صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

سوئد سرزمین جنگل ها و دریاچه
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٤
 

 طبیعت گوتنبرگ

سرمای شدید زمستان در این کشور شمالی اروپا فصل تابستان را به عنوان یکی از بهترین زمان های سفر برای گردشگران تبدیل کرده است البته جاذبه های زمستانی این کشورها مثل هتل یخی ICE HOTEL  برای دوستداران ورزشهای زمستانی نیز شاید دلیل خوبی برای سفر در این فصل باشد. سرمای استخوان سوز این منطقه باعث شده که بیشترین حجم تقاضای سفر در فصل تابستان را در پی داشته باشد و بهشتی برای گردشگران را ایجاد کرده است.

درختان سرو، خورشید تابان و دشتهای وسیع پر از خرگوش و آهو از مشخصات بارز این بهشت روی زمین است البته به یاد داشته باشیم که تمام این زیبایی ها از پس سرمای جانسوز زمستان برآمده و فقط فصل تابستان برای دیدن این بهشت بهترین فصل خواهند بود در فصل زمستان چیزی جز سرما و یخ دیده نمی شود که در برخی از نقاط سرمای هوا به منفی بیست درجه می رسدشاید به معنی واقعی زمهریر روی زمین.

 

 نمای گوتنبرگ

دوچرخه های کرایه در گوتنبرگ

 

نمای شهر گوتنبرگ

 

ماشین های الکتریکی در سطح شهر گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

 

خیابان اصلی شهر گوتنبرگ

 

کشتی تفریحی واکینگ ها در گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

طبیعت گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

خیابان های گوتنبرگ

 

تراموا در گوتنبرگ 

 

گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

 گوتنبرگ

 

 

سوئد با 3 کشور فنلاند ، دانمارک و نروژ همسایه است ، این کشور سردسری جمعیتی معادل جمعیت تهران درد البته با رتبه زندگی بسیار بالا در بین کشورهای جهان پایتخت این کشور سردسیری شهر استکهلم به عنوان پایتخت این کشور و گوتنبرگ «یوتبری» به عنوان شهر دوم این کشور شناخته شده این دو شهر هر ساله گردشگران فراوانی را به خود می بینند که البته بیشتر این گردشگران در فصل تابستان یعنی بهترین فصل گردشگری این کشور در سطح شهرهای سوئد دیده می شوند. سوئد که در منطقه اسکاندیناوی واقع شده از نظر رتبه بندی سطح زندگی یکی از بهترین کشورها و ثروتمندترین کشورهاست البته جالب اینجاست که شاید کمتر از 100 سال پیش این کشور یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی بوده و در واقع شاید حرفی برای گفتن نداشته اما حالا...

گوتنبرگ از داخل هواپیما

شهر گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد و مهمترین بندرتجاری در این کشور پذیرای تعداد زیادی مهاجر ایرانی است و شاید فارسی صحبت کردن در این شهر زیاد هم برای سوئدی ها غریب نباشد. به همین دلیل این مردم با فرهنگ مردم ایران خوب آشنا هستند . تراکم جمعیتی ایرانیان باعث شده که اکثر مسافران ایرانی اولین مقصد خود را برای بازدید از کشور، دریاچه ها و جنگل های گوتنبرگ انتخاب کنند بنابراین ما هم از همین شهر شروع می کنیم اما همینجا باید گفت که شنیدن کی بود مانند دیدن!!! 

 

یکی از بنادر تفریحی گوتنبرگ

 بهترین راه رسیدن به کشور سوئد و شهر گوتنبرگ، استفاده از خطوط هواپیمایی ایران ایر است این شرکت هوایی هر هفته دوشنبه ها پرواز مستقیمی از تهران به گوتنبرگ را دایر کرده بنابراین تقریبا با 5 ساعت پرواز مستقیم از تهران واردسرزمین واگینگ ها خواهیم شد.

