صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

رونق کسب و کار بنگاه‌های کوچک با اجرای اقتصاد مقاومتی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤
 

یحیی آل‌اسحاق عضو اتاق بازرگانی با اشاره به نامگذاری سال 1395 به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: موفقیت اقتصاد مقاومتی جزء ضرورت‌های اساسی امروز نظام است و هر کس با هر تفکری اگر نسبت به ایران دلسوز باشد، می‌داند مهم‌ترین کاری که باید امسال انجام بدهد پیاده کردن اقتصاد مقاومتی در تمام سطوح برای افزایش سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی است.

آل اسحاق افزود: اقتصاد مقاومتی که در واقع نسخه‌ای قابل اعتماد برای کشورمان است. می‌تواند مشکلات اقتصادی موجود کشور را به خوبی برطرف کرده و زمینه رونق آن را فراهم نماید. چون با توجه به انچه در داخل داریم برنامه‌ریزی شده تا بتوانیم به بازارهای بین المللی راه یابیم «درون‌زای برون‌نگر» و این یعنی گردش اصولی چرخ اقتصاد برای منافع ملی کشورمان بدون نگرانی از دخالت‌های غرب و شرق.

وزیر اسبق بازرگانی کشورمان تصریح کرد: ما ظرفیت‌ها و منابع بسیاری از جمله مواد اولیه، انرژی ارزان، منابع طبیعی و نیروی کار ارزان قیمت تحصیل کرده داریم که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها چالش‌های گوناگون اقتصاد را مرتفع کنیم. درحالی که می‌بینیم به دلیل بسیاری از سوء مدیریت‌ها و همچنین وابستگی‌های غیر اصولی به غرب و شرق در حوزه‌ اقتصاد امروز مشکلات جدی داریم که لازم است با استفاده سیاست‌های حساب شده و فراگیر اقتصاد مقاومتی در جهت رونق کسب و کار و رفع آنها گام برداشته شود.

تعطیلی واحدهای تولیدی ضایعه‌ای بزرگ

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تلاش دشمنان برای براندازی نظام جمهوری اسلامی، گفت: بدخواهان جمهوری اسلامی فکر می‌کردند با ابزار تحریم و کارشکنی‌های اقتصادی می‌توانند با جمهوری اسلامی ایران برخورد کنند ولی به دلیل اینکه نتیجه‌ای در این زمینه به دست نیاورده‌اند، اکنون با تغییر رویه و پیش کشیدن بحث گفت‌وگو و رفع تحریم‌ها به دنبال نفوذ اقتصادی هستند و علی‌رغم آنکه تعهد کردند تحریم‌ها را بردارند، شاهد هستیم که به طرق مختلف به فشار بر ایران می‌افزایند.

وی در ادامه با اشاره به تعطیلی یا کاهش تولید 60 درصد از واحدهای تولیدی کشورمان به دلیل شرایط نا مناسب اقتصادی گفت: این رویداد نگران کننده است و به نوعی شادمانی دشمنان کشورمان را به همراه دارد. چون با توجه به وابستگی‌های موجود و کارشکنی‌های دشمنان اکنون تنها 20 درصد از ظرفیت‌های موجود تولیدی کشورمان را به کار گرفته‌ایم. درحالی که اگر طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به کار گرفته شود نه تنها سنگر قابل اعتمادی درمقابل نفوذ اقتصادی دشمنان ایجاد می‌کنیم؛  بلکه رونق دوباره بنگاه‌های تولیدی را شاهد خواهیم بود.

آل اسحاق توجه به بنگاه‌های کوچک اقتصادی را یکی از ضروری‌ترین سیاست‌های دولت دانست و گفت: از آنجا که بیشترین تولید و تحرکات اقتصادی در این بخش از اقتصاد کشورمان صورت می‌گیرد و شاهد بالاترین آمار اشتغال در این بنگا‌ه‌ها هستیم؛ باید به صورتی شرایط را مدیریت کنیم که رونق دوباره به این بنگاه‌ها با ایجاد فضای کسب و کار سالم و پرنشاط بازگردد.

اقتصاد مقاومتی فرصتی برای ایجاد اشتغال

آل‌اسحاق رکود، بیکاری، تورم و عدم اشتغال برای جوانان را از جمله چالش‌های اساسی در کشور دانست و تصریح کرد: یکی از چالش‌های اساسی کشور وجود 7 تا 8 میلیون جمعیت بیکار است که قریب به اکثریت آنان تحصیلکرده هستند، بنابراین باید توجه ویژه‌ای را به این امر داشته باشیم و برای آن راهکار بیندیشیم. این درحالی است که هر یک از مفاد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به نوعی برای ریشه کن کردن معضل بیکاری طراحی شده‌اند. 

وی با اشاره به مشکلات معشیتی مردم ادامه داد: همانطور که می‌دانیم اقتصاد مقاومتی بر اصل اقتصادی درون‌زای برون‌نگر طراحی شده است که اگر به ترجمه دقیق این عبارت توجه داشته باشیم می‌بینیم هوشمندانه در واقع نسخه‌ای برای معضلات بیکاری، تورم و رکود اقتصادی در آن مطرح شده است و باید برای هرچه زودتر اجرایی شدن آن برنامه‌ریزی کرد.

این اقتصاددان ضمن تاکید بر افزایش هزینه‌های زندگی و رکود موجود در اقتصاد کشورمان گفت: اگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مو به مو درباره بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی اجرایی شود می‌بینیم موضوع رکود از اقتصاد کشورمان رخت برخواهد بست و هنگامی که رکود وجود نداشته باشد یعنی کارگران مشغول به کار خواهند شد، تقاضا برای خرید ایجاد می‌شود و معیشت کارگران و تولید کنندگان در راستای نیازهایشان قرار می‌گیرد. به این صورت است که می‌توانیم بر مشکلات موجود غلبه کرده و بسیاری از گرفتاری‌های امروز اقتصاد و تولید کشورمان را برطرف کنیم.

یحی آل اسحاق در پایان ضمن تاکید دوباره بر اجرای دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به فرصت امروز گفت: تا امروز شاید برخی عوامل مانع از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده اما طبق فرمایشات مقام معظم رهبری امسال باید با اراده‌ای ملی همه دست به دست یکدیگر دهیم تا با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمینه اشتغال و رونق اقتصادی را با فعال شدن بنگاه‌های اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری در آنها ایجاد کنیم. چون بی‌توجهی به این موضوع یعنی نفوذ اقتصادی بیشتر دشمنان انقلاب اسلامی.