پرحادثه ترین و خطرناک ترین جاده های جهان

امروزه با پیشرفت علم و تولید ماشین های مدل های جدید و همچنین ایجاد امکانات بسیار زیاد برای رانندگی در این ماشین ها از قبیل مسیر یاب ها یا همان جی پی اس یا حتی کنتر کننده ماشین یا همان سیستم هدایت خودکار اتومبیل باعث شده است که علاقمندان به رانندگی و جوانان تشویق شوند به امتحان برخی از توانایی های اتومبیل های خود به این ترتیب باید توجه به جاده ای که در آن رانندگی خواهیم کرد را داشته باشیم و با توجه به شرایط آن جاده اقدام به استفاده از امکانات اتومبیل خود بکنیم . متاسفانه علی رغم تولید و پیشرفت چشم گیری که در صنعت اتومبیل سازی داشته ایم شاید در امر پیشرفت جاده ها نداشته ایم و هستند کشورهایی که هنوز از جاده های ساخته شده در چند دهه پیش استفاده می کنند و یا اینکه امکانات آن مال آن زمان است .

همانطور که می دانید بعضی از امکانات جاده ای نیز با پیشرفت علم پیشرفت کرده اند که از آنها می توان به مثل تابلوهای راهنمایی و هشدار دهنده ها و یا هر وسیله ای که به رانندگی سالم تر کمک کند را نام برد . رانندگی کردن فقط راندن اتومبیل نیست و یا تخته گاز رفتن نیست بلکه یک راننده باید شناخت کافی و خوبی از مسیری که در آن قرار است رانندگی کند داشته باشد تا بتواند سالم و بدون حادثه آن مسیر را طی کند. این اطلاعات می تواند شامل آب و هوای منطقه ای جاده یا حتی شیب و غیره باشد . وق هر یک از این ایتم ها را نداشته باشیم امکان این هست که درصدی خودمان را به خطر انداخته باشیم.  در این مطلب سعی شده پرحادثه ترین جاده های جهان را برای شما نام ببریم یا  جاده هایی با منظره بسیار جالب را برای شما انتخاب کردیم تا اگر زمانی تصمیم به رانندگی در آنها داشتید با علم کامل این کار را انجام دهید و از رانندگی سالم خود لذت ببرید.

 جاده بزرگ تنه (هند)

این جاده توسط امپراتور رشاد شاه در قرن 16 میلادی ساخته شده و از بنگلادش شروع شده و به سمت پاکستان می رود این جاده یکی از بزرگترین جاده های مواصلاتی در شبه قاره هندوستان می باشد که هرساله تعداد زیادی وسایل نقلیه تجاری و بازرگانی را از خود عبور می دهد و باعث ارتباط تجاری بین بنگلادش با هند و پاکستان می شود. طول این جاده بیش از 1500 کیلومتر می باشد که به صورت شرق به غرب امتداد دارد. البته این جاده بارها مورد بازسازی و مرمت نیز قرار گرفته است ولی متاسفانه زمانی هم به عنوان تنها راه لشگرکشی نیز استفاده شده و از نظر نظامی هم ارزش بسیاری دارد.

همانطور که قبلا نیز گفته شده این جاده ها را با توجه به خطرات آنها به شما معرفی کرده ایم ولی این جاده از نظر خطرات زیاد مورد بحث ما نیست تنها موردی که باعث انتخاب آن در این لیست شده تراکم ترد در آن است همانطور که از یک جاده ترانزیتی انتظار داریم تصور می شود فقط در آن وسایل نقلیه سنگین تجاری یا حداکثر وسایل نقله عمومی دیده شود ولی شما در این جاده از تراکم بسیار بالایی از وسایل نقله شخصی از قبل موتور و دوچرخه نیز برخورد خواهید کرد که این باعث بروز حوادث بسیاری در این جاده شده و اسم این جاده را در لیست ما قرار داده است. توصیه ما به شما این است که هنگام رانندگی در این جاده توجه کامل به تابلوهای راهنمایی و رانندگی نصب شده در آن داشته باشید/.

 د سان Isidro-Cartago (کاستاریکا)

 

 یکی از بزرگراه های خطرناک در منطقه کوهستانی کاستاریکا،  بزرگراهی به نام پان آمریکا است که هرساله حوادث بسیار دلخراشی در آن واقع می شود که می تواند باعث عبرت دیگران نیز باشد البته این جاده به عنوان جاده ترانزیتی نیز شناخته می شود که بعد از عبور از این کوهستان به منطقه ای به نام لینگ سان وارد می شود که با توجه به کوهستانی بودن این جاده بسیار خطرناک است.