اگر قصد سفر کردن به این کشور را دارید یا اینکه برنامه ای در ذهن خود برای دیدن زیبایی های سوئد دارید، بهترین زمان سفر شما اوایل تیرماه تا آخر شهریور خواهد بود. البته در این زمان هم باید کمی لباس گرم پائیزی نیز همراه خود داشته باشید و هرگز به این فکر نباشید که تابستان این کشور مثل ایران است مردم این کشور به سختی توان تحمل درجه حرارت بالاتر از 30 درجه سانتی گراد را ندارند. 

 یکی از پارک های گوتنبرگ

 

  گوتنبرگ

 

  

 

  خیابان های گوتنبرگ

 

  هاگا پارک در گوتنبرگ

 

  گوتنبرگ

 

نکته دیگر برای مسافرت در فصل تابستان این است که اگر از سختگیری های سفارت برای صدور ویزا بگذریم و مراحل قانونی آن را نادیده بگیریم، با توجه به حجم تقاضای زیاد در فصل تابستان بهتر است که از دو یا سه ماه قبل از تاریخ سفر خود، اقدام به ثبت مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا در سفاتخانه سوئد بکنید تا از برنامه خود عقب نیافتید.

اگر از پرواز ایران ایر استفاده می کنید شما وارد فرودگاه لاند وِتِر (land vetter)می شوید  این فرودگاه در 20 کیلومتری شرق شهر گوتنبرگ واقع شده . البته اگر فصل تابستان از این کشور بازدید کنید قبل از فرود هواپیما با کشوری بسیار سرسبز و محصور در آب مواجه خواهید شد که گاهی انعکاس خورشید در آب مانند نگینی روی مخمل سبز می درخشد.

فرودگاه لاندوتر

فرودگاه گوتنبرگ

وقتی در هواپیما باز می شود، اولین چیزی که شما متوجه می شوید خنکی هوا و البته تمیزی هواست که انگار اکسیژن خالص تنفس می کنید و انگار همه رنگ های طبیعت اطراف شما درخشانتر و پررنگ تر از قبل به چشم دیده می شود اینجاست که این ضرب المثل که می گوید همه جا آسمون یک رنگ هست رو باید فراموش کرد چون واقعا آسمون اینجا یک رنگ دیگه به نظر می آید.

این فرودگاه زیاد بزرگ نیست ولی همین فرودگاه همه ساله چند میلیون گردشگر را پذیرایی کرده و تمیزی و نظم داخلی آن تحسین همگان را برمی انگیزد. از همان ابتدا ادب و احترام سوئدی ها بسیار قابل توجه خواهد بود و نظر هر گردشگری را جلب می کند اینجاست که معنای واقعی کرامت انسانی را خواهیم دید.

برای رسیدن به شهر اگر تصمیم دارید از تاکسی استفاده کنید کمی صبر کنید و بیشتر فکر کنید چون باید تقریبا 150 دلار کنار بگذارید، با توجه به اینکه داخل پرواز تعداد زیادی ایرانی مقیم در این کشور همراه شما خواهد بود می توانید برای رسیدن به شهر از آنها کمک بگیرید و هرگز نگران نباشید واحد پول این کشور زیبای اروپایی کرون است که برابری آن با ریال ایران برای هر کرون حدود 5000 ریال است. بنابراین با توجه به گرانی قیمت تاکسی سعی کنید از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس یا ترن استفاده کنید که ترن به زبان سوئدی به قطارهای روی زمین یا همان تراموا «اسپور وَگون» گفته می شود.

قطار شهری در گوتنبرگ

بین سوئدی ها کمتر کسی از وسیله نقلیه شخصی خودش استفاده می کند و این وسیله فقط برای گردش های خانوادگی یا خریدهای عمده در روزهای تعطیل استفاده می شود. ممکن است در نگاه اول فکر کنید با توجه به ثروتمند بودن آنها، این یک نکته منفی یا همان خساست باشد اما با کمی تامل خواهید دید که بهترین روش برای پاکیزگی شهر خواهد بود.

