صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

کارکنان زن شرکت هواپیمایی ویرجین ایرلاین برعلیه این شرکت به دادگاه شکایت کردند
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱۸
 

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف در تاریخ 25 فوریه سال 2011 دو تن از میهمانداران زن شرکت هواپیمایی ویرجین وقتی به دلیل حاملگی از کار خود اخراج شدند برعلیه این شرکت هوایی به دادگاه شکایت کردند. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که این دو نفر به دلیل پوشیدن لباس آزاد و درخواست مرخصی به دلیل بارداری از طرف مسئولین این شرکت هوایی مورد ماخذه قرار گرفتند.

به گزارش این روزنامه در هفته جاری طبق گزارش کارکنان این شرکت دوباره این اتفاق تکرار شده و دو نفر دیگر از کارکنان زن این شرکت از کار بیکار شدند تنها به این دلیل که مادر شده اند. لازم به یادآوری می باشد که این دو زن سابقه کاری برابر با 16 سال داشته اند اما به دلیل بارداری بدون دریافت هیچ گونه مزایایی مجبور به ترک کار خود شده اند آنهم پس از 16 سال سابقه کار تمام وقت برای شرکت هواپیمایی ویرجین. این دو زن ادعا کرده اند که در مورد این برخورد با آنها هیچگونه مشورتی نشده است و یا اینکه در متن قرارداد کاری آنها در مورد بارداری آنها هیچ اخطاری داده نشده است.

یکی دیگر از کارکنان زن این شرکت که خواست نامش فاش نشود می گوید : او پس از 9 سال سابقه کار در بخشش تخصصی این شرکت هنوز هیچ گونه قرارداد دایمی با او به امضاء نرسیده است و هنوز از موقعیت خوبی در این شرکت برخوردار نشده است او معتقد است این اتفاق فقط به این دلیل رخ داده است چون او در سال 2005 میلادی به دلیل بارداری از مرخصی زایمان استفاده کرده است. از همین رو کارمند دیگری نیز اذعان کرده است که به دلیل استفاده از مرخصی زایمان به مدت 4 ماه پس از مراجعه به قسمت مربوطه کاری خود متوجه شده که موقعیت شغلی او به حال تعلیق در آمده است و مجبور است پس 7 سال سابقه کار تمام وقت و ثابت مجبور شده به مدت 18 ماه نیمه وقت و بدون قرارداد مشغول به کار شود. او می گوید پس از 18 ماه کار بدون آینده تازه دوماه است که توانسته ام دوباره مثل قبل از مرخصی زایمان دوباره به شغل قبلی خودم بازگردم.

جمعی از کارکنان زن این شرکت هواپیمایی می گویند وقتی این شرکت هواپیمایی آگهی استخدام خود را منتشر کرده بود و اقدام به جذب نیرو کرده بود هیچگونه توضیحی در باره این مشکل به متقاضیان کار که عموما هم زنان بودند داده نشده است که اگر از مرخصی زایمان استفاده کنند موقعیت شغلی آنها بی ثبات خواهد شد.

سخنگوی شرکت ویرجین بلو که یک شرکت مشاوره ای و حقوقی برای حفاظت از حقوق مادران در استرالیا می باشد عنوان کرده است که با توجه به این مشکل و اقامه دعوا توسط کارکنان زن این شرکت هواپیمایی تمامی این ادعاها را رد کرده است . البته این انکار زمانی عنوان شده است که تقریبا نیمی از کارکنان این شرکت را بانوان تشکیل می دهند و 28 درصد از آنها دارای قراردادهای پاره وقت هستند .

اما از سوی دیگر یکی از مسئولان این شرکت هواپیمایی که نامش محفوظ می باشد عنوان کرده است یکی از سیاست های اصلی این شرکت این است که میهمانداران زن این شرکت باید دارای ظاهری مناسب باشند و هیچگونه وابستگی به غیر از کارشان نداشته باشند یعنی وقتی این زنان مادر می شوند نیمی از ذهنشان هنگام کار در خانه خواهد بود و نمی توانند به مسافران خود سرویس بدهند، بنابراین این ما مجبور هستیم که ساعات کاری آنها را کاهش دهیم و نیروی جایگزین برای آنها درنظر بگیریم.

نویسنده: تانیا توماس 30 فوریه 2011/ سایت نیوز