صندوقچه

جاذبه‌های گردشگری ایران

نمک آبرود یاقوت سبزی برای گردشگری ایران
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۳
 

گردشگری و سرمایه گذاری در این صنعت سبز چندی است که فکر و توان بسیاری از دولت های جهان را به خود اختصاص داده و همگی به دنبال یافتن راهکارهایی برای رونق هرچه بیشتر این صنعت در منطقه خود باشند.

بسیاری از دست اندرکاران صنعت گردشگری در دهکده جهانی معتقدند که سرمایه گذاری و جذب سرمایه های خارجی و داخلی در کشورهای گردشگر پذیر موجب رونق صد چندان این صنعت مفرح و شاد در کشورها خواهد شد و از آنجا که طبق آمارهای جهانی به ازای هر هفت گردشگر در یک کشور گردشگر پذیر یک موقعیت شغلی ایجاد می شود ایران نیز به عنوان کشوری گردشگر پذیر به اهمیت رشد و توسعه این صنعت سبز پی برده و علاقمند به گسترش آن است به همین دلیل با فرشاد رزاقی کارشناس و طراح پروژه های توریستی که تقریبا از سال 83 شمسی وارد این حرفه شده  به گفت و گویی دوستانه نشسته ایم تا ابعاد مختلف این موضع یعنی رشد و گسترش سرمایه گذاری در صنعت سبز گردشگری را در کشورمان و بخصوص منطقه سرسبز شمالی ایران نمک آبرود را بررسی نماییم.

 

س - چند سال سابقه فعالیت در زمینه صنعت گردشگری را داشته و در حال حاضر به چه کاری مشغولید؟

ج - از سال 83 فعالیت های توریستی را با تورگردانی شروع کردم این امر تا کنون ادامه داشته و هزاران نفر را دربیش از 150 تور طبیعت گردی رهبری کردم. در سال 85 در به همراه یکی از دوستانم در یک پروژه مسکونی - توریستی در نمک آبرود سرمایه گذاری کرده و کارهای اجرایی آن را آغاز کردیم و بواسطه علاقه مندی های شخصی در خلال اجرای آن پروژه ارتباط هایی با مدیران مجموعه نمک آبرود ایجاد شد وهمکاری مشترکی را آغاز کردیم. در حال حاضر به عنوان مشاور و کارشناس در واحد سرمایه گذاری و طرح های شهر توریستی نمک آبرود مشغول به کار میباشم.

ساختن  لوگوی گردشگری ویژه نمک آبرود با الهام  از لوگوهای سایر  مقاصد گردشگری موفق بین المللی و بومی سازی آن با توجه به مخاطبین شهرک،  ایجاد راه های ارتباطاتی مناسب جهت تعامل هر چه بیشتر با گردشگران و ایجاد CRM با هدف اطلاع رسانی و گرفتن بازخوردها و افزایش محبوبیت برند نمک آبرود،  طراحی، اجرا و مدیریت کلوب هواداران نمک آبرود با هدف برندینگ و تبلیغ و توسعه بازار در فضای مجازی و افزایش سطح ارتباط و ایجاد وفاداری در مشتریان، طراحی سیستم اتوماسیون کامل تردد و شهربازی نمک آبرود به جهت مدیریت مناسب اطلاعات و اعمال استراتژی های فروش محصول و خدمات و همچنین ایجاد بستر مناسب جهت تحقیق و بررسی دقیق و علمی بازار هدف،  بررسی و آنالیز رقبا و بررسی فرصت ها و تهدید های ایجاد شده توسط مجموعه های همکار با هدف بهبود و ارتقا سطح خدمات، تهیه و تدوین دفترچه جامع طرح های سرمایه گذاری توریستی قابل اجرا در شهرک نمک آبرود و ارزیابی و رتبه بندی آن و فعالیت در جهت جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی، اجرای کمپین های تبلیغاتی و جشنواره های فروش در شهرهای محل سکونت مخاطبین غالب مجموعه و بررسی ابزار هاو راه کارهای جذب توریست غیر تعطیلاتی و ایجاد انگیزه جهت حضور در ایام خلوت سال (low season) و بسیاری دیگر از جمله پروژه ها و طرح های در دست کار واحد مذکور می باشد.

