صندوقچه

اطلاعات کلی سفر و مطالب مرتبط به گردشگری

سفر به سرزمین جومونگ (2010 میلادی)
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٤
 

کره جنوبی پس از برگزاری بازیهای المپیک سئول در سال 1988میلادی  نامی آشنا برای جهان شد  و  از سوی دیگر هم رشد اقتصادی بسیار خوب این کشور که تقریبا  پس از جنگ جهانی دوم و دوران استعمار ژاپن شروع شد باعث معروف شدن این کشور و مطرح شدن نام کره جنوبی در سطح جهان بوده است. امروزه اکثر مردم جهان نام این کشور را با محصولات الکترونیکی و اتومبیل هایش می شناسند و البته در ایران این موضوع از شرایط خاصی برخوردار است  .

زنان کره ای با لباس های سنتی

نام کره جنوبی در ایران به دلایل دیگری علاوه بر عوامل بالا مطرح شده اول از نگاه علاقمندان به فوتبال  و در دوم علاقمندان سریالهای تلویزیونی مانند (افسانه جومونگ)، از جمله عواملی است که باعث معروف شدن این کشور در بین مردم ایران شده.

پوستر تبلیغاتی سریال کره ای 

این شبه جزیره سبز در شرق آسیا هنگام میزبانی بازیهای المپیک توانست شرایط و زیر ساخت‌های بسیار مناسبی را برای پذیرایی از گردشگران فراهم کند و پس از آن نیز به بهترین شکل ممکن از همان زیرساخت‌ها استفاده کرد و آنها را در جهت درآمدزایی به کار گیرد، هتل‌ها ، زمین های گلف، آثار تاریخی و امکانات رفاهی در این کشور به اندازه‌ای جالب توجه و جذاب  هستند که هر گردشگری را برای سفر به این سرزمین سبز وسوسه می‌کند.

کشور کره‌جنوبی گردشگر ایرانی زیاد به خود ندیده است بلکه بیشتر  مسافران ایرانی به این کشور تجار و بازرگانان هستند و عمده دلیل سفر آنها به سرزمین جومونگ تجارت و بازرگانی بوده که اغلب هنگام برگزاری نمایشگاههای مختلف در این کشور به بیشترین حد خود می‌رسد و باعث شده که صنعت گردشگران ایرانی در این کشور رونق زیادی نداشته باشد، بنابراین خالی از لطف نیست که کمی از جاذبه های توریستی این کشور بخوانیم .

به هر حال امروزه کره جنوبی یکی از کشورهای بسیار موفق در زمینه جذب گردشگر شناخته شده است و با توجه به پتانسیل و امکانات بسیار مناسب خود و مدیریت بسیار بالای این بخش توانسته از این صنعت  یعنی صنعت گردشگری درآمد بسیار هنگفتی برای کشور حاصل نماید.

 

پوشش گیاهی کره جنوبی 

   

  

متاسفانه از اواسط سال 1388 شمسی پرواز مستتقیم شرکت هواپیمایی ایران ایر به این کشور لغو شد و دیگر مسیر مستقیمی برای رسیدن به سرزمین جومونگ  وجود ندارد به همین دلیل باید از یکی از خطوط هوایی دیگر کشورها استفاده شود که مناسب ترین آنها  خطوط هوایی امارات است.

 مدت زمان سفر برای رسیدن به کشور سرسبز کره جنوبی بطور مستقیم 9 ساعت می باشد که البته در شرایط کنونی تقریبا بین 3 تا 8 ساعت به این سفر اضافه می شود که بستگی به انتخاب شرکت هواپیمایی برای سفر دارد. این سفر که تقریبا بین١٣ساعت یا بیشتر طول خواهد کشید بسیار خسته کننده است و شاید در برخی از مواقع کمی آزار دهنده، اما به نظر من  باید به یاد این ضرب المثل بیافتیم که « هرکه طاووس خواهد ، جور هندوستان کشد» .

 اولین نکته‌ای که در این سفر جالب خواهد بود تکنولوژی بسیار بالای خطوط هوایی دیگر کشورها می باشد به‌عنوان مثال من برای اولین بار با هواپیمای ایرباس A380 سفر کردم که واقعا امکانات رفاهی و دکوراسیون داخلی این هواپیما برای من بسیار جالب بود، همانطور که می‌دانید این هواپیما می تواند تا 820 نفر مسافر را جابجا کند این هواپیما قادر به فرود در هر فرودگاهی نیست و باید شرایط بسیار ویژه‌ای برای فرود یا بلند شدن آن فراهم باشد.

نکته دیگری که باعث خسته کننده شدن این سفر می شود اختلاف ساعت کشور کره‌جنوبی با ایران می باشد این کشور  بین 5 تا 6 ساعت با ایران اختلاف ساعت دارد و از ایران جلوتر می باشد که این میزان به‌تغییر ساعت رسمی در ایران بستگی دارد، خود همین موضوع باعث می شود که تقریبا 9 ساعت زندگی یک روز (روز سفر شما) در طول این سفر گم شود اما در مسیر بازگشت از کره به ایران همان زمان تکرار می شود.

به هر حال پس از یک سفر 9ساعته با هواپیمای بسیار مدرن ایرباس و پذیرایی در این هواپیما وقتی خلبان اعلام می کند که برای فرود در فرودگاه بین المللی اینچئون INCHON آماده می شویم اگر کنار پنجره باشید (البته با هواپیمای پیشرفته ای چون ایرباسA380 دیگه زیاد فرقی نداره که نزدیک پنجره باشید یا خیر چون از مونیتور روبروی خودتان می توانید تمامی فضای اطراف هواپیما رو ببینید ) با مناظر بسیار فوق العاده ای روبرو خواهید شد هرچه ارتفاع هواپیما کم می شود و به سطح زمین (البته دریا) نزدیک می شود این منظره شگفت انگیز تر خواهد شد .

