با توجه به نوع آنها


کوچک کردن چرخه جایگزین
درحالی که تعداد موتورسیکلت ها در هندوستان طی دهه گذشته دوبرابر شده چرخه جایگزینی آنها نیز از  7 سال در سال 2001 میلادی به 5 سال در سال 2011 میلادی کاهش یافته است که این یعنی فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در تولید و فروش موتورسیکلت با توجه به چرخه جایگزینی کوچک آن در این منطقه از جهان است.

این خبر خوش برای تولید کنندگان و دست اندکاران موتورسیکلت سازی بیانگر آن است که مسافت طی شده توسط راکبان موتور درسال 2001 نسبت راکبان موتورسیکلت در سال 2011 میلادی بسیار بیشتر شده و روند فرسایش بالا رفته است.

از آنجا که در محاسبات اقتصادی و البته علمی صنعت موتورسیکلت سازی مسافت پیموده شده در سن وسیله نقلیه ضرب خواهد شد تا چرخه جایگزینی مشخص شود پیش بینی شده این مدت یعنی 5 سال برای جایگزینی موتورسیکلت در خانواده های هندی پایینتر نخواهد آمد و در نهایت روی همین مرز ثابت باقی خواهد ماند.

جالب است بدانید 50 درصد تولید صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان که در داخل آن کشور استفاده می شود را خریدارانی که برای اولین بار موتورسیکلت می خرند تشکیل می دهند و 30 درصد مربوط به کسانی است که به دنبال بروز کردن موتورسیکلت خود هستند و تنها 20 درصد به عنوان وسیله نقلیه دوم خانواده برای خرید موتورسیکلت به فروشگاه ها مراجعه می کنند.

با توجه به فروش 49 میلیون موتورسیکلت در بازار هندوستان طی 5 سال گذشته و درنظر گرفتن دوره جایگزینی 5 ساله باید منتظر ورود تقاضای گسترده ای در این کشور باشیم هرچند طی این مدت افزایش تقاضای موتوراولی ها نیز افزایش یافته و همین امر در کنار تبلیغات گسترده جهت خرید موتورسیکلت در روستاها و شهرستان های دورافتاده می تواند افق های تازه ای را در صنعت موتورسیکلت برای تولید کنندگان به ارمغان بیاورد چون نه تنها طراحی های جدید و کارایی بهتر دلیل تمایل به خرید شده بلکه کاهش هزینه سوخت عاملی شده برای خرید موتورهای بروز شده در سطح جهان که هندوستان به عنوان بازار بزرگی در آن قرار گرفته است.

تجزیه و تحلیل موردی در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان

هرچند صنعت موتورسیکلت با توجه به آمار در حال رشد است اما اسکوترها در این صنعت بیشتر ازبقیه رشد کرده اند

نمودار 5- بررسی روند توسعه فروش موتورسکیلت در همه مدل ها (بخش فروش داخلی)
نمودار 6- بررسی روند فروش موتورسیکلت به صورت تفکیکی

همواره در آمارهای حسابداری صنایع بخش موتورسیکلت سازی به عنوان بزرگترین زیر مجموعه از صنعت تولید وسیله نقلیه دوچرخ در هندوستان با 1/10 میلیون دستگاه فروش سالانه خودنمایی می کند. با این حال طی 5 سال گذشته شواهد بیانگر آن است که صنعت موتورسیکلت سازی در کل صنایع وسیله نقلیه دوچرخ درحال کوچک شدن است بطوری که این بخش در سال 2006-2007 میلادی سهمی معادل 5/83 درصد از کل را به خود اختصاص داده بود درحالی که همین صنعت در سال 2011- 2012 تنها توانست حدود 1/75 درصد کل را دربرگیرد که نشان از کوچک شدنش بوده است.


هرچند در کل صنعت موتورسیکلت سازی در کل توانسته بود رشد 9 درصدی را در این سال یعنی 2011 و 2012 تجربه کند این درحالی است که اسکوترها به عنوان یکی از گروه های موتورسیکلت طی این مدت بسیار سریعتر از دیگر گروه های خود رشد کرده اند و آمار 2/22 درصدی را به خود اختصاص داده اند و موتورگازی ها هم تنها تنوانسته اند 17 درصد رشد را تجربه کنند .

براساس گزارشهای موجود هر سه زیرمجموعه موتورسیکلت ها یعنی موتورسیکلت های معمولی، اسکوترها و موتورهای گازی گروه مخصوصی از جامعه را به عنوان بازار هدف خود درنظر گرفته اند و سازندگان و فروشندگان با توجه به این موضوع کسب و کار خود را توسعه می دهند . (بطور کلی تولید کنندگان هر یک از این وسایل نقلیه براساس استفاده از این نوع وسایل نقلیه طبق پارامترهای الگوی استفاده ، وسیله نقلیه خانواده یا شخصی ، مشخصات مصرف کننده و دلیل خرید مثل کسب و کار یا رفت و آمد عادی بازار خود را تقسیم بندی کرده اند). در این بین اسکوترها و موتورسیکلت هیرو به عنوان وسیله نقلیه ای بسیار مناسب در زندگی شهری جمعیت زنان را بازار هدف خود تعیین کرده است در حالی که برخی مردان نیز به مدل های مختلف اسکوتر و هیرو تمایل نشان داده اند. البته نباید فراموش کرد مدل های هوندا اکتیوا و اسکوتر وگو به عنوان موتورسیکلتی با دو بازار هدف زنان و مردان در بازار مصرف هندوستان بیشتر تقاضا در میان اقشار متوسط روبه پایین جامعه را  به خود اختصاص داده است. در بخش های روستایی به دلیل جاده های ناهموار و البته حمل بارهای سنگین دیگر گروه های موتورسیکلت که دارای استحکام بهتری هستند محبوب شده اند .

بطور کلی با توجه به تمام تحقیقات و نشانه های بازار صنعت موتورسیکلت هندوستان در تمام بخش ها رشد قابل ملاحظه ای را تجربه خواهدکرد اما در بخش اسکوتورها می توان شاهد رشد قابل قبول تر و البته جالبتری را در میان شهرها و روستا  پیش بینی کرد.

کارشناسان این رشد غیر قابل تصور در بخش اسکوترها را به این دلایل می دانند که عبارتند از (الف) این وسیله نقلیه با توجه به داشتن گیربکس اتوماتیک و قابلیت هدایت ساده تر برای بانوان جذاب تر بوده (ب) افزایش زندگی شهرنشینی و رشد قابل ملاحظه زنان شاغل در جامعه (ج) ارایه تکنولوژی های نوین توسط سازندگان (د) قیمت قابل قبول تر این نوع وسیله نقلیه در میان اقشار مختلف جامعه  


در حالی که هر یک از سه زیر بخش است محرک های رشد مشخص، انتظار می رود بخش اسکوتر برای حفظ سرعت رشد آن سریع تر از صنعت 2W به عنوان یک کل. رشد حجم سریع تر از بخش اسکوتر است.

برهمین اساس ICRA پیش بینی کرده بخش اسکوتر از صنعت موتورسیکلت سازی رشد 1/19 درصدی اسکوترها در بازار موتورسیکلت هندوستان در سال 2011 تا 12 به 27 درصد از کل بازار در سال 2016 تا 17 خواهد رسید بنابراین تخمین زده می شود بازار اسکوترها در سال مالی 2016 و 2017  به دوبرابر حجم فعلی خود افزایش یابد.


بررسی و روند تعداد فروش موتورسیکلت و سهم بازار هر یک از مدل ها در هندوستان

نمودار 7- روند فروش موتورسیکلت در بازار داخلی هندوستان

نمودار 8- روند سهم انواع موتورسیکلت از کل بازار داخلی هندوستان

 

تجزیه تحلیل کل فروش موتورسیکلت در بازار هندوستان

براساس اطلاعات و آماری که SIAM از بازار موتورسیکلت هندوستان اعلام کرده است حدود 70 درصد از کل بازار در دست موتورسیکلت هایی با حجم موتور 75 تا 125 سی سی است، موتورهایی که با توجه امکانات و البته میزان مصرف سوخت آنها در گروه موتورسیکلت های اقتصادی برای اکثر خریداران شناخته شده و هزینه نگهداری آنها در سطح قابل قبولی برای مشتریان متوسط هندوستان که جمع کثیری در جامعه یاد شده هستند قرار دارد.

از سوی دیگر سهم بازار موتورسیکلت های یاد شده توسط موتورهایی با حجم موتور بالاتر از 125 سی سی تا 150 سی سی با تمام امکاناتشان و تغییر خواسته های بازارهای هدف تولید کنندگان تهدید شده و در حال پایین آمدن است.  این درحالی است که بازار کلی موتورسیکلت هندوستان رشدی معادل 9/11 درصد را در دوره تحقیق به خود دیده است موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر از آن به عنوان زیرمجموعه ای از کل بازار موتورسیکلت رشدی نسبتا سریعتر معادل 4/17 درصد را در سال 2011-2012 تجربه کرده اند. لازم به یادآوری است اگر به آمار بازار موتورسیکلت متناسب با حجم موتور توجه کنیم موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر که در سال 2009 سهم بازار 26 درصدی داشته اند در سال 2011 و 2012 ، 7/29 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.

روند سهم بازار  متناسب با مدل های مختلف
بطور کلی سهم اصلی موتورسیکلت هندوستان در دستان موتورسیکلت هیرو قرار گرفته است که تقریبا 55 درصد بازار موتورسیکلت داخلی هندوستان را با وجود افزایش رقابت ها در این بازار پرتقاضا به خود اختصاص داده است. بطور کلی سه برند مشهور در کل بازار موتورسیکلت هندوستان 89 درصد از کل بازار را در 2011- 2012 به خود اختصاص داده اند که این سهم برای سه رقیب اصلی بازار موتورسیکلت در سال 2010 و 2011 میلادی 92 درصد بوده است که هوندا به عنوان سومین بازیگر این میدان با مدل TVS خود موقعیتی مناسب برای خود دست و پا کرده است و در بخش 75 تا 125 سی سی موتورسیکلت های هندوستان (آن بخش از صنعت موتورسیکلت هندوستان که تقریبا 3/70 درصد بازار سال 2012-13 میلادی را به خود اختصاص داده) برند هیرو از موتوگروپ Hero Motocorp هنوز جایگاه قدرتمندی در بازار هندوستان با 75 درصد از کل بازار در سال 2011-12 میلادی را به خود اختصاص داده ( این آمار در سال 2010-2011 حدود 71 درصد بوده است) .

از سوی دیگر در بخش بالاتر از 125 سی سی جایگاهی که باجاج موتور تقریبا 50 درصد بازار را به دست گرفته (48 درصد بازار 2011-12) دو برند معتبر هوندا و یاماها نیز وجود دارند که هرکدام توانسته اند به ترتیب در همین مدت 9/27 و 8/38 درصد بازار را به خود اختصاص دهند .

چشم انداز میان مدت

 • ICRA در بررسی های خود آورده حجم موتورسیکلت های کمتر از چهل هزار روپیه در بازار داخلی رشد بسیار کندتری نسبت به بازار کلی را تجربه خواهد کرد آنهم به دلیل اینکه صادرات اینگونه موتورها به دیگر نقاط جهان بیشتر شده و برندهای متفاوتی به صورت OEM به بازار داخلی راه یافته اند این درحالی است که میزان مصرف سوخت نیز از سوی بازار داخلی زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند.
 • ICRA درباره موتورسیکلت هایی با قیمت از 40 هزار تا 50 هزار روپیه نیز اینگونه می گوید که این نوع موتورسیکلت ها در صنعت کلی موتورسیکلت هندوستان به آهستگی رشد خود را ادامه می دهند آنهم با توجه به ورود مدل های متفاوت و البته تبلیغات گسترده ای که برندهای OEM در بازار ایجاد کرده اند .
 • دربخش دیگری این تحقیقات آمده میزان افزایش بها و سودآوری موتورسیکلت های بالاتر از 50 هزار روپیه به میزان بسیار سریع در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان بسیار سریعتر از انتظار خواهد بود آنهم به دلیل اینکه رشد شهرنشینی افزایش یافته و طبقه متوسط جامعه توان خرید بیشتری به ویژه در میان گروه های سنی 20 تا 30 سال به دست آورده اند البته این موضوع باعث افزایش حاشیه سود فروشندگان و تولید کنندگان این دسته از موتورسیکلت ها نیز خواهد شد.


 روند سهم بازار اسکوتر در کل بازار موتورسیکلت هندوستان

نمودار 9- بررسی روند فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان

نمودار 10- بررسی سهم اسکوترها در بازار کلی هندوستان

تجزیه و تحلیل بازار فروش اسکوترها در هندوستان

به غیر از سه ماهه اول سال 2011-12 میلادی رشد در بخش میزان فروش اسکوترها بطور کلی هرچند کوچک بوده اما نسبت کل فروش موتورسیکلت در هندوستان رشد  بالاتر را تجربه کرده است. در سال 2011-12 کل فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان 6/2 میلیون دستگاه بوده که با رشد 6/23 درصدی خود نسبت به 9/11 درصد رشد کل فروش موتورسیکلت عملکرد بهتری را ثبت کرده است. اگر این رشد فروش اسکوترها را نسبت به کل بازار فروش موتورسیکلت درنظر بگیریم در می یابیم صنعت وسیله نقلیه دوچرخ هندوستان در سال 2011-12، 1/19 درصد بوده و لازم به یادآوری است که این صنعت در سال مالی قبل یعنی 2010-11 میلادی تنها 6/17 درصد رشد را تجربه کرده بود.

سهم بازار از روند فروش

هم چنان که هوندا به عنوان اصلی ترین تولید کننده اسکوتر با محبوب ترین برند خود یعنی ACTIVA در بازار موتورسیکلت هندوستان یکه تازی می کند 8/47 درصد از بازار را در سال 2011-12 به خود اختصاص داده این درحالی است که همین برند در سال 2010-11 تنها 1/43 درصد از کل را با خود همراه کرده بود. درحالی که این رشد بسیار سریع باعث ناکافی بودن ظرفیت تولید کارخانه مانسار MANESAR در گذشته بود در جولای سال 2011 شرکت تصمیم به اجرای پروژه ای کاملا اقتصادی و ساخت کارخانه جدیدی در منطقه راجستان گرفت. این تصمیم گیری باعث شد تا کارخانه توان پاسخ دادن و تثبیت موقعیت خود را نسبت به رشد تقاضای بسیار گسترده سه ماهه آخر سال مالی 2011-12 را داشته باشد.

از سوی دیگر شرکت هیرو وابسته به موتوکرپ موفقیت های مناسبی در این بخش از بازار موتورسیکلت هندوستان و ارتقاء سهمش در بازار داشته است.( با تولید و فروش موتورسیکلت جدیدش با نام Pleasure)  البته مدل های دیگری را این کارخانه با نام های maestro و wego را جهت تثبیت این موقعیت روانه بازار فروش کرد.

این درحالی است که سوزوکی هم با ساخت اسکوتر خود با نام swish توانست در این بین برای خود جایگاه تدارک بیند و به آینده خود با توجه به رشد تقاضای خرید اسکوترها امیدوار باشد.

چشم انداز میان مدت بازار

برآورد های ICRA از سهم بازار اسکوترهای هندوستان این است که این نوع موتورسیکلت به تواند به تدریج سهم 1/19 درصدی خود که در سال مالی 2011-12 به ثبت رسانده است را تا سال مالی 2016-17 به حدود 27 درصد ارتقاء دهد که این یعنی چیزی نزدیک به 16 درصد رشد سهم بازار اسکوترها در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان بنابراین اگر به این موضوع دقت داشته باشیم یعنی اسکوترها سهم خود را در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان طی دوره یاد شده دو برابر خواهند کرد. به عقیده محققان این رشد سریع درواقع خبر بسیار خوشایندی برای تولید کنندگان است که در واقع سود دهی اسکوترها تا تاریخ یاد شده دوبرابر خواهد شد و بسیار سریعتر از پیش بینی ها محقق می شود و موقعیت مناسبی برای ورود برندها و سازندگان جدید در بازار سنتی هندوستان ایجاد خواهد کرد.