برای استفاده از این نوع قطارها بهتر است که از بلیط های اعتباری استفاده کنید چون بلیط های تک سفره بسیار گران و غیر اقتصادی است به عنوان مثال اگر یک کارت اعتباری که معروف به کارت اسپور هست را تهیه کنید تقریبا 60 هزار تومان پرداخت می کنید و این کارت یک ماه برای شما اعتبار دارد و قابل استفاده خواهد بود. این درحالی است که اگر بلیط تک سفره تهیه کنید برای هر سفر خود باید تقریبا 15 هزار تومان پرداخت کنید.

اگر از قبل نسبت به رزرو هتل اقدام نکرده اید بهترین راه استفاده از خدمات جهانگردی مستقر در داخل فرودگاه است پس از آن با توجه به آدرس هتل می توانید بهترین مسیر را برای خود انتخاب کنید. لازم به یادآوری است که بهترین و بزرگترین هتل این شهر گوتیا تاور است که البته زیاد هم ارزان قیمت نیست. در این شهر اروپایی می توان از شبی 50 یورو به بالا هتل پیدا کرد.

در این کشور هرگز نگران زبان نباشید چون همه سوئدی ها از کوچک و بزرگ به خوبی انگلیسی صحبت می کنند و به شدت مهمان نواز هستند و بدون اینکه شما را بطور کامل راهنمایی نکرده باشند شما را ترک نخواهند کرد.بصورتی که اگر از این مردم سئوالی بپرسید آنچنان با حوصله و کامل شما رو راهنمایی می کند که در برخی موارد خجالت می کشیم اما این یکی از عادات این مردم درونگرا است. شاید مردم سوئد بهترین مردمی باشند که تا بحال دیده ایم.

پس از ترک فرودگاه، اولین نکته که توجه ما را جلب می کند، سکوت و خلوتی این شهر و خیابانهای بسیار تمیز و خلوت آن و البته بدون چراغ راهنمایی برای عابر پیاده آن است. تمام رانندگان سوئدی وقتی فردی در خیابان قدم می گذارد می ایستند تا او از عرض خیابان بگذرد و بعد حرکت می کنند بدون اینکه چراغ عابری در کار باشد، این در واقع عادت شده و در هرگوشه از کشور ناخودآگاه اجرا می شود.

گوتنبرگ که تقریبا شبیه به آمستردام هلند طراحی شده به عقیده برخی از مسئولین این موضوع به این دلیل است که سازنده این شهر خود نیز هلندی بوده و از آنجا ایده گرفته است. به عنوان مثال هنگام قدم زدن سطح شهر همان کانال ها و نوع خیابان بندی را در گوتنبرگ خواهید دید. سبزی و طراوت این شهر واقعا غیر قابل تصور است و درست انگار که این شهر در یک پارک بسیار بزرگ طبیعی ساخته باشند.

اصلی ترین خیابان شهر به اسم Avenyn که تقریبا شبیه به خیابان بسیار معروف شانزه لیزه هم ساخته شده مهمترین مرکز تجمع توریست ها و گردشگران است چون در این خیابان همه رستوران ها و هتل های معروف ساخته شده و البته بهترین نشانی برای پیدا کردن آدرس در شهر گوتنبرگ خواهد بود.

اگر کمی در خیابانهای شهر قدم بزنید متوجه تعداد زیادی مجسمه در سطح شهر خواهید شد که هر کدام به شکل خارق العاده ای طبیعی ساخته شده اند و برخی از آنها نیز از آثار هنرمندان بسیار معروف هستند. اما یک نکته در بین تمامی این پیکره ها و مجسمه ها، عریان بودن آنهاست که ابتدا ممکن است غیر عادی باشد اما پس از چند روز این موضوع نیز عادی خواهد شد.

