صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

گروه ایران و حماسه رادیو ایران از ناگفته های خطوط مقدم هشت سال دفاع مقدس می گوید
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳
 

 

«پشت پلک خاکریز» رمز عملیات

هر سال با فرارسیدن آخرین هفته شهریور ماه همه جا سخن از هشت سال دفاع مقدس و تمام ناگفته هایش به میان می آید اما بدون تردید حفظ و نشر آثار دفاع مقدس گرچه بنیادی مختص به خود دارد وظیفه ای برعهده رسانه هاست تا در تمام ایام سال به ساکنان ایران و البته نسل های پس از دوران دفاع مقدس یادآوری کنند هرچه هست از رشادت های آن دوران بسیجیان و جانبرکفان کشورمان به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بوده است.

این مهم در رسانه ملی نیز به خوبی دیده شده و بسیاری از تولید کنندگان رادیو و تلویزیون دراین زمینه گام های موثری برداشته و دست به ابتکار عمل هایی نیز زده اند اما این بار رادیو ایران در گروه حماسه خود دست به ابتکار عمل بسیار جالبی زده و بجای تولید برنامه های نمایشی یا ادبی درزمینه هشت سال دوران دفاع مقدس با تولید برنامه ای درباره عملیات های مختلف سعی در زنده نگهداشتن روحیه ایثار در میان نسل های پس از این دوران کرده است. به همین دلیل قاب کوچک این هفته سری به استودیوی ضبط این برنامه واقع در ساختمان شهدای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران زده تا کمی با عوامل تولید «پشت پلک خاکریز» گفتگویی کوتاه داشته باشد.

پس از انجام مراحل اداری جهت حضورمان در استودیوی ضبط برناهم پشت پلک خاکریز به ساختمان شهدا رسیدیم ساختمانی که اکثر برنامه های رادیو در آن تولید و ضبط می شوند و گروه کثیری از تولیدکنندگان همواره در حال تردد هستند به همین دلیل یافتن استودیویی خاص حتی از طریق تابلوهای راهنما کمی دشوار است به دنبال استودیو مورد نظرمان بودیم که ناگهان شنیدن صدای انفجارها و افکت هایی که برای آرم برنامه درنظر گرفته بودند راهنمایمان شد و تا رسیدن به مقصد  سوار بر امواج خاطره هشت سال دفاع مقدس به استودیو رسیدم.

تهیه کننده برنامه آرمان ستوده مشغول ضبط یکی از برناهم ها بود و صدا بردار غرق در حفظ کیفیت صدا و استفاده به موقع از افکت های مورد نیاز تا دقایق اولیه متوجه حضور ما داخل استودیو نشد این ها همه درحالی بود که گوینده برنامه مهدی طهماسبی داشت از روی دسته کاغذی که مقابلش روی میز بود خاطره ای مربوط به آزادسازی خرمشهر که مربوط به آن برنامه بود می خواند  که گویا خودش در میان آن هیاهوی اتش و خون بود.  به هر حال چند دقیقه ای طول کشید تا پس از ضبط یکی از بخش های برنامه دوباره همه چیز به حالت عادی بازگشت و سکوت و روند عادی برنامه ادامه یافت تا تهیه کننده برنامه بتواند کمی از خود و برنامه اش برایمان بگوید.

تهیه کننده پشت پلک خاکریز درباره انتخاب این سوژه به قاب کوچک می گوید: همانطور که می دانیم انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس دارای زاوایای گسترده ای است که بررسی هرکدام از آنها نیازمند سالها زمان است اما رسانه ها با توجه به وظیفه ای که برعهده دارند باید با تولید برنامه ها ، گزارش های متفاوت تمام آنها را پوشش داده و در حفظ و نگهداری آنها گام موثری بردارند که به خواست خداوند و همت همکاران بنده تا کنون این اتفاق افتاده است اما بازهم وقتی به پرونده فعالیت رسانه ها در این زمینه خوب نگاه می کنیم با توجه به گستردگی کار به نکته ای ظریف و پنهان می رسیم که قابلیت تولید برنامه داشته و می توان به آن پرداخت ، بنده هم در گروه ایران و حماسه به اتفاق دوستان و مدیران محترم شبکه مثل آقای الهی قلی به این نتیجه رسیدیم که بازخوانی عملیات ها نه در قالب نمایش های رادیویی بلکه به صورت روایتی از زبان خود حاضران عملیات می تواند برای حفظ و حراست از آثار و رشادت های جوانان ایران زمین در آن دوران بسیار مفید باشد که در نهایت «پشت پلک خاکریز» تولیدشد.

