صندوقچه

جاذبه‌های گردشگری ایران

بحث‌های بی‌پایان برسر سود و زیان المپیک بر گردشگری لندن
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٦
 

مقامات بریتانیا، المپیک را راهی برای خروج از رکود اقتصادی می‌دانند

مقامات گردشگری لندن همچنان امیدوا‌رند المپیک و کارزار جهانی تبلیغات توریسم لندن، تا سال 2015 با جذب گردشگر بیشتر بتواند زیان‌های کوتاه مدت مالی ناشی از شیب دوم رکود اقتصادی کشور را جبران کند.

 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ بین الملل ـ وزیر گردشگری بریتانیایی "جان پنروز" در اظهارات اخیر خود گفته که هرچند وضعیت گردشگری بریتانیا خوب است اما المپیک لندن به بریتانیا شانس دوباره‌ای می‌دهد تا با خلق انگیزه‌های هیجان‌انگیز تازه برای گردشگران، پس از یک دوره کاهش تعداد توریست‌ها و بازدیدکنندگان تجاری، طی 5سال آینده خود را به عنوان یک مقصد برتر بازگرداند.

به گزارش تایمز اقتصادی "پنروز" در کنفرانس مطبوعاتی که درست یک شب قبل از آغاز مسابقات المپیک برگزار شد، گفت: «این فرصت بی‌نهایت مهمی برای جلب علاقه مردم برای سفر به لندن طی سال‌های بعد است. زیرا ما بازار توریسم خوبی داریم اما درعین حال کاملا آگاهیم که این وضعیت ماندگار نیست؛ بنابراین نیاز داریم تا به روش‌های مختلف انگیزه‌های هیجان‌انگیز تازه‌ای برای سفر به بریتانیا در میان مردم ایجاد کنیم.»

به گفته منتقدان سرریز هزینه‌های ناشی از نگهداری و مراقبت از سالن‌ها و مراکز بسیار بزرگ که پس از پایان بازی‌ها به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شوند،در درازمدت، فشار مالی گسترده‌ای برشهرهای میزبان تحمیل می‌کند و این مسئله در بسیاری از این مراکز ورزشی آتن پس از بازی‌های المپیک 2004 دیده می‌شود.

این درحالی است که منتقدان پیوسته این پرسش را مطرح کرده‌اند که چرا بریتانیا در شرایط تنگنای اقتصادی شدید، باید 9 میلیارد پوند (14 میلیارد دلار) برای بازی‌های المپیک هزینه کند. اقتصاد دانان منتقد با توجه به تاثیر بازی‌های المپیک بر اقتصاد کشور، به ویژه بازی‌هایی که بریتانیا میزبان آن‌ها بوده، معتقدند که کسب سودهای مالی از بازی‌های المپیک کار چندان آسانی نیست.

به گفته همین منتقدان سر ریز هزینه‌های ناشی از نگهداری و مراقبت از سالن‌ها و مراکز بسیار بزرگ که پس از پایان بازی‌ها به ندرت از آن‌ها استفاده می‌شوند، در درازمدت فشار مالی گسترده‌ای برشهرهای میزبان تحمیل می‌کند و این مسئله در بسیاری از این مراکز ورزشی آتن پس از بازی‌های المپیک 2004 دیده می‌شود.

همچنین سازمان‌دهندگان بازی‌های المپیک سیدنی که یکی از موفق‌ترین بازی‌های مدرن تلقی می‌شود، اذعان دارند که در طراحی و سرمایه‌گذاری روی بازی‌ها و اثر آن پس از پایان مراسم به انداز کافی دقت نکرده بودند و درنتیجه سود توریستی که امیدوار به کسب آن بودند، بدست نیامد.

مدیر اجرایی آژانس گردشگری ملی "ویزیت بریتانیا" نیز معتقد است که تعداد گردشگران معمولا در سال برگزاری مسابقات کاهش می‌یابد و این خیلی شگفت‌آور است که بین ماه‌های ژانویه تا مه 2012 شاهد 7 درصد افزایش در تعداد گردشگرن بوده‌ایم.

برایان بیکل مدیر اجرایی موسسه "شافتزبری" که 330 فروشگاه و 217 رستوران و کافه را در سراسر لندن دراختیار دارد، می‌گوید: «هشدارهای امنیتی درمسیرهای رفت وآمد، بسیاری از مردم را خانه‌نشین کرده است. به عنوان مثال مردم به دلیل نگرانی از مخاطرات احتمالی در بازگشت به خانه از رفتن به تاتر خودداری می‌کنند.»

با این حال پنروز همچنان معتقد است که بازی‌های المپیک به دلیل ایجاد اعتماد به نفس در مردم می تواند اقتصاد بریتانیا را از رکود بیرون بکشد.‌

خبرگزاری میراث فرهنگی