صندوقچه

جاذبه‌های گردشگری ایران

چگونه کولر گازی مناسب بخریم
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٥
 

کولر گازی

 

فصل تابستان کم‌کم از راه می‌رسد و اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که هنوز اقدامی برای سیستم برودتی منزل خود نکرده‌اید و زیاد تمایل به استفاده از کولرهای آبی ندارید یا این‌که شرایط اقلیمی شهر محل سکونت شما، استفاده از کولرهای آبی را غیرممکن کرده، بدون تردید چاره‌ای به انتخاب کولرهای گازی نخواهید داشت. بنابراین بد نیست که بدون پیش‌داوری راهی بازار شوید و کالای مورد نظرتان را تهیه کنید تا از هزینه‌ای که کرده‌اید و وقتی که گذاشته‌اید، استفاده کنید و لذت ببرید نه این‌که پس از مدتی فقط هزینه نگهداری آن را بپردازید، بی‌آن‌که از خرید خود راضی باشید.

به طور کلی کولر گازی به عنوان یکی از وسایل برودتی منازل که امروزه گرما هم تولید می‌کند، وسیله‌ای است که می‌تواند بسرعت دمای محیط را کاهش یا افزایش دهد، اما بحث امروز در مورد سرمایش آن است. بنابراین این‌گونه می‌توان بیان کرد که کولر گازی نام مصطلحی است بین ما که به تمامی دستگاه‌هایی که شامل چرخه سرمایشی مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطلاق می‌شود، می‌گوییم، اما این وسایل را air conditioner می‌گویند.

کولر گازی درواقع با سیستمی همانند یخچال کار کرده و از فرآیند تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و ارسال آن به داخل سیستم استفاده می‌کند. این گاز مایع برای دوباره گاز شدنش، گرمای محیط را گرفته و باعث خنک شدن محیط خود می‌شود. بنابراین در ابتدا درمی‌یابیم که کولر گازی از چند بخش اولیه تبدیل شده است که کندانسور، سیستم انتقال و در نهایت فن برای به جریان درآوردن هوا، اصلی‌ترین آنها هستند. کولرهای گازی معمولا به سه گروه اصلی یعنی یک تکه یا پنجره‌ای، کولرهای دوتکه یا همان اسپیلت‌ها (دیواری، سقفی ایستاده، زمینی، داکتی یا کاستی) و در نهایت قابل حمل تقسیم‌بندی می‌شوند. اگرچه در حال حاضر هر کدام از این سه بخش دوباره زیرمجموعه‌هایی پیدا کرده‌اند، اما باز هم این گروه از اصلی‌ترین‌ها هستند.

 

برآورد ظرفیت کولر گازی مناسب

اولین گام برای انتخاب محصول مورد نظرمان، تعیین ظرفیت متناسب کولر گازی برای منزل، محیط کار یا هر مکانی که قصد داریم از آن استفاده کنیم، خواهد بود. بدون تردید هنگام خرید کولر گازی با اعدادی چون 9000 یا 12 هزار یا بالاتر برخورد می‌کنید. از خود سوال می‌کنید این اعداد چیست؟

به طور کلی میزان سرمادهی کولر با معیار british termal units (Btu) مشخص می‌شود. Btu بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است نه این‌که این کولر خنک‌تر است. بنابراین این اعداد درواقع همان توان سرماسازی به واحد زمان هستند که از فروشندگان می‌شنوید و هرچه این اعداد بزرگ‌تر باشد،‌ بدون تردید قیمت کولر مورد نظر هم افزایش خواهد یافت. بنابراین ظرفیت خنک‌کنندگی یا گرمادهی کولرهای دوکاره را می‌توان روی برچسب پشت کولر دید یا روی کاتالوگ آن مطالعه کرد.

برای یافتن کولر مناسب خودتان این‌گونه عمل کنید. اگر محل مورد نظر شما در طبقات میان ساختمان قرار دارد و اطراف آن پوشیده است، به ازای هر مترمربع بنا 400 تا 600 Btu در نظر بگیرید و اگر به طبقات فوقانی نزدیک هستید یا به پشت‌بام نزدیک هستید، به ازای هر مترمربع 600 تا 800 Btu محاسبه کنید. در نظر داشته باشید که اگر محل شما آفتابگیر است، 10 درصد به میزان محاسبه خود بیفزایید یا به عکس اگر آفتابگیر نیست 10 درصد بکاهید، اما در مورد آشپزخانه اگر قرار است کولر گازی آنجا کار کند، همان شرایط آفتابگیر ا اعمال کنید یعنی 10 درصد بیشتر در نظر بگیرید.

