چگونه کولر آبی مناسب بخریم

کولرهای آبی

 اکثر ما با این وسیله برودتی آشنایی کامل داریم و شاید یک بار هم که شده سری به داخل این جعبه فلزی آبی‌رنگ زده باشیم. اگرچه رنگ آبی آن احساس خنکی خاص و رمانتیکی برایمان به ارمغان خواهد آورد، اما اگر توجه به نحوه کارکرد قطعات مختلف آن نداشته باشیم، به جای آرامش فقط عصبی خواهیم شد و دائم با عصبانیت کشوهای سپیدرنگ آن را باز می‌کنیم و به داخل این جعبه آبی‌رنگ سرک می‌کشیم. در نهایت خیس عرق به یکی از تاسیساتی‌های محل مراجعه خواهیم کرد تا دوباره از هوای خنک آن لذت ببریم.

بد نیست بدانیم هم‌اکنون حدود 70 درصد از مردم ایران از هوای خنک کولرهای آبی لذت می‌برند. بنابراین با توجه به گستردگی مصرف‌کنندگان لازم است بدانیم این وسیله ظاهرا ساده هم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که باید به آن توجه داشته باشیم. با توجه به کارکرد آن یعنی عبور هوا از روی پوشال خیس و ایجاد سرمای مناسبت متوجه خواهیم شد که اصطحلاک این وسیله عمری غیرقابل اجتناب است و باید هرچه می‌توانیم آن را با سرویس‌های دوره‌ای به حداقل برسانیم و البته بازدهی آن را بالا ببریم.

این جعبه آبی‌رنگ که در حال حاضر با دو مدل سلولزی و معمولی در دسترس ماست، ریزه‌کاری‌های خاصی برای بهتر کار کردنش داشته که بد نیست آنها را بدانیم. به یاد داشته باشیم اگر برای تهیه کولر آبی تصمیم‌گیری می‌کنیم، بهترین زمان خرید آن قبل از فرارسیدن فصل تابستان است، چون می‌توانیم با این کار مقداری پس‌‌انداز کنیم.

 

چگونه کولر آبی مناسب بخریم؟

بطور کلی برای خرید کلور آبی مناسب تعداد اتاق ، تعداد خروجی هوا یا همان دریچه های اتاق، محل جغرافیایی، آفتاب گیربودن محل مورد نظر، ضخامت دیوارها باید مورد محاسبه قرار گیرد .

 به عنوان مثال یک آپارتمان یکصد متری دوخوابه در طبقه دوم از یک آپارتمان چهارطبقه خیابان شیراز تهران با توجه به موارد یاد شده نیازمند یک کولر آبی با توان 4500 خواهد بود نه بیشتر. یا اینکه یک آپارتمان یک خوابه 60 متری طبقه سوم یک آپارتمان چهارطبقه می تواند با یک کولر 3500 کاملا خنک شده و تابستانی مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه کنند.

اما بطور کلی اگر واحد آپارتمانی مورد نظر در بالاترین طبقه ساختمان قرار دارد و در معرض تابش مستقیم آفتاب است می توانید طبق جدول زیر عمل کنید

متراژ آپارتمان

C.FM. دور تند کولر

30 تا 50

2300

50-65

3500

65-120

4900

120-155

7000

 

  • یادآوری : در صورت سایه آفتابگیر نبودن محل مورد نظر می توان 10 درصد از ظرفیت مورد نظر کاست
  • لازم به یادآوری است که نحوه کانالکشی صحیح و عایق بندی دیوارها و پنجره ها می تواند در نحوه محاسبه این میزان موثر باشد. اما بطور کلی به یاد داشته باشید قبل از خرید از مهندسان و متخصصان درخواست کمک کنید.

این سوالی است که اکثر ما با آن دست و پنجه نرم کرده‌ایم و در نهایت کولر آبی خودمان را دست یا غلط انتخاب کرده‌ایم. اگرچه امید داریم شما جزو گروه اول باشید و با دقت کولر مناسب منزل خود را انتخاب کرده باشید، اما دانستن برخی نکات برای انتخاب کولر آبی مناسب، خالی از لطف نیست.

