این شوینده‌های مدرن چقدر برای ما آب می‌خورند؟

این شوینده‌های مدرن چقدر برای ما آب می‌خورند؟

این هفته بازار جام جم از زیر و بم خرید ماشین لباسشویی و ظرفشویی می‌گوید

نویسنده: عماد عزتی

پاکیزگی ظروف آشپزخانه و نظافت البسه به عنوان یکی از دغدغه‌های خانواده‌هاست و از آنجا که هزینه تهیه این لوازم بخش عمده‌ای از  سبد خرید خانواده را به خود اختصاص می‌دهد اهمیت انتخاب صحیح در این رابطه دو چندان خواهد شد؛ بنابراین انتخاب بهترین ماشین لباسشویی و ظرفشویی یکی از نکات کلیدی در اقتصاد خانواده است.

از این رو این هفته جام جم سری به بازار پر رمز و راز این شوینده‌های مدرن در تقاطع خیابان حافظ – جمهوری و سه راه امین حضور زده تا برای شمایی که قصد خرید دارید از زیر و بم انتخاب بهترین و اقتصادی ترین مدل بگوید. اما برای جلوگیری از اتلاف وقت ابتدا برخی موارد مشترک را بیان کرده و پس از آن به تفکیک نحوه انتخاب هر یک از این دو ماشین شوینده را بررسی می‌کنیم.

 • ·         ابتدا فهرستی از خواسته‌های خود تهیه کنید

یکی از مشکلات اصلی اکثر خریداران هنگام مراجعه به فروشگاه‌ها و مراکز خرید این است که قبل از خروج از منزل درباره نیازها و خواسته‌هایشان خوب تصمیم گیری نکرده اند و مستقیم سراغ فروشنده می‌روند. همین امر باعث گیج شدن و در نهایت انتخاب اشتباه خواهد شد، بنباراین قبل از اینکه منزل را ترک کنید خوب به خواسته‌های خود فکر و جمعبندی را روی کاغذ یادداشت کنید. اول از همه به محل نصب هریک از این شوینده‌های مدرن توجه کنید گاهی اوقات طراحی و فضای منزل ایجاب می‌کند مدلی خاص یا رنگی منحصربفرد را انتخاب کنید. پس این مرحله خوب به ظرفیت موردنیاز چه برای ماشین لباس شویی و چه برای ماشین ظرفشویی توجه داشته باشید چون اگر جزو خانواده‌های پرجمعیت یا پر رفت و امد هستید بدون تردید نیازهای شما متفاوت از خانواده‌های کم جمعیت است. هرچند نباید فراموش کنیم در این فهرست به توان مالی خانواده نیز توجه ویژه داشته باشیم چون این موضوع یکی از مهمترین موارد است که در انتخاب ما تعیین کننده است و بازه انتخابی را مشخص می‌کند.

 • ·         این هفت رنگ اسراسر آمیز

یکی از مهمترین موارد موثر در انتخاب وسیله‌های برقی برای اقتصاد خانواده مربوط به میزان مصرف انرژی آنهاست و از آنجا که هر دو این لوازم جزو دستگاه‌های مصرف کننده انرژی هستند باید به برچسب هفت رنگ انرژی آنها خوب دقت و سعی کنید در میان محصولات موجود بازار آنهایی که از همه رده بالاتری مثل A+ یا A3+ را دارند، انتخاب کنید هرچند ممکن است کمی هزینه بیشتری بپردازید. پس قبل از هرانتخابی سعی در بررسی میزان مصرف انرژی در وسیله مورد نظر خود کنید.