ظرفیت BTU

مساحت (مترمربع)

9000

10000

12000

14000

18000

24000

36000

32ـ37

37ـ 41

41ـ 50

50 ـ64

64 ـ90

91ـ117

118ـ150

 

مصرف انرژی برق کولرها

به طور کلی مصرف برق کولرهای گازی از کولرهای آبی بیشتر  است و همین موضوع باعث شده تا بسیاری عطایش را به لقایش ببخشند و آن را فراموش کنند، اما مدتی است که دستگاه‌های جدید لوله گازی با مصرف انرژی بسیار پایین‌تر از گذشته ساخته شده‌اند و در بازارهای بین‌المللی به فروش به طور کلی این گروه‌ها به گروه‌های A و A+ تقسیم شده‌اند و کمترین میزان مصرف انرژی مربوط به گروه A+ است. البته این گروه می‌توانند گران‌ترین هم باشد. بنابراین با دقت روی برچسب انرژی محصول سعی کنیم به میزان برق مصرفی آن هم توجه داشته باشیم ولی به یاد داشته باشیم که در حال عمومی میزان مصرف انرژی کولرهای گازی حدود 4 برابر میزان مصرف کولرهای آبی است.

 

EEr  در کولرهای گازی چیست؟ Energy Efficiency Rating

نسبت توان خروجی به توان ورودی هر دستگاه برقی بازده انرژی خوانده می‌شود و در کولرهای گازی این رقم از حاصل تقسیم ظرفیت سرمایشی کل به توان ورودی موثر به دست می‌آید و به EEr موسوم شده بنابراین هنگام خرید کالا در کاتالوگ آن به ضریب EEr، رتبه انرژی و کلاس کولر با توجه به شرایط اقلیمی منطقه توجه کنید. هر چه این شاخص بالاتر باشد این کولر کارایی بیشتری دارد. برای کولرهای با ظرفیت کمتر از 20 هزار Btu/h می‌بایست EEr حداقل برابر با 7/10 باشد. هر چه این عدد بیشتر باشد، مصرف انرژی کولر پایین‌تر است به عنوان مثال EEr 10 حدود 20 درصد انرژی کمتر از EEr مصرف خواهد کرد.

 

انواع کمپرسورها:

پس از توجه به مراحل قبل لازم است بدانیم که اصلی‌ترین قسمت کولرهای گازی مربوط به کمپرسور کولر است که باید بخوبی درباره آن بدانیم. انواع کمپرسور در کولرهای گازی عبارتند از:

1ـ پیستونی: این کمپرسورها از ظرفیت 18 هزار تا 36 هزار بی‌تی‌یو تولید شده‌اند و به خاطر صدای زیاد و مصرف برق بالا عمدتا از رده تولید خارج شده‌اند.

2ـ روکاری: کمپرسورهای روکاری از ظرفیت 7000 الی 36 هزار بی‌تی‌یو تولید شده‌اند و کم‌صدایی و البته کم‌مصرف بودن آنها باعث شده تا جزو محبوب‌های کولر گازی باشند.

3ـ اسکرال: این نوع کمپرسور از 24 هزار الی 96 هزار بی‌تی‌یو تولید شده است و به دلیل کم‌صدایی و البته قدرت بالا و در عین حال کم‌مصرف بودن در مدل‌های30 هزار کاربرد زیادی دارند که معروف‌ترین آن مربوط به برند کوپلند و رایکین.

به طور کلی دو سیستم اصلی در کولر گازی و کمپرسورها وجود دارد:

1ـ کمپرسورهای دور ثابت

2ـ کمپرسورهای اینورتر یا دور متغیر

به یاد داشته باشیم در کمپرسورهای دور متغیر میزان مصرف انرژی بین 40 تا 60 درجه کاهش خواهد یافت و کولرهای گازی که با این کمپرسورها کار می‌کنند، با برچسب انرژی A و A+ به بازار ارائه می‌شوند و قیمت بالاتری خواهند داشت.