 کشور کره جنوبی که از نظر جغرافیایی شبه جزیره است و از سه طرف توسط دریا احاطه شده با پوشش سبز درست مثل این است که مخمل سبز رنگی روی کل کشور کشیده شده باشند. تعداد زیاد قایق های ماهیگیری و کشتی‌های تجاری در سطح دریا مناظر زیبایی را برای شما ایجاد می کنند که البته این منظره مشترک بین کلیه کشورهای ساحلی  است  ولی یک منظره جالبی که هنگام فرود  بر سطح دریا می‌بینید تعداد زیاد مزارع دریایی است . در این مزارع به صورت غیر طبیعی آبیزیان گوناگونی را برای مصرف غذایی پرورش داده می‌شوند و تامین کننده نیاز غذایی کشور و شاید در برخی از موارد برای صادرات نیز باشند.

وقتی خلبان این خبر را اعلام کرد تقریبا 20 دقیقه بعد فرودگاه بین المللی اینچئون را خواهید دید  این فرودگاه ساحلی که بر روی یک جزیره بنا شده از همان بالا بسیار بزرگ به نظر می رسد که البته بزرگ هم هست!  این فرودگاه یکی از شلوغ ترین فرودگاههای جهان می‌باشد و آنهم به دلیل ترانزیت مسافر از کشور های دیگر می‌باشد این فرودگاه در جنوب غربی شهر سئول بنا شده و پس از برگزاری بازی‌های المپیک هرگز روزهای ساکتی و آرامی را به خود ندیده و هر روز شلوغتر از روز قبل می‌شود.

اگر در فصل تابستان به کشور کره جنوبی سفر کنید هنگام پیاده شدن از هواپیما رطوبت هوا را حس خواهید کرد که البته این خاصیت تمامی کشورهای ساحلی است اما با وجود تهویه مطبوع داخل کانال انتقال مسافر و سالن فرودگاه این هوابسیار مطبوع خواهد بود . از سوی دیگر  اینقدر جذب اطراف خواهید شد که دیگر این موضوع را فراموش خواهید کرد.

 با توجه به چهار فصل بودن این کشور بهترین زمان برای مسافرت به کره جنوبی از اواخر فروردین ماه تا اواخر خردادماه می‌باشد و پس از آن در فصل پاییز از اوایل مهرماه تا اواخر آذرماه است این کشور در فصل پاییز درست مثل یک تابلوی نقاشی پاییزی و رنگارنگ در دید شما جلوه خواهد کرد دمای هوای این کشور بطور متوسط در تابستان تا حدود 38 درجه گرم می شود و در زمستان تا منفی 15 درجه سرد.

پس از پیاده شدن از هواپیما اولین نکته که جلب نظر می کند بزرگی و آراستگی این فرودگاه می‌باشد ، فرودگاه بین المللی اینچئون بقدری وسعت دارد که شما برای رسیدن به محل چک پاسپورت باید از مترو استفاده کنید و هنگام حرکت مترو که سرعت بالایی هم دارد متوجه بزرگی این فرودگاه می شوید در نهایت به قسمت چک پاسپورت خواهید رسید که با حجم انبوهی از مسافران ورودی به این سرزمین سبز مواجه خواهید شد وقتی منتظر رسیدن نوبت خود برای چک پاسپورت هستید اگر به تابلوی اطلاعات پرواز نگاه کنید شاید کمی تعجب کنید اما با کمی دقت متوجه خواهید شد که این تابلو فقط برای یک ربع اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد .

inchon airport's free shop

 البته تقریبا 50 پرواز ورودی و خروجی در این تابلو ثبت شده است، بله درست خواندید 50 پرواز یعنی بطور متوسط دقیقه ای 3 پرواز  این یعنی تکاپو و زندگی واقعی در این کشور حال چه از نظر گردشگری و چه از نظر سیاسی و اقتصادی اما اگر کمی فکر کنیم باید به سیستمی که توانایی کنترل این حجم ترافیک هوایی را دارد آفرین گفت و البته خسته نباشید.

وقتی از چک پاسپورت خارج شدید با دنیایی کاملا مدرن و الکترونیک مواجه خواهید شد کلیه اطلاعات مورد نیاز شما بطور آن لاین در اختیار شماست و می توانید تمامی اطلاعات در زمینه خطوط تاکسی رانی، اتوبوس رانی، هتل ها و غیره را از روی سیستم اطلاعات دریافت کنید البته اینترنت رایگان در محوطه فرودگاه در دسترس شماست.  مقصد اصلی بیشتر مسافران ورودی به فرودگاه اینچئون شهر سئول است اما هستند افرادی که به شهر های دیگر این شبه جزیره سبز می‌رود  چه به دلیل تجاری یا گردشگری بنابراین برخی از شهرهای مهم این کشور را نام می‌برم که عبارتند از :

اینچون Incheon: این شهر یکی از شهرهای صنعتی در کره جنوبی است ، البته مهمترین و یا شاید اصلی ترین دلیل معروف بودن آن حضور فرودگاه بین المللی اینچون می‌باشد.

بوسان Busan: شهر ساحلی بوسان اصلی ترین بندر صادراتی و وارداتی کشور کره جنوبی می‌باشد و در واقع یکی از قطب های اقتصادی این کشور به شمار می‌رود. شهر بوسان در جنوب شرقی کشور جنوبی قرار گرفته که البته از نظر برگزاری برخی از مسابقات بین المللی ورزشی نیز امکانات خوبی دارد و بسیار معروف شده است.

جزیره جیجو Jeju: این جزیره در واقع صرفا به خاطر صنعت گردشگری معروف شده و یکی از بزرگترین مراکز جذب توریست در کره جنوبی می‌باشد این جزیره رویایی دارای هتل های بسیار مجلل با امکانات رفاهی بسیار پیشرفته هرساله تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند .

