صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

فرصت امروز از پتانسیل بالای صادرات محصولی خوشمزه می گوید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۸
 
 • ·       تابستان خبر از گرمای بازار بستنی می دهد
 • ·       کریم باستانی بنیانگذار صنعتی میلیاردی در ایران
 • ·       ممد ریش؛ ریشه صنعتی میلیاردی در ایران

نویسنده: عماد عزتی

همه به خاطر داریم چرخ‌های دستی کوچکی‌که را معمولا سر محله‌ها در تابستان‌های گرم کودکی ما فالوده – بستنی می‌فروختند و با کمی پافشاری از سوی هر یک از ما والدین تن به خرید یکی از محصولات داخل همان چرخ دستی سفیدرنگ معروف می‌دانند چون معتقد بودند محصولات داخل این چرخ‌های دستی زیاد بهداشتی نیست اما با روی‌کار آمدن بستنی‌های کارخانه‌ای و همان آرم معروف پاک کار کمی ساده‌تر شد چون بستنی قیفی‌های نوستالژیک آن هنوز هم زیر دندان ما طعم دیگری دارند.

اما آیا تاکنون از خودتان پرسیده‌اید این محصول بسیار خوشمزه و دلچسب در گرمای تابستان چه تاریخچه‌ای دارد و چند نفر را در کشورمان به خود مشغول کرده است؟ در این زمینه وارداتی هم داریم یا صادرکننده ایم؟

برای رسیدن به پاسخ همه این پرسش‌ها همراه فرصت امروز باشید تا برایتان از اولین بستنی ممدریش تا همین بستنی‌ایتالیایی سرکوچه بگوید هرچند صنعت تولید بستنی در کشورمان دارای پتانسیلی غیر قابل توصیف برای صادرات و ارزآوری است.

 • از ممد ریش تا میلک شیک

بدون تردید همه ما با اولین تجربه طعم بستنی به عنوان یکی از مشتریان پروپاقرص این محصول بسیار خوشمزه شده‌ایم و در اولین فرصت اگر سلامتی بدن به ما اجازه دهد در سرد و گرم هوای اطرافمان به سراغ تجربه دوباره آن همراه خانواده یا دوستان خواهیم بود. درحالی که کمتر کسی از میان ما به این موضوع توجه داشته که واقعا این خوراکی خوشمزه از چه زمانی در دستان ما ایرانیان قرار گرفته و چگونه تا امروز میان همه ما به شهرت رسیده است؟

بطور کلی اگر از داستان‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگانمان که همواره از طعم خوش بستنی اکبر مشتی برایمان می‌گویند، بگذریم و کمی ساده از کنار اسناد چندین هزارساله چینی‌ها درباره دسری یخی با طعم میوه‌ها نیز عبور کنیم. براساس اسناد و مدارکی که موجود است بستنی به عنوان دسری بسیار لذت بخش و خوش خوراک در گرمای تابستان از دوران مظفرالدین شاه به صورت مکتوب و قابل استناد وارد زندگی ما ایرانیان شده هرچند مدارکی از گذشته‌های دورتر در شیراز درباره نوعی دسر یخی با شیره انگور نیز موجود است اما آنچه ما از آن به عنوان بستنی یاد می‌کنیم از همان دوران مظفرالدین شاه و ممد ریش برایمان به ارث رسیده است.  این میراث که درواقع از آشپزخانه مظفرالدین شاه به تمام ایران سرایت کرده با هنر و سلیقه اکبر مشهدی ملایری به عنوان همکار ممد ریش به شهرت کشوری رسید.

اکبر مشهدی ملایری پس از اجراج شدنش از آشپزخانه درباره با استفاده از اندوخته مالی خود اقدام به افتتاح مغازه بستنی فروشی خود در حوالی میدان راه‌آهن کنونی کرد و کم کم زمینه بین المللی شدن نامش با بستنی را فراهم کرد هرچند ابتدا کام ایرانیان با این خوراکی معروف و خوشمزه شیرین شد و پس از آن کم کم نام بستنی سنتی ایران راه را برای صادرات این محصول در آینده باز کرد.

 • انواع بستنی

شاید امروز تنوع موجود در بازار خوش رنگ و طعم بستنی آنچنان باشد که هنگام مراجعه به سوپرمارکت برای انتخاب کمی دچار دردسر شده باشیم اما اگر واقعیت امر را جستجو کنید این خوراکی خوشمزه در ابتدا همان رنگ سپید شیر و کمی افزودنی بوده که پس از آن این رنگ‌های طبیعی مثل زعفران، وانیل و دارچین بودند که تنوع انتخاب را برای خریدارانش به ارمغان آورد درحالی که امروزه رشد و توسعه تکنولوژی باعث شده تا انواع و اقسام طعم و رنگ بستنی را تجربه کرده باشیم. درحالی که بطور کلی می‌توانیم انواع بستنی را به صورت زیر دسته بندی کنیم.

 1. بستنی‌های سنتی؛ 2.بستنی میوه‌ای (ایتالیایی)؛3. میلک شیک؛ 4. بستنی یخی

این درحالی است که آمار مصرف بستنی ایرانیان در سال گذشته حکایت از گرمی بازار تولید این خوراکی خوشمزه  و خاطره انگیز در میان تمامی اقشار کشورمان دارد. براساس آمار ارایه شده از سوی رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی کشورمان سال گذشته یعنی 1393 شمسی ایران 350 هزار تن بستنی تولید کرده که از این میزان نزدیک به 40 هزار تن آن صادر شده است از این رو اگر نسبت باقی‌مانده بستنی داخل کشورمان یعنی چیزی حدود 90 درصد از حجم تولیدی کارخانجات ایران را به آمار مصرف‌کنندگان یعنی جمعیت کشور تقسیم کنیم درخواهیم یافت هر ایرانی طی سال 1393 5/3 کیلوگرم بستنی خورده است.

بستنی صادراتی کیلویی چند؟

با نگاهی گذرا بر آمار ارایه شده از میزان تولید بستنی این دسر نوستالژیک و خاطره انگیز ما ایرانیان درخواهیم یافت تقریبا کمی بیش از 10 درصد بستنی کشورمان کام خارجی‌ها را شیرین کرده است.

رضا باکری با اعلام کاهش وزنی صادرات بستنی ایران معادل یازده درصد طی سال گذشته می‌گوید: در سال 1393 ، چهل هزار و یکصد تن بستنی به ارزش 81 میلیون و 900 هزار دلار صادر شده است اما اگر به آمار سال قبل یعنی سال 1392 شمسی توجه کنیم که رقمی معادل 45 هزار و یکصد تن بوده درخواهیم یافت صادرات بستنی ایران از نظر وزنی در سال 1393 معادل یازده درصد کاهش نشان می‌دهد این درحالی است که صادرات بستنی ایرانی در سال 1392 رقمی بالغ بر 141 میلیون دلار ارز صادراتی را در رگ‌های اقتصادی ایران تزریق کرده است.

این مقام صنفی دلیل کاهش ارزش صادراتی بستنی ایران را به کشورهای بازار هدف کاهش قیمت صادراتی این ماده می‌داند و می‌افزاید: کاهش قیمت بستنی صادراتی ایران در سال 92 براساس آمار گمرک ایران 1/3 دلار بوده است که این رقم در سال گذشته به نزدیک دو دلار کاهش یافته بنابراین ارزش بستنی صادر شده از سوی تولیدکنندگان کشورمان به بازارهای هدف کاهش یافته است.

 

باکری درباره واردات این محصول به داخل مرزهای کشورمان می‌گوید:تنها محصول بازار داخلی ایران که هرگز وارداتی نداشته بستنی است چون توان تولید داخل و البته تنوع تولیدات آنچنان است که قدرت رقابت را از محصولات خارجی کاملا از بین می‌برد این درحالی است که اگر گاهی اوقات شاهد وجودبرخی محصولات خارجی در شهرهای مرزی کشورمان هستیم آنهم درحد بسیار محدود که بازارچه‌های مرزی را دربر می‌گیرد.

این مقام صنفی در این زمینه می‌افزاید: تولید کنندگان بستنی ایران صرفا برخی موارد اولیه مثل چوب بستنی و مواد افزودنی یا طعم‌دهنده را از خارج وارد می‌کنند و درباره محصول نهایی یعنی خود بستنی هرگز وارداتی درکار نیست. دلیل وارد برخی موارداولیه همانند چوب بستنی هم به دلیل نبود تجهیزات یا تکنولوژی‌های مورد نیاز تولید بوده که درصورت سرمایه‌گذاری صحیح در این زمینه نیز می‌توانیم خودکفایی کامل را متناسب با توان تولید تجربه کنیم.

 

از سوی دیگر فرهاد آزموده مدیر کارخانه بستنی لانوس در این زمینه به فرصت امروز می‌گوید: درحال حاضر تنها کشور عراق به عنوان بازار هدف تولیدات بستنی ایران است به عقیده وی دوران طلایی صادرات بستنی ایران به کشورهای بازار هدف یعنی، کویت، عربستان، قطر، بحرین، امارات متحده عربی، عراق و دوکشور اروپایی بوده که این روند بنا به دلایل مختلفی دست خوش تغییر شده است اما هنوز هم ایران در بازار عراق تعیین کننده است.

 

 

 

 

 

 

 

باکس:2

دانستنی‌های یخی درباره بستنی

 • بیشترین مشتریان پروپاقرص بستنی کودکان 2 تا 12 سال هستند هرچند افراد بالای 45 سال نیز از خوردن بستنی شیرین و خوش‌طعم لذت می‌برند .
 • اگر قصد تمام کردن یک عدد بستنی قیفی را دارید باید زحمت 50 بار لیس زدن آن را به خود بدهید. جالب است بدانیم تقریبا 13 درصد مردان و 8 درصد از زنان بعد از اتمام بستنی، ظرف بستنی خود را لیس میزنند.
 • در شهر نیوجرسی آمریکا اگر بعد از ساعت 6 بعدازظهر هوس خوردن بستنی کردید باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید.
 • بزرگترین مصرف‌کننده و بزرگترین تولید کننده بستنی دنیا ایالات متحده آمریکا این کشور در سال نزدیک به 6 میلیارد گالن بستنی تولید می‌کند. جالب است بدانیم حیوانات خانگی نیز در این کشور سهمی از بستنی دارند.
 • مردان بیشتر از زنان به بستنی به عنوان دسر علاقمند هستند.
 • ماداگاسگار تولید کننده وانیل انواع بستنی در جهان است.
 • پرطرفدارترین طعم دهنده وشیره روی بستنی شکلات است.
 • بزرگترین بستنی در دنیا 3 متر و 70 سانتی متربلندی دارد و با 4 هزار و 666 گالن بستنی در کالیفرنیا در سال 1985 تهیه شده است. این بستنی 24 هزارو910 کیلو گرم وزن دارد. همچنین بزرگ ترین کیک بستنی در چین ساخته شد که 50 متر ارتفاع و 3 متر عرض داشت. این کیک 32 هزار تکه شد.