 آرمان ستوده ضمن اشاره به پخش شدن یکساله این برنامه از شبکه رادیو ایران می گوید: بنابراین در این برنامه هدف اصلی ما دادن اطلاعاتی درباره عملیات های انجام شده در دوران هشت سال دفاع مقدس و اتفاقات مهم دوران انقلاب اسلامی آنهم از زبان افراد مطرح در عملیات مثل فرماندهان یا همرزمانش است اما نه به صورت برنامه ای خشک و بدون روح بلکه سعی کرده ایم این هدف را با استفاده از خاطرات فرماندهان و افرادی که در آن عملیات ها شرکت داشته اند برای شنوندگان بازگو کنیم.

این تهیه کننده رادیو با تاکید بر حفظ آثار هشت سال دوران دفاع مقدس برای نسل های بعدی می افزاید: بدون تردید هر روز از این دوران می تواند دستمایه تولید صدها برنامه رادیو یا تلویزیون و حتی سینما باشد اما به هر حال با توجه به نیاز باید به آنها پرداخت و دوران دفاع مقدس را از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی قرار داد تا بتوانیم با توجه به هدفمان تاثیر مناسبی در مخاطبان داشته باشیم.

به عقیده ستوده هنوز زوایای بسیار گسترده ای از دوران دفاع مقدس در رسانه ها پنهان باقی مانده است که باید به آنها پرداخته شود اما شنیدن خاطرات و اطلاعات عملیات های انجام شده در این دوران یکی از بکرترین ها بود که می توانست هم برای افرادی که آن دوران را درک کرده اند جالب باشد و هم مخاطبان نسل سومی را به خود مشغول کند.

وی به بخش های مختلف پشت پلک خاکریز اشاره می کند و می گوید: بطور کلی این برنامه با سه بخش عمده تولید می شود که ابتدا دادن اطلاعاتی اجمالی برای عملیاتی که قصد معرفی آن را داریم و پس از آن نوبت به ارایه اطلاعاتی درباره فرد موردنظرمان در آن عملیات خاص می رسد که در این بخش یا خود فرد حضور دارد یا خانواده اش که اگر هیچ کدام میسر نبود همرزمان نزدیک وی را به برنامه دعوت می کنیم به عنوان مثال شهید همت یا برخی از همافران معروف که با بنیانگذار انقلاب اسلامی دیدار داشتند و به قسم به پایبندی به ارزش های انقلاب خوردند. پس از این بخش تقریبا 2 یا سه دقیقه هم زمان داریم برای بازخوانی کتاب یا مقالاتی درباره دفاع مقدس که در حد توان سعی می کنیم با موضوع برنامه یا عملیات موردنظرمان همسو باشد. به عنوان مثال بازخوانی کتاب «نورالدین پسر ایران» را در برنامه بوده است.

تهیه کننده پشت پلک خاکریز به مدت زمان کوتاه برنامه که حدود سیزده دقیقه است اشاره می کند و می گوید: هرچند این مدت برنامه برای بازخوانی پرونده دفاع مقدس و رشادت های ایرانیان در ان دوره بسیار ناچیز است اما سعی می کنیم آیتم های برنامه را بگونه درنظر بگیریم که بتوانیم در طول یک برنامه اطلاعات مفیدی از سوژه ها را در اختیار شنوندگان قرار دهیم و در نهایت در سه یا چهار برنامه با توجه به گستردگی و اهمیت عملیات مورد نظرمان به هدفمان برسیم.

ستوده به بحث تحقیقاتی برنامه اشاره می کنید و می گوید این بخش برای شخص من بسیار جذاب است چون در طول آن با زوایای دیگری از شخصیت ها و افرادی که در دوران دفاع مقدس تاثیرگذار بوده اند و نقشی داشته اند اشنا می شوم که معمولا از آنها نمی دانستم و گاهی چند روزی درگیر آن می شوم تا بتوانم آن را در ذهن خودم تجزیه و تحلیل کنیم و درنهایت با جمع شدن حلقه ای از اشک در چشمانم به اطلاعات نهایی می رسم.

وی می افزاید: برای تعیین و دسترسی به این افراد معمولا از بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس و اسناد و مدارکی که در سازمان های مربوطه موجود است یا پژوهشکده دفاع مقدس و در نهایت از پیشکسوتان جنگ استفاده می کنیم که خوشبختان با توجه به همکاری بسیار مطلوب این مراکز تاکنون هیچ مشکلی نداشته ایم. اما یک نکته گاهی برایمان کمی دشوار می شود آنهم حضور برخی از سرداران جنگ یا خانواده های آنها در برنامه است.