غروب آفتاب در جزیره جی جو

وجود اینگونه هتل‌های بسیار مجلل زنجیره‌ای ، تفریحات آبی، رستوران های بسیار بزرگ بین المللی و البته آرامش این جزیره باعث شده که این جزیره مقصد تعداد زیادی توریست باشد و البته فراموش نشود که اقامت در این جزیره زیاد هم ارزان نیست. بسیاری از عروس ودامادهای کره ای این جزیره را به عنوان مقصد اولین سفر خود و گذراندن ماه عسل خود انتخاب می کنند.

دایجئون Daejeon:  این شهر در مرکز کشور کره جنوبی قرار گرفته است و نقطه تلاقی خطوط راه آهن کره جنوبی نیز می‌باشد بنابراین در صنعت حمل نقل ریلی این شهر به‌عنوان یکی از اصلی ترین نقاط می باشد و به عنوان پنجمین شهر مهم کشور کره جنوبی در 300 کیلومتری جنوب سئول واقع شده است از طرفی به دلیل حضور شبکه بسیار مناسب و دقیق در این منطقه این شهر به عنوان برگزار کننده نمایشگاههای تجاری اکسپو از سال 1993 برگزیده شده است و همواره از نظر تجاری منطقه قابل توجهی نیز می‌باشد.

گوانگیو Gwangiu :  شهر گوانگیو به عنوان ششمین شهر مهم در کره جنوبی شناخته شده است. دولت مرکزی کره جنوبی برای تمرکز زدایی و به دلیل تراکم بالای جمعیتی در کشور کره جنوبی قوانینی مبنی بر پراکندگی صنایع در سطح کشور را وضع کرده است به همین دلیل این شهر به عنوان قطب منسوجات در کره جنوبی شناخته شده است و حضور کارخانه‌های بسیار بزرگ پنبه و پارچه بافی خود نیز باعث رشد این شهر صنعتی شده است این شهر هر ساله مقصد بسیار از تجار و بازرگانان خارجی می باشد.

اولسان Ulsan: به عنوان هفتمین شهر بزرگ کره جنوبی شناخته شده این شهر از نظر صنعتی بسیار با اهمیت می باشد و یکی بزرگترین کارخانه اتومبیل سازی کره جنوبی یعنی شرکت هیوندای را در خود جای داده است پس از اتومبیل سازی در این شهر صنعت کشتی سازی نیز از همیت ویژه‌ای در این شهر برخوردار است و باعث رونق بخشیدن به اقتصاد کشورش شده است.

اما مقصد سفر ما شهر سئول می‌باشد ، برای رسیدن به سئول با وسیله نقلیه شخصی تقریبا چهل دقیقه وقت لازم داریم ولی می توان از سیستم حمل و نقل عمومی نیز استفاده کرده به یاد داشته باشید که کرایه تاکسی در این کشور بسیار گران است. بهترین راه برای رسیدن به شهر سئول استفاده از اتوبوس های عمومی معروف به لیموزین باس می باشد که با کمی دقت به مسیر های نوشته شده روی تابلوی آنها می توانید خود را به محله های اصلی شهر سئول برسانید و با توجه به مقصد این اتوبوس ها ، کرایه آنها متفاوت است به عنوان مثال کرایه اتوبوس از فرودگاه به منطقه دانگ دِ مون برای هر نفر بزرگسال 10 هزار ون (won) می باشد (تقریبا هر یکصد دلار آمریکا در این کشور 140000 ون چنج می شود ، البته بستگی به قیمت روز دارد). 

بیلبورد های تبلیغاتی در سطح شهر سئول 

seoul city 

نمایی از جشنواره های شبانه در میادین اصلی شهر سئول

وقتی از فرودگاه به سمت شهر سئول حرکت می کنید ابتدا باید از روی یک پل که جزیره و فرودگاه را به سرزمین اصلی متصل می کند عبور کنید منظره بسیار زیبای دریا مجاور این پل شاید یکی از صحنه های بسیار زیبای زندگی شما باشد. در برخی از فصول سطح دریای اطراف این پل پوشیده از نوعی گیاه قرمز رنگ می باشد که باعث ایجاد مناظری بسیار زیبا می شود بعد از اتمام پل وارد بزرگراه اصلی خواهید شد.

 ویژگی این بزرگراه هها عریض بودن آنها و ترافیک بسیار منظم داخل این بزرگراه ها است البته نکته دیگر که جلب توجه می کند  وجود تعداد زیاد سکوهای عوارض می باشد که با سیستم های خودپرداز یعنی پرداخت توسط کارت های مخصوصی اداره می شوند یعنی کمتر خودرویی در این ایستگاهها توقف می کند و عوارض ورودی بزرگراه را نقدی پرداخت می کند اکثر ماشین ها دارای سیستم های خاصی برای پرداخت الکترونیکی می باشد.

نمای داخلی تاکسی در سئول - کره جنوبی

دولت کره جنوبی برای جلوگیری  از آلودگی صوتی در طول مسیر این بزرگراه ها وقتی به نزدیکی شهرها می رسند با استفاده از دیواره های شیشه ای توانسته صدای حاصل از حرکت ماشین ها را کنترل کند و از محل زندگی مردم دور نگهدارد که این خود نشان دهنده اهمیت سلامتی و شادابی  در طول زندگیست کره ای ها است. اما جالبترین نکته این است که رانندگان کره ای  از دستگاه جی پی اس برای تعیین مسیر خود استفاده می کنند این دستگاه کل مسیر و سرعت و علایم رانندگی را کنترل می کند و هشدار های لازم را به راننده اعلام می کند وابستگی راننده های کره ای به این دستگاه بقدری جلب نظر می کند که گویی اگر این دستگاه خراب شود آنها نمی توانند مسیر خود را پیدا کنند و مجبور به توقف خواهند شد. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان برای رسیدن به شهر سئول از تاکسی استفاده نکنید که یکصد دلار از کیف پول شما کاسته خواهد شد.

