صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

خشکسالی بلای جان روستای کشه در استان اصفهان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۳
 

روستای تاریخی و ییلاقی کشه واقع در 20 کیلومتر جنوب غربی نطنز و تقریبا 90 کیلومتری شمال اصفهان چندی است که تشنه مانده و خطر خشکسالی این روستای ییلاقی را تهدید می کند.

این روستا یکی از تولید کنندگان عمده گردو و بادام در استان است که با توجه به خشکسالی های پیاپی در خطر نابودی است. این روستا که عمده آب مصرفی خود را توسط قنوات و چشمه ها به دست می آورد با کمبود آب مواجه شده و بسیاری از کشاورزان منطقه به دلیل خشکسالی درختان و باغات خود را رها کرده و به سمت بازار کار شهرستان های اطراف به خصوص اصفهان شده اند.

این درحالی است که کمی دورتر از این روستای ییلاقی و خوش آب وهوا مجتمع بسیار بزرگ و مدرن سیاحتی و توریستی همراه با دریاچه ای مصنوعی در حال ساخت است که امید می روند با توجه به میزان بالای سرمایه گذاری در آن جوانان منطقه آینده ای بهتر داشته باشند اما سئوال اصلی اینجاست که اگر این روند ادامه داشته باشد آب و هوای خوبی باقی خواهد ماند تا گردشگران را به این منطقه بکشاند؟

اگرچه هم اکنون این روستای ییلاقی زیر رد لاستیک خودروهای بسیار گرانقیمت ساکنان اصفهان قرار گرفته و مسابقه ای برای ساخت و سازهای بسیار زیبا و ویلاهای ییلاقی در منطقه شروع شده است که این موضوع خود نیز به عنوان تهدیدی جدی قابل بررسی خواهد بود هرساله درختان زیادی قطع شده تا ویلاهای میلیاردی به جای آنها سر به آسمان کشند.

همانطور که می دانیم حضور بیش از حد خودرو و رفت و آمدهای ساکنان غیر بومی در منطقه باعث شده تا آب و هوای بسیار پاک منطقه در خطر باشد و همچنین بافت سنتی این روستای تاریخی نیز دستخوش تغییراتی ناهنجار شود و از کنترل مسئولان نیز خارج شود.

اما راه حل اینجاست که اگر مسئولان امر و وزارت جهاد کشاورزی نیز یاری نماید و قنوات این روستا بازسازی شوند یا سیستم آبیاری مکانیزه در مزارع و باغات به کار گرفته شود دوباره آب در رگ های خشکیده روستا جاری شده و باعث سرسبزی باغ ها و مزارع می شود و ساکنان اصلی منطقه را دوباره به خود جلب می کند و مانع از هجوم بی رویه شهرنشینان به منطقه خواهد شد در عین حال اقتصاد کشاورزی منطقه نیز رونقی دوباره خواهد گرفت.