این شهر ساحلی که هر ساله مقصد تعداد زیادی گردشگر برای تفریحات دریایی است از نظر تاریخی و فرهنگی نیز جاذبه های بسیار زیادی دارد. همانطور که گفتم خیابان اصلی شهر که حدودا یک مایل است بهترین مرکز برای گردشگران خارجی است. این خیابان برای هنردوستان و ا هالی موسیقی نیز مقصد خوبی خواهد بود البته با وجود سالن تئاتر و اوپرای شهر گوتنبرگ.

اگر اهل شهر بازی یا قدم زدن در فضای سبز و پارک هستید، بهترین مکان پارک ریسه بری که بزرگتین پارک تفریحی شمال اروپاست خواهد بود. پس از این پارک بوتانیکال گاردن نیز گزینه بعدی شماست. چرخ و فلک بسیار بزرگ پارک ریسه بری، بهترین نقطه برای تماشای غروب آفتاب این شهر است.

پارک ریسه بری در گوتنبرگ

ورودی پارک ریسه بری 80 کرون است که البته برای  افراد بالاتر از 65 سال بطور رایگان است. شاید این قانون بسیار جالبی باشد که افراد بالاتر از 60 سال در این کشور از بسیاری از امکانات تفریحی به صورت رایگان استفاده می کنند یا اینکه تخفیفات بسیار خوبی را دریافت می کنند. مردم محلی برای استفاده از این پارک از بلیط های اعتباری استفاده می کنند که البته این کارتها انواع مختلف دارد و بهترین آنها کارت طلایی است که ساکنان شهر با پرداخت 1199 کرون سوئد در طول تابستان با استفاده از آن کارت از خدمات پارک استفاده می کنند، بطوری کلی کارت های اعتباری در این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

اما مراکز خرید این شهر که اصلی ترین آن Nordstan است برای ما ایرانی ها خیلی جذاب خواهد بود ولی فراموش نکنید ه قیمت های پاساژهای این شهر بسیار گران است. بهترین زمان خرید در گوتنبرگ زمان حراج های فصلی این فروشگاهها است که سالی دوبار تکرار می شود. یکی از این حراج ها اوایل سال نو میلادی و دیگری اوایل تابستان اجرا می شود.در این نوع حراج ها می توان بهترین مارک های لباس را حتی با یک سوم قیت تهیه کرد ولی هرگز از مرکز خرید اولارد در این شهر غافل نشوید که شاید هرگز خود را نبخشید و اینچنین فرصتی را نخواهید یافت. این مرکز خرید تقریبا خارج از شهر کوتنبرگ بنا شده و ارزان ترین و بهترین مکان برای خرید سوغاتی برای گردشگران است. اما هرگز نباید از فروشگاههای شرکت لوازم خانگی IKEA که یک شرکت بسیار مشهور در زمینه صنایع چوبی است غافل شد. همانطور که می دانیم این سرزمین پوشیده از جنگل های طبیعی است بنابراین بهترین صنعت و قوی ترین صنعت در این کشور همان صنایع چوبی خواهد بود .

 می توانید آدرس این مرکز را از ایرانیان مقیم این شهر بگیرید و به راحتی با اتوبوس یا تراموا به آنجا بروید قیمت بلیط برای رسیدن به مرکز خرید تقریبا 10 هزار تومان خواهد بود.

شیرین ترین بخش سفر شما در کوتنبرگ، فروشگاههای بسیار بزرگ شکلات خواهد بود. این فروشگاها که تعداد آنها کم هم نیست، در سطح شهر بسیار زیاد هستند و بهترین نوع شکلات ها را با طرح ها و اشکال مختلف و البته با قیمتی بسیار مناسب به دوستداران می فروشند. البته هر ساله جشنواره یا نمایشگاهی به همین عنوان در شهر دایر می شود ه از کشورهای مختلف اروپایی در آن شرکت می کنند و خوراکی های معروف خود را در معرض دید عمومی قرار می دهند و آنها را به بازار معرفی می کنند.

