صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

سرمایه‌گذاری برای تمام فصول
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤
 

نویسنده: شیدا رمزی

بسیاری از صاحبان سرمایه امروزه به دنبال یافتن سوژه‌هایی بکر برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی هستند و همواره برای آرامش سرمایه‌هایشان به دنبال کمترین ریسک اقتصادی خواهند رفت تا به قول معروف به یک سرمایه گذاری برای تمام فصول دست‌یابند.

در این زمینه امتیازها و تهدیدهای سرمایه‌گذاری در میان این افراد می‌تواند عاملی در انتخابشان باشد چون هیچ فردی علاقمند به تجربه زیان اقتصادی نیست. اما واقعا کم‌خطرترین و سودآورترین سرمایه‌گذاری مربوط به کدام صنعت است؟ برای سرمایه‌گذاری با ارقامی معمول باید به دنبال کدام یک از بخش‌های صنعتی کشورمان باشیم؟ یا اینکه امروز به دلیل گسترش جوامع مختلف تقریبا سوژه‌های سرمایه‌گذاری به آخر رسیده و نمی‌توان به دنبال سوژه‌ای بکر باشیم؟

زیرشاخه‌های گردشگری بهترین سوژه

ابراهیم اسدی بشلی، رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران و مدیرعامل موسسه توسعه راهبردی صنعت گردشگری سپهر گردون در این زمینه به خبرنگار فرصت امروز گفت: همانطور که می‌دانید صنعت نوپای گردشگری با گردش مالی سالانه میلیاردها دلار اکنون در جهان به عنوان یکی از جذاب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها برای صاحبان سرمایه‌گذاری است که با توجه به گستردگی و تنوع آن می‌توان به ده‌ها یا حتی صدها شاخه مختلف آن را تقسیم بندی کرد که بحث تفرجگاه‌ها یا مراکز تفریحی یکی از جذاب‌ترین آنها است.

اسدی‌بشلی، با اشاره به تغییر روند سرمایه‌گذاری‌های نوین در کشورهای پیشرفته افزود: امروز شاخه‌های مختلفی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری به علاقمندان ارایه می‌شود که شاید در نگاه اول همگی مربوط به فن‌آوری‌های نوین یا حتی انرژی باشند؛ درحالی که تفریح و گردشگری همواره یکی از نیازهای بشر بوده و هست و می‌توان از آن به عنوان سرمایه‌گذاری برای تمام فصول یاد کرد. به همین دلیل می‌بینیم سرمایه‌گذاری در مجتمع‌های تفریحی – اقامتی در سراسر جهان همواره از جاذبه قابل توجهی برای صاحبان سرمایه برخوردار بوده است.

این کارشناس ارشد صنعت گردشگری معتقد است، روند توسعه سرمایه‌گذاری در مراکز تفریحی اقصی نقاط جهان به گونه‌ای درحال افزایش است که دور از ذهن نیست اگر بگوییم این صنعت رقیبی جدی برای صنعت طلای سیاه شناخته شده‌است و ممکن است حتی به زودی جای آن را بگیرد، چون با استفاده از فن‌آوری‌های نوین و کمترین وابستگی به نفت و همچنین با کمترین خسارت به محیط زیست بیشترین بهره‌وری را به مالکانشان هدیه داده‌ است.

به گفته وی نکته قابل ملاحظه در این گونه سرمایه‌گذاری‌ها این است که لازم نیست صاحبان سرمایه به دنبال بهترین نقطه شهر باشند و مبلغ قابل توجهی از سرمایه‌هایشان را برای خرید زمین اختصاص دهند. چون اگر مکان سنجی دقیقی انجام شده باشد ایجاد تقاضا برای جذب علاقمندان به این مرکز تفریحی – اقامتی کار زیاد سختی نیست که شاهد مثال آن سرمایه‌گذاری در اقامت‌گاه‌های کویری اقصی نقاط جهان مثل ایران، مصر، ایالات متحده و برخی کشورهای آفریقایی است.

اشتغالزایی بالا با سرمایه‌های محدود

رئیس انجمن توسعه صنعت گردشگری مجمع متخصصین ایران، یکی از نقاط قوت سرمایه‌گذاری‌های اینچنینی را در میزان اشتغالزایی آنها نسبت به سرمایه‌گذاری صورت گرفته دانست و گفت: شاید برای ایجاد هر یک فرصت شغلی در صنایع سنگین ارقام قابل توجهی نیاز داشته باشیم. اما اگر دقت داشته باشید در صنعت گردشگری به ازای هر 7 نفر گردشگر یک فرصت شغلی ایجاد می‌شود. بنابراین برای ساخت یک مجموعه تفریحی – اقامتی معمول میتوان با 10 میلیارد تومان نزدیک به 300 فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرد.