 • ·         خدمات پس از فروش و گارانتی

همانطور که همه می‌دانید یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین موارد هنگام انتخاب لوازمی چون ماشین لباس شویی و ظرفشویی بحث گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت واردکننده است؛ از این رو یکی از ملاک‌های انتخاب را گارانتی و خدمات پس از فروش وسیله درنظر بگیرید. امروزه برخی از محصولات دارای دوسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش هستند اما سعی کنید میان برندهای موجود آنهایی که دارای سابقه بیشتری در بازار کشور هستند انتخاب کنید چون برخی از برندهای تازه‌وارد از سوی شرکت وارد کننده خوب پشتیبانی نمی‌شوند و بهترین راه برای دریافتن این موضوع بررسی برچسب مخصوص (شبنم) است . چون قبلا مقامات دولتی ضمانت‌های لازم را از شرکت واردکننده برای تعیین نمایندگی و خدمات پس از فروش گرفته اند و شما حداقل تا همان زمان تعیین شده مشکلی ندارید.

 • ·         داخلی یا خارجی

شاید این یکی از سئوال‌های بسیار مهم  و اساسی در ذهن اکثر خریداران کالا در هرزمینه است که باید درمیان تولیدات داخل به دنبال وسیله‌مورد نظرشان باشند یا اینکه از میان خارجی‌ها. هرچند دراینباره باید پاسخ اصلی را برعهده توان خرید خانواده گذاشت ؛ اما لزوما این نیست که لوازم وارداتی با قیمت بالاتر دارای کیفیت بهتری هستند چون در برخی موارد مثل ماشین لباسشویی تعدادی از تولیدکنندگان داخلی ایران با سابقه بسیار درخشانی در زمینه تولید لوازم خانگی ، واقعا با برندهای خارجی موجود بازار توان رقابت دارند بنابراین می‌توانید در میان تولیدات داخلی برندهای معتبر به دنبال گزینه‌مناسب باشید. اما درباره ماشین ظرفشویی هرچند یک یا دو برند داخلی به تازگی اولین نمونه‌های تولیدی خود را روانه بازار مصرف کرده اند؛ ولی هنوز اظهار نظر درباره آنها واقعا غیر ممکن است.

 • ·         سری هم به دنیای مجازی بزنید

با رونق گرفتن کسب و کار فروشگاه‌های اینترنتی در بسیاری از موارد و البته کمبود وقت خرید خارج از منزل برای برخی از ما ممکن است خودتان بپرسید آیا خرید از این فروشگاه‌های آنلاین در این زمینه کار درستی است یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سئوال فقط کافی است به سلیقه خودتان و البته هزینه‌ای که برای خرید این وسایل می‌پردازید کمی فکر کنید چون دیدن این لوازم از نزدیک برای درک بهتر طراحی و رنگ بدنه آنها می‌تواند کاملا در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. این درحالی است که از این تکنولوژی یعنی فروشگاه‌های آنلاین می‌توانید کمک دیگری بگیری آنهم برای یافتن برند برتر و متناسب با نیازهای خودتان، چون بسیاری از این فروشگاه‌ها امکان اظهار نظر کاربران مختلف و مقایسه برندهای موجود را برای بازدید کنندگان خود فراهم می‌کنند بنابراین کافی است یک یا دو روز قبل از خرید وقت گذاشته و درباره برندهای موجود و نظرات کاربران و حتی کارشناسان امر تحقیق کنید آنگاه می‌توانید در کمترین زمان ممکن از بازار حقیقی خریدی کاملا اقتصادی و مناسب خود داشته باشید.

ماشین لباسشویی

ماشین لباس‌شویی به عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم منزل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چون طول عمر این وسیله براساس استانداردها و شرایط استفاده صحیح حداقل 1000 ساعت کار درنظرگرفته شده است . بنابراین قابل تصور است که اگر انتخابی درست و صحیح در این زمینه داشته باشیم در این مدت نیازی به خرید مجدد نخواهیم داشت. اما اگر انتخابی اشتباه داشته باشیم بدون تردید به زودی دوباره باید روانه بازار شویم بنابراین با استفاده از راهکارهای بسیار ساده که برایتان بیان شده است هنگام خرید از بازار می‌توان بهترین و اقتصادی ترین انتخاب را داشته باشیم.