 

س- آیا در این باره دوره های علمی و آکادمیک را نیز پشت سر گذاشته اید؟

ج - پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی دوره های بازاریابی و برندینگ، مدیریت فروش، مدیریت اجرایی و E-Marketing را در مرکزی تحت نظارت یک دانشگاه انگلیسی گذراندم و مدارک فنی و حرفه ای آن را اخذ نمودم. همچنین به جهت علاقه شخصی در دوره های تور گردانی و طراحی معماری نیز شرکت کردم.

 

س-  نمک ابرود را چگونه معرفی میکنید ؟

ج نمک آبرود در 12 کیلومتری غرب چالوس واقع شده و نزدیکترین شهر توریستی ساحلی به پایتخت میباشد. بیش از 90 درصد گردشگران نمک آبرود ایرانی هستند و چون نمک آبرود نزدیک ترین شهر توریستی ساحلی به تهران و کرج می باشد، غالب گردشگران ما از این دوشهر هستند. بعد از آن ساکنین اصفهان، شیراز و مشهد توریست های ما را تشکیل میدهند.

این شهر توریستی 650 هکتار بوده و به دو قسمت محلات مسکونی و توریستی تقسیم میشود . ظرفیت جمعیت ساکن در نمک آبرود تا 100 هزار نفر پیش بینی شده است که البته جمعیت بومی آن کمتر از 1 درصد میباشد و در واقع خانه های تعطیلاتی در آن ساخته شده و میشود. از مهمترین امکانات نمک آبرود میتوان به 2 خط تله کابین سورتمه پیست کارتینگ و موتور ATV فرودگاه تفریحی پینت بال و سایت تیر اندازی و ... اشاره کرد. شرکت عمران و مسکن شمال متولی ساخت و نگهداری از این مجموعه میباشد .

نمک آبرود پیشتر به تله کابینش شناخته می شد ولی امروزه گردشگران به اندازه ای جذب سایر امکانات نمک آبرود میشوند که گاهی فرصتی برای استفاده از تله کابین باقی نمی ماند! در بخش شمالی نمک آبرود حدود 200 هکتار جنگل در نواری ساحلی به طول 3 کیلومتر قرار دارد که مجموعه هتل پارسیان خزر (هایت چالوس سابق) در مرکز آن قرار دارد. حفظ و نگهداری از فضای سبز این منطقه به قدری برای مسئولین نمک آبرود اهمیت داشته که فقط طرحهائی هماهنگ با محیط زیست و بدون قطع درختان پارک جنگلی برای آن طراحی و مد نظر دارند .

 

س به نظر شما فرهنگ گردشگری در ایران چگونه است؟

من فکر میکنم مهمتر از فرهنگ گردشگر باید به فرهنگ میزبانیِ شایسته از گردشگر بپردازیم

به زبان ساده تر گردشگر میتواند از هر قوم و مذهبی باشد و قطعا فرهنگ های مختلفی دارند ولی وقتی گردشگر به شهر یا مکان ما وارد میشود رفتار و برخورد ما مهمترین عامل در ارتباط فرهنگی است.

در شهرها و مناطق توریستی شمالی کشور فرهنگ میزبانان به نظر من مشکل جدی و بنیادی داره. من معتقدم گردشگران هستند که باعث رونق اقتصادی یک شهر توریستی میشوند. آنها میهمان ما هستند و اقتصاد شهر ما به شدت وابسته به مسافرانی است که در آن اقامت میکنند یا افرادی که ویلا میخرند یا مشغول ساخت و ساز و به هر نحوی سرمایه گذاری در منطقه هستند. بنظر من این افراد دارن به مردم این منطقه لطف میکنند چرا که اختیار آن را دارند که در هر جای دیگه پولشون رو خرج کنند. ولی خیلی ها در شهر های شمالی اینطوری فکر نمیکنند. آنان گردشگر را مثل یک کیسه پول میبینند که جیبش رو پر کرده و آنان وظیفه تخلیه و سبک سازی وی را دارند. برخی قیمت ها دقیقا با شلوغی و ترافیک منطقه رابطه مستقیم دارد. در چنین شرایطی مسافر از دید بسیاری از مردم بومی باعث گرانی و شلوغی شهر شده و مثل یک اشغالگر به وی نگاه می شود.