 
 
گفت‌وگو با احمدروستا استاد دانشگاه شهیدبهشتی:
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۸
 

متاسفانه برخی از شرکت‌های مشاوره‌ برندسازی هیچ اطلاعات علمی در این زمینه ندارند

نویسنده: عماد عزتی

 

این مثل معروف در میان اکثر ایرانیانیان که می‌گوید : «مرغ همسایه غاز است» بسیار کاربردی شده و در بسیاری از موارد استفاده می‌شود بخصوص درباره خرید لوازم و تجهیزات مصرفی اما آیا تاکنون از خود سئوال کرده‌اید که چه شد که این مثل میان ما جان گرفت و مرغ ایرانی از قفس پرید؟

همانطور که اشاره شد یکی از کاربردهای این مثل معروف و خودمانی میان ما درباره خرید لوازم است، اما نه تولیدات ایرانی بلکه همان غاز همسایه که نامش برای ذهن ما ایرانیان حتی به غلط برای برخی محصولات خارجی بیانگر کیفیت و استانداردی غیر قابل دست‌یابی است. براستی چرا نام کمتر محصولی از ایران در میان انبوهی از تولیدات درخشان نشده و به قول کارشناسان «برند» نشده است؟

این درحالی است که همه صاحبان مشاغل و تجار چه آنهایی که سنتی به فعالیت خود ادامه می‌دادند و چه آنهایی که کاملا امروزی تجارت می‌کنند؛ اهمیت تولید و توسعه برند تجاری خود را مد نظر داشته و در این زمینه گام‌هایی برداشته‌اند. بازرگانان و تولید کنندگان ایرانی نیز با توجه به این مهم درباره برندسازی به تکاپو افتاده و در این زمینه به دنبال استفاده از راهکارهای مناسب و یا دریافت خدمات مشاوره‌ای در این زمینه هستند حال آنکه براساس تجارب این موضوع یعنی تولید و توسعه یک برندتجاری از گذشته تا کنون کشورمان زیاد سابقه خوبی به خود ندیده و نتوانسته در جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشورمان قرار گیرد. از این رو جام جم گفت‌وگویی با دکتر احمد روستا، استاد بازاریابی دانشگاه شهید بهشتی داشته که مطالعه آن نه فقط برای صاحبان مشاغل بلکه برای همه ما که هنوز هم به دنبال همان غاز معروف هستیم خالی از لطف نیست.

برندسازی در ایران چه جایگاهی دارد؟

بطور کلی برند یا همان شناسه (کلمه‌معادل فارسی) به عنوانیکی از عوامل ارتباطی بین هر محصول و سازمان با مخاطبانش است. این درحالی است که یکی از پدیده‌هایی که در چند سال گذشته از لحاظ ادبیات و آگاهی‌سازی در ایران مطرح شده است بحث برندسازی در موارد مختلف است. اما نباید فراموش کنیم که به معنای کاربردی و عملی در این زمینه ایران هنوز فاصله زیادی با بسیاری از کشورهای مطرح و پیشرفته در این زمینه داریم و واقعیت این کلمه در جامعه ایران کمی متفاوت از آنچه به ظاهر می‌بینیم، خودنمایی می‌کند. چون علی‌رغم استقبال گسترده از این پدیده جهانی در اقتصاد و تولید کشور در عمل هیچ چیز نداریم.

به عقیده شما این تفاوت ظاهر و باطن برندسازی در جامعه ایران حکایت از چه دارد؟

این اتفاق به این دلیل روی داده که هم صاحبان مشاغل و صنوفی که به دنبال برندسازی برای کارشان هستند آگاهی کامل در این زمینه ندارند و هم بعضی از افرادی که به دلایل گوناگون وارد این حوزه شده‌اند تا از این اشتیاق به نفع خود سوء استفاده کنند بدون اینکه از قابلیت‌ها و دانش حرفه‌ای دربرندسازی برخوردار باشند. درحالی که خودشان را به عنوان مشاور در امور برندسازی و مسایل مربوط به آن معرفی می‌کنند و اکنون در بسیاری از اصناف و مشاغل به این بهانه وارد شده‌اند. این گروه معمولا با توجه به نقصیه دانشی خودشان، غیرحرفه‌ای و دور از واقعیت برندسازی در اصناف مختلف رسوخ کرده و زمینه ساز برخی مشکلات شده‌اند.

این مشکلات چه هستند؟

پاسخ بی‌اعتمادی اکثر صاحبان مشاغل و اصناب به مقوله برندسازی است چون به دلیل اعتماد کردن به همین قشر از مشاورانی که هیچ از علوم برندسازی نمی‌دانند و از مبانی آنهم بی‌خبرند، متحمل تجربه‌ای تلخ از برندسازی شده‌اند.

این تجربه باعث شده تا امروز وقتی سخن از برندسازی برای مشاغل به میان آید هم صاحبان مشاغل مقوله برندسازی را مساوی هزینه‌ای اضافه دانسته و با نفی کردن کل موضوع از فواید غیرقابل انکار برندسازی اصولی خودشان را محروم کنند.

اهمیت این تجربه تلخ در حال حاضر اقتصاد کشورمان چیست؟

همه می‌دانیم اقتصاد ایران نیازمند حرکتی نوین و رسیدن به پویایی مناسب است و یکی از نسخه‌های عملی برای این اقتصاد در بخش‌های مختلف برندسازی است که متاسفانه با توجه به تجربه‌ای که زیاد هم برای صاحبان صنایع خوشایند نبوده مقوله برندسازی از سوی صنوف  نه تنها امروز به عنوان راهکار نیست بلکه عین زیان است.

بنابراین این اتفاق درست زمانی روی داده که همه کارشناسان به اهمیت برندسازی در اقتصاد کشورمان گواهی داده و یکی از راهکارهای موفقیت در امور تجاری را رسیدن به جایگاه مناسب برندسازی عنوان کرده‌اند، این همان اهمیت جلوگیری از تکرار تجربه تلخ است و باید برای تغییر نظر صاحبان مشاغل در این زمینه گام‌های موثری برداشت.

لطفا درباره کارهایی که باید در این زمینه صورت گیرد بیشتر توضیح دهید؟

قبل از هر کاری به عقیده بنده باید با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مقابل حضور افرادی بدون صلاحیت در برندسازی گرفته شود تا کم کم صاحبان صنایع به مزیت‌های برندسازی اعتماد کرد و آن را به کار گیرند. اما این انتهای کار نیست بلکه دولت نیز باید در این باره فعالیت‌های مناسبی ابتدا در زمینه فرهنگ‌سازی و پس از آن در زمینه حمایت‌های قانونی صورت دهد.

این درحالی است که مهم‌ترین راه برای جلب اعتماد صاحبان صنایع، ایجاد نام یا همان برندی است که هر روز بر ارزش آن افزوده شود و هیچ خدشه‌ای به خود نبیند، چون این مهم در فضای رقابتی برندها نقش مهمی دارد، زیرا مردم مراقب خرج کردن خود هستند و معمولا کالاها و محصولات از شرکت‌هایی را انتخاب می‌کنند که اعتبار بیشتری دارد. برند یک وسیله ارتباطی جهت شناساندن خود به دیگران و شناخته‌شدن توسط دیگران است، این همان چیزی است که در برندسازی حرفه‌ای و قوی باید در نظر داشت. برای ایجاد این نگاه نیز پیشنهاد می‌شود هر یک از بنگاه‌ها برای برندسازی، علاوه بر آمادگی کافی، با تکنیک‌ها، مهارت‌ها و فنون آشنا شوند تا بتوانند در این مسیر گام‌های اصولی و منطقی را بردارند.

دولت‌ها در برندسازی، چه کمکی می‌توانند کنند؟

به نظر من برند یک پدیده درونی- بیرونی است و مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده برند، نوع نگرش و باور صاحبان و مالکان یک بنگاه است اما دولت‌ها می‌توانند به عنوان حامی و تسهیل‌کننده برخی از امور نقش‌آفرین باشند، وگرنه دخالت دولت و انتظار از دولت برای برندسازی کاملا دور از واقعیت و غیرمنطقی است.

به مشاوران غیر حرفه‌ای اشاره کردید چه پیشنهادی به علاقمندان دریافت خدمات در این زمینه دارید و چگونه می‌توانند نسبت به اصالت یا توانایی مشاوران آگاهی یابند؟

با توجه به تعاریف و البته تجربه، بهترین راهکار برای شناسایی افراد و شرکت‌هایی که خود را در زمینه برندسازی به‌صنایع معرفی می‌کنند، این است که قبل از اینکه هرگونه قراردادی را با اینگونه شرکت‌ها امضاء کنند ابتدا این سئوال را در ذهن خود طرح کنند که آیا شرکتی که به عنوان مشاور برندسازی ما قرار است فعالیتی داشته باشد به عنوان برندی شناخته شده است یا خیر؟ چون پاسخ این سئوال ساده می‌تواند تضمین کننده تجربه برندسازی در آینده تجاری متقاضیان این خدمات باشد.

هرچند دریافت اطلاعات از گذشته و روند رشد شرکت مشاور مورد نظر نیز می‌تواند در این زمینه کمک مفیدی باشد تا در این صورت برندی که قصد تولید آن را دارند به نتیجه رسیده و روند رشد خود را معقول و علمی طی کند.