 • ·         انواع ماشین لباس شویی

شاید در نگاه اول این وسیله برقی منزل درنظر شما وسیله‌ای ساده و کاملا معمولی باشد اما بد نیست بدانید این وسیله در دو نوع درب از بالا (پرتابل) و درب از روبرو (اتوماتیک) تولید می‌شود که هر کدام از این مدل‌ها دارای کاربردی متفاوت هستند . بطور کلی امروزه ماشین لباس شویی که دارای درب بالاست در اکثر موارد به عنوان شوینده‌ای دم دستی برای بانوان بخصوص آنهایی که نوزاد در منزل دارند استفاده می‌شود این درحالی است که در برخی از موارد خاص که طراحی و دکوراسیون منزل به آنها اجازه استفاده از ماشین لباس شویی درب از مقابل را نمی دهد نیز کاربرد موثری دارند . البته فراموش نکنید در مدل‌های درب از بالا برخی تولید کنندگان اقدام با ساخت انواع دوقلوی ماشین‌لباس شویی کرده‌اند که در واقع دستگاه خشککن بصورت مجزا از خود ماشین شوینده طراحی شده و محدودیت وزنی آنها از سه تا هفت کیلوگرم است.

اما  اگر به برندهای موجود بازار توجه کنید بیشتر تولیدات داخلی و خارجی هم اکنون از مدل‌های درب از مقابل هستند چون این تولیدات دارای مزایای متفاوتی از جمله کم‌جا بودن ، مصرف انرژی کمتر ، سروصدای کمتر ، توان کارکرد بالاتر و زیبایی بیشتر هستند .

چندکیلویی بخریم

اصلی‌ترین دغدغه‌ذهنی برای خریداران هنگام انتخاب این است که باید در میان انواع مختلف موجود ماشین لباسشویی با  چه حجمی را انتخاب کنند؟ بطور کلی ماشین لباس شویی اکنون در بازار مصرف با ظرفیت سه کیلو تا 12 کیلوگرم برای مصرف خانواده طراحی شده است که هرچه به حجم قابل شستشوی آن افزوده شود بر قیمت آن نیز اضافه خواهد شد اما فراموش نکنید تا حجم 8 کیلوگرم معمولا ابعاد استانداردی برای این شوینده برقی درنظر گرفته شده است و از این به بعد باید منتظر ابعاد بزرگتر باشیم.

بهترین راه انتخاب حجم مناسب بررسی تعداد نفرات خانواده و میزان مصرف از این وسیله است هرچند نباید فراموش کرد امروزه اکثر ماشین لباسشویی ها دارای سنسور حجم شستشو هستند و متناسب با البسه موجود داخلشان از منابع انرژی مثل آب و برق  استفاده می کنند.

کدام موتور بهتر است؟

تولیدکنندگان ماشین لباسشویی بطور کلی از سه نوع نیروی محرکه در محصولات خود استفاده می‌کنند که عبارتند از :

الف: دایرکت درایو: این نوع موتور یا نیروی محرکه در ماشین لباس‌شویی‌هایی با قیمت متوسط بسیار استفاده می‌شود و اصلی ترین عیب آن درباره نحوه تنظیم یا بالانس کردن این موتور پس مدتی استفاده است که باعث خرابی در این وسیله خواهد شد. اما کم صدایی، مصرف پایین ، کاهش لرزش و کم شدن وزن کلی دستگاه جزو برتری های این نوع نیروی محرکه است.

ب: تسمه‌ای انیورسال: این نوع تکنولوژی نیروی محرکه روبه منسوخ شدن است و بسیاری از تولید کنندگان آن را به دست فراموشی سپرده اند چون تنها مزیت آن سادگی سیستم و تعمیر بسیار اسان این وسیله درصورت خرابی است.

