صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

گفت‌وگو با یک تولید کننده گل‌های کریستالی
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٥
 

یک سیم چین لازم است اما کافی نیست

وقتی صحبت از مشاغل خانگی به میان می‌آید، گروهی براین باورند که بدون دودوتای اقتصاد در راه کسب درآمد گام برداشت درحالی که بحث تولید و کسب و کار همواره از قواعدی پیروی می‌کند که فرق برای بزرگ و کوچکش نیست.

تولید گل‌های کریستالی یکی از مواردی هستند که اکنون به عنوان منبع درآمدی قابل ملاحظه در میان بانوان هنرمند و خاندار کشورمان در اقصی‌نقاط ایران شناخته شده است و گروه عمده‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنند. اما لزوما همه این افراد نمی‌توانند منافع مناسب اقتصادی آن را تجربه کنند چون براین باورند که یک سیم چین کافی است تا بتوانید روزانه چند ده هزار تومان درآمد داشته باشید.

حمزه هاشمی‌فر، یکی از تولید کنندگان سرشناس در زمینه گل‌های کریستالی در این زمینه به خبرنگار فرصت امروز گفت: تصور اینکه با یک وسیله می‌توان درآمدی قابل ملاحظه داشت کاملا اشتباه است و باید برای هر فعالیت اقتصادی برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم.

هاشمی‌فر که خود تولید کننده گل‌های کریستالی است در ادامه افزود: امروز به دو صورت گل‌های کریستالی تولید می‌شوند یا به صورت خانگی و یا به صورت کارگاهی اما هنوز این روند به صنعت تبدیل نشده چون کاملا بستگی به هنر و سلیقه افراد در طرح و مدل داشته و به نوعی وابسته به بازار تقاضاست.

این فعال صنفی درباره بخش خانگی تصریح کرد: برخی از مواد اولیه مورد نیاز تولید اینگونه گل‌ها در سرای مشیرخلوت و کوچه برلن یافت می‌شود و افرادی که دارای سلیقه و حوصله باشند می‌توانند با تهیه این مواد خام که عمدتا از چین وارد ایران شده‌اند مجوعه‌های قابل ملاحظه‌ای را طراحی و تولید کنند تا در فروشگاه‌هایی عرضه نمایند اما این روند ممکن است زیاد مورد استقبال عموم قرار نگیرد چون داشتن زمینه فروش یکی از نیازهای اصلی تولید است. اما در بخش کارگاهی تولید کنندگان عمده با توجه به تجاربی که از کشش بازار و البته فصول متفاوت تقاضا دارند مواد اولیه و طرح را به صورت حق‌الزحمه‌ای به افراد مورد نظر تحویل می‌دهند و مبلغی را به عنوان حق الزحمه‌ برای آنها منظور خواهند داشت. به عنوان مثال برای تولید یک شاخه گل با طرحی ساده که به صورت عمده در بازار نزدیک به شاخه‌ای 1200 تومان فروخته می‌شود بین 200 تا 300 تومان به بافنده یا همان بانوان شاغل در زمینه تولید گل‌های کریستالی پرداخت می‌شود.

به اعتقاد هاشمی‌فر اگر بانوان بتوانند با توجه به زمانی که برای کار اختصاص می‌دهند دقیق عمل کنند روزانه تا 30 هزار تومان هم می‌توانند درآمد داشته باشند اما همه این اعداد و ارقام بستگی به کشش بازار و فروش خواهد داشت.

برای شروع 200 میلیون لازم است

این تولید کننده و عمده فروش گل‌های کریستالی به فرصت امروز گفت: همانطور که می‌دانید گلبرگ‌های این نوع گل از مواد پلاستیکی شفاف تولید می‌شوند و  با استفاده از دستگاه‌های تزریق پلاستیک می‌توان به تولید برخی از انواع این محصولات اقدام کرد اما برای شروع بدون درنظر گرفتن هزینه خرید یا اجاره فضای تولیدی حداقل باید 200 میلیون تومان داشته باشیم هرچند اصلا نمی‌توان صرف روی تولید این محصول برنامه‌ریزی کرد چون کاملا فصلی و محدود است و باید در کنارش کارهای دیگری نیز برای جبران هزینه‌ها انجام داد.