 

فروشگاه شکلات در گوتنبرگ

 

نمایشگاه خوراکی در گوتنبرگ

 

فروشگاه شکلات در گوتنبرگ

 

نمایشگاه خوراکی در سطح شهر گوتنبرگ

به هر حال پس از گشت و گذار در شهر گوتنبرگ با تمام جاذبه های دریایی و غذایی  بسیار خوشمزه آن نوبت به رفتن به پایتخت کشور سوئد یعنی استکهلم است.

برای رسیدن به این شهر بهترین راه قطار است که تقریبا بین 3 تا 4 ساعت زمان لازم است  به نظر من استفاده از قطار مناسب تر است چون شما مناظر بسیار زیبایی را در بین راه خواهید دید که البته از سوار شدن در یک قوطی فلزی (هواپیما) و پیاده شده در مقصد هیجان بیشتری دارد.

قطارهای سریع السیر در سوئد

به هرحال فرودگاه استکهلم سالانه 18 میلیون مسافر را جابه جا می کند و تقریبا  در40 کیلومتری شمال شهر واقع شده و به یاد داریم که هرگز از تاکسی استفاده نکنیم چون مقدار زیادی از پول خود را از دست خواهیم داد.

بهترین راه برای انتخاب هتل، استفاده از اینترنت و رزرو آن خواهد بود شما می توانید از شبی 60 یورود به بالا در این شهر هتل انتخاب کنید البته این رقم برای شب های تعطیل شاید کمی گرانتر باشد.

روز اول ورود به استکهلم

همان نظم و ترتیب و مهمانوازی در این شهر بزرگ دیده می شود فقط این شهر کمی شلوغ تر از گوتنبرگ به نظر شما می آید اما دیگر امکانات و مناظر کاملا شبیه دیگر شهرهای سوئد است.

 

 یکی از میادین استکهلم

 

یکی از محله های قدیمی استکهلم

 

 خلوتی خیابان های سوئد

 

 نمای شب استکهلم

 

 نمای کانال های آب در سوئد

 

 نمای شهر استکهلم

 

 مجسمه های استکهلم

 

 بنادر تفریحی استکهلم

 نمای پارک های استکهلم

موزه کشتی رانی

 موزه کشتیرانی

 خیابان های خلوت استکهلم

 نمایی از طبیعت استکهلم

 طبیعت استکهلم

 یکی از بارهای معروف استکهلم

 شام آخر در استکهلم

 مراکز توریستی در استکهلم

 خیابان های خلوت استکهلم

 یکی از میادین استکهلم

رستوران شناور یا کشتی واکینگ ها در استکهلم 

بندر تفریحی در استکهلم

بهترین راه برای گردش در شهر، کرایه کردن یک دوچرخه خواهد بود چون شما می توانید با هزینه ای بسیار کم بهترین استفاده را از هوای پاک و مناظر داشته باشید و کمی به سلامتی بدن خود کمک کنید. اما به یاد داشته باشید که قوانین دوچرخه سواری در این کشور با ایران متفاوت است و استفاده از تجهیزات ایمنی الزامی است و حتما باید در مسیر مخصوص حرکت کنیم.

برای گردش در شهر استکهلم از هتل یخی که فقط در فصل زمستان دایر می شود، شروع می کنم شاید شما هم یکی از مسافران زمستانی این شهر باشید اما به هر حال خالی از لطف نیست که در این گرمای تابستان از سرمای این هتل صحبت کنیم چون درجه حرارت داخلی این هتل منفی پنج تنظیم شده این هتل 5 ستاره از شبی 169 دلار تا 800 دلار اتاق در اختیار شما قرار خواهد داد لازم به ذکر است که کلیه اتاق های این هتل دونفره استاندارد طراحی شده .

