صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

یک تیر و چند نشان با سرمایه‌گذاری برای تولید دستکش
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤
 

 

کمی به اطراف خود نگاه کنید بدون تردید حداقل یک جفت دستکش با کاربری گوناگون خواهید دید. دستکشی که می‌تواند از دستان شما هنگام انجام کارهای متفاوتی از شستن ظروف آشپزخانه تا انجام عمل‌های دقیق و حساس جراحی محافظت کند.

در دسترس بودن این وسیله به میزان گسترده و همچنین عادی شدن کاربرد آن در زندگی روزمره ما به نوعی باعث شده تا از آن به عنوان ابزاری ساده در ذهن خود تصویری خلق کرده باشیم درحالی که این وسیله که دقیقا قالبی از دستان ماست صنعتی بسیار گسترده را به خود اختصاص داده که هنوزدر ایران زیاد مورد توجه قرار نگرفته و می‌تواند عاملی برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بخش‌های مختلف خود باشد.

صالح نوروزی، مشاور و سازنده‌ خطوط تولید انواع دستکش در مجموعه بازرگانی آراد در این زمینه به خبرنگار ما گفت: بطور کلی در بخش تولید انواع دستکش بد نیست بدانیم چهار بخش مختلف تولیدی داریم که عبارتند از 1. دستکش‌های یک‌بار مصرف، 2. دستکش‌های پلاستیکی، 3. دستکش‌های صنعتی 4. دستکش‌های پزشکی که بعضا برخی از این بخش‌های تولید دستکش به دلیل سادگی خط تولید می‌تواند هم مستقل و هم درکنار دیگر فعالیت‌های مربوط به صنعت پلاستیک صورت گیرد.

نوروزی با تاکید بر مناسب بودن شرایط بازار برای ورود سرمایه‌های جدید در زمینه تولید انواع دستکش افزود: بطور کلی هر یک از بخش‌های یاد شده می‌تواند پذیرای سرمایه‌گذاران باشد چون هنوز بازار در این زمینه بکر بوده و نیازهای داخلی کشورمان روز افزون است بنابراین علاقمندان و صاحبان سرمایه می‌توانند بدون نگرانی وارد بازار شوند، چون بازار مهیاست و می‌توان برای آینده اصولی برنامه‌ریزی کرد.

بازدهی بالا و دوره بازگشت کوتاه

وی درباره نرخ بازدهی و دوره بازگشت سرمایه‌گذاری در این صنف تصریح کرد: یکی از مهمترین سئوال‌های سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف اقتصادی نرخ بازدهی و دوره بازگشت سرمایه‌هایشان است که دراین صنف می‌توان گفت پاسخ‌ها تقریبا باعث تعجب افراد خواهد شد، چون در تمامی بخش‌های تولید دستکش این دو آیتم که در نظر بین المللی هم در سرمایه‌گذاری‌ها بسیار تعیین کننده‌هستند بالاست. به عنوان مثال در زمینه تولید دستکش‌های یکبار مصرف نرخ بازدهی دستگاه‌ها براساس آمارهای مستند 67 درصد و دوره بازگشت اصل سرمایه برای خرید دستگاه 12 ماه تعیین شده است که می‌تواند این دو عدد نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب نماید. هرچند نباید فراموش کنیم سیستم فروش و بازاریابی تعیین کننده تحقق این دو عدد خواهد بود.

این مشاور در زمینه تولید انواع دستکش درباره سرمایه‌گذاری در صنعت تولید دستکش معتقد است می‌توان بخش تولید دستکش‌های یکبار مصرف را با توجه به حجم کار و مبالغ مورد نیاز جهت تولید را به جوانان و بازنشستگان پیشنهاد کرد و دیگر بخش‌های تولید دستکش را به تولید کنندگان حرفه‌ای چون میان این دو بخش کمی تفاوت از نظر میزان سرمایه‌گذاری وجود دارد.

به عنوان مثال برای تولید دستکش یکبار مصرف در یک سالن 100 متر مربعی با ظرفیت تولید 300 عدد دستکش در یک ساعت تولید در مجموع با سرمایه‌گذاری نزدیک به 100 میلیون تومان برای خرید دستگاه (40 میلیون تومان برای دستگاه دوخت، 60 میلیون تومان برای دستگاه تولید نوار پلاستیکی) و چیزی حدود 70 میلیون تومان در بخش‌های دیگر مثل اجاره محل، تامین مواد اولیه یا هزینه‌های جاری روند تولید را آغاز کرد اما اگر تصمیم به تولید دستکش‌های پلاستیکی یا دستکش‌های صنعتی داشته باشیم لازم است ارقام بالاتری فقط برای ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری شود.

خالدار سرمایه‌گذاری کنیم

نوروزی در ادامه به صاحبان سرمایه و علاقمندان توصیه کرد در صورت امکانات سرمایه‌گذاری این افراد تا رقمی نزدیک به 400 میلیون تومان بهتر است در زمینه تولید دستکش‌های خالدار صنعتی سرمایه‌گذاری نمایید چون با توجه به اینکه کشورمان درحال توسعه است نیاز بازار بالایی در این بخش وجود دارد درحالی که امروز ایران وارد کننده مطلق در این نوع دستکش از کشور چین است که خطوط تولید آن نیازمند تکنولوژی بالایی هم نیست.

