صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

رونق صنعت گردشگری می تواند دیگر صنایع را رونق بخشد
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۳۱
 

وزیر گردشگری و میراث فرهنگی اردن ماها خطیب Maha Khatib در گفتگویی کوتاه از برنامه های دولت برای درآمدزایی و رونق اقتصاد کشورش با رونق صنعت گردشگری به سمت کشورش سخن می گوید.

برنامه شما برای افزایش تعداد گردشگران در کشورتان چیست؟

کشور من در سال 2004 میلادی یک برنامه مدون و کامل برای صنعت گردشگری اردن را پایه ریزی کرد طبق این برنامه که از سال 2004 میلادی شروع شده و تا سال 2010 میلادی به نتیجه می رسد، رسیدن به 6/1 میلیون گردشگر خواهد بود و طبق همان تعداد گردشگر حدود 3/2 بیلیون دلار باید در آمد حاصل شود و در جامعه اردن جریان یابد. طبق هماهنگی تمامی دستگاههای ذیر بط ما توانستیم در سال 2008 میلادی به این عدد دست یابیم.

در سال 2009 میلادی با توجه به برنامه ریزی های تعیین شده توانستیم به عددی بالاتر از پیش بینی دو ساله خود برسیم یعنی صنعت توریسم اردن توانست 3 بیلیون دلار درآمد به دست آورد. بنابراین پیش بینی من اینگونه است که سال 2010 میلادی بتوانیم به 4/3 بیلیون دلار دست یابیم که ورود این حجم پول از طریق این صنعت به کشور باعث اشتغال زایی زیادی خواهد شد.

این پیش رفت به معنی سیاست های دقیق و درست ماست در ا ین صنعت بسیار پررونق جهانی پس به همین شکل ادامه خواهیم داد. اما امروزه من و همکاران من هرگز نگران تعداد گردشگر یا درآمد حاصل از آن نیستیم بلکه فقط به سطح و کیفیت خدمات ارایه شده فکر می کنم چون به مقامی که می خواستیم رسیده ایم حالا باید این مقام را حفظ کنیم که تنها راه آن حفظ کیفلیت خدمات ماست.

چگونه شما مطمئن هستید که صنعت گردشگری می تواند اقتصاد داخل شما را رونق بدهد؟

با توجه به برنامه ریزی های یاد شده سعی کرده ایم با ارایه خدمات جدید صنعت گردشگری کشور را تقویت کنیم تا اینکه خود به خود جاذبه برای گرشگران ایجاد شود به عنوان مثال 12 پروژه برای رشد صنعت گردشگری اردن در دست انجام است که می توان از ساخت مسیرهای پیاده روی ، دوچرخه سواری ، کوهپیمایی و اقامتگاههای محلی در شهرها و روستاهای کشور نام برد به عقیده کارشناسان ما با توجه به وجود این امکانات رفاهی در کنار طبیعت کشور رشد صنعت توریسم به خودی خود اتفاق خواهد افتاد دسترسی گردشگران به منابع طبیعی و تغذیه سالم و همچنین اقامتگاههای استاندارد باعث می شود که مردم تشویق به سفر شوند و این روحیه سفر باعث هدایت گردشگران خارجی به همین مناطق خواهد شد. برنامه های دیگر ما مربوط به میراث فرهنگی کشور است تیم های تخصصی ما در حال بررسی شهرهای کوچک کشور هستند و با توجه به میراث فرهنگی موجود در آن شهرها و پتانسیل های موجود در صنعت گردشگری ما آماده هرگونه همکاری با مسئولان شهرهای کوچک هستیم به گونه ای که با شناسایی شهرستان های غنی از میراث فرهنگی و اختصاص بودجه مخصوص به آنها در حفظ و نگهداری این میراث به آنها کمک می کنیم و در کنار آن سعی می کنیم شرایط و امکانات گردشگری را نیز برای شهر فراهم کنیم ما با این برنامه ریزی می خواهیم دوباره داستان لورنس عربستان را زنده کنیم و نام اردن را در صدر صنعت گردشگری دنیای عرب قرار دهیم.

به عقیده شما اردن چگونه می تواند بحران مالی جهانی را مدیریت کند و صنعت گردشگری کشور را زنده نگهدارد؟

به چندین دلیل ما قادر هستیم حتی در شرایط بحرانی خدمات خود را در صنعت گردشگری اردن در سطح قابل قبولی نگهداریم و شرایط متعادلی را در این صنعت برقرار کنیم. البته این کار را با جذب سرمایه های خارجی انجام داده ایم و با ایجاد شرایط مناسب برای جذب سرمایه های خارجی توان مالی صنعت گردشگری خودمان را تا بالاترین درجه ممکن ارتقاء‌داده ایم و بحران مالی را از این صنعت نوظهور در منطقه دور کنیم.

آیا شما علاقمند هستید صنعت گردشگری اردن را از سمت خدمات لوکس به سمت خدمات متعادل تری ببرید؟

بله ، اردن هرگز به عنوان یک مقصد بی ارزش برای گردشگران نبوده و هرگز هم علاقمند نیستیم که اینگونه باشد. اردن همیه توسط افرادی بازدید شده که همگی آنها علاقمند تاریخ و پیشینه منطقه بوده اند و اطلاعات کافی هم از امکانات رفاهی و گردشگری اردن داشته اند ، کشور ما مقصدی بدون جاذبه برای گردشگران نیست و البته افراد یا گردشگران بی انگیزه هم به اردن نخواهند آمد. از سوی دیگر اردن با داشتن سواحلی بسیار زیبا و طولانی امکان ارایه خدمات بسیار مناسب را به گردشگران دارد به عنوان مثال گردشگران می توانند از پکیج های 200 دلاری به بالا خدمات گردشگری دریافت کنند اما ما علاقمند به این موضوع نیستیم که منابع طبیعی کشورمان را برای جذب گردشگران به کار گیریم بلکه مایل هستیم از آثار باستانی کشور استفاده کنیم و دلیل این موضوع این است که این آثار منحصر به فرد هستند و شاید هیچ کشوری توان رقابت با ما را نداشته باشد اما در مورد منابع طبیعی همیشه امکان رقابت هست چون اکثرا شبیه به هم هستند .

شما در مورد گردشگران کشورهای حاشیه خلیج فارس چه نظری دارید؟

با توجه به آب و هوای اردن و طبیعت این کشور با کشورهای حاشیه خلیج فارس کاملا متفاوت است و همین تفاوت باعث جذب گردشگران شده است البته زبان و دین مشترک هم باعث افزایش ورود گردشگران از آن کشورها می شود. اما به هرحال ما فقط در نظر نداریم به این منطقه اکتفاء کنیم بلکه در سطح جهانی اقدام می کنیم.

تراول نیوز

آگوست 2010