صندوقچه

اطلاعات کلی سفر و مطالب مرتبط به گردشگری

آیا چین امکان مقاومت دربرابر بحران های ( اقتصادی و خوراک ) جهانی را دارد ؟
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٢٢
 

ابتدا به من اجازه بدهید که مستقیما  جواب این سوال را کامل و روشن بدهم و بعد به بررسی دلایل بپردازم؛ بله

چین فقط نمی تواند به ماندن فکر کند بلکه در کنار فکر کردن به ماندن و بقای اقتصادی خود باید به فکر پیشرفت اقتصادی هم باشد و این موضوع با توجه به رقابت بسیار نزدیک و سنگین این کشور با ایالات متحده امریکا باعث می شود که به نوعی سرنوشت تجاری یا اقتصادی چین با آمریکا گره های بسیاری بخورد که این خود یک فرصت طلایی برای کشور چین در این آشفته بازار اقتصادی بین این دو کشور ایجاد می کند.

با بررسی سیاست های انعطاف پذیر  اقتصادی کشور چین در دهه گذشته به این نتیجه می رسیم که امکان مقاومت و ایستادگی در برابر فشارهای بحران اقتصادی جهان برای کشوری چون چین که از نیروی انسانی بسیار و ارزان بهرمند می باشد بسیار ساده و دور از دسترس نیست که البته تمام سیاست های اقتصادی این کشور به سمت تولید هدایت شده است.

از گذشته گفته اند که رقیب قوی و قدرتمند باعث پیشرفت می شود که البته این موضوع برای چین نیز اتفاق افتاد از زمانی که چین خود را رقیب ایالات متحده دید و متوجه شد که باید این قدرت بزرگ اقتصادی دست و پنجه نرم کند بسیار خوشحال تر شد و همین امر باعث تلاش دو چندان تولید کنندگان و صنعت گران چینی در این زمینه شد. و آنها از اینکه مقابل خود ایالات متحده را داشتند بسیار سخت کوشتر شده بودند که همین امر باعث پیشرفت اقتصادی بسیاری زیاد و چشمگیر در چین شده است. چینی ها ناخواسته در میدانی از رقابت قرارگرفتند که خود این میدان باعث شد که این کشور پله های ترقی را دوتا یکی طی کند و با سرعتی باورنکردنی خودش را به رقیب برساند و در بعضی وقت ها گوی سبقت را از حریف برباید.

به عقیده من چین برای دستیابی به این موقعیت و مقاومت در برابر این ناملایمات اقتصادی باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشد:

1.      ایجاد یک بازار داخلی : البته این بازار به تازه گی در چین برقرار شده و با توجه به رشد جمعیت شهرنشین کشور چین که هرساله تقریبا 20 درصد به آن اضافه می شود این بازار از رونق بسیار بالایی هم برخوردار است که حتی برخی از کارشناسان معتقدند که شاید در آینده نزدیک چین خود دچار بحران برای تامین نیازهای داخلی خود شود. همین بازار پررونق داخلی چین باعث شده که گردش مالی در این کشور ادامه یابد و خون در رگ های اقتصاد این مملکت هرگز لخته نشود و باعث ایجاد شکی چون کشورهای اروپایی و آمریکا نشود. البته دولت چین کاملا هوشیار از جلوگیری از ایجاد حباب های اقتصادی در این کشور اقدام کرده و تا کنون توانسته به خوبی این شرایط را تحت کنترل خود داشته باشد.

2.      حمایت از پروژه های اقتصادی یا طرح های اقتصادی بخش خصوصی: دولت چین با توجه به مشکلات اقتصادی ایجاد شده در کشورهای دیگر باید از تمامی پروژه های کوتاه مدت و میان مدت اقتصادی داخل کشور خود حمایت ویژه ای داشته باشد که البته این پروژه اقتصادی شاید هم مربوط به بخش خودرو و یا ساخت و ساز نیز باشد البته به نوعی می توان گفت که دولت چین تمرکز خود را به سمت تهیه طرح های شهرک های صنعتی و مسکونی بزرگ سوق داده و توانسته است که برای جمعیت تازه شهرنشین خود امکانات مناسبی را فراهم کند و برای جلوگیری از بحران های احتمالی این کار را انجام داده و امکان هرگونه افزایش قیمت را از بازار گرفته است. البته این کشور نگاهی ویژه به جلو گیری از انتشار گازهای گلخانه ای نیز داشته و از تکنولوژی های بسیار نوینی در این زمینه نیز استفاده کرده و توانسته است مقدار زیادی از انرژی های بازیافتنی را به کار گیرد .