بررسی بازار با توجه به تولیدات (تقسیم بندی بازار)

موتورسیکلت ها با حجم موتور 100 سی سی

نمودار 2: بررسی مدل های معروف در صنعت وسایل نقلیه دو چرخ در بخش موتورسیکلت هایی با حجم موتور 75 تا 110 سی سی

تقسیم بندی این گروه با توجه به روش سنتی صنعت موتورسیکلت سازی براساس حجم سیلندر موتورسیکلت انجام شده است و در بازار هندوستان حجم موتور 100 سی سی به عنوان پرفروش ترین نوع موتورسیکلت در آوریل سال 2012 با 64 درصد از کل بازار را اولین گروه درنظر گرفته ایم.

این بخش از موتورسیکلت ها را می توان به سه گروه یا زیرمجموعه از لحاظ قیمتی در بازار فروش تقسیم بندی کرد به این ترتیب که الف) 35000 تا 40000 هزار روپیه؛ ب) 40000 تا 45000 روپیه و ج) 45000 تا 50000 روپیه  این تقسیم بندی درواقع طیف وسیعی از خریداران موتورسیکلت را با سلیقه ها و نیازهای متفاوت در بازار هندوستان پوشش می دهد.

به عنوان مثال هیرو موتور گروپ به عنوان برترین فروشنده در این مجموعه از موتورسیکلت ها در بازار هندوستان 20 پیشنهاد ویژه با سه برند مختلف را تدارک دیده است که عبارتند از CD Dawn، splendor، passion.  این پیشنهادها اگرچه در اصل کاملا شبیه به هم هستند اما شرکت سازنده برای جلب نظر مشتریان و البته پاسخ به سلیقه های مختلف تولیدات خود را با امکاناتی چون هندلی ، دارای استارت (بدون هندل) ، اتوماتیک یا غیر اتوماتیک و در نهایت با ترمزهای لقمه ای یا دیسکی روانه بازار کرده است تا همچنان توان کنترل موقعیت خود را داشته باشد .

اگرچه تولید کنندگان بسیاری از وسایل نقلیه دوچرخ در هندوستان در این بخش تولیدات گوناگونی را روانه بازار کرده اند اما هیچکدام تاکنون نتوانسته اند به عنوان رغیبی جدی جایگاه 4/76 درصدی شرکت هیرو موتور گروپ به عنوان برترین فروشنده موتورسیکلت در آوریل 2012 را به چالش بکشند یا تهدید کنند. (به نمودار 3 توجه کنید).

در حقیقت ، در سال مالی 2008-9 میلادی سهم بازار تولید کننده هیرو موتور گروپ حدود80 درصدکل بازار تعیین شده بود درست زمانی که کارخانجات تولید کننده موتورسیکلت باجاج با توجه به تقاضای روبه افزایش بازار طرحی برای تولید موتورسیکلت در این بخش یعنی حجم موتور 100 سی سی را اجرایی و تولیدات مختلفی را روانه بازار هندوستان کرد و پس از آن تولید کننده دیگری با نشان تجاری TVS در پی آن به حرکت تجاری خود ادامه داد. از آن پس هر دو تولید کننده باجاج و TVS به تناوب مدل های مختلفی از موتورسیکلت های 100 سی سی خود را به بازار تقاضای هندوستان معرفی کردند . این درحالی بود که باجاج موتورز در این بخش مدل Discover100 را در جولای 2009 به بازار فرستاد و TVS هم Jive100 را در دسامبر همان سال به مشتریان خود معرفی کرد.

بد نیست بدانیم باجاج موتورز با تولید جدید خود یعنی discover100 در کلاس موتورسیکلت های 100 سی سی در دوسال گذشته تنها توانسته 15 تا 20 درصد سهم کل بازار این کلاس موتورسیکلت هندوستان را به خود اختصاص دهد. این درحالی است که تولیدات TVS نیز در این کلاس نیز نتوانست چیزی بالاتر از این میزان از سهم بازار کلی را به خود اختصاص دهد  حتی زمانی که این شرکت مدل اتوماتیک موتورسیکلت 100 سی سی خود را روانه بازار کرد بازهم زیاد در موفقیت آن تاثیرگذار نبود.

شرکت موتورسیکلت سازی هوندا نیز در این زمینه بیکار ننشست و با تولید مدل twister110 در دسامبر 2009 وارد میدان رقابت تولیدات این گروه شد و برای خود جایگاهی درنظر گرفت اما چون تولید این مدل در شرکت یاد شده تنها سالانه 14000 دستگاه بود و تقاضای روز افزون در کنار رقابت گسترده تولید کنندگان وجود داشت نتوانست در این زمینه مقابل بازیگران اصلی بازار مثل کارخانجات هیرو یا باجاج جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کند و به شهرت برسد.

این درحالی است که در آخرین ماه از دوره بررسی این گروه از تولیدات، دو موتورسیکلت جدید توسط تولید کنندگان روانه بازار شد که عبارتند از سوزوکی با برند Hayate و هوندا با برند dream yuga . هوندا با dream yuga به عنوان دومین برند معتبر خود در گروه تولیدات با حجم موتور 100 سی سی سعی کرد تا خواسته های خریدارانش از نظر زیبایی و کارایی را پاسخ گوید این تولید جدید هوندا علاوه بر زیبایی منحصر بفرد دارای ظاهری اسپرت تر نسب به مدل قبلی همان Twister برای خریداران شهری و نوجوانان از گروه بازار هدفش بود.

 

نمودار 3- میزان فروش ماهانه در گروه 75 تا 110 سی سی

هیرو  از شرکت موتوگروپ: هرچند این تولید کنندگان رقبای قدرتمندی در این گروه از تولیدات را به خود دیده اما با توجه به موقعیت و توان تولیدی این تولید کننده در بخش موتورسیکلت های 100 سی سی  انتظار نمی روند موقعیت خود را از دست به دهد و براساس پیش بینی ها همچنان روبه جلو حرکت خواهد کرد. این درحالی است که بازار هدف این تولید کننده در بخش یاد شده حجم بزرگی از خریداران و خانواده های هندوستان است که به دنبال وسیله نقلیه ای استاندارد و قابل اطمینان در کنار مصرف سوخت پایین و هزینه نگهداری کم هستند.
با وجود اینکه این تولید کننده یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان وسیله نقلیه دوچرخ هندوستان است با چهار برند معروفش یعنی CD Dawn، Deluxe و Splender و  Passion حتی با وجود رقابت بسیار شدید در این گروه و تولیدات دیگر توانسته با تولیدات معمول خود همچنان در موقعیت مناسبی باقی مانده و جایگاه خود را در بازار فروش هندوستان با ادامه تولید در  همان پلت فرم یا خط تولید های قدیمی حفظ کند به عنوان مثال تنها مدل Splender این شرکت از همان زمان ورودش به بازار یعنی سال 1994 میلادی تا کنون توانسته همچنان در صدر باشد و فروشی معادل 17 میلیون دستگاه را برای تولید کننده خود به ارمغان بیاورد.

باجاج موتورز: این شرکت تولید کننده موتورسیکلت طی سال 2008-2009 میلادی توجه کمتری نسبت به تولید موتورسیکلت هایی با حجم پایین سیلندر داشته است و بیشتر سرمایه گذاری خود را روی مدل معروفش به نام پالسر با حجم موتور بالاتری نسبت به این بخش داشته است. البته این شرکت به سرعت متوجه شد که هرگز این گروه تولیدی یعنی موتورهای 100 سی سی را نباید ترک کند و با توجه به بازار گسترده ای که در این بخش وجود دارد باید همواره در این زمینه فعال باقی بماند و به همین دلیل با مدل discover100 دوباره وارد میدان گروه یکصد سی سی هاشد تا شاید بتواند جایگاه معتبری را برای خود در این زمینه دست و پا کند چون مدیران فروش شرکت دریافتند که همواره تقاضای خرید برای موتورسیکلت های ارزان قیمت با مصرف پایین تر سوخت مورد تقاضای بازار است. این درحالی است که discover100 هم اکنون جزو سه موتورسیکلت پرفروش بازار هندوستان است که نشان از موفقیت تصمیم گیری به موقع این شرکت تولیدی در شناخت بازار داشته است و باجاج را به عنوان دومین تولیدکننده با محصولات پرفروش در این گروه موتورسیکلت معرفی کرده است.

باجاج به تازگی با معرفی موتورسیکلت discover100 خود به عنوان پرفروش ترین مدل این کارخانه سعی کرده است تولیدات کارخانه هیرو متورگروپ را به عنوان برترین این رده به چالش بکشد که در این زمینه موفق عمل کرده و موقعیت مناسبی برای خود به دست آورده و توانسته طی دوره مالی مورد بحث جایگاه ویژه خود را حفظ نماید . به هرحال با توجه به رقابت بسیار سنگین در این گروه میان تولید کنندگان مختلف با توجه به استراتژی های باجاج و تولیداتش احتمالا این کاربسیار سختی است که بتواند رقبایی مانند موتوگروپ و هوندا را دراین بخش به چالش کشیده و موقعیت برتری نسبت به آنها به دست آورد چون این دو تولید کننده با توجه به کارخانجات زنجیره ای و شبکه توزیع و نمایندگی های فروش بسیار گسترده خود می توانند محصولات ارزانتری را در اختیار متقاضیان بسیار زیاد این بخش از بازار قرار دهند بنابراین اگر باجاج بتواند با این امکانات دو تولید کننده برتر 100 سی سی ها رقابت کند می تواند به آینده موفقیت خود امیدوار بوده و رشد کند.

هوندا: وقتی این تولید کننده خوشنام جهانی مدل Twister 110cc خود را در دسامبر سال 2009 روانه بازار کرد همه خریداران و طرفداران هوندا منتظر ورود محصولی با قیمت بالاتر، قدرت بالاتر و منحصربفردتر از این تولید کننده به نام جهانی بودند. به هرحال بازار هدف این تولید کننده که اقشار کم درآمد و قشر متوسط جامعه بودند این نیاز را به مدیران هوندا نشان داده بود که سیاست های گذشته یعنی قدرت و قیمت بالا تنها رمز موفقیت این کارخانه در بازار هدف هندوستان نیست و باید در زمینه بازار یادشده نیز طراحی ویژه ای داشته باشند. طرحی که بتواند هزینه کمتری برای خریدار داشته و نگهداری ارزانتری را برای آن به ارمغان بیاورد که twister بهترین گزینه دراین زمینه بود.

تجربه بسیار مناسب هوندا با مدل twister  در این گروه از خریداران باعث شد تا طراحان کارخانه به دنبال معرفی مدل جدیدی از این کارخانه به بازار مصرف هندوستان باشند که  مدل dream yuga در این بین تولید شد و به عنوان بهترین گزینه هوندا برای اقشار متوسط و کم درآمد هندوستان جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کرد، این مدل هوندا تنها 2500 روپیه گرانتر از splender NXG یکی از موتورسیکلت های محبوب بازار هدف هندوستان بود که با توجه به ویژه های منحصر به فرد خود توانست از splender پیشی گرفته و به موقعیت برتری برسد. به عقیده کارشناسان تنها معضل و مشکل ورود محصول جدید هوندا به بازار داخلی هندوستان بخصوص در شهرها و روستاها تعیین شبکه توزیع والبتته خدمات پس از فروش است که می توانست رمز موفقیت آن نسبت به دیگر برندهای معتبر و جا افتاده بازار باشد.

هوندا تویستر: در دسامبر سال 2009 میلادی به بازار معرفی شد و در سال 2012 میلادی کمی کمتر از 7000 دستگاه در ماه فروخته شده است.

هوندا دیریم یوگا: این مدل موتورسیکلت در ماه می 2012 میلادی به بازار مصرف ارایه شده است اما متاسفانه شکل ظاهری این مدل همانند تویستر اسپرت نیست.

سوزوکی هیاته: این مدل موتورسیکلت در ماه می 2012 میلادی وارد میدان رقابت شد و همانند دیگر هم گروه هایش در حجم موتور 100 سی سی قیمت مناسبی برای خریداران دارد.

مجموعه موتورسیکلت های 125 سی سی

رقابت در این بخش تقریبا مساوی است و همه برندها تقریبا در یک جایگاه قرار دارند.

نمودار 4- نگاهی گذرا به وسایل نقلیه 2 چرخ تولید شده با حجم موتور 110 تا 125 سی سی
نمودار 5- گزارش فروش ماهیانه موتورسیکلت های 110 تا 125 سی سی
حجم تجارت و بازار فروش در این بخش از موتورسیکلت ها میان تمام تولید کنندگان تقریبا یکسان است و همانند موتورسیکلت ها با حجم موتور 100 سی سی نیست

موتورسیکلت هایی فروخته شده در بازار هندوستان با حجم موتور 125 سی سی بطور کلی 19 درصد از بازار فروش آوریل 2012 میلادی را به خود اختصاص داده اند این درحالی است که بازار هدف در این بخش تولیدات کارخانجات موتورسیکلت سازی نیز در هندوستان بسیار گسترده است اما آنهایی که برای رفت و آمد خود به دنبال قدرت ، شتاب و توان بالاتری نسبت به 100 سی سی ها هستند و البته دارای توان مالی بالاتری برای پرداخت هزینه نگهداری گروه 125 سی سی هستند سراغ این تولیدات رفته و خرید می کنند.

در این بخش از بازار موتورسیکلت هندوستان سه بازیگر اصلی هوندا، هیرو موتوگروپ و باجاج دیده می شوند که با توجه به تولیدات و توانایی جذب مخاطب هر یک توانسته اند 30 درصد از بازار فروش را به خود اختصاص دهند و زیاد نسبت به دیگری برتری ندارند. (به جدول 5 توجه کنید)

هوندا: این تولید کننده در بخش موتورسیکلت های 125 سی سی سه مدل مختلف را به خریداران خود به نام های viz، shine و stunner معرفی کرده است. این درحالی است که هوندا shine به عنوان موتورسیکلتی برای مصارف روزانه به عنوان بهترین گزینه خانواده ها بوده است و stunner  به عنوان موتورسیکلتی با عملکرد بهتر در این گروه برای جوانتر ها و آنهایی که به دنبال قدرت بوده اند شناخته شده است. به همین دلیل این دو محصول هوندا دارای بازار هدفی مشخص و موقعیت بازار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند.

هیرو موتوگروپ: این شرکت تولیدی موتورسیکلت نیز در بخش 125 سی سی ها دو محصول خود با نام های super splnder  و Glamour را با همپوشانی تقاضای خریداران به بازار معرفی کرده است . در بررسی های ICRA مشخص شده یکی از دلایل موفقیت موتوگروپ در دست یابی به سهم مناسبی از بازار فروش موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر این است که با توجه به فروش قابل توجه این تولید کننده در بخش موتورسیکلت 100 سی سی عاملین فروش و خدمات پس از فروش زیادی هم در اختیار مشتریان گروه بالاتر است بنابراین بدون تردید تعداد بیشتری از خریداران جذب محصولات جدید خواهند شد.

این درحالی است که حتی اگر بخش کوچکی از خریداران به خرید موتورسیکلت های با سی سی بالاتر تشویق شوند با توجه به امتیازات یاد شده امید آن است که موتوگروپ رشد مداوم و یکسانی در آینده تجربه کند و موقیت کنونی خود را تثبیت نماید.

باجاج : این تولید کننده برای اولین بار در این رده از تولیدات با برند discover در سال 2004 میلادی وارد بازار شد که درواقع این مدل جایگزینی برای مدل های قبلی با نام های wind125 و caliber125 بود. این شرکت درحال حاضر با شش خط تولید مدل های مختلفی از این برند را با حجم موتورهای متفاوت 100 سی سی ، 125 سی سی و 150 سی سی را با توجه به تقاضای بازار به فروش می رساند. (مابقی خطوط تولید تعطیل شده اند).

