صندوقچه

دوشنبه هر هفته از رادیو اقتصاد موج اف ام فرکانس98 مگاهرتز با شماره تلفن 22652525 و پیامک300003637 از ساعت 05/12 تا 15/13 پاسخگوی پرسش های شما عزیزان در زمینه گردشگری خواهم بود. برای اطلاع از موضوع برنامه هر هفته و مشارکت در آن می توانید به وب سایت رادیو اقتصاد مراجعه فرمایید و با مشارکت در آن در بهبود کیفیت برنامه بنده را یاری نمایید

صنعت موتورسیکلت در هندوستان
نویسنده : عماد عزتی خراسانی - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳
 

پیش بینی می شود برخلاف تصورها صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان در سال مالی 2012-13 تنها بین 8 تا 9 درصد رشد داشته باشد.

همان طور که جداول و شاخص های تجاری سال مالی 2011-12 میلادی درصنعت موتورسیلکت سازی 2W هندوستان نشان می دهد در این سال 4/13 میلیون دستگاه موتورسیکلت در این منطقه فروخته شده که رشدی معادل 14 درصد را نسبت به سال مالی قبلی خود در این زمینه نشان داده است.

این درحالی است که با توجه به نرخ تورم و البته افزایش قیمت سوخت در جهان خودروسازی هندوستان به ترتیب در بخش خودروهای سواری، خودروهای سنگین و نیمه سنگین در همین دوره رشدی کند و دربرخی مواقع منفی را به خود دیده اما موتورسیکلت سازی علی رغم تمام این موارد همچنان روی خط رشد بوده و رشدی معادل 14 درصد را تجربه کرده است.

البته این رشد هرگز حکایت از رونق تولید موتورسیکلت نیست چون اگر با دقت در این صنعت بنگریم در می یابیم این رشد غیر قابل پیش بینی در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان در زمینه تولید نبوده است آنهم به این دلیل که رشد تولید در نیمه دوم سال 2011-12 میلادی حدود 11 درصد بوده درحالی که همین آمار بیانگر 1/17 درصد رشد در نیمه اول سال یاد شده است.

البته اگر کاملا دقیق و موشکافانه به موضوع کاهش آهنگ تولید موتورسیکلت در دوره یاد شده توجه داشته باشیم در می یابیم رشد تولید در نیمه دوم سال 2011-2012 دقیقا 8/7 درصد بوده و در حالی که در شش ماهه اول همان سال رشد تولید 4/16 درصد را به خود دیده بوده اس؛ این اتفاق حتی در بخش موتورسیکلت های اسکوتر که یکی از انواع پرتقاضایی هندوستان هستند نیز دیده شده بخشی که در هر دو نیمه سال مالی یاد شده رشدی معادل 20 درصد را به خود دیده بود.

براساس اطلاعات و آمار ارایه شده از تجارت داخلی هندوستان در شاخه موتورسیکلت های اسکوتر طی سال مالی 2011-12 1/19 درصد رشد را می بینیم این درحالی است که همین موتورسیکلت ها در سال مالی 2010-11 تنها 6/17 درصد رشد را برای صاحبان صنایع مربوطه به ارمغان آورده بودند.

بطور کلی ، ICRA به عنوان منبع سنجش صنعت موتورسیکلت سازی با درنظر گرفتن این اطلاعات و آمار تایید کرده است در سال مالی 2012-13 حجم رشد موتورسیکلت سازی هندوستان بین 8 تا 9 درصد خواهد بود این درحالی است که طی سه سال گذشته براساس آمار ارایه شده از سوی CAGR رشد صنعت موتورسیکلت سازی رشد 8/21 درصد را انتظار داشته است.

با توجه به تمام این اطلاعات پیش بینی میان مدت CAGR درباره صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان ثبت رشد سالانه ای بین 9 تا 11 درصد است که با این شرایط می توان انتظار داشت صنعت موتورسیکلت هندوستان فروش 24 تا 26 میلیون دستگاه موتورسیکلت را در دو بخش فروش داخلی و صادراتی را در سال مالی 2016 -17 به خود ببیند که این رقم نشان های مثبتی از آینده صنعت موتورسیکلت سازی در این منطقه ازجهان خواهد بود. هرچند فروش داخلی موتورسیکلت به عقیده بسیاری از کارشناسان در همین منطقه از جهان به دلیل توسعه شهرنشینی و افزایش توان مالی افراد و از همه مهمتر افزایش قیمت بنزین بازار مناسبی برقرار است و زمینه حضور رقبای تازه ای به وجود می آید.

 

جدول شماره 1- بررسی روند فروش در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان

 

 

تقاضای میان مدت

تجزیه و تحلیل ترکیبی فرهنگ مردم هندوستان و ساختار صنعت موتورسیکلت سازی این کشور چهار نکته طلایی را برای صاحبات صنایع موتورسیکلت سازی هندوستان و خارجی به ارمغان می آورد که آینده ای روشن در انتظار آنهاست.

این چهارنکته عبارتند از جمعیت هندوستان، سطح نفوذ موتورسیکلت در میان اقشار مختلف ، پایین آمدن سن استفاده از این وسیله نقلیه و چرخه جایگزین که به عقیده کارشناسان ICRA باعث شده صنعت موتورسیکلت در این بخش از جهان از سال 2001 میلادی با 4 میلیون دستگاه به 13 میلیون دستگاه در سال 2011 میلادی برسد و این گروه معتقدند این عوامل می تواند انگیزه ای برای رشد مجدد و ادامه دار صنعت موتورسیکلت سازی در هندوستان باشد.

نمودار 1: جمعیت تخمینی از جوانان هند (20-40 سال سن)

طی 5 سال آینده تخمین زده می شود جمعیت جوان هندوستان به عنوان بازار هدف صنعت موتورسیکلت به 41 میلیون نفر برسد.

نمودار 2: روند نفوذ موتورسیکلت در خانواده های هندی


مزیت جمعیت شناختی
در بازه سنی 20 تا 40 سال که به عنوان بازار هدف کلیدی صنعت موتورسازی هندوستان تعیین شده است در حدود 77 میلیون نفر طی یک دهه گذشته به جمعیت کل هندوستان اضافه شده است که این تعداد علاوه بر ایجاد فرصت طلایی در صنعت یادشده بیان از تجارتی گسترده در صنعت موتورسیکلت سازی این کشور خواهد داشت .

این درحالی است که اگر با دقت به میانگین سنتی این افراد در هندوستان توجه داشته باشیم با 25 سال تقریبا 9 سال جوانتر از بازار هدف چین برای سازندگان موتورسیکلت در سراسر جهان است هرچند نمی توان تفاوت 12 ساله و 19 ساله این بازار هدف را به ترتیب نسبت به بازار خریداران ایالات متحده و ژاپن نادیده گرفت. این در حالی است که براساس اطلاعات و آمار طی 5 سال آینده علاوه بر افزایش قابل ملاحظه جمعیت هندوستان 41 میلیون نفر به متقاضیان جدید موتورسیکلت در این شبه قاره اضافه شودو این موضوع یعنی موقعیتی بالقوه برای تجارت موتورسیکلت وبطور کلی صنایع وابسته آن .

ضریب نفوذ بازار

طبق تحقیقات گسترده برآورد شده ظریف نفوذ موتورسیکلت در خانواده های هندی در سال 2001 میلادی معادل دوازده درصد بوده است همین امر باعث شده تا با توجه به افزایش تقاضا رشدی بسیار غیر قابل پیش بینی در میان خانواده های هندی از این تاریخ به بعد تا سال 2011 میلادی رخ دهد و سالانه رشدی معادل 4/3 درصد را به خود ببیند و در نهایت در این تاریخ به نفودی معادل 21 درصد میان خانواده های هندی افزایش یابد این درحالی است که ضریب نفوذ این وسیله دو چرخ میان خانواده های هندی بسیار پایین تر از بازارهای نوظهوری مانند برزیل، اندونزی ، تایلند و تایوان باقی مانده است و از سوی دیگر نفوذ موتورسیکلت در میان هندی ها در مناطق مختلف این کشور کاملا متفاوت بوده و بطور متوسط در مناطق روستایی تقریبا 5/2 درصد کمتر از مناطق شهری تعیین شده است . هرچند نباید گسترش زندگی صنعتی و کوچک شدن خانواده های سنتی را در هندوستان فراموش کرد عاملی که در تشکیل خانواده های جدید و مستقل تعیین کننده است و در نهایت به افزایش تقاضای موتورسیکلت منجر خواهد شد.

نمودار 3: روند توسعه تعدادموتورسیکلت در هندوستان

بطور کلی 8/51 میلیون دستگاه موتورسیکلت طی سال 2007 میلادی تا 2011 میلادی در هندوستان فروخته شده است

نمودار 4: متوسط سن موتورسیکلت های مورد استفاده در هندوستان با توجه به نوع آنها


کوچک کردن چرخه جایگزین
درحالی که تعداد موتورسیکلت ها در هندوستان طی دهه گذشته دوبرابر شده چرخه جایگزینی آنها نیز از  7 سال در سال 2001 میلادی به 5 سال در سال 2011 میلادی کاهش یافته است که این یعنی فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در تولید و فروش موتورسیکلت با توجه به چرخه جایگزینی کوچک آن در این منطقه از جهان است.

این خبر خوش برای تولید کنندگان و دست اندکاران موتورسیکلت سازی بیانگر آن است که مسافت طی شده توسط راکبان موتور درسال 2001 نسبت راکبان موتورسیکلت در سال 2011 میلادی بسیار بیشتر شده و روند فرسایش بالا رفته است.

از آنجا که در محاسبات اقتصادی و البته علمی صنعت موتورسیکلت سازی مسافت پیموده شده در سن وسیله نقلیه ضرب خواهد شد تا چرخه جایگزینی مشخص شود پیش بینی شده این مدت یعنی 5 سال برای جایگزینی موتورسیکلت در خانواده های هندی پایینتر نخواهد آمد و در نهایت روی همین مرز ثابت باقی خواهد ماند.