نکته بسیار مهمی در مورد تاکسی در کره جنوبی این است که از تاکسی هایی که رنگ مشکی دارند استفاده نکنید این تاکسی ها به عنوان تاکسی های خصوصی و تشریفاتی استفاده می شوند و کرایه آنها تقریبا 30 درصد از کرایه معمولی گرانتر خواهد بود. البته وقتی در کره جنوبی تاکسی سوار می شوید نکته ای که جلب توجه می کند وجود دستگاه های بسیار زیادی برای پرداخت کرایه مسافران است از پرداخت نقدی گرفته تا پرداخت با موبایل برای مسافران امکان پذیر می باشد و یک صفحه دیجیتال هم در پشت صندلی و روبروی شما قرار گرفته که می توانید در طول مسیر اطلاعات مورد نیاز و مقصدتان  را از آن به دست آورید.  

رانندگی بسیار منظم و دقیق و رعایت قانون در کره جنوبی برای شما جالب  خواهد با توجه به کوچک بودن این کشور و جمعیت بسیار زیاد آن هرگز شما در شهر ترافیک خسته کننده نخواهید دید آنهم به دلیل رعایت قوانین و کنترل این ترافیک با دستگاه جی پی اس می باشد و البته سیستم حمل و نقل عمومی بسیار دقیق و منظم در این شهر باعث کنترل این ترافیک می باشد.

هرچه به شهر سئول نزدیک می شوید تراکم ماشین در بزرگراههای ورودی شهر بیشتر می شود. شهر سئول که به عنوان پایتخت کشور کره جنوبی شناخته شده در شمال کشور واقع شده و تا پایتخت همسایه شمالی خود تنها 196 کیلومتر فاصله دارد و با توجه به مشکلات قدیمی به دو همسایه دلیل اصلی اهمیت استراتژیک این شهر است .

نمایی از خیابان تهران در شهر ستول

خیابان تهران در شهر سئول

شهر بسیار مدرن سئول توسط رودخانه هان به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شده است در برخی از نواحی عرض این رودخانه تا حدود یک کیلومتر می رسد و تعداد 23 پل اصلی و فرعی دو بخش شمالی و جنوبی شهر را به یکدیگر متصل می کنند. تعدادی از این پل ها دارای دو یا سه طبقه هستند که برای عبور مرور قطارهای شهری و دسترسی محلی و اتوبان در نظر گرفته شده اند.

 

 امروزه این رودخانه دیگر کشتی های تجاری را به خود نمی بیند اما در گذشته یکی از اصلی ترین راه های انتقال کالا بوده است. اما این رودخانه امروز به یکی از جاذبه های توریستی شهر سئول تبدیل شده است بگونه ای که برگزاری مسابقات قایقرانی ، شنا و ورزش های آبی در حاشیه آن جزو این جاذبه ها می باشند .

حاشیه رودخانه هان در شهر سئول و فضا سازی برای پارک های آبی تابستانه

کل مسیر حاشیه رودخانه بصورت پارک های چند منظور طراحی شده و مسیر دوچرخه سواری و استخرهای شنا که در تابستان یکی از اصلی ترین مکانهای تجمع گردشگران می باشد از امکانات طراحی شده در ساحل این رودخانه می باشد. و در هنگام شب هم نورپردازی بسیار زیبا و آبفشان های عظیم و بزرگ که با نرم افزارهای کامپیوتری کنترل می شوند مناظر حیرت انگیزی را برای شما خلق می کنند.

این شهر مدرن و پر از آسمان خراش دارای صدها هتل با امکانات مختلف میی باشد بنابراین هرگز نگران پیدا کردن هتل برای اقامت نباشید  شما می توانید از شبی 25 دلار به بالا با توجه به امکانات موجود در آن هتل پیدا کنید و در آن اقامت داشته باشید. اگر به نقشه شهر سئول نگاه کنید البته به زبان انگلیسی نه زبان محلی یک کلمه در آن برای ما بسیار آشناست و آن هم کلمه تهران است بله تهران نام یکی از خیابان های اصلی شهر سئول می باشد این خیابان از نظر تجارت بین المللی و داخلی در شهر سئول از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و دیدن همین کلمه شاید احساس غریب بودن را از ما دور کند. 

 

 

seoul city

 

seoul  

نمایی از خیابان های شهر سئول - کره جنوبی  

seoul 

 

نمایی از شهر سئول 

seoul city 

کره جنوبی - سئول  

برای اولین روز اقامت در این کشور متوجه خواهید شد که تفاوت های زیادی بین نحوه زندگی این مردم با ما وجود دارد بطور کلی مردم کره جنوبی دارای زندگی سنتی و بسیار آرام و مودب هستند بطوری که هنوز هم بزرگترهای خانواده از جایگاه ویژه ای در خانواده برخوردار هستند . به عنوان مثال هنگام ورود به مغازه یا مراکز خرید کارمندان به شما احترام می گذارند و به شما خوش آمد می گویند و پس از خروج هم برای شما آرزوی روزی خوش می کنند .

کره ای ها به سلامت بدن خود اهمیت می دهند و به همین دلیل هرگز ورزش صبحگاهی و پیاده روی شبانه قبل از خواب را ترک نمی کنند و بطور کلی رژیم غذایی خود را به دقت تحت کنترل دارند اما با توجه به تحول در زندگی سنتی این مردم شاید این موضوع بین نوجوانان و جوانان زیاد مرسوم نباشد به عنوان مثال تحول نوین در سیستم آموزشی کشور کره جنوبی باعث شده تا فرزندان و دانش آموزان زیاد در کانون خانواده نباشند و بیشتر اوقات خود را در محیط های آموزشی سپری کنند و در واقع فقط برای استراحت در کنار خانواده خود باشند .