اگر کولر آبی مناسب منزل را انتخاب کنیم، می‌توانیم هوای داخل منزل را بین 10 الی 12 درجه خنک‌تر از ببیرون تجربه کنیم. به طور کلی برای مناطقی که رطوبت آنجا کمتر از 25 درصد است، کولر آبی بهترین گزینه است و با فراهم کردن شرایط ایده‌آل آن می‌توانیم تا حدود 30 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم. کولر آبی برای شهرهایی چون تهران، قزوین، قم، شیراز، اصفهان، یزد، کرمانشاه، کرمان، خراسان، سمنان و کاشان مناسب است و می‌توان از گرمای هوای تابستانه این مناطق به سرمای کولر آبی پناه برد.

لازم به یادوری است که تمام کولرهای موجود در بازار ایران دارای رده انرژی G  یا F   هستند و EEr 21-33 را برای آنها درنظر گرفته اند .

 

 

بهینه‌سازی کولرهای آبی

اگر علاقه‌مند هستید همیشه از هوای خنک کولر آبی خودتان لذت ببرید، به این نکات توجه کافی داشته باشید:

1ـ انجام سرویس‌های دوره‌ای: قبل از شروع فصل تابستان

2ـ تعویض پوشال‌ها به صورت سالانه

3ـ روغن‌کاری یاتاقان‌های کولر به صورت ماهانه

4ـ بررسی صفحه کولر: اگر دچار خوردگی یا ترک شده باشد، باید تعویض شود. البته میزان سفتی آن می‌تواند در مصرف انرژی و بازدهی کولر موثر باشد. برای امتحان کردن آن کافی است که با دست تسمه کولر را وقتی جای خود قرار گرفته، به داخل فشار دهید. انعطاف آن نباید بیش از یک سانت باشد؛ سفت بودن زیاد یا شل بودن زیاد همواره برای بازدهی کولر مضر است.

5ـ رسوب‌زدایی از پره‌های ورودی هوای درب کولر: این کار باعث عبور مناسب آب از روی پوشال خواهد شد.

6ـ تمیز کردن توری پمپ آب کولر

7ـ تراز بودن کولر

8ـ تنظیم شناور آب

9ـ رسوب‌گیری کف کولر

10ـ جرم‌گیری شلنگ‌های انتقال آب از پمپ روی پوشال‌ها

11ـ تنظیم سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره‌های کولر برای توزیع یکنواخت آب روی پوشال

12ـ بازدید برزنت (محل اتصال دهانه کولر به کانال)

13ـ بازرسی جعبه تقسیم برق

14ـ غبارگیری از فن داخل کولر و پره‌های آن

با رعایت این نکات شک نداشته باشید گرمای تابستان برایتان مطبوع و قابل تحمل خواهد شد، اما دو نکته اساسی را هرگز فراموش نکنید تا تمام این مراحل برای آرامش شما کارساز باشد؛ اول این‌که همیشه برای کولر سایبان در نظر بگیرید تا بدنه آن زیر آفتاب تابستان گرم نشود و هوای خنک تولید کند و دومین نکته این‌که سعی کنید همیشه کولر در معرض وزش باد باشد و از قرار دادن آن در محیط‌های بسته مثل پاسیو یا راه‌پله جدا خودداری کنید، چون با این کار فقط به جیب مبارک خسارت زده‌اید.

 

همسویی تکنولوژی با کولرهای آبی ساده

یکی از تفاوت‌های محسوس کولر آبی و گازی، ترموستات یا حسگر حرارتی است، به این معنی که شما هرگز تاکنون نمی‌توانستید دمای اتاق را با کولر آبی تنظیم کنید، اما یکی دو سال است که کولرهای آبی هم مثل کولرهای گازی قابل تنظیم هستند، البته با کمی هزینه کردن.