هر یک از مدل های discover دارای مزیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند که هر یک از این تفاوت ها باعث افزایش قیمت نهایی برای خریداران شده است. به گفته EBITDA شرکت باجاج با توجه به مدیریت و البته توانایی های تولید می توانند در مدیریت هزینه ها و اقتصادی کردن محصولاتش برای خریداران کارایی مفیدی داشته و روبه پیشرفت باشد.

پیش بینی می شود با توجه به گستردگی تولیدات شرکت باجاج در گذشته تولیدات آن در میان اکثر خانواده های هندی رسوخ کرده و اگر این شرکت نمونه های جدیدی را روانه بازار کند آنها به سادگی به آن تولید پاسخ مثبت خواهند داد و شرکت را در موفقیت حمایت می کنند. این موضوع در موتورسیکلت دیسکاور 150 سی سی باجاج به عنوان موتورسیکلت خانواده کاملا مشهود است و اگر کمی پایین تر یعنی به پولسار 135 سی سی توجه کنیم بدون تردید در میابیم آنهایی که به دنبال موتورسیکلت کمی اسپرت تر هستند به آن واکنش مثبت نشان داده و به سوی آن جذب می شوند که موقیتی مناسب برای تولید کننده یعنی باجاج است.


 بخش موتورسیکلت های 150 و 200 سی سی

تقسیم بندی براساس مدل های جدید پرمتقاضی و بیشترین میزان فروش

نمودار 6- بررسی کوتاه از صنعت موتورسیکلت در حجم های 150 و 220 سی سی 

موتورسیکلت هایی با حجم سیلندر بالاتر از 150 سی سی در آوریل سال 2012 میلادی تقریبا 17 درصد از کل بازار فروش موتورسیکلت هندوستان را به خود اختصاص داده اند. این بخش از موتورسیکلت ها بطور کلی با توجه به مشخصه های خودشان از قبیل ، قدرت بالاتر، طراحی زیبا تر، شتاب بیشتر ، ترمزهای قوی تر و بطور کلی سواری بهتر در میان خریداران مشهور شده اند.

قیمت این گروه از موتورسیکلت ها در بازار هندوستان از حدود 60 هزار روپیه شروع شده (در این بین استثناهایی نیز وجود دارد) و تا حدود یکصد هزار روپیه با توجه به حجم موتور ، تجهیزات اضافه ، نوع ترمزها و گریبکس می رسند.

تجهیزات وامکانات این گروه از موتورسیکلت ها بیشتر به موارد زیر تقسیم بندی خواهد شد:

 • عملکرد موتورسیکلت ، محدوده حجم سیلندر 150 سی سی تا 220 سی سی ، در گروه باجاج خانواده پالسر، هیرو موتوگروپ: Glamour، Achiever، Exterme CBZ، Hunk،  Impulse و Karizma. در گروه هوندا:   Unicorn. در گروه TVS : Apache RTR و مدل های معمول سوزوکی و یاماها
 • موتورسیکلت های مجلل در این زمینه  مثلRoyal Enfiels Bullet ، Thunderbird و Classic (350 و 500 سی سی)
 • موتورسیکلت های تفریحی  هارلی دیویدسون و تریومف
 • موتورهای بسیار پرقدرت ساخته شده توسط باجاج ، کاوازاکی مدل نینجا، هوندا CB1000R، سوزوکی Hayabusa، یاماها YZF-R1 و هیوسانگ و دوکاتی

با این حال بیشتر فروش در بازار هندوستان به همان موتورسیکلت های 150 تا 220 سی سی مختص شده است. از سوی دیگر پیش بینی می شود این بخش از موتورسیکلت ها سرعت رشد بهتری در بازار هندوستان به دلیل افزایش قدرت خرید بازار هدف (افراد بین 20 تا 30 سال ) برخوردار باشد. این بخش از موتورسیکلت های بازار هندوستان با توجه به این پیش بینی می توانند حاشیه سود امن و مناسبی را برای تولید کنندگان وفروشندگان موتورسیکلت های یادشده ایجاد کنند.

باجاج : هنگامی که شرکت باجاج در گروه 150 سی سی موتورسیکلت پالسر 150 خود را در سال 2001 روانه بازار مصرف کرد تولیدات شرکت هیرو موتورگروپ به عنوان صدر نشین در این بخش از بازار فروش با مدل های مختلف خود یکه تازی می کرد و جایگاه مطمئنی برای باجاج همانند گروه 100 سی سی ها نبود . هرچند این بخش از بازار مصرف هندوستان به خودی خود زیاد گسترده نبود اما با توجه به نیازهای بازار و تغییر نگرش خریداران به موتورها این قدرت را داشت که در یک دهه آینده به سرعت رشد کرده و به قدرتی بالقوه برای حضور گسترده برندهای مختلف تبدیل شود. به همین دلیل یک دهه پیش رو برای شرکت باجاج با برند پالسر 150 سی سی به عنوان نقطه عطفی بود که می توانست اینده حضور این تولید کننده بزرگ هندوستان در این بخش را مشخص و تضمین کند.

به همین دلیل شرکت باجاج در این زمان دست به معرفی خطوط تولید مختلفی از موتورسیکلت های خود در این رنج  و بالاتر کرد و مدل های پالسر 180 و پالسر 220 را به بازار مصرف و روبه رشد هندوستان معرفی کرد. این درحالی بود که برای توسعه بازار هدف خود باجاج یک مدل جدید از پالسر را با حجم موتور 135 سی سی نیز روانه بازار کرد البته این انتهای کار نبود چون این تولید کننده معروف هندوستان به عنوان آخرین راهکار طرح تولید پالسر 200 ان. اس با همکاری شرکت KTM اتریشی را در سه ماهه اول سال 2012 – 2013 را نیز تایید کرده بود و برای آن برنامه های ویژه داشت تا تمام نیاز گروه یاد شده بازار هدف را پاسخ داده و جای خالی برای رقبای خود باقی نگذارد.

با این سیاست باجاج درواقع جایگاه شرکت هیرو موتورگروپ را هدف قرار داد تا بتواند به جایگاه این شرکت رسیده و جایگزین آن شود این سیاستی بود که باجاج  توانست سهم کمی بیشتر 50 درصدی خود را در بازار هندوستان به دست آورد و با کمک برند پالسرش عملکرد بهتری نسبت به یک دهه گذشته از خود نشان دهد البته باجاج در ای موقعیت خود را در میان برندهای مطرح و سازندگان سنتی بازار هندوستان در این گروه مثل هوندا، موتورگروپ، یاماها و تی ویز دید رقبایی که به سادگی حاضر به ترک جایگاه سنتی خود در بازار بزرگ هندوستان نبودند. این درحالی است که هنوز هم خانواده پالسر به عنوان محبوب ترین گروه یاد شده در بازار هندوستان خودنمایی می کنند.

با توجه به استراتژی موفق و دستاوردهای مهمی که باجاج در کنترل بازار در مورد برند پالسر به دست آورده بود جهت تکمیل پروژه تصاحب جایگاه نخست در بازار هندوستان دراین گروه از تولیدات یکی 150 سی سی تا 220 سی سی و با تکیه بر توانایی و قدرت عمل این کارخانه در هندوستان برندی با نام دیسکاور را نیز روانه بازار کرد تا بتواند همزمان توقعات متقاضیان بازار را پاسخ دهد.

باجاج با توجه به موقعیتی که در بازار داخلی هندوستان به دست آورد برای رسیدن به آرمان های خود در صنعت موتورسیکلت سازی 7/14 درصد از سهام موتورسیکلت سازی KTM در اتریش را به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح موتورسیکلت های ورزشی در جهان را خرید و به تدریج سهم مشارکت خود دراین کارخانه را تا رقم 47 درصد افزایش داد .

این دو شرکت با همکاری یکدیگر موتورسیکلت KTM Duke200 را با قیمتی حدود یکصد و هفده هزار روپیه در سال 2007 میلادی به بازار هندوستان معرفی کردند که با استقبال گسترده خریداران مواجه شد و پس از آن باجاج با استفاده از همان پلت فورم تولید مدل یاد شده اقدام به ساخت پالسر 200 ان اس کرد تا جایگاه و همکاری خود با شرکت اتریشی را در بازار هندوستان تثبیت کند چون هر دو شرکت از بازار بزرگ خرید در این گروه از موتورسیکلت ها در جهان و بازار داخلی هندوستان کاملا آگاه بوده و برای آن برنامه ریزی کرده بودند که همین موضوع به باجاج این امکان را داد تا بتواند جایگاه واقعی خود در موتورسیکت های متوسط را در بازار هندوستان را تضمین کند.

نمودار 7- بررسی میزان فروش ماهانه موتورسیکلت با حجم موتور 150 تا 220 سی سی

 

هیرو موتورگروپ: در این بخش از موتورسیکلت شرکت موتورسیکلت سازی هیرو موتورگروپ چهار برند متفاوت را با نام های Achiever، Hunk،  CBZ و Impulse روانه بازار کرده است. در زمانی که هیرو موتورگروپ به این چهار برند در این کلاس موتورسیکلت مشتریان هدفش را تشویق به خرید می کرد تولید شرکت باجاج همان discover150 به عنوان ارزان ترین موتورسیلکت در این رده و کیفیتی مشابه تولیدات هیرو فروش موتورگروپ را تحت تاثیر خود قرار داد، اما برند HUNK و CBZ  و پالسر 150 از تولیدات باجاج به عنوان برترین های این بخش از تولید کنندگان یادشده توسط کارخانه ها در حدود 65 تا 70 هزار روپیه قیمت گذاری شده اند. این درحالی است که هرچند HUNK و CBZ از سوی کارخانه با قیمتی کاملا مشابه قیمت گذاری شده بودند اما متقاضیان متفاوتی در این دوبخش وجود داشتند چون یکی ترکیبی کاملا سنگین داشت و دیگری صرفا وسیله نقلیه ای دوچرخ برای مسافر روزانه بود.

شرکت موتورسیکلت سازی هیرو برای به چالش کشیدن برند پالسر ، با تکیه بر تولیدات گسترده تر در این مجموعه این فرضیه که می گوید دو نیرو بهتر یک نیرو است را دنبال کرد تا با گسترش تولیدات خود بتواند پالسر را تحت تاثیر قرار دهد.

در همین راستا هیرو موتورگروپ در تولید برند جدید آفرود خود یعنی Impulse150 سرمایه گذاری کرد تا بخش عمده از بازار هدفش را با این تولید تحت تاثیر خود قرار دهد. به هر حال نظر کارشناسان براین است که impulse150 در فهرست تولیدات هیرو موتورگروپ موفق نبود و نتوانست به جایگاه مورد نظر سازندگانش در بازار مصرف هندوستان برسد. در یک سال گذشته شرکت موتورسازی هیرو موتورگروپ هزینه هنگفتی را برای تبلیغات خود صرف کرد تا بتواند نام «هیرو» را به ترکیب برند کارخانه بیافزاید تا با این کار نظر طیف گسترده تری از متقاضیان موتورسیکلت بازار را به تولیدات خود جلب کند اما به عقیده کارشناسان هزینه صرف شده با افزایش سهم کل بازار پس از این هزینه آنچنان قابل قبول نبود و به عبارتی موفقیت آمیز نیست.

توصیه کارشناسان با توجه به موقعیت این تولید کننده با درنظر گرفت شرایط و تقاضای بازار به مدیران هیرو موتورگروپ این است که برای ساخت برندهای تازه ای در این رده از موتورسیکلت ها باید سرمایه گذاری شود تا این شرکت بتواند موقعیت کنونی سهم بازار کلی را حفظ کرده و به روند تجاری خود ادامه دهد.

یاماها: این تولید کننده موتورسیکلت علی رغم اینکه حضور 25 ساله در بازار داخلی هندوستان را تجربه کرده و به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان موتورسیکلت جهانی شناخته شده است هنوز نتوانسته موقعیت مناسبی از بازار داخلی هندوستان برای خود دست و پا کند و به سهم تک رقمی خود در این گروه از تولیدات بسنده کرده است.

همین موضوع باعث شده تا مدیران یاماها زیاد نسبت به بازار هندوستان توجه نکرده و برای ورود به این بازار بزرگ درحال رشد رغبتی نداشته باشند درحالی که حتی برای معرفی برندها و مدل های جدید تولیدات خود به این بازار دلیل قانع کننده ای در دست نیست.

از سوی دیگر اگر به تولیدات موجود این شرکت موتورسیکلت سازی در بازار هندوستان بنگریم در خواهیم یافت  ALBA، G5،  GLADIATOR تنها برندهای موجود از این سازنده بزرگ موتورسیکلت در جهان هستند که در خیابان های هندوستان با این حجم سیلندر حرکت می کنند. این درحالی است که آمار بیانگر آن است که حجم تجارت یاماها در این رده از موتورسیکلت های هندوستان بسیار پایین است.

بنابراین به نظر می رسد مدیران این کارخانه هرگز موقعیت کنونی تجارت خود را در بازار هندوستان با سرمایه گذاری برای برندهای جدید به خطر نمی اندازند و به همین سهم کم از کل بازار هندوستان در این شاخه از موتورسیکلت ها بسنده کرده اند. اما نباید فراموش کرد یاماها با تمام شرایط موجود توانسته حضور خود در این بازار گسترده و روبه رشد هندوستان را حفظ کند و همچنان حضور داشته باشد حتی به عنوان بازیگری با نقش کمرنگ.

یاماها با سه برند خود برای آنهایی که به دنبال راندن موتورسیکلت پرقدرتر هستند هنوز بازار خود را در هندوستان حفظ کرده که عبارتند از الف) SZ-X و SZ-R مناسب برای آنهایی که آگاهانه برای مقداری حجم موتوراضافه هزینه می کنند. ب) Fz-16، Sz-s و Fazer برای آنهایی که به دنبال موتورسیکلتی اسپرت و پرقدرت تر از رده های معمول هستند و در نهایت ج) R-15 به عنوان موتورسیکلتی کاملا اسپرت و پرقدرت.

به عقیده فعالان و دست اندرکاران بازار موتورسیکلت هندوستان یاماها برای موفقیت در بازار هندوستان بخصوص در این بخش از موتورسیکلت ها یعنی 150 سی سی و 220 سی سی باید توانایی بازگرداندن اعتماد فروشندگان و خریداران به محصولاتش را همانند موتورسیکلت هایش در سی سی های پایین تر دربازار هندوستان داشته باشد که این به عنوان بزرگترین چالش این تولید کننده موتورسیکلت در بازار هندوستان شناخته شده است.

یاماها به هر حال اعلام کرده برای حفظ موقعیت و جایگاه موتورسیکلت هایش در بازار هندوستان تصمیم  به تاسیس و راه اندازی کارخانه ای جدید در تامیل نادو با سرمایه ای معادل یک میلیارد و پانصد میلیون روپیه طی پنج سال آینده را دارد که این حکایت از چشم اندازی تازه برای یاماها در بازار هندوستان است.

از سوی دیگر مدیران فروش کارخانه یاده درباره بازار هندوستان با راه اندازی این خط تولید جدید در هندوستان انتظار دارند سهم خود از بازار کل موتورسیکلت هندوستان را 10 درصد افزایش دهند و تا سال 2016-2017 میلادی فروشی معادل 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت را به ثبت برسانند این درحالی است که فروش یاماها در سال مالی 2011-2012 تقریبا دویست و پنجاه هزار دستگاه در سال بوده است. لازم به یادآوری است با توجه به این اطلاعات که از سوی کارخانه ارایه شده به اعتقاد CAGR یاماه باید در بخش فروش خود رشدی معادل 41 درصد در بازار فروش هندوستان را در این سال تجربه کند درحالی که در خوشبینانه ترین حالت که این میزان بسیار بالاتر از انتظار است چون رشد فروش کارخانه در پنج سال گذشته تنها 11 درصد از سوی همین مرج آمار CAGR ثبت شده است.

این درحالی است که فرض را براین بگیریم که تمام سیاست ها و شرایط به نفع کارخانه موتورسیکلت سازی یاماها در بازار هندوستان باشد بازهم کارشناسان معتقدند شرکت موتورسیکلت سازی یاماها علی رغم تمام توانایی و امکاناتی در سراسر جهان دارد و در بازار هندوستان اقدام به سرمایه گذاری جدیدی کرده است مشکلات عمده برای ایجاد شبکه فروش و البته خدمات پس از فروش مناسب در سراسر هندوستان دارد و مهمترین چالش این کارخانه برای کسب موقعیت بهتر در بازار فروش موتورسیکلت هندوستان رقابت با کارخانه ای قدرتمند به نام باجاج است.