مدارس این کشور تا مقطع دبیرستان از ساعت 7.30 صبح کار خود را شروع می کنند و تا نزدیک هشت شب دانش آموزان در مدرسه هستند و کلیه تکالیف و مسایل مربوط به تحصیل خود را به اتمام می رسانند و پس از آن محوطه مدرسه را نظافت می کنند و به منزل می روند  تا دوباره روز بعد به مدرسه مراجعه کنند . 

تحصیلات دانشگاهی برای مردم کره بسیار مهم است بنابراین با توجه به رشد جمعیت در این کشور شرایط ورود به دانشگاه هر روز سخت تر از روز قبل می شود به همین دلیل رقابت بسیار سنگینی بین دانش آموزان برای ورود به دانشگاههای معتبر کره جنوبی ایجاد شده که می تواند یکی از دلایل حضور بیش از اندازه آنها در محیط آموزشی باشد. نکته دیگر که در شهر سئول جلب توجه می کند وجود سازه های بسیار بزرگی که با توری های سبز رنگی روی بام ها و ساختمان های بزرگ ساخته شده . با کمی کنجکاوی متوجه شدم که این سازه های بزرگ زمین های گلف مصنوعی هستند ، با توجه به علاقه بیش از اندازه مردم کره به ورزش گلف و کمبود فضای آزاد به دلیل محدودیت زمین در این کشور آنها سعی کرده اند از پشت بام های منازل برای این ورزش استفاده کنند و با ساختن این زمین های مصنوعی گلف از این ورزش لذت ببرند.

زمین های گلف مصنوعی ساخته شده روی بام ساختمان ها

زمین های گلف مصنوعی در سئول

این شهر دارای مکان های گردشگری بسیار زیادی هست که برای هر سلیقه ای کافی و مناسب انتخاب این شهر برای گذراندن تعطیلات توسط گردشگران خارجی می باشد. خرید در مراکز بسیار بزرگ و مجلل امروزی ، بازار های سنتی، مکان های تاریخی ، باشگاههای مختلف ورزشی و سالن های ماساژ (در کشورهای آسیایی ماساژ یکی از علاقه های مردم است و معتقدند که ماساژ بهترین روش برای آرامش و دوری از هرگونه تنش ذهنی می باشد)  از این جمله هستند ، اما بطور خلاصه می توان از صنایع دستی ،  موزه تاریخ طبیعی، کاخ سلطنتی، برج مخابراتی سئول، دهکده المپیک، دانشگاه سئول و پارک ملی را نام برد .

از منطقه، این سِه دانگ (insaedong) شروع می کنم، این منطقه در واقع قلب صنایع دستی شهر سئول می باشد و بهترین محل برای خرید سوغات و صنایع دستی کره جنوبی که عبارتند از : پیکره تراشی روی سنگ و پوب، نقاشی های کلاسیک، کنده کاری ، نقاشی، کاغذ سازی و صنایع دستی چوبی می باشد.

منطقه این سه دانگ در سئول  

صنایع دستی کره جنوبی 

 کره جنوبی - این سه دانگ 

صنایع دستی در کره جنوبی  

این سه دانگ - کره جنوبی - سئول 

این سه دانگ - کره جنوبی - سئول  

صنایع دستی کره جنوبی 

منطقه این سه دانگ در شهر سئول  

صنایع دستی در کره جنوبی 

south KOREA 

south KOREA  

صنایع دستی در این سه دانگ   

استاد کار صنایع دستی در کره جنوبی  

صنایع دستی در سئول  

صنایع دستی در منطقه این سه دانگ کره جنوبی  

  

مجسمه سازی در کره جنوبی 

 

  

  

  

  

  

منطقه این سه دانگ  

  

رستوران سیار در این سه دانگ  

رستوران سیار در این سه دانگ   

رستوران رسیار در این سه دانگ  

این سه دانگ 

  

 

 

 

 البته برگزاری جشنواره های مختلف در این منطقه نیز خود باعث مشهور شدن این خیابان در بین گردشگران شده است به عنوان مثال یکی از آنها جشنواره جنسینگ می باشد (جنسینگ ریشه گیاهی بسیار مقوی و با خواص دارویی می باشد که در بین مردم این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است) و البته در بین جهان نیز بسیار مشهور می باشد و کره ای ها معتقد هستند که این گیاه دارای عصاره جوانی است و بسیار مفید برای سلامتی بدن. 

 

gensing  

جشنواره جنسینگ در سئول   

gensing 

جشنواره جنسینگ در سئول   

این سه دانگ 

جشنواره نوشیدنی های سنتی   

جنسینگ فستیوال  

فستیوال جنسینگ در این سه دانگ - سئول 

سئول - کره جنوبی 

طب سنتی در کره جنوبی  

جشنواره ریشه های گیاهی در سئول   

گیاهان دارویی در کره جنوبی 

in seadoung street-seoul city  

seoul city-south korea 

 