وی افزود: البته امروز تولید کنندگان زیرپله‌ای باعث از بین رفتن بخش قابل توجهی از بازار تولیدکنندگان عمده شده‌اند چون این بخش از تولید بدون پرداخت هزینه‌های مثل مالیات و عوارض یا بیمه قیمت‌ها را شکسته و بازار را خراب می‌کنند هرچند تولید کنندگان خانگی نیز در این زمینه تاثیرگذار هستند. چون بسیاری از تولید کنندگان خانگی بدون درنظر گرفتن اصول اقتصادی و محاسبه حاشیه سود قیمت‌های غیراصولی برای اقلام تولیدی خود تعیین می‌کنند و بطور کلی بازار را آشفته می‌کنند.

این فعال صنفی تولید اینگونه محصولات را تا حد قابل ملاحظه‌ای به واردات مواد اولیه از چین وابسته دانست گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از مواد اولیه و گلبرگ‌ها از چین به صورت فله وارد می‌شوند و اینجا تولید کنندگان طرح‌ها و مدل‌های متفاوتی را برای بازار ارایه می‌کنند، اما مهمترین نکته برای تولید این است که سلیقه و قیمت مناسب بازار را درنظر داشته باشیم.

هاشمی‌فر که برای دستیابی به سلیقه بازار به میزان سفارش‌ها و همچنین کاتالوگ‌های روز دکوراسیون توجه دارد معتقد است، یکی از چالش‌های اصلی تولید این نوع محصولات دسترسی به طر‌ح‌های منحصربفرد و قابل قبول خریداران است چون بسیاری از سودجویان با توجه به طرح‌های ابداعی برخی تولید کنندگان از روی آن کپی کرده و در واقع حقوق تولید کننده اصلی را ضایع می‌کنند.

تجربه صادراتی نداریم

این تولید کننده گل‌های کریستالی بااشاره به اینکه تاکنون فقط به دو کشور همسایه تولیداتش را صادر کرده است به خبرنگار ما گفت: تولیدات این واحد تاکنون به کشورهای امارات و ترکمنستان صادر شده است اما از آنجا هنوز تجربه صادراتی در این محصولات میان تولید کنندگان وجود ندارد شاید بازاریابی دقیقی در این زمینه نداریم البته مشکلات صادراتی در این میان کم نیست چون گل‌های کریستالی در بخش صنایع دستی قرار خواهند گرفت و همین امر کار را کمی دشوار می‌نماید.

وی با تاکید بر اینکه میزان اشتغالزایی این تولید بسیار بالا و کم هزینه است تصریح کرد: اگر تولید اینگونه محصولات به صورت اصولی و گسترده انجام شود نه تنها زمینه اشتغال قابل توجهی در کشورمان مهیا خواهد شد بلکه می‌توان ارزش افزوده‌ای نزدیک بر 40 درصد برای تولید کنندگان به ارمغان آورد درحالی که همه می‌دانیم ایجاد هر یک شغل برای صنایعی چون پتروشیمی، فولاد یا دیگر صنایع برای دولت چقدر هزینه داشته و در نهایت خروجی مناسبی هم نگرفته است.به عنوان مثال در ایام خاصی از سال مثل شب عید این واحد تولیدی نزدیک به 200نفر را مشغول به کار می‌کند چون میزان سفارش‌ها بالاست.

به جای حقیقی، مجازی فعال شده‌ایم

هاشمی‌فر درباره آینده نگری و گسترش بازار فروش خود به فرصت امروز گفت: یکی از بهترین کارهای گسترش فعالیت اقتصادی در این زمینه حضور در دنیای مجازی است چون اگر توجه کرده‌باشید به دلیل اینکه مراکز فروش این نوع محصولات پراکنده هستند و تولیدات کاملا سلیقه‌ای از سوی متقاضیان انتخاب می‌شوند ممکن است همگان فرصت مراجعه به فروشگاه‌های حقیقی را نداشته باشند.

درحالی که اگر در میان صفر و یک‌های مجازی کمی وقت بگذرانند می‌توانند نمونه‌های مورد علاقه خود را یافته و سفارش دهند. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان با استفاده از این امتیاز وارددنیای مجازی شده‌اند و با استفاده از گالری‌های مجازی تولیداتشان را عرضه می‌نمایند هرچند برخی از تولید کنندگان خانکی نیز از این طریق سفارش‌های متعددی دریافت می‌کنند و در نهایت محصولاتشان را به دست متقاضیان می‌رسانند.