ج: انیورتور تسمه‌ای: این نوع تکنولوژی که بیشتر در تولیدات اروپایی و آمریکایی دیده می‌شود دارای مزایای بسیاری چون طول عمربالا، بدون لرزش، مصرف انرژی بسیار کم، صدای کم و کارایی بالاست اما نباید فراموش کرد مهمترین برتری این نوع تکنولوژی تنظیم خودکار بالانس محفظه شستشوست.

دور موتور

شاید بارها از خودتان پرسیده باشید دورموتور نوشته شده روی این وسیله برقی یا دفترچه راهنمای آن به چه کار می‌آید که پاسخ در سیستم خشک کن آنهاست بطور کلی ماشین لباس شویی از 600 تا 2000 دور دقیقه برای سیستم خشک کن طراحی شده اند که نمونه‌های داخلی معمولا حداکثر تا 1200 دور در دقیقه و برخی از تولیدات خارجی تا 2000 دور در دقیقه برای خشک کن دستگاه در نظر گرفته‌اند. اما این خاصیت یعنی سرعت بالا صرفا برای کاربردانی درنظر گرفته شده است فضای مناسب برای خشک کردن لباس‌های خود ندارند و باید در کمترین زمان با استفاده از سرعت بالای خشک کن ماشین لباس شویی آنها را خشک کرده و مورد استفاده مجدد قرار دهند. پس اگر به شما محدودیت فضایی ندارید کافی است از نمونه‌های نرمال تا 1600 دور دقیقه استفاده کنید چون مصرف برق کمتری دارند. اما فراموش نکنید استفاده از حداکثر توان خشک کن ماشین لباسشویی طول عمر موتور را در برخی از موارد کاهش داده و باعث خرابی البسه داخلش می‌شود.

گرمکن را فراموش کنید

در برخی از مدل‌های قدیمی ماشین لباسشویی دارای گرمکن بوده و خود آب گرم مورد نیازش را فراهم می‌کرد این درحالی است که بسیاری از تولیدات جدید دارای دو مجرای ورودی آب گرم و سرد هستند در این نوع دستگاه ها شما هزینه کمتری برای برق پرداخت خواهید کرد بنابراین توجه داشته باشید هرگز از نمونه‌هایی که دارای گرمکن هستند خرید نکنید چون به جیب خودتان خیانت کرده‌اید در این صورت علاوه بر پرداخت قبوض بیشتر برق باید هزینه نگهداری و تعویض قطعات بخصوص درمورد المنت گرمکن نیز بپردازید چون این قطعه دارای فرسایشی بسیار بالاست هرچند بطور کلی با استفاده از مواد شوینده مدرن می‌توان حتی با آب سرد نیز بهترین نتیجه را بدست آورد و گرمای آب تنها راهکار مناسب نیست.