هوندا: اگرچه این شرکت تولیدی موتورسیکلت در این بخش  یعنی موتورسیکلت های 150 تا 200 سی سی نمونه های مناسبی را به بازار مصرف ارایه کرده است اما هوندا نتوانسته همانند رقبای دیرینه خود در بازار داخلی هندوستان جایگاه موفقی برای خود دست و پا کند و سرعت رشد کمی را تجربه کرده است.

هوندا برای تعیین جایگاه خود در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان با استفاده از خوشنامی یکی از محصولاتش unicorn  به عنوان بهترین بهترین تولیدش در سال 2004 محصولی جدید به نام Unicorn Dazzler را سال 2010 میلادی با قیمتی معادل 65 تا 70 هزار روپیه روانه بازار مصرف هندوستان در این بخش کرد.

این درحالی است که کمی قبل تر شرکت موتورسیکلت سازی هوندا با دو مدل اسپرت خود با نام های CBR150  و CBR25R که قیمتی معادل 120 هزار روپیه داشت در بازار داخلی هندوستان جایگاهی برای خود دست و پا کرده بود.

البته این دو برند هوندا اگرچه محبوبیت مناسبی میان خریداران داشتند اما هرگز هوندا دراین بخش نتوانست همانند تولیدات اصلی خود یعنی اسکوترها در بازار هندوستان موفق شده و سهم مناسبی از بازار را به خود اختصاص دهد این درحالی است که شرکت موتورسیکلت سازی هندوستان با سیاست های ویژه ای چشم به آینده  ای روشن در بین موتورسیکلت های 150 تا 220 سی سی همانند اسکوترهای خود دارد.

لازم به یادآوری است که موتورسیکلت سازی هوندا برای اختصاص سهم بیشتر از کل بازار فروش موتورسیکلت های این گروه به مراکز شهری بیشتر توجه داشته و در این بخش از هندوستان سرمایه گذاری های ویژه ای داشته است و از زمانی که هوندا با این سیاست در مراکز شهری اقدام به سرمایه گذاری و گسترش شبکه فروش و خدمات پس از فروشش کرده است نشانه هایی از موفقیت فروش در این بخش از موتورسیکلت ها در بازار به ثبت رسانده و آینده روشنی برای خود دست و پا کرده است.

البته دور از انتظار نیست که هوندا باتوجه به موفقیتی که در زمینه موتورسیکلت های اسکوتر داشته به سادگی بتواند در این زمینه یعنی موتورسیکلت های 150 و 220 سی سی نیز موفقیت کاملی به دست آورد. پیش بینی کارشناسان ما این است که هوندا با توجه به خوشنامی محصولاتش در گروه موتورسیکلت های متوسط به سادگی بتواند جایگاه مناسبی در فروش موتورسیکلت هندوستان به خود اختصاص دهد با این توصیف حتی اگر هوندا با تمام توان خود در این زمینه وارد شود نمی تواند جایگاه قدرتمندی برای خود با توجه به کمکاری های گذشته خود به دست آورده و موفقیت چشمگیری را تجربه کند.

 

بخش اسکوترها

نمودار 8 بررسی کوتاه در بخش اسکوترها

نمودار 9 بررسی میزان فروش ماهیانه اسکوترها در بازار داخلی هندوستان

همانند بخش های معمول موتورسیکلت ها ، اسکوترها نیز روی خط رشد بوده و آینده روشنی به خود اختصاص داده اند بطور کلی این مجموعه از موتورسیکلت ها دارای سه زیر مجموعه هستند که عبارتند از: اسکوترها با حجم موتور کمتر از 100 سی سی ، اسکوترها با حجم موتور 100 سی سی و اسکوترهای 125 سی سی که هر یک از این زیرگروه ها دارای موقعیت انحصاری خود در بخش کلی فروش هندوستان هستند.

در گروه اسکوترها با حجم موتور کمتر از 100 سی سی و 100 سی سی  بیشتر مدل ها با بدنه فایبرگلاس تولید شده تا سبک تر باشند این درحالی است که اسکوترها با حجم موتور 125 سی سی به دلیل قدرت بالاتر دارای بدنه فلزی هستند . لازم به یادآوری است که در این مجموعه از موتورسیکلت ها زیر مجموعه 100 سی سی اسکوترها دارای بیشترین سهم بازار فروش در هندوستان با 67 درصد از بازار طی سال 2010-2011 و در نهایت سال 2012-2013 این سهم بازار به حدود 70 درصد افزایش یافته است.

هوندا: در بازار موتورسیکت همواره یک قانون حکمفرماست که قدرت نام تجاری یک کارخانه تولیدی موتورسیکلت می تواند تضمینی برای آینده و موفقیت برندهای تولیدی آن در بازار هدفش باشد. بنابراین این آشکار است که قدرت هیات مدیره هر کارخانه تولیدی در این گروه ازتولیدات در بازار هندوستان توان تعیین کننده سهم بازار فروش آن کارخانه را دارد.

این واقعیتی است که در موتورهای 100 سی سی جایی که  splender و passion  به عنوان صدرنشینان حکومت می کنند و در گروه 150 سی سی جایگاهی که pulsar بازار مناسبی به خود اختصاص داد و در اسکوترها برند اکتیوا یکه تازه میدان شده و جایگاها اختصاصی خود را به دست آورده است.

زمانی که بازار فروش اسکوترها در هندوستان کاهش یافت این برند اکتیوا از کارخانجات هوندا بود که این بخش را سه برند خود ACtiva ، dio و aviator زنده نگهداشت بطوری که همکاری این برندها در کنار یکدیگر توانست 50 درصد از سهم فروش موتورسیکلت های هندوستان را برای این تولید کننده به ارمغان بیاورد.

هوندا این سه برند را برای سالها به بازار مصرف معرفی کرد و همواره در صدر بود بطوری که آخرین آنها به نام dio با موتوری به حجم 109 سی سی روانه بازار شد و به سرعت با موتوری 102 سی سی جایگزین شد. اگرچه سهم فروش شرکت تولید کننده هوندا با توجه به روند بازار روبه کاهش بود اما این شرکت با اعلام ساخت کارخانه جدیدش در راجستان سعی در تضمین صدرنشینی خود در این مجموعه کرد که انتظار می رود این روند از جولای 2011 آغاز شده و ادامه یابد.

کارشناسان اعتقاد دارند علی رغم تمام رقابت های سنگین هوندا با تولید کنندگان دیگر در بازار هندوستان مثل maestro، Swish و وسپا همچنان هوندا در بخش اسکوترها صدر نشین است.

هیرو موتورگروپ: این کمپانی موتورسیکلت سازی برای اولین بار در ژانویه سال 2006 میلادی با برند Pleasure وارد بازار فروش در بخش اسکوترهای هندوستان شد. برندی که توانست در همان اوایل ورودش به بازار در سال 2006-2007 میلادی نظر 92 هزار خریدار را به خود جلب کرده و آنها را دست به جیب کند و در سال مالی 2011-2012 این رقم به حدود 400 هزار دستگاه رسید رقمی که براساس اعلام CAGR تقریبا 35 درصد رشد فروش این کارخانه را تضمین کرد این درحالی است  موتورگروپ به پشتوانه خوشنامی pleasure سهم خود در بازار فروش اسکوترها را از 8/9 به 3/16 در این دوره رساند. دقیقا جایگاهی که Activa توانسته بود نظر اکثر خریداران را به خود جلب کند موتورگروپ با pleasure  برای کل خانواده برنامه ریزی کرده بود.

از سوی دیگر این سازنده با تولید مدل جدید Maestro در مارس 2012  میلادی توانست نمونه منحصر بفردی از محصولات خود را برای مردان به عنوان بخش مخصوصی از بازار کلی فروش اسکوترها را  روانه بازار کرد.

کارشناسان معتقدند موتورگروپ در میان مدت می تواند به رشد قابل قبول خود دراین بخش ادامه داده رشد قابل ملاحظه ای را در میان مدت تجربه کند بطوری که به عنوان دومین تولید کننده عمده در بخش اسکوترها در بازار مصرف هندوستان معرفی خواهد شد.

تی وی اس: این تولید کننده با توجه به حجم تولید خود در بخش فروش اسکوترها در بازار داخلی طی سال 2011-2012 میلادی با سهم 4/19 درصد  به عنوان دومین تولید کننده هندوستان معرفی شده است.

 به هر حال سهم فروش این تولید کننده از فوریه سال 2012 میلادی به سرعت کاهش یافت و به حدود 15 درصد از کل  بازار در سه ماهه آخر سال مالی 2012 -2013 رسید. با این اتفاق کارخانه تی وی اس با جایگاه سوم در فروش اسکوترهای بازار داخلی هندوستان سقوط کرد . این درحالی است که تی وی اس سعی کرد با تولید برندهای متفاوت مثل scooty teenz 60cc، scooty Streak88cc و scooty pep+، wego110cc موقعیت خود را در فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان تثبیت نماید.

اما روند ایجاد تقاضای خرید از سوی مشتریان برای خرید اسکوترهای زیر 100 سی سی همچنان طی سال های متمادی روبه کاهش بود بطوری که از 28 درصد سهم خرید بازار در سال 2006-2007 میلادی به 15 درصد از کل تقاضا در سال 2011-2012 رسید.

به همین دلیل کارخانه یاد شده تلاش کرد با ساخت دو برند جدید و معرفی آنها به بازار خرید در هندوستان موقعیت قبلی و سهم بازار فروش خود را دوباره به دست آورد  الف) تولید اسکوتری با حجم موتور 125 سی سی درست همانند تولید کارخانه سوزوکی Access125 و Duro125  ب) مدل جدید 100 سی سی هیبریدی که برای ورود به بازارش تحقیقات گسترده ای در سال 2012 میلادی صورت گرفته بود و بازاریابی کاملی قبل از ورودش در سال 2013 میلادی انجام شده است. هرچند این استراتژی برای به دست آوردن موقعیت بازار در این بخش از موتورسیکلت قابل قبول به نظر می رسد اما کارشناسان معتقدند این کارخانه باید استراتژی بهتری برای قیمت گذاری محصولات خود به دست آورد چون در حال حاضر اکثر محصولاتش نسبت به دیگر برندهای موجود بازار قیمتی بالاتر دارند.

سوزوکی: از نظر ارزشگذاری تولیدات کارخانجات سوزوکی در این بخش از موتورسیکلت ها یعنی اسکوترaccess125 با داشتن قدرت بالاتر و حجم بالاتر سیلندر قیمت منحصر بفردی و قابل قبولی دارد. این درحالی است که دیگر رقبای کارخانه سوزوکی در حال تولید اسکوترهایی با حجم موتور 100 سی سی یا کمتر از آن داشتند سوزوکی Access125 را در سپتامبر 2007 میلادی روانه بازار مصرف کرد که همین موضوع باعث ایجاد بازاری متفاوت و مجزا برای سوزوکی در این بخش از موتورسیکلت های هندوستان کرد.

با این ابتکار عمل سوزوکی سهم بازار فروش این کارخانه در بخش اسکوترها رشد قابل ملاحظه را به خود دید و از 3/2 درصد در سال 2007-2008 میلادی به سهمی بالغ بر 3/11 درصد در سال 2011-2012 میلادی رسید و به اظهار CAGR کمی کمتر از 86 درصد بازار را به خود اختصاص داد.

 

همین برآیند باعث شد تا سوزوکی اقدام به راه اندازی خط تولید برندی جدید کاملا شبیه به access125 اقدام کرده و برند جدید خود را با نام Swish125 که از نظر وزنی سبکتر از نمونه قبلی بود و از نظر طراحی تفاوت قابل قبولی با پدر خود داشت لازم به یادآوری است وزن کم این موتورسیکلت باعث کاهش مصرف سوخت و چالاکی بهتر آن شده است.

کارشناسان معتقدند این برند جدید از سوزوکی می تواند باعث موفقیت این تولید کننده موتورسیکت در بازار هندوستان شده و آن را در رقابت با دیگر رقبای خود پیروز میدان کند و افق های تازه ای در این بخش مقابلش قرار دهد.

 

بررسی هیرو موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

افزایش درآمد : درآمد کارخانجات موتورسیکلت سازی هیرو موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2012 رقمی بالغ بر 5/5962 کرور با رشدی معادل 4/11 درصد سالانه بوده است. رشد درآمد این شرکت کاهش 1/8 درصد بوده و رشد میزان فروش موتورگروپ براساس اطلاعات موجود طی این سال 1/3 درصد تعیین شده است. این درحالی است که HMCL در 9 ماهه اول سال مالی 2011-2012 میلادی این شرکت را با رشدی معادل 1/18 درصد محاسبه کرده است از سوی دیگر در سه ماهه آخر سال 2011 – 2012 میلادی این رشد کلی این کارخانه کاهشی معادل 1/8 درصد را نشان داده که بالاتر از همان زمان در سال مالی 2010-2011 میلادی بوده است.

درحقیقت پس از هشت دوره بروز رشد و نشانه های مثبت در این کارخانه سرانجام HMCL میزان فروش این کارخانه را در سه ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 ، 1/1- درصد تعیین کرد بطور کلی HMCL میزان فروش این کارخانه را در سال مالی 2011-2012 با رشدی معادل 4/15 درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرد که این میزان با فروش 2/6 میلیون دستگاهی از تولیدات آن به دست آمده است. این درحالی است مدیریت کارخانه برای سال مالی 2012-2013 رشدی معادل 9 یا 10 درصد را در چهال سال آینده برای خود متصور شده اند.

سودآوری کارخانه: به گزارش HMCL  حاشیه سود کارخانه هیروموتوگروپ در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 3/14 درصد بوده است . این میزان کاهش در سال مالی یاد شده به دلیل افزایش 46 واحدی  سال به سال (YoY) و 66 واحدی) (QoQ در قیمت فلزات مورد نیاز کارخانه به عنوان ماده اولیه بوده که هرگز نمی توان این افزایش قیمت مواد اولیه را با افزایش قیمت محصول جبران کرد.

هرچند کاهش سودآوری این کارخانه ممکن است در عمل بیشتر از اعداد یاد شده باشد اما افزایش متداوم سهام شرکت هیروگروپ موتور (که لازمه آن افزایش سودآوری مجموع کارخانه هاست) به دلیل تولیدات متنوع و بسیار مناسب دوشعبه این گروه موتورسیکلت سازی در منطقه گورگان Gurgaon و داروهرا Dharuhera بوده است.

پیش بینی سودآوری ، افزایش تقاضا و البته افزایش قیمت محصولات ابزاری مطمئن برای میدران موتورگروپ است که این تولید کننده به ساخت و معرفی برندهای جدید به بازار مصرف برنامه ریزی کند این درحالی است که افق های صادراتی تازه نیز می توان جان دوباره ای به برنامه های توسعه کارخانه و تولید برندهای متفاوتی دراین زمینه داشته باشد.

موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 6/603 کرور سود داشته که در محاسبات مالی سالانه 3/20 درصد رشد را به خود دیده است اما همین میزان درآمد در مقایسه سه ماهه چهارم سال مالی قبل 5/1 درصد کاهش نشان می دهد. این رشد سودآوری موتورگروپ به دلیل کاهش میزان مالیات موثر کارخانه  یعنی رقمی بالغ بر 17 درصد طی این دوره بوده درحالی سال گذشته مالی کارخانه 8/19 درصد مالیات پرداخته است براساس اعلام مدیران کارخانه یاد شده این کاهش مالیات به دلیل باز پرداخت 100 درصدی مالیات خط تولید موتورگروپ در Haridwar بوده است که در نهایت باعث کاهش پرداخت مالیات کلی این تولید کننده موتورسیکلت در هندوستان بوده است.

