صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

می‌توانیم صادر کننده انواع دستکش به کشورهای منطقه باشیم؛ اما...
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤
 

گفت‌وگو با رییس اتحادیه صنف فروشندگان و تولیدکنندگان نایلون و پلاستیک تهران

نویسنده: شیدا رمزی

فعالین صنفی در صنعت تولید انواع مصنوعات پلاستیکی اگرچه بعضا به صورت تخصصی در واحدهای خود مشغول به تولید ابزار و لوازم هستند؛ اما گروهی از آنها با توجه به شاخه فعالیت آن واحد صنعتی بخشی از فعالیت تولیدی واحد صنفی خود را به تولید دستکش‌های یکبار مصرف یا دستکش‌های پلاستیکی اختصاص داده‌اند.

از این رو هنوز با درنظر گرفتن بازار گسترده کشورمان نمی‌توان گفت میزان تولید انواع دستکش با نیازهای کشورمان تراز شده است، سرمایه‌گذاری در این زمینه لازم نیست بلکه کارشناسان وفعالان صنفی در این باره معتقدند حمایت‌های کافی لازم است تا دوباره شاهد رونق صنف و گسترش آن متناسب با نیازهای بازار باشیم و به نوعی در آینده صادر کننده محصولاتی از این دست به کشورهای حاشیه و همسایگان خود باشیم.

سید رحیم مقیمی اصل، رییس اتحادیه صنف فروشندگان و تولیدکنندگان نایلون و پلاستیک تهران در این باره به فرصت امروز گفت: با توجه به تخصص و دانشی که درباره تولید مصنوعات پلاستیکی بخصوص انواع دستکش در کشورمان وجود دارد با درنظر گرفتن وجود ماده اولیه تولید این مصنوعات در ایران اگر حمایت‌های مناسب از تولید کنندگان انجام شود، می‌توانیم در منطقه برترین تولید کننده و صادر کننده محصولات اینچنینی باشیم؛ اما امروز می‌بینیم سایه انواع اقسام مشکلات برسر تولید سنگینی می‌کند.

مقیمی اصل با اشاره به فعالیت بیش از 150 واحد صنفی در زمینه تولید انواع دستکش در تهران افزود: با توجه به نیازهای موجود بازار و البته درنظر گرفتن فصول مختلف حجم تولید این تعداد واحد تولیدی در تهران متفاوت است اما حداقل روزانه 300 تا 350 کیلوگرم تولید انواع دستکش یکبار مصرف از سوی این واحدها ثبت شده و در نظر گرفته می‌شود.

این مقام صنفی با تاکید دوباره به فصلی بودن میزان تولید تصریح کرد: در برخی از فصول سال مثل تابستان یا ایام ماه مبارک رمضان و عاشورای حسینی میزان تقاضا برای انواع دستکش‌های یکبار مصرف افزایش می‌یابد درحالی که می‌دانیم با توجه به تغییر سبک زندگی اقلب افراد این نیازی همیشگی است و باید به نوعی برای دائمی شدن تولید گام برداشته شود تا به نوع افزایش تولید باعث کاهش و تثبیت قیمت‌ها باشد.

وی با اشاره به اشتغالزایی 3 نفره به ازای هر یک دستگاه تولید دستکش یکبارمصرف گفت: از آنجا که خوشبختانه در این نوع تولید هنوز واردات محصولات خارجی نقشی ندارد، اگر زمینه‌های صادراتی برای محصولات یاد شده فراهم شود، می‌توانیم حجم قابل توجهی از اشتغال را در این نوع تولید به جامعه کشورمان هدیه دهیم، این درحالی است که متاسفانه به دلیل مشکلات صادراتی بازارهای سنتی صادرات کشورمان مثل عراق را از دست داده‌ایم. بنابراین، اگر به صنف مورد نظرمان بی‌توجه باشیم به زودی علی‌رغم وجود تخصص و دانش فراوان و مواد اولیه ارزان‌قیمت وارد کننده انواع مصنوعات پلاستیکی می‌شویم.

نوسان قیمت مواد اولیه نگران کننده است

مقیمی اصل، مهمترین نگرانی تولید کنندگان این محصولات را تامین مواد اولیه پتروشیمی عنوان کرد و افزود: شاید برخی از صنایع نگران حجم گسترده واردات محصولات مشابه خارجی باشد اما در این صنف تنها نگرانی نبود ثبات قیمتی در مواد اولیه کشورمان است چون اکنون دلال بازی در زمینه تهیه مواد اولیه پتروشیمی است.

وی درباره این مشکل اینگونه توضیح داد که برخی افراد سودجو با استفاده از خلاءهای قانونی در میان بورس کالا و خریداران قرار گرفته‌اند و زمینه غیرشفاف شدن روند تامین مواد اولیه و نوسان قیمت‌های پی‌درپی بازار شده است و همین روند توان رقابت قیمتی محصولات ایران در بازارهای بین المللی را از بین برده است.

این مقام صنفی با تاکید بر توانمندی تولید ایران تصریح کرد: تولید کنندگان اصلی‌ترین قهرمانان میدان رقابت اقتصادی هستند و باید همانند ورزشکاران مدال‌آور شرایط ملاقات آنها با مقام‌ معظم رهبری برایشان به عنوان لژیونرهای اقتصادی فراهم شود تا این افراد بتوانند مشکلات موجود تولید را مستقیم به ایشان تقدیم کنند. چون در شرایط فعلی برخی مدیران اصلا از روند تولید آگاهی نداشته و مصوبات آنها دقیقا مانع از تولید می‌شود.