جالب است بدانید 50 درصد تولید صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان که در داخل آن کشور استفاده می شود را خریدارانی که برای اولین بار موتورسیکلت می خرند تشکیل می دهند و 30 درصد مربوط به کسانی است که به دنبال بروز کردن موتورسیکلت خود هستند و تنها 20 درصد به عنوان وسیله نقلیه دوم خانواده برای خرید موتورسیکلت به فروشگاه ها مراجعه می کنند.

با توجه به فروش 49 میلیون موتورسیکلت در بازار هندوستان طی 5 سال گذشته و درنظر گرفتن دوره جایگزینی 5 ساله باید منتظر ورود تقاضای گسترده ای در این کشور باشیم هرچند طی این مدت افزایش تقاضای موتوراولی ها نیز افزایش یافته و همین امر در کنار تبلیغات گسترده جهت خرید موتورسیکلت در روستاها و شهرستان های دورافتاده می تواند افق های تازه ای را در صنعت موتورسیکلت برای تولید کنندگان به ارمغان بیاورد چون نه تنها طراحی های جدید و کارایی بهتر دلیل تمایل به خرید شده بلکه کاهش هزینه سوخت عاملی شده برای خرید موتورهای بروز شده در سطح جهان که هندوستان به عنوان بازار بزرگی در آن قرار گرفته است.

تجزیه و تحلیل موردی در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان

هرچند صنعت موتورسیکلت با توجه به آمار در حال رشد است اما اسکوترها در این صنعت بیشتر ازبقیه رشد کرده اند

نمودار 5- بررسی روند توسعه فروش موتورسکیلت در همه مدل ها (بخش فروش داخلی)
نمودار 6- بررسی روند فروش موتورسیکلت به صورت تفکیکی

همواره در آمارهای حسابداری صنایع بخش موتورسیکلت سازی به عنوان بزرگترین زیر مجموعه از صنعت تولید وسیله نقلیه دوچرخ در هندوستان با 1/10 میلیون دستگاه فروش سالانه خودنمایی می کند. با این حال طی 5 سال گذشته شواهد بیانگر آن است که صنعت موتورسیکلت سازی در کل صنایع وسیله نقلیه دوچرخ درحال کوچک شدن است بطوری که این بخش در سال 2006-2007 میلادی سهمی معادل 5/83 درصد از کل را به خود اختصاص داده بود درحالی که همین صنعت در سال 2011- 2012 تنها توانست حدود 1/75 درصد کل را دربرگیرد که نشان از کوچک شدنش بوده است.


هرچند در کل صنعت موتورسیکلت سازی در کل توانسته بود رشد 9 درصدی را در این سال یعنی 2011 و 2012 تجربه کند این درحالی است که اسکوترها به عنوان یکی از گروه های موتورسیکلت طی این مدت بسیار سریعتر از دیگر گروه های خود رشد کرده اند و آمار 2/22 درصدی را به خود اختصاص داده اند و موتورگازی ها هم تنها تنوانسته اند 17 درصد رشد را تجربه کنند .

براساس گزارشهای موجود هر سه زیرمجموعه موتورسیکلت ها یعنی موتورسیکلت های معمولی، اسکوترها و موتورهای گازی گروه مخصوصی از جامعه را به عنوان بازار هدف خود درنظر گرفته اند و سازندگان و فروشندگان با توجه به این موضوع کسب و کار خود را توسعه می دهند . (بطور کلی تولید کنندگان هر یک از این وسایل نقلیه براساس استفاده از این نوع وسایل نقلیه طبق پارامترهای الگوی استفاده ، وسیله نقلیه خانواده یا شخصی ، مشخصات مصرف کننده و دلیل خرید مثل کسب و کار یا رفت و آمد عادی بازار خود را تقسیم بندی کرده اند). در این بین اسکوترها و موتورسیکلت هیرو به عنوان وسیله نقلیه ای بسیار مناسب در زندگی شهری جمعیت زنان را بازار هدف خود تعیین کرده است در حالی که برخی مردان نیز به مدل های مختلف اسکوتر و هیرو تمایل نشان داده اند. البته نباید فراموش کرد مدل های هوندا اکتیوا و اسکوتر وگو به عنوان موتورسیکلتی با دو بازار هدف زنان و مردان در بازار مصرف هندوستان بیشتر تقاضا در میان اقشار متوسط روبه پایین جامعه را  به خود اختصاص داده است. در بخش های روستایی به دلیل جاده های ناهموار و البته حمل بارهای سنگین دیگر گروه های موتورسیکلت که دارای استحکام بهتری هستند محبوب شده اند .

بطور کلی با توجه به تمام تحقیقات و نشانه های بازار صنعت موتورسیکلت هندوستان در تمام بخش ها رشد قابل ملاحظه ای را تجربه خواهدکرد اما در بخش اسکوتورها می توان شاهد رشد قابل قبول تر و البته جالبتری را در میان شهرها و روستا  پیش بینی کرد.

کارشناسان این رشد غیر قابل تصور در بخش اسکوترها را به این دلایل می دانند که عبارتند از (الف) این وسیله نقلیه با توجه به داشتن گیربکس اتوماتیک و قابلیت هدایت ساده تر برای بانوان جذاب تر بوده (ب) افزایش زندگی شهرنشینی و رشد قابل ملاحظه زنان شاغل در جامعه (ج) ارایه تکنولوژی های نوین توسط سازندگان (د) قیمت قابل قبول تر این نوع وسیله نقلیه در میان اقشار مختلف جامعه  


در حالی که هر یک از سه زیر بخش است محرک های رشد مشخص، انتظار می رود بخش اسکوتر برای حفظ سرعت رشد آن سریع تر از صنعت 2W به عنوان یک کل. رشد حجم سریع تر از بخش اسکوتر است.

برهمین اساس ICRA پیش بینی کرده بخش اسکوتر از صنعت موتورسیکلت سازی رشد 1/19 درصدی اسکوترها در بازار موتورسیکلت هندوستان در سال 2011 تا 12 به 27 درصد از کل بازار در سال 2016 تا 17 خواهد رسید بنابراین تخمین زده می شود بازار اسکوترها در سال مالی 2016 و 2017  به دوبرابر حجم فعلی خود افزایش یابد.


بررسی و روند تعداد فروش موتورسیکلت و سهم بازار هر یک از مدل ها در هندوستان

نمودار 7- روند فروش موتورسیکلت در بازار داخلی هندوستان

نمودار 8- روند سهم انواع موتورسیکلت از کل بازار داخلی هندوستان

 

تجزیه تحلیل کل فروش موتورسیکلت در بازار هندوستان

براساس اطلاعات و آماری که SIAM از بازار موتورسیکلت هندوستان اعلام کرده است حدود 70 درصد از کل بازار در دست موتورسیکلت هایی با حجم موتور 75 تا 125 سی سی است، موتورهایی که با توجه امکانات و البته میزان مصرف سوخت آنها در گروه موتورسیکلت های اقتصادی برای اکثر خریداران شناخته شده و هزینه نگهداری آنها در سطح قابل قبولی برای مشتریان متوسط هندوستان که جمع کثیری در جامعه یاد شده هستند قرار دارد.

از سوی دیگر سهم بازار موتورسیکلت های یاد شده توسط موتورهایی با حجم موتور بالاتر از 125 سی سی تا 150 سی سی با تمام امکاناتشان و تغییر خواسته های بازارهای هدف تولید کنندگان تهدید شده و در حال پایین آمدن است.  این درحالی است که بازار کلی موتورسیکلت هندوستان رشدی معادل 9/11 درصد را در دوره تحقیق به خود دیده است موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر از آن به عنوان زیرمجموعه ای از کل بازار موتورسیکلت رشدی نسبتا سریعتر معادل 4/17 درصد را در سال 2011-2012 تجربه کرده اند. لازم به یادآوری است اگر به آمار بازار موتورسیکلت متناسب با حجم موتور توجه کنیم موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر که در سال 2009 سهم بازار 26 درصدی داشته اند در سال 2011 و 2012 ، 7/29 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده اند.

روند سهم بازار  متناسب با مدل های مختلف
بطور کلی سهم اصلی موتورسیکلت هندوستان در دستان موتورسیکلت هیرو قرار گرفته است که تقریبا 55 درصد بازار موتورسیکلت داخلی هندوستان را با وجود افزایش رقابت ها در این بازار پرتقاضا به خود اختصاص داده است. بطور کلی سه برند مشهور در کل بازار موتورسیکلت هندوستان 89 درصد از کل بازار را در 2011- 2012 به خود اختصاص داده اند که این سهم برای سه رقیب اصلی بازار موتورسیکلت در سال 2010 و 2011 میلادی 92 درصد بوده است که هوندا به عنوان سومین بازیگر این میدان با مدل TVS خود موقعیتی مناسب برای خود دست و پا کرده است و در بخش 75 تا 125 سی سی موتورسیکلت های هندوستان (آن بخش از صنعت موتورسیکلت هندوستان که تقریبا 3/70 درصد بازار سال 2012-13 میلادی را به خود اختصاص داده) برند هیرو از موتوگروپ Hero Motocorp هنوز جایگاه قدرتمندی در بازار هندوستان با 75 درصد از کل بازار در سال 2011-12 میلادی را به خود اختصاص داده ( این آمار در سال 2010-2011 حدود 71 درصد بوده است) .

از سوی دیگر در بخش بالاتر از 125 سی سی جایگاهی که باجاج موتور تقریبا 50 درصد بازار را به دست گرفته (48 درصد بازار 2011-12) دو برند معتبر هوندا و یاماها نیز وجود دارند که هرکدام توانسته اند به ترتیب در همین مدت 9/27 و 8/38 درصد بازار را به خود اختصاص دهند .

