هندوستان؛ کشور 72 ملت

 

نام برخی از این شهرها به واسطه سریالهای تاریخی که از تلویزیون ایران پخش شده و برخی دیگر به دلیل پذیرش بیش از چند میلیون دانشجوی ایرانی در بین ایرانیان معروف شده شهرهای دانشجویی عبارتند از : پونا، حیدرآباد، بنگلور ، بمبئی و اما شهرهای سریالی عبارتند از میسور (شمشیر تیپوسلطان) و کلکته (کارتون 80 روز دور دنیا). گاهی اوقات از کشور هندوستان به عنوان کشور 72 ملت یاد شده است که به نظر برخی از کارشناسان و جامعه شناسان به دلیل گستردگی این کشور و تنوع قومی این کشور نامگذاری شده است. به عنوان مثال با توجه به اینکه اکثر مردم در این کشور می توانند انگلیسی صحبت کنند اما بیشتر به استفاده از زبان محلی خود تمایل دارند بنابراین گاهی اوقات حرف یکدیگر رو متوجه نمی شوند  و از کلمات انگلیسی استفاده می کنند تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند با کمی دقت به اسکناس روپیه، پول رایج این کشور که تقریبا هر یک واحد آن معادل بیست و پنج تومان است متوجه خواهید شد که پشت این اسکناس  به 20 زبان رایج هندوستان مبلغ این اسکنان نوشته شده است.  بله درست خواندید بیست زبان رایج در هندوستان بنابراین کشور 72 ملت نامی بسیار مناسب بوده که برای هندوستان انتخاب شده است. (هر دلار آمریکا تقریبا 42 روپیه ارزش دارد)

تاریخ این شبه قاره به 3 هزار سال پیش باز می گردد که این قدمت باعث شده تا آثار تاریخی بسیار زیادی در این قاره به جای ماند و موزه های کنونی آن یکی از کاملترین موزه های جهان باشند و درآمد بسیار زیادی را برای کشور 72 ملت به ارمغان آورند. در این 3 هزار سال تمدن تقریبا 800 سال به نامداران فارس زبان مربوط بوده که شاید یکی از طلایی ترین دوران این تمدن بوده به همین دلیل در برخی مناطق این کشور می توانید با چهره هایی که برای شما آشنا هستند برخورد کنید یا حتی برخی از نام فامیل در این منطقه کاملا ایرانی هستند مانند پهلوان، پهلوی و گیلانی.

آب و هوای هندوستان از شمال به جنوب گرم و گرمتر می شود و در جنوب آن استوایی خواهد شد . نام این کشور در برخی از کتاب ها و به گفته مورخان به دلیل پرآب بودن هند نامیده شده که مبنای نامگذار هندوانه نیز بوده نام هندوانه یعنی آبدار .  با توجه به این اطلاعات کلی متوجه شدم که هندوستان از 3 جهت در نظر گردشگران جاذبه ایجاد کرده است و می کند که عبارتند از

1.        تجارت

2.        گردشگری

3.        تحصیل

هدف اصلی معرفی مراکز گردشگری در این شبه قاره است که البته هرگز در چند سطر یا صفحه قادر به توصیف کشور 72 ملت نیستیم به همین دلیل در این بخش به معرفی مراکز توریستی شهر بمبئی می پردازیم تا در فرصت های آینده دیگر شهرهای مهم این شبه قاره را بررسی کنیم.

شلوغی ، ازدحام جمعیت، کثیفی و هوای آلوده از معضلات این شهر بسیار بزرگ است که البته دولت مرکزی هندوستان اقدام به اصلاحاتی در این زمینه کرده است که لازمه این تغییرات گذشت زمان و فرصت می باشد. شهرک سازی و آگهی های تبلیغاتی در این زمینه در سطح شهر بسیار جلب توجه می کند اما به واقع آنچه که در فیلم ها دیده ایم را هرگز نخواهیم دید به جز در شهرک سینمایی بمبئی . هنگام عبور از خیابان های بمبئی تعداد زیاد افراد بی خانمان و چادر نشین که کنار خیابان کل زندگی خود را سپری می کنند از مواردی هست که توجه شما را جلب خواهد کرد و به عنوا ن دیگر ثروت در کنار فقر به سادگی زندگی می کنند. بدون اینکه برای هم مشکل یا مزاحمتی ایجاد کنند.