این مشاور و سازنده دستگاه‌های تولید انواع دستکش به فرصت امروز گفت: برای راه اندازی خط تولید دستکش‌های خالدار صنعتی حداکثر 400 میلیون تومان فقط برای تجهیزات و ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری لازم است درحالی دوره بازگشت‌ این سرمایه‌گذاری با توجه به بکر بودن بازار داخل بسیار بالاست. به عنوان مثال یکی از پالایشگاه‌های جنوب کشورمان چندی پیش برای خرید 800 هزار جفت دستکش خالدار به دنبال خرید محصول بود درحالی که وارد کنندگان در هر پارتی جنس وارداتی تنها توان واردات 100هزار جفت از این نوع دستکش را دارند، اما اگر تولیدکننده‌ای این قرارداد را داشته باشد صرفا یک سال باید برای انجام این تعهد تولید کنند.

سرمایه‌گذاری استریل بهتر از ظرفشویی

وی در ادامه به موضوع سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولید دستکش ظرفشویی یا جراحی نیز اشاره کرد و افزود: برای ورود به این نوع تولید حجم سرمایه‌گذاری بسیار متفاوت از آنچه تاکنون درباره آن سخن گفته‌ایم خواهد بود چون فقط برای خرید ماشین‌آلات نیازمند حداقل یک میلیارد تومان سرمایه اولیه هستیم.

این درحالی است که با درنظر گرفتن تشابه تقریبی روند تولید این دو نوع دستکش و میزان سرمایه‌گذاری حدودا یکسان با درنظر گرفتن نیاز بازار کشورمان که بیشتر در بخش دستکش‌های استریل جراحی است بهترین گزینه برای آن دسته از صاحبان سرمایه که قصد سرمایه‌گذاری در این ابعاد هستند تولید دستکش‌های جراحی است چون با توجه به تولید کنندگان فعلی دستکش‌های ظرفشویی تقریبا نیاز بازار تامین شده و از آنجا که موانع صادراتی نیز کاملا مشهود هستند بهتر است در این بخش سرمایه‌ها درگیر نشود. به عنوان مثال برای خرید یک خط تولید دستکش استریل جراحی از چین با ظرفیت تولید روزانه 50 هزار عدد دستکش چیزی حدود 300 هزار دلار سرمایه‌گذاری لازم است.

می‌توانیم صادر کننده دستگاه هم باشیم

صالح نوروزی، درباره نیازمندی تولید انواع دستکش به دستگاه‌های خارجی نیز گفت: در بخش‌های مختلف تولید دستکش نیازمندی‌ها متفاوت است، اما آنچه لازم به ذکر است بحث توانمندی صنعت‌گران کشورمان در تولید ماشین‌آلات مورد نیاز تولید کنندگان در این نوع تولیدات است. به عنوان مثال در بخش دستکش‌های یکبار مصرف توانمندی آنچنان بالاست می‌توانیم حتی صادر کننده ماشین‌الات تولید باشیم و اکنون سفارش‌های متفاوتی از کشورهای همسایه برای صنعتگران ایرانی رسیده است. اما دربخش تولید دیگر انواع دستکش هنوز به نوعی نیازمند ماشین‌آلات خارجی هستیم که در صورت ایجاد بازارهای تولیدی و تقاضای مناسب توان داخلی سازی این نوع ماشین‌آلات نیز وجود دارد.

وی در ادامه به موضوع صادرات محصولات نهایی نیز اشاره کرد و افزود: اگر بحث صادرات ماشین‌الات بگذریم با توجه به شرایط موجود در اقتصاد کشورهای همسایه ایران عمده این کشورها را وارد کننده محصولات در بخش‌های مختلف می‌بینیم، بنابراین بازار صادراتی دستکش در منطقه برای تولید کنندگان ایرانی در دسترس و مهیاست اما نباید فراموش کنیم هنوز بازار داخلی ایران بسیار تشنه است و فعلا باید برای تامین نیازهای داخلی برنامه‌ریزی داشته باشیم و پس از آن مازاد تولید را دربازارهای صادراتی ارایه کرد.

نوروزی در پایان به موضوع اشتغالزایی در این صنعت نیز اشاره کرد و گفت: شاید با توجه به اتوماتیک بودن این دستگاه‌ها براین باور باشیم که اشتغالزایی گسترده‌ای صورت نخواهد گرفت اما همانطور که می‌دانید بحث تولید مصنوعات پلاستیکی وابسته به بخش‌های مختلفی از تولید محصولات پتروشیمی تا بسته بندی و توزیع است بنابراین تولید انواع دستکش بیشتر اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد که در مجموع برای شرایط فعلی کشورمان بسیار مفید خواهد بود.