 

بررسی باجاج موتور در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

هرچند این تولید کننده در فروش محلی خود زیاد موفق عمل نکرده است اما با توجه به رشد چشمگیر صادرات محصولاتش توانسته همچنان روی خط رشد کلی قرار گیرد.

رشد درآمد: در سه  ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 میلادی گزارش داده درآمدی معادل 4/4651 کرور روپیه داشته است که این میزان درآمد نسبت به سال قبل رشدی معادل 4/11 درصد سالانه YOY را نشان می دهد. این درحالی است که این میزان رشد به دلیل افزایش 3/7 درصدی فروش کارخانه در دوره مالی یادشده در تولیدات دوچرخ و سه چرخ بوده که به طور متوسط 9/3 درصد در کدام از بخش های یاد شده افزایش داشته است.

این درحالی است که شرکت باجاج در 9 ماهه اول سال 2011-2012 رشد سالانه 9/15 درصدی را به ثبت رسانده رشد این شرکت تولید کننده موتورسیکلت در سه ماهه چهارم همین دوران کاهشی معادل 3/7 درصدی را تجربه کرده است آنهم به دلیل کاهش چشمگیر میزان فروش محصولات دو چرخ این تولید کننده در بازار داخلی هندوستان.

علی رغم اینکه باجاج در سه ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 رشدی کلی 1/11 درصدی را نشان داده است میزان فروش داخلی محصولات دوچرخ این تولید کننده حدود 1/0 درصد کاهش داشته  (منظور از محصولات دوچرخ این تولید کننده یعنی حدود 60 درصد کل تولید آن). به هر حال، این کارخانه این دوره مالی رشدقابل ملاحظه ای در صادرات محصولات دوچرخ خود با رقمی بالغ بر 9/27 درصد را تجربه کرده است که تقریبا 30 درصد کل محصولات دو چرخ یا سه چرخ این تولید کننده بود و تاثیر قابل ملاحظه ای رفع اثر کاهش فروش داخلی آن داشته است.

افزایش میزان صادرات محصولات دو چرخ باجاج به دلیل ورود محصولات این تولید کننده به منطقه آفریقا بوده درحالی که صادرات به سریلانکاه هم افزایش قابل ملاحظه ای نشان داده است (سریلانکا 20 درصد از محصولات صادراتی باجاج را به خود اختصاص داده). برای سال مالی 2012-2013 این کارخانه انتظار دارد رشد فروش محصولات باجاج در بازار داخلی هندوستان رشدی معادل 6 درصد را تجربه کند  و بطور کلی فروش محصولات دو چرخ و سه چرخ این کارخانه 15 درصد رشد داشته باشد که این رشد با فروش 5 میلیون دستگاه حاصل خواهد شد.

سودآوری کارخانه: باجاج در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 8/19 درصد سودآوری داشته که این رقم یعنی کاهش 72 واحد سالانه YOY و 117 سه ماهه QoQ را نشان می دهد و عمده این کاهش به دلیل تجدید نظر در خطوط تولید و در دو بخش دوچرخ و سه چرخ های این کارخانه بوده است.

این درحالی است که مدیریت کارخانه معتقد است سود آوری کارخانه برای سال مالی 2012-2013 حدود 20 درصد باقی مانده و روند رشدی به خود داشته باشد. به هر حال انتظار می رود با حذف تخفیف 100 درصدی مالیات در خط تولید Pantnahar باجاج در سال مالی 2012-2013 مجبور به پرداخت 30 درصد مالیات دراین خط تولید شده و همین موضوع روی سودآوری کلی شرکت تاثیرگذار خواهدبود.

 

بررسی تی وی موتور در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

تنوع کم محصولات در این کارخانه باعث شد تا سودآوری مناسبی نداشته باشد به همین دلیل مدیران کارخانه تصمیم گرفتند برای سال مالی 2012-2013 دو مدل جدید از موتورسیکلت های دوچرخ خود را روانه بازار کنند.

برسری درآمد: براساس اطلاعات دوره مالی یاد شده تی وی موتور 2/1627 کرور روپیه درآمد داشته است که در واقع نسبت به دوره سالانه YoY تقریبا ثابت بوده و در بررسی یک چهارم پایانی سال مالی QoQ 5/7 درصد کمتر از میزان متصور بوده است. این درحالی است که رشد فروش داخلی این تولید کننده در بخش محصولات دوچرخ 1/11 درصدبوده ( این درحالی است که در 9 ماهه اول سال 2012-2013 رشد فروش محصولات این کارخانه داخل هندوستان 15 درصد گزارش شده است) .

لازم به یادآوری است کاهش رشد فروش داخلی این کارخانه تولیدی بسیار تند تر از انتظار بوده است به صورتی که این کارخانه تنها 2/2 درصد فروش داخلی را طی دوره یاد شده تجربه کرده است. این در حالی است که میزان صادرات محصولات تی وی در بخش 2 چرخ ها و 3 چرخ ها به ترتیب کاهش شدیدی معادل 6/17 درصد و 36 درصد را در سه ماهه چهارم سال مالی 2012-2013 تجربه کرده که همین موضوع باعث عملکرد ضعیف کارخانه در بازار بزرگ و روبه رشد موتورسیکلت هندوستان بوده است.

این اتفاق باعث شده تا مدیران کارخانه برای جبران عقب افتادگی از بازار داخلی اقدام به راه اندازی دو خط تولید جدید با امکانات و امتیازات بهتر نسبت به تولیدات قبلی کنند این درحالی است که تی وی اقدام به به روز کردن مدل Apache سری RTR در سال 2012 کرده و در آگوست 2012 مدل های به روز شده را روانه بازار کرده است. از سوی دیگر همین کارخانه برنامه تولید یک موتورسیکت و اسکوتر جدید را در سه ماهه سوم سال مالی 2012-2013 را در دست داشته است که مدیران امیدوارند با این تحولات و محصولات جدید بتوانند جایگاه بهتری را به خود اختصاص دهند.

سودآوری کارخانه: براساس اطلاعات به دست آمده این کارخانه در سه ماهه چهارم سال مالی 2012-2013 سودی معادل 1/6 درصد را تجربه کرده که این میزان سود حدود 60 واحد از مقیاس سالانه YoY و 86 واحد در مقیاسه سه ماهه QoQ کمتر بوده که به گفته مسئولان مالی شرکت به اتفاق به دلیل افزایش دستمزد کارگران  و کارمندان کارخانه بوده است.

این درحالی است که از نظر دیگر درآمدهای مالی شرکت که معادل 6/8 کرور روپیه و کاهش مالیات بوده است و میزان سود شرکت پس از کسر مالیات رشدی معادل 3/37 درصد سالانه YoY را در سال مالی 2011-2012 نشان داده است.  کارشناسان معتقدند بیشترین عامل این اتفاق سرمایه گذاری در کارخانه اندونزی این تولید کننده بوده است که باعث کاهش سود آن پس از کسر مالیات شده است.

درنتیجه رشد درآمد تی ویز پس از کسر مالیات در سال 2011-2012 بسیار کمتر از 4/3 درصد اعلام شده در مقایسه با سود کلی 28 درصدی که قبلا اعلام شده بود. به همین دلیل مدیران مالی و البته بخش فروش کارخانه یاد شده قصد دارد با تقویت شبکه توزیع و خدمات پس از فروش خود در اندونزی و همچین با برنامه ریز برای گسترش صادرات محصولات به دیگر کشورها از طریق کارخانه خود در اندونزی این میزان سودآوری را بیشتر از گذشته ثبت نمایند.

 

 

 


 
 
این چینی های شکننده اما محبوب خانه ها
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

چند و چون خرید ظروف چینی آشپزخانه

نویسنده : عماد عزتی

مدت هاست که استفاده از ظروف چینی درزندگی ما با توجه به تمام محاسن و معایبش رواج یافته و همین موضوع باعث شکل گیری تجارتی قابل ملاحظه در بازار مصرف شده است. انواع و اقسام ظروف چینی با شکل ها و طرح های مختلف هم اکنون در مراکز خرید کشورهای مختلف بسیاری از خریداران به خود مشغول کرده درحالی که گروه عمده هم در پشت صحنه مشغول به تولید طرح ها و نمونه های جدید با استفاده تکنولوژی های متفاوت هستند.

به هر حال خرید از این بازار پررنگ و لعاب همیشه دغدغه ای برای کدبانوی خانه بوده تا بتواند از میان اینهمه تنوع بهترین و اقتصادی ترین گزینه را انتخاب کند از این رو بازار جام جم این هفته سری به شوش بازار بلورفروشان در خیابان صابونیان زده تا برای شمایی که قصد خرید ظروف چینی آشپزخانه دارید از راز و رمزهای این وسایل برایتان بگوید.

معیارهای چینی مناسب چیست؟

بطور کلی براساس تحقیقات گسترده ظروف چینی به عنوان قابل اعتماد ترین ظروف آشپزخانه برای مصارف روزانه و خوراک پذیرفته شده اند اما این لوازم نیز باید دارای معیارهایی خاص باشند تا به عنوان ظروف چینی قابل قبول و خوب از آنها یاد شود این معیارها برای ظروف چینی با مصارف معمول و روزانه عبارتند از مقاومت درمقابل ساییدگی، ثبات رنگ و طرح در مقابل مواد شوینده ، ضربه، مقاومت درمقابل شوک های حرارتی، سبک بودن وزن ، مقاومت درمقابل خوردگی و در نهایت تثبیت رنگ های مورد استفاده در آن باشد .

به این ترتیب اگر شرایط بالا مهیا بود می توان گفت ظرفی که خریداری کرده ایم دارای شرایط مناسبی برای استفاده روزانه است و می توان به آن اعتماد کرد.

آرکوپال با چینی تفاوت های زیادی دارد

یکی از اشتباهات خریداران امروزی این است که ظروف آرکوپال را در ردیف ظروف چینی آشپزخانه درنظر می گیرند و همان انتظار را از این گروه ظروف دارند درحالی که آرکوپال تفاوت های عمده ای با ظروف چینی دارد. بطور کلی آرکوپال همان شیشه است که به استفاده از حرارت بالا ، فعل و انفعالات شیمیایی و دستگاه های مخصوص به شکل کنونی درآمده است.

از ویژگی های منحصر بفرد این نوع ظروف سبک تر بودن آنها نسبت به چینی و مقاومت بیشتر آنها در برابر ضربه است اما نباید فراموش کرد که خاصیت پیرکس بودن (مقاومت بسیار بالا دربرابر شوک حرارتی) از ویژگی های بارز این نوع ظروف به حساب می آید . این درحالی است با توجه به تکنولوژی ساخت و تولید این ظروف می توان نقوش بسیار شفاف تر و زیباتری نسبت به چینی روی آنها طراحی کرد .  اما امروزه یکی از مهمترین  تفاوت های آرکوپال با چینی ها قابلیت استفاده این ظروف در دستگاه ماکروویو است که کاربردی بسیار زیاد در زندگی کنونی ما دارد و عاملی برای انتخاب بیشتر خریداران شده است هرچند برخی از ظروف چینی هم قابلیت استفاده در ماکروویو را دارند.

مدل های فانتزی با کارایی کم

اگر برای خرید به بازار فروش اینگونه محصولات مراجعه کرده باشید شاید دنیای امروزی و تنوع موجود این بازار باعث سردرگمی شما هنگام انتخاب های گوناگون شده است اما فراموش نکنید بسیاری از این ظروف در عمل واقعا کارایی ندارند بنابراین سعی کنید هنگام خرید از انتخاب ظروفی با شکل های هندسی غیر معمول جدا خودداری کنید چون اینگونه ظروف صرفا جنبه تزئینی دارند و برای مصارف روزانه و عادی قابل اطمینان نخواهند بود .

در صورت انتخاب اینگونه ظروف بدون تردید به زودی دوباره راهی بازار خرید خواهید شد چون علاوه براینکه میزان  بالای شکستن آنها به دلیل شکل خاصی هندسی آنها بالاتر از دیگر همردیفان خود است کارایی قابل قبولی هنگام پذیرایی برای شما نیز نخواهند داشت.

تکی خرید کنید نه سرویس کامل

شاید در گذشته خرید سرویس کامل ظروف چینی برای استفاده آنها در جهیزیه نوعروسان بسیار مرسوم بود و خریداران واحد فروش این سرویس ها که همان پارچه بود را زیاد می شنیدند اما امروزه با توجه به کوچک شدن منازل و البته تفاوت های عمده ای که در تهیه جهیزه ها ایجاد شده شاید این واژه زیاد کاربرد نداشته و بیشتر می تواند به همان دست خودمانی اکتفا کرد چون همانطور که می دانید برای خرید سرویس های کامل هر تکه از ظروف داخل آن سرویس کامل را یک پارچه محاسبه می کنند و درواقع بسیاری از این وسیله ها اصلا استفاده ای ندارند بنابراین پول اضافه پرداخته اید و فضای کابینت های منزل را بی دلیل اشغال کرده اید.

بنابراین بهترین روش برای خریدی اقتصادی و البته مناسب خانواده خرید لوازم ضروری از ظروف چینی به صورت تکی یا دستی است این درحالی است که با این راهکار شما می توانید از طرح ها و مدل های متفاوتی برای تهیه یک سرویس کامل با ظروف مورد نیاز خود استفاده کنید نه اینکه همیشه مدلی یکسان را مقابل مهمانان خود قرار دهید.

فناوری لعاب داخلی را جدی بگیرید

ممکن است ظروف چینی قدیمی را دیده باشید که در اثر استفاده مکرر و مرور زمان ترک هایی زیر لعاب آنها ایجاد شده و کمی از جلای اولیه آنها کاسته شده است همین موضوع باعث شده تا تولید کنندگان با استفاده از تکنولوژی های نوین دست به ابتکار عملی جالب بزنند تا علاوه بر بالابردن مقاومت ظروف چینی آنها را در مقابل اینگونه ترک ها نیز بیمه کنند.

در این روش کارخانجات لعاب را مانند لایه ای شفاف و محاظ روی طرح ها و نقوش کلی ظرف استفاده می کنند تا علاوه بر محافظت نقوش هنگام شستشو آن را بسیار خوش رنگ تر برای ارایه به مشتری به بازار ارایه کنند برای اطمینان از استفاده این تکنولوژی در ظرف مورد نظر شما علاوهبر گفته های فروشنده بد نیست به عبارات زیر توجه داشته باشید تا در صورت حک شدن آنها زیر ظرف چینی مورد مطمئن باشید که از این فناوری در آن استفاده شده است.

در مورد طرح هایی که در آنها فلزاتی مثل طلا استفاده شده است عباراتی زیر استفاده می شود  "Inglaze Decoration"  و"Dishwasher Safe" و از سوی دیگر برای آنهایی که بدون فلزات طراحی شده اند می توانید این جملات را ملاحظه کنید "Inglaze Decoration" و "Microwave & Dishwasher Safe".

ایرانی یا خارجی مسئله این است؟

بطور کلی براساس آمار ارایه شده کشورهای چین، آلمان، فرانسه ، انگلستان، لهستان ، اسپانیا ، ژاپن و کره جنوبی به عنوان تولید کنندگان مطرح جهان شناخته شده اند و عمده تولید بازار را به ترتیب به خود اختصاص داده اند و ایران هم به عنوان تولید کننده ظروف چینی 5 درصد از کل تولیدات این نوع ظروف را در کنار دیگران به خود اختصاص داده است.

این درحالی است که با توجه به تکنولوژی و البته هنری که نزدی ایرانیان است و بس این صنعت رشد قابل قبولی داشته و هم اکنون محصولات چینی کشورمان به بسیاری از کشورها صادر می شود بنابراین اکثر تولیدات داخلی ایران که به صورت استاندارد تولید می شوند قابلیت رقابت نزدیکی با محصولات خارجی دارند و می توان از آنها در برخی موارد حتی بالاتر از خارجی ها یاد کرد پس اینگونه نیست چون برخی از ظروف خارجی هستند بدون قید و شرط آنها را انتخاب کنیم بلکه باید میان تولید ات وطنی نیز میان گزینه های قابل قبولی باشیم تا بین خارجی و داخلی یکی را انتخاب کنیم.

