بررسی چند و چون خرید و فروش خودروهای دست دوم

بازاری کهنه خریدارانی کم تجربه

نویسنده: عماد عزتی

براساس عرفی دیرینه در کشورمان با نزدیک شدن مهرماه فصل درس و مشق کودکان و نوجوانان علاوه بر بازار نوشت افزار، بازار خرید و فروش  اتومبیل های دست دوم هم رونق چشمگیری به خود می بیند چون بسیاری از خانواده ها با فرارسیدن تابستان اقدام به خرید اتومبیل کرده اند تا در کنار خانواده از تعطیلات تابستانی لذت ببرند و با آغاز فصل مدرسه آن را می فروشند.

بطور کلی بازار خرید و فروش اتومبیل های دست دوم باتوجه به سودآور بودنش همواره مورد توجه بسیاری قرار گرفته و گروه کثیری را چه در صف خریداران و چه در قالب فروشندگان به خود مشغول کرده است  اما مدتی است به واسطه بالارفتن قیمت خودروهای صفر کیلومتر تولید شده داخل یا وارداتی ها، کارکرده ها بیشتر از دیگران عزیز شده و رونق مناسبی را به خود دیده اند ولی نباید فراموش کرد این بازار ریزه کاری های بسیار زیاد داشته و دارد که اگر از آن مطلع نباشید معمولا از خرید خود لذت نخواهید برد چون معمولا فروشندگان اینگونه خودروها براساس ضرب المثلی قدیمی که می گوید « هیچ ماست بندی نمی گوید ماستش ترش است» سعی در معرفی خودروی خود به عنوان بهترین دارند پس این شما هستید که باید با استفاده از راهکارهای علمی و عملی بهترین را تشخیص داده و دست به جیب شوید.

به همین دلیل بازار این هفته جام جم سری به بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم زده تا از زیر و بم خریدی مناسب و البته اقتصادی برایتان بگوید.

نو یا دست دوم مسئله این است؟

قبل از هرچیز بد نیست مفهوم خودروی دست دوم را از نظر کارشناسی بدانیم . خودروی دست دوم به خودرویی گفته می شود که بیشتر از 200 کیلومتر کار کرده باشد چون دیگر این خودرو صفر نیست و جزو خودروهای کارکرده به حساب خواهد آمد و هرچه از این عدد فاصله گرفته باشد نمایانگر کارکرد بیشتر آن است اما بطور کلی براساس استانداردهای موجود یک خودرو برای مسافر عادی و شخصی طی سال نباید بیشتر از 12000 کیلومتر کارکرد داشته باشد.

 این درحالی است که یک سئوال معمولا ذهن اکثر خریداران را به خود مشغول کرده است که اصولا اتومبیل نو بخرند یا کارکرده؟  بطور کلی دراکثر موارد این توان مالی افراد است که میان خودروی نو و کارکرده حرف نهایی را می زند،  اما گروه هم هستند که با دودوتا چهارتای اقتصادی عقلشان به بازار خودروهای دست دوم وارد می شوند نه اجبار جیبشان؛ بنابراین اگر شما نیز جزو این گروه هستید بد نیست ابتدا از معایب ومزایای هر دو یعنی خودروهای کارکرده و نو بدانید و پس از آن دست به جیب شوید.

بطور کلی اگرچه خودروهای نو دارای مزایایی چون اطمینان رانندگی و داشتن گارانتی هستند اما معایبی چون هزینه شدن نقدینگی خانواده و البته افت قیمتی از همان ابتدای کار را نیز برایتان به ارمغان خواهند آورد.

 این درحالی است که اگر انتخاب مناسبی در میان کارکرده ها داشته باشید علاوه براینکه میزان کمتری از سرمایه اقتصاد خانواده به این امر تخصیص داده شده دیگر خبری از افت قیمت محسوس سرمایه اولیه شما نیست ولی نباید فراموش کنید ندانستن پیشینه خودرو و البته نبود گارانتی می تواند جزو مهمترین معایب این گروه خودروها باشد هرچند این معایب را می توان با یک کارشناسی دقیق قبل از خرید به حداقل میزان تاثیرگذاری خود در انتخاب رساند.

هدفتان از خرید خودرو چیست؟

یکی از توصیه های اصلی کارشناسان خرید خودرو به تمام افرادی که قصد خرید دارند این است که قبل از هر اقدامی سعی کنند برای خودشان دلیلی منطقی از خرید خودرو بیاورند که در آن مشخص شده باشد این خودرو برای چه منظوری خریداری می شود؟ قرار است این خودرو چه میزان کارکردماهیانه داشته باشد؟ هزینه ای که برای نگهداری آن درنظر گرفته شده چقدر است؟ ظرفیت سرنشین اتومبیل موردنظرتان باید چندنفر باشد؟ به خدمات پس از فروش اهمیت می دهید یا خیر؟ آیا به فروش دوباره خودروی موردنظر فکر کرده اید؟

این دلایل هرکدام می توانند روشنگر راه شما در انتخاب باشند چون با توجه به پاسخ هر یک از آنها گروهی از خودروهای موجود بازار از لیست شما حذف خواهند شد به عنوان مثال اگر قصد کارکردن با اتومبیل دارید بدون تردید سراغ اتومبیل هایی که هزینه نگهداری بالایی دارند نخواهید رفت، یا اینکه اگر تعداد افراد خانواده زیاد است هرگز اتومبیل های کوچک برایتان مناسب نیست و ... پس مناسب ترین راه برای ورود به بازار تعیین دلیل خرید خودرو برای شماست که قصد خرید اقتصادی و مناسب از این بازار پرهیاهو دارید.