دلیل همزیستی ثروت و فقر کنار هم بدون هیچ مشکلی این است که مردم هندوستان اعتقاد دارند که اگر در این دنیا و زندگی فعلی خود به کسی آزار نرسانند در زندگی آینده خود و پس از مرگ به بهترین روش زندگی خواهند کرد.

تعداد فقرای این شهر  شاید بی اندازه باشد به گونه ای که تعداد زیادی در کنار ساحل و زباله های شهر زندگی می کنند این شهر بزرگ ساحلی در فصل گرما شاهد از بین رفتن تعداد زیادی از این فقرا در اثر گرما و گرسنگی است اما این روند به واسطه کمک سازمان های غیر انتفاعی و دولتی روبه کاهش است.

اختلاف طبقاتی در این شهر به گونه رخ می نماید که گاهی اوقات از قدرت درک و تصور انسان دور است . اما هر دو گروه به تقدیر زندگی خود آگاهند و هیچگونه تعرضی به دیگری ندارند موج وحشتناک فقرا و گداها کنار مراکز توریستی باعث شده که دولت هندوستان مراکز خیریه ای در سطح شهر بنا کند که متکدیان دیگر از دست دیگران پول نگیرند اگر شما نیت کمک کردن به فقرا را دارید می توانید به هر میزان که مایل هستید به آنها غذا بدهید در واقع شما پول را به دکه ها می دهید و آنها به اندازه پول شما به متکدیان غذا می دهند.

وقتی در شهر مبهوت تماشای این موارد هستید به یادداشته باشید که جهت رانندگی در هندوستان به روش انگلیسی است و دقیقا خلاف آنچه که شما در ایران به آن عادت کرده اید پس مراقب باشید هنگام عبور از خیابان ها دچار دردسر نشوید البته این اتفاق را بارها و بارها تجربه خواهید کرد که به اشتباه از سمت راننده قصد سوار شدن به اتومبیل را دارید چون به سیستم ایران عادت کرده اید. با توجه به ترافیک کشنده شهر بمبئی شاید بارها و بارها خداوند را شکر کنید که در تهران رانندگی می کنید و وقتی دوباره به خیابان تهران بازگردید هرگز زیاد از بوق خودروی خودتان استفاده نخواهید کرد و با خونسردی بیشتری رانندگی کنید.

تاکسی های بمبئی به دو دسته تقسیم می شوند یکی ماشین های بسیار قدیمی سیاه و زرد رنگ و دوم سه چرخه هایی که معروف به ریکشا هستند رانندگان این تاکسی ها بسیار بد رانندگی می کنند و اگر از سرعت زیاد یا بد رانندگی کردن دیگران نارحت می شوید هرگز سوار این تاکسی ها یا ریکشاها نشوید. نحوه محاسبه کرایه تاکسی در هندوستان با تاکسی مترها است یکی از ابزار بسیار لازم برای شما خریدن یک جدول محاسبه نرخ کرایه تاکسی است که بسیار برای شما کارآمد خواهد بود با توجه به عددی که تاکسی متر نشان می دهد شما می توانید نرخ قابل پرداخت به راننده را از روی جدول پرداخت نمایید که برای هر دو طرف قابل قبول است. البته به یاد داشته باشید که استفاده ار یکشا برای گردشگران بسیار جالب تر و بهتر است چون داخل ماشین به دلیل استفاده از انواع عود غیر قابل تحمل هستند.