 

توصیه های نگهداری

بدون تردید ظروف چینی پس از مدتی استفاده دچار آسیب هایی خواهند شد که برای کاهش این آسیب ها بد نیست از راهکارهای زیر استفاده کنیم البته عواملی که ممکن است باعث ایجاد ضایعه به این وسیله در منزل شما باشد را به گروه های زیر تقسیم بندی کرده و یک به یک آنها را بررسی خواهیم کرد. 1. هنگام جابجایی2. هنگام شستشو 3. لکه گیری

هنگام جابجایی: از آنجا که معمولا ظروف چینی به صورت دسته ای داخل محفظه کابینت منازل قرار می گیرند و هنگام شستشو یا جابجایی همانطور جابجا می شوند بهتر است برای جلوگیری از  خراشیده شدن سطوح آنها به یکدیگر هنگام چیدن آنها داخل کابینت یک برگ دستمال کاغذی میان هریک از ظرف قرار دهیم و آنها را در دسته های کوچک جابجا کنیم .

هنگام شستشو: شاید شما از آن دسته افرادی باشید که هنوز هم با استفاده از روش های سنتی ظروف خود را شستشو میدهید بنابراین دقت کنید هرگز برای شستشوی اینگونه ظروف از اسکاچ سخت استفاده نکنید یا اینکه هرگز از مواد شوینده قوی برای شسشتن این گونه ظروف استفاده نکنید .

لکه گیری:  اگر ظروف چینی منزل شما لک شد بهترین روش درست کردن محلولی از آب ، سرکه و نمکه است می توانید ظروف خود را برای چند ساعت داخل این محلول قرار دهید تا به خوبی درخشان و شفاف شوند. به خاطر داشته باشید گاهی اوقات توصیه شده برای لکه بری و شفافیت بیشتر ظروف را همراه پودر ظرفشویی داخل دیگ بجوشانید فراموش نکنید این کار باعث از بین رفتن لعاب و البته ترک خوردن سطح داخلی ظروف خواهد شد و به سرعت از جلای ظروف شما خواهد کاست بنابراین از این روش خودداری نمایید.

توصیه های بهداشتی

براساس تحقیقات پزشکی انجام شده ظروف چینی که دچار ترک یا پریدگی شده اند برای سلامتی انسان زیان آور هستند چون در آن بخش از ظرف که ترک خورده یا شکستگی ایجاد شده مکروب و باکتریهای گوناگونی رخنه کرده و تکثیر می شوند و هربار که از آن ظرف استفاده می کنیم درواقع  مقداری از آنها را نیز می خوریم پس اگر ظروف شما دچار هر یک از این عارضه ها شده به سرعت آن را جایگزین کنید تا به سلامتی خودتان آسیب نرسانید.

لازم به یادآوری است برخی افراد توصیه می کنند درصورت ترک خوردن ظروف چینی برای ترمیم آنها این ظروف را داخل شیر بجوشانید تا این مشکل برطرف شود و ظرف مورد نظر ترمیم شود این توصیه از لحاظ پزشکی هرگز قابل قبول نیست و دوباره سلامتی خودتان را به خطر خواهید انداخت بنابراین فراموش کنید و سعی کنید ظرف تازه ای جایگزین کنید چون پیشگیری همواره از درمان ساده تر است.

 

جدول قیمتی برخی از سرویس های چینی در بازار شوش

بطور کلی ظروف چینی داخلی با طرح ها و شکل های معمولی هم اکنون از 150 هزار تومان به بالا قابل دسترس است و در طرح ها و مدل های تزئینی و خاص این رقم از 400 هزار تومان آغاز می شود اما در تولیدات داخلی برخی محصولات صادراتی و طرح های طلا وجود دارد که از حدود یک میلیون و دویست هزار تومان به بالا در بازار موجود هستند .

از سوی دیگر همین ارقام در خارجی ها بسته به کشور سازنده از حدود 500 هزار تومان آغاز شده و بالاتر هم می رود.

 

نوع ظرف

کشور سازنده

قیمت (تومان)

توضیحات

سرویس 6 نفره

ایران

150000تا 300000

 

سرویس 12 نفره

ایران

400000تا 600000

 

سرویس 18 نفره

ایران

500000 تا 900000

 

آرکوپال بشقاب پلو

ایران

35000 تا 40000

شش عدد (یک دست کامل)

آرکوپال خورشت خوری

ایران

30000 تا 35000

شش عدد

آرکوپال میوه خوری

ایران

25000 تا 30000

شش عدد

کاسه ماست خوری

ایران

14000 تا 16000

شش عدد

آرکوپال قالب فانتزی  پلو

ایران

39000 تا 45000

شش عدد

آرکوپال قالب فانتزی  دیس کباب

ایران

25000 تا 30000

یک عدد

آرکوپال قالب فانتزی بشقاب میوه خوری

ایران

33000 تا 38000

شش عدد

آرکوپال قالب فانتزی ماست خوری

ایران

16000 تا 19000

شش عدد

آرکوپال فرانسوی طرح آنتیک

فرانسوی

490000 تا 550000

ظروف ضروری برای چهار نفر

آرکوپال طرح فلاور

فرانسه

370000

38 پارچه

آرکوپال کوآدترو

فرانسه

550000

44 پارچه

آرکوپال سکو

فرانسه

555000

44 پارچه

سرویس زرین چینی

ایران

190000

27 پارچه

سرویس زرین چینی  آسترو

ایران

790000

120 پارچه

آرکوپال کد 224

امارات

190000

25 پارچه

سرویس کامل طرح طلا

ایران

1200000

کامل (طلا 24 عیار استفاده شده)

 


 
 
نگاهی به تولید دوچرخه در
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

 

پادشاهی دوچرخه ، همچنان صدر
صادرات

نویسنده: عماد عزتی

شاید با شنیدن نام تایوان به یاد تکنولوژی و الکترونیکی
بیافتید در حالی که اگر کمی به اقتصاد و صنعت این جزیره در جنوب شرق آسیا توجه
کنید در می یابید بخش عمده ای از صادرات این کشور به دیگر نقاط جهان را دوچرخه
تشکیل می دهد.

امروزه جزیره تایلوان با حدود 2000 شرکت فعال در زمینه
تولید قطعات دوچرخه یا خود این وسیله نقلیه به عنوان معروفترین سرزمین تولید
دوچرخه در صنعت بین المللی این وسیله نقلیه شناخته شده است این کشور با تکیه بر ارتقاء
کیفیت تولیدات خود توانسته به این موقعیت دست یافته و هرگز نام خوش و جایگاه تولید
خود را به تیراژ تولید واگذار نکرده است.

این کشور در سال 2013 میلادی مبلغ 4.33 میلیون دستگاه
دوچرخه به بازارهای بین المللی صادر کرده است که با توجه به آمار و اطلاعات موجود
در سازمان تجارت بین المللی این کشور نسبت به سال گذشته یعنی سال 2012 میلادی
کاهشی معادل 1.09 درصد را تجربه کرده است این در حالی است که علی رغم این کاهش
نسبی فروش در سال 2013 میلادی تایوان توانسته از نظر ارزش دلاری صادرات خود رشد
8.68 درصدی یعنی رقمی بالغ بر 1.807 میلیارد دلار را به دست آورد.

گزارش های موجود در سازمان تجارت تایوان بیانگر آن است که
متوسط قیمت فروخته شده هر دستگاه دوچرخه در تایوان به بازار های بین المللی معادل
417.49 دلار بوده که نسبت به قیمت 379.69 دلاری در سال 2013 رشدی 9.88 را به خود
دیده است. البته این انتهای راه خوش نامی تایوان در صنعت دوچرخه سازی جهان نیست
چون تایوان در سال 2013 میلادی صادرات 925 میلیون دلاری در قطعات دوچرخه وتجهیزات
جانبی داشته است و رشد 18.30 درصدی را تجربه کرده است.

برخی اقتصاد دانان در باره صنعت دوچرخه سازی تایوان می گویند
تایلون با توجه به ارتقای کیفیت محصولات خود و البته درنظر گرفتن نیاز بازارهای
هدفش توانسته در یک دهه گذشته عنوان پادشاهی دوچرخه را به خود اختصاص داده است.

موضوع گزارش در سال

2012

2013

خالص تفاوت به درصد

تعداد دوچرخه های کامل صادر شده (میلیون عدد)

4.37

4.33

1.09-

درآمد حاصل از صادرات دوچرخه های کامل (میلیون دلار)

1.663

1.807

8.68

متوسط قیمت هر دستگاه دوچرخه صادراتی

379.96

417.49

9.88

میزان صادرات قطعات و تجهیزات جانبی دوچرخه

0.782

0.925

18.30

 

 

 

 

 

براساس گزارش های ارسالی از سازمان تجارت تایوان اتحادیه
اروپا همواره به عنوان اولین بازار هدف صاداراتی تولیدات دوچرخه این کشور است. این
بازار هدف طی سال 2013 میلادی 2.52 میلیون دستگاه دوچرخه که 58.19 درصد از کل
صادرات تایوان را تشکیل می دهد به خود اختصاص داده  و  این
تعداد صادرات از نظر اقتصادی ارزشی معادل 827 میلیون دلار که معادل 45.67 درصد کل
ارزش دلاری صادرات تایوان از این صنعت است را دربر گرفته است.

این در حالی است که تایوان طی سال مالی 2013 میلادی 122
هزار دستگاه دوچرخه با ارزش 77.29 میلیون دلار به کشورهای حوزه شمالی غربی اروپا و
اسکاندیناوی صادر کرده است که عمده بازار هدف این کشور به ترتیب عبارت است از
نروژ، سوئیس و ایسلند بوده است. جدول زیر ده بازار هدف برتر محصولات صادراتی
تایلوان را نشان می دهد

جایگاه صادراتی

کشور

میزان صادرات (میلیون دلار) 2013

میزان صادرات (میلیون دلار)2012

میزان تغییر صادرات

(درصد)

جمع کل صادرات

 

1807060858

1662770944

8.68

1

آمریکا

404533453

369900683

9.36

2

هلند

258616411

189282763

36.63

3

انگلستان

159272252

153530568

3.47

4

آلمان

132632439

133981877

1.01-

5

ژاپن

118448589

109109805

8.56

6

استرالیا

89838617

85970414

4.50

7

بلژیک

81439081

79832548

2.01

8

کانادا

55008723

54096115

1.69

9

اسپانیا

46735644

44072098

6.04

10

سرزمین اصلی یا چین

45288124

17550666

158.04

 

 

 

 

 


 
 
فرصت های سرمایه گذاری در
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

 

گردشگری بهترین
فرصت سرمایه گذاری

ترجمه : عماد عزتی

منبع : ماهنامه investor

از ابتدای سال 2000 میلادی کروواسی به عنوان یکی از
سریعترین اقتصادهای روبه رشد اروپای مرکزی در میان سرمایه گذاران شناخته شده است
که همین موضوع باعث افزایش تقاضای سرمایه گذاری در این بخش از دهکده جهانی بوده و
هرساله سرمایه های بیشتری از گوشه و کنار جهان به این سمت جریان پیدا می کند.

براساس گزارش ها میزان سرمایه گذاری های خارجی در کروواسی در
سال 2013 میلادی 9/10 درصد افزایش یافته است که بیشترین میزان این سرمایه گذاری ها
از قاره سبز با میزان بیشتر 2/25 درصد و حدود 5/17 درصد از آمریکای لاتین صورت گرفته
است و مابقی از استرالیا و دیگر کشورها تقاضا شده است. گزارش بانک مرکزی کروواسی در
این زمینه  می گوید دولت با اتخاذ سیاست های
کارآمد در زمینه سرمایه گذاری های خارجی توانسته طی این مدت حدود 759 میلیارد دلار
سرمایه گذاری خارجی را به کشور جذب کند.

این درحالی است که عمده سرمایه گذاران در این کشور از
ایتالیا و آلمان به این منطقه مهاجرت و اقدام به سرمایه گذاری کرده اند درحالی که
تا قبل از این تاریخ کروواسی هرگز جذابیتی برای سرمایه گذاران نداشته و به عنوان
منطقه مناسب سرمایه گذاری برای آرام گرفتن سرمایه های سرگردان نبوده است .

دولت کروواسی با درک این موضوع و البته
استقبال گسترده از سرمایه گذاران و آنهایی که برای ورود به اقتصاد روبه رونق
کروواسی اعلام آمادگی کرده اند با سرعت هرچه تمام تر اقدام به اصلاح ساختارهای
قدیمی اقتصاد و وضع قوانین به روز و متناسب با درخواست های سرمایه گذاری کرده است.

براساس گزارش ارایه شده از سوی دولت اولین و
اساسی ترین تصمیم دولت برای ایجاد شرایط حضور سرمایه های خارجی داخل مرزهای
کروواسی واگذاری بیش از 90 درصد تجارت کشور به بخش خصوصی و ایجاد بستری مناسب برای
رقابت سالم میان آنها بوده است.

مسئولین اقتصادی کروواسی حضور قدرتمند بخش
خصوصی و البته ایجاد فضای سالم رقابت در این بخش را عاملی برای توسعه اقتصاد
کروواسی می دانند و اعلام کرده اند به جای اینکه دولت وقت خود را صرف نظارت بر
امور اقتصادی برای رونق اقتصاد انرژی صرف کند باید قوانین اقتصاد ازاد را مهیا کند
تا تجارت آزاد در بخش خصوصی ایجاد شود و خود بخود رونق به ارمغان خواهد آمد.سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد کرواسی

براساس آمار ارایه شده از سوی دولت کروواسی
حدود 60 درصد از تولید ناخالص این کشور مروبط به بخش خدمات است که در این بخش صنعت گردشگری به عنوان عاملی مهم و
درآمدزا  با بالاترین آمار اشتغازایی طی یک
دهه گذشته از سوی دولت اعلام و به عنوان صنعتی حیاتی به آن توجه شده است. این
درحالی است که علی رغم این اهمیت هم اکنون به عنوان کوچکترین بخش سرمایه گذاری
خارجی از آن یاد شده است.

از سوی دیگر همانطور که مشخص شده مهمترین میزان علاقمندی به
سرمایه گذاری توسط اروپاییان صورت گرفته و ترتیب سرمایه گذاری ها در این کشور
اینگونه اعلام شده است: بانک های ایتالیایی به عنوان عمده ترین سرمایه گذاران در
نظام بانکداری خصوصی کرواسی در کنار آلمان ها و اتریشی ها که سهم کمتری از نظام
بانکی کرواسی را به خود اختصاص داده اند فعالیت می کنند . اما دیگر بخش های تجاری
کروواسی که از سوی خارجی ها مورد توجه برای سرمایه گذاری در تولید سیمان، تولید
دارو ، بخش انرژی و در نهایت ارتباطایات است.

وزارت خارجه کرواسی براساس مدارک و اسنادی که برای سرمایه
گذاری خارجی ها طی یک دهه گذشته صادر کرده است عمده افراد متقاضی از کشورهای دیگر
را به ترتیب آلمان، اتریش، هلند، ایتالیا، اسلوونی و مجارستان  اعلام کردها ست.

 اما بطور کلی
براساس اظهار نظران کارشناسان اقتصادی و البته دست اندرکاران دودوتا چهارتای
اقتصاد جهانی با توجه به رونق و ترقی جایگاه اقتصادی این کشور در اروپا و البته
دسترسی هایش به دیگر مناطق جهان از طریق هوا، آب و زمین  هنوز بخش های عمده ای برای سرمایه گذاری در
کرواسی وجود دارد که از دید سرمایه گذاران خارج مانده و به آن توجهی نشده است.

این گروه بااشاره به توسعه زیرساخت های اقتصادی معتقدند این
پتانسیل های سرمایه گذاری در کروواسی عبارتند از پروژه های زیربنایی در خطوط
راه آهن، جاده ها، برق، آب،
نفت و گاز، مخابرات، گردشگری، کشتی سازی،
مراقبت های بهداشتی، تجهیزات پزشکی، کالاهای
مصرفی، و مصالح ساختمانی مثل سیمان.

