صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

رونق گردشگری؛ اجرای اقتصاد مقاومتی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤
 

با نگاه دقیق به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری به مسئولان اجرایی کشورمان ابلاغ شده است می‌بینیم تمامی اهداف تعیین شده در این سیاست‌ها برای جلوگیری از خروج بی‌دلیل ارز از کشورمان و همچنین ایجاد رونق اقتصادی داخل مرزهای با شکوه ایران اسلامی درنظر گرفته شده است.

این درحالی است که همه می‌دانیم صنایع مختلف هریک به نوعی وابستگی‌هایی به خارج از کشور داشته و باید برای توسعه آنها سرمایه‌هایی خارجی یا حتی دلارهای نفتی داخلی هزینه شود. اما نکته اصلی درباره اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی و توسعه صنایع مختلف این است که کدام صنعت می‌تواند با کمترین سرمایه‌گذاری، بیشتر منافع اقتصادی را برای کشورمان ایجاد کند تا بتوان از آن به عنوان موتور محرکه دیگر صنایع استفاده کرد.

اردشیر اروجی، مدیر کل اسبق دفتر آمار و برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی در این زمینه معتقد است، گردشگری همان صنعتی است که می‌توان با استفاده از آن در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گام برداشت و برای رونق دیگر صنایع از آن استفاده کرد، چون برای اداره صنعت گردشگری بسیاری از صنایع به حرکت واداشته خواهند شد که می‌توان به حمل و نقل، خدمات، کشاورزی و ... اشاره کرد.

اروجی به خبرنگار فرصت امروز گفت: بطور کلی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به گونه‌ای از سوی مقام معظم رهبری تدوین شده‌اند که کمترین وابستگی به خارج از کشور را داشته باشیم و بتوانیم فارغ از کارشکنی‌های غرب و شرق در آن سرمایه‌گذاری کنیم. به همین دلیل دور از ذهن نیست که بگوییم صنعت گردشگری ایران اولین گزینه در این راستا و اجرای فرمایشات ایشان است.

وی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری با توجه به دیدگاه هوشمندانه‌ای که درباره صنعت گردشگری دارند درواقع تمام زوایای این صنعت و امتیازات منحصربفرد آن را با درنظر گرفتن منافع ملی کشورمان مد نظر قرار داده و براساس آن مسیر مشخصی را هم تعیین فرموده‌اند بنابراین لازم است که در راستای ایجاد شغل و همچنین سودآوری برای کشورمان گام‌های موثرتری برداشته شود.

این کارشناس گردشگری تصریح کرد: میزان اشتغالزایی در صنعت گردشگری و همچنین گردش مالی در این صنعت به گونه‌ای است که نمی‌توان به سادگی از آن چشم پوشی کرد چون براساس آماری که در سازمان‌های بین المللی وجود دارد به ازای ورود هر 6 گردشگر خارجی در واقع یک شغل در کشور میزبان ایجاد خواهد شد. از این رو با توجه به اینکه اکنون کشورمان در زمینه اشتغال دارای مشکلاتی شده دور از ذهن نیست که بگوییم تحقق برنامه افق ایران 1404 می‌تواند نه تنها حجم قابل توجهی از مشکل اشتغال را کاهش دهد بلکه رونق اقتصادی مناسبی هم برایمان به ارمغان می‌آورد.

اروجی گفت: گردشگری صنعتی است که درآمد آن مستقیما در کالبد جامعه هزینه می‌شود و می‌توان از آن عاملی در نشاط اقتصادی دانست به این دلیل که گردشگران مستقیم در جوامع میزبان به گشت و گذار پرداخته و صورت‌حساب‌های خود را به تولیدکنندگان واقعی و فروشندگان خدمات می‌پردازند و خبری از مشاغل کاذب در این بخش نیست.

این کارشناس برنامه‌ریزی میراث‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به رونق گردشگری در ترکیه گفت: گردشگری در دنیا پس از خودروسازی و نفت به عنوان سومین منبع اشتغالزا و درآمدزا محسوب می‌شود. به عنوان مثال ترکیه زمانی از ما عقب‌تر بود اما وقتی تصمیم گرفت با طرح میثاقی ملی، گردشگری را توسعه دهد، توانست بیشتر از آنچه که ما از نفت درآمد داریم، درآمد داشته باشد.

وی معتقد است جهانیان مارا به عنوان کشوری با تولیدات کشاورزی خاص یا خودروساز نمی‌شناسند، بلکه ایران را با هویت تاریخی و فرهنگی می شناسند که در کنار چین، یونان و مصر یکی از 7 تمدن اولیه بشر در آن شکل گرفته و به تبع آن تمایل دارند از این جاذبه‌ها دیدن کنند به خاطر دارند. به همین دلیل لازم است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که گردشگران خودخواسته و با اشتیاق دلارهای غیر نفتی را به کشورمان حمل کرده و زمینه توسعه صادرات نامرئی ایران را بیافزایند و این دقیقا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و هیچ تحریم یا کارشکنی در آن شکل نخواهدگرفت.

اردشیر اروجی در پایان گفت: مهمترین مزیت نسبی ما امروز در دنیا مزیت تاریخی-  فرهنگی است. با آوردن این مزیت در گردشگری می‌توان به عنوان یک عامل مهم در اقتصاد مقاومتی از گردشگری یاد کرد که هم درآمدزا باشد هم اشتغالزا.