مرکز این شهر شلوغ هنوز بوی استعمار انگلستان را می دهد و خیابان بندی های قدیمی در آنها حاکم است شهر بمبئی 3 اتوبان اصلی دارد و بقیه خیابان ها بسیار ناهموار و باریک هستند اما شهرسازی و ساخت زیرساخت های حمل و نقل در این شهر کاملا قابل مشاهده است. بخصوص در یکی دو سال اخیر . یکی از بهترین خاطرات سفر شما تکان دادن سر هندی ها هنگام صحبت کردن است بشکلی خاص این کار را انجام می دهند و کاملا با حرکات آنها هماهنگی دارد این صحنه به یادمادنی تا سالها در خاطره شما خواهد ماند.  به هر حال پس از گفتن نکات منفی شهر بمبئی بهتر است به سراغ نکات مثبت در این شهر برویم.

توی این شهر عجیب و غریب دو قشر بسیار رویایی زندگی می کنند یکی هنرپیشه های بالیوود و دیگری بازیکنان کریکت در تیم های معروف هندوستان هستند اما با توجه به سیاست های درست اقتصادی دولت مرکزی قشر متوسط شهرنشین در بمبئی در حال ترقی و پیشرفت هستند و امکانات خوبی را در اختیار دارند.

در قسمت پولدار نشین شهر بمبئی شاهد برج های بسیار مجلل و رستوران های زنجیره ای و مراکز خرید بسیار شیک و البته طلافروشی های چندین طبقه بزرگ خواهید بود که به شهر رنگ و بوی اروپایی داده است. در مورد این طلافروشی ها شما مانند رستوران در آنها مشتری خواهید دید که در حال خرید و فروش طلا هستند نکته بسیار جالب این که در این طلافروشی ها امنیت کامل برقرار است و هیچگونه دزدی یا تخلفی رخ نخواهد داد و تنها با دو نگهبان نمادین از آنها محافظت می شود. کلوپ های ورزشی بسیار گرانقیمت در سطح شهر  (البته قسمت مدینه فاضله) خودنمایی می کنند که شاید برای عضو شدن در آنها سالها باید در نوبت باقی بمانید تا به عنوان عضو آنها از این امکانات استفاده کنیم.

نکته بسیار مهم اینکه هرگز به گاو در هندوستان بی احترامی نکنید و یا حتی بی مورد به آن دست نزنید چون این حیوان در هندوستان از جایگاه وی‍ژه ای برخوردار است بطوری که اگر وسط یکی از خیابان های اصلی شهر به ایستد هیچ ماشین یا وسیله نقلیه ای برای آن حیوان بوق نخواهد زد و از کنار آن عبور خواهند کرد.  رستوران ها در این شبه قاره نیز به دو گروه گیاهخوار یا گوشتخوار تقسیم می شوند بیشتر مردم هندوستان گیاهخوار هستند و هرگز از گوشت مصرف نخواهند کرد بنابراین برای انتخاب کردن نوع غذای خود دقت کنید.

برای سفر به کشور هندوستان سفارت این کشور بدون هیچ سختگیری به شما ویزای توریستی خواهد داد و شما با توجه به علاقه خودتان زمان سفرتان را انتخاب خواهید کرد بهترین زمان سفر به شهر بمبئی یا مناطق جنوبی این کشور فاصله ماههای شهریور تا اوایل اسفند ماه است. در قسمت مرکزی و جنوبی این شبه قاره آب و هوا به سه فصل مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

1.        فصل گرما

2.        فصل بارش

3.        فصل سرما

که با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر بمبئی در کشور هندوستان از این قانون پیروی می کند. پس شما در زمانبندی خودتان باید بیشتر دقت کنید و بهترین فصل که فصل سرماست را انتخاب کنید سرما برای ما در این شهر به معنی بهار است اما در این فصل خود هندی ها شاید از لباس های زمستانی و پشمی استفاده کنند. یعنی زمانی که شما از گرمای روز عرق می کنید وشاید در برخی موارد کلافه شوید هندی ها یی را خواهید دید که لباس پشمی پوشیده اند و احساس سرما می کنند.