بکن؛ نکن‌های ماشین لباس شویی

 1. استفاده از آب سرد بهترین گزینه برای شستشوست چون درجه حرارت بالا صرفا به منزله پاکیزگی بیشتر نیست به خاطر داشته باشید مهمترین نکته اندازه سوراخ‌های داخل محفظه شستشوست که هرچه ریزتر باشند باعث ایجاد کف بیشتر و پاکیزگی بالاتر خواهند شد هرچند سیستم حباب ساز دربرخی از برندها به این مهم پاسخی مناسب داده است.
 2. پس از هربار استفاده به مدت دو تا سه ساعت درب ماشین لباسشویی و محفظه مواد شوینده را باز بگذارید تا داخل ماشین لباسشویی خوب خشک شود.
 3. دوهفته یکبار محفظه مواد شوینده را بیرون آورده و با مسواک خوب بشویید.
 4. پس از هربار استفاده فیلتر پایینی ماشین لباس شویی را پاکیزه کنید.
 5. پس از استفاده فاصله بین نوارهای عایقبندی درب ماشین لباس شویی را خوب خشک کنید.
 6. ماهی یکبار با استفاده از مایع سفید کننده یا یک لیتر سرکه سفید ماشین لباسشویی را ضد عفونی کنید هرچند اینکار با استفاده از یک قرص مخصوص ماشین لباس شویی نیز امکانپذیر است. به این ترتیب که یک قرص را داخل ماشین لباسشویی خالی قرار دهید و درجه حرارت ماشین را روی 60 درجه تنظیم کنید و اجازه دهید یک دورکامل شسشتو کند.
 7. سعی کنید تاجای ممکن از پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید چون مایع لباسش شویی باعث ایجاد کپک داخل محفظه شستشو خواهد شد. هرچند استفاده بیش از حد پودر نیز علاوه بر آسیب لباس ها باعث ایجاد رسوب داخل ماشین خواهد شد.
 8. هرگز بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی لباس داخل آن نریزد چون باعث فرسوده شدن زودهنگام قطعات بخصوص اتصال های تعادل و محفظه شستشو خواهد شد.
 9. حداقل سالی یکبار فیلترهای ورودی آب گرم و سرد را که پشت ماشین قرار دارد تمیز کنید .

 

ماشین ظرفشویی

تا همین چند سال پیش خریدن یک دستگاه ماشین ظرفشویی برای بسیاری از خانواده‌ها به عنوان خریدی کاملا تجملاتی و غیر ضروری بود اما با توجه به صنعتی شدن زندگی اکثر ما و به دلیل شاغل بودن زوجین به صورت همزمان ماشین ظرفشویی به وسیله‌ای غیر قابل انکار در بسیاری از خانواده تبدیل شده است و گروه کثیری را برای خریدن یکدستگاه از این وسیله روانه بازار کرده است اما سئوال اصلی این است که واقعا کدام ماشین و چه مشخصاتی برای شما قابل استفاده است؟ و باید هنگام خرید به چه نکاتی دقت داشته باشیم.

تعداد نفرات منزل را دریابیم

اولین و مهمترین نکته در انتخاب ماشین ظرفشویی برای خریداران این وسیله انتخاب صحیح ظرفیت ماشین ظرفشویی برای خانواده‌است چون تولیدکنندگان ظرفیت  4، 6، 8، 12 (144 تکه ظرف) و 14 نفره (حدود 160 تکه ظرف داخل سبد آن قرار می‌گیرد) را برای این وسیله در ابعاد خانگی درنظر گرفته اند به این ترتیب که ماشین ظرفشویی 8 نفره که 108 تکه ظرف را داخل خود جای می‌دهد برای خانواده‌ای با جمعیت حداکثر تا 8 نفر یا خانواده‌ای چهارنفره با رفت و آمد بالا مناسب است. فراموش نکنید بهتر است برای تعیین ظرفیت مورد نیاز همیشه تعداد افراد خانواده را یک یا دونفر بیشتر درنظر بگیرید.

رومیزی ، توکار یا ایستاده مسئله این است؟

حالا که ظرفیت مناسب خانواده را تعیین کردیم نوبت به انتخاب یکی از مدل‌های متفاوت ماشین ظرفشویی رسیده چون سازندگان این وسیله دو نوع مختلف از ماشین ظرفشویی (ایستاده و رومیزی) را برای خریداران تدارک دیده اند که عبارتند از:

الف: ایستاده: این مدل از ماشین ظرفشویی که در واقع در دو نوع توکار و معمولی طراحی شده، دستگاهی کاملا مستقل همانند ماشین لباسشویی است که خریداران فقط کافیست برق، آب و محل تخلیه آب برایش فراهم کنند و جایی در گوشه آشپزخانه از آن استفاده کنند. درحالی که برخی  از آشپزخانه‌ها به صورتی طراحی شده است که کلیه تجهیزات و لوازم آن داخل کابینت قرار گرفته و نمایی هماهنگ و یکدست به خود دیده اند از این رو نمونه‌های ایستاده (ثابت یا توکار) ماشین ظرفشویی در این  آشپزخانه ها بکار خواهد رفت و تا زمانی که قصد تغییر دکوراسیون یا همان کابینت‌ها را نداشته باشید گزینه‌ای مناسب برای شماست.