این جاده به دلیل مناظربسیار دیدنی خود هرساله علاوه بر ترانزیت کالا تعداد زیادی گردشگر را نیز به خود می کشاند و باعث عبور و یا رانندگی آنها در این منطقه خواهد شد. مناطق کوهستانی این جاده به عنوان جاده مرگ شناخته شده است این نام از زمانی به آن گفته شد چون حوادثی بسیار دلخراش در آن اتفاق افتاد البته این حوادث نه به دلیل غیر استاندارد بودن آن است بلکه به خاطر عوامل طبیعی در آن است. شاید از طرفی این جاده بهترین گزینه برای امتحان محصولات کمپانی های اتومبیل سازی نیز باشد چون در طول این مسیر شما با تمام موانعی که مورد نظر برای امتحان اتومبیل جدید می باشد برخورد خواهید کرد از قبیل برف، باران ، ابر ، مه یا پیچ های تند و طولانی ارتفاع این جاده در بلندترین نقطه به 13000 هزار پا می رسد .  یکی از عوامل دیگر که در این جاده باعث بروز حادثه های دلخراش می شود بیماری ارتفاع است یعنی چون ارتفاع جاده در نقطه بالایی بسیار بالا می باشد و کمبود اکسیژن در آن مشهود است سیستم عصبی بدن راننده نیز عکس العمل های مناسب را نشان نمی دهد بنابراین شاید یکی از اصلی ترین دلایل بروز حادثه در این منطقه است.

علاوه براین مسایل می توان از نحوه رانندگان غیر حرفه ای در این جاده نام برد که شاید دلیلی دیگر برای بروز حوادث مهمی باشد. بنابراین با دانستن این مشکلات در این جاده راننده کنید تا از مناظر طبیعی آن لذت کافی را ببرید.

سیچوان - بزرگراه تبت (چین)

این جاده یکی از مرتفع ترین جاده های جهان هست که در ارتفاعات سیچوان چین تا تبت کشیده شده است و طول آن 1500 کیلومتر بین دو منطقه چنگدو در شرق و لهاسا (تبت) در غرب کشیده شده و یکی از مسیرهای ترانزیتی و گردشگری بین این دو منطقه به حساب می آید . البته با توجه به موقعیت این جاده شما از مناظر بسیار زیبایی برخوردار خواهید بود اگر از آن عبور کنید. هنگام عبور از این جاده شما قادر خواهید بود که بسیاری از مناظر تاریخی و طبیعی را ببینید یعنی با عبور از این جاده در دل تاریخ نیز می توانید گذر کنید. بالاترین نقطه جاده می تواند ارتفاعی معادل 20000 فوت داشته باشد که این خود یکی از جاذبه های این جاده خواهد بود و باعث جذب بسیاری از گردشگران خواهد شد.

این جاده با توجه به جاذبه های دیدنی خود و یا مناظر بکر طبیعی خود می تواند یکی از مناطق هدف شما برای رانندگی تبدیل شود ولی اگر تصمیم را رانندگی در آن گرفتید حتما به این چند نکته توجه داشته باشید و آن نکات اینها هستند که شما باید باتوجه به موقعیت این جاده  توجه ویژه ای به آنها داشته باشید،  باران های سیل آسا و یا ریزش کوه و یا در زمان سرما لغزندگی بسیار زیاد آن جاده و همچنین پیچ های بسیار تند و شیب زیاد از خطرات این جاده است که شما را به عنوان یک راننده تهدید می کند بنابراین با دانستن کامل این موارد می توانید رانندگی بسیار خوبی در این مناطق داشته باشید.

جاده Skippers (زلاند نو)