 

س نقش و سهم ایران در صنعت گردشگری جهان را چگونه میبینید؟

ج سازمان جهانی توریسم برای سالهای آتی درآمد روزانه 5 میلیارد دلاری را برای این صنعت پیش بینی کرده. برای اینکه ابعاد این رقم مشخص تر بشه باید بگم که این درآمد چندین برابر درآمد سازمان اوپک هست. امروز از هر 7 شغل در دنیا یکی به  صنعت توریسم مرتبط است و این آمار روز به روز در حال رشد می باشد.

بر اساس اعلام یونسکو ایران از لحاظ جاذبه های گردشگری جزو 10 کشور برتر دنیا می باشد ولی طبق آخرین آمار، درآمد صنعت توریسم ایران را در بین 100 کشور برتر جهان هم نمی بینیم.

این در حالی است که ما در سال 88 مطابق با چشم انداز 20 ساله قرار بود 4 میلیون توریست خارجی داشته باشیم ولی در عمل تنها 700 هزار نفر خارجی از ایران دیدن کردند. در همین سال بیش از سه میلیون ایرانی به خارج سفر کردند!! به نظر میرسد هزینه هر سفر خارجی برای ایرانی ها حداقل 3 برابر سفر خارجی ها به ایران می باشد و با این اوصاف ما نه تنها درآمدی نداشتیم بلکه حدود 13 برابر درآمد توریسم خود را داریم در کشور های خارجی هزینه میکنیم! البته امسال این اختلاف با توجه به تغییرات نرخ دلار بسیار بیشتر هم شده است.   

 

س آیا تناسبی بین جاذبه های گردشگری ایران و امکانات اقامتی و سیاحتی هست یا خیر؟

ج جواب این سوال یک نه بزرگ است.

من صرفا در مورد حد فاصل چالوس تا عباس آباد که در موردش اطلاعات دارم صحبت میکنم. بزرگترین چالش این منطقه عدم وجود هتل مناسب است. مسافرینی که از تهران به نمک آبرود می آیند در مسیر خود و حتی تا20 کیلومتر جلوتر هیچ هتلی را نمی بینند جز هتل هایت که آن هم هتلی قدیمی (40ساله) و البته گران می باشد. هم اکنون 3 هتل در منطقه در حال ساخت میباشند. هتل ستاره کویر در هچیرود، هتل 5 ستاره نمک آبرود و هتل 5 ستاره دولوکس الماس قو در سلمان شهر. من فکر میکنم در بازار هدف این هتل ها فقط نیاز اقشار مرفه جامعه دیده شده حال آنکه طبقه متوسط که بیشترین سهم در گردشگران این منطقه را دارند اصلا در هیچ کدام از این سه طرح دیده نشده اند!

به نظر من هتل خوب یک هتل 5 ستاره با امکانات فلان و بسان نیست. هتل خوب هتلی ست که به تناسب سرمایه گذاری انجام شده، بهترین درآمد و سود را داشته باشد و این امر جز با سنجش و بررسی بازار هدف و شناخت منطقه و نیاز های آن محقق نمی شود.

آنچه واضح است این است که بازار این منطقه به شدت تشنه طرح های اقامتی ساده تر است مثل هتل آپارتمان یا هتل های 3 ستاره . دلیل این مدعا استقبال مسافرین از ویلا ها و خانه های استیجاری منطقه است که با قیمتی بیشتر امکاناتی کمتر را ارائه میدهند.

از طرفی دیگر با وجودیکه مهمترین جاذبه این منطقه دریا و ساحل آن است هیچ برنامه و طرحی برای سازماندهی آن در سواحل دریای خزرانجام نشده به جز چند طرح کلوب دریایی تکمیل نشده. به نظر من ایجاد پلاژ و تاسیسات ساحلی به معنای چادر کشیدن در آب ، دوش های خراب و یه دکه و چند تخت و چتر شکسته نیست. حالا جدیدا چند تا جت اسکی هم اجاره میدن! البته اوضاع به قدری خراب است که همین امکانات ناقص هم به شدت مورد استقبال مردم واقع شده و سود آور هستند.

