صندوقچه

درود بر همه دوستان، من خبرنگار اقتصادی و گردشگری هستم با توجه به رشته تحصیلی و همچنین علاقه خودم سعی می‌کنم مطالب اقتصادی و گردشگری نوشته شده توسط خودم را برای مطالعه شما بزرگواران منتشر کنم.

مهمترین سرمایه‌ من حمایت بومیان منطقه است
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٥
 

کشت سنتی خیانت به مملکت است

شاید بارها هنگام خرید میوه و سبزی‌جات از فروشگاه به این فکر افتاده باشید که با بودن محصولات با کیفیت جالیزی و فصلی چه نیازی به تولید محصولات گلخانه‌ای آنهم خارج از فصل بوده و ممکن است از نظر کیفیت محصولات گلخانه‌ای دچار تردید شده باشید. این درحالی است که نباید فراموش کنیم با توجه به صنعتی شدن زندگی‌ها و مهاجرت گسترده روستائیان به شهرهای بزرگ به نوعی تولید محصولات کشاورزی کاهش یافته و تامین نیازهای برخی اقلام وابسته به واردات محصولات شده است.

این درحالی است که نباید فراموش کنیم بروز برخی تغییرات اقلیمی نیز عاملی موثر در این زمینه یعنی واردات محصولات کشاورزی شده است که یکی از راهکارهای جبران این کسری استفاده از تکنولوژی‌های نوین کشت برای استفاده بهینه از منابع موجود و همچنین افزایش تولیدات با همین منابع موجود است. مهمترین راهکاری که مدت‌هاست در سراسر جهان از سوی کشورهای پیشرفته در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته به کارگیری گلخانه‌های صنعتی برای تولید محصولاتی با شرایط مناسب است.

20 برابر کشت سنتی اشتغال ایجاد می‌کنیم

مجید خلیلی تهرانی بنیانگذار و مؤسس شهرک گلخانه‌ای آوه و همینطور مدیرعامل شرکت کهن دشت آوه، با تاکید براینکه افزایش سطح زیر کشت سنتی در واقع خیانت به مملکت است به خبرنگار فرصت امروز گفت: بطور کلی اغلب شهرک‌های گلخانه‌ای کشورمان دولتی هستند که با استفاده از منابع دولتی و با بازدهی بسیار پایین اداره می‌شوند در حالی که اگر اجازه داده شود بخش خصوصی وارد عمل شود بدون تردید امتیازهای مدیریتی بخش خصوصی می‌تواند گلخانه‌های کشورمان را از رخوت موجود خارج نماید.

خلیلی با اشاره به وسعت طرحی که اجرایی کرده است افزود: امروز شهرک گلخانه‌ای بخش خصوصی آوه که در نوع خود بزرگترین شهرک گلخانه‌ای است با 500 هکتار زمین و 200 لیتر آب در ثانیه سهم قابل توجهی در اشتغال و تولید منطقه به خود اختصاص داده است درحالی که تقریبا سیزده سال پیش زمانی که طرح پروژه درحال احداث بود 3000 نفر از بومیان منطقه با این فرض که ساکنان تهران قرار است منطقه را تصاحب کنند مانع از کار شدند و در نهایت با دخالت نیروی انتظامی پروژه اجرایی شد اما امروز مهمترین سرمایه شهرکت همین افراده هستند چون برای تامین منافع خود یعنی اشتغال و درآمدشان حافظت از این شهرک را برعهده دارند.

موسس شهرک گلخانه‌ای آوه تصریح کرد: اهمیت توجه به پروژه‌های گلخانه‌ای در این است که کشت سنتی امکان تولید زیادی ندارد درحالی که با استفاده از سیستم‌های علمی گلخانه‌ای می‌توان در 12 ماه سال تولید داشته باشیم و به جای اینکه 90 درصد از منابع با ارزش آبی کشورمان را در کشت کم بهره سنتی هزینه کنیم باید در توسعه اینگونه فضاهای کشت سرمایه‌گذاری بیشتری صورت پذیرد. این درحالی است با افزایش سطح زیر کشت گلخانه‌ای نه تنها تولیدات کشاورزی افزایش خواهد داشت بلکه اشتغال گسترده‌تری در کشورمان ایجاد می‌کنیم. به عنوان مثال در همین پروژه اگر حمایت‌های دولتی صورت پذیرد امکان استخدام 10 هزار نفر نیرو وجود دارد درحالی که اگر همین زمین به صورت سنتی کشت شود تنها 40 نفر اشتغالزایی خواهیم داشت پس دور از ذهن نیست بگوییم گلخانه‌ها 20 برابر کشت سنتی اشتغال دایم ایجاد می‌کنند.

خلیلی افزود: با توجه به تدام تولید در گلخانه‌ها می‌توان حتی تا 50 برابر تولید صنعتی محصولات با کیفیت را روانه بازار کنیم، چون محدودیت زمانی در میان نیست به صورتی که وقتی یک گلخانه 3500 متری زیر کشت گوجه فرنگی می‌رود در کوتاه‌ترین مدت بوته به بار نشسته و در نه ماه بعد از آن روزانه نزدیک به یک تن محصول برداشت می‌شود درحالی که در کشت سنتی فقط 3 ماه فرصت لازم است تا بوته به بار بنشیند و تنها پس از برداشت 20 روزه با تغییر شرایط اقلیمی کار تمام می‌شود.