 

 نمای لابی هتل یخی

 

تابلوی راهنما در هتل یخی

 

نمای بیرونی هتل یخی سوئد

 

ورودی هتل یخی

 کلیسای هتل یخی

 بار هتل یخی

 کلیسای هتل یخی

کلیسای هتل یخی

  ICE HOTEL  یکی از مهمترین جاذبه های توریستی شهر استکهلم که هر سال با شروع فصل سرما یا در ماه اکتبر ساخته می شود و تا اوایل تابستان قابل استفاده خواهد بود این هتل از سال 1970 میلادی پذیرای مسافرین زمستانی این شهر بوده است. کلیسای یخی این هتل یخی در شهر سوئد که از 10 هزار تن برف و یخ ساخته شده، هر ساله محل برگزاری تعداد زیادی جشن عروسی است این  عروس و دامادها زندگی مشترک خود را در این هتل شروع می کنند.

اما در فصول دیگر، بهترین محل برای گردش پارک ساحلی گرونالوند خواهد بود. این پارک تابستانی در واقع نشانه شروع شدن تابستان در کشور سوئد است یعنی هر وقت که این پارک رسما بروی بازدید کنندگان باز شود یعنی فصل تابستان شروع شده . این پارک علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، بزرگترین شهربازی این شهر نیز است و با پیشرفته ترین وسایل بازی هر ساله هزاران نفر به خصوص کودکان را شاد و خندان می کند.

ترن هوایی این پارک شاید پرمخاطب ترین وسیله این پارک باشد . «که واتسن» که نام سوئدی این وسیله است هیجان واقعی را به شما اهدا می کند ولی برای استفاده از این وسیله حتما باید بیشتر از 110 سانتی متر قد داشته باشید این قانون تقریبا در تمامی پارک های تفریحی این کشور برقرار است. برای استفاده از این پارک بهترین روش مثل شهر گوتنبرگ همان بلیط های اعتباری است که می توانید آن را برای کل فصل تابستان نیز استفاده کنید مبلغ این کارت های اعتباری 1199 کرون از کلیه امکانات این پارک در طول تابستان با همین بلیط استفاده کنید. البته کارتهای ارزانتری هم هست به یاد داشته باشید که اگر کودکی همراه شماست بهتر است یکی از این کارت ها را تهیه کنید چون در غیر اینصورت مبلغ زیادی را از دست خواهید داد.

این پارک با فرا رسیدن پاییز در تاریخ 21 سپتامبر به خواب زمستانی فرو می رود و سال بعد دوباره با رسیدن تابستان افتتاح می شود، در فصل تابستان گزینه دیگری نیز برای گردشگران مهیاست و آنهم پارک آبی یا لومارلند است این پارک در شهری نزدیک استکهلم به نام اسکارا بنا شده که به نوبه خود بسیار زیباست .

باغ وحش استکهلم یا اسکانسن بهترین گزینه برای گردش توریست ها در این شهر بوده نکته بسیار جالب این باغ وحش، امکانات سایت اینترنتی این باغ وحش است که برای هر بیننده امکانی خاص را فراهم می کند که کاربر اینترنت می تواند به صورت آنلاین هرحیوانی که به آن علاقه دارد حیوانات را در محیط طبیعی خود زیر نظر بگیرد و نحوه رفتارهای آن را تحت نظر بگیرد.

در این باغ وحش عمدتا جانوران اسکاندیناویایی و در وهله اول جانوران وحشی و نژادهای اصیل حیوانات سوئدی دیده می شوند. این باغ وحش محل برگزاری جشن های ملی و بزرگی در کشور سوئد نیز هست، مثل کریسمس یا نمایش رقص های محلی. در کنار این باغ وحش، فروشگاهی برپاست که می توان از آن سوغاتی های بسیار جالبی تهیه کرد. با دیدن حیوانات طبیعی بهترین جا سالن سینما و دیدن فیلم های روز با کیفیتی باورنکردنی است . سالن سینمای کازمونوا با امکانات ویژه ای، آماده اکران فیلم های بسیار جالبی با کیفیت IMAX خواهد بود. حال تصور کنید که یک فیلم مستند حیات وحش را روی پرده خارق العاده این سینما ببینید دوباره همان تجربه باغ وحش استکهلم برای شما تکرار خواهد شد و اینبار خودتان را جزئی از مناظر طبیعی خواهید دید.