چشم انداز میان مدت

  • ICRA در بررسی های خود آورده حجم موتورسیکلت های کمتر از چهل هزار روپیه در بازار داخلی رشد بسیار کندتری نسبت به بازار کلی را تجربه خواهد کرد آنهم به دلیل اینکه صادرات اینگونه موتورها به دیگر نقاط جهان بیشتر شده و برندهای متفاوتی به صورت OEM به بازار داخلی راه یافته اند این درحالی است که میزان مصرف سوخت نیز از سوی بازار داخلی زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند.
  • ICRA درباره موتورسیکلت هایی با قیمت از 40 هزار تا 50 هزار روپیه نیز اینگونه می گوید که این نوع موتورسیکلت ها در صنعت کلی موتورسیکلت هندوستان به آهستگی رشد خود را ادامه می دهند آنهم با توجه به ورود مدل های متفاوت و البته تبلیغات گسترده ای که برندهای OEM در بازار ایجاد کرده اند .
  • دربخش دیگری این تحقیقات آمده میزان افزایش بها و سودآوری موتورسیکلت های بالاتر از 50 هزار روپیه به میزان بسیار سریع در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان بسیار سریعتر از انتظار خواهد بود آنهم به دلیل اینکه رشد شهرنشینی افزایش یافته و طبقه متوسط جامعه توان خرید بیشتری به ویژه در میان گروه های سنی 20 تا 30 سال به دست آورده اند البته این موضوع باعث افزایش حاشیه سود فروشندگان و تولید کنندگان این دسته از موتورسیکلت ها نیز خواهد شد.


 روند سهم بازار اسکوتر در کل بازار موتورسیکلت هندوستان

نمودار 9- بررسی روند فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان

نمودار 10- بررسی سهم اسکوترها در بازار کلی هندوستان

تجزیه و تحلیل بازار فروش اسکوترها در هندوستان

به غیر از سه ماهه اول سال 2011-12 میلادی رشد در بخش میزان فروش اسکوترها بطور کلی هرچند کوچک بوده اما نسبت کل فروش موتورسیکلت در هندوستان رشد  بالاتر را تجربه کرده است. در سال 2011-12 کل فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان 6/2 میلیون دستگاه بوده که با رشد 6/23 درصدی خود نسبت به 9/11 درصد رشد کل فروش موتورسیکلت عملکرد بهتری را ثبت کرده است. اگر این رشد فروش اسکوترها را نسبت به کل بازار فروش موتورسیکلت درنظر بگیریم در می یابیم صنعت وسیله نقلیه دوچرخ هندوستان در سال 2011-12، 1/19 درصد بوده و لازم به یادآوری است که این صنعت در سال مالی قبل یعنی 2010-11 میلادی تنها 6/17 درصد رشد را تجربه کرده بود.

سهم بازار از روند فروش

هم چنان که هوندا به عنوان اصلی ترین تولید کننده اسکوتر با محبوب ترین برند خود یعنی ACTIVA در بازار موتورسیکلت هندوستان یکه تازی می کند 8/47 درصد از بازار را در سال 2011-12 به خود اختصاص داده این درحالی است که همین برند در سال 2010-11 تنها 1/43 درصد از کل را با خود همراه کرده بود. درحالی که این رشد بسیار سریع باعث ناکافی بودن ظرفیت تولید کارخانه مانسار MANESAR در گذشته بود در جولای سال 2011 شرکت تصمیم به اجرای پروژه ای کاملا اقتصادی و ساخت کارخانه جدیدی در منطقه راجستان گرفت. این تصمیم گیری باعث شد تا کارخانه توان پاسخ دادن و تثبیت موقعیت خود را نسبت به رشد تقاضای بسیار گسترده سه ماهه آخر سال مالی 2011-12 را داشته باشد.

از سوی دیگر شرکت هیرو وابسته به موتوکرپ موفقیت های مناسبی در این بخش از بازار موتورسیکلت هندوستان و ارتقاء سهمش در بازار داشته است.( با تولید و فروش موتورسیکلت جدیدش با نام Pleasure)  البته مدل های دیگری را این کارخانه با نام های maestro و wego را جهت تثبیت این موقعیت روانه بازار فروش کرد.

این درحالی است که سوزوکی هم با ساخت اسکوتر خود با نام swish توانست در این بین برای خود جایگاه تدارک بیند و به آینده خود با توجه به رشد تقاضای خرید اسکوترها امیدوار باشد.

چشم انداز میان مدت بازار

برآورد های ICRA از سهم بازار اسکوترهای هندوستان این است که این نوع موتورسیکلت به تواند به تدریج سهم 1/19 درصدی خود که در سال مالی 2011-12 به ثبت رسانده است را تا سال مالی 2016-17 به حدود 27 درصد ارتقاء دهد که این یعنی چیزی نزدیک به 16 درصد رشد سهم بازار اسکوترها در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان بنابراین اگر به این موضوع دقت داشته باشیم یعنی اسکوترها سهم خود را در بازار کلی موتورسیکلت هندوستان طی دوره یاد شده دو برابر خواهند کرد. به عقیده محققان این رشد سریع درواقع خبر بسیار خوشایندی برای تولید کنندگان است که در واقع سود دهی اسکوترها تا تاریخ یاد شده دوبرابر خواهد شد و بسیار سریعتر از پیش بینی ها محقق می شود و موقعیت مناسبی برای ورود برندها و سازندگان جدید در بازار سنتی هندوستان ایجاد خواهد کرد.

بررسی بازار با توجه به تولیدات (تقسیم بندی بازار)

موتورسیکلت ها با حجم موتور 100 سی سی

نمودار 2: بررسی مدل های معروف در صنعت وسایل نقلیه دو چرخ در بخش موتورسیکلت هایی با حجم موتور 75 تا 110 سی سی

تقسیم بندی این گروه با توجه به روش سنتی صنعت موتورسیکلت سازی براساس حجم سیلندر موتورسیکلت انجام شده است و در بازار هندوستان حجم موتور 100 سی سی به عنوان پرفروش ترین نوع موتورسیکلت در آوریل سال 2012 با 64 درصد از کل بازار را اولین گروه درنظر گرفته ایم.

این بخش از موتورسیکلت ها را می توان به سه گروه یا زیرمجموعه از لحاظ قیمتی در بازار فروش تقسیم بندی کرد به این ترتیب که الف) 35000 تا 40000 هزار روپیه؛ ب) 40000 تا 45000 روپیه و ج) 45000 تا 50000 روپیه  این تقسیم بندی درواقع طیف وسیعی از خریداران موتورسیکلت را با سلیقه ها و نیازهای متفاوت در بازار هندوستان پوشش می دهد.

به عنوان مثال هیرو موتور گروپ به عنوان برترین فروشنده در این مجموعه از موتورسیکلت ها در بازار هندوستان 20 پیشنهاد ویژه با سه برند مختلف را تدارک دیده است که عبارتند از CD Dawn، splendor، passion.  این پیشنهادها اگرچه در اصل کاملا شبیه به هم هستند اما شرکت سازنده برای جلب نظر مشتریان و البته پاسخ به سلیقه های مختلف تولیدات خود را با امکاناتی چون هندلی ، دارای استارت (بدون هندل) ، اتوماتیک یا غیر اتوماتیک و در نهایت با ترمزهای لقمه ای یا دیسکی روانه بازار کرده است تا همچنان توان کنترل موقعیت خود را داشته باشد .

اگرچه تولید کنندگان بسیاری از وسایل نقلیه دوچرخ در هندوستان در این بخش تولیدات گوناگونی را روانه بازار کرده اند اما هیچکدام تاکنون نتوانسته اند به عنوان رغیبی جدی جایگاه 4/76 درصدی شرکت هیرو موتور گروپ به عنوان برترین فروشنده موتورسیکلت در آوریل 2012 را به چالش بکشند یا تهدید کنند. (به نمودار 3 توجه کنید).

در حقیقت ، در سال مالی 2008-9 میلادی سهم بازار تولید کننده هیرو موتور گروپ حدود80 درصدکل بازار تعیین شده بود درست زمانی که کارخانجات تولید کننده موتورسیکلت باجاج با توجه به تقاضای روبه افزایش بازار طرحی برای تولید موتورسیکلت در این بخش یعنی حجم موتور 100 سی سی را اجرایی و تولیدات مختلفی را روانه بازار هندوستان کرد و پس از آن تولید کننده دیگری با نشان تجاری TVS در پی آن به حرکت تجاری خود ادامه داد. از آن پس هر دو تولید کننده باجاج و TVS به تناوب مدل های مختلفی از موتورسیکلت های 100 سی سی خود را به بازار تقاضای هندوستان معرفی کردند . این درحالی بود که باجاج موتورز در این بخش مدل Discover100 را در جولای 2009 به بازار فرستاد و TVS هم Jive100 را در دسامبر همان سال به مشتریان خود معرفی کرد.

بد نیست بدانیم باجاج موتورز با تولید جدید خود یعنی discover100 در کلاس موتورسیکلت های 100 سی سی در دوسال گذشته تنها توانسته 15 تا 20 درصد سهم کل بازار این کلاس موتورسیکلت هندوستان را به خود اختصاص دهد. این درحالی است که تولیدات TVS نیز در این کلاس نیز نتوانست چیزی بالاتر از این میزان از سهم بازار کلی را به خود اختصاص دهد  حتی زمانی که این شرکت مدل اتوماتیک موتورسیکلت 100 سی سی خود را روانه بازار کرد بازهم زیاد در موفقیت آن تاثیرگذار نبود.

شرکت موتورسیکلت سازی هوندا نیز در این زمینه بیکار ننشست و با تولید مدل twister110 در دسامبر 2009 وارد میدان رقابت تولیدات این گروه شد و برای خود جایگاهی درنظر گرفت اما چون تولید این مدل در شرکت یاد شده تنها سالانه 14000 دستگاه بود و تقاضای روز افزون در کنار رقابت گسترده تولید کنندگان وجود داشت نتوانست در این زمینه مقابل بازیگران اصلی بازار مثل کارخانجات هیرو یا باجاج جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کند و به شهرت برسد.

این درحالی است که در آخرین ماه از دوره بررسی این گروه از تولیدات، دو موتورسیکلت جدید توسط تولید کنندگان روانه بازار شد که عبارتند از سوزوکی با برند Hayate و هوندا با برند dream yuga . هوندا با dream yuga به عنوان دومین برند معتبر خود در گروه تولیدات با حجم موتور 100 سی سی سعی کرد تا خواسته های خریدارانش از نظر زیبایی و کارایی را پاسخ گوید این تولید جدید هوندا علاوه بر زیبایی منحصر بفرد دارای ظاهری اسپرت تر نسب به مدل قبلی همان Twister برای خریداران شهری و نوجوانان از گروه بازار هدفش بود.

