صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

گزارش فرصت امروز از سرمایه گزاری در صنعت تجهیزات ایمنی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/۳/۱٦
 

فرصتی برای حفاظت از سرمایه‌ها

نویسنده: عماد عزتی

روزانه بارها و بارها صدای آژیر آمبولانس یا خودروهای آتش‌نشانی را می‌شنویم و ناخودآگاه به یاد این جمله که می‌گوید: «پیش‌گیری بهتر از درمان است» خواهیم افتاد؛ ولی با دور شدن این خودروها و کم شدن صدای آژیرشان ما نیز دوباره به زندگی عادی خود باز میگردیم تقریبا بی‌‌تفاوت از آنچه دور و اطرافمان می‌گذرد به فعالیت روزانه خود می‌پردازیم. دریغ از این خطر در کمین است و خود ما نیز ممکن است به زودی نیازمند امدادرسانی یکی از این اتومبیل‌ها باشیم.

به هرحال موضوع ایمنی و تجهیزات وابسته به آن امروزه در تمامی محیط های مسکونی و کاری، مسئله مهمی به نام حفاظت فردی را مطرح می‌کند، که شامل انواع کلاه ایمنی، ماسک، گوشی، عینک، لباس کار، دستکش و کفش ایمنی، سیستم‌های اطفاء و اعلام حریم، سنسورهای حساس به گازهای سمی و...   هستند. اما آیا تاکنون از خودتان پرسیده‌اید این همه تجهیزات و لوازم برای حفاظت از جان و مال شما چه دنیایی از گردش مالی و سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است؟ یا اینکه در این صنف چند نفر داخل کشورمان مشغول به کار هستند و در صورت سرمایه‌گذاری چه ارزش افزوده‌ای می‌توان به دست آورد؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها نیازی نیست زیاد زمان از دست بدهید چون فرصت امروزی سری به دنیای تجهیزات ایمنی زده تا برایتان از زیر و بم سرمایه‌گذاری و گردش مالی آن بگوید.

امروز نوبت سرمایه‌گذاری تخصصی است

رضا میرزائی قره لر، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان لوازم ایمنی، کلاه و آتش‌نشانی تهران، با اشاره اهمیت ایمنی در زندگی روزمره ما به خبرنگار فرصت امروز گفت: شاید تا یک دهه پیش موضوع ایمنی و تجهیزات وابسته به آن در برخی لوازم و تجهیزات محدود شده بود اما امروز با توجه به اینکه هر روز دریچه‌ای نوین برای حفظ امنیت انسان باز می‌شود فرصتی تازه اما تخصصی نیز در سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد شد.

میرزائی، درادامه افزود: اکنون نزدیک به 800 واحد صنفی پروانه در تهران مشغول به کار هستندو پرونده 200 متقاضی جدید نیز برای صدور پروانه درحال بررسی است از این رو می‌بینیم روند گسترش و ایجاد فضای کسب و کار در این صنف گسترده شده است.

این مقام صنفی با تاکید دوباره به تخصصی شدن بحث تولید تجهیزات ایمنی تصریح کرد: این مهم تا جایی پیش رفته که امروز شاهد ایجاد رشته‌های دانشگاهی بخصوص در بحث اطفاء حریق بوده‌ایم و لازم است در این زمینه گام‌های موثرتری برداشته شود چون با درنظر گرفتن بکر بودن صنعت در کشورمان امکان ایجاد اشتغال بسیار بالاست.

وی معتقد است به دلیل برطرف شدن تحریم‌های یکجانبه غرب علیه ایران اکنون فرصت بسیار مناسبی برای همکاری‌های خارجی و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در ایران وجود دارد که به همین منظور چندی پیش مسئولان اتحادیه سفری به شهر ازمیر ترکیه داشتند تا بتوانند با ایجاد ارتباط با تولید کنندگان مواد اولیه و همچنین برخی تولیدکنندگان به نام در این کشور زمینه‌های همکاری را فراهم کنند اگرچه این همکاری‌ها صرفا برای واردات کالا نیست و براساس تولید مشترک شکل گرفته است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان لوازم ایمنی، کلاه و آتش‌نشانی تهران، به موضوع واردات تجهیزات یاد شده نیز اشاره کرد گفت: متاسفانه به دلیل پراکندگی و همچنین برخی مشابهت‌های کالایی در تعرفه‌های گمرکی هنوز آمار دقیقی در دست نیست اما براساس گزارش‌های میدانی سال 1393 تقریبا رقمی معادل 500 میلیون دلار تجهیزات وارد کشورمان شده است اما یکی از موارد نگران کننده این است که قاچاق در این زمینه نیز حضور داشته و برخی از محصولاتی که قرار است از جان و مال مردم محافظت کنند بدون هیچ شرایط استاندارد و یا کنترل کیفیت وارد کشورمان می‌شود، درحالی که اگر جلوی این روند گرفته شود بدون تردید ارزش افزوده بالا و همچنین اشتغالزایی آن می‌تواند عاملی برای دسترسی به بازار 400 میلیون نفری کشورهای حاشیه ایران باشد.