 

راه اندازی کسب و کار در
کرواسی

با توجه به سیاست های جذب سرمایه های خارجی
از سوی دولت کرواسی متخصصان سرمایه گذاری خارجی و کارشناسان معتقدند یکی از
کشورهایی که به سادگی می توان اقدام به سرمایه گذاری یا توسعه کسب و کار خود کرد
این منطقه از دنیاست چون خبری از قوانین دست و پاگیر یا کاغذبازی های معروف در
دیگر نقاط جهان نیست و دولت و البته مردم این کشور با آغوش باز حضور سرمایه گذاران
را گرامی داشته و امکانات دراختیارشان قرار می دهند. بنباراین همانگونه که یک سرمایه
گذاری اهل این کشور اقدام به ثبت شرکت و شروع کسب و کار خود می کند شما به عنوان
یک فرد خارجی نیز می توانید سرمایه گذاری کنید البته فراموش نکنید امتیازاتی برای
شما تدارک دیده شده که برای خود کروات ها موجود نیست.

 به
عنوان مثال در برخی موارد دولت برای شما تضمین هایی درنظر گرفته که می تواند مشوقی
برای ادامه راه باشد . البته این انتهای کار نیست چون درصورت انصراف از سرمایه
گذاری درا ین منطقه شما می توانید به سادگی از طریق مجاری قانونی اقدام به خارج
کردن سرمایه خود از این کشور کنید. این نکته ای است که اکثر سرمایه گذاران خارجی
در دیگر نقاط جهان نگران آن هستند چون در صورت تصمیم گیری برای خروج سرمایه ها در
برخی نقاط جهان محدودیت هایی وجود دارد که خبری از آنها در کروواسی نیست.

نظام مالیاتی  کروواسی در سرمایه گذاری خارجی

همانطور که می دانید اکثر نگرانی سرمایه گذاران
خارجی بحث نظام مالیاتی محل مورد نظرشان است چون معمولا دودوتای اقتصاد و سرمایه
گذاری خارجی در این میان یعنی اداره مالیات همیشه چهارتا نیست و باعث نگرانی و
دردسرهایی بزرگ میان سرمایه گذاران شده است.

وزارت اقتصاد کرواسی با توجه به برنامه ریزی
بلند مدت خود برای جلب نظر سرمایه های خارجی اعلام کرده هرانچه در توان دارد برای
کاهش مالیات سرمایه گذاران خارجی به کار خواهد گرفت تا آنها تشویق به سرمایه گذاری
بیشتر در این منطقه از جهان باشند .

این وزارت خانه در اطلاعیه ای که در ابتدای
سال 2013 میلادی منتشر کرده است می افزاید: 
ما سرمایه گذاری های خارجی را به سه بخش کوچک ، متوسط و بزرگ تقسیم بندی
کرده ایم که در سرمایه گذاری های بزرگ یا همان مگا سرمایه گذاری ها کاملا سیاست
های متفاوتی خواهیم داشت اما درباره دو بخش دیگر که بیشترین تقاضا ها صورت می گیرد
طبق جدول زیر در دوره های مشخصی نظام مالیاتی  با این مشوق ها عمل خواهد کرد.

 این
درحالی است که  حداقل سرمایه گذاری از سوی
این وزارتخانه 50 هزار یورو برای شرکت های کوچک و برای شرکت های متوسط 150 هزار
یورو درنظر گرفته شده است و واردات تجهیزات مورد نیاز این سرمایه گذاری ها با
عوارض گمرکی صفر درصد صورت خواهد گرفت.

مشوق‌های مالیاتی

دوره قرار داد

تعداد شغل ایجاد شده

میزان سرمایه گذاری

10 درصد

10 سال

3 تا 5 نفر برای شرکت های کوچک

کمتر از یک میلیون یورو

5 درصد

10 سال

10 نفر

1 تا سه میلیون یورو سرمایه گذاری

0 درصد

10

15

بالاتر از سه میلیون

منبع : وزارت اقتصاد کرواسی

 از
دیگر امتیازات موجود برای سرمایه گذاری در این کشور بحث نظام مالیاتی برای سرمایه
گذاری های خارجی است که دولت با راهکارهای قانونی سعی کرده برای خارجی ها کمترین
میزان مالیات را درنظر گرفته و آنها را تشویق به سرمایه گذاری کند. به عنوان مثال
در برخی مناطق برای سرمایه گذاری در گردشگری مالیات ها صفر درصد درنظر گرفته شده
است.

سرمایه گذاری در گردشگری بهترین پیشنهادما

محیط زیست بکر ، میراث فرهنگی و تاریخی متعدد
به عنوان امتیازات منحصربفرد این کشور در قاره سبز است که به توصیه کارشناسان می
توان برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری خارجی مورد استفاده قرار گیرند.

وزارت اقتصاد این کشور در یکی از برنامه های
تشویقی خود برای سرمایه گذاران اعلام کرده جاذبه هایی در گردشگری کرواسی نهفته است
که ممکن است تاکنون به گوش شما هم نرسیده باشد. در این برنامه به سواحل، جنگلها و
کوهستان کروواسی به عنوان اصلی ترین سرمایه های گردشگری اشاره شده است که سرمایه
گذاران این بخش می توانند برای استفاده از آنها امکانات مناسبی از دولت گرفته و
اقدامه به راه اندازی کسب و کار خود کنند.

در این زمینه بانک مرکزی کرواسی اعلام کرده
طی نیمه اول سال 2013 میلادی این کشور از صنعت گردشگری درآمدی معادل 2077 میلیارد
دلار داشته که 7/5 درصد نسبت به سال گذشته در همین صنعت افزایش نشان داده است
.براساس همین گزارش این حجم از درآمد  در
صنعت گردشگری درواقع 9/9 درصد از درآمد ناخالص کروواسی را به خود اختصاص داده که
براساس شواهد و آمارها طی سال های بعد رشدی معادل 6 درصد در سال را شامل می شود.

 


 
 
انواع فرش ایرانی در چه ابعادی بافته می شود؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 

 هربار که صحبت از فرش می شود ناخودآگاه به یاد همان قالی قرمز رنگی اتاق مادر بزرگمان می افتیم و به راستی فقط یک یا دو مدل از آنها را می شناسیم آنهم به دلیل اینکه ممکن است در دوران کودکی برای شست و شوی آن زمان گذاشته و آب بازی کرده ایم. اما واقعیت امر چیز دیگری است چون این هنر دستان ایرانی انواع و اقسام مختلفی دارد و در اندازه های متفاوت همواره در جهان خودنمایی می کند.

همانطور که می دانیم معمولا قالی های ایرانی از نظر جنس مواد اولیه بافت ، طرح ، اندازه و محل بافت آنها تقسیم بندی شده و قیمت گذاری می شوند اما فارغ از انواع طرح که واقعا متنوع است می توانیم فرش های موجد در کشورمان را از لحاظ جنس به این گونه ها تقسیم بندی کرد:

1.            فرش کرک: همانطور که از نام این فرشها پیداست جنس پرز این گونه فرش ها از الیاف ظریف پشمی تهیه شده وچله آنها معمولا از پنبه یا ابریشم ساخته می شود این درحالی است که معمولا رجشمارهای این نمونه از فرشهای ایران بین 40 تا 50 بافته می شود.

2.            فرش ابریشمی: این نوع فرش جزو یکی از باارزش ترین انواع فرش ایران است و همانطور که از نامش برمی آید مواد خام آن ابریشم است . برخی تولید کنندگان برای اقتصادی شدن بافته هایشان ممکن است چله آنها را از پشم نیز تهیه کنند اما اگر چله هم از جنس ابریشم باشد به این نوع بافته ها تمام ابریشم می گویند و رجشمارشان معمولا 50 تعیین می شود.

3.            فرش تمام پشم: این نوع فرش ایرانی تمام از الیاف پشمی تهیه می شود و رجشمارش معمولا کمتر از 40 درنظر گرفته می شود . فرش های تمام پشمی معمولا در میان عشایر و کوچ نشین ها بافته می شود و از رونق خوبی برخوردار است.

4.            فرش گرده ابریشم: این نوع فرشها بیشتر در مناطق نایین، اردستان و اصفهان بافته می شوند بصورتی که جنس پرزهای خطوط اطراف نقوش و طرح ها که اصطلاحا به آنها گرده می گویند از ابریشم انتخاب می شود در این نوع فرش ها بافتنده برای ایجاد جلوه بیشتر فرش معمولا از ابریشم سفید استفاده می کند.

5.            فرش صوف: در زمینه اینگونه از فرش ایرانی که جزو فرش های گرانبها و هنری ایران هستند به جای گرده صرفا از پود زیر و رو استفاده شده است و گاهی جنس پود رو از فلزات گرانبها مانند طلا و نقره استفاده می شود به همین دلیل معمولا نقش این نوع فرش به صورت برجسته خودنمایی می کند.

6.            فرش کف ابریشم : این نوع فرش ایران که به فرش بوم ابریشمی نیز معروف است فقط پرزهای زمینه اش از جنس ابریشم است و بقیه پرزها اغلب از جنس کرک انتخاب می شود جالب اینجاست که به دلیل تفاوت های میان ابریشم و کرک گل های بافته شده روی این نمونه از فرش ها همانند فرش های صوف به صورت برجسته دیده می شوند.

7.            گل ابریشمی: این نمونه از بافته های ایران برعکس  فرش های کف ابریشمی هستند به این صورت که جنس پرزهای زمینه این گونه فرش ها از جنس کرک و نقش هایش بعضا با ابریشم بافته می شود.

انواع فرش از نظر ابعاد

بطور کلی انواع فرش های ایرانی به 9 گروه از نظر اندازه تقسیم بندی می شوند که گاها هنگام تولید به اندازه ای دارای اختلاف با اندازه های کتابی و روی نقشه هستند.

1ـ قالی: به بافته هایی گفته می شود که مساحت آنها 6 متر مربع یا بیشتر باشد و معمولا در ابعاد

3×2، 5/3×5/2، 4×3، 5×5/3، 6×4، 7×5، 10×6 متر و ... بافته می شوند

2ـ کلگی: این نوع فرش که بیشتر در میان چادرنشینان و روستائیان معروف است معمولا  در ابعاد ً 3×5/1، 3×70/1، 5/3×2 متر تعیین می شود .

3ـ کناره: معمولا خانواده ها برای پوشاندن فضاهای خالی داخل اتاق از بافته های کوچکی استفاده می کردند که به آنها کناره گفته می شود این نوع بافته ها امروز بیشتر در راهروها و راه پله استفاده می شوند به همین دلیل اکثرا عرض این نوع بافته ها از 70 تا 110 سانتی متر انتخاب و طول آنها از 5/2 تا 8 متر تعین خواهد شد.

4. ذرع و نیم: ریشه لغوی این نوع فرش ها در منطقه قدیمی بافت آنها یعنی فارس بوده و از آنجا که واحد ذرع (104 سانت معادل یک ذرع) در آن جا مورد استفاده قرار می گیرفته بافته هایی در ابعاد 156  در 104 سانتی متر را ذرع و نیم می گویند. البته لازم به یادآوری است که اندازه دیگری نیز در این بافته وجود دارد که به آنها ذرع و چارک می گویند یعنی 130 سانتی متر در 80 سانتی متر است.

5ـ قالیچه: قالیچه‌ها فرشهای کوچکی هستند که عموماً در ابعاد 20/2×40/1 متر بافته می‌شوند.

5ـ پرده‌ای: اندازه فرشهای پرده ای معمولا 5/2 × 5/1 متر  هستند. این نوع فرش در مدخل اتاق یا سالنها نصب می شود.

6ـ پشتی: به فرشهایی گفته می‌شود که عرض آنها از 50 تا 80 سانتیمتر و طول آنها از 80 تا 120 سانتیمتر تعیین شده است این در حالی است که متداولترین اندازه پشتی 90×60 و یا 120×60 سانتیمتر  است. در نواحی گرگان و بجنورد به نوعی از پشتیها که پشت آنها گلیم‌بافی شده است و مانند یک کیسه دردار تهیه‌شده‌اند قارچین می‌گویند.

7ـ پادری: این نوع بافته  به اندازه پاگرد در ورودی که معمولاً 70×50 است بافته می‌شوند.

 

 

 


 
 
از رویا تا واقعیت نیم میلیارد دلار صادرات فرش
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 


نویسنده : عماد عزتی

از گذشته های دور هنر دست قالیبافان ایرانی نه تنها داخل مرزهای کشورمان بلکه هزاران کیلومتر دورتر از موطن خود به عنوان سرمایه ای هنری و اقتصادی دست به دست شده و بسیاری را به خود مشغول کرده است اما ظاهرا چند صباحی است این معادله به سور دیگر کشورها تغییر جهت داده و هنرمندان ایران از این بازار چند میلیارد دلاری سهم بسیار ناچیزی به دست آورده اند.

همه مسئولان در دولت های مختلف کشورمان هروقت صحبت از صادرات غیر نفتی می شده ابتدا به جایگاه ویژه قالی ایرانی و میزان صادرات آن طی دوره های مختلف اشاره می کردند بطوری که اسحاق جهانگیری نیز در آیین افتتاح نمایشگاه فرش دستباف تهران که چندی پیش برگزار شد صحبت از نیم میلیارد دلار صادرات فرش از ایران کرد ، رقمی که شنیدنش بسیاری از مهمانان را به وجد آورد اما از سوی دیگر تولید کنندگان و دست اندرکاران صادرات فرش را به فکری عمیق فروبرد که آیا واقعا این عدد محقق خواهد شد؟ و اگر می شود با شرایط فعلی چگونه به آن یا حتی نزدیک به آن می رسیم و رقم دقیق صادرات فرش کشورمان چیست؟

ارقام واقعی چیست؟

هرچند بسیاری از مسئولان و البته دست اندرکاران صادرات غیر نفتی کشورمان روی جایگاه صادرات قالی کشورمان حساب ویژه ای باز کرده و می کنند اما ظاهرا واقعیت امر از دیدگاه حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران کاملا متفاوت است؛ بطوری که در مردادماه سال جاری وی با اشاره به شرایط وخیم صنعت فرش دست باف کشورمان گفت: فرش دست بافت در سالهای اخیر روند مثبت و رو به بهبودی نداشته و دلایل مختلف سیاسی و اقتصادی آن را به لحاظ تولید وصادرات به حاشیه برده است.

وی با اشاره به آمار گمرک در خصوص صادرات فرش دست بافت در سال 1392، افزود: درسال گذشته رقمی به ارزش 314 میلیون دلار صادرات داشته ایم که این عدد به نسبت صادرات سالهای ماقبل رقم ناچیزی است و باید با جدیت نسبت به بهبود این روند اقدام کنیم.

کارگر با اشاره به آمار سه ماهه گمرک گفت: در این مدت 57.47 (پنجاه و هفت و چهل و هفت صدم ) میلیون دلار فرش از کشور صادر شد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شاهد رشد 22.7 (بیست و دو و هفت دهم) درصدی بودیم.

وی افزود: پیش بینی می شود با توجه به بهبود مناسبات سیاسی شاهد کم شدن بار تحریم ها و روند روبه رشد افزایش صادرات باشیم و امیدواریم تا پایان سال رقم 400 میلیون دلاری صادرات فرش را تجربه کنیم.

گره کار کجاست؟

به هر حال اگرچه به قول معروف هنر نزد ایرانیان است و بس اما نمی توان با تکیه براین مثل نسبت به واقعیت صنعت و صادرات قالی دست باف کشورمان چشم برهم گذاشت و بدون توجه به اتفاقات اطرافمان به همین روش عمل کرد درحالی که کشورهایی چون پاکستان، هند ، چین و افغانستان هم اکنون توانسته اند ؛ صادرات قالی دست باف کشورمان را تحت تاثیر تولیدات خود قرار داده و در برخی مواقع حتی هنردست قالیبافان کشورمان را مغلوب سیاست های دقیق و حساب شده بازاریابی خود کنند. سئوالی اصلی اینجاست که چطور شد که یکه تازی قالی ایرانی در بازارهای بین المللی از بازار جا ماند و دیگر کشورها به خود جرات رقابت با آن دادند؟

پاسخ این سئوال را می توان به طور خلاصه در سیاست های اشتباه دست اندرکاران فرش و البته سنتی بودن این بازار دانست حال آنکه دنیا با سرعتی غیر قابل تصور روبه تجارتی کاملا مدرن حرکت می کرد. ولی سرپرست مرکز ملی فرش ایران اصلی ترین دلیل این مشکل را سیاست های غلط دوران گذشته در این صنعت می داند و به نقش موثر تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران اشاره می کند.

