صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

خاورمیان راهکار حل مشکل تامین غذای خود را در نقاط دیگر جهان جستجو می کند
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٥
 

 

farmland

 farmland

کمبود غذا در جهان اصلی ترین عامل افزایش قیمت جهانی نهاده های خوراکی در کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورها می باشد و همین امر باعث شده که دولتمردان کشورهای این منطقه بیشتر به فکر برطرف کردن این مشکل باشند و به دنبال راه کارهای مناسب نیز باشند. اکثر این دولتمردان روشهای زودبازده را انتخاب کرده اند که در واقع همان واردات نهاده های کشاورزی بوده که البته با توجه به بحث کمبود مواد غذایی در جهان روش خوب و مطمئنی برای تامین منابع غذایی کشورها نیست و باعث بروز برخی نگرانی های جدی برای دولتمردان کشورهای منطقه برای آینده تامین مواد غذایی کشورشان شده  است.

بطور مثال 6 کشور حوزه خلیج فارس یا همان کشور های جی سی سی در سال 2007 میلادی به میزان 10 بیلیون دلار مواد غذایی وارد کرده اند که این رقم بسیار بالا نشان دهنده اتکای این کشور ها بر واردات مواد غذایی و نقطه ضعف آنها در این زمینه می باشد از سوی دیگر با توجه به رشد مهاجرت کارگران از کشورهای دیگر به این کشورها جهت یافتن موقعیت شغلی بالاتر و مناسب تر این رقم واردات در سال 2008 میلادی به میزان 40 درصد افزایش یافته است و همین رشد روز افزون باعث به تکاپو افتادن دولتمردان برای تامین مواد غذایی از روشهای مطمئن تر شده است و تصمیم به سرمایه گذاری در این زمینه در کشورهای دیگر گرفته اند.

البته برخی از کشورها اقدام اتخاذ تصمیم هایی از قبیل افزایش میزان دستمزد کارگران و کارمندان دولت کرده اند تا آنها قدرت تهیه مواد غذایی گرانقیمت را داشته باشند اما همانطور که می دانیم این روشها فقط به عنوان داروی مسکن عمل خواهد کرد و درد را برای همیشه درمان نخواهد کرد بنابراین راه حل مناسبی برای رفع مشکل کمبود مواد غذایی نخواهد بود.

farmland

برخی دولتمردان کشورهای خاورمیانه برای رفع این مشکل بسیار جدی اقدام به سرمایه گذاریهای بسیار بزرگ در زمینه های مختلف کشاورزی کرده اند به طور مثال در کشور لیبی پروژه بسیار مهمی را جهت آبیاری و رساندن آب به مناطق خشک جهت حاصلخیزی زمین ها به اجرا گذاشته اند این کشور ها این پروژه های بسیار بزرگ را جهت خودکفایی درضمینه تامین مواد غذایی به اجرا گذاشته اند. اما مهمترین عامل تعیین کننده درباره این گونه سرمایه گذاری ها یافتن مناطق حاصلخیز با قابلیت سرمایه گذاری می باشد تا دولت ها اقدام به سرمایه گذاری کنند با توجه به موقعیت جغرافیایی بیشتر کشورهای منطقه خاورمیانه این کشورها بیابانی بوده و نمی توان پروژه های کشاورزی را در آنها به اجرا گذاشت بنابراین باید به فکر یافتن منطقه دیگری جهت این امر باشند.  

بطور مثال کشور عربستان تقریبا 5 سال است که با توجه به این مشکل اقدام به یافتن پتانسیل های سرمایه گذاری در کشورهای دیگر مثل شمال آفریقا کرده است و در زمینه کشاورزی سرمایه گذاری بسیار خوبی در این کشورها انجام داده است.

این سیاست جدید کشورهای منطقه باعث افزایش همکاری های کشاورزی در کشورهای دیگر و انعقاد قرارداد های بلند مدت در این زمینه با دیکر کشورها بوده است. به عنوان مثال کشور عربستان اقدام به سرمایه گذاری های بسیار کلان در کشورهای تایلند، اوکران، برزیل و هندوستان کرده است و با ا ین روش توانسته اند تا مقداری از نگرانی خود بکاهند.

از سوی دیگر کشور امارات عربی متحده نیز اقدام به سرمایه گذاری در زمینه صنعت کشاورزی در کشور پاکستان و کشت محصولا ت استراتژیک کرده که با توجه به اطلاعات اعلام شده توسط دولت مرکزی امارات این کشور در پاکستان تقریبا 70 هزار هکتار زمین زراعی در اختیار دارد.

این اقدام کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث شده تا رقابتی بسیار سنگین برای به دست آوردن فرصت های خوب تجاری در زمینه کشاورزی در کشورهای میزبان یا همان مناطق حاصلخیز به راه افتد و همین امر باعث تشدید نگرانی دولت های کشورهای حاشیه خلیج فارس شده . این دولت ها با پیشنهادهای بسیار بالای مالی به کشورهایی مثل اوکراین، برزیل، تایلند و پاکستان یا برخی از کشورهای آفریقایی توانسته اند آنها را متقاعد کنند تا زمین های حاصلخیز بیشتری را در اختیار آنها قرار دهند.  از طرفی کشور چین نیز با توجه به همین مشکل خود نیز به یکی از رقبای کشورهای حاشیه خلیج فارس در زمینه تصاحب زمین های بیشتر کشاورزی در کشورهای هدف تبدیل شده است .

حال با توجه به این نیاز روز افزون تهیه منابع غذایی برای کشورهای منطقه خاورمیانه و استعداد بسیار بالای کشور ایران باید دید که جایگاه کشور ایران در تامین مواد غذایی منطقه خاورمیانه چقدر است و آیا ایران توان افزایش صادرات را در زمینه نهاده های کشاورزی خواهد داشت یا خیر.

البته همانطور که می دانیم صادرات زمانی اتفاق می افتد که کشوری مازاد تولید داشته باشد و بعد از تامین نیاز داخلی خود بتواند به فکر صادرات باشد که البته با توجه به خشکسالی های گسترده در ایران شاید این امر زیاد در دسترس نباشد.

از سوی دیگر کارشناسان صنعت کشاورزی معتقد هستند که اگر دولت اقدام به سرمایه گذاری زیربنایی در این زمینه انجام دهد و ماشین آلات به روز شده را در اختیار کشاورزان قرار دهد یا اقدام به ترویج تکنولوژی نوین در این صنعت در بین کشاورزان  کند می تواند امیدوار بود که در آینده ای بسیار نزدیک ایران یکی از عمده تامین کننده نیاز مواد غذایی کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد و به همین روش اقدام به ارزآوری در این زمینه کند و باعث بهبود شاخص صادرات غیر نفتی در ایران شود.