لازم است سرمایه‌ها هدایت شوند

در همین حال، احمد امینیان، نایب رئیس اسبق اتحادیه و مالک برند امینکس با اشاره به رشد روز افزون صنعت به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه فرهنگ استفاده از تجهیزات ایمنی بالا رفته است کل صنعت نیز درحال گسترش است به صورتی که اگر 5 سال پیش به تعداد واحدهای تولیدی و صنفی در تهران توجه می‌کردیم فقط 400 واحد در سه منطقه حسن‌آباد، پیچ شمران و گمرک حضور داشتند اما امروز نزدیک به یکهزار واحد صنفی در بخش‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند که بیانگر رشد سریع آن است.

امینیان در ادامه افزود: علی‌رغم این رشد و توسعه در صنف امروز لازم است کمی بیشتر درباره نحوه و بخش‌های سرمایه‌گذاری مسئولان توجه داشته باشند چون اگر مدیریت سرمایه‌گذاری نداشته باشیم با انباش سرمایه‌ها و نبود بازار فروش مواجه خواهیم شد و در نهایت سرمایه‌های از بین خواهند رفت.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف این صنف تصریح کرد: امروز در زمینه تولیدات حفاظت فردی مثل کلاه ایمنی، کفش، لباس برخی اقلام دیگر تولیدکنندگان موجود قادر به تامین نیاز بازار حتی صادرات نیز هستند اما در برخی بخش‌های تخصصی نه تنها تولید کننده نداریم بلکه زیاد درباره نحوه سرمایه‌گذاری در آن نیز اطلاع رسانی نشده است.

به اعتقاد این فعال صنفی امروز لازم است در بخش‌های ماشین‌های امدادی سرمایه‌گذاری بیشتری شود. درحالی که زمینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگری چون تولید لوازم تخصصی و الکترونیکی مثل گازسنج‌ها، لباس‌های مخصوص ورود به آتش، دوربین‌های دید در شب یا مادون قرمز ، خودروهای عملیاتی و سنسورهای خاص می‌تواند علاوه‌ بر ارزش افزوده بالا زمین اشتغال قابل ملاحظه‌ای برای کشورمان ایجاد کند. به عنوان مثال با درنظر گرفتن رفع تحریم‌ها اگر در زمینه تجهیزات الکترونیکی مثل سیستم‌های اعلام حریق یا اطفاء خودکار سرمایه‌گذاری شود می‌توان در بازارهای آسیای میانه، عراق و افغانستان زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی قابل توجهی را به دست آورد چون اکنون دسترسی به این بازارها برای تولید کنندگان ایرانی بسیار ساده‌تر است.

وی درباره واردات محصولات به کشورمان گفت: بطور کلی برخی از تجهیزاتی که داخل ایران تولیدی نداریم طبیعی است که از خارج وارد شود اما نکته مهم این است که از کدام کشور این لوازم وارد شده باشند، چون اغلب تجهیزاتی که از امارات به صورت غیرقانونی وارد می‌شوند تولیدات بی‌کیفیت چین و پاکستان هستند اما آن دسته از تجهیزاتی که به صورت کاملا قانونی وارد خاک ایران شده‌باشند از کشورهای اروپایی و برندهای معتبر خریداری شده که قابل اعتماد هستند.

مالک برند امینکس درباره صادرات محصولات حفاظت فردی نیز معتقد است اگر مسئولان بتوانند زمینه حضور تولیدکنندگان ایران در نمایشگاه‌های معتبر تجهیزات ایمنی فراهم کنند بدون تردید بازار‌های قابل ملاحظه‌ای را به خود اختصاص خواهیم داد چون در برخی تولیدات مثل کفش‌های ایمنی و کلاه ایران از بسیاری از کشورهای تولید کننده جلوتر است و می‌تواند نظر خریداران را به خود جلب کند.

امینی در پایان گفت: فراموش نکنیم بازار تولید تجهیزات ایمنی در کشورمان دوران تحول را سپری می‌کند و باید از این فرصت به نفع سرمایه‌گذاری‌های مشترک استفاده کنیم چون پس از رفع تحریم‌ها بسیاری از تولید کنندگان خارجی با تولید کنندگان ایرانی تماس گرفته و ابراز علاقه برای حضور در ایران کرده‌اند بنابراین لازم است با تسهیل حضور آنها زمینه انتقال تکنولوژی و همچنین تولید محصولاتی که تاکنون به نام ایران تولید نشده است را فراهم کنیم چون درپاره‌ای از موارد با سرمایه‌گذاری یک یا دو میلیاردی زمینه تولیدی فراهم می‌شود که می‌تواند صدها میلیارد دلار برای کشورمان درآمدزایی کند.