 

نمودار 3- میزان فروش ماهانه در گروه 75 تا 110 سی سی

هیرو  از شرکت موتوگروپ: هرچند این تولید کنندگان رقبای قدرتمندی در این گروه از تولیدات را به خود دیده اما با توجه به موقعیت و توان تولیدی این تولید کننده در بخش موتورسیکلت های 100 سی سی  انتظار نمی روند موقعیت خود را از دست به دهد و براساس پیش بینی ها همچنان روبه جلو حرکت خواهد کرد. این درحالی است که بازار هدف این تولید کننده در بخش یاد شده حجم بزرگی از خریداران و خانواده های هندوستان است که به دنبال وسیله نقلیه ای استاندارد و قابل اطمینان در کنار مصرف سوخت پایین و هزینه نگهداری کم هستند.
با وجود اینکه این تولید کننده یکی از قدیمی ترین تولید کنندگان وسیله نقلیه دوچرخ هندوستان است با چهار برند معروفش یعنی CD Dawn، Deluxe و Splender و  Passion حتی با وجود رقابت بسیار شدید در این گروه و تولیدات دیگر توانسته با تولیدات معمول خود همچنان در موقعیت مناسبی باقی مانده و جایگاه خود را در بازار فروش هندوستان با ادامه تولید در  همان پلت فرم یا خط تولید های قدیمی حفظ کند به عنوان مثال تنها مدل Splender این شرکت از همان زمان ورودش به بازار یعنی سال 1994 میلادی تا کنون توانسته همچنان در صدر باشد و فروشی معادل 17 میلیون دستگاه را برای تولید کننده خود به ارمغان بیاورد.

باجاج موتورز: این شرکت تولید کننده موتورسیکلت طی سال 2008-2009 میلادی توجه کمتری نسبت به تولید موتورسیکلت هایی با حجم پایین سیلندر داشته است و بیشتر سرمایه گذاری خود را روی مدل معروفش به نام پالسر با حجم موتور بالاتری نسبت به این بخش داشته است. البته این شرکت به سرعت متوجه شد که هرگز این گروه تولیدی یعنی موتورهای 100 سی سی را نباید ترک کند و با توجه به بازار گسترده ای که در این بخش وجود دارد باید همواره در این زمینه فعال باقی بماند و به همین دلیل با مدل discover100 دوباره وارد میدان گروه یکصد سی سی هاشد تا شاید بتواند جایگاه معتبری را برای خود در این زمینه دست و پا کند چون مدیران فروش شرکت دریافتند که همواره تقاضای خرید برای موتورسیکلت های ارزان قیمت با مصرف پایین تر سوخت مورد تقاضای بازار است. این درحالی است که discover100 هم اکنون جزو سه موتورسیکلت پرفروش بازار هندوستان است که نشان از موفقیت تصمیم گیری به موقع این شرکت تولیدی در شناخت بازار داشته است و باجاج را به عنوان دومین تولیدکننده با محصولات پرفروش در این گروه موتورسیکلت معرفی کرده است.

باجاج به تازگی با معرفی موتورسیکلت discover100 خود به عنوان پرفروش ترین مدل این کارخانه سعی کرده است تولیدات کارخانه هیرو متورگروپ را به عنوان برترین این رده به چالش بکشد که در این زمینه موفق عمل کرده و موقعیت مناسبی برای خود به دست آورده و توانسته طی دوره مالی مورد بحث جایگاه ویژه خود را حفظ نماید . به هرحال با توجه به رقابت بسیار سنگین در این گروه میان تولید کنندگان مختلف با توجه به استراتژی های باجاج و تولیداتش احتمالا این کاربسیار سختی است که بتواند رقبایی مانند موتوگروپ و هوندا را دراین بخش به چالش کشیده و موقعیت برتری نسبت به آنها به دست آورد چون این دو تولید کننده با توجه به کارخانجات زنجیره ای و شبکه توزیع و نمایندگی های فروش بسیار گسترده خود می توانند محصولات ارزانتری را در اختیار متقاضیان بسیار زیاد این بخش از بازار قرار دهند بنابراین اگر باجاج بتواند با این امکانات دو تولید کننده برتر 100 سی سی ها رقابت کند می تواند به آینده موفقیت خود امیدوار بوده و رشد کند.

هوندا: وقتی این تولید کننده خوشنام جهانی مدل Twister 110cc خود را در دسامبر سال 2009 روانه بازار کرد همه خریداران و طرفداران هوندا منتظر ورود محصولی با قیمت بالاتر، قدرت بالاتر و منحصربفردتر از این تولید کننده به نام جهانی بودند. به هرحال بازار هدف این تولید کننده که اقشار کم درآمد و قشر متوسط جامعه بودند این نیاز را به مدیران هوندا نشان داده بود که سیاست های گذشته یعنی قدرت و قیمت بالا تنها رمز موفقیت این کارخانه در بازار هدف هندوستان نیست و باید در زمینه بازار یادشده نیز طراحی ویژه ای داشته باشند. طرحی که بتواند هزینه کمتری برای خریدار داشته و نگهداری ارزانتری را برای آن به ارمغان بیاورد که twister بهترین گزینه دراین زمینه بود.

تجربه بسیار مناسب هوندا با مدل twister  در این گروه از خریداران باعث شد تا طراحان کارخانه به دنبال معرفی مدل جدیدی از این کارخانه به بازار مصرف هندوستان باشند که  مدل dream yuga در این بین تولید شد و به عنوان بهترین گزینه هوندا برای اقشار متوسط و کم درآمد هندوستان جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کرد، این مدل هوندا تنها 2500 روپیه گرانتر از splender NXG یکی از موتورسیکلت های محبوب بازار هدف هندوستان بود که با توجه به ویژه های منحصر به فرد خود توانست از splender پیشی گرفته و به موقعیت برتری برسد. به عقیده کارشناسان تنها معضل و مشکل ورود محصول جدید هوندا به بازار داخلی هندوستان بخصوص در شهرها و روستاها تعیین شبکه توزیع والبتته خدمات پس از فروش است که می توانست رمز موفقیت آن نسبت به دیگر برندهای معتبر و جا افتاده بازار باشد.

هوندا تویستر: در دسامبر سال 2009 میلادی به بازار معرفی شد و در سال 2012 میلادی کمی کمتر از 7000 دستگاه در ماه فروخته شده است.

هوندا دیریم یوگا: این مدل موتورسیکلت در ماه می 2012 میلادی به بازار مصرف ارایه شده است اما متاسفانه شکل ظاهری این مدل همانند تویستر اسپرت نیست.

سوزوکی هیاته: این مدل موتورسیکلت در ماه می 2012 میلادی وارد میدان رقابت شد و همانند دیگر هم گروه هایش در حجم موتور 100 سی سی قیمت مناسبی برای خریداران دارد.

مجموعه موتورسیکلت های 125 سی سی

رقابت در این بخش تقریبا مساوی است و همه برندها تقریبا در یک جایگاه قرار دارند.

نمودار 4- نگاهی گذرا به وسایل نقلیه 2 چرخ تولید شده با حجم موتور 110 تا 125 سی سی
نمودار 5- گزارش فروش ماهیانه موتورسیکلت های 110 تا 125 سی سی
حجم تجارت و بازار فروش در این بخش از موتورسیکلت ها میان تمام تولید کنندگان تقریبا یکسان است و همانند موتورسیکلت ها با حجم موتور 100 سی سی نیست

موتورسیکلت هایی فروخته شده در بازار هندوستان با حجم موتور 125 سی سی بطور کلی 19 درصد از بازار فروش آوریل 2012 میلادی را به خود اختصاص داده اند این درحالی است که بازار هدف در این بخش تولیدات کارخانجات موتورسیکلت سازی نیز در هندوستان بسیار گسترده است اما آنهایی که برای رفت و آمد خود به دنبال قدرت ، شتاب و توان بالاتری نسبت به 100 سی سی ها هستند و البته دارای توان مالی بالاتری برای پرداخت هزینه نگهداری گروه 125 سی سی هستند سراغ این تولیدات رفته و خرید می کنند.

در این بخش از بازار موتورسیکلت هندوستان سه بازیگر اصلی هوندا، هیرو موتوگروپ و باجاج دیده می شوند که با توجه به تولیدات و توانایی جذب مخاطب هر یک توانسته اند 30 درصد از بازار فروش را به خود اختصاص دهند و زیاد نسبت به دیگری برتری ندارند. (به جدول 5 توجه کنید)

هوندا: این تولید کننده در بخش موتورسیکلت های 125 سی سی سه مدل مختلف را به خریداران خود به نام های viz، shine و stunner معرفی کرده است. این درحالی است که هوندا shine به عنوان موتورسیکلتی برای مصارف روزانه به عنوان بهترین گزینه خانواده ها بوده است و stunner  به عنوان موتورسیکلتی با عملکرد بهتر در این گروه برای جوانتر ها و آنهایی که به دنبال قدرت بوده اند شناخته شده است. به همین دلیل این دو محصول هوندا دارای بازار هدفی مشخص و موقعیت بازار متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند.

هیرو موتوگروپ: این شرکت تولیدی موتورسیکلت نیز در بخش 125 سی سی ها دو محصول خود با نام های super splnder  و Glamour را با همپوشانی تقاضای خریداران به بازار معرفی کرده است . در بررسی های ICRA مشخص شده یکی از دلایل موفقیت موتوگروپ در دست یابی به سهم مناسبی از بازار فروش موتورسیکلت های 125 سی سی و بالاتر این است که با توجه به فروش قابل توجه این تولید کننده در بخش موتورسیکلت 100 سی سی عاملین فروش و خدمات پس از فروش زیادی هم در اختیار مشتریان گروه بالاتر است بنابراین بدون تردید تعداد بیشتری از خریداران جذب محصولات جدید خواهند شد.

این درحالی است که حتی اگر بخش کوچکی از خریداران به خرید موتورسیکلت های با سی سی بالاتر تشویق شوند با توجه به امتیازات یاد شده امید آن است که موتوگروپ رشد مداوم و یکسانی در آینده تجربه کند و موقیت کنونی خود را تثبیت نماید.