داروهای گیاهی   

داروهای گیاهی در کره جنوبی  

داروهای گیاهی در سئول  

رنگ های طبیعی برای رنگ آمیزی پارچه در کره جنوبی  

رنگ های طبیعی برای رنگ کردن نخ در کره جنوبی  

رنگ های طبیعی برای رنک کردن پارچه  

رنگ طبیعی  

رنگ طبیعی  

شما در این جشنواره می توانید انواع مشتقات این گیاه مثل چای، کمپوت و مربای این گیاه را بیابید البته بسیار گران خواهدبود بطور مثال یک بسته 50 عددی چای کیسه ای از بهترین مارک و معروف این گیاه که حدود 300 دلار خواهد بود. پس از بازدید از این خیابان که شاید تقریبا نصف روز شما رو به خود اختصاص دهد می توانید از بقیه روز خود در کاخ سلطنتی یا بلو هوس (Blue house) لذت ببرید این کاخ زیاد از منطقه این سه دانگ دور نیست و شما می توانید با تاکسی به این مکان تاریخ بروید این کاخ که هم اکنون هم محل اقامت سران حکومتی کره جنوبی می باشد از قدیم محل اقامت پادشاه کره بوده است و از چندین کاخ ساخته شده داخل یکدیگر تشکیل شده است گردشگران و توریست ها فقط از کاخ بیرونی امکان بازدید دارند و می توانند با نحوه اداره کشور در آن زمان آشنا شوند.  

 

bloue house-south korea  

blue house -south korea  

blue house - south korea 

بلو هوس در سئول  

باغ ملی - سئول - کره جنوبی  

seoul-south korea  

کاخ سلطنتی و باغ ملی سئول  

حوضچه های بسیار قدیمی در کاخ سلطنتی  

blue house - south korea  

حوضچه های بسیار قدیمی در کاخ سلطنتی سئول  

seoul  

seoul  

کره جنوبی

 

ورودی این کاخ تاریخ برای هر فرد 1500 ون است و با توجه به زمانبندی هر نیم ساعت یک گروه انگلیسی زبان با یک مترجم از درب اصلی حرکت کرده و کل مسیر را طی می کنند و مترجم کلیه تاریخ این کاخ را برای شما توضیح می دهد که البته به زبان های چینی، ژاپنی، فرانسوی نیز  این امکان فراهم شده است.

وقتی وارد محوطه اصلی کاخ می شوید کلیه تابلوهای راهنما ونقشه کاخ برای شما توضیح داده می شود و در محل اقامگاه اصلی پادشاه شما سنگ هایی را که به طور منظم در زمین کار گذاشته شده است را می بینید که نام هایی روی آنها حک شده است که جایگاه وزیران به ترتیب اهمیت آنها بوده هنگام بازدید پادشاه روبروی آنها می ایستادند. نکته بسیار جالب این کاخ محوطه سازی و باغهای آن است و البته حوضچه های بسیار قدیمی وبزرگ آن که پر از ماهیهای رنگی بزرگ می باشند خود جالب خواهد بود تنوع گیاهی و فضای بسیار آرام این منطقه در دل شلوغی شهر مدرن سئول آرامش بسیار خوبی را به شما هدیه می دهند بطوری که اگر فصل بهار به این منطقه بروید هرگز تمایل به خروج از آن را نخواهید داشت شکوفه هایی بسیار زیبا و گل های رنگارنگ باعث تلطیف روحیه شماست. بازدید از این کاخ تقریبا به سه ساعت زمان نیاز دارد و پس از آن می توانید برای خوردن غذا البته حلال به منطقه ته وان (itaewon) بروید یکی از بزرگترین مشکلات ما ایرانی ها غذا خوردن در سرزمین جومونگ می باشد .

همانطور که می دانید عمده رژیم غذایی مردم کره جنوبی غذاهای دریایی بوده و به همین دلیل رستوران های این کشور از ویژگی های خاصی برخورد ار است در این کشور سه دسته رستوران خواهید دید یکی رستوران های فست فودی و زنجیره ای  مثل مک دونالد یا کی اف سی و دیگری رستوران های سنتی که خود به دوبخش مدرن و سنتی تقسیم می شوند در نوع سنتی این رستوران ها  شما مانند آنچه که در فیلم ها دیده اید باید روی زمین بنشینید و در اتاقک های اختصاصی کوچک غذای خود را میل کنید اما در رستوران های مدرن که غذای سنتی سرو می کنند همان غذاهای سنتی روی میز غذا به صورت غربی سرو می شود و در برخی موارد سلف سرویس می باشند.

 

ساید دیش در رستوران سنتی کره جنوبی  

ساید دیش در رستوران های سنتی کره جنوبی  

رستوران های سنتی   

رستوران حلال فود در ای ته وان - سئول  

رستوران حلال فود  

رستوران حلال فود در منطقه ای ته وان - سئول 

رستوران های سنتی و غذاهای سنتی در سئول   

رستوران سنتی در سئول  

آکواریوم جلوی رستوران در سئول  

آکواریوم جلوی رستوران در سئول  

رستوران سنتی در سئول - کره جنوبی  

رستوران های زنجیره فست فود در سئول  

رستوران های مدرن در سئول    

صبحانه غربی در رستوران هتل (گرین پارک)  

غذاهای سنتی در کره جنوبی  

غذاهای سنتی در کره جنوبی  

 

آکواریوم جلوی رستوران های سنتی

 اما یک نکته مشترک در این دو نوع رستوران وجود آکواریوم و حوضچه های آبزیان زنده هستند بطوری که شما خودتان می توانید ماهی (یا هرنوع آبزی دیگری که در آن وجود دارد) دلخواه خود را وقتی در آب زنده است انتخاب کنید و سرآشپز همان ماهی را برای شما آماده خوردن می کند و برای شما سرو می کند ولی شاید این غذاها به دلیل بو وطعم خاص آنها زیاد مورد علاقه شما نباشند.  

 در مورد رستوران های سنتی نکته جالب دیگری که باید به آن توجه کرد این است که شاید غذای اصلی سفارش داده شده شما فقط یک بشقاب باشد اما تعداد بسیار زیادی از انواع ترشیها، شورها و سبزیجات و سالادها کنار آن روی میز با ظرف های بسیار زیبایی چیده خواهد شد . به نظر من این فرهنگ کره ای ها به این دلیل است که آنها اعتقاد دارند هنگام خوردن غذا فقط طعم و مزه آن برای شان مهم نیست بلکه ظاهر و تزئینات کنار ان باعث ایجاد اشتها و آرامش روحیه نیز می شود و در واقع آنها غذا را به دوجنبه مادی و معنی می خورند.