این درحالی است که بسیاری از فعالان عرصه تجاری صنعت قالی کشورمان مهلک ترین ضربه به صادرات فرش ایران را بحث هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی می دانند نبود ثبات ارزی درسال های گذشته را عاملی برای از دست دادن بازارهای بین المللی برمی شمارند. اما واقعیت از دست دادن بازار بزرگی به نام آمریکا برای فرش ایران کاملا غیر قابل تصور بوده و هست موضوعی که اتفاق افتاده و نه تنها تحریم های بانکی باعث آن بوده بلکه عدم استفاده از روش های علمی بازاریابی در آن دخالت به سزایی داشته است.

محمدرضا شیروانی یکی از صادر کنندگان فرش به قاره اروپا و آمریکا می گوید: تا کنون آمریکا و اروپا یکی از عمده مقاصد صادرات فرش ایران بوده است اما بنا به دلایلی این مسیر به سمت کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس تغییر جهت داده و محدود به آن شده است که باعث پایین آمده سطح صادرات نیز بوده . این صادر کننده فرش دستباف ایرانی می گویند هرچند گاهی سود حاصل از صادرات فرش به کشورهای عربی قابل ملاحظه است اما نمی توان به این محدود کوچک دل خوش کرد چون درگذشته فرش ایران شهرت جهانی داشته و آوازه آن فراتر از محدوده خلیج فارس بوده است.

وی با اشاره به نبود نظام هماهنگ صادرات و همچنین بازاریابی صحیح در بازارهای هدف قالی کشورمان می افزاید: همانطور که همه می دانیم سیستم صادرات فرش ایران از نظام پدر و پسری تاکنون پیروی کرده است در حالی که نظام اقتصادی جهان روبه نوین شدن بوده به عنوان مثال یکی از بزرگترین مشکلات فرش ایران این بوده که تولید کنندگان ایرانی ابتدا با توجه به سلیقه و نیاز داخلی تولید می کنند و پس از آن دست به صادرات می زنند حال آنکه رقبای جدید ایران مثل چین، هند یا پاکستان ابتدا در بازارهای هدفشان بازاریابی می کنند و تولیدات خود را متناسب با سلیقه مقصد می بافند ، پس نمی توان به امید اینکه این فرش ایرانی است آن را در بازارهای جهانی معرفی کرد هرچند شهرت آن عاملی در انتخاب است ولی احترام به سلیقه بازار هدف در این تجارت حرف اول و آخر را خواهد زد.

مرجوعی بلای جان صادرات

به هر حال صادرات فرش همیشه با اما و اگرهایی همچون سنتی بودن، نبود حمایت های دولتی ، عدم بازاریابی و ناتوانی در برندسازی همراه بوده اما ظاهرا معضلی فراتر از این عوامل باعث عقب افتادگی فرش ایرانی در بازارهای خارجی شده آنهم به دلیل گمراهی و ارایه آمارهای اشتباه به مسئولان .

براساس آمار و اطلاعات ارایه شده به مسئولان امر در این زمینه یکی از مقاصد اصلی فرش ایران مشخصا کشور آمریکا بوده است حال آنکه پس از تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران هم اکنون هیچ تاجری نمی تواند فرش ایرانی را مستقیم یا غیر مستقیم به خاک آمریکا صادر کند به همین دلیل بازار سنتی فرش کشورمان از میان رفته و رقبایی تازه وارد جایگزین آن شده اند اگر از فروش فرشهای ایرانی به نام دیگر کشورها در آمریکا به دلیل دور زدن تحریم چشم پوشی کنیم ولی این پایان داستان نیست چون اطلاعات و امار ارایه شده به مسئولان کشور در زمینه صادرات فرش به گفته عبدالله بهرامی ، مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف بزرگترین مشکل صادرات فرش ایران آمار غلط و میزان بالای مرجوعی در این زمینه است.

وی در این زمینه اشاره می کند به میزان خارج شدن فرش های مختلف از مرزهای ایران برای شرکت در نمایشگاه های دیگر نقاط جهان که این اعداد و ارقام در میزان صادرات فرش ایران محسوب می شود چون براساس مقررات گمرکی برای خروج فرش باید مجوزهایی دریافت کنیم اما پس از پایان نمایشگاه به دلیل فروش نرفتن بسیاری از این فرشها دوباره به کشور بازگردانده می شوند درحالی که این آمار هیچ کجا ثبت نشده و تنها میزان صادرات در خاطره ها و آمار ارایه شده به مسئولان باقی می مانند و همین موضوع باعث گمراهی در سیاست گذاری مسئولان شده است.

این فعال درحوزه فرش دستباف کشورمان می گوید چاره کار در بازاریابی علمی و ارایه محصولات با کیفیت متناسب با نیاز و سلیقه بازار هدف در اقصی نقاط جهان است هرچند اگر به موضوع برندسازی توجه ویژه داشته باشیم خودبخود بسیاری از مشکلات برطرف می شود.


 
 
دست بافت یا ماشینی مسئله این است؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢
 
 • ·       
 • ·       فرش هایمان نیز ماشینی شده است!
 • ·       تارو پودی ماشینی که گره هایش زینت خانه یمان شده

فرش ماشینی از چه زمانی وارد زندگی ما شد و راه و رسم خرید و نگهداری آن چیست؟

نویسنده: عزتی

وقتی صحبت از فرش و قالی به میان می آید بدون درنگ صدای ضربه زدن قالیبافان به تار و پود قالی هنگام بافن در گوشمان تنین می اندازد و تصویری از لچک و ترنج قالی های کشورمان را متصور می شوم. اما دریغ از اینکه مدتی است این تصور ذهنی بنا به دلایلی رنگ و بویی دیگر به خود دیده و در اکثر منازل شهری ما دیگر خبری از قالی های دست بافت که تارو پودشان با عشق و علاقه بافندگان به یکدیگر گره خورده نیست بلکه به جای آن فرشهای ماشینی زینت بخش منزل شده اند، فرشهایی که اگرچه زیبا هستند اما از لحاظ هنری مورد توجه کارشناسان و اهل فن قرار نگرفته و صرفا به عنوان کف پوش منزل از آنها یاد می شود.

کارشناسان  صنعت فرش کشورمان جاخشک کردن فرش های ماشینی در منازل ما را ناشی از گرانی بافته دست هنرمندان ایرانی می دانند و به نوعی این تولیدات را مانعی برای رشد و توسعه صنعت فرش دست بافت ایران معرفی کرده اند هرچند عوامل دیگری در این زمینه دخیل بوده اما واقعا کم شدن روز به روز تقاضای خرید فرش های دستبافت، در زرق و برق بافته های ماشین الات صنعتی تاکنون ادامه داشته و روبه افزایش است.

در حالی که اگر از بحث تهدید جدی صنعت فرش دستباف توسط این تولیدات ماشینی بگذریم بسیاری حتی با زیر و بم خرید و نگهداری این بافته های مصنوعی هیچ آشنایی نداشته و صرفا از روی سلیقه تصمیم گیری می کنیم.

فرش ایران از چه تاریخی ماشینی شد؟

بطور کلی فرش ماشینی در کشورمان کمی بیش از 40 سال عمر دارد و در ابتدای دهه 50 شمسی بود که اولین فرش ماشینی تولید داخل در کارخانه مخمل و ابریشم کاشان تار و پودش به زندگی شهری ما گره خورد، اما دیری نپایید که تولیدات زیبا و دلفریب بلژیکی نیز وارد سرزمین هنر یعنی ایران زمین شد و روند رشد خود را میان خریداران آغاز کرد.

استقبال خریداران ایرانی از بافته های ماشین آلات خارجی در کارخانجات نساجی باعث شد تا در سال 1357 تعدادی از متخصصان صنعت نساجی و دست‎اندرکاران صنعت فرش ماشینی و همچنین پاره‎ای از کارخانه‎داران که تا آن زمان در رشته‎های دیگر نساجی فعالیت می کردند به فکر ایجاد واحدهای جدید فرش ماشینی افتاده و کارخانه‌هایی از قبیل قالی سلیمان، فرش مشهد، فرش شیراز (دناژ)، فرش مازندران، فرش باستان و ستاره کویر با ماشین‎هایی مثل وندویل ALD61  و AL1 و TEXTIMA شروع به کار کردند. 

به این ترتیب روند توسعه فرش ماشینی در ایران آغاز شد اما به گفته کارشناسان تحول اصلی در صنعت فرش ماشینی سال 1365 با 1600 واحد تولیدی رنگ و بویی دیگر به خود دید و توسعه یافت.

انواع فرش ماشینی

همانند فرش های دست بافت این نمونه از فرش ها نیز باتوجه به نوع جنس مواد اولیه ، ابعاد و طرحشان تقسیم بندی می شوند ولی به طور کلی فرش ماشینی توسط ماشین‌آلات مختلف در جنس‌های آکریلیک ، بی.سی.اف BCF یا مخلوطی از این دو تولید می شوند در حالی که الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) به تازگی یکه تاز میدان تولید اینگونه فرش ها شده اند .

به گفته کارشناسان تولید فرش های ماشینی، تولیداتی که صدرصد مواد اولیه آنها از آکریلیک باشد دارای کیفیتی بالاتری نسبت به دیگران هستند اما اکنون فرشهای ابریشم مصنوعی به دلیل مقاومت و عدم پرزدهی از سوی خریداران داخلی و خارجی مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

فرش های ماشینی براساس شانه نیز تقسیم بندی می شوند که این تقسیم بندی عبارت است از 350، 440، 500 و 700 شانه این درحالی است که تراکم فرشهای ماشینی می تواند براساس نوع ماشین بافنده از 700 تا 3500 باشد.

تراکم بیشتر ؛ بهتر

اگر قصد خرید فرش ماشینی داشته باشید بسیاری از فروشندگان به شما می گویند « این نمونه تراک بالاتری دارد» بنابراین این بدون تردید طول عمر بیشتر برای صاحبش به ارمغان می آورد. اما این سئوال در ذهن اکثر خریداران ایجاد می شود که تراکم در فرش ماشینی یعنی چه و چرا باعث بهتر شدن کیفیت فرش می شود.

بطور کلی  هر تخته فرش ماشینی دارای دو نوع تراکم (عرضی و طولی) است و تراکم عرضی فرش به تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر عرض فرش گفته و با نماد شانه مشخص می‌شود. به عنوان مثال قالی 400 شانه یعنی در هر متر عرض فرش معادل 400 ریشه (گره رنگ) بافته شده است. اما تراکم طولی فرش به  تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر طولی فرش ماشینی گفته می شود. مثلا قالی با تراکم 7۰۰ یعنی در یک متر طولی فرش معادل 7۰۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده است.

بنابراین جای تردید نیست که هرچه این اعداد گره در طول و عرض فرش بیشتر باشد فرش محکمتر و مقاوم تر خواهد بود چون تعداد گره بیشتری در طول و عرض آن زده شده است.

 

درجه‌بندی فرش‌های ماشینی

اگر از ابعاد و انواع فرش های ماشینی بگذریم حالا نوبت به درجه بندی این تولیدات رسیده در این زمینه عواملی چون کامل بودن نقشه ، عدم زدگی یا اندازه دقیق می تواند تاثیر گذار باشد اما بطور کلی فرش های ماشینی در سه درجه کیفیتی تقسیم بندی شده اند که برخی از شرایط تعیین درجه آنها عبارتند از :

 1. ماشینی درجه یک : در این نوع تولیدات معمولا نمی توانید مشکلی بیابید به عنوان مثال فرش ماشینی درجه یک تکرار سیلند ندارد، اندازه نقشه آن کامل و بدون عیب بوده و از نظر ابعاد در اندازه کاملا استانداردو حداکثر با 5± درصد خطا به دست مصرف کنند ه می رسد، هرچند زدگی و رفوع شده نیز نخواهدبود.
 2.  ماشینی درجه S1: این نوع تولیدات حداکثر تکرار سیلندر دو کارت یا سک سانتی متر را در خود جای داده اند اما دیگر امتیازاتشان دقیقا همانند فرش های درجه یک تعیین شده اند و حداکثر 10 سانتی متر رفوع دارند .
 3. ماشینی درجه S2: در این نوع بافته ها حداکثر 5 تا 10 سانتی متر تکرار سیلندر خواهیم دید و جابجایی نقشه هایش بسیار ناچیز است. این نوع بافته ها از نظر استانداردهای بافت 10± درصد خطا دارند.
 4. ماشینی درجه S3: کمترین کیفیت در بافته های ماشینی در این رده قرار دارند و در آنها بیش از 10 کارت یا 5 سانتی متر تکرار سیلندر دیده می شود هرچند بسیار از امتیازات آن قابل قبول است اما اختلاف طول در مقایسه با استانداردهای بافت تا 35± درصد است. این بافته ها حدود 15 سانتی متر رفوع شدگی دارند.

نکات ضروری برای خرید و نگهداری

اولین توصیه کارشناسان به خریداران این است که علاوه براینکه بودجه ای برای این کار مشخص کنند از فروشگاه های مجاز خرید کرده به برندهای مشهور و دارای سابقه توجه ویژه داشته باشند چون در برخی موارد تازه واردها نمی توانند خواسته های خریداران را برطرف نمایند.

این درحالی است که تمام این افراد یکصدا می گویند اگر واقعا قصد خرید فرش ماشینی را دارید ابتدا ابعاد اتاق مورد نظر را خوب اندازه گیری کنید و رنگ محصول را متناسب با فضای کلی و دکوراسیون منزل انتخاب کنید چون در غیر این صورت بدون تردید باید به زودی دوباره راهی بازار شوید. هنگام خرید از فروشنده بخواهید فرش را روی زمین پهن کند و رنگ فرش مورد نظرتان را از زوایای مختلف بررسی کنید چون معمولا رنگ فرشها در زاویه های مختلف متفاوت هستند.

حالا نوبت به نگهداری از محصولی که خریداری کرده اید رسیده فراموش نکنید قاتل فرش ماشینی رطوبت است بنابراین سعی کنید همواره این نوع فرش ها از رطوبت دور باشند و بهترین فصل برای شستن آنها تابستان است چون به دلیل گرمای هوا زود خشک می شوند.

اگر به طول عمر فرش خود علاقمند هستید به خاطر داشته باشید هر 6 ماه یکبار فرش را جابجا کنید (سرو ته) تا تمام پرزهای فرش به یک اندازه ساییده شده و در معرض فرسایش قرار گیرند. اما آخرین نکته مهم در نگهداری این نوع بافته ها این است که سعی کنید وسایل سنگین مثل میز ناهارخوری، مبل ، دکور یا اینطور وسایل را روی فرش نگذاری چون محل پایه این وسایل بدون تردید آسیب جدی به کیفیت فرش شما خواهد زد.

قیمت برخی از برندهای فرش ماشینی

برند

مدل

تراکم

شانه

ابعاد (متر)

قیمت (ریال)

درسان

مجلسی کرم

2550

700

12

13000000

درسان

مجلسی کرم

2550

700

9

9800000

درسان

مجلسی کرم

2550

700

6

6500000

درسان

کیتی (کودک)

1000

500

25/2 * 5/1

3500000

درسان

روشا

3000

1000

12

25200000

درسان

روشا

3000

1000

9

18900000

درسان

روشا

3000

1000

6

12600000

زمرد مشهد

گردویی

1400

700

12

14300000

زمرد مشهد

گردویی

1400

700

9

10600000

زمرد مشهد

گردویی

1400

700

6

7350000

زمرد مشهد

چکاوک کرم

960

320

6

25000000

زمرد مشهد

شورش

900

315

6

32000000