ستوده بااشاره به خلوص نیت رزمندگان ایران در دوران دفاع مقدس می افزاید:همانطور که می دانید بسیاری از این عزیزان از به دلیل اعتقادات قلبی و با توجه به دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گام در راه جهان گذاشتند بنابراین هرگز به دنبال مطرح شدن یا اینکه دریافت پاداشت نبوده اند پس اینجا کار من به عنوان تهیه کننده و دیگر عوامل که در بخش ارتباطات فعالیت دارند کمی مشکل خواهد شد چون متقاعد کردن این افراد برای حضور در برنامه کاری بسیاری دشوار است و گاهی کار به پادرمیانی ریش سپیدان و همرزمان آنها می رسد تا رضایت دهند در برنامه حضور داشته باشند.

اما به گفته تهیه کننده پشت پلک  خاکریز این تنها مورد دشوار کار تهیه این برنامه نیست چون گاهی اوقات افراد یا سردارانی که قصد تهیه برنامه از رشادت های آنها داریم به دلیل اینکه جانباز هستند و با توجه به شرایط آنها حضورشان در استودیو کمی دشوار است مجبور به ضبط صدایشان در محل محل اقامتشان هستیم که البته این کار دشواری های خاص خود را دارد اما همه افراد گروه با علاقه این کار را انجام می دهند چون این سختی درمقابل رشادتی که این افراد از خود برای حفظ ارزش های انقلاب و میهن اسلامی ما نشان داده اند بسیار ناچیز است فقط زمانبر خواهد شد.

ستوده جذاب ترین برنامه ای که در قالب پشت پلک خاکریز تهیه کرده را از نظرخود برناهم مربوط به شهید کاوه و شهید موحد دانش می داند تاجایی که می گوید: در طول زندگی خودم درباره رشادت ها و البته مرام و منش این افراد بسیار شنیده بودم اما وقتی برای تهیه برنامه های این دو بزرگوار مشغول بررسی اسناد و مدارک موجود بودم یا اینکه با نزدیکان و همرزمانشان گفت و گو می کردم تازه فهمیدم که شناختن این افراد و امثال آنها چقدر دشوار است. بنباراین امیدوارم با توجه به اهمیت موضوع توانسته باشم این شناخت را هرچند ابتدایی از طریق پشت پلک خاکریز به مخاطبانم انتقال داده باشم چون اعتقاد دارم اگر کمی موفق شده باشم و جرقه ای در ذهن مخاطبان برای شناخت آنها ایجاد کرده باشم این افراد بدون تردید خودشان مسیر دستیابی به اطلاعات ناب و بیشتر را از این افراد دنبال می کنند و در نهایت مقصود من و دیگر افراد دخیل دراین برنامه حاصل خواهد شد که جای شکر است.

تقریبا نیم ساعت از صحبتمان با تهیه کننده برنامه گذشته بود که درب  چوب و چرم استودیو باز شد و گوینده برنامه پشت پلک خاکریز مهدی تهماسبی با رویی گشاده بیرون آمد . از تهماسبی پرسیدیم چه حسی داری؟ با لبخندی گفت هنوز تو خط مقدم جبهه هستم اجازه دهید کمی نفس بگیرم تا درخدمت شما باشم اما اینقدر بگویم که معمولا وقتی درحال ضبط برنامه هستم گاهی از یاد می برم که در رادیو هستم چون غرق جذابیت موضوع شده ام و بزرگی مهمانان برنامه و البته رشادت هایشان گاهی اوقات کارم را تحت تاثیرخود قرار می دهد که اینهم شیرینی کارماست.

تهماسبی به تنوع کارش در این برنامه اشاره می کند چون در بخش های مختلف پشت پلک خاکریز مجبور است دایم حس های متفاوتی را داشته باشد تا بتواند مخاطبان و شنوندگان را با برنامه همراه کند و می گوید: همانطور که می دانید این برنامه دارای بخش های مختلفی است که باید برای هرکدام حس متفاوتی داشته باشم در بخش مصاحبه با فرماندهان یا خانواده و همرزمان انها ریتم برنامه کاملا برنامه سنگین و جدی است اما در بخش روایت ها یا بازخوانی کتاب باید بتوانم شور و حال خطوط مقدم جبهه را برای شنوندگان زنده کنم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«پشت پلک خاکریز» نام برنامه ای تولیدی است که هر هفته دوشنبه ها و سه شنبه ها ساعت 21.35 دقیقه پس از اخبار روی موج اف ام فرکانس 90 به مدت سیزده دقیقه از گروه ایران و حماسه رادیو ایران مهمان گیرنده های علاقمندان است،