باجاج : این تولید کننده برای اولین بار در این رده از تولیدات با برند discover در سال 2004 میلادی وارد بازار شد که درواقع این مدل جایگزینی برای مدل های قبلی با نام های wind125 و caliber125 بود. این شرکت درحال حاضر با شش خط تولید مدل های مختلفی از این برند را با حجم موتورهای متفاوت 100 سی سی ، 125 سی سی و 150 سی سی را با توجه به تقاضای بازار به فروش می رساند. (مابقی خطوط تولید تعطیل شده اند).

هر یک از مدل های discover دارای مزیت های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند که هر یک از این تفاوت ها باعث افزایش قیمت نهایی برای خریداران شده است. به گفته EBITDA شرکت باجاج با توجه به مدیریت و البته توانایی های تولید می توانند در مدیریت هزینه ها و اقتصادی کردن محصولاتش برای خریداران کارایی مفیدی داشته و روبه پیشرفت باشد.

پیش بینی می شود با توجه به گستردگی تولیدات شرکت باجاج در گذشته تولیدات آن در میان اکثر خانواده های هندی رسوخ کرده و اگر این شرکت نمونه های جدیدی را روانه بازار کند آنها به سادگی به آن تولید پاسخ مثبت خواهند داد و شرکت را در موفقیت حمایت می کنند. این موضوع در موتورسیکلت دیسکاور 150 سی سی باجاج به عنوان موتورسیکلت خانواده کاملا مشهود است و اگر کمی پایین تر یعنی به پولسار 135 سی سی توجه کنیم بدون تردید در میابیم آنهایی که به دنبال موتورسیکلت کمی اسپرت تر هستند به آن واکنش مثبت نشان داده و به سوی آن جذب می شوند که موقیتی مناسب برای تولید کننده یعنی باجاج است.


 بخش موتورسیکلت های 150 و 200 سی سی

تقسیم بندی براساس مدل های جدید پرمتقاضی و بیشترین میزان فروش

نمودار 6- بررسی کوتاه از صنعت موتورسیکلت در حجم های 150 و 220 سی سی 

موتورسیکلت هایی با حجم سیلندر بالاتر از 150 سی سی در آوریل سال 2012 میلادی تقریبا 17 درصد از کل بازار فروش موتورسیکلت هندوستان را به خود اختصاص داده اند. این بخش از موتورسیکلت ها بطور کلی با توجه به مشخصه های خودشان از قبیل ، قدرت بالاتر، طراحی زیبا تر، شتاب بیشتر ، ترمزهای قوی تر و بطور کلی سواری بهتر در میان خریداران مشهور شده اند.

قیمت این گروه از موتورسیکلت ها در بازار هندوستان از حدود 60 هزار روپیه شروع شده (در این بین استثناهایی نیز وجود دارد) و تا حدود یکصد هزار روپیه با توجه به حجم موتور ، تجهیزات اضافه ، نوع ترمزها و گریبکس می رسند.

تجهیزات وامکانات این گروه از موتورسیکلت ها بیشتر به موارد زیر تقسیم بندی خواهد شد:

  • عملکرد موتورسیکلت ، محدوده حجم سیلندر 150 سی سی تا 220 سی سی ، در گروه باجاج خانواده پالسر، هیرو موتوگروپ: Glamour، Achiever، Exterme CBZ، Hunk،  Impulse و Karizma. در گروه هوندا:   Unicorn. در گروه TVS : Apache RTR و مدل های معمول سوزوکی و یاماها
  • موتورسیکلت های مجلل در این زمینه  مثلRoyal Enfiels Bullet ، Thunderbird و Classic (350 و 500 سی سی)
  • موتورسیکلت های تفریحی  هارلی دیویدسون و تریومف
  • موتورهای بسیار پرقدرت ساخته شده توسط باجاج ، کاوازاکی مدل نینجا، هوندا CB1000R، سوزوکی Hayabusa، یاماها YZF-R1 و هیوسانگ و دوکاتی

با این حال بیشتر فروش در بازار هندوستان به همان موتورسیکلت های 150 تا 220 سی سی مختص شده است. از سوی دیگر پیش بینی می شود این بخش از موتورسیکلت ها سرعت رشد بهتری در بازار هندوستان به دلیل افزایش قدرت خرید بازار هدف (افراد بین 20 تا 30 سال ) برخوردار باشد. این بخش از موتورسیکلت های بازار هندوستان با توجه به این پیش بینی می توانند حاشیه سود امن و مناسبی را برای تولید کنندگان وفروشندگان موتورسیکلت های یادشده ایجاد کنند.

باجاج : هنگامی که شرکت باجاج در گروه 150 سی سی موتورسیکلت پالسر 150 خود را در سال 2001 روانه بازار مصرف کرد تولیدات شرکت هیرو موتورگروپ به عنوان صدر نشین در این بخش از بازار فروش با مدل های مختلف خود یکه تازی می کرد و جایگاه مطمئنی برای باجاج همانند گروه 100 سی سی ها نبود . هرچند این بخش از بازار مصرف هندوستان به خودی خود زیاد گسترده نبود اما با توجه به نیازهای بازار و تغییر نگرش خریداران به موتورها این قدرت را داشت که در یک دهه آینده به سرعت رشد کرده و به قدرتی بالقوه برای حضور گسترده برندهای مختلف تبدیل شود. به همین دلیل یک دهه پیش رو برای شرکت باجاج با برند پالسر 150 سی سی به عنوان نقطه عطفی بود که می توانست اینده حضور این تولید کننده بزرگ هندوستان در این بخش را مشخص و تضمین کند.

به همین دلیل شرکت باجاج در این زمان دست به معرفی خطوط تولید مختلفی از موتورسیکلت های خود در این رنج  و بالاتر کرد و مدل های پالسر 180 و پالسر 220 را به بازار مصرف و روبه رشد هندوستان معرفی کرد. این درحالی بود که برای توسعه بازار هدف خود باجاج یک مدل جدید از پالسر را با حجم موتور 135 سی سی نیز روانه بازار کرد البته این انتهای کار نبود چون این تولید کننده معروف هندوستان به عنوان آخرین راهکار طرح تولید پالسر 200 ان. اس با همکاری شرکت KTM اتریشی را در سه ماهه اول سال 2012 – 2013 را نیز تایید کرده بود و برای آن برنامه های ویژه داشت تا تمام نیاز گروه یاد شده بازار هدف را پاسخ داده و جای خالی برای رقبای خود باقی نگذارد.

با این سیاست باجاج درواقع جایگاه شرکت هیرو موتورگروپ را هدف قرار داد تا بتواند به جایگاه این شرکت رسیده و جایگزین آن شود این سیاستی بود که باجاج  توانست سهم کمی بیشتر 50 درصدی خود را در بازار هندوستان به دست آورد و با کمک برند پالسرش عملکرد بهتری نسبت به یک دهه گذشته از خود نشان دهد البته باجاج در ای موقعیت خود را در میان برندهای مطرح و سازندگان سنتی بازار هندوستان در این گروه مثل هوندا، موتورگروپ، یاماها و تی ویز دید رقبایی که به سادگی حاضر به ترک جایگاه سنتی خود در بازار بزرگ هندوستان نبودند. این درحالی است که هنوز هم خانواده پالسر به عنوان محبوب ترین گروه یاد شده در بازار هندوستان خودنمایی می کنند.

با توجه به استراتژی موفق و دستاوردهای مهمی که باجاج در کنترل بازار در مورد برند پالسر به دست آورده بود جهت تکمیل پروژه تصاحب جایگاه نخست در بازار هندوستان دراین گروه از تولیدات یکی 150 سی سی تا 220 سی سی و با تکیه بر توانایی و قدرت عمل این کارخانه در هندوستان برندی با نام دیسکاور را نیز روانه بازار کرد تا بتواند همزمان توقعات متقاضیان بازار را پاسخ دهد.

باجاج با توجه به موقعیتی که در بازار داخلی هندوستان به دست آورد برای رسیدن به آرمان های خود در صنعت موتورسیکلت سازی 7/14 درصد از سهام موتورسیکلت سازی KTM در اتریش را به عنوان یکی از تولید کنندگان مطرح موتورسیکلت های ورزشی در جهان را خرید و به تدریج سهم مشارکت خود دراین کارخانه را تا رقم 47 درصد افزایش داد .

این دو شرکت با همکاری یکدیگر موتورسیکلت KTM Duke200 را با قیمتی حدود یکصد و هفده هزار روپیه در سال 2007 میلادی به بازار هندوستان معرفی کردند که با استقبال گسترده خریداران مواجه شد و پس از آن باجاج با استفاده از همان پلت فورم تولید مدل یاد شده اقدام به ساخت پالسر 200 ان اس کرد تا جایگاه و همکاری خود با شرکت اتریشی را در بازار هندوستان تثبیت کند چون هر دو شرکت از بازار بزرگ خرید در این گروه از موتورسیکلت ها در جهان و بازار داخلی هندوستان کاملا آگاه بوده و برای آن برنامه ریزی کرده بودند که همین موضوع به باجاج این امکان را داد تا بتواند جایگاه واقعی خود در موتورسیکت های متوسط را در بازار هندوستان را تضمین کند.

نمودار 7- بررسی میزان فروش ماهانه موتورسیکلت با حجم موتور 150 تا 220 سی سی

 

هیرو موتورگروپ: در این بخش از موتورسیکلت شرکت موتورسیکلت سازی هیرو موتورگروپ چهار برند متفاوت را با نام های Achiever، Hunk،  CBZ و Impulse روانه بازار کرده است. در زمانی که هیرو موتورگروپ به این چهار برند در این کلاس موتورسیکلت مشتریان هدفش را تشویق به خرید می کرد تولید شرکت باجاج همان discover150 به عنوان ارزان ترین موتورسیلکت در این رده و کیفیتی مشابه تولیدات هیرو فروش موتورگروپ را تحت تاثیر خود قرار داد، اما برند HUNK و CBZ  و پالسر 150 از تولیدات باجاج به عنوان برترین های این بخش از تولید کنندگان یادشده توسط کارخانه ها در حدود 65 تا 70 هزار روپیه قیمت گذاری شده اند. این درحالی است که هرچند HUNK و CBZ از سوی کارخانه با قیمتی کاملا مشابه قیمت گذاری شده بودند اما متقاضیان متفاوتی در این دوبخش وجود داشتند چون یکی ترکیبی کاملا سنگین داشت و دیگری صرفا وسیله نقلیه ای دوچرخ برای مسافر روزانه بود.