در حالی که اگر شما سواحل کشورهای توریستی همچون ایتالیا و یا جنوب فرانسه را نگاه کنید تاسیسات ساحلی زیادی را مشاهده خواهید کرد. حتی این تاسیسات ساحلی در سواحل جنوبی خلیج فارس هم به وفور یافت میشود. منظور بنده چیز فوق العاده ای شبیه به برج العرب یا جزایر مصنوعی پالم نیست. از نظر استاندارد های بین المللی، ساخت یک لنگر گاه برای قایق، جت اسکی و امکان استفاده از دیگر ورزش های آبی، ایجاد اسکله های تفریحی و رستوران و کافی شاپ هایی که روی دریا خدمات مناسب ارائه میدهند، ایجاد رخت کن مرتب و دوش آب گرم و کمد های لباس امکانات فوق العاده و پیچیده ای در سواحل دریا محسوب نمیشوند.

 

س - نقش دنیای مجازی در معرفی جاذبه های گردشگری ایران چیست ؟

ج قطعا این ابزار ها امروز جای خود را باز کرده و روز به روز رشد میکنند. مثلا من با آژانس هایی کار میکنم  که ترجیح میدهند بجای اینکه سر نبش خیابان اصلی دفتر داشته باشند و کلی اجاره بدهند بروند و دفترشان را داخل کوچه و حتی طبقه چندم بگیرند. هیچ تابلو و تبلیغی در خیابان نکنند و با هزینه ای کمتر تبلیغات خود را در دنیای مجازی انجام دهندو نتیجه هم میگیرند. البته هنوز هم مشتریان ترجیح میدهند بجای پرداخت در اینترنت بعد از آگاهی مستقیما به آژانس مراجعه کرده و قرارداد را بصورت کاغذی امضا کنند. 

البته در حال حاضر بنظر میرسد این ابزار بیشتر در اختیار مقاصد گردشگری و تورهای خارجی میباشد.

 

س - نقش جاذبه سازی برای آینده گردشگری ایران چیست؟

ج با توجه به تعداد ناچیز گردشگران خارجی ما با مشکلی روبرو هستیم بنام اوقات خلوت گردشگری برای مثال نمک آبرود 20 درصد اوقات از ترافیک بالایی برخوردار است. در این زمان مردم برای سوار شدن به تله کابین باید در صف طولانی بایستند و تمام کابین های هر دو خط تله کابین اشغال میشوند. 30 درصد مواقع ترافیک کم داریم . در این زمان فقط یکی از خطوط تله کابین را روشن میکنیم ولی در 50 درصد مواقع خلوت هستش. یعنی مثلا نصف ظرفیت یک خط تله کابین مسافر داریم.

در تمام حالات هزینه های تعمیرات و نگهداری و مصرف انرژی و حقوق پرسنل و سرمایه گذاری برای ما تقریبا ثابت است. یعنی کابین چه خالی برود چه پر در هزینه های ما تفاوتی ندارد ولی درآمد ها بسیار متفاوت میباشد.

خدمات توریستی هم مثل سایر کالاها مثلا بستنی قابلیت انبار کردن را ندارد .مثلا نمیتوانیم تولید زمستان را انبار کرده و در تابستان بفروشیم.این امر کم و بیش برای هتل ها و رستوران ها و سایر عرضه کنندگان خدمات توریستی هم میتواند صادق باشد.

به همین جهت همواره افزایش ضریب اشغال همیشه یکی از مهمترین برنامه های بازاریابی خدمات توریستی میباشد که این مورد سوال شما یعنی جاذبه سازی یکی از مهمترین ابزارها برای کاهش اثرات این مشکل باشد. 