هرگز تنها روانه بازار نشوید

یکی از اصولی ترین توصیه های کارشناسان برای خریداران خودروهای دست دوم این است که حتی اگر شما از زیرو بم این کار یعنی خرید و فروش اتومبیل های دست دوم با خبر هستید و خودتان را خبره کار می دانید بازهم تنهایی  برای خرید خودرو روانه بازار نشوید چون به قول معروف «دست بالای دست بسیار است» .

همانطور که می دانید معمولا سه راه مقابل شما برای خرید خودروی دست دوم وجود دارد که عبارتند از مراکز خرید و فروش خودرو ، آگهی روزنامه ها و مراجعه حضوری به نمایشگاه است که در هر سه مورد اگر شما تنها برای خرید مراجعه کنید احتمال اینکه از خرید خودتان برای همیشه پشیمان باشید تقریبا 70 درصد خواهد بود چون زوایای بسیار زیادی از اتومبیلی که انتخاب کرده اید را هرگز ندیده و روانه دفاتر اسناد رسمی می شوید.

کارشناسان و افراد با تجربه در این زمینه می گویند : تنهایی روانه بازار خرید خودروهای دست دوم شدن درست همانند خرید اتومبیل در تاریکی شب است چون این امر اصلا معقول نیست و هرگز کسی در تاریکی شب اقدام به خرید اتومبیل نمی کند.

با صاحب اتومبیل معامله کنید

بارها و بارها شنیده ایم که می گویند: «نحوه رانندگی شما نشانه شخصیت شماست» این ضرب المثل دقیقا هنگامی که قصد خرید اتومبیل دست دوم دارید به یاری شما خواهد آمد بنابراین قبل از اینکه خوب مشخصات فنی و سلامت خودرو را بنگرید به راننده و مالک آن توجه کنید چون نحوه رفتار و شخصیت وی دقیقا بیانگر چگونگی وضعیت اتومبیلش خواهدبود. برای شروع بد نیست ابتدا از او بخواهید دلیل اصلی فروش اتومبیل را بشما بگوید در میان شما فرصت مناسبی دارید که خوب شرایط روحی و شخصیتی وی را زیر نظر بگیرید .

 به عنوان مثال اگر او ، فردمنظم و مرتبی باشد بدون تردید سرویس های دوره را برای اتومبیل انجام داده و سعی کرده همواره اتومبیلش در شرایط ایده آل باشد اما اگر خلاف آن بود در بهترین شرایط هم از معامله خودداری کنید چون درصد زیان شما بالاست.

در این مرحله می توانید هنگام توضیحات مالک خودرو درباره شرایط و البته دلیل اصلی فروش وی به جای او داخل اتومبیل نشسته و نسبت به شرایط داخل اتاق اتومبیل اطمینان حاصل نمایید بهترین روش دقت به خود فرمان و دیگر تجهیزات تزئینی یا الکترونیک داخلی است از این راه می توانید به میزان استهلات اتومبیل مورد نظرتان کاملا آگاهی یابید . فراموش نکنید شرایط کنونی صندلی راننده و پوشش فرمان با تجهیزاتی مثل دسته راهنما و کنترل سیستم صوتی (در صورت دارابودن) می تواند نشانه ای کامل از میزان استهلات اتومبیل باشند

به بدنه خوب دقت کنید

پس از درنظر گرفتن مراحل قبل حالا نوبت به مرحله ای سرنوشت ساز رسیده است. در این مرحله سلامت بدنه می توانند در تصمیم گیری کاملا تاثیرگذار بوده و انتخاب های شما را محدود کنند چون به قول معروف می گویند « رنگ رخساره حکایت از سر درون دارد» بنابراین باید در این زمینه خود دقت کنید و با مطالعه کامل و مشورت کارشناس مورد اعتماد خودتان وارد میدان خرید شوید. هرچند این عامل شاید درصد مشخصی در تعیین سلامت خودرو داشته باشد اما نباید فراموش کرد با استفاده از این راهکار می توانید به سلامت فنی خودرو برسید .

بطور کلی در بدنه خودرو باید به نکاتی چون فرورفتگی ها، پوسیدگی ، رنگ پریدگی ، ترک خوردکی و آسیب دیدگی های جدی در سراسر اتومبیل دقت کافی داشته باشیم که برای اینکار تکنولوژی به یاری خریداران آمده بطوری که با استفاده از لوازمی چون آهنربا و دستگاه های مغناطیسی می توانید از رنگ شدگی یا سلامت قسمت های مختلف بدنه اتومبیل مورد نظر اطمینان حاصل کنید. برای اینکار سعی کنید از زوایای پنهان مثل درزها، دوبل های درب موتور یا صندوق عقب ، محل اتصال بدنه با سقف، رکاب ها، درزهای چراغ و یا لولای درب های خودرو شروع کنید چون آثار تعمیر یا تعویض کاملا در این مناطق مشخص باقی خواهند ماند و برطرف کردن آنها کار دشواری است.

