فرصتی که در کشورمان نادیده گرفته شده است

کسب و کار از بازار برگزاری تورهای  شکار و ماهیگیری می گوید

با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز و البته رونق کسب و کار سفر و گردشگری ، خالی از لطف نیست ، کمی درباره برگزاری تورهای غیر متعارفی که در کشورهای گردشگر پذیر برای جلب نظر گردشگران بین المللی برگزار می شود و کم و بیش در ایران نیز بدون سروصدا گردشگر برای آنها ثبت نام می کنند بگوییم؛ تا شاید اگر توان مالی شما هم اجازه می دهد امسال شما نیز جزوی از افراد این گروه ها باشید یا اینکه نوروز 93 را برای سرمایه گذاری در این زمینه انتخاب کنید.

با این مقدمه شاید ذهن شما به سمت و سوی برگزاری تورهای لوکس و رویایی رفته باشد که البته بیراهه نرفته اما واقعا قصد کسب و کار امروز سفرهای رویایی نیست بلکه گاهی اوقات این تورها که مشتریان پروپا قرصی هم در سراسر دنیا دارند زیاد راحت و لوکس نیستند. بله قصد ما سخن گفتن از سفر به قطب شمال یا جنوب نیست سفری که علی رغم گرانی بسیاری به آن رفته اند و گفتنی های زیادی دارند می خواهیم از ناگفته های سفرهایی برایتان بگوییم که داستان شکار و شکارچی در آنها شما را میخکوب خواهد کرد.

شاید آنهایی که به محیط زیست و زندگی جانوران اهمیت می دهند به ما خرده بگیرند که بدون درنظر گرفتن حفاظت از محیط زیست سخن از شکار و شکارچی می گوییم اما کمی تحمل کنید که گفتنی های ما کاملا متفاوت از تصور شماست.

جواد خراسانی  یکی از فعالان گردشگری که درزمینه برگزاری و البته اعزام گردشگران اینچنینی فعالیت می کند به ما می گوید: برگزاری تورهای شکار با توجه به علاقه بسیاری از گردشگران سراسر جهان یکی از پرسودترین و البته پرمخاطب ترین تورهای گردشگری است هرچند شما تا کنون زیاد درباره اینگونه تورها تبلیغ یا صحبتی نشنیده اید اما دنیای برگزاری تورهای شکار بخصوص در کشورهایی که طبیعت آنها اجازه می دهد دنیایی بسیار پرهیاهوست و مبالغی که برای اینگونه تورها پرداخته می شود قابل باور نیست.

این فعال گردشگری می گوید: برگزاری اینگونه تورها هم اکنون در قاره سیاه بیش از دیگر کشورها مورد توجه قرار گرفته است و از آنجا که حیات وحش این منطقه همواره مورد علاقه گردشگران بوده است مسئولان گردشگری و البته محیط زیست کشورهای یاد شده با اجرای قوانینی در این زمینه اقدام به صدور مجوزهایی کاملا محدود و البته حساب شده کرده اند تا بتواننداز علاقه گردشگران خارجی به شکار در دامن طبیعت بکر آفریقا به نفع توسعه اقتصاد گردشگری و البته رونق آن استفاده کنند.

وی می گوید به عنوان مثال اگر شما امروز برای تور دوهفته ای نیجریه برای شکار ثبت نام کنید در صورتی که خودتان شکارچی باشید باید چیزی حدود بیست و پنج میلیون تومان پرداخت کنید اما اگر جزو یکی از افراد گروه شکار باشید این رقم به حدود نصف کاهش خواهد یافت . این در حالی است که گردشگران خارجی قصد استفاده از این امکانات را در کشورمان داشته باشند باید چیزی حدود 5000 هزار دلار پس انداز داشته باشند .

این برگزارکننده تورهای شکار و ماهیگیری می گوید دلیل گرانی این تورها در کشورمان نبود زیرساخت های لازم والبته کمبود گردشگر است که در صورت تبلیغات و البته سرمایه گذاری و ایجاد امکانات این رغم کاهش خواهد داشت و شاهد ورود گردشگران زیادی برای این نوع از گردشگری خواهیم بود. وی می افزاید : هم اکنون به غیر از ماهیگیری امکان  برگزاری تورهای شکار کل، بز، خرگوش و گراز با رعایت استانداردهای محیط زیست و شکاربانی یا دیگر مسئولان فراهم شده است .