من در ادامه با چند مثال روشهای استفاده از جاذبه سازی را معرفی میکنم

1 برگزاری مسابقات و جشنواره ها به مناسبت های مختلف مثلا جشنواره تابستانی کیش در خلوتی گرمای تابستان یا برگزاری مسابقات فرمول وان در Low season ملبرن استرالیا

2 اعطای تخفیف های ویژه به برخی مشتریان خاص مثلا تخفیف به تورها و آژانس ها برای استفاده گروهی از مجموعه ای از امکانات نمک آبرود

3 ایجاد تسهیلات برای بازار هدف و اقشار خاص مثل بازنشستگان که اوقات فراغتشان با غالب جامعه متفاوت است

4 ترویج و تمرکز بر روی گردشگری ویژه مثل توسعه توریست سلامت یا توریست ورزشی

5 استفاده و خلق جاذبه برای منطقه مثل افسانه هایی که کمپین تبلیغاتی نیوزلند برای جذب گردشگر ترویج کرده است. (رجوع کنید به فیلم های ارباب حلقه ها و کلیپ های تبلیغاتی نیوزلند)

اتفاقا در این مورد آخری با توجه به پیشینه فاخر ادبی و قدمت جاذبه های کشور جای کار فراوانی وجود دارد. جالب اینکه تمامی موارد فوق در دستور کار واحد ما در نمک ابرود قرار دارد و به شدت پیگیر اجرای چنین طرح هائی در مجموعه هستیم.

 

س صنعت هتل داری ایران با استاندارد های بین المللی چه فاصله ای دارد؟

ج من فکر میکنم در این زمینه و حداقل در این منطقه اصلا بحث در مورد کیفیت و استاندارد های هتل مطرح نیست. چرا که اصلا هتلی وجود ندارد تا بخواهیم در موردش بحث کنیم. توریست های ما ناچارند از ویلاها یا خانه های اهالی محل استفاده کنند که این امر مشکلات بهداشتی و امنیتی خاص خود را به دنبال دارد.

شهر توریستی نمک آبرود یکی از پر طرفدار ترین شهر های توریستی ایران که روزانه تا 50 هزار نفر تردد گردشگر دارد و تازه این بجز جمعیت ساکن در مناطق مسکونی است. ضمن آنکه  اگر ترافیک جاده های ارتباطی اجازه دهد ظرفیت نمک آبرود بیشتر از اینها است. از لحاظ ترافیک تردد نمک آبرود بالاتر از بسیاری شهرهای توریستی دیگر همچون سرعین یا کیش هستیم اما مشکل اینجاست که هیچ هتلی (جز هتل هایت) در نمک آبرود یا شعاع 15 کیلومتری آن به بهره برداری نرسیده! اخیرا ما دفترچه ای از طرح های قابل اجرا در نمک آبرود تهیه کردیم که در آن هتل ها و مراکز اقامتی مناسبی تدوین شده است. از این جمله میتوان به متل ساحلی، هتل درختی، کلبه های جنگلی و غیره اشاره نمود که بر اساس بررسی های اولیه جزو طرح های بسیار پر طرفدار بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری یا مشارکت هستند.

 

س آیا میراث فرهنگی و گردشگری از طرح های سرمایه گذاری حمایت لازم را دارد؟

ج بلی . حداقل روی کاغذ که اینگونه است .

توافقنامه شماره 1765-1/862 مورخ 30/3/86 فی مابین وزیرمحترم کار و امور اجتماعی و رئیس کل محترم بانک مرکزی و وزیر محترم اموراقتصادی و دارایی و معاون محترم رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مدتهاست که تنظیم و به بانک ها و سایر دستگاه ها ابلاغ شده است. تا جایی که بنده پیگیری کردم میراث فرهنگی پس از بررسی طرح و موافقت اصولی سرمایه گذار را برای اخذ تسهیلات به بانک ها معرفی میکند اما در عمل بانک ها اعتباری برای اجرای مصوبات ندارند!!!

 

س به عقیده شما بانک گردشگری که به عنوان تنها متولی سرمایه گذاری در گردشگری ایران معرفی شده متناسب عمل میکند یا خیر؟

ج راستش تاکنون تجربه و برخوردی با این بانک نداشته ام جز با بیلبورد های تبلیغاتی آن . این سوال شما من را امیدوار ساخت تا به این بانک هم مراجعه کنم و اعتباراتشان برای اجرای طرح های گردشگری را بررسی کنم.