همین موضوع باعث اتفاق جالبی شود که هنگام صبح و اول وقت وقتی از کنار این رستوران ها عبور می کنید درست مانند آکواریوم تزئینی ماهیان رنگارنگی در این آکواریوم ها مشغول جست و خیز هستند اما هرچه به پایان روز نزدیک می شویم تعداد آنها کم و کم تر می شود بطوری که در آخر وقت تنها آنهایی که پیر و غیر قابل استفاده بوده اند در آب شنا می کنند یا اینکه کلا حوضچه ها خالی شده است. این صحنه را شما در طول مدت اقامتتان در کره هر روز خواهید دید. به هرحال بوی خاص این رستوران ها و غذاهای موجود در آنها زیاد برای ما خوش آیند نیست.

بنابراین با توجه به سکونت تعداد زیادی از مهاجران مسلمان در این منطقه رستوران های حلال فود در این منطقه بسیار زیاد هستند  مهاجران را اغلب ترک ها ، ایرانی ها ، پاکستانی ها و سودانی ها تشکیل می دهند و اکثرا مسلمان هستند همین دلیل باعث شده که اکثر گردشگران مسلمان برای سکونت در سئول این منطقه و هتل هایش را انتخاب کنند وجود رستوران ها و این هتل ها باعث شده که این منطقه از تکاپوی خاصی برخوردار باشد و تقریبا تمامی ساعات روز شلوغ باشد.

نکته دیگر که باعث معروف شدن این منطقه شده وجود مسجد جامع و مدرسه مذهبی سئول در این منطقه است  این مدرسه دین مقدس اسلام را ترویج می کنند و مردم سئول شاهد گردهمایی بزرگ مسلمانان برای نماز جمعه ، عید فطر و دیگر اعیاد اسلامی در این مکان هستند.

پس از لذت بردن از یک وعده غذای خوشمزه در رستوران های حلال فود می توانید بعد از ظهر خود را در منطقه ای ته وان بگذرانید و از مراکز خرید و کافی شاپ های متنوعی که در این منطقه وجود دارند لذت ببرید.  پس از غروب افتاد اگر مایل به بازدید از مراکز خرید بسیار بزرگ هستید منطقه دانگ دِمون  (Dongdaemun market) می تواند تا خود صبح وقت شما رو پرکند و به بهترین نحو از سفر خودتان به این شهر مدرن لذت ببرید.

 

دروازه شرقی شهر سئول  

دروازه شهر سئول معروف به نام دِمون گیت

 

 بازار شبانه در محل دروازه شرقی شهر سئول قدیم بنا شده است و بهترین مرکز برای خرید عمده و خریدهای روزمره می باشد البته نکته بسیار مهم این بازار این است که ساعت کار این بازار از ساعت 10.30 صبح آغاز می شود و تا 5 صبح روز بعد ادامه می یابد ، هستند بسیاری از ساکنان کره جنوبی که برای خرید های روزانه و مایحتاج خود به این منطقه سفر می کنند  البته در بین این افراد بیشتر شما جوانان را خواهید دید  انهم به دلیل اینکه آنها در طول روز یا مشغول تحصیل هستند یا اینکه سرکار بنابراین در هنگام شب برای خرید به این منطقه خواهند آمد که البته بهترین گزینه برای تهیه مایحتاجشان است به یاد داشته باشید که رستوران های زنجیره و البته صرافی های شبانه روزی هم در این بازار بسیار فراوان هستند. اما بازار محلی دیگری در شهر سئول به نام (Namdaemun market) می باشد که شرایطی شبیه به همین بازار شبانه دارد اما کمی متفاوت تر منطقه دانگ دِمون که از چندین مرکز خرید جداگانه تشکیل شده منطقه نام دِمون بطور کل یک منطقه بسیار بزرگ تشکیل شده است که در سه طبقه ساخته شده و شما می توانید از ظرف های سرامیکی و لوازم آشپزخانه تا لباس بچه و دیگر اجناس را پیدا کنید. 

 حشرات سوخاری شده برای تنقلات  

 دستفروش یا رستوران سیار در منطقه نام ده موم  

نام ده مون مارکت 

سبزیجات مصرفی در غذاهای کره ای

  

غذاهای دریایی در کره جنوبی  

رستوران غذاهای سنتی   

  

بازار نام دِمون مارکت   

 البته برای خود کره ای ها هم منطقه خرید بسیار مناسبی است و هر روز که از ساعت 9 صبح تا 19.30 شروع به کار می کند و پذیرای تعداد زیادی از تجار محلی و خریداران مختلف از شهرستانهای اطراف می باشد البته این منطقه کاملا سنتی بوده و تعداد کمی از گردشگران خارجی را در آن خواهید دید به همین دلیل بوی خاص غذای های دریایی که در رستوران های سیار فروخته می شود در کل مسیر به مشام شما می خورد و یادآور سنتی بودن این منطقه خواهد بود به یاد داشته باشید که روزهای یکشنبه هر دوی این بازارها تعطیل بوده و پذیرای خریدران نیستند شما تقریبا برای بازدید از هرکدام از این مناطق نصف روز زمان لازم دارید.

پس از استراحت در محل اقامت خودتان و هتل می توانید روز بعد را با بازدید از پارک المپیک شروع کنید. المپیک پارک از دیگر جاذبه های توریستی این شهر سرسبز  و مدرن که آسمان خراش های زیادی را در خود جای داده می باشد این پارک هنگام برگزاری بازیهای المپیک سال 1988 میلادی از شور شوق بسیار بالایی برخوردار بوده این پارک بسیار زیبا در منطقه sangpa-gu واقع شده است و وسعتی معادل یک و نیم میلیون متر مربع بنا شده است بازدید از این پارک رایگان  بوده و در کل ایام سال امکانپذیر است.