 این اطلاعات می‌تواند به متقاضیان خدمات برندسازی از اینگونه شرکت‌ها جایگاه برندینگ آن مشاوربرندسازی را مشخص کند. این درحالی است که  وقتی پاسخ سئوال یاد شده و تحقیقات از روند فعالیت شرکت مشاوره‌ای در زمینه برندسازی منفی باشد در واقع این برند (شرکت مشاوره‌ای) در مرحله پرسنال برند و برند شخصی خود نا موفق بوده و کمتر کسی آن را می‌شناسد. بنابراین سئوال این است که حالا که این شرکت مشاوره‌ای خود برند نشده است چگونه می‌تواند یک شرکت تجاری را به موفقیت تولید یک برند مناسب هدایت نماید؟

کمی از تفاوت‌های برند و نشان تجاری بگویید چون امروزه بسیاری از متقاضیان خدمات برندینگ خود در این تفاوت دچار اشتباه هستند؟

براساس تعاریف علمی و کارشناسی تفاوت برند و نشان تجاری همانند تفاوت زمین و آسمان است بنابراین این دو کاملا با یکدیگرمتفاوت بوده و نمی‌توان آنها را در یک ردیف قرار داد هرچند برای برندسازی به نشان تجاری نیاز داشته باشیم. چون نشان تجاری در واقع خود یکی از عوامل پدید آورنده برندتجاری است.

همانطور که می‌دانید برند به تنهایی یک پدیده کلان است و علامت تجاری یکی از عناصر برندسازی است. به این صورت که می‌گوییم علامت تجاری یانام تجاری همه مربوط به برند است و خود برند در یک تعریف ساده عبارت است از هرچیزی که به نحوی بتواند شناساندن خود به دیگران و شناخته شدن ما توسط دیگران باشد. از این رو یک عامل ارتباطی است که هم باعث تشخیص و تمیز یک موضوع و هم باعث معرفی دقیق آن می‌شود.

چرا نامی از برندهای ایرانی در عرصه جهانی دیده نمی‌شود؟

نبود برند ایرانی در میان برندهای برتر جهانی بیانگر دلایل گوناگونی است. نبود ارتباط بین تولیدکنندگان ایرانی با رقبای جهانی آنها به شکل حرفه‌ای، نداشتن محصولات رقابت‌پذیر در سطح جهانی، بی‌توجهی به پدیده‌های نوین و دانش بازاریابی علمی، نبود سرمایه‌گذاری برای ارزش‌های آینده و نبود متخصصان و کارشناسان حرفه‌ای جهت کمک کردن به بنگاه‌ها و مدیران شرکت‌ها در امر برندسازی است. از طرف دیگر وقتی به کشورهای مختلف در جهان نگاه می‌کنیم متوجه این موضوع می‌شویم که علاوه بر تلاش بنگاه‌ها به شکل انفرادی یا خصوصی، دولت‌ها نیز چارچوبی را برای مدیریت و نظارت بر فعالیت بر روند برندسازی در اختیار بخش خصوصی و بنگاه‌ها قرار داده‌اند که در ایران بیشتر جنبه سطحی و نمادین داشته است.

به نظر شما برندسازی با تبلیغات میسر خواهد شد؟

نباید فراموش کنیم برندسازی صرفا با تبلیغ صورت نخواهد گرفت بلکه این شیوه و روش کار بلند مدت است که می‌تواند برندسازی کرد متاسفانه به دلیل عدم توجه صاحبان برخی از کسب و کارها و صنوف مختلف به وعده‌های ارایه شده در تبلیغاتی که دارند یا اخلاق حرفه‌ای کسب و کار این برند هرگز حتی به مرحله برندسازی هم نرسیده است چه رسد به این که برندی ایجاد و ارایه شده باشد.

 

شما به عنوان کارشناس در این زمینه چه برندی را خوب توصیف می‌نمایید؟

به عقیده من برندی مناسب و خوب است که دارای شرایط زیر باشد

۱)      از لحاظ قانونی قابل پشتیبانی باشد.
۲)      تلفظ آن ساده و روان باشد.
۳)      به خاطر سپردن آن آسان باشد.
۴)      شناسایی و تشخیص آن کار دشواری نباشد.
۵)      توجه افراد را جلب کند.
۶)      مزایای استفاده از محصول را در خود داشته باشد.
۷)      پیام محصول و یا شرکت تولید کننده را به همراه داشته باشد.
۸)      موقعیت محصول را در میان محصولات رقیب مشخص سازد.

 

 

باکس 1

جدول ارزش برخی برندهای مطرح بین المللی در سال 2015 میلادی

           
           

رتبه

برند تجاری

ارزش تجاری

(بیلیون دلار)

رشد سالانه

(درصد)

درآمد برند

(بیلیون دلار)

هزینه تبلیغات شرکت

(بیلیون دلار)

1

Apple

3/145

17

3/182

2/1

2

Microsoft

3/69

10

3/93

3/2

3

Google

6/65

16

8/61

3

4

Coca-Cola

56

0

1/23

5/3

5

IBM

8/49

4

8/92

3/1

6

McDonald's

5/39

-1

8/87

 میلیون 808

7

Samsung

9/37

8

8/187

8/3

8

Toyota

8/37

21

1/171

8/3

9

General Electric

5/37

1

1/129

-

10

Facebook

5/36

54

1/12

 میلیون 135

11

Disney

6/34

26

4/26

8/2

12

AT&T

1/29

17

4/132

3/3

13

Amazon.com

1/28

32

5/87

3/3

14

Louis Vuitton

1/28

-6

1/10

6/4

15

Cisco

6/27

-2

1/48

 میلیون196

16

BMW

5/27

-5

5/83

-

17

Oracle

8/26

4

8/38

 میلیون79

18

NIKE

3/26

19

3/28

3

19

Intel

8/25

-8

9/55

8/1

20

Wal-Mart

7/24

6

313

4/2

FORBESمنبع :

 

 


 
 
بررسی بازار ساعت در ایران و راه و رسم اقتصادی خریدنش
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۸
 

بررسی بازار ساعت در ایران و راه و رسم اقتصادی خریدنش

اندرخم تیک‌تاکی مطمئن در مکاره زمان؟

نویسنده: عماد عزتی

ساعت به عنوان یکی از لوازم شخصی از همان ابتدای حضورش در زندگی ما به عنوان نشانه‌ای از موقعیت اجتماعی و وضعیت اقتصادی افراد بوده است بطوری که امروز در صنعت مد یا همان فشن خودمانی ساعت جزئی تکمیل کننده در آراستگی پوشش افراد شده است. از این رو اگرچه با دیدن نام ساعت ناخودآگاه ذهن همه ما به یاد یکی دو برند خاص و نوستالژیک دوران کودکی‌مان سوغ داده می‌شود اما امروز به دلیل استقبال گسترده و مصرف روزانه ساعت از سوی مصرف‌کنندگان ، تولید کنندگان بسیاری در این زمینه پا به عرصه وجود گذاشته و سهم قابل توجهی از بازار را درکنار قدیمی‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

شاید بارها و بارها این ضرب‌المثل را شنیده‌ یا بکار برده‌اید که «فلان چیز مثل ساعت کارمی‌کنه» اما به اهمیت آن درهنگام خرید ساعت توجه نداشته‌اید چون درگیر خرید همان «فلان چیز» بوده‌اید درحالی که این ضرب‌المثل حکایت از اهمیت کارکردن بدون عیب و نقص ساعت در زندگی ما داشته و دارد بنابراین فراموش نکنید خرید خود ساعت از آن جنسی که ضرب‌المثل را برایش استفاده‌کرده‌اید مهم‌تر است چون باید همواره دقیق و سلامت کار کند. پس اگرچه ظاهر و زیبایی ساعت به عنوان یکی از ارکان تکمیل کننده زیبایی و آراستگی ما شناخته شده اما نباید زیاد به آن توجه کرد چون آنچه مهم است کارکردنش مثل ساعت است.

 به همین دلیل این هفته جام جم سری به خیابان جمهوری محدوده کارگرجنوبی تا تقاطع ولیعصر و پاساژی معروف حوالی بلوار ارتش به عنوان قلب تپنده بازار ساعت پایتخت زده تا برای آنهایی که به دنبال خرید ساعتی زیبا اما اقتصادی هستند از راز و رمزهای یک انتخاب مطمئن بگوید هرچند نمی‌توان از فروشگاه‌های معتبر سطح شهر نیز غافل شد.

انواع ساعت

شاید در ابتدای ورود این ماشین زمان به زندگی بشر صرفا همان صفحه‌های گرد زنجیرداری که به‌لباس متصل می‌شد تعیین کننده زمان زندگی ما بود اما با توجه به پیشرفت صنعت ساخت ساعت و البته نیازهای مد و زیبایی ما این تولیدات نیز تنوع بیشتری به خود دید. بطوری که اگر قصد تفکیک انواع تولیدات ساعت مچی را دربازار داشته باشیم درخواهیم یافت در سه بخش عمده ساعت تولید شده است یعنی مردانه؛ زنانه و بچه‌گانه که هر یک از این بخش‌ها خود زیرمجموعه‌های متفاوتی را دربرگرفته و دراختیار متقاضیان قرار داده‌اند اما مهمترین موضوع در بازار مکاره زمان این است که در این میان به دنبال چه هستیم ودربین انواع و اقسام ساعت به کدام یک بیشتر از دیگران احتیاج داریم. هرچند در بخش تولیدات بزرگسالان دوباره به دو گروه اسپرت و کلاسیک بر‌می‌خوریم چون قرار است در مراسم مختلف از ساعت به عنوان تکملی کننده آراستگی ظاهرمان استفاده کنیم نه فقط برای تعیین زمان.

اما یکی از سئوال‌های مهم در ذهن اکثر خریداران ماشین زمان این است که ساعت‌های عقربه‌ای بهتر و زیباتر هستند یا ساعت‌های دیجیتال؟ سئوالی که برای پاسخ دادن به آن باید کمی به عقب بازگردیم تا دریابیم واقعا از این ماشین زمان چه انتظاری داریم و برایش چه نقشه‌ای کشیده‌ایم؟ بطور کلی داشتن عقربه و صفحه‌ای گرد به عنوان یکی از مشخصه‌های کهن در صنعت ساخت ساعت بوده که امروزه اشکال مختلفی از آن نیز در اختیار ماست اما از زمانی که صفر و یک‌های دیجیتال پا به عرصه زندگی بشر گذاشت این عقربه‌‌های و ثانیه‌شمارهای ساعت بودند که کم کم جایشان را به خطوطی روی صفحه‌ای خاکستری رنگ دادند تا دوباره به ما گوش‌زد کننده اگرچه وارد عصر تازه‌ای از زندگی شده‌ایم اما این ثانیه‌ها به هرشکل که باشند درحال گذر هستند. ثانیه‌هایی که می‌توان دیجیتال بودنشان را در بخش ساعت‌های اسپرت و کاربردهای روزانه مدنظر داشت و عقربه‌های طلایی رنگ زیبا را برای مراسمی رسمی یا حتی پوششی کاملا طبق مد روز.