 

س نقش دولت در توسعه و رونق صنعت گردشگری ایران به عقیده شما چیست؟

ج من فکر میکنم در توافق نامه فوق دولت نقش خود را به بهترین شکل ممکن تدوین کرده و فقط می ماند عمل به وعده ها . این امر میتواند بزرگترین کمک به سرمایه گذاران بخش خصوصی باشد.

 

س انتظار شما از نمایندگان محترم مجلس از مناطق گردشگر پذیر چیست ؟

ج - بنظر من میراث فرهنگی باید طرح های خوب و افراد صالح را شناسایی کرده و سرمایه گذاران را به نمایندگان مناطق گردشگر پذیر معرفی نماید. در این صورت به نظر میرسد شانس اجرای پروژه های توریستی و حل مشکلات بنیادی آن افزایش پیدا می کند. از طرف دیگر با اجرای طرح ها و پروژه های توریستی خوب و مناسب هم منطقه رونق پیدا میکند و هم اهداف کلان کشور در رسیدن به چشم انداز 20 ساله تحقق می یابد.

 

س شرایط موفقیت یک برند گردشگری چیست و در این زمینه چه اقداماتی انجام داده اید؟

ج به نظر من برندینگ یک مقصد توریستی به معنای تبلیغ آن روی بیلبورد یا ساخت تیزر های تلویزیونی نیست. من معتقدم برند گردشگری باید در ذهن تک تک گردشگران شکل بگیرد. ما در نمک آبرود سعی میکنیم در یک جمله نتیجه پول و زمانی که گردشگر هزینه میکند را به یک روز خوب و خاطره ای به یاد ماندنی تبدیل کنیم. افزایش و کیفیت امکانات، برخورد خوب و ایجاد فضایی خاطره انگیز میتواند به ایجاد این تصویر ذهنی کمک کند. عکسهای گردشگران و تعریف خاطرات برای دوست و آشنا، بزرگترین تبلیغ برای نمک آبرود است .

در این صورت کافیست این تصویر ذهنی را با یک لوگو ارتباط بدهید تا با نشان دادن لوگو تمام خاطرات در ذهن گردشگر مرور و یادآوری شود.

اتفاقا اخیرا لوگوی نمک آبرود را از شرکت عمران و مسکن شمال جدا کردیم و شخصیت مستقلی برای نمک آبرود به عنوان یکی از محصولات عمران و مسکن شمال ایجاد کردیم. طراحی این برند گردشگری یک کار علمی چند ماهه را به دنبال داشت و اصول علمی و بین المللی در طراحی برند نمک آبرود به کار رفته است.

بر اساس خصلت برندهای توریستی سعی شد از فونت های غیر رسمی و کارتونی استفاده شود . ضمن آنکه عناصری که بیشترین اهمیت برای توریست های نمک آبرود را دارد مثل جنگل، دریا و خورشید در لوگو قرار گرفته. رنگ لوگو با توجه به رنگ منطقه سبز انتخاب شده و با توجه به بازار هدف لوگو به صورت فارسی نوشته شده است . حس آرامشی رویایی در طراحی کل فونت وجود دارد در حالی که الف آبرود حس هیجان و ماجراجویی و تحرک را القا میکند که یاد آور امکاناتی مثل کارتینگ، سورتمه و شهر بازی مجموعه میباشد.  

به این ترتیب نمک آبرود به عنوان یک شهر توریستی تبدیل به یک برند گردشگری میشود در حالی که متاسفانه ما هنوز برند ملی گردشگری برای ایران نداریم.

یکی دیگر از اقدامات واحد ما ایجاد ارتباطی دوطرفه با مشتریان و بررسی نظرات و پیشنهادات آنان میباشد. برای این امر از سیستمهای الکترونیکی استفاده میشود. برای مثال راه اندازی سامانه پیامک ، یا سایت اینترنتی کلوب هواداران نمک آبرود در جمله این اقدامات است.