ب: مدل رومیزی: این نوع از ماشین ظرفشویی همانطور که نامش پیداست قابلیت نصب روی کابینت را دارد و حتی می‌توان آن را در مواقع غیر ضروری داخل انباری قرار داد و هر مورد نیاز بود به سادگی کنار سینک آشپزخانه نصب و استفاده کرد چون لوله تخلیه داخل سینک قرار گرفته و کافی است لوله ورود آب را به محل اتصال پشت دستگاه وصل کنید .

بازوهایی کارآمد

اصلی ترین خواسته خریداران از ماشین ظرفشویی پاکیزگی و ضد عفونی ظروف کثیف غذاست بنابراین یکی از گزینه‌های بسیار مهم هنگام خرید ماشین ظرفشویی برای آنها دانستن تعداد بازوهای آبپاش و شکل طراحی این قطعه است چون هرچه تعداد این بازوها درماشین ظرفشویی بیشتر باشد پاکیزگی بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند. در برندهای معمولی و نمونه‌های رومیزی با ظرفیت کم سازندگان برای کاهشی هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول از یک بازوی آبپاش استفاده می‌کنند ؛ حال آنکه سازندگانی که نامشان در این زمینه مطرح است با بکارگیری تکنولوژی‌های خاص طراحی و تعداد بیشتر بازوهای آبپاش (حداقل 3 بازو) سعی در ارایه کیفیت بهتر بخصوص در ظرفیت‌های بالای ماشین ظرفشویی به خریداران محصول خود کرده اند.

قفسه‌ها را جدی بگیرید

اگر شما علاقه زیادی به آشپزی یا شیرینی پزی در منزل دارید و رفت و آمدهای خانوادگی و دوره‌های دوستانه را جزو برنامه‌ هفتگی خود قرار داده‌اید بدون تردید نیازمند داشتن ماشین ظرفشویی با ظرفیت بالا هستید اما نکته بسیار مهم در این زمینه انتخاب ماشین ظرفشویی متناسب نه از نظر ظرفیت بلکه از لحاظ طبقات داخلی و نوع سبدهایش است. هرچند اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای دو طبقه با سبدهای مخصوص قرار گرفتن ظروف هستند اما  برخی از برندها دارای یک سبد اضافه و سبدهای قابل تنظیم را به خریداران خود هدیه‌ داده‌اند و معمولا علامت 2XLL را در این نمونه‌ها خواهید دید که بیانگر فضای بیشتر برای تنظیم سبد است.

بنابراین قابلیت تنظیم در برند موردنظرتان را جدی بگیرید چون برای شما راه حلی بسیار مفید است تا از دوره‌های دوستانه و خانوادگی خود و همچنین از هنر شیرینی پزی همراه خانواده لذت ببرید و هیچگونه نگرانی برای قرار دادن سینی فر یا قابلمه‌های بزرگ داخل ماشین ظرفشویی نداشته باشید .

شستشو با بخار بسیار بهتر از آب

اگر در دنیای مجازی به دنبال انتخاب بهترین برند هستید بدون تردید با برخی نظرات خریداران روبرو شده اید که از لک شدن ظروف خود هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی گلایه کرده اند و این موضوع تاثیر منفی در ذهن شما گذاشته است. دراین باره بد نیست بدانید شاید نمونه‌های قدیمی ماشین ظرفشویی این مشکل را داشته اند اما با توجه به پیشرفت ایجاد شده در نحوه طراحی ماشین ظرفشویی‌های جدید و استفاده از سیستم شستشو با بخار دیگر خبری از لکه‌ها نیست چون ماشین با استفاده از فشار بخار و البته حرارت قابل قبول آن(حدود 70 درجه سانتی گراد)، تمام لک‌ها را از سطح ظروف پاک خواهدکرد. البته فراموش نکنید این امکان در مدل‌هایی که فقط از آب گرم منزل استفاده می‌کنند هرگز وجود ندارد چون در این نمونه از شوینده‌ها گرمکن آب تعبیه نشده و دستگاه با آبگرمی که از سیستم گرمایشی منزل با درجه حرارتی حدود 55 درجه تنظیم شده کار خواهد کرد.