برای سفر به بمبئی که از به هم متصل شدن 7 جزیره به یکدیگر تشکیل شده می توانید از هر شرکت هواپیمایی استفاده کنید یعنی هواپیمایی خارجی یا داخلی اما بهترین گزینه برای شما شرکت هواپیمایی ایران ایر  البته از تهران خواهد بود. مدت زمان سفر هوایی شما از تهران تا سرزمین 72 ملت تقریبا 3.20 دقیقه خواهد بود. سعی کنید هنگام گرفتن کارت پرواز از متصدی خواهش کنید که برای شما صندلی کنار پنجره در نظر بگیرد چون هنگام فرود در فرودگاه بین المللی بمبئی با صحنه ای خارق العاده روبرو خواهید شد یعنی بزرگترین حلبی آبادی که تا حال دیده اید . هنگام فرودهواپیما از روی منطقه ای عبور خواهد کرد که همگی از خانه های حلبی ساخته شده.  در برخی از متون حتی از بمبئی به عنوان بزرگترین شهر حلبی جهان نام برده شده است. 

قبل از رسیدن به فرودگاه داخل هواپیما فرمهای اطلاعاتی گمرک داده خواهد شد و باید آنرا با توجه به اطلاعات شخصی خود آن را کامل کنید یعنی نام و دیگر اطلاعات و میزان ارز همراه و دلیل سفرتان را عنوان کنید این برگه ها را هنگام خروج از فرودگاه از شما خواهند گرفت.

اما قبل و هنگام سفر به بمبئی و سرزمین 72 ملت باید چند نکته را رعایت کنید 

1.        هیچگاه غیر از آب معدنی از آب دیگری ننوشید

2.        به نظافت شخصی خود کاملا توجه کنید و اهمیت دهید

3.        مالاریا، هپاتیت نوع بی در این سرزمین بسیار زیاد دیده شده بنابراین با پزشک خود مشورت کنید

4.        هرگونه تب در طول سفر را هرگز شوخی نگیرید و سریعا به پزشک مراجعه کنید (به دلیل وجود پشه دینگو)

5.        از پمادهای ضد گزیدگی حشرات حتما استفاده کنید یا از دستگاه حشره کش برقی در هتل خود استفاده کنید

6.        مدارک شناسایی و اضافه پول خودتان را هرگز به همراه نداشته باشید و آنها را به صندوق امانات هتل تحویل دهید

7.        از کیفیت و تمیزی رستورانی که قرار است غذا بخورید آگاه شوید

8.        هرگز به حیوانات خیابان دست نزنید و از آنها دوری کنید

9.        برای خوردن غذاهای دریایی کاملا دقت کنید .

10.     از کسی که نمی شناسید هرگز برای خوردن چیزی نپذیرید

11.     برای چنج کردن دلارهای خود حتما به صرافی یا بانک های معتبر استفاده کنید

12.     هنگام بازدید از مراکز شلوغ مثل بازارها یا ... مقدار زیادی پول همراه نداشته باشید

13.     حتما به صورت گروهی یا همراه یک راهنمای محلی به این مناطق بروید با توجه به شلوغی و اذحام احتمال انکه مسیر خود را گم کنید بسیار زیاد است.

14.     همیشه یک کارت که نشانی هتل شما در آن قید شده را همراه داشته باشید.

15.     محلول ضدعفونی کننده دست را همیشه همراه خود داشته باشید.

16.     در صورت خریدن نارگیل تازه از دستفروش ها حتما از نی برای نوشیدن آب نارگیل استفاده کنید.

17.     همیشه یک لیوان شخصی همراه خود داشته باشید.

پس از خروج از هواپیما و ورود به سالن ترانزیت اولین خاطره شما بوی خاص هندوستان خواهد بود بعد از آن گرما و رطوبت هوا که در روزهای بعد برای شما عادی خواهد شد. این بود تا آخر سفر و حتی هنگام باز کردن چمدان در منزل همراه شما خواهد بود و یادآور خاطرات خوب شما از سفر به کشور 72 ملت است.

شلوغی و ازدحام داخل فرودگاه و ساختمان بسیار معمولی آن بس

/ 0 نظر / 50 بازدید