 

س چه طرح ها و پروژه هایی در دست اجرا دارید و کی به بهره برداری میرسد؟

ج یکی از طرح های جاری ما احداث شهربازی میباشد . البته شهر بازی نمک آبرود کاملا متفاوت و متمایز با سایر شهر بازی های ایران خواهد بود. وسایل آن از کاملا به روز و از مطرح ترین شرکت های اروپایی خریداری شده و در برخی فاکتورها در جهان رکورد دار خواهند بود. مثلا فقط هزینه خرید ترن هوایی بیشتر از کل وسایل شهر بازی های موجود میباشد. دستگاه های ترن هوایی فرفره چرخشی سقوط آزاد و رافتینگ برای فاز یک شهر بازی خریداری و در حال ساخت میباشد که به امید خدا در سال آینده راه اندازی خواهد شد.

همچنین در سال 92 مجموعه هتل 5 ستاره نمک آبرود هم به عنوان مجلل ترن هتل مازندران در بخش جنوبی مجموعه افتتاح خواهد شد. این هتل با حدود25 هزار متر زیر بنا در 14 طبقه بنا شده و دارای 151 اتاق و سوییت با چشم اندازی بی نظیر و 7 رستوران و سایر امکانات لوکس و مدرن میباشد.

از طرفی دیگر مشغول بررسی و تغییر سیستم بلیط فروشی و تردد مجموعه هستیم. با هدف تسهیل تردد و استفاده گردشگران در آینده کارتهای الکترونیکی جای بلیط ها و قبض های کاغذی را خواهند گرفت. ضمن آنکه سیستم جدید شرایط و جذابیت های جدیدی را به گردشگران ارائه خواهد کرد

 

س به نظر شما نوسانات بازار ارز در ایران تاثیر منفی روی گردشگری ایران نداشته؟

ج به عقیده من این امر حداقل در زمینه توریست باید آثار مثبتی هم داشته باشد. با دلار 1200 تومانی مقاله ای را خواندم که ثابت میکرد سفر یک هفته ای از تهران به شهری در کشور همسایه از سفر به شمال کشور خودمان ارزانتر تمام می شد. در نوروز 91 ما شاهد کاهش مسافرت های خارجی بودیم که شاید این امر به افزایش سفرهای داخلی و توجه بیشتر به کیفیت سفرها نیزکمک شایانی نماید.

 

س در پایان شما چه پیشنهادی به سرمایه گذاران صنعت توریسم در منطقه دارید؟

ج بنظر من امروز مردم علی الخصوص ساکنین پایتخت که بیشترین مشتریان ما هستند برای آرامش و دوری از روزمرگی های زندگی شهری به شمال و نمک آبرود سفر میکنند. این حس و رویکرد موجی است که در بسیاری بخش ها میبینیم و من آنرا رو دوستی با طبیعت مینامم. استقبال از محصولات ارگانیک و طبیعی خیلی از تولید کنندگان هوشمند را وادار کرده تا برای افزایش سهم فروش خود به طبیعت نزدیک شوند. نگاهی به اطلاعات محصولات و تابلوهای پیرامون ما این نظر را تائید میکند. مثلا گوشی موبایل سامسونگ کنار یک تکه سنگ رودخانه و دسته ای علف تبلیغ میشود.

در چنین فضایی من معتقدم استقبال مردم از طرح های خلاقانه که همراه با عناصری از طبیعت باشد بسیاربالا خواهد بود و این تضمین خوبی برای طرح های سرمایه گذاری است. مثلا ساخت یک متل بر روی آب یا کلبه های چوبی بر فراز درختان جنگل در مقایسه با ساختمان های لوکس و تشریفاتی، مورد اقبال بیشتری قرار خواهند گرفت.

همچنین واحد سرمایه گذاری و طرح های شهر توریستی نمک آبرود ضمن استقبال از سرمایه گذاران بخش خصوصی، آمادگی پذیرش و ارائه پیشنهادات و طرح های متناسب با منطقه و اعطای تسهیلات ویژه و همکاری جهت اجرای چنین طرح هائی نیز می باشد.