خراسانی می گوید به عنوان مثال ایران هر سال در فصل پاییز تعدادی از گردشگران اروپایی و کانادایی را برای شکار گراز یا همان خوک وحشی پذیرایی می کند که این افراد ضمن اقامت دو تا سه هفته ای در کشورمان با پرداخت 1000 دلار برای خوک هایی با دندان 15 تا 20 سانتیمتر و 1500 دلار برای خوک هایی با دندان بلندتر از 20 سانیتمتر در جنگل های شمالی کشور اقدام به شکار می کنند لازم به یادآوری است که هدف از شکار این حیوانات ثبت رکود است و براساس قوانین بطور کلی شکار خوک جوانتر ممنوع است که گردشگران هم به خوبی از آن مطلع هستند حالا خودتان تصور کنید در صورت بهره برداری صحیح از این امتیاز طبیعی کشورمان چه درآمد سرشاری در منطقه ایجاد خواهد شد؟

خراسانی ضمن تاکید دوباره به قانونی بودن کامل اینگونه تورها در کشورهای یاد شده می گوید: دنیای برگزاری تورهای شکار در برخی از کشورهای آسیای شرقی کمی متفاوت شده و به چند نوع خاص از حیوانات محدود می شود . وی می افزاید به عنوا ن مثال در کشورتایلند با توجه به طبیعت بکر و مستعد برخی از شرکت ها هستند که با پرداخت مالیات به دولت اقدام به پرورش خرگوش، آهو یا حتی پرورش ماهی می کنند سپس با فراهم کردن امکانات کمپ اقامتی در منطقه تحت اختیارشان می توانند سالانه صدها هزار گردشگر مشتاق شکار این حیوانات و ماهیگیری را کاملا پذیرایی کنند بدون اینکه آسیبی به حیوانات منطقه بزنند .

این فعال عرصه گردشگری تصریح می کند در کشورمان ایران هم ما اینچنین امکاناتی در اختیار داریم و هرچند در فصول مختلف شکار و ماهیگیری با دریافت مجوزهای لازم از سازمان های مربوطه اقدام به برگزاری تورهای شکار برای علاقمندان داخلی و خارجی اقدام می کنیم و سود مناسبی هم می بریم اما این نوع از گردشگری در کشورمان هنوز شناخته شده نیست و به نوعی مجهول باقی مانده است در حالی که می توان در بدترین شرایط آب و هوایی کشور یا بی آب و علف ترین نقاط ایران ایجاد شغل کرد از شن های روان کویری کسب درآمد کرد.

وی با اشاره به اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم اینگونه تورها در عرصه گردشگری می گوید : فرض کنیم در کشور یک مزرعه پرورش خرگوش داشته باشیم و برای برای برگزاری تورهای شکار نیز نیازمند یک راننده ، یک راهنما باشیم اگر از مسایل اقامتی و تفریحی اقامت گردشگران در منطقه بگذریم بطور مستقیم توانسته ایم به ازای هر دو گردشگر چهار فرصت شغلی برای بومیان منطقه ایجاد کنیم .

این در حالی است که خراسانی به بخش دیگری از این تورها یعنی تورهای ماهیگیری اشاره می کند که با توجه به اقلیم کشورمان کاملا امکان برگزاری این نوع گردشگری را نیز در اختیار داریم و هنوز به آن توجه نکرده ایم .

خراسانی می گوید منظور از برگزاری تورهای ماهیگیر برگزاری مسابقات ماهیگیری در تالاب ها یا رودخانه ها نییست هرچند که این نوع از گردشگری را هم می توان در جهت رونق کسب و کار مناطق مختلف دانست اما با توجه به خلیج همیشه فارس و البته دریای خزر می توان زمینه برگزاری تورهای چند روزه یا یک روزه ماهیگیری را با رعایت اصول و قوانین نیز تدارک دید.

وی می افزاید برگزاری اینگونه تورها می تواند علاوه بر ایجاد شغل زمینه ورود تکنولوژی های نوین از جمله قایق های تفریحی را به کشورمان فراهم کرد نقیصه ای که باعث شده بازار گردشگری دریایی را در جنوب به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس واگذار کنیم و در شمال به آذربایجان و گرجستان.

جواد خراسانی که تجربه تقریبا یک دهه برگزاری اینگونه تورها را خارج از مرزهای کشورمان و البته داخل ایران داشته می گوید اگر بتوانیم فرهنگ برگزاری اینگونه تورها را در کشورمهیا کنیم خواهیم دید حتی از گردشگری معمولی ایران این نوع گردشگری درآمدزاتر است و زمینه اشتغالزایی بسیار بالایی خواهد داشت اما این پتانسیل برای به فعل تبدیل شدنش نیازمند همکاری ارگان های ذیربط است که هنوز متاسفانه خواسته یا ناخواسته با یکدیگر هماهنگ نشده اند.

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید