صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

دوره مدیتیشن ویپاسانا(VIPASANA) - هندوستان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/۱٩
 

امروزه همانطور که در خبرها و صفحات مختلف اینترنت می خوانیم اموزش های یوگا یا در برخی موارد مدیتیشن در تمامی شهرها و کشورهای جهان بسیار پررونق شده و هر روزه تعداد زیادی از مردم به این دورها رفته واز تمرینات آن استفاده می کنند و با این تمرینات سعی در فراموش کردن مشکلاتشون یا برای دوری از شلوغی روزگار و شهرها  به مراکزی مدیتیشن در خارج از کشورشان می روند .

من قصد دارم یکی از مراکز اصلی این آموزش ها یا دوره مدیتیشن در کشور هندوستان را برای شما معرفی کنم من در سال 2008 میلادی یک دوره ده روزه این مرکز را گذراندم به عنوان تجربه شخصی خودم باید بگویم که این دوره باعث شد تا بتوانم مسیر دقیق زندگی خودم را تعیین کنم.

من سفر خودم را از شهر محل سکونت خودم یعنی پونا آغاز کردم برای رفتن به دوره آموزشی ویپاسانا از پونا سوار اتوبوس شدم که البته از اتوبوس های دولتی استفاده کردم . این اتوبوس ها دارای شرایط بسیار ویژه ای هستند که شاید شما تا به حال با آن برخورد نداشته اید. (تصاویری از اتوبوس های دولتی )

من تقریبا 5 ساعت در این اتوبوس بودم و از شهر پونا به شمال غربی شهر رفتم تا به شهر ناسیک برسم در آن شهر دوباره تقریبا 45 دقیقه از تاکسی استفاده کردم تا به شهر ایگادپوری برسم در این شهر یکی از مراکز بسیار بزرگ و مهم مدیتیشن به نام ویپاسانا قرار گرفته . شما برای ثبت نام کردن و وقت گرفتن برای دوره های این مرکز باید از طریق سایت اینترنتی این مرکز استفاده کنید و ثبت نام کنید بعد از چند روز یک دعوت نامه برای شما ارسال خواهد شد و دوره ای که در آن قبول شده اید را برای شما مشخص می کند و یک کد پذیرش را برای شما ارسال خواهند کرد که شما در تاریخ مشخص شده در ایمیل در محل حاضل باشد البته همراه داشتن این دعوتنامه اینترنتی برای شما الزامی است. لازم به یاددآوری هست که کلیه مکاتبات و ارتباطات شما باید به زبان انگلیسی باشد. در این مرکز دورهای مختلفی برگزار خواهد شد تا آنجایی که من اطلاع دارم دوره های 10 روزه ، 45 روزه ، شش ماهه و بیشتر هم  برگذار می شود.

یکی از اتفاقات بسیار جالبی که برای من هنگام رفتن به این دوره افتاد این بود که من یک روز زودتر از موعد مقرر به منطقه رسیدم بنابراین مجبور شدم یک روز در مهمانسرای نزدیک مرکز مدیتیشن بمانم که تصویر زیر خود حاکی از امکانات این مهمانسرا می باشد.(تصاویری از داخل اتاق مهمانسرا)

 به هر حال در روز مقرر به سمت این مرکز حرکت کردم در ابتدای ورود اولین چیزی که توجه من رو جلب کرد وسعت بسیار بزرگ این مرکز بود بعد از آن نقاشی ها و گچبری های بسیار زیبای این مرکز بود. (تصاویری از درب ورودی مرکز)

روز اول وقتی وارد می شود ابتدا باید مدارک شناسایی خود را ارایه دهید و در دفاتر این مرکز ثبت نام نمایید بعد از این وسایل غیر ضروری خود را که شامل کلیه وسایل ارتباطی ، کتب، دوربین و ... را باید تحویل دهید و یک شماره بگیرید شما فقط مجاز به بردن وسایل بهداشتی و ضروری از جمله لباسهای شخصی خودتان هستید و دیگر وسایل را باید تحویل دهید. بعد از اینکه وسایل را تحویل دادید شماره اتاق به شما داده خواهد شد که این اتاقها شامل اتاق های گروهی ، چهار نفره ، دونفره و تک نفره می باشد که البته برای دانش آموزان خارجی شرایط ویژه ای برقرار است و استراحتگاه آنها جداست. (تصاویر مربوط اقامتگاه افراد غیر هندی و اتاق من )

 پس از تحویل گرفتن اتاق خودتان که تقریبا هنگام ظهر است زنگ ناهار به صدا در می آید بعد از خوردن ناهار شما می توانید در محوطه باشید یا اینکه در اتاق خود استراحت کنید و تا زمان شام آزاد هستید و می توانید در منطقه گردش کنید. در طول مدت این دوره اقامتگاه بانوان از آقایان جدا می باشد و کلیه شرایط برای این دو گروه مساوی اما در محیط های مجزاست. (تصاویر قست بانوان)