شرکت موتورسیکلت سازی هیرو برای به چالش کشیدن برند پالسر ، با تکیه بر تولیدات گسترده تر در این مجموعه این فرضیه که می گوید دو نیرو بهتر یک نیرو است را دنبال کرد تا با گسترش تولیدات خود بتواند پالسر را تحت تاثیر قرار دهد.

در همین راستا هیرو موتورگروپ در تولید برند جدید آفرود خود یعنی Impulse150 سرمایه گذاری کرد تا بخش عمده از بازار هدفش را با این تولید تحت تاثیر خود قرار دهد. به هر حال نظر کارشناسان براین است که impulse150 در فهرست تولیدات هیرو موتورگروپ موفق نبود و نتوانست به جایگاه مورد نظر سازندگانش در بازار مصرف هندوستان برسد. در یک سال گذشته شرکت موتورسازی هیرو موتورگروپ هزینه هنگفتی را برای تبلیغات خود صرف کرد تا بتواند نام «هیرو» را به ترکیب برند کارخانه بیافزاید تا با این کار نظر طیف گسترده تری از متقاضیان موتورسیکلت بازار را به تولیدات خود جلب کند اما به عقیده کارشناسان هزینه صرف شده با افزایش سهم کل بازار پس از این هزینه آنچنان قابل قبول نبود و به عبارتی موفقیت آمیز نیست.

توصیه کارشناسان با توجه به موقعیت این تولید کننده با درنظر گرفت شرایط و تقاضای بازار به مدیران هیرو موتورگروپ این است که برای ساخت برندهای تازه ای در این رده از موتورسیکلت ها باید سرمایه گذاری شود تا این شرکت بتواند موقعیت کنونی سهم بازار کلی را حفظ کرده و به روند تجاری خود ادامه دهد.

یاماها: این تولید کننده موتورسیکلت علی رغم اینکه حضور 25 ساله در بازار داخلی هندوستان را تجربه کرده و به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان موتورسیکلت جهانی شناخته شده است هنوز نتوانسته موقعیت مناسبی از بازار داخلی هندوستان برای خود دست و پا کند و به سهم تک رقمی خود در این گروه از تولیدات بسنده کرده است.

همین موضوع باعث شده تا مدیران یاماها زیاد نسبت به بازار هندوستان توجه نکرده و برای ورود به این بازار بزرگ درحال رشد رغبتی نداشته باشند درحالی که حتی برای معرفی برندها و مدل های جدید تولیدات خود به این بازار دلیل قانع کننده ای در دست نیست.

از سوی دیگر اگر به تولیدات موجود این شرکت موتورسیکلت سازی در بازار هندوستان بنگریم در خواهیم یافت  ALBA، G5،  GLADIATOR تنها برندهای موجود از این سازنده بزرگ موتورسیکلت در جهان هستند که در خیابان های هندوستان با این حجم سیلندر حرکت می کنند. این درحالی است که آمار بیانگر آن است که حجم تجارت یاماها در این رده از موتورسیکلت های هندوستان بسیار پایین است.

بنابراین به نظر می رسد مدیران این کارخانه هرگز موقعیت کنونی تجارت خود را در بازار هندوستان با سرمایه گذاری برای برندهای جدید به خطر نمی اندازند و به همین سهم کم از کل بازار هندوستان در این شاخه از موتورسیکلت ها بسنده کرده اند. اما نباید فراموش کرد یاماها با تمام شرایط موجود توانسته حضور خود در این بازار گسترده و روبه رشد هندوستان را حفظ کند و همچنان حضور داشته باشد حتی به عنوان بازیگری با نقش کمرنگ.

یاماها با سه برند خود برای آنهایی که به دنبال راندن موتورسیکلت پرقدرتر هستند هنوز بازار خود را در هندوستان حفظ کرده که عبارتند از الف) SZ-X و SZ-R مناسب برای آنهایی که آگاهانه برای مقداری حجم موتوراضافه هزینه می کنند. ب) Fz-16، Sz-s و Fazer برای آنهایی که به دنبال موتورسیکلتی اسپرت و پرقدرت تر از رده های معمول هستند و در نهایت ج) R-15 به عنوان موتورسیکلتی کاملا اسپرت و پرقدرت.

به عقیده فعالان و دست اندرکاران بازار موتورسیکلت هندوستان یاماها برای موفقیت در بازار هندوستان بخصوص در این بخش از موتورسیکلت ها یعنی 150 سی سی و 220 سی سی باید توانایی بازگرداندن اعتماد فروشندگان و خریداران به محصولاتش را همانند موتورسیکلت هایش در سی سی های پایین تر دربازار هندوستان داشته باشد که این به عنوان بزرگترین چالش این تولید کننده موتورسیکلت در بازار هندوستان شناخته شده است.

یاماها به هر حال اعلام کرده برای حفظ موقعیت و جایگاه موتورسیکلت هایش در بازار هندوستان تصمیم  به تاسیس و راه اندازی کارخانه ای جدید در تامیل نادو با سرمایه ای معادل یک میلیارد و پانصد میلیون روپیه طی پنج سال آینده را دارد که این حکایت از چشم اندازی تازه برای یاماها در بازار هندوستان است.

از سوی دیگر مدیران فروش کارخانه یاده درباره بازار هندوستان با راه اندازی این خط تولید جدید در هندوستان انتظار دارند سهم خود از بازار کل موتورسیکلت هندوستان را 10 درصد افزایش دهند و تا سال 2016-2017 میلادی فروشی معادل 2 میلیون دستگاه موتورسیکلت را به ثبت برسانند این درحالی است که فروش یاماها در سال مالی 2011-2012 تقریبا دویست و پنجاه هزار دستگاه در سال بوده است. لازم به یادآوری است با توجه به این اطلاعات که از سوی کارخانه ارایه شده به اعتقاد CAGR یاماه باید در بخش فروش خود رشدی معادل 41 درصد در بازار فروش هندوستان را در این سال تجربه کند درحالی که در خوشبینانه ترین حالت که این میزان بسیار بالاتر از انتظار است چون رشد فروش کارخانه در پنج سال گذشته تنها 11 درصد از سوی همین مرج آمار CAGR ثبت شده است.

این درحالی است که فرض را براین بگیریم که تمام سیاست ها و شرایط به نفع کارخانه موتورسیکلت سازی یاماها در بازار هندوستان باشد بازهم کارشناسان معتقدند شرکت موتورسیکلت سازی یاماها علی رغم تمام توانایی و امکاناتی در سراسر جهان دارد و در بازار هندوستان اقدام به سرمایه گذاری جدیدی کرده است مشکلات عمده برای ایجاد شبکه فروش و البته خدمات پس از فروش مناسب در سراسر هندوستان دارد و مهمترین چالش این کارخانه برای کسب موقعیت بهتر در بازار فروش موتورسیکلت هندوستان رقابت با کارخانه ای قدرتمند به نام باجاج است.

هوندا: اگرچه این شرکت تولیدی موتورسیکلت در این بخش  یعنی موتورسیکلت های 150 تا 200 سی سی نمونه های مناسبی را به بازار مصرف ارایه کرده است اما هوندا نتوانسته همانند رقبای دیرینه خود در بازار داخلی هندوستان جایگاه موفقی برای خود دست و پا کند و سرعت رشد کمی را تجربه کرده است.

هوندا برای تعیین جایگاه خود در صنعت موتورسیکلت سازی هندوستان با استفاده از خوشنامی یکی از محصولاتش unicorn  به عنوان بهترین بهترین تولیدش در سال 2004 محصولی جدید به نام Unicorn Dazzler را سال 2010 میلادی با قیمتی معادل 65 تا 70 هزار روپیه روانه بازار مصرف هندوستان در این بخش کرد.

این درحالی است که کمی قبل تر شرکت موتورسیکلت سازی هوندا با دو مدل اسپرت خود با نام های CBR150  و CBR25R که قیمتی معادل 120 هزار روپیه داشت در بازار داخلی هندوستان جایگاهی برای خود دست و پا کرده بود.

البته این دو برند هوندا اگرچه محبوبیت مناسبی میان خریداران داشتند اما هرگز هوندا دراین بخش نتوانست همانند تولیدات اصلی خود یعنی اسکوترها در بازار هندوستان موفق شده و سهم مناسبی از بازار را به خود اختصاص دهد این درحالی است که شرکت موتورسیکلت سازی هندوستان با سیاست های ویژه ای چشم به آینده  ای روشن در بین موتورسیکلت های 150 تا 220 سی سی همانند اسکوترهای خود دارد.

لازم به یادآوری است که موتورسیکلت سازی هوندا برای اختصاص سهم بیشتر از کل بازار فروش موتورسیکلت های این گروه به مراکز شهری بیشتر توجه داشته و در این بخش از هندوستان سرمایه گذاری های ویژه ای داشته است و از زمانی که هوندا با این سیاست در مراکز شهری اقدام به سرمایه گذاری و گسترش شبکه فروش و خدمات پس از فروشش کرده است نشانه هایی از موفقیت فروش در این بخش از موتورسیکلت ها در بازار به ثبت رسانده و آینده روشنی برای خود دست و پا کرده است.

البته دور از انتظار نیست که هوندا باتوجه به موفقیتی که در زمینه موتورسیکلت های اسکوتر داشته به سادگی بتواند در این زمینه یعنی موتورسیکلت های 150 و 220 سی سی نیز موفقیت کاملی به دست آورد. پیش بینی کارشناسان ما این است که هوندا با توجه به خوشنامی محصولاتش در گروه موتورسیکلت های متوسط به سادگی بتواند جایگاه مناسبی در فروش موتورسیکلت هندوستان به خود اختصاص دهد با این توصیف حتی اگر هوندا با تمام توان خود در این زمینه وارد شود نمی تواند جایگاه قدرتمندی برای خود با توجه به کمکاری های گذشته خود به دست آورده و موفقیت چشمگیری را تجربه کند.