یکی از ضرورت هایی که چین بسیار دقیق به این موضوع توجه کرده است به نظر دولت مردان چین برای بقای سیاسی و اقتصادی چین نیز بسیار ضروری است، آن موضوع مهم  دست یابی به منابع انرژی دایم می باشد که همین این امر باعث برقراری روابط بسیار نزدیک و محکم با کشورهای تولید کننده انرژی یعنی خاورمیانه شده که شاید ارتباط بسیار نزدیک چین با ایران و مخالفت دایم این کشور از اعمال تحریم ها علیه ایران نیز همین منابع عظیم انرژی می باشد. کشور چین به خوبی می داند که اگر دسترسی آسان و مطمئن به منابع انرژی نداشته باشد موتور پرقدرت اقتصادی این کشور از حرکت خواهد ایستاد و این برای جمعیت یک میلیاردی چین که روز به روز هم روبه فزونی دارد بسیار مهلک خواهد بود.

البته این نکته بسیار مهم را دولت چین از رقیب سرسخت خود یعنی ایالات متحده آموخته درست زمانی که در زمان جنگ جهانی دوم رئیس جمهور وقت ایالات متحده اعلام کرده که ما باید به منابع مطمئن انرژی دست بیابیم. که البته گوشه ای هم به انرژی هسته ای زده شده است.

اما شاید منظور از منابع انرژی صرفا سوخت های فسیلی یا انرژی هسته ای یا حتی اصلا سوخت نبوده است بلکه با توجه به بحران های بسیار نوین از نظر تامین غذا منظور از انرژی را بتوان به تامین غذا برای جمعیت کشور تعبیر کرد. که البته این موضوع در کشورهای چون چین و کشورهای ساحلی و اروپایی بیشتر نمود دارد. با توجه به تغییرات آب و هوایی بسیار زیادی که در دهه های اخیر شاهد آن هستیم بحرانی به عنوان بحران غذا بیشتر خودنمایی خواهد کرد. اما شاید بتوان گفت که چین از دیگر رقبای خود یک گام جلوتر بوده به این دلیل که تقریبا چندین سال است که دولت چین اقدام به خریداری و اجاره مزارع در کشورهای دیگر کرده و شاید توانسته در این زمینه خود را به منابع خوبی از غذا متصل کند .

سیاست های دولت چین برای اجاره این زمین ها به این صورت بوده که تا زمانی که بحرانی به وجود نیامده محصولات این مزارع در بازارهای محلی به فروش خواهد  رسید اما زمان نیاز محصولات مستقیما به سمت چین راهی خواهد شد.  یا شاید بتوان گفت که چین سیلوهای زنده ای برای خود در کشورهای دیگر ساخته است. که در هنگام نیاز به استفاده از آنها خواهد پرداخت.

با توجه به این دور اندیشی ها و امکاناتی که چین در اختیار گرفته حالا به همان خط اول مطلب باز می گردیم که آیا واقعا چین قادر به گذراندن این بحرانها می باشد که باز هم جواب بله خواهد بود.  ولی سئوال اصلی در باره کشور محصول سکونت ماست که آیا کشورهای ما نیز این دور اندیشی را داشته اند و توانسته اند اقدامی برای کنترل وضعیت بحران برای خود انجام دهند و آینده غذایی کشورهای محل سکونت ما نیز تامین خواهد بود یا اینکه به بروز بحرا ن احتمالی غذا این کشورها به مصرف کنندگانی تبدیل خواهند شد که مجبورهستند برای تامین مایحتاج خود به هر خواسته ای تن بدهند؟