از این رو خوب با خودتان خلوت کنید و درباره مورد کاربرد ساعتی که قصد خرید آن را دارید تصمیم گیری کنید و تقریبا فراموش کنید که این ساعت فقط قرار است برای شما زمان را تعیین کند بلکه همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم وقتی آن را روی مچ دست خودتان بستید دقیقا زیبایی و آراستگی خودتان را تکمیل کرده‌اید. چون ساعت‌های متفاوت نه تنها زیبایی و آراستگی را برای شما به ارمغان خواهند آورد بلکه امکانات متفاوتی را نیز دراختیارتان قرار خواهند داد؛ امکاناتی که ظاهرا صرفا جهت افزایش قیمت ساعت بوده اما هریک در زمانی مشخص برای کاربر آن ساعت بسیار مهم و تعیین کننده است، مثل تقویم، زمان سنج، ثانیه شمار ، فشار سنج یا حتی ارتفاع سنج. بنابراین قبل از اینکه برای خرید اقدام کنید این تقسیم بندی را خوب مدنظر داشته باشید. هرچند باید کاربرد آن را نیز مد نظر داشته باشید تا با تکیه براین اطلاعات بتوانید در گروه مناسب خواسته خود به دنبال زیباترین باشید.

محدوده مورد نظر

همانطور که اشاره شد از زمانی که ساعت به عنوان یک از اجزای تشکیل دهنده در آراستگی سر و وضع ما تبدیل شد یکی یکی سرو کله تولید کنندگان متفاوتی نیز در دنیای تیک‌تاکی پیدا شد که همین موضوع نه فقط از روی کیفیت بلکه از روی شهرت باعث ایجاد قیمت‌های متفاوتی در بازا مکاره بود. بنابراین اگر امروز در بازار‌های  یادشده به دنبال ساعت هستیم بدون تردید از چند ده هزار تومان تا چند صد میلیون تومان می‌توانیم ماشین زمان بخریم. از این رو جای تردید نیست که باید قبل از خروج از منزل برای خرید ساعت ابتدا محدوده‌ای از توان مالی خود داشته باشیم تا با استفاده از این نقشه راه که معمولا جزو اصلی‌ترین دغدغه‌های ماست به سرمنزل مقصود رسیده و انتخابی مطمئن داشته باشیم.

فراموش نکنیم در این بین تقسیم بندی کمی مشکل است چون تفاوت قیمت محصولات موجود بازار اینبار نه به محل قرار گرفتن فروشگاه بلکه به قدمت و شهرت سازنده یا طراح آن مدل خاص دارد که باید مدنظر داشته باشیم به همین دلیل باید با توجه به همان نیازهای اولیه که برایشان قرار است یک ساعت خوب تهیه کنیم محدوده‌ای درنظر بگیریم چون براستی برای تعیین قیمت ساعت نمی‌توان انتهایی درنظر داشت.

گشتم نبود؛ نگرد نیست

با توجه به میزان واردات کالاهای متفاوت در بازارهای گوناگون ساعت نیز دارای انواع خارجی و داخلی است هرچند میزان تولید ساعت مچی درکشورمان نسبت به تولیدات وارداتی در تولیدات معمول که عمدتا از کشور چین صورت می‌گیرد واقعا در حد صفر است و نمی‌توان برای آنها زیاد جایگاهی درنظر گرفت اما با توجه به روال گذشته نباید فراموش کرد که همواره تولیدات خارجی در برندهای متفاوت هستند که تعیین کننده ارزش زمان در میان مشتریان ایرانی خود بوده‌اند پس اینبار جای تردید نیست که باید در میان تولیدات غیر وطنی به دنبال مدل و نمونه مورد نیازمان باشیم و نباید برای یافتن ساعت مچی ایرانی زیاد زمان از دست بدهیم چون به قول معروف می‌گوید « گشتم نبود؛ نگرد نیست».

خوب پرس و جو کنید

اگر کمی به دنیای ساعت و عقربه‌هایش توجه داشته باشیم درخواهیم یافت امروزه به دلیل استقبال برخی افراد از ساعت‌های فیک (غیر اورجینال) تجارتی غیر قابل تصور در این زمینه به راه افتاده و میلیون‌ها دلار در میان خریداران ساعت‌های ظاهرا اصل و فروشندگان آنها رد و بدل می‌شود. بنابراین با درنظر گرفتن این موضوع و البته کیفیت محصولات اصلی یافتن محصولی مطمئن و قابل قبول برای آنهایی که برای کیفیت هزینه‌می‌کنند و به دنبال اصالت ساعت موردنظرشان هستند بسیار سخت شده و یکی از معضلات همیشگی برایشان تقلبی بودن یا اصطلاحا «فیک» بودن ساعت مورد نظرشان است.

برای رسیدن به این مقصود راهکارهای بسیاری مقابل ماست و فقط باید کمی حوصله کنیم چون با استفاده از چند راهکار ساده می‌توانیم به مقصود یعنی خریدی مطمئن و یک برند اصل لذت ببریم. برای اینکار باید روی اطلاعات دنیای مجازی حساب ویژ‌ه‌ای باز کنیم چون صفر و یک‌هایش دربهترین شرایط می‌توانند تعیین کننده اصالت یک محصول باشند. 

همانطور که می‌دانید اکثر برندهای معتبر و معروف جهان دارای وب سایتی مشخص و واحد در دنیای مجازی هستند که علاوه بر معرفی محصولات جدید خود اطلاعات بسیار کاربردی مناسبی از تولیداتشان را نیز برای مخاطبان ارایه می‌کنند. همین موضوع قوت قلبی برای آنهاست که نگران خریدی نامطئن بودند. این گروه می‌توانند برای تعیین اصالت محصول موردنظرشان در میان صفرو یک‌های مجازی کمی جستجو کنند و برای رسیدن به نتیجه‌ای مناسب و یافتن واقعیت کافی است مدل یا سریال بدنه ساعت را در محل جست‌وجوی وب سایت شرکت تولید کننده تایپ کنید تا با دیدن نتیجه بتوانید اصالت محصول مورد نظرتان را مورد بررسی قرار دهند.

اما فراموش نکنید گاهی اوقات این نشانه‌های دیجیتالی نمی‌تواند کمک حال خریداران باشد چون در برخی برندهای معتبر و معروف که معمولا ارزان قیمت هم نیستند تقلب راهی برای سوء استفاده است پس برخی نشانه‌های فیزیکی نیز می‌تواند واقعیت امر را برای شما کاملا مشخص کند.

بطور کلی فروشندگان حرفه‌ای ساعت معتقدند : تشخیص ساعت اصل از غیر اصل کار زیاد پیچیده‌ای نیست چون به قول معروف خود جنس با شما حرف خواهد زد از این رو می‌توان به وزن، شکل ظاهری، بسته‌بندی، مدت زمان گارانتی و یا حتی نوشته‌های روی ساعت اشاره کنیم که همه و همه گویا اصالت کار هستند.

گارانتی مهترین نکته‌

ساعت به عنوان وسیله‌ای که همواره در معرض آسیب دیدگی است بایددارای امکانات مناسبی مثل گارانتی یا خدمات پس از فروش باشد از این و به هنگام خرید باید به این نکته توجه ویژه‌داشته باشیم. درحالی که اکثر برندهای معتبر جهان دارای حداقل 2 سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش هستند. بنابراین قبل از اینکه دست به جیب شوید و صورتحساب را بپردازید خوب به شرایط گارانتی و معتبر بودن آن یا تعداد شعب خدمات پس از فروش ساعت مورد نظرتان تحقیق کنید تا با خیال راحت از نگاه کردن به زمان‌سنج روی صفحه آن لذت ببرید و درصورت ایجاد اشکال بدون نگرانی برای تعمیر آن اقدام کنید.

کیلویی چند؟

اگر سری به بازار تهران زده باشید گاهی اوقات با میزهایی که انبوهی از ساعت روی آنها برای فروش ریخته شده مواجه شده‌اید که به شوخی یا براساس فرهنگ بازار به آنها ساعت کیلویی می‌گویند . این واژه در واقع حکایت از کیفیت بسیار متوسط این تولیدات و قیمت بسیار پایین آنهاست اما یک معنی کاملا مهم را در خود پنهان کرده و معمولا خریداران به آن هیچ توجهی ندارند.

به عقیده کارشناسان و فروشندگان با سابقه در بازار زمان یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب ساعت بحث وزن ساعت است چون در بلند مدت وزن غیر متعارف این ساعت هرچند زیبا برای صاحبش دردسر ساز خواهد شد و او را وادار به تغییر مدل ساعت می‌کند بنابراین بهترین گزینه این است که نه تنها از اینگونه ساعت‌ها خرید نکنیم بلکه در زمان خرید ساعات‌های متعارف خوب به بحث وزن آن نیز توجه داشته باشیم چون وزن‌های نامتعارف واقعا در بلند مدت دردسرساز خواهند بود.

 

 

 

 

 

باکس‌ها

1

این قاب شیشه‌ای ضد ضربه است؟

نویسنده: عماد عزتی

یکی از مشکلات اصلی هنگام انتخاب ساعت مناسب این است که آیا شیشه این ساعت نشکن یا ضد خش است یا خیر؟ نکته‌ای که می‌تواند تعیین کننده فاصله قیمت چندهزار تومانی در انواع برندهای ساعت بوده اما طول عمر مفیدی برایمان به ارمغان آورد. بطور کلی اکثرما تجربه شکستن شیشه ساعت یا خش افتادن روی آن را داشته‌ایم و هرگز علاقمند نیستیم امروز نیز دوباره آن را تجربه کنیم از این رو هنگام خرید ساعت جدید با حساسیتی ویژه نسبت به ضد ضربه بودن آن توجه می‌کنیم. درحالی که واقعا از مشخصه شیشه ساعت‌ها زیاد نمی‌دانیم.

ایمان رضوانی یکی از فروشندگان باسابقه در این زمینه به خبرنگار جام جم می‌گوید: بسیاری از این تصور را دارند که هرچه ساعت گرانتر باشد بدون تردید کیفیت بالاتری دارد درحالی که این واقعیت را باید بپذیریم که این موضوع تنها چند درصد صحیح است چون دربرخی موارد ساعت مورد نظر شما کاملا ناشناخته است و صرفا به دلیل طرح‌خاص یا دیگر موارد به قیمت بالا فروخته می‌شود حال آنکه کیفیت مناسبی ممکن است نداشته باشد. هرچند درمورد برندهای معتبر نباید این فرضیه را مورد نظر قرار دهیم چون نام آن برندها خود بیانگر کیفیت مواد و ساخت آنهاست.