این سیستم که بدون هیچ اختلالی به جای کلیدهای معمولی کولر آبی نصب خواهد شد، می‌تواند با استفاده از فناوری نوین هم مصرف انرژی کولر و هم دمای اتاق را کنترل کند. این کنترل‌کننده با قابلیت برنامه‌ریزی می‌تواند در طول شب از روشن ماندن بدون دلیل کولر و مشکلات بعدی آن جلوگیری کند و دماسنج آن وقتی شما در خواب ناز به سر می‌برید، مواظب جیب شماست که مبادا قبوض آب و برق اضافه شود. بنابراین کنترل دمای منزل با روشن و خاموش شدن اتوماتیک کولر بدون دخالت شما، کولر آبی شما را همانند کولر گازی کارآمد خواهد کرد.

 

معایب کولرهای آبی

دو عیب بزرگ باعث شده که برخی ارزان بودن آن را فراموش کنند و به سوی کولرهای گازی روی آورند؛‌ اولین عیب بوی نامطبوع کولرهای آبی و دیگر آلودگی بالای آنها برای شهرهایی چون تهران است. اگرچه این جعبه آبی‌رنگ مشکلات دیگری چون گرفتگی پوشال‌ها، گرفتگی پمپ آب، زنگ‌زدگی و مصرف زیاد آب را در کارنامه خود ثبت کرده، اما با روش‌هایی که قبلا گفته شد، می‌توان آنها را به حداقل رساند و فقط این دو موضوع باقی خواهد ماند. نکته جالب که هر دوی این موارد هم‌اکنون قابل برطرف شدن هستند.

الف) نوع بوی بد کولر: شاید این حس نامطلوب را تجربه کرده باشید که وقتی کولر آبی منزل را روشن می‌کنید، بوی لجن کل خانه را فرا می‌گیرد و شاید گاهی هم به همین دلیل از خیر هوای خنک آن گذشته‌اید، اما زود از کوره در نروید، چون فقط کافی است یک لیوان وایتکس یا شیشه‌شوی داخل آب کولر بریزید و اجازه دهید نیم‌ساعت بدون روشن بودن فقط فقط پمپ کولر کار کند، پس از آن آب محفظه ذخیره آب را تعویض کنید و دواره از آب پر کنید. حالا با اضافه کردن یک استکان شیشه‌شوی می‌توانید از هوای خنک کولر لذت ببرید و اگر لازم شد این چرخه را دوباره تکرار کنید. به یاد داشته باشید از شوینده‌های قوی مثل تاید یا مایع ظرفشویی هرگز استفاده نکنید، چون کولر شما به حباب‌ساز تبدیل خواهد شد.

ب) اما آلودگی هوا که پدیده‌ای غریبی برای شهرهای بزرگ مثل تهران نیست، باعث شده این وسیله سرمایشی کمی دچار ضف شود، چون برای خنک کردن هوا، کولرهای آبی نیازمند کشیدن هوای بیرون به داخل هستند. سیستم کولر طوری طراحی شده که با این کار باعث خنک شدن هوایی که از روی پوشال‌ها عبور کرده، بشوند که درواقع اشکال کار هم همینجاست. این عبور دائمی هوا از روی پوشال‌ها باعث می‌شود تا میکروب‌، ویروس یا قارچ‌های مختلف روی آن جمع شود و با دمیدن هوا به داخل منزل راه یابند، اما باز هم فناوری نوین با طراحی سیستم فیلتراسیون هوا برای کولرهای آبی این مشکل را هم برطرف کرده تا دوباره کولرهای آبی به جایگاه خود بازگردند.

با خریدن این سیستم و نصب آن روی خروجی هوا داخل منزل (دریچه‌های داخل اتاق) می‌توانید از ورود گرد و خاک یا آلودگی به داخل منزل به طور موثری جلوگیری کنید و با خیال راحت کلید روشن شدن کولر آبی را بزنید. بدون تردید این جعبه‌های فلزی آبی‌رنگ برای مدت طولانی در خدمت ما خواهند بود و گرمای تابستان را برایمان به هوای بهاری تبدیل می‌کنند.

/ 3 نظر / 134 بازدید
کیان نژاد

خوب بود .

کیان نژاد

خوبه

سجاد

سلام برای مغازه ۵۰ متری کولر چندواتی پیشنهاد می کنید و چه مارکی؟ ممنون