10 مقصد گردشگری در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی که همانند چکمه ای در نقشه این قاره سبز خودنمایی می کند . ایتالیا از قدیم الایام به عنوان کشوری مهم در منطقه مطرح بوده و از نظر تجاری اهمیت ویژه ای داشته و دارد . اگر چه بسیاری از فیلم ها و داستانهای گانگستری از این سرزمین الهام گرفته اند و ظاهری خشن و نا امن را برای برخی از مناطق آن به تصویر کشیده اند. اما هرگز این موارد از اهمیت ویژه ایتالیا از نظر صنعت گردشگری نکاسته است بلکه، جاذبه های بسیار زیبای این کشور تاریخی تمام گردشگران سراسر جهان را هر ساله به سمت خود جلب می کند.

ایتالیا با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی خود در هر چهار فصل سال به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران درقاره سبز شناخته شده. بنابراین اگر قصد سفر به ایتالیا را دارید ، برای اینکه پس از سفر خود بتوانید بگویید از این چکمه اروپایی بازدید کرده اید به این فهرست 10 تایی ما توجه کنید و از مناطق معرفی شده آن حتما بازدید کنید.

البته هرچه از آثار تاریخی و باستانی این کشور بگوییم هرگز نباید از خوراکی های بسیار خوشمزه و نوشیدنی های مخصوص این کشور غافل شویم که در واقع شاید کنار آثار تاریخی از اصلی ترین دلایل سفر گردشگران به ایتالیاست . به عنوان مثال اسپاگتی و قهوه مخصوص این کشور در بین اکثر گردشگران داخلی و خارجی از شهرت خوبی برخوردار است.

1.      میلان Milano

این شهر مرکز استان لمباردیاست که با توجه به مراکز گردشگری و باستانی خود به عنوان اولین رتبه فهرست ما شناخته شده است و مهمترین آثار تاریخی این شهر را می توان : کلیسای جامع (دوئومو)، قصر اسفو رتزسکو، سالن تئاتر لا اسکالا این تئاتر به عنوان یکی از مهمترین تئاتر های جهان شناخته شده و همچنین موزه یا گالری لاپیناتکادی بردا که مهمترین آثار نقاشان و مجسمه سازان معروف جهان را در خود جای داده را معرفی کنیم.

 

2.      ونیز venezia

شهر ونیز که در قسمت دوم فهرست 10 تایی ایتالیای ما واقع شده به عنوان میراث بشری توسط سازمان یونسکو شناخته شده و به عنوان یکی از شهرهای اصلی گردشگری این کشور شناخته شده اگرچه این شهر در فصول تابستان و بهار از جنب و جوش خاصی برخودار است اما هرگز سرمای زمستان و پاییز جنب و جوش این شهر و اهمیت اقتصادی آن را نمی کاهد. این شهر بدون خیابان با تاریخچه بسیار کهن خود هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را در گاله ها (کانالهای معروف و نیز ) سوار بر قایق های مخصوص حمل و نقل گردشگران یا همان گندوله ها پذیرایی می کند به غیر از کانالهای ونیز وقایق های آن میدان سن مارکو و کلیسای بازیلیک از مراکز تاریخی شهر هستند در کنار این دو، فانوس و برج سن مارکو و میدان دو کاله هم در جذب گردشگران به ونیز کمک می کند.

3.      فلورانس Firenze

شهر فلورانس که در سراسر جهان به عنوان گهواره معماری و هنر از آن یاد می شود با آثار باشکوه تاریخی و هنری خود جایگاه سوم برترین های ایتالیا را به خود اختصاص داده این شهر باستانی هنرمندان و مجسمه سازان بسیاری را به خود دیده و به جهان معرفی کرده است از همین رو این شهر باستانی سالانه بسیاری از هنرمندان و علاقمندان تاریخی بخصوص دوره رونسانس را به خود جلب می کند از آثار باستانی و شاهکارهای معماری شهر می توان به پل پونته وکیو، چشمه فونتانادل نتوند اشاره کرد اما اگر قصد معرفی دیگر مراکز دیدنی شهر را داشته باشیم می توانیم از گالری اوفتیزی که آثار هنرمند بسیار معروفی به نام بوتیچلی را در خود جای داده نام برد اگرچه قصر پالاتزووکیو، قصر روچلالی، قصر استروتزی و قصر پیتی در سطح شهر خودنمایی می کنند و با معماری بسیار زیبای خود دل هر بیننده ای را تسخیر می کنند اما نمی توان از کلیساهای معروف شهر مانند کلیسای کمنیله جوتو، کلیسای سنتاماریا دل فیوره، سنتاماریا نولا، سنتا کروچه که هر کدام به عنوان یک شاهکار هنری قابل معرفی هستند غافل شد. اما شاه بیت این سفر برج تاریخی و کج پیزاست که با قامت خمیده خود، اما سربلند در این شهر خودنمایی می کند