دروازه ورودی المپیک پارک در سئول - کره جنوبی

 شما اگر به این منطقه بروید می توانید از موزه المپیک و موزه کشتی سوما نیز بازدید کنید که بسیار زیبا و جذاب خواهد بود. پس از بازدید از این منطقه بهترین انتخاب می تواند بازدید از برج سئول باشد این برج مخابراتی در عین حال که مسئولیت کنترل ارتباطات رادیویی را بر عهده دارد یکی از جاذبه های توریستی هم هست ، تقریبا تمامی شهرهای مهم کشور کره جنوبی این چنین برجی را در خود جای داده اند و علاوه بر استفاده های مخابراتی آنها از نظر گردشگری نیز دارای اهمیت هستند.

 برج سئول 

seoul tower 

برج سئول 

پارک نامسان - سئول تاور

seoul tower

seoul  

  

  

  

  

 

  

  

پارک نامسان - برج سئول 

برج سئول  

برج مخابراتی سئول  

namsan park-seoul tower  

برج سئول  

محوطه برج سئول 

  

برج سئول در پارک نام سان (Namsan) سربه فلک کشیده ارتفاع این برج 262 متر می باشد که اگر یک روز آفتابی و بهاری را برای بازدید از این برج انتخاب کنید مناظر بسیار حیرت انگیزی را خواهید دید و هرگز در طول عمر خود آنها را فراموش نخواهید کرد. برای بازدید از این برج باید حدود 15 دقیقه از درب ورودی پارک نام سان پیاده روی کنید تا به محوطه اصلی این برج برسید  البته اتوبوس هم برای رفتن به محوط برج مهیاست ولی بیشتر مردم ترجیح می دهند که از هوای بسیار مناسب این پار ک استفاده کنند و قدم زنان به محوطه برج می روند.

   

  

 

seoul tower 

 

 

برای بازدید از داخل برج باید بلیت تهیه کنید هنگام ورود به برج با فروشگاه های بسیار مجلل و رستوران های زنجیره روبرو خواهید شد و پس از سوار شدن به آسانسوری بزرگ به بالای برج می رسید  هنگامی که درب آسانسور باز می شود ناخودآگاه هیجان زده خواهید شد منظره بسیار زیبایی را خواهید دید نکته بسیار جالب این هست که وقتی روبروی هر یک از پنجره ها می ایستید فاصله خودتان تا نزدیکترین پایتخت کشورهای دیگر را خواهید دید که روی شیشه نوشته شده است متاسفانه نامی از تهران در بین آنها نیست!!!! به یاد داشته باشید که اگر مایل به دیدن یک منظره رویایی و ثبت تصاویری بسیار زیبا از آن هستید هنگام غروب آفتاب در این برج باشید و یک دوربین خوب عکاسی هم به همراه ببرید.

رستوران های بسیار مجلل ، اتاق های خصوصی ، سالن های کنفرانس و کافی شاپ های بسیار مجلل این برج می تواند بعدازظهری بسیار زیبایی را برای شما تدارک می ببیند حال چه به قصد برگزاری یک کنفرانس تجاری به آنجا رفته باشید یا اینکه به عنوان یک گردشگر خارجی در هر حال می توان  از خوردن یک نوشیدنی یا یک فنجان چای هنگام تماشای شهر بسیار مدرن و سرسبز سئول از ارتفاع 260 متری زمین لذت برد.

به هر حال سرزمین جومونگ دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که ما فقط به گفتن تعدادی کمی از یک شهر آنهم سئول اکتفاء کردیه ایم شاید هنوز جاهای بسیار زیادی برای توصیف و بازدید در این سرزمین سبز وجود داشته باشد،  که از حوصله این بحث خارج می شد بطوری کلی سفر به کره جنوبی بخصوص شهر بسیار زیبا و مدرن سئول که توانسته ساختمان های بسیار قدیمی و سنتی خود را در کنار آسمان خراشهای بسیار مدرن خود حفظ کند بگونه ای که از شکوه و جلوه هیچکدام کاسته نشده باشد بسیار به یادمادنی خواهد بود ،  اما تیر خلاص این سفر هنگام بازگشت شما از سرزمین جومونگ به شما زده خواهد شد و آنهم هنگام ورود به سالن پروازهای خروجی از فرودگاه اینچئون می باشد.  

فرودگاه اینچئون کره جنوبی 

inchon airport-south korea 

inchon airport 

inchon airport 

 

فرودگاه بین المللی اینچئون کره جنوبی  

فرودگاه سئول 

فرودگاه سئول 

 

 

 

free shop-seoul 

free shope - seoul

 عظمت و بزرگی این فرودگاه ، فروشگاههای بسیار مجلل و رستوران های زنجیره ای بین المللی و از همه مهمتر وجود یک هتل بسیار مدرن و لوکس در این فرودگاه  که هنگام ورود به دلیل خستگی راه و عجله برای رسیدن به هتل و استراحت از آنها غافل شده بودید دوباره جلوی شما خودنمایی می کند  اما اینجاست که باید گفت: «شنیدن کی بود مانند دیدن » اگر واقعا  بخواهید کل محوطه فرودگاه را بگردید  شاید بیشتر از نصف روز زمان لازم باشد تا شما تمامی فروشگاهها و رستوران های فرودگاه رو بازدید کنید اما چه کنیم که وقت تمام است و حکایت همچنان باقیست و شما باید برای سوار شدن به هواپیما و ترک این سرزمین آماده شوید .