 

بخش اسکوترها

نمودار 8 بررسی کوتاه در بخش اسکوترها

نمودار 9 بررسی میزان فروش ماهیانه اسکوترها در بازار داخلی هندوستان

همانند بخش های معمول موتورسیکلت ها ، اسکوترها نیز روی خط رشد بوده و آینده روشنی به خود اختصاص داده اند بطور کلی این مجموعه از موتورسیکلت ها دارای سه زیر مجموعه هستند که عبارتند از: اسکوترها با حجم موتور کمتر از 100 سی سی ، اسکوترها با حجم موتور 100 سی سی و اسکوترهای 125 سی سی که هر یک از این زیرگروه ها دارای موقعیت انحصاری خود در بخش کلی فروش هندوستان هستند.

در گروه اسکوترها با حجم موتور کمتر از 100 سی سی و 100 سی سی  بیشتر مدل ها با بدنه فایبرگلاس تولید شده تا سبک تر باشند این درحالی است که اسکوترها با حجم موتور 125 سی سی به دلیل قدرت بالاتر دارای بدنه فلزی هستند . لازم به یادآوری است که در این مجموعه از موتورسیکلت ها زیر مجموعه 100 سی سی اسکوترها دارای بیشترین سهم بازار فروش در هندوستان با 67 درصد از بازار طی سال 2010-2011 و در نهایت سال 2012-2013 این سهم بازار به حدود 70 درصد افزایش یافته است.

هوندا: در بازار موتورسیکت همواره یک قانون حکمفرماست که قدرت نام تجاری یک کارخانه تولیدی موتورسیکلت می تواند تضمینی برای آینده و موفقیت برندهای تولیدی آن در بازار هدفش باشد. بنابراین این آشکار است که قدرت هیات مدیره هر کارخانه تولیدی در این گروه ازتولیدات در بازار هندوستان توان تعیین کننده سهم بازار فروش آن کارخانه را دارد.

این واقعیتی است که در موتورهای 100 سی سی جایی که  splender و passion  به عنوان صدرنشینان حکومت می کنند و در گروه 150 سی سی جایگاهی که pulsar بازار مناسبی به خود اختصاص داد و در اسکوترها برند اکتیوا یکه تازه میدان شده و جایگاها اختصاصی خود را به دست آورده است.

زمانی که بازار فروش اسکوترها در هندوستان کاهش یافت این برند اکتیوا از کارخانجات هوندا بود که این بخش را سه برند خود ACtiva ، dio و aviator زنده نگهداشت بطوری که همکاری این برندها در کنار یکدیگر توانست 50 درصد از سهم فروش موتورسیکلت های هندوستان را برای این تولید کننده به ارمغان بیاورد.

هوندا این سه برند را برای سالها به بازار مصرف معرفی کرد و همواره در صدر بود بطوری که آخرین آنها به نام dio با موتوری به حجم 109 سی سی روانه بازار شد و به سرعت با موتوری 102 سی سی جایگزین شد. اگرچه سهم فروش شرکت تولید کننده هوندا با توجه به روند بازار روبه کاهش بود اما این شرکت با اعلام ساخت کارخانه جدیدش در راجستان سعی در تضمین صدرنشینی خود در این مجموعه کرد که انتظار می رود این روند از جولای 2011 آغاز شده و ادامه یابد.

کارشناسان اعتقاد دارند علی رغم تمام رقابت های سنگین هوندا با تولید کنندگان دیگر در بازار هندوستان مثل maestro، Swish و وسپا همچنان هوندا در بخش اسکوترها صدر نشین است.

هیرو موتورگروپ: این کمپانی موتورسیکلت سازی برای اولین بار در ژانویه سال 2006 میلادی با برند Pleasure وارد بازار فروش در بخش اسکوترهای هندوستان شد. برندی که توانست در همان اوایل ورودش به بازار در سال 2006-2007 میلادی نظر 92 هزار خریدار را به خود جلب کرده و آنها را دست به جیب کند و در سال مالی 2011-2012 این رقم به حدود 400 هزار دستگاه رسید رقمی که براساس اعلام CAGR تقریبا 35 درصد رشد فروش این کارخانه را تضمین کرد این درحالی است  موتورگروپ به پشتوانه خوشنامی pleasure سهم خود در بازار فروش اسکوترها را از 8/9 به 3/16 در این دوره رساند. دقیقا جایگاهی که Activa توانسته بود نظر اکثر خریداران را به خود جلب کند موتورگروپ با pleasure  برای کل خانواده برنامه ریزی کرده بود.

از سوی دیگر این سازنده با تولید مدل جدید Maestro در مارس 2012  میلادی توانست نمونه منحصر بفردی از محصولات خود را برای مردان به عنوان بخش مخصوصی از بازار کلی فروش اسکوترها را  روانه بازار کرد.

کارشناسان معتقدند موتورگروپ در میان مدت می تواند به رشد قابل قبول خود دراین بخش ادامه داده رشد قابل ملاحظه ای را در میان مدت تجربه کند بطوری که به عنوان دومین تولید کننده عمده در بخش اسکوترها در بازار مصرف هندوستان معرفی خواهد شد.

تی وی اس: این تولید کننده با توجه به حجم تولید خود در بخش فروش اسکوترها در بازار داخلی طی سال 2011-2012 میلادی با سهم 4/19 درصد  به عنوان دومین تولید کننده هندوستان معرفی شده است.

 به هر حال سهم فروش این تولید کننده از فوریه سال 2012 میلادی به سرعت کاهش یافت و به حدود 15 درصد از کل  بازار در سه ماهه آخر سال مالی 2012 -2013 رسید. با این اتفاق کارخانه تی وی اس با جایگاه سوم در فروش اسکوترهای بازار داخلی هندوستان سقوط کرد . این درحالی است که تی وی اس سعی کرد با تولید برندهای متفاوت مثل scooty teenz 60cc، scooty Streak88cc و scooty pep+، wego110cc موقعیت خود را در فروش اسکوترها در بازار داخلی هندوستان تثبیت نماید.

اما روند ایجاد تقاضای خرید از سوی مشتریان برای خرید اسکوترهای زیر 100 سی سی همچنان طی سال های متمادی روبه کاهش بود بطوری که از 28 درصد سهم خرید بازار در سال 2006-2007 میلادی به 15 درصد از کل تقاضا در سال 2011-2012 رسید.

به همین دلیل کارخانه یاد شده تلاش کرد با ساخت دو برند جدید و معرفی آنها به بازار خرید در هندوستان موقعیت قبلی و سهم بازار فروش خود را دوباره به دست آورد  الف) تولید اسکوتری با حجم موتور 125 سی سی درست همانند تولید کارخانه سوزوکی Access125 و Duro125  ب) مدل جدید 100 سی سی هیبریدی که برای ورود به بازارش تحقیقات گسترده ای در سال 2012 میلادی صورت گرفته بود و بازاریابی کاملی قبل از ورودش در سال 2013 میلادی انجام شده است. هرچند این استراتژی برای به دست آوردن موقعیت بازار در این بخش از موتورسیکلت قابل قبول به نظر می رسد اما کارشناسان معتقدند این کارخانه باید استراتژی بهتری برای قیمت گذاری محصولات خود به دست آورد چون در حال حاضر اکثر محصولاتش نسبت به دیگر برندهای موجود بازار قیمتی بالاتر دارند.

سوزوکی: از نظر ارزشگذاری تولیدات کارخانجات سوزوکی در این بخش از موتورسیکلت ها یعنی اسکوترaccess125 با داشتن قدرت بالاتر و حجم بالاتر سیلندر قیمت منحصر بفردی و قابل قبولی دارد. این درحالی است که دیگر رقبای کارخانه سوزوکی در حال تولید اسکوترهایی با حجم موتور 100 سی سی یا کمتر از آن داشتند سوزوکی Access125 را در سپتامبر 2007 میلادی روانه بازار مصرف کرد که همین موضوع باعث ایجاد بازاری متفاوت و مجزا برای سوزوکی در این بخش از موتورسیکلت های هندوستان کرد.

با این ابتکار عمل سوزوکی سهم بازار فروش این کارخانه در بخش اسکوترها رشد قابل ملاحظه را به خود دید و از 3/2 درصد در سال 2007-2008 میلادی به سهمی بالغ بر 3/11 درصد در سال 2011-2012 میلادی رسید و به اظهار CAGR کمی کمتر از 86 درصد بازار را به خود اختصاص داد.

 

همین برآیند باعث شد تا سوزوکی اقدام به راه اندازی خط تولید برندی جدید کاملا شبیه به access125 اقدام کرده و برند جدید خود را با نام Swish125 که از نظر وزنی سبکتر از نمونه قبلی بود و از نظر طراحی تفاوت قابل قبولی با پدر خود داشت لازم به یادآوری است وزن کم این موتورسیکلت باعث کاهش مصرف سوخت و چالاکی بهتر آن شده است.

کارشناسان معتقدند این برند جدید از سوزوکی می تواند باعث موفقیت این تولید کننده موتورسیکت در بازار هندوستان شده و آن را در رقابت با دیگر رقبای خود پیروز میدان کند و افق های تازه ای در این بخش مقابلش قرار دهد.

 

بررسی هیرو موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

افزایش درآمد : درآمد کارخانجات موتورسیکلت سازی هیرو موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2012 رقمی بالغ بر 5/5962 کرور با رشدی معادل 4/11 درصد سالانه بوده است. رشد درآمد این شرکت کاهش 1/8 درصد بوده و رشد میزان فروش موتورگروپ براساس اطلاعات موجود طی این سال 1/3 درصد تعیین شده است. این درحالی است که HMCL در 9 ماهه اول سال مالی 2011-2012 میلادی این شرکت را با رشدی معادل 1/18 درصد محاسبه کرده است از سوی دیگر در سه ماهه آخر سال 2011 – 2012 میلادی این رشد کلی این کارخانه کاهشی معادل 1/8 درصد را نشان داده که بالاتر از همان زمان در سال مالی 2010-2011 میلادی بوده است.