این فعال در صورت انتخاب صحیح نوع محصول سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزش افزوده‌ای حتی بیش از 100 درصدی را تجربه کنند چون در این نوع کشت متغیرهای طبیعی تا حد بسیار زیادی کنترل شده هستند و می‌توان با مدیریت موارد را به نفع تولید هدایت کرد. به عنوان مثال  من در سه گلخانه‌ای که زیر کشت گوجه خوشه‌ای، بادمجان، فلفل و خیار برده‌ام اکنون روزانه نزدیک به 4 میلیون تومان درآمد دارم درحالی که اگر فردی در گلخانه‌ای با مساحت مشابه همین گلخانه‌های من گل لیلیوم بکارد با سرمایه‌گذاری یک میلیارد تومانی می‌توان 4 میلیارد تومان کسب درآمدکند.

هدفمندی باعث زمین‌گیر شدن گلخانه‌ها شده است

خلیلی معتقد است با اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها بسیاری از گلخانه‌ها زمینگیر شده‌اند چون در مسئولان وعده داده بودند با هدفمندی یارانه‌ها سهم قابل توجهی از درآمدهای دولتی برای توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز تولید هزینه‌ خواهد شد درحالی که این اتفاق حداقل برای شهرک گلخانه‌ای آوه روی نداده است. به عنوان مثال شرکت گاز در همان اوایل تاسیس اعلام کرد برای انتقال گاز و لوله کشی نزدیک به 26 کیلومتر شهرک باید 13 میلیارد تومان هزینه پرداخت کند تا امکان تحویل انشعاب داشته باشیم اما سئوال اینجاست اگر سرمایه‌گذار یا تولید کننده این رقم از سرمایه‌اش را برای زیرساخت‌هایی که دولت تعهد کرده بود هزینه کند چه چیزی برای تولید در اختیار خواهد داشت؟

به عقیده این فعال صنفی کارشکنی یا سهل‌انگاری‌های برخی مسئولان استانی یا شهرستان‌ها برای این است که کم‌کاری‌های خود در پروژه‌های دولتی برملا نشود چون در صورت ارایه تسهیلات به بخش خصوصی مدیریت اصولی خصوصی‌ها به سرعت جواب داده و نتیجه می‌تواند برای مدیران آن منطقه مشکل ساز باشد به عنوان مثال اکنون می‌بینیم بیش از 90 درصد از شهرک‌های گلخانه‌ای دولتی با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرمی می‌کنند و اغلب تعطیل شده‌اند اما آوه با انبوهی از کارشکنی‌ها هنوز درحال تولید و در پاره‌ای از موارد صادرات انجام داده است.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از امتیازهای ویژه شهرک‌های گلخانه‌ای خارج از مرزهای کشورمان این است که در کنار شهرک‌ها کارخانجات فراوری و صنایع تبدیلی گسترده‌ای احداث شده است که می‌تواند تضمین تداوم تولید شهرک باشد اما در ایران این امتیاز به دلیل ناآگاهی بسیاری از مدیران میانی دولت بخصوص در شهرستان‌ها اجرایی نشده است که شاهدمثال این امر در همین شهرک آوه است به صورتی که در فاز دوم طرح احداث کارخانه‌های صنایع تبدیلی دیده شده اما به دلیل همان کارشکنی‌ها و بی‌اطلاعی از واقعیت سرمایه‌گذاری با مشکل مواجه شده است.

بنیان‌گذار شهرک گلخانه‌ای آوره معتقد است در صورتی که بتوان بازارچه‌های عرضه مستقیم محصولات و همچنین صنایع تبدیلی را در کنار شهرک‌هایی از این قبیل احداث کرد زمینه فعال شدن دوباره برخی از گلخانه‌های تخریب شده فراهم می‌شود چون بحث دلالی از میان رفته و تولید کننده می‌تواند درآمدش را به خوبی مدیریت کند و محصول را با قیمتی عادلانه برای دو سوی معادله یعنی خریدار و تولید کننده به فروش برساند درحالی که امروز دلال‌ها مشکلات عمده‌ای برای تولیدکنندگان آنهم در شرایط نامناسب فعلی ایجاد کرده‌اند.

نوآوری و تکنولوژی لازمه کار است

خلیلی در ادامه تاکید کرد: برای اینکه تولید کنندگان بتوانند به تولید خود حتی در شرایط نامناسب ادامه دهند لازم است با استفاده از فن‌آوری‌های نوین و همچنین نواوری‌ امکان مقاومت دربرابر مشکلات را ایجاد نمایند. اما متاسفانه به جای اینکه در این زمینه انرژی خرج کنند بیشتر باید در اداره‌های دولتی در مقابل قوانین غیر اصولی و دست و پاگیر ایستادگی کنند. به عنوان مثال می‌توان با استفاده از منابع طبیعی خورشیدی و نزولات جوی بسیاری از هزینه‌ها را مدیریت کرد، اما تا زمانی که تولید کننده درگیر مواردی پیش پا افتاده و قوانین غیر اصولی است امکان این نوع بهره‌وری واقعا وجود ندارد.

وی در پایان گفت: یکی از نوآوری‌هایی که ما در شهرک استفاده می‌کنیم، استفاده از آب نزولات آسمانی است به صورتی که سطح (سقف) گلخانه‌ها را به گونه‌ای طراحی و لوله‌کشی کرده‌ایم که آب باران به استخرهای ذخیره‌ای هدایت شود به جای اینکه هدر رفته و روی زمین جاری شود. به این ترتیب با استفاده از آب با کیفیت EC200 باران که بهترین کیفیت آب برای کشت است حداقل 5 یا 6 ماه سال بدون استفاده از منابع زیر زمینی کشت می‌کنیم.