رضوانی درباره انواع شیشه ساعت می‌افزاید: بطور کلی همانطور که قبلا نیز اشاره شد محدوده قیمتی و البته برند ساعت بیانگر استفاده از نوعی شیشه یا دیگر مصنوعات اینچنینی در ساعت مورد نظر است درحالی که 6 نوع پوشش شیشه‌ای برای صفحه ساعت‌های موجود بازار وجود دارد که عبارتند از شیشه معمولی، مینرال، هارد مینرال، سافایر، اسکرچ سافایر و کریستال یاقوت کبود است.

این فعال صنفی درباره این نوع شیشه‌ها می‌افزاید: هر یک از این نوع پوشش‌ها دارای طول عمر و قیمتی متفاوت هستند که درانواع تولیدات از آنها استفاده می‌شود. به عنوان مثال شیشه‌ معمولی که معمولا در ساعت‌های درجه سه مورد استفاده هستند در شرایط نگهداری مناسب معمولا بین 5 تا 10 سال شفافیت خود را حفظ می‌کند و پس از آن کم کم از بین می‌رود اما درباره مینرال‌ها به عنوان شیشه ساعت‌های درجه 2 ، با استفاده از فنا‌وری‌های مختلف این مدت زمان را مقاوم‌تر درنظر می‌گیرند چون دربرابر ضربه‌های معمول و ساییدگی مقاوم‌تر شده‌اند.

وی درباره شیشه‌های ضد خش به سافایرها اشاره می‌کند و می‌گوید: این نوع پوشش شیشه‌ای که در ساعت‌های درجه یک معمول با قیمتی حدود 500 هزار تومان به بالا استفاده می‌شود درواقع ضد خش و ضد ضربه هستند اما واقعا به این نوع شیشه ضد خش و ضد ضربه نمی‌توان گفت چون هنگام ضربه شدید توان مقاومت ندارد اما در شرایط معمول هیچ مشکلی برای آنها نیست به همین دلیل اگر واقع به دنبال شیشه‌ای بدون عیب و نقص هستیم باید به دنبال یاقوت کبود در انواع مختلف باشیم که در ساعت‌های بسیار گرانقیمت و کلاس A مثل رولکس از آنها استفاده می‌شود هرچند نمی‌توان از آنها انتظار غیر معمول داشته باشیم اما در شرایط سخت این نوع شیشه‌ها دربرابر ضربه و ساییدگی یا گاها بازتاب نور بسیار مقاوم هستند.

2

زمان دست دوم هم فروخته می‌شود!

شاید تاکنون تصور اینکه ساعت دست دوم خرید و فروش می‌شود را نداشته باشید یا درنهایت صرفا به فروشندگان خیابانی که معمولا کالاهای غیر مجاز می‌فروشند فکر کرده باشید درحالی که بازار ساعت‌های دست دوم بسیار داغ‌تر از آن است که حتی تصورشان را نیز داشته باشید.

بله درست خواندید ساعت‌های دست دوم و رونق بازارشان، اگر به دنبال ساعت هستید و قصد خرید ساعت کلاسیک و زیبا اما با قیمتی مناسب دارید بد نیست کمی هم به فکر این بازار باشید چون دست دوم برخی از ساعت‌های معتبر و بسیار مشهور در این بازار مکاره به یک سوم قیمت خرید و فروش می‌شوند.

اگر از دنیای مجازی با تمام صفر و یک‌هایش بگذریم که معمولا محلی برای مبادله کالاهای دست دوم شده و زیاد نمی‌توان به آنها اعتماد کرد؛ یکی از فروشگاه‌های بسیار معروف در شمال تهران امروز پاتوق فروش ساعت‌های دست دوم از برندهای معتبر جهان مثل رولکس، تگ هویر، کاندینو یا دیگر برندهای مطرح است.

فروشنده این فروشگاه بسیار معروف ساعت‌های دست دوم در مرکز خریدی بسیار مدرن واقع در یکی از خیابان‌های شمال تهران که نخواست نامش در این گزارش فاش شود به جام جم می‌گوید: ابتدا خرید و فروش ساعت‌های معتبر جهان به عنوان کاری همانند کلکسیون داری یا آنتیک فروشی بود اما مدتی است این موضوع کمی مدرن‌تر شده و زیاد رنگ و بوی قدیمی بودن به خود ندیده بلکه خریدهای ارزان از برندهای معتبر رونق گرفته است.

این فروشنده با سابقه در دنیای ثانیه‌ها درباره راهکارهای خرید اینگونه ساعت‌ها می‌افزاید:  خریداران اینگونه کالاهای دست دوم که معمولا ارزان‌قیمت هم نیستند نباید بدون فاکتور خرید کنند و برای اینکه مطمئن از خرید خود باشد ضمن در نظر گرفتن شرایط اصالت جنس یعنی مشخصه‌هایی مثل چک کردن سریال ساخت و همچنین المان‌های دیگر باید نسبت به اصالت خرید خود نیز یقین داشته باشند تا در آینده دچار مشکل نباشند.

وی می‌گوید: همانطور که می‌دانیم ساعت‌های مطرح و گرانقیمت موجود در بازار ساعت که معمولا محصول کارخانه‌های بسیار معتبری در این دنیا هستند همواره برای محصولات خود شناسنامه یا مشخصه‌های خاصی تدارک دیده‌اند که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز خریداران مثلا نوع آلیاژ بدنه، نوع موتور، جنس شیشه، مدت گارانتی ، شرایط گارانتی و بطور کلی تمام اطلاعاتی که نشانه‌دهنده اصالت تولید است؛ قید شده ، بنابراین اگر کسی قصد خرید این نوع محصولات را به صورت دست دوم دارد اولین کار این است که فاکتور اولیه و جعبه و شناسنامه ساعت را از فروشنده طلب کند و اگر معامله انجام شد فاکتور جدیدی از فروشنده با نشانی کامل و مهر بخواهد.

این فعال بازار ساعت‌های دست دوم درپایان به خریداران اینگونه ساعت‌ها توصیه می‌کند هرگز از دنیای مجازی ساعت دست دوم خرید نکنند چون نه تنها امکان تقلب بسیار بالاست بلکه ممکن است جنس معامله شده سرقتی بوده و برایشان مشکل ساز شود.

 

باکس 3

بهداشت را در میان عقربه‌ها جست و جو کنید

ممکن است با دیدن این تیتر کمی به فکر فرو رفته باشید و به دنبال پاسخی مناسب در این زمینه باشید چون تصور عموم مردم براین است که ساعت چه ربطی به بهداشت انسان دارد؟ سئوالی که پاسخ آن در همان محل قرار گرفتن ساعت روی مچ دست شماست.

حمیدرضا ممقانی یکی از فروشندگان ساعت در خیابان جمهوری تهران در این زمینه ضمن اشاره به ورود برخی محصولات غیر استاندارد به کشورمان به جام جم می‌گوید: همانطور که می‌دانیم روند ورود ساعت بخصوص در حجم کنونی به طول کلی قانونی نیست و در شرایط قانونی هم نکات بهداشتی در این زمینه زیاد مورد توجه مقامات مسئول نیست  این درحالی است که ساعت با توجه به مدت زمان زیادی که با پوست دست تماس داشته و در معرض برخی آلاینده‌های بدن مثل تعریق است می‌تواند برای بهداشت افراد در صورت رعایت نکردن برخی نکات بهداشتی بسیار خطرناک باشد.

این فعال صنفی در ادامه به تجربه سیاه شدن پوست دست برخی افراد هنگام استفاده از ساعت‌های فلزی بخصوص در فصل تابستان اشاره می‌کند و می‌افزاید: این پدیده به دلیل استفاده نشدن آلیاژ مناسب در فلز بند این ساعت‌های غیر استاندارد است که در مقابل ترشحات عرق پوست ناپایدار هستند و باعث بروز واکنش‌شیمیایی و در نهایت ناراحتی‌های پوستی خواهند شد. بنابراین به عقیده وی بهترین گزینه این است که از خرید ساعت‌های نامعتبر با نام‌های تجاری غیر معقول و یا خرید از دست‌فروشان جدا خودداری کنیم و صرفا در میان برندهای معتبر و مشخصی که برای مدت طولانی در بازار کشورمان حضور دارند استفاده کنیم.

وی در پایان به اهمیت توجه به کیفیت بهداشتی محصولات ساعت برای کودکان به جام جم می‌گوید: نکته‌ای که بسیاری از والدین در این زمینه رعایت نمی‌کنند مربوط به بهداشت کودکان است چون در بسیاری از تولیدات ساعت‌های مخصوص کودکان با استفاده از پلاستیک و مواد شیمیایی تولید می‌شوند درحالی که اگر این مواد دارای بالاترین استانداردهای بهداشتی نباشند می‌توانند خطرات جبران‌ناپذیری در این زمینه به وجودآورد چون علاوه بر ارتباط مستقیم با پوست دست کودکان که می‌تواند زمینه جذب برخی مواد به داخل بدن آنها باشد برخی کودکان عادت دارند برخی لوازم را داخل دهان خود برده و با آنها بازی کنند عادتی که می‌تواند خطر این ساعت‌های غیر استاندارد را برای سلامت آنها دوچندان کند.


 
 
فوربس زوایای پنهان برند را بررسی کرده است
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۸
 

فوربس زوایای پنهان برند را بررسی کرده است

5 مفهوم برند در پس معنی این کلمه

منبع: نشریه FORBES

مترجم: عماد عزتی

مفهوم برند موضوع گیج کننده است که بسیاری از بازاریابان و صاحبان مشاغل علی‌رغم استفاده مکرر و حتی هزینه کردن برای به دست آوردنش واقعا نمی‌دانند مفهوم دقیق و علمی آن چیست؟ هرچند این سئوال بسیار ساده به نظر می‌رسد و هرکس می‌تواند با توجه به اطلاعاتش درباره پاسخ آن اظهار نظر کند اما اگر در این زمینه به عنوان یک تاجر یا صاحب کالا اشتباه کرده باشید واقعا نباید برای تجارت و کسب و کارتان آینده‌ای را متصور باشید چون حتی با موفقیت‌های فعلی در آینده اما و اگرهای فراوانی را تجربه خواهید کرد.