4.      رومROMA

شهر روم به عنوان پایخت ایتالیا که در استان لاتزیوی ایتالیا واقع شده به عنوان چهارمین مقصد اصلی گردشگری این کشور در فهرست ما شناخته شده اگرچه اکثر گردشگران ابتدا به این شهر وارد می شوند و بطور کلی از دیرباز شهری بسیار مشهور و معروف از نظر فرهنگی بوده در جهان به عنوان شهر جاویدان شناخته شده و از طرف سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده. آثار باستانی و تاریخی شهر در کنار معماری شگفت انگیز شهر دلیل اصلی سفر اکثر گردشگران به این شهر شناخته شده البته اگر از اهمیت سیاسی آن چشم پوشی کنیم اما شاید دومین دلیل سفر گردشگران را به شهر روم بتوان حضور منطقه یا شهر واتیکان دانست از سوی دیگر بطور کلی آثاری چون کلیساهای سن جوانی، بازیلیک سن پائولو و آثار فرهنگی معروفی چون کلوسئو، لادموس ، قصر امپراطور نرون در این شهر ایتالیا به عنوان اصلی ترین مراکز گردشگری شهر هستند.

5.      ناپلی Napoli

این شهر جنوبی ایتالیا که در واقع بهشت تابستانی اکثر گردشگران ایتالیاست در رتبه پنجم دیدنی های این کشور اروپایی به شما معرفی خواهد شد. میراث فرهنگی و هنری این شهر اصلی ترین دلیل جذب هزاران گردشگر از سراسر جهان در کنار طبیعتی بسیار زیبای آن شناخته شده ، آثاری چون میدان پلبیشیتو، کلیسای بازیلیک سن فرانچسکو دیپائولا، تئاتر سلطنتی سن کارلو و از همه مشهورتر یکی از اصلی ترین نمادهای شهر یعنی مسکیو آنجیوئینو به عنوان مراکز گردشگری شهر ناپل شناخته شده است.

6.      باری Bari

این شهر که همانند پاشنه ای برای چکمه ایتالیاست و نزدیک دماغه معروف کارگانو در جنوب این کشور واقع شده و ششمین پله این فهرست است سواحل زیبا و ساختمان های تاریخی این شهر بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات تابستانی گردشگران داخلی و خارجی ایتالیاست و البته سکوت و آرامش شهر دلیلی دیگر برای استراحت و ورودی بسیاری از گردشگران به سواحل و خیابان های شهر است مرکز تاریخی بسیار ویژه این شهر که در قرن 18 میلادی همانند صفحه شطرنج ساخته شده بیشترین آثار تاریخی را در خود جای داده که می توان از کلیسای سن نیکولا و اشیای متبرکه که آن و همچنین قصر مشهور «نورمنو ازوو» نا م برد.