ساعت 8 شب کل دانش آموزان به دو گروه هندی زبان و انگلیسی زبان تقسیم می شوند و به سالن های مجزا هدایت می شوند در این مرحله شما به همراه مسئول ارشد یا همان استاد بزرگ سوگند می خورید و از ایشان درخواست آموزش می کنید درست از همین زمان است که دیگر حق صحبت کردن جز در موارد ضروری با استاد خودتان را نخواهید داشت یعنی به مدت 10 روز همه کارهای شما با صدای زنگ تنظیم می شود (زنگ اصلی این مرکز که کلیه کارها با صدای این زنگ تنظی می شود)

 به این صورت که ساعت 4 صبح از خواب بیدار می شویم و تا ساعت 6 صبح مدیتیشن دارید بعد از آن تا ساعت 8 صبحانه و بعد از آن دوباره مدیتشن گروهی تا 10 صبح بعد از آن دانش آموزان قدیمی تا ساعت 11 صبح مدیتیشن خصوصی یا تکی در سلول ها دارند بعد از آن از 11.5 تا 12.5 ساعت ناهار و بعد از آن ساعت استراحت ساعت 2 دوباره مدیتشین گروهی تا 4.5 بعد از اندوباره برای دانش آموزان قدیمی مدیشتن تکی و بقیه باید گروهی مدیتیشن داشته باشند ساعت 6 بعد ازظهر ساعت شام و ساعت 7.5 تا 9 مدیتیشن گروهی و مشورت با استادها داریم بعد از آن هم خواب تا صبح فردا بعد از شام تعدادی کلاس برگزار می شود که این کلاسها شامل درسهایی هست که توسط نوار کاست برای شما تکرار می شود و فردا صبح باید همان درسها را تمرین کنید و نتایج را با استاد خودتان در میان بگذارید که البته هر روز از این دوره ده روزه به نامهای خاصی نامگذاری شده . نکته بسیار جالب اینکه کلیه این دروز به زبان های زنده دنیا در این مرکز موجود می باشدبطور مثال شما می توانید از درس ها با ترجمه فارسی یا هر زبان دیکر که مایل باشید استفاده کنید اما تمامی ارتباطات دیگر با استاد خود باید با زبان انگلیسی باشد چون کسی که فارسی زبان باشد در این مرکز حضور ندارد بنابراین شما باید قادر به درک و صحبت کردن زبان انگلیسی باشید. (درب ورودی سلول های مدیتیشن تکی مخصوص دانش آموزان دوره دوم یا قدیمی)

در طی این دوره شما فقط از غذاها با منشاء گیاهی استفاده خواهید کرد که البته کلیه این گیاهان توسط راهبان این مرکز پرورش داده شده است و هیچگونه ارتباط با دنیای خارجی نخواهید داشت و فقط سکوت و صدای طبیعت خواهد بود و البته آوازهای روحانی که در ساعت های خاصی در منطقه از طریق بلندگوها پخش می شود.

 به همین ترتیب ده روز خواهد گذشت تا در روز دهم شما دوباره می توانید پس از یک مراسم خاص صحبت کنید و با دیگر دانش آموزان ارتباط برقرار کنید و وسایل شخصی خودتان را تحویل خواهید گرفت و آماده ترک این مرکز می شوید. من در طول دوره مدیتیشن خودم با دوستانی از کشور برزیل، هندوستان، اتریش، مغولستان و آمریکا آشنا شدم که البته هنوز هم با آنها از طریق اینترنت ارتباط دارم و شاید دوباره یکدیگر را در دوره ای دیگر از این مدیتیشن ملاقات کنیم. (تصاویری از دانش آموزان)

این دوره کاملا رایگان می باشد و در انتهای دوره اگر مایل باشید می توانید به عنوان خیرات مبلغی را به مرکز اهدا کنید. یادتان باشد که بهترین فصل برای انتخاب دوره خودتان از ابتدای مهر تا اوایل فروردین می باشد چون در دیگر فصل های سال یا باران سیل آسا می بارد یا از شدت گرما شما مشکل خواهید داشت. ابزار و لوازمی که باید به همراه داشتی باشید دمپایی، لوازم شخصی بهداشتی، لباس اضافه، کمی خوراکی مثل بیسکوییت، یک فلاکس کوچک، صابون شستشوی البسته ، یک لیوان ، قاشق و چنگال و یک قفل کوچک برای درب اتاق البته اگر این کار رو هم نکنید هیچ مشکلی نخواهید داشت چون این مکان ، مکان اعبادت و دوری از گناه است بنابراین هیچ مشکلی نخواهد بود. از امکانات این دوره می توان از سرویس خشکشویی و فروشگاه کوچکی که برای وسایل ضروری شما دایر شده نام برد که باید هزینه آن را پرداخت کنید بطور مثال برای خشکشویی شما برای هر تکه از لباس های خودتان 5 روپیه پرداخت کنید. مهمترین نکته ای که باید مراقب آن باشید مار می باشد این منطقه جزو مناطقی است که شما می توانید تعداد زیادی مار را ببینید که البته من با این مشکل مواجه نشدم وتوصیه می کنم هنگامی که می خواهید کفش یا دمپایی خود را استفاده کنید حتما دقت کنید.