 از این رو برای رسیدن به پاسخی علمی و دقیق در مورد این برند خودمانی بد نیست بدانیم تعریف علمی برند (Brand) یا نشان تجاری، یک نام، اصطلاح، علامت، سمبل یا طرح و یا ترکیبی از آنهاکه قصد آن مشخص کردن کالاو خدمات یک فروشنده و یا گروهی از فروشنده ها و نیز تفاوت گذاری بین آنها میان سایر رقباست. اما این پایان کار نیست چون برای درک کامل مفهوم برند ابتدا باید 5 خصوصیت برند را بدانیم و در نهایت به ترجمه دقیق و علمی آن دست یابیم.

 

 1. وعده‌ای که برند برای مخاطبانش به ارمغان می‌آورد.

همه می‌دانیم هنگام برخورد با یک برند مشهور در واقع خاطره‌ای از یک وعده یا قول ارایه دهنده‌ آن را به خاطر خواهیم آورد پس در هسته اصلی یک نام تجاری یک وعده به مصرف کنندگان است که ناخودآگاه خریداران برند را زیر چترحمایتی خود قرار می‌دهد . درحالی که نباید فراموش کنیم این وعده یا قول ارایه دهنده برند فقط یک سری از خدمات و اطلاعات ملموس نیست . به عنوان مثال اگر شما به برند نایک به عنوان محبوب‌ترین برند ورزشی خود علاقمند هستید با دیدن این برند بدون تردید تحرک، قدرت، سلامت، سرگرمی، کیفیت، خدمات را به خاطر خواهید آورد چون در اولین برخورد ارایه دهنده این برند تمام این موارد را به شما وعده داده و درپی آن به تک تک این وعده‌ها عمل کرده و وفادار بوده است.

 1. تجارتی که درپس برندسازی

برخلاف تصور بسیاری از افراد برندسازی اگرچه شروعی از محل کسب و کار افراد دارد اما نهایتا این خریداران محصول یا خدمات هستند که برند را خلق می‌کنند چون اگر استقبال و وفاداری به خدمات ارایه شده از سوی خریدارانش وجود نداشته باشد هرگز برندی مشهور نخواهد شد. از این رو جای تردید نیست در پس پرده برند تجارتی بسیار بزرگ قرار دارد. از این رو این مهم نیست که چه وعده‌ای داده شده و چطور روند رشد طی شده است بلکه آنچه مهم است تصورات و وعده‌هایی است خریداران با دیدن آن برند به خاطر خواهند داشت.

به عنوان مثال درباره صابون داو بانوان چه وعده‌ای به خاطر خواهند داشت؟ بدون تردید نرمی و لطافت پوستشان را بنابراین این مهم نیست که قبلا مسئولان شرکت چه وعده‌ای داده‌اند اما آنچه مهم است وعده‌ای است که در ذهن مخاطبان به خاطر نتایج مثبت استفاده از آن برای این برند متصور شده‌اند.

 1. انتظاری که از برند داریم

همانطور که اشاره شد متقاضیان برند یا خریدارانش بدون اینکه توجه به حاشیه‌ها داشته باشند هنگام هزینه کردن برای بدست آوردن یک برند مورد تاییدشان در ذهنشان وعده‌هایی را به خاطر خواهند آورد اما بخشی از این وعده‌ها کمی فراتر از وعده است چون به عنوان انتظارات متقاضایان تبدیل شده است و خریداران با پرداخت هزینه‌هایی که معمولا برای تهیه آن سخت تلاش کرده‌اند، انتظارات مشخص و بالایی دارند. انتظاراتی همچون دوام، استحکام، راحتی و ... که اگر از سوی خالق برند نادیده گرفته شود درواقع لکه سیاهی بر بخت سفید آن برند است.

به عنوان مثال هنگامی که فردی چند صد هزار دلار برای خرید یک اتومبیل با برند رولز رویس هزینه می‌کند در واقع انتظار رانندگی لوکس و امکاناتی خاص از آن دارد که برایش هزینه کرده است.

 1. شخصیتی در قالب یک برند

به عقیده کارشناسان به جای اینکه بپرسیم نام برند محبوب‌شما چیست شاید بهتر باشد بپرسیم شخصیت برند محبوب شما چگونه است؟ چون در واقع هر یک از برندهای موجود تجاری در اقتصاد بین المللی دارای شخصیتی واحد و منحصر به فرد خود هستند که مصرف کنندگان و علاقمندان آن به این وسیله معرفی خواهند شد.به عنوان مثال هنگامی که یک وسیله الکترونیکی با برند اپل را در دستان کسی می‌بینیم جای تردید نیست ابتدا فکر می‌کنید دارنده این برند جزو افرادی است که علاقه یا اطلاعات بسیاری درباره دنیای دیجیتال و تجهیزاتش دارد. یا درباره برند رولکس معمولا قشر خاصی از جامعه و تجار را خواهیم شناخت.

 1. همه چیز برای یک هدف

همانطور که در تعریف کلی درباره کلمه برند اشاره شد مفهوم کلمه برند درواقع مجموعه‌ای از عوامل است که قصد انتقال یک پیام را دارد بنابراین جای تردید نیست که برای رسیدن به این هدف همه چیز باید در خدمت یک چیز باشد و نمی‌توان خلاف آن متصور شد. به عنوان مثال با دیدن برند چای شهرزاد نمی‌توانیم طعمی خوش در بسته بندی نامتناسب را به خاطر بیاوریم یا درباره برند بی ام و هرگز نمی‌توان سرعت و قدرت بالا را با ظاهری بسیار بی کیفیت و قطعات نا مناسب و خدمات پس از فروش بدون برنامه متصور شد چون در شکل گیری این برند بین المللی تمام عوامل همسو و درجهت یک هدف حرکت کرده‌اند و ذهنیت علاقمندان نیز در این قالب شکل گرفته و هرآنچه خارج از آن را ناخودآگاه مردود اعلام می‌کند.

 


 
 
شفق قطبی نروژ در ایران نمایان شد
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢
 

 

با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته‌ای و افزایش امیدهای بازگشت دوباره ایران به جامعه جهانی به دلیل کاهش کارشکنی‌های برخی کشورها علیه ایران افق‌های تازه سیاسی و اقتصادی در ایران‌زمین نمایان شده است و هیات‌های تجاری مختلف با دیدگاه‌های متفاوت یک به یک وارد سرزمینی پر از امتیاز و امکانات می‌شوند تا هریک بتوانند سهمی مناسب و تعاملی برد برد از اقتصاد رو به رشد ایران برای خود مشخص کنند که این بار رقص رنگ‌های شفق قطبی در ایران نمایان شده و تجار و بازرگانان نروژی با توجه به پیشینه تجارت میان دو کشور به ایران سفر کرده‌اند. از این رو قانون برای بررسی چند و چون ماجرا و البته بازیابی افق‌های پیش رو درخواست مصاحبه‌ای اختصاصی به سفارت این کشور در منطقه اسکاندیناوی فرستاد که اود لیسه نورهایم Audlise Norheim سفیر این کشور به گرمی پاسخ مثبت داد و ما را به دفترکارش دعوت کرد که در ادامه متن کامل مصاحبه اختصاصی قانون با سفیر کشور نروژ را پیش رو دارید و مطالعه آن بدون تردیدخالی از لطف نیست.

 • چه مدت در ایران اقامت دارید و تجربه این مدت را برایم بگویید.

اودلیسه نورهایم با لبخندی درباره این مدت اقامت خود در کشورمان می‌گوید: کمی بیشتر از 7 ماه است که وارد خاک ایران شدم و در این منطقه زندگی می‌کنم، اما به این موضوع رسیده‌ام که علی‌رغم این مدت کوتاه تجربه‌های بسیار متفاوتی از آنچه درباره ایران در ذهن داشتم به دست آورده‌ام.چون به عقیده من این بسیار مشکل است که بدون هیچ اطلاعاتی وارد یک کشور شویم، اما این تجربه‌ای بود که من درباره ایران کسب کردم. اطلاعات من غیر از برخی اطلاعات کلیشه‌ای مثل آب و هوا، تعداد استان‌ها یا از این دست، باقی مربوط به اخباری بود که به واسطه شغلم به دستم می‌رسید، اما وقتی وارد این کشور شدم، تفاوتی بزرگ میان اخبار و واقعیت آن دیدم، بخصوص در اولین ماه اقامت خودم در ایران؛ در این مدت چیزی که بسیار به خود جذب کرد، پتانسیل و موقعیت بانوان ایرانی در جامعه بود؛ چیزی که واقعا تصورش را نداشتم.

 • به بانوان ایرانی اشاره کردید لطفا در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

بطورکلی عقیده من در این زمینه به هیچ عنوان از روی احساسات یا عقیده‌های فمینیستی نیست، بلکه چون ارتباط نزدیکی با بانوان ایرانی دارم و با آنها کار می‌کنم به این نتیجه رسیدم که واقعا پتانسیل بزرگی در اختیار این بخش از جامعه ایران قرار گرفته و بسیار تاثیرگذار است.

 • درباره گذشته تجاری ایران و کشور نروژ لطفا اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهید.

البته همه می‌دانیم عمده تجارت میان دو کشور در زمینه صنایع نفتی بوده، اما به دلیل مشکلات و تحریم‌ها این تجارت میان ایران و کشور من بخصوص طی یک یا دو سال گذشته بسیار کاهش داشته و رقم ناچیزی عمدتا در زمینه صادرات برخی محصولات مثل فرش بوده است، اما با توجه به تغییرات ایجاد شده، به عقیده من اکنون وقت آن رسیده تا دوباره تجارت میان دو کشور به جایگاه واقعی خود رسیده و تبادل کالا یا فناوری در میان دو کشور برقرار شود.

 • برنامه‌هایی در این زمینه یعنی بازیابی موقعیت تجاری میان دو کشور در دست اقدام دارید؟

اکنون برنامه‌های متعددی در دست اجرای داریم که مهم‌ترین آنها شناسایی موقعیت‌های تجاری مناسب تجار نروژی در ایران است، به این صورت که با دریافت اطلاعات تجاری و موقعیت‌های مناسب در ایران و انتقال آن به علاقه‌مندان نروژی هیات‌هایی تجاری برای بررسی شرایط وارد ایران می‌شوند و در بازگشت اطلاعات خود را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند در زمان صحیح و مناسب تصمیم دقیقی اتخاذ نمایند.