موزه نوبل

حیف است که به استکهلم سفر کنیم اما از لذت دیدن فیلم در این سالن بسیار مدرن، خودمان را محروم کنیم. این سالن سینما با پرده 760 مترمربعی خود یکی از بزرگترین ها در جهان است. لذت دیدن یک فیلم اکشن در این پرده بسیار بزرگ با کیفیت بالا غیر قابل توصیف است اما وقتی روی صندلی این سینما هستید خودتان را در دنیای واقعی وحش حس خواهید کرد. می توان برای دیدن فیلم ها به زبان اصلی از سایت این سینما استفاده کرد و اطلاعات مورد نیاز را قبل از رفتن به این محل به دست آورید .

 

 استکهلم در شب

 

 مسیر دوچرخه سواری در استکهلم

 

 یکی از محله های استکهلم

 

 خیابان های خلوت

 

 نمایش خیابانی در استکهلم

 

 

 

اما پس از این سالن می توان از موزه فولکلوریک در این شهر بازدید کرد و از حال و هوای زندگی ساکنان قدیمی این شهر با خبر شد این موزه روباز بیانگر زندگی و نوع وسایل دهقانان در ایام قدیم این شهر بوده و شرایط زندگی را برای شما نشان خواهد داد موزه اسکانسن، تنها چند دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد . اسکانسن یا همان موزه زنده گذشته سوئد در سال 1891 میلادی درب های خود را روی تماشاگران باز کرد.

باغ وحش «کول موردن» نیز یکی دیگر از مکانهای گردشگری پراهمیت در این کشور است در واقع 150 کیلومتر از استکهلم نزدیک به شهر نورشپینگ قراردارد  ویژگی این باغ وحش سافاری است، بطوری که بازدید کنندگان می توانند با اتومبیل خود از نزدیک زندگی حیوانات وحشی مثل شیر یا یوزپلنگ ها را ببینند که خود جاذبه بسیار خوبی است.

بعد از این دنیای وحش طبیعی می توان برای بازدید از ساختمان گلوبن یا بزرگترین ساختمان کروی جهان نام برد این کره بسیار بزرگ را می توان از هر نقطه شهر استکهلم دید و به عنوان یک سالن بسیار بزرگ برای برگزاری کنسرت با ظرفیت 16000 نفر از آن استفاده می شود. طبق نظر برخی از کارشناسان برای پرکردن  این سالن کروی شکل با آبی که از یک شیر معمولی مثل شیر آشپزخانه جاری شده 40 سال زمان لازم خواهد بود.

اما خوشمزه ترین قسمت این سفر را می توان کشتی واکینگ ها در نظر گرفت که علاوه بر سفر دریایی و دیدن مناظر بسیار حیرت انگیز مناطق ساحلی اطراف شهر استکهلم می توان از خوردن یک وعده غذای لذیذ محلی هنگام این سفر لذت برد که احتمالا انتخاب شما غذایی با گوشت گوزن خواهد بود به یاد داشته باشید که این غذاها را حتما امتحان کنید.