با بررسی سلامت بدنه اتومبیل می توان دریافت که آیا اتومبیل مذکور تصادف سنگین داشته یا اتفاقات ساده روزمره را پشت سرگذاشته است چون در صورت تصادف سنگین ممکن است قطعات داخلی و بطور کلی سلامت فنی خودرو مثل موتور ، گریبکس یا ... نیز آسیب دیده باشد.

اهمیت قطعات فنی موتور

معمولا از موتور اتومبیل به عنوان قلب تپنده خودرو یاد می شود بنابراین اگر این قلب همچون ساعت مرتب و بدون مشکل کار کند مالک آن نیز می تواند از رانندگی خود لذت ببرد پس باید هنگام خرید اتومبیل دست دوم چون زیاد از پیشینه ای سلامت فنی خودرو اطلاعاتی در دست نیست خوب در این مورد توجه داشته باشیم .

بطور کلی در بخش فنی دو مرحله مقابل خریداران است

  1. تست حرکت خودرو: با این روش می توانید از سلامت قطعات سیستم تعلیق، شاسی، عملکرد مناسب موتور و گیربکس ، ترمزها و فنربندی خودرو آگاهی به دست آورید.
  2. تست ایستاده یا ساکن؛ در این مرحله اولین کار بازکردن درب موتور است . در روشنایی کامل خوب داخل موتور را نگاه کنید و هرگونه نشتی یا کثیفی را بررسی کنید توجه داشته باشید تمیزی بیش از حد و نامتعارف خودرو با توجه به سن آن می تواند دلیل برای پنهان کردن مواردی داخل موتور باشد. لازم به یادآوری است که باید در این مرحله کیفیت لاستیک ، تسمه های داخل موتور، سیستم روغن، استارت و باطری را نیز چک و کنترل کنید .

اصالت مدارک خودرو

هرچند برخی کارشناسان اعتقاد دارند قبل از هرکاری باید مدارک خودرو را بطور کامل بررسی کرد اما بد نیست بدانید ممکن است این کار صرفا باعث از دست دادن زمان برای شما باشد بنابراین اگر شرایط اولیه خودرو برای شما مناسب و مطابق خواسته های شما بود از مالک خودرو بخواهید مدارک شناسایی خودرو را در اختیار شما بگذارد تا آنها کنترل کنید.

بطور کلی مدارکی چون سند خودرو، برگه کمپانی، برگه معاینه فنی، کارت خودرو ، برگه عدم خلافی و کارت بنزین هم اکنون از مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال خودرو است که هر یک از این مدارک باید با مشخصات فنی و اطلاعاتی خودرو مطابقت داشته باشند.

در این مرحله مشخصات مندرج در سند و کارت خودرو را کاملا با اتومبیل مطابقت دهید و هرگونه خدشه یا ناهماهنگی را درنظر بگیرید و دلیل آن را جویا شوید مهمترین موارد شماره شاستی ، شماره موتور ، بدنه خودرو و رنگ است که باید طبیق داده شود.

در پایان این موارد اگر همه چیز قابل قبول بود و با شرایط شما تناسب داشت می توانید برای انجام مراحل نقل و انتقال با فروشنده قرار گذاشته و مراحل کار را آغاز کنید .

 

 

باکس:

دنیای مجازی را جدی بگیرید

رونق کسب و کار خرید و فروش خودروهای کارکرده و دست دوم مدتی است به قدری زیاد شده که حتی فروشندگان به دنیای مجازی نیز چشم دوخته اند و اگر قصد خرید خودرو دارید کافی است در دنیای صفر و یکی کمی جست و جو کنید تا ده ها وب سایت مرتبط با این کار آشنا شوید .

کارشناسان معتقدند دنیای مجازی علاوه براینکه می تواند راهگشای کسب و کار بسیاری از فروشندگان و خریداران باشد می تواند در زمینه اطلاع رسانی گام مفیدی جهت آگاهی ذهنی هرچه بیشتر خریداران داشته باشید .

این گروه می گویند: اگر خریداران قبل از خروج از منزل کمی در این میان این صفر و یک ها زمان گذاشته و دقت کنند بدون تردید اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی نسبت به برند و خودروی مورد نظر خودشان بدون هیچ هزینه ای به دست خواهند آورد که باعث انتخاب مناسب تر آنها در واقعیت امر خواهد شد . آگاهی از رضایت دارندگان، اطلاع از قیمت قطعات، اطلاع از نحوه خدمات پس از فروش ابتدایی اطلاعاتی است که شما می توانید بدون نگرانی از طریق دنیای مجازی با صفر و یکهایش به دست آورید بنابراین روی کمک این دنیا حساب ویژه ای بازکنید و خوب به اطلاعات آن دقت کنید.

/ 0 نظر / 13 بازدید