البته دلیل این بررسی‌ها ادامه یافتن مذاکرات هسته‌ای عنوان است و همان طور که می‌دانیم اخبار مثبت این مذاکرات شرایط را کاملا متفاوت کرده، اما هنوز نتیجه نهایی که می‌تواند قوانین موجود را تغییر دهد، مشخص نشده است، بنابراین اکنون برای اقدام عملی زمان مناسبی نیست و باید تا رفع تحریم‌ها منتظر باشیم، اما این به آن معنی نیست که باید دست روی دست گذاشت و منتظر بود، بلکه ما از این فضای مثبت ایجاد شده به نحوی استفاده می‌کنیم تا بتوانیم تا مشخص شدن نتیجه، اطلاعات مورد نیاز و بازارهای مناسب خودمان را شناسایی کنیم و در زمان مناسب با دید باز وارد عمل شویم و تجارمان را حمایت کنیم تا بتوانند ارتباطی سازنده با ایران برقرار کنند.

به عنوان مثال چندی پیش من سفری به دبی داشتم و در همین زمینه با دفاتر بازرگانی کشور نروژ تبادل نظر کردم تا از شرایط و امتیازهای موجود در ایران آنها را نیز مطلع نمایم و زمینه ارتباط گسترده‌تری برای حضور مناسب کمپانی‌های نروژی در ایران را فراهم نماییم، اما بیشتر این سیاست‌ها منوط به نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 خواهد بود که امیدوارم در موعد مقرر نتایج مثبتی از آن حاصل شود و رفته رفته همه چیز در شرایط مناسب و عادی قرار گیرد.

 • به عقیده شما کدام بخش‌های تجاری ایران می‌تواند برای حضور سرمایه‌گذاران نروژی مناسب باشد؟

با درنظر گرفتن اینکه باید تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات برای تصمیم‌گیری در برخی تجارت‌ها منتظر باشیم، اکنون ارتباط مناسبی بین شیلات ایران و بخش خصوصی نروژ در زمینه مزارع پرورش آبزیان و ماهی فراهم است و تجارتی در جریان اما این روند با توجه به اهمیت غذا در دهکده جهانی و زمینه‌های مناسب ایران می‌تواند روزبه روز افزایش یابد، چون فناوری‌های نوین و تجربیات متخصصان نروژی در این زمینه عاملی برای اشتغالزایی و البته سودآوری برای طرفین است، البته صنعت نفت هم به عنوان تجارتی سنتی میان دو کشور اکنون گزینه‌ای بسیار مناسب است. هرچند قیمت‌ها افت کرده، اما تکنولوژی‌های مخصوص کمپانی‌های نروژ می‌تواند نیازهای توسعه‌ای صنعت نفت ایران را برطرف کرده و مفید واقع شود.

همانطور که می‌دانیم صنعت نفت ایران متاسفانه درگیر تحریم‌ها شده است بنابراین حضور شرکت‌های نروژی در این صنعت اکنون میسر نیست لطفا در این باره توضیح بدهید؟

اگرچه ممکن است ارتباط‌‌ها و دیداری در این زمینه میان دو کشور برقرار شود، اما با توجه به قوانین اتحادیه اروپا و همچنین تحریم‌ها بدون تردید این دیدارها به عقد قرارداد منجر نخواهد شد و باید منتظر باشیم، البته در سپتامبر یا اکتبر سال جاری کنفرانسی در لندن در زمینه صنعت نفت برقرار است که به عقیده من بهترین زمان عقد قراردادها و برقراری ارتباط شرکت‌های نروژی و ایرانی در آن زمان است، چون نتایج مذاکرات مشخص شده و افق‌های پیش‌رو کاملا قابل دستیابی خواهند بود و نکته مبهمی درباره آینده متناسب با نتایج مذاکرات نخواهد بود. بنابراین اکنون زمان مناسبی برای شروع یا عقد قراردادهای تجاری بخصوص در این صنعت نیست.

 • به طور کلی به عقیده شما ایران برای سرمایه‌گذاران جذاب است؟

پاسخ شما بله است، چون ایران به عنوان بازار بزرگی معادل 80 میلیون نفر است، البته درباره شرکت‌های نروژی باید بدانیم از قبل نروژ همواره حضور مناسبی در اقتصاد ایران داشته، بنابراین هر دو کشور اطلاعات بسیار کاربردی و مناسبی از یکدیگر دارند که همین موضوع می‌تواند عاملی برای توسعه و رونق پس از بهبود و رفع تحریم‌ها شود، چون فضای مثبتی میان بخش‌های مختلف تجاری دو کشور برقرار است و می‌توان از آن به عنوان سرمایه‌ای مناسب در گسترش تجارت دانست.

 • به عقیده شما، آیا این مناسب است که سفارت ایران در کشور شما اکنون برای شناسایی امکانات تجاری ایران تبلیغاتی داشته باشد و تجارت ایران را برای سرمایه‌گذاران نروژی معرفی کند؟

بله؛ گزینه بسیار مناسبی برای معرفی جاذبه‌های سرمایه‌گذاری تجار است، البته باید یادآوری کنم سفیر کشور ایران در اسلو بسیار فعال است و همواره برنامه‌های مختلفی در این زمینه داشته و ارتباط بسیار مناسبی با بخش خصوصی نروژ برقرار کرده است تا درباره ایران به آنها اطلاعات کاربردی مناسبی بدهد و براساس اطلاعاتی که من در اختیار دارم این فعالیت‌ها برای جلب نظر تجار نروژی بسیار مفید بوده و تاکنون خوب برگزار شده است. پس فکر کنم کاری بسیار مفید است که سفارتخانه ایران در نروژ از این نوع فعالیت‌ها انجام دهد تا اطلاعات بهتری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد و شرایط حضور آنها در بازار ایران را توضیح دهد. به هر حال هرچه اطلاعات کامل‌تری درباره اقتصاد و شرایط سیاسی ایران در اختیار افراد متقاضی حضور در ایران قرار دهیم، بسیار مفید است.

 • عقیده شما درباره حضور رسانه‌ها و کارکرد آنها در برقراری ارتباط و ارسال اطلاعات مناسب در تجارت و معرفی فرصت‌های تجاری چیست؟

اجازه بدهید درباره رسانه‌های کشور نروژ بگویم. اما ابتدا باید اشاره کنم هرگز نمی‌توان تاثیرگذاری رسانه‌ها در مسایل مختلف را انکار کرد و به طور کلی اکثر رسانه‌ها بیشتر درباره شرایط سیاسی ایران و موضوع‌های روز سخن می‌گویند یا مطلب منتشر می‌کنند. به عنوان مثال طی ماه‌های اخیر اکثر اخبار درباره مسائل مذاکرات هسته‌ای بوده و هیچ خبری از امکانات سرمایه‌گذاری یا روابط تجاری با ایران نبوده است، البته این موضوع منفی یا نگران‌کننده‌ای نیست، چون این فقط مسایل اقتصادی ، اجتماعی یا سیاسی ایران نیست که مورد علاقه رسانه‌ها باشد بطور کلی رسانه‌های عمومی به دنبال خوراک جذاب با توجه به سیاست‌هایشان هستند، در حالی‌که در این زمینه می‌توان به روزنامه‌ها و رسانه‌های اقتصادی توجه بیشتری داشته باشیم،‌ چون مخاطبان این رسانه‌ها درواقع همان بازار هدف برای ایران است، یعنی تجار و سرمایه‌داران.

آیا اکنون هیات‌های تجاری از سوی نروژ وارد ایران شده‌اند برای بررسی شرایط اقتصادی ایران؟

همان طور که قبلا اشاره کردم، رابطه تجاری ایران و کشور من همواره مناسب بوده است و شناخت خوبی از دو کشور در میان برخی بخش‌های تجاری وجود دارد، اما درباره این سال‌های اخیر باید بگویم بله ارتباط زیادی از سوی تجار نروژی با سفارت نروژ در ایران برقرار شده و آنها به دنبال دریافت اطلاعات مناسب و شرایط حضورشان در ایران سؤال کرده‌اند که نشان‌دهنده توجه آنها به بازار ایران است، اما فراموش نکنیم تمام این بحث‌ها بستگی به نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 دارد و اکنون نمی‌توان به آنها با اطمینان پاسخ داد و باید منتظر بود.

نظر شما درباره صنعت گردشگری چیست؟ آیا این موضوع می‌تواند درباره ایجاد ارتباط دو کشور مفید باشد خیر؟

به عقیده من پاسخ مثبت است. البته من در یکی از روزنامه‌های اقتصادی خوانده‌ام صنعت گردشگری یکی از 10 جاذبه برتر سرمایه‌گذاری در ایران برای سرمایه‌داران است و نباید فراموش کرد گردشگری همانند صنعت نفت به عنوان یکی از صنایع بسیار پردرآمد و مورد توجه سرمایه‌گذاران است، البته ایران هم نیازمند سرمایه‌گذاری‌های گسترده در این زمینه است. بنابراین می‌توان شرایط مناسبی را در این صنعت برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی متصور شد. این در حالی است که همه می‌دانیم حضور تجار و سرمایه‌گذاران در کشورهای دیگر نیازمند گسترش صنعت گردشگری و زیرساخت‌هایش است. بنابراین اگر صنعت هتلداری و زیرساخت‌های گردشگری ایران گسترش یابند، بدون تردید حضور سرمایه‌گذاران هم چه در صنعت گردشگری و چه در صنایع دیگر رونق مناسبی خواهد داشت، پس توسعه گردشگری را می‌توان عاملی در توسعه صنایع دیگر دانست.

به عنوان مثال یکی از مناسب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه هتلداری و خدمات گردشگری است، چون من خودم تجربه مسافرت در ایران را دارم، بخصوص ایام نوروز و تعطیلات ملی هیچ هتلی ظرفیت خالی برای پذیرایی از خارجی‌ها ندارد، چون گردشگران داخلی همه ظرفیت را اشغال کرده‌اند. پس می‌توان سرمایه‌گذاری در صنعت هتلداری ایران را به عنوان یکی از مناسب‌ترین صنایع در نظر داشت، هرچند فراموش نکنیم سرمایه‌گذاری نیازمند شرایطی خاص و امکاناتی مناسب است که در صورت مهیا بودن است که سرمایه‌گذاران حاضر به حضور خواهند شد.

