صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

بررسی جایگاه تولید گل مصنوعی در اقتصاد ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٤
 

سرمایه‌ای که پلاسیده نمی‌شود؛ اما...

نویسنده: شیدا رمزی

بدون تردید تجربه نگهداری یا پرورش گل و گیاه در ذهن اغلب ما یکی از زیبا‌ترین فعالیت‌های اقتصادی یا حتی تفریحی است اما تقریبا با تغییر سبک زندگی اغلب ما و گسترش آپارتمان‌نشینی این نوع سرمایه‌گذاری و حتی تفریح رنگ و بوی خود را از دست داده و به نوعی استفاده از گل‌های مصنوعی در خانه و محل کارمان گسترش یافته است.

این درحالی است که در گوشه و کنار شهرمان شاهد افزایش فروشگاه‌های گل مصنوعی هستیم و هر روز گسترش استفاده از این نوع گل‌ها که عموما هم وارداتی و قاچاق هستند را تجربه می کنیم. اما آیا واقعا این گل‌ها می‌توانند چرخه اقتصادی قابل اعتمادی داشته باشند یا اینکه ورود آنها می‌تواند به نوعی چرخه تولید گل‌های طبیعی را هدف قرار داده و مانع از اشتغال بخش قابل توجهی از پرورش دهندگان گل باشد.

از سوی دیگر برخی کارشناسان براین باورند که اگر بتوان به صورت هدفمند در زمینه تولید گل‌های مصنوعی گام برداشت و با استفاده از فرصت‌های صادراتی آن زمینه کسب و کار فعالین این بخش را فراهم کنیم می‌توانیم با هزینه‌ای بسیار کم اشتغال پایدار و قابل ملاحظه‌ای در کشورمان ایجاد نماییم، هرچند این روند نیازمند حمایت از تولید کنندگان و پرورش دهندگان گل طبیعی نیز خواهد بود تا بتوانیم مصنوعی و طبیعی را به نوعی پیوند دهیم که چرخ اقتصاد هر دو به حرکت درآید.

آمار نگران کنند

قبل از اینکه به چند و چون ماجرا بپردازیم یا اینکه جایگاه تولید و یا واردات این نوع گل‌ها را در اقتصاد کشورمان رصد کنیم بد نیست کمی درباره آمار این نوع محصولات در اقتصاد ایران بدانیم. بطور کلی تولید گل‌های مصنوعی در ایران تنها 5 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده و تقریبا 95 درصد مانده مربوط به محصولات وارداتی با کد تعرفه‌ای 67021000 گمرک جمهوری اسلامی ایران و حقوق و عوارض گمرکی 65 درصد است. این درحالی است که براساس آمار موجود در وب سایت رسمی گمرک روند واردات این محصول به کشورمان از سال 1393 تا به امروز کاهش داشته به صورتی که در آن سال تنها 381 تن پر و گل مصنوعی به ارزش حدود یک میلیون یکصد و پنجاه هزار دلار بوده یعنی تقریبا 20 درصد کمتر از سال قبل (1392).

اگرچه هنوز آمار دقیقی از میزان واردات این محصول در سال گذشته موجود نیست ولی روند کلی براین مبنی است که این محصولات سال 1394 کمتر از مبادی قانونی وارد خاک کشورمان شده‌اند چون حجم ارایه آنها در بازار نه تنها کاسته نشده بلکه شاهد افزایش آنها نیز بوده‌ایم و همین موضوع می‌توان دلیل اصلی نگرانی دست‌اندرکاران تولید گل مصنوعی بلکه تولید کنندگان گل‌های طبیعی نیز باشد.

سودجویی با گل‌های مصنوعی

اکبر شاهرخی، رئیس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان گل تهران با تاکید براینکه ورود گل‌های مصنوعی به نوعی بازار فروش گل‌های طبیعی را تحت تاثیر خود قرار داده است به خبرنگار فرصت امروز گفت: شاید برخی براین باور باشند که استفاده از گل‌های مصنوعی به نوعی حمایت از طبیعت است ولی اگر به سرانه مصرف گل‌در کشورهای پیشرفته نگاه کنیم و آن را با ایران مقایسه کنیم می‌بینیم فاصله معناداری در این بین وجود دارد.

این مقام صنفی با اشاره به سرانه مصرف گل در ایران و  اروپا افزود: سرانه مصرف گل در ایران بین ۷ تا ۱۰ شاخه است درحالی که این آمار، در اتحادیه اروپا چیزی حدود 200 شاخه گل تعیین شده است، ولی اگر کمی به بازار دقت کنیم می‌بینیم به جای گل طبیعی امروز گل مصنوعی بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و حتی اداره‌های دولتی هم از این نوع گل که هیچ منفعتی برای اقتصاد ایران نداشته استفاده می‌کنند.

به گفته شاهرخی، این فاصله دقیقا زمانی اتفاق افتاده که می‌بینیم حمایت از محیط زیست در بسیاری از کشورها بیشتر و دقیق‌تر از ایران بوده، بنابراین این بهانه‌ای برای بی‌توجهی به موضوع پرورش و تولید گل‌های طبیعی بوده است. درحالی که همه می‌دانیم پشت تولید یک شاخه گل یک خانواده وجود دارد که مشغول کار است.

وی با اشاره رود افزایش استفاده از تاج گل‌های مصنوعی در مراسم‌ها و رویدادهای خاص در کشورمان گفت: برخی افراد با استفاده از روحیه حمایتی مردم اقدام به سودجویی با این روش می‌کنند درست زمانی که حجم قابل توجهی از کشاورزان و پرورش‌دهندگان گل در ایران نگران از آینده اقتصادی خود هستند.

شاهرخی در ادامه تصریح کرد: استفاده از گل‌مصنوعی دربرخی موارد ممکن است به صرفه باشد اما نباید فراموش کنیم این نوع محصولات اکنون به صورت قاچاق وارد خاک کشورمان شده‌اند و نه تنها هیچ منافعی برای اقتصاد ما ندارند بلکه زمینه بیکار شدن تولید کنندگان را فراهم کرده‌است. درحالی که اگر بتوان با استفاده از فرهنگ‌سازی زمینه استفاده بیشتر از گل‌های طبیعی را در کشور ایجاد کنیم نه تنها رونق اقتصادی قابل توجهی در این زمینه خواهیم داشت بلکه می‌توانیم روحیه شاداب‌تر و آرامش بهتری را در جامعه تجربه کنیم.