این جاده یا به عبارتی مسیر ارتباطی در سال 1862 توسط یک زن و شوهر که به دنبال دست یافتن به طلا در این منطقه تردد می کردند در نزدیکی رودخانه مورد اکتشاف آنها به نام Shotover Queenstown  در نیوزلند کشف شد  که باعث دسترسی بسیار سریع آن دو به آن منطقه یعنی همان رودخانه می شد که البته از خطرات خاص خود نیز برخوردار بود این مسیر رفت و آمد پایه ای برای ساخت مسیر اسکیپر در این کوهستان شد. نام این جاده از کلمه ای که روی یکی از سنگ های این کوهستان هک شده برگرفته شده است البته این نام را کارگران مهاجر چینی دیدند و بعد از آن همان نام را برای آن جاده استفاده کردند و امروزه نیز همگان این جاده را به همان نام قدیمی نام می برند زمان تقریبی ساخت این جاده در آن زمان به 22 سال تخمین زده می شود  و برای ساختن آن جاده تعداد زیادی از کارگران مهاجر یا همان چینی ها از بین رفتند . البته یکی از ویژگی های این جاده که باعث کسب رتبه پنجم در این لیست شد باریکی بسیار آن است بطوری که جای هیچگونه خطایی برای راننده در نظر نمی گیرد و باید راننده کاملا هوشیار و آشنا به مسیر باشد. بعد از مدتی که حادثه های بسیار دلخراشی در این جاده به وقوع پیوست این جاده توسط دولت وقت به عنوان یک اثر ملی اعلام شد و فقط برای جذب گردشگر از آن استفاده می شد به این ترتیب که هیچ کس اجازه رانندگی شخصی در آن را ندارد اگر شما میل به امتحان هیجان رانندگی در این جاده هستید باید حتما در یک تور محلی ثبت نام کنید و با پرداخت مبلغی در یک اتومبیل جمعی مثل اتوبوس بنشینید و یک راننده آشنا به منطقه این مسیر را به جای شما رانندگی می کند و فقط شما می توانید از مناظر آن لذت برید. بله شما هرگز قادر به تست رانندگی در این جاده نخواهید بود.

 بزرگراه Halsema (فیلیپین)

برای معرفی جاده خطرناک شماره شش از منطقه نیوزلند به فیلیپین می رویم و این جاده اسرار آمیز را به شما معرفی خواهیم کرد. این جاده واقع در جزیره ای در فیلیپین به نام Luzon می باشد این جاده دو منطقه Cordillera را به Bontoc و بعد از آن به سمت Tuguegarao می رود . با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه یعنی کشور فیلیپین، انتظار پوشش بسیار متراکم گیاهی در این منطقه اصلا دور از ذهن نخواهد بود بنابراین شما حتما با توده انبوهی از درختان جنگلی طبیعی روبروخواهید بود که با توجه به شرایط منطقه باران های موسمی هم شاید همراه شما باشند این جاده به صورت کمربندی در بین درختان می پیچد. با توجه به لغزنده بودن و پیچ های بسیار خطرناک آن اسم این جاده به پله ششم در لیست ما انتقال یافت و همیشه باید مواظب رانندگی بسیار بد رانندگان اتوبوس های تراورس باشید که بسیار بدون ملاحظه در آن رانندگی می کند بنابراین حداکثر دقت را در مورد این اتوبوس ها و رانندگان آن داشته باشید تا بدون خطر از این جاده دیدنی و بسیار زیبا عبور کنید.

جاده Perdikaki (یونان)

پنجمین جاده انتخابی ما جاده ای کوهستانی در منطقه Agrafa در یونان می باشد و نام آن جاده پردیکاکی می باشد این جاده کوهستانی و تقریبا خشک دو منطقه Patiopoulo و Perdikaki را به هم متصل می کند این جاده یکی از جذاب ترین جاده ها برای رانندگی هست ولی باتوجه به موانع طبیعی آن شاید نیاز مند توجه بسیار زیادی دارد که رانندگان را وادار به کنترل سرعت و توجه بیش از حد آنها به رانندگی می کند. این جاده کوهستانی دارای پیچهای بسیار تند و شیب های تند می باشد موقعیت جغرافیایی این جاده باعث می شود تا در هنگام روز رانندگان با نور شدید خورشید مواجه شوند و حتی قادر به تشخیص مسیر جاده نباشد و یا اینکه بدون اختیار توجه آنها به مناظر بسیار حیرت آور اطراف جلب شود و کنترل سرعت  خودروی خود را از دست بدهند و باعث بروز حادثه شوند . بنابراین هنگام رانندگی در این جاده فقط به سلامت خود و رانندگی خود فکر کنید و زیاد شیفته مناظر طبیعی نشوید اگر زیاد به این مناظر علاقه دارید در گوشه ای مناسب پارک کنید و مدتی را مشغول تماشای مناظر طبیعی آن شوید و از رانندگی در آن جدا خودداری کنید تا سلامتی خود را تضمین کرده باشید. البته به فصلی که از این جاده عبور می کنید کاملا توجه داشته باشید چون نحوه رانندگی شما بستگی کامل به همان فصل عبور شما از آن دارد./

/ 0 نظر / 19 بازدید