نظر شما درباره برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور چیست؟ آیا برای توسعه اقتصادی مناسب است؟

حقیقتا پاسخ شما زیاد ساده نیست و نمی‌توان شفاف در این زمینه سخن گفت، چون برقراری خطوط پروازی کاملا منوط به حضور دائمی و اقتصادی مسافران است، بنابراین این تقاضای سفر است که می‌تواند آغاز راه خطوط هواپیمایی مستقیم باشد. این در حالی است که اکنون پرواز مستقیم ایران به استکهلم برقرار است و از آنجا دسترسی به نروژ کار سختی نیست و از سوی دیگر استفاده از فرودگاه‌های ترانزیت مثل استانبول و فرانکفورت هم می‌تواند کارآمد باشد، بنابراین اکنون ایران خارج از دسترس علاقه‌مندان به سفر به این کشور نیست و در آینده با توسعه تقاضای سفر نیز می‌توان تصمیم‌گیری کرد، هرچند جلساتی هم در این‌باره بوده است، اما در نهایت نمی‌توان فراموش کرد هرچه دسترسی ساده‌ باشد، بدون تردید تجارت هم ساده خواهد شد، چون هزینه کاهش می‌یابد و خطوط هوایی هم عاملی در توسعه صادرات هستند.

مهم‌ترین صادرات ایران به نروژ چیست؟

در حقیقت من اطلاعات کاملا دقیقی از این موضوع ندارم، البته با توجه به موانع موجود، اما فکر می‌کنم فرش و خشکبار مثل پسته را بتوانیم در صدر قرار دهیم و البته فراموش نکنیم این صادرات حجم واقعا ناچیزی میان دو کشور است و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد تا توسعه‌ای قابل توجه داشته باشد.

نظر شخصی شما درباره سرمایه‌گذاری در ایران چیست و کدام بخش به عنوان مناسب‌ترین انتخاب است؟

نظر شخصی من همان طور که قبلا اشاره کردم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری است، چون علاوه بر جذابیت فرصت‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که خارجی‌ها می‌توانند بدون دغدغه در آن سرمایه‌گذاری کنند و در نهایت با توجه به شرایط تجاری کشورم فکر می‌کنم بخش صنعت نفت هم مناسب باشد، هرچند باید اشاره کنم واقعا عقیده شخصی من در این زمینه مهم نیست، بلکه باید دید بخش خصوصی علاقه‌مند به کدام بخش جهت سرمایه‌گذاری است، چون بخش خصوصی فرصت‌ها را بخوبی ردیابی خواهد کرد. این بخش با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و سیاسی مناطق مختلفی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، متناسب با علاقه‌مندی خود تصمیم‌گیری خواهند کرد و بهترین راه برای جلب نظر آنها این است که اطلاعات شفاف در اختیارش قرار گیرد.

آیا تاکنون درخواست سرمایه‌گذاری از سوی یک شرکت ایرانی برای سرمایه‌گذاری در کشور شما بوده است؟

شاید پاسخ شما در این زمینه منفی باشد، چون بیشتر تقاضاها به صورت همکاری مشترک بوده نه سرمایه‌گذاری مستقیم.

آیا سرمایه‌گذاری ایرانیان در نروژ آزاد است؟

ببینید هر کشوری در این زمینه تابع قوانین خاص خود است و نروژ هم تابع قوانین اتحادیه اروپا، بنابراین قوانین مشکلی در این زمینه ندارند،‌ اما اکنون شرایط تحریم باعث شده تا این روند به آینده این تحریم‌ها بستگی داشته باشد و اکنون ممکن است پاسخ شما در حالت کلی مثبت باشد و باید دید این تقاضاها برای سرمایه‌گذاری در کدام بخش بوده است تا با توجه به قوانین موجود برای موافقت یا مخالفت با آن از سوی مقام‌های ذی‌ربط تصمیم‌گیری شود. بنابراین تقریبا سایه تحریم‌ها در این درخواست‌ها تاثیرگذار است و کمی روند بررسی تقاضاها را طولانی‌تر کرده است.

همان طور که می‌دانید تولیدات کشاورزی ایران موضوع مناسبی برای صادرات به نروژ است. نظر شما در این زمینه چیست؟

بله ایران در این زمینه امکانات و پتانسیل‌های خوبی در اختیار دارد، اما همان طور که می‌دانید این مواد از استانداردهای خاصی باید برخوردار باشند تا شرایط ورود در کشورهای مختلف را به دست آورند، بنابراین به تکنولوژی و تجهیزاتی که کشاورزی ایران از آن استفاده می‌کنند، بستگی دارد، بخصوص درباره صنایع غذا و غذاهای فرآوری شده چون این تجارت بسیار حساس و مهم است و قوانین سلامتی خاصی در این زمینه اجرایی می‌شود.

شما به سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری بخصوص هتلداری اشاره کردید، به عقیده شما در حال حاضر در ایران کدام بخش در صنعت هتلداری مهم‌ترین نیاز سرمایه‌گذاری و جذاب است؟

پاسخ به این سؤال کمی دشوار است، چون صنعت هتلدری زنجیره‌ای از خدمات است که در نهایت یک محصول یعنی خدمات هتلداری را برای متقاضیان مهیا می‌کند، اما این به علاقه و تشخیص سرمایه‌گذاران مثل سرمایه‌گذاران نروژی بستگی دارد که براساس توانایی یا اطلاعاتی که از محل مورد نظر به دست آورده‌اند، چگونه قصد سرمایه‌گذاری دارند، هرچند نباید فراموش کنیم تجار و سرمایه‌گذاران همواره به دنبال ریسک کمتر و سود خود هستند، بنابراین همه این موارد بستگی به اطلاعات و توانایی آنها در سرمایه‌گذاری است.

اما در نهایت باید بگویم براساس تجربه و سابقه‌ای که کمپانی‌های نروژی از بازار ایران و صنعت نفت این کشور دارند، در صورت برقراری ارتباط و کاهش تحریم‌ها فکر کنم دوباره تقاضاهای کمپانی‌های نروژی بیشتر در همین راستا و صنعت باشد و صنایع دیگر باید به زمان واگذار شود تا تصمیم‌گیری کنند.

همان طور که می‌دانید اتاق بازرگانی ایران همواره برای ارائه اطلاعات دقیق تجاری و همچنین یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری با کشورهای خارجی و تجار مقیم آنها در ارتباط است، آیا این سازمان با شما ارتباط دارند؟

بله این ارتباط وجود دارد و همواره در حال تبادل اطلاعات هستیم.

آیا شما درباره اطلاعات مورد نیاز تجاری ایران از این سازمان اطلاعات دریافت می‌کنید یا این که ارتباطی با آنها دارید؟

همان طور که قبلا عنوان شد همواره ارتباط میان این سازمان و سفارتخانه نروژ وجود داشته و در مواقع نیاز تبادل اطلاعات انجام شده است، اما نباید فراموش کنیم هنوز مانع بزرگ تحریم‌ها در میان است و باید امیدوار باشیم در زمان تعیین شده با امضاء توافق‌نامه میان ایران و کشورهای 1+5 رفته‌رفته این تحریم‌ها برطرف شوند تا بتوانیم درباره آینده تجاری میان دو کشور ارتباط بیشتری داشته باشیم و نباید فراموش کنیم این سازمان مهم‌ترین پل ارتباطی میان تجار نروژی و بازار ایران است که از لحاظ قانونی باید آن را مدنظر داشته باشیم.

خوب حالا کمی از سفرهای شما بدانیم؛ چند شهر ایران را از نزدیک دیده‌اید؟

تهران، کاشان، کرمان، یزد، شیراز، قم و مشهد هم بزودی خواهم دید.

کدام شهر به نظر شما بهترین بوده است؟

این سؤال واقعا پاسخ مشخصی ندارد، چون هر شهری در ایران یا کشورهای دیگر موارد متفاوتی در اختیار دارند که به بازدیدکنندگان ارائه کنند، بنابراین بهتر یا بهترین ممکن است در این زمینه پاسخ دقیق نداشته باشد. به نظر من همه شهرهایی که دیده‌ام زیبا بوده‌اند.

نظر شما درباره اصفهان چیست؟

این شهر یکی از زیباترین شهرهایی بوده که من دیده‌ام، بخصوص شباهتی که این شهر با ایتالیا دارد، بخصوص میدان اصلی شهر اصفهان یا همان میدان امام که شهرت بین‌المللی دارد.

قبل از ایران در کدام کشور اقامت داشتید؟

قبل از ایران مدتی در سوریه بودم و آفریقای جنوبی، اما تجربه اقامت در 3 کشور اسلامی را دارم؛ بنگلادش، ایران، لبنان و ایتالیا بوده‌ام، اما به طور کلی علاقه‌مند به خاورمیانه هستم و بیشتر از همه دوست داشتم بخش فارسی این منطقه را نیز تجربه کنم.

در سفرهایتان بیشتر به فرهنگ مردم علاقه‌مند هستید یا به تاریخ و اماکن باستانی توجه دارید؟

اگر درباره ایران بخواهم پاسخ دهم، هدفم ارتباط با مردم است، اما به طور کلی وقتی به مکانی جدید سفر می‌کنم، علاقه‌مند هستم با مردم آنجا ارتباط برقرار کنم و درباره نحوه زندگی آنها بیشتر بدانم و پس از آن به گشت و گذار در اماکن خواهم پرداخت، چون به عقیده من اگر نتوانیم به شکل مناسب با مردم ارتباط برقرار کنیم، نمی‌توانیم خوب آن کشور را بشناسیم، پس نیاز اولیه شناخت منطقه ارتباط با مردم و نحوه آداب و سنن آنهاست.

در ایران برای رسیدن به این هدف مهم‌ترین مشکل شما چه بوده است؟

همان طور که گفتم مهم‌ترین علاقه من ارتباط با مردم و شناخت کشور و منطقه از این طریق است، اما در ایران گرچه مهمان‌نوازی این مردم باعث شده تا گروه بسیاری را ملاقات کنم، اما چون فارسی نمی‌توانم صحبت کنم، در نهایت ارتباط کاملی برقرار نمی‌شود. پس به قدرت ذهنی خودم اکتفا می‌کنم و سعی می‌کنم تصویر واقعی منطقه را از مردم ساکن آن به دست آورم.

لازم به ذکر است من معمولا قبل از این که به کشوری سفر کنم، سعی می‌کنم اطلاعاتی از فرهنگ و تمدن آن منطقه به دست آورم که از طریق مطالعه خواهد بود، البته این مطالعه از متون سیاسی یا کتاب‌های مربوط به سیاست نیست؛ بلکه