7.      رجوکالابریا Reggiocalabria

اما هفتمین پله فهرست دهتایی ما شهر بسیار زیبا با ساحلی صخره ای که در فصل تابستان ایتالیا محل گردهمایی هزاران هزار گردشگر از سراسر جهان در رجوکالابریاست. علاوه بر سواحل و طبیعیت این شهر افسونگر در جنوب ایتالیا مجسمه های برنزی و حکاکی شده آن از دیگر جاذبه های این شهر برای گردشگران شناخته شده است هنر مجسمه سازی این شهر که الهام گرفته از هنر مجسمه سازی مقدونیای یونانی هست. رجوکالابریا به دلیل اشتباهی بصری از قدیم الایام به شهر فتامرگان معروف شده است. بسیاری از گردشگرانی که در ساحل آن می ایستند و به سواحل سیسلیل نگاه می کنند آن ساحل را فقط چند متر دورتر از سواحل شهر رجوکالابریا می بینند در حالی که فاصله واقعی این دو ساحل بسیار بیشتر از چندمتر است. در عین حال کلیسای معروف شهر و قصر آراگونزه که در قرن 6 میلادی ساخته شده کامل کننده ویژگی های این شهر برای جلب نظر گردشگران به خود است.

8.      کالیاری Cagliari

این شهر توریستی که هشتمین رتبه فهرست ایتالیایی ماست در جزیره ساردینا که یکی از بزرگترین جزایر این کشور ، واقع شده . شهر کالیاری با سواحل بسیار زیبای خود که به عنوان اصلی ترین عامل جذب گردشگری در شهر تابستانی است می تواند سالانه درآمدی هنگفت به صنعت گردشگری ایتالیا هدیه دهد. شهر کالیاری که زندگی حدودا 4 قرن قبل از میلاد مسیح در آن  جریان داشته امروز نیز شاهد شور و شوق گردشگران خارجی ایتالیاست و گذر زمان را در قرن حاضر تجربه می کند.

کلیسای سنت ستورنینو و سالن آمفی تئاتر رمن که در قرن دوم میلادی ساخته شده از اصلی ترین مراکز تاریخی و گردشگری این شهر هستند که در کنار تفریحات ساحلی این شهر جهت کسب در آمد صنعت گردشگری ایتالیا مفید واقع شده اند. در همین حال آثار باستانی سفالی کشف شده در این شهر باعث رونق هرچه بیشتری صنعت گردشگری آن شده است.

9.      سیسیل

این جزیره معروف که شاید در گذشته مرکز تجمع اکثر تبهکاران و خلافکاران ایتالیا بوده امروز به عنوان نهمین پله از مراکز توریستی این کشور است. در این جزیره اصلی ترین شهر پالرموست و مناطقی چون چفالو Cefalu، میسنا Messina و تاثورمینا Taormina، هم توان جذب حداکثر گردشگران خارجی و داخلی را دارند. اگر از مراکز دیدنی این جزیره بخواهیم بدانیم می توان از کلیساها و قصرهای باشکوه دوران باستانی نامبرد ، اگرچه بسیاری از آثار تاریخی این جزیره در جنگ جهانی از بین رفته اما با توجه به بازسازی و نگهداری مجدد این آثار توسط دولت و مراکز هنری هنوز هم این جزیره از نظر تاریخی و هنری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیباترین قسمت سفر به این جزیره هنگام بازدید از ناقوس شهر مسینا خواهد بود که هر روز ساعت 14 این ناقوس  باموزیک بسیار معروف خود از هنرمندی به نام شوبرت هر هندوستی را به سمت خود جلب می کند.

10.بولونیا Bologna

دهمین و آخرین پله از فهرست دهتایی ما مربوط به شهر بلونیاست که در استان امیلیارومانیا واقع شده و از نظر اقتصادی و صنعت گردشگری اهمیت ویژه ای دارد این شهر که در واقع تعداد زیادی از دروازه های قرون وسطایی را در خود جای داده از مراکز اصلی گردشگری در ایتالیا است.برجهای زیبای قصرهای اشرافزادگان قرون وسطی می توانند از اصلی ترین شرایط جذب گردشگران این شهر باشند. میدان اصلی شهر به نام مجوره و چشمه بسیار زیبای نتونو می تواند ساعت ها هر گردشگری را به خود مشغول کنند و برج گاریسندا که به عنوان نماد اصلی شهر در جهان مطرح شده معیادگاه تعداد زیادی از گرشدگران این شهر بوده و هست. به هر حال این شهر باستانی بهترین مکان در نواحی شمالی ایتالیاست که می توانند علاقمندان به هنر و تاریخ را به خود جلب کند.

عزتی کامل- 10/11/90

/ 0 نظر / 35 بازدید