سنسورهایی مورد نیاز

براساس توصیه کارشناسان ماشین‌هایی که دارای سنسورهای شناسایی میزان کثیفی ظروف و حجم ظرف داخل دستگاه ‌هستند بهترین گزینه برای انتخاب خانواده‌هاست چون با استفاده از این موارد ماشین ظرفشویی بطور اتوماتیک میزان انرژی مورد نیاز خود را تنظیم کرده و از اضافه شدن هزینه‌های شما جلوگیری می‌کند این درحالی است که علاوه بر این سنسورها برخی از سازندگان برای کاهشی هزینه‌های مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی سیستمی با نام شستشوی تاخیری را در تولیدات خود بکار گرفته اند  بگونه‌ای که ماشین ظرفشویی بطور اتوماتیک خارج از ساعات پیک مصرف برق ( از یک بامداد تا یازده صبح) روشن شده و شروع به کار می‌کند . 

عایقی بسیار مفید

همانطور که قبلا اشاره شد یکی از بهترین گزینه‌های انتخاب ماشین ظرفشویی ، دستگاهی است که دارای سیستم شستشوی تاخیری باشد به صورتی که ماشین خارج از ساعات پیک مصرف به طور اتوماتیک شروع به کار کرده و با مصرف کمترین انرژی ظروف منزل شما را پاکیزه پس از اتمام کارش به شما تحویل می‌دهد این درحالی است که معمولا ساعات خارج از پیک مصرف یا ساعات اولیه صبح یا نیمه شب تعیین شده است و شما مشغول استراحت هستید از این رو دستگاه‌هایی که دارای عایق صوتی هستند بهترین گزینه انتخاب شما خواهند بود چون ماشین ظرفشویی با توجه به نوع طراحی و کارکردش برای تامین فشار آب یا تخلیه و آبگیری سروصدای زیادی تولید می‌کند بنابراین داشتن این امتیاز که دستگاه با استفاده از عایق مناسب صوتی طراحی شده و کمترین میزان سروصدا را تولید می‌کند برای شما بسیار ارزشمند است بخصوص زمانی که قصد استفاده از سیستم شستشوی تاخیری را دارید.

باید ها و نبایدهای ظرفشویی

 1. هرگز ظروف با خرده غذا را داخل دستگاه قرار ندهید بلکه قبل از اینکار با دستمال با آبکشی ساده باقیمانده غذا را از ظروف جدا کنید.
 2. دستگاه با فیلتر آسیابی غذا بهترین گزینه است چون درصورت وجود باقیمانده کوچک غذا داخل ظروف آن را از بین برده و روانه فاضلاب می‌کند.
 3. فیلتر موجود دستگاه را پس از هربار استفاده تمیز کنید تا دستگاه همواره به شما ظروف تمیز تحویل دهد
 4. هرگز از شوینده‌های غیر مجاز استفاده نکنید بلکه طبق دستورالعمل از مواد شوینده مناسب دستگاه خود استفاده کنید.
 5. بیش از ظرفیت ماشین ظروف داخل آن قرار ندهید.
 6. پس از هربار استفاده حداقل یکساعت درب دستگاه را باز بگذارید تا تمام بخار و رطوبت داخل آن خارج شود.
 7.  

 

 

/ 0 نظر / 47 بازدید