درحقیقت پس از هشت دوره بروز رشد و نشانه های مثبت در این کارخانه سرانجام HMCL میزان فروش این کارخانه را در سه ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 ، 1/1- درصد تعیین کرد بطور کلی HMCL میزان فروش این کارخانه را در سال مالی 2011-2012 با رشدی معادل 4/15 درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرد که این میزان با فروش 2/6 میلیون دستگاهی از تولیدات آن به دست آمده است. این درحالی است مدیریت کارخانه برای سال مالی 2012-2013 رشدی معادل 9 یا 10 درصد را در چهال سال آینده برای خود متصور شده اند.

سودآوری کارخانه: به گزارش HMCL  حاشیه سود کارخانه هیروموتوگروپ در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 3/14 درصد بوده است . این میزان کاهش در سال مالی یاد شده به دلیل افزایش 46 واحدی  سال به سال (YoY) و 66 واحدی) (QoQ در قیمت فلزات مورد نیاز کارخانه به عنوان ماده اولیه بوده که هرگز نمی توان این افزایش قیمت مواد اولیه را با افزایش قیمت محصول جبران کرد.

هرچند کاهش سودآوری این کارخانه ممکن است در عمل بیشتر از اعداد یاد شده باشد اما افزایش متداوم سهام شرکت هیروگروپ موتور (که لازمه آن افزایش سودآوری مجموع کارخانه هاست) به دلیل تولیدات متنوع و بسیار مناسب دوشعبه این گروه موتورسیکلت سازی در منطقه گورگان Gurgaon و داروهرا Dharuhera بوده است.

پیش بینی سودآوری ، افزایش تقاضا و البته افزایش قیمت محصولات ابزاری مطمئن برای میدران موتورگروپ است که این تولید کننده به ساخت و معرفی برندهای جدید به بازار مصرف برنامه ریزی کند این درحالی است که افق های صادراتی تازه نیز می توان جان دوباره ای به برنامه های توسعه کارخانه و تولید برندهای متفاوتی دراین زمینه داشته باشد.

موتورگروپ در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 6/603 کرور سود داشته که در محاسبات مالی سالانه 3/20 درصد رشد را به خود دیده است اما همین میزان درآمد در مقایسه سه ماهه چهارم سال مالی قبل 5/1 درصد کاهش نشان می دهد. این رشد سودآوری موتورگروپ به دلیل کاهش میزان مالیات موثر کارخانه  یعنی رقمی بالغ بر 17 درصد طی این دوره بوده درحالی سال گذشته مالی کارخانه 8/19 درصد مالیات پرداخته است براساس اعلام مدیران کارخانه یاد شده این کاهش مالیات به دلیل باز پرداخت 100 درصدی مالیات خط تولید موتورگروپ در Haridwar بوده است که در نهایت باعث کاهش پرداخت مالیات کلی این تولید کننده موتورسیکلت در هندوستان بوده است.

 

بررسی باجاج موتور در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

هرچند این تولید کننده در فروش محلی خود زیاد موفق عمل نکرده است اما با توجه به رشد چشمگیر صادرات محصولاتش توانسته همچنان روی خط رشد کلی قرار گیرد.

رشد درآمد: در سه  ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 میلادی گزارش داده درآمدی معادل 4/4651 کرور روپیه داشته است که این میزان درآمد نسبت به سال قبل رشدی معادل 4/11 درصد سالانه YOY را نشان می دهد. این درحالی است که این میزان رشد به دلیل افزایش 3/7 درصدی فروش کارخانه در دوره مالی یادشده در تولیدات دوچرخ و سه چرخ بوده که به طور متوسط 9/3 درصد در کدام از بخش های یاد شده افزایش داشته است.

این درحالی است که شرکت باجاج در 9 ماهه اول سال 2011-2012 رشد سالانه 9/15 درصدی را به ثبت رسانده رشد این شرکت تولید کننده موتورسیکلت در سه ماهه چهارم همین دوران کاهشی معادل 3/7 درصدی را تجربه کرده است آنهم به دلیل کاهش چشمگیر میزان فروش محصولات دو چرخ این تولید کننده در بازار داخلی هندوستان.

علی رغم اینکه باجاج در سه ماهه چهارم سال مالی 2011-2012 رشدی کلی 1/11 درصدی را نشان داده است میزان فروش داخلی محصولات دوچرخ این تولید کننده حدود 1/0 درصد کاهش داشته  (منظور از محصولات دوچرخ این تولید کننده یعنی حدود 60 درصد کل تولید آن). به هر حال، این کارخانه این دوره مالی رشدقابل ملاحظه ای در صادرات محصولات دوچرخ خود با رقمی بالغ بر 9/27 درصد را تجربه کرده است که تقریبا 30 درصد کل محصولات دو چرخ یا سه چرخ این تولید کننده بود و تاثیر قابل ملاحظه ای رفع اثر کاهش فروش داخلی آن داشته است.

افزایش میزان صادرات محصولات دو چرخ باجاج به دلیل ورود محصولات این تولید کننده به منطقه آفریقا بوده درحالی که صادرات به سریلانکاه هم افزایش قابل ملاحظه ای نشان داده است (سریلانکا 20 درصد از محصولات صادراتی باجاج را به خود اختصاص داده). برای سال مالی 2012-2013 این کارخانه انتظار دارد رشد فروش محصولات باجاج در بازار داخلی هندوستان رشدی معادل 6 درصد را تجربه کند  و بطور کلی فروش محصولات دو چرخ و سه چرخ این کارخانه 15 درصد رشد داشته باشد که این رشد با فروش 5 میلیون دستگاه حاصل خواهد شد.

سودآوری کارخانه: باجاج در سه ماهه چهارم سال 2011-2012 میلادی 8/19 درصد سودآوری داشته که این رقم یعنی کاهش 72 واحد سالانه YOY و 117 سه ماهه QoQ را نشان می دهد و عمده این کاهش به دلیل تجدید نظر در خطوط تولید و در دو بخش دوچرخ و سه چرخ های این کارخانه بوده است.

این درحالی است که مدیریت کارخانه معتقد است سود آوری کارخانه برای سال مالی 2012-2013 حدود 20 درصد باقی مانده و روند رشدی به خود داشته باشد. به هر حال انتظار می رود با حذف تخفیف 100 درصدی مالیات در خط تولید Pantnahar باجاج در سال مالی 2012-2013 مجبور به پرداخت 30 درصد مالیات دراین خط تولید شده و همین موضوع روی سودآوری کلی شرکت تاثیرگذار خواهدبود.

 

بررسی تی وی موتور در سه ماهه چهارم سال 2012 میلادی

تنوع کم محصولات در این کارخانه باعث شد تا سودآوری مناسبی نداشته باشد به همین دلیل مدیران کارخانه تصمیم گرفتند برای سال مالی 2012-2013 دو مدل جدید از موتورسیکلت های دوچرخ خود را روانه بازار کنند.

برسری درآمد: براساس اطلاعات دوره مالی یاد شده تی وی موتور 2/1627 کرور روپیه درآمد داشته است که در واقع نسبت به دوره سالانه YoY تقریبا ثابت بوده و در بررسی یک چهارم پایانی سال مالی QoQ 5/7 درصد کمتر از میزان متصور بوده است. این درحالی است که رشد فروش داخلی این تولید کننده در بخش محصولات دوچرخ 1/11 درصدبوده ( این درحالی است که در 9 ماهه اول سال 2012-2013 رشد فروش محصولات این کارخانه داخل هندوستان 15 درصد گزارش شده است) .

لازم به یادآوری است کاهش رشد فروش داخلی این کارخانه تولیدی بسیار تند تر از انتظار بوده است به صورتی که این کارخانه تنها 2/2 درصد فروش داخلی را طی دوره یاد شده تجربه کرده است. این در حالی است که میزان صادرات محصولات تی وی در بخش 2 چرخ ها و 3 چرخ ها به ترتیب کاهش شدیدی معادل 6/17 درصد و 36 درصد را در سه ماهه چهارم سال مالی 2012-2013 تجربه کرده که همین موضوع باعث عملکرد ضعیف کارخانه در بازار بزرگ و روبه رشد موتورسیکلت هندوستان بوده است.

این اتفاق باعث شده تا مدیران کارخانه برای جبران عقب افتادگی از بازار داخلی اقدام به راه اندازی دو خط تولید جدید با امکانات و امتیازات بهتر نسبت به تولیدات قبلی کنند این درحالی است که تی وی اقدام به به روز کردن مدل Apache سری RTR در سال 2012 کرده و در آگوست 2012 مدل های به روز شده را روانه بازار کرده است. از سوی دیگر همین کارخانه برنامه تولید یک موتورسیکت و اسکوتر جدید را در سه ماهه سوم سال مالی 2012-2013 را در دست داشته است که مدیران امیدوارند با این تحولات و محصولات جدید بتوانند جایگاه بهتری را به خود اختصاص دهند.

سودآوری کارخانه: براساس اطلاعات به دست آمده این کارخانه در سه ماهه چهارم سال مالی 2012-2013 سودی معادل 1/6 درصد را تجربه کرده که این میزان سود حدود 60 واحد از مقیاس سالانه YoY و 86 واحد در مقیاسه سه ماهه QoQ کمتر بوده که به گفته مسئولان مالی شرکت به اتفاق به دلیل افزایش دستمزد کارگران  و کارمندان کارخانه بوده است.

این درحالی است که از نظر دیگر درآمدهای مالی شرکت که معادل 6/8 کرور روپیه و کاهش مالیات بوده است و میزان سود شرکت پس از کسر مالیات رشدی معادل 3/37 درصد سالانه YoY را در سال مالی 2011-2012 نشان داده است.  کارشناسان معتقدند بیشترین عامل این اتفاق سرمایه گذاری در کارخانه اندونزی این تولید کننده بوده است که باعث کاهش سود آن پس از کسر مالیات شده است.

درنتیجه رشد درآمد تی ویز پس از کسر مالیات در سال 2011-2012 بسیار کمتر از 4/3 درصد اعلام شده در مقایسه با سود کلی 28 درصدی که قبلا اعلام شده بود. به همین دلیل مدیران مالی و البته بخش فروش کارخانه یاد شده قصد دارد با تقویت شبکه توزیع و خدمات پس از فروش خود در اندونزی و همچین با برنامه ریز برای گسترش صادرات محصولات به دیگر کشورها از طریق کارخانه خود در اندونزی این میزان سودآوری را بیشتر از گذشته ثبت نمایند.