مجسمه سازی در سوئد

اگر علاقمند هستید که از مراکز خرید نیز دیدن کنید، بهترین مکان می تواند فاصله بین میدان «هوتوریه ت» تا قسمت قدیمی شهر یعنی «گاملا استان» باشد. می توان از پاساژهای بسیار معروفی چون sturegallerian، gallerian، pub نام برد این پاساژ های بسیار مجلل و بزرگ 6 روز هفته را باز هستند و روزهای تعطیل هم بطور نیمه وقت آمادگی پذیرایی از مشتریان را دارند. گردشگران خارجی بیشتر علاقمند به خرید محصولات شیشه ای یا کریستال سوئد هستند و پس از آن فروشگاههای زنجیره ای شرکت لوازم خانگی IKEA بیشترین تقاضای خرید را دارد مهمترین نکته این است که گردشگران خارجی در این کشور مشمول پرداخت مالیات نیستند و می توانند هنگام خروج از کشور با ارایه فاکتور، مبلغ مالیات پرداختی روی فاکتور را از دولت بازپس گیرند. از این دو شهر عمده سوئد که بگذریم از نظر فناوری و مدرن بودن شهر مالمو از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

یکی از فروشگاههای IKEA در استکهلم

فروشگاه بلور در سوئد

این شهر بسیار مدرن قرن بیست و یکمی توجه زیادی را به خود جلب کرده به عنوان مثال یکی از جاذبه های این شهر برج  بلندی به نام Turning torso است که از دل شهر سربه فلک کشیده این برج تجاری مسکونی با امکانات رفاهی بسیار فوق العاده خود باعث حیرت ساکنان خود شده مجموعه های بسیار مجلل ورزشی و تفریحی و اینترنت با پهنای باند 2 گیگابایت که در داخل ساختمان برقرار است خود باعث شگفتی ساکنانش شده .

برج تجاری مسکونی فوق مدرن در مالمو

اما شاه بیت این سفر برای گردشگران تور آفتاب نیمه شب در سوئد خواهد بود. آفتاب نیمه شب اسکاندیناوی یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی کشورهای شمالی اروپاست و سالانه صدها هزار نفر توریست برای بازدید از آن به این کشورها از جمله سوئد سفر می کند .

 

 

 

 

 

برای همه توریست ها بخصوص ایرانیان در هفته اول اقامت خود در این کشور خصوصا قسمت شمالی کشور، درخشش بسیار زیبای آفتاب در نیمه شب های تابستان، جلوه ای خاص دارد و منظره ای بیاد ماندنی را به تصویر خواهد کشید. البته حضور خورشید در نیمه شب، خود باعث اختلال در ساعت طبیعی بدن و خواب ما خواهد شد .

تور آفتاب نیمه شب در سوئد

 

 آفتاب نیمه شب در سوئد 

 

 آفتاب نیمه شب در سوئد

 

 آفتاب نیمه شب در سوئد

 

 آفتاب نیمه شب یعنی 100 روز بدون شب ، این پدیده را می توان در تمامی استان «لاپلاند» سوئد و نیمی از استان «نوربوتن» در شمال این کشور مشاهده شود هرچقدر به نقاط شمالی نزدیک شویم، طول این پدیده بیشتر خواهد شد.

به هر حال سفر به سرزمین واکینگ ها شاید خاطره ای برای شما باشد که هرگز در تمام طول زندگی شما دوباره تکرار نخواهد شد و دایم به یاد این جمله باشید که هرگز آسمان در تمام دنیا یک رنگ نخواهد بود. بخصوص در سوئد چون همه چیز شفافتر و زیباتر به نظر می رسد.  

 مراکز توریستی استکهلم

 نمایی از کشتی تفریحی واکینگ ها

 استکهلم

 کشتی تفریحی یا هتل شناور

 

 استکهلم

 موزه کارخانه اتومبیل سازی ولو

 مراکز توریستی استکهلم

 زمستان در سئود

 

  

اتاق هتل یخی  

 

 استکهلم

 کشتی تفریحی

موزه کشتی رانی

 موزه

 

 

 

 کشتی وااگینگ ها

 

 ایستگاه مرکزی قطار

 خیابان های استکهلم

 دریاچه ماگلینگن

 مالمو

 غروب خورشید

 قسمت قدیمی شهر در استکهلم

 

 

 

  

 استکهلم استادیوم