به عنوان مثال قیمت کولر گازی اینورتر ال‌جی 24 هزار حدود چهار میلیون تومان است که قیمت کولر گازی جنرال معمولی 24 هزار حدود دو میلیون و 600 هزار تومان است، این یعنی تفاوت قیمتی معادل یک میلیون و 400 هزار تومان فقط برای کمپرسورهای اینورتر که میزان مصرف انرژی کمتری دارند.

 

راهنمای خرید

با این اطلاعات اولیه بهترین خرید کولر گازی برای چیست این مراحل را در نظر بگیرید و بدون نگرانی مبلغ کالای موردنظر را بپردازید، چون هوای بهاری در انتظار شماست.

1ـ اولین گام محاسبه BTU موردنیاز شماست. 2ـ دومین مرحله انتخاب کولر با مصرف انرژی پایین‌تر مثلا A+ یا بالاتر است. 3ـ هرگز به شایعات توجه نکنید و بدون پیش‌داوری به بازار بروید. فقط قبل از رفتن به بازار خوب اطلاعات بگیرید. 4ـ اطلاعاتی که برای خرید کولر گازی موردنیاز شماست، عبارتند از: نوع پنل، توان گرمایی و سرمایی آنها، ابعاد، وزن، صدای کولر در هنگام کار است. 5ـ توجه داشته باشید مارک مشهور دلیل کیفیت خوب نیست. البته پول زیادی دادن هم دلیل کیفیت نیست. 6ـ در انتخاب کولر مناسب با فضای موردنظر دقت کنید. 7ـ توجه داشته باشید اسپیلت‌ها یا کولرهای دوتکه نیازمند فضای بیرونی هم هستند، بنابراین به محل نصب آن نیز فکر کنید. 8ـ موتور برخی از این کولرها مخصوص مناطق مرطوب و گرم ساخته شده، بنابراین به محل جغرافیایی کولر که قرار است کار کند، خوب توجه کنید. 9ـ به یاد داشته باشید کولرهای پنجره‌ای میزان برق بیشتری نسبت به اسپیلت‌ها مصرف می‌کنند. 10ـ از نمایندگی مجاز خرید کنید. 11ـ به نوع گارانتی و شرایط آن توجه داشته باشید. 12ـ به خدمات پس از فروش خوب توجه کنید چون گاهی قیمت خدمات حتی از قیمت خود کولر بیشتر است. 13ـ تعداد و مراکز خدمات پس از فروش محصول را بپرسید. 14ـ از فروشنده بخواهید دفترچه راهنمای فارسی در اختیار شما بگذارد تا از بهترین شرایط مصرف کولر آگاهی داشته باشید.

 

چگونه راندمان کولر گازی را افزایش دهیم

1ـ کندانسور خارجی مدل‌های دوتکه را در سایه قرار دهید. 2ـ حدالامکان کندانسور را در معرض جریان باد نصب کنید. 3ـ در مورد فاصله لوله‌های اتصال تا پنل داخلی حتما دقت کنید. 4ـ سرویس‌های دوره را فراموش نکنید. 5ـ شارژ گاز کولر را فراموش نکنید. 6ـ دمای اتاق نشیمن را بین 28 تا 22 تنظیم کنید. 7ـ از درزگیرهای پنجره استفاده کنید تا سرمای ایجاد شده هدر نرود. 8ـ شعله گاز آشپزخانه دشمن اصلی کولر گازی است. 9ـ از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنید. 10ـ اگر اتاق آفتابگیر است، حتما یک پرده نازک پشت پنجره نصب کنید تا انرژی تابشی خورشید باعث گرم شدن اتاق نشود. 11ـ نصب اینورتر در کولرهای گازی پنجره‌ای باعث راندمان بالا می‌شود. 12ـ از تمیز بودن کندانسور اطمینان حاصل کنید. 13ـ در صورت امکان درختی حدود دو متری کندانسور بکارید تا کار تهویه طبیعی هوا بخوبی انجام شود. 14ـ هنگام شب فقط از حالت فن استفاده کنید. 15ـ کولر مناسب فضای خود تهیه کنید. 15ـ هنگام ترک منزل، کل سیستم را خاموش کنید.