وی در ادامه با ارایه مثالی عینی اینگونه توضیح داد: براساس تحقیقات و همچنین شرایط اصولی برای احداث یک مجتمع تفریحی اقامتی که شامل پارک آبی، هتل، رستوران، کافی شاپ، و سالن کنفرانس با وسعتی معادل 7 هزار متر مربع در یکی از شهرستان‌های درجه یک کشورمان رقمی نزدیک به 8 میلیارد تومان نقدینگی لازم است که این میزان سرمایه‌گذاری با پذیرایی 3 هزار نفر روزانه در سه شیفت‌کاری امکان ایجاد 150 فرصت شغلی مستقیم و 450 فرصت شغلی غیرمستقیم را خواهد داشت، درحالی که این رقم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت یا پتروشیمی یا حتی صنایع سنگین واقعا ناچیز و غیرقابل توجه است.

این کارشناس ارشد گردشگری دوره بازگشت سرمایه گذاری در این نوع مجتمع‌ها را در صورت رعایت اصول بهره‌وری بسیار کوتاه دانست و تصریح کرد: یکی از مهمترین نیازهای این نوع سرمایه‌گذاری‌ها انرژی است که می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را به خود اختصاص دهد درصورتی که با استفاده از شیوه‌های نوین این هزینه به حداقل خود کاهش می‌یابد. بنابراین معادلات اقتصادی و کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری و همچنین هزینه‌های جاری یک مجتمع تجاری با مشخصاتی که قبلا به آن اشاره شد بیان می‌کند دوره بازگشت سرمایه در این پروژه حداکثر 36 ماه خواهد بود. این درحالی است که براساس مدل‌های نوین سرمایه‌گذاری می‌توان با استفاده از موضوع برون‌سپاری برخی از خدمات اینگونه مجتمع‌ها هزینه‌های نگهداری را نیز به حداقل رساند. اما نباید فراموش کنیم تعیین قیمت خدمات یکی از فاکتورهای مهم و سرنوشت‌ساز است.

وی با اشاره به افزایش ساخت و ساز اینگونه مجتمع‌های تفریحی اقامتی در کشورهای گردشگر پذیر تصریح کرد: امروز به دلیل افزایش تقاضا برای ساخت و ساز اینگونه مراکز برخی شرکت‌ها حتی به صورت هلدینگ سرمایه‌گذاری در این بخش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و با جمع‌آوری سرمایه‌های اندک سرگردان اقدام به راه‌اندازی مراکزی بزرگ و قابل ملاحظه می‌کنند. به صورتی که آنها از صفر تا صد ایجاد تقاضای سفر گردشگران و علاقمندان را از طریق شرکت‌های زیر مجموعه خود برنامه‌ریزی کرده و در نهایت سود سرشاری برای مجموعه مهیا می‌نمایند.

سرمایه‌گذاری خاص و متناسب با فرهنگ

ابراهیم اسدی بشلی، یکی از مهمترین پیش‌نیازهای ورود به دنیای سرمایه‌گذاری در مراکز تفریحی و اقامتی را مطالعه دقیق فرهنگ و نیازهای فرهنگی – تفریحی جامعه هدف دانست و گفت: همه می‌دانیم بحث تفریح یکی از نیازهای اصلی جوامع مختلف بخصوص در زندگی ماشینی امروز ماست. اما نکته قابل توجه در این زمینه که لازم است صاحبان سرمایه به آن توجه داشته باشند بحث تطبیق این نوع سرمایه‌گذاری با فرهنگ و آداب و سنن جامعه هدف است. به عنوان مثال در جوامع اسلامی رعایت شئونات مطابق با دین مبین اسلام یک اصل غیرقابل انکار است بنابراین نحوه سرمایه‌گذاری و اهداف تعیین شده باید در این راستا صورت پذیرد تا بتوانیم برای اینده آن سرمایه‌گذاری امیدوار باشیم که یکی از بهترین پیشنهادها برای کشورمان ایجاد مراکز مخصوص بانوان است.

وی در ادامه افزود: اگرچه برخی معتقدند با اختصاصی کردن مراکز اقامتی و تفریحی برای بانوان عملا نیمی از تقاضا را از دست داده‌ایم اما نباید فراموش کنیم بانوان دارای نیازهای مختلفی هستند که آقایان در آن هیچ نقشی ندارند. بنابراین می‌توانیم با هوشمندانه سرمایه‌گذاری کردن عملا ارزش افزوده این سرمایه‌گذاری را حتی چندین برابر غیر اختصاصی بودنش درنظر داشته باشیم. به عنوان مثال می‌توان اکنون به احداث مراکز تفریحی مخصوص بانوان اشاره کرده که در کنار آن مراکز تندرستی و آرایشی و بهداشتی نیز درنظر گرفته شده است، یعنی شهری مخصوص بانوان با رعایت تمامی اصول مذهبی که می‌تواند سودآوری قابل ملاحظه‌تری نسبت به آقایان یا دو منظور بودن آن سرمایه‌گذاری داشته باشد.