بررسی بازار ساعت در ایران و راه و رسم اقتصادی خریدنش

بررسی بازار ساعت در ایران و راه و رسم اقتصادی خریدنش

اندرخم تیک‌تاکی مطمئن در مکاره زمان؟

نویسنده: عماد عزتی

ساعت به عنوان یکی از لوازم شخصی از همان ابتدای حضورش در زندگی ما به عنوان نشانه‌ای از موقعیت اجتماعی و وضعیت اقتصادی افراد بوده است بطوری که امروز در صنعت مد یا همان فشن خودمانی ساعت جزئی تکمیل کننده در آراستگی پوشش افراد شده است. از این رو اگرچه با دیدن نام ساعت ناخودآگاه ذهن همه ما به یاد یکی دو برند خاص و نوستالژیک دوران کودکی‌مان سوغ داده می‌شود اما امروز به دلیل استقبال گسترده و مصرف روزانه ساعت از سوی مصرف‌کنندگان ، تولید کنندگان بسیاری در این زمینه پا به عرصه وجود گذاشته و سهم قابل توجهی از بازار را درکنار قدیمی‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

شاید بارها و بارها این ضرب‌المثل را شنیده‌ یا بکار برده‌اید که «فلان چیز مثل ساعت کارمی‌کنه» اما به اهمیت آن درهنگام خرید ساعت توجه نداشته‌اید چون درگیر خرید همان «فلان چیز» بوده‌اید درحالی که این ضرب‌المثل حکایت از اهمیت کارکردن بدون عیب و نقص ساعت در زندگی ما داشته و دارد بنابراین فراموش نکنید خرید خود ساعت از آن جنسی که ضرب‌المثل را برایش استفاده‌کرده‌اید مهم‌تر است چون باید همواره دقیق و سلامت کار کند. پس اگرچه ظاهر و زیبایی ساعت به عنوان یکی از ارکان تکمیل کننده زیبایی و آراستگی ما شناخته شده اما نباید زیاد به آن توجه کرد چون آنچه مهم است کارکردنش مثل ساعت است.

 به همین دلیل این هفته جام جم سری به خیابان جمهوری محدوده کارگرجنوبی تا تقاطع ولیعصر و پاساژی معروف حوالی بلوار ارتش به عنوان قلب تپنده بازار ساعت پایتخت زده تا برای آنهایی که به دنبال خرید ساعتی زیبا اما اقتصادی هستند از راز و رمزهای یک انتخاب مطمئن بگوید هرچند نمی‌توان از فروشگاه‌های معتبر سطح شهر نیز غافل شد.

انواع ساعت

شاید در ابتدای ورود این ماشین زمان به زندگی بشر صرفا همان صفحه‌های گرد زنجیرداری که به‌لباس متصل می‌شد تعیین کننده زمان زندگی ما بود اما با توجه به پیشرفت صنعت ساخت ساعت و البته نیازهای مد و زیبایی ما این تولیدات نیز تنوع بیشتری به خود دید. بطوری که اگر قصد تفکیک انواع تولیدات ساعت مچی را دربازار داشته باشیم درخواهیم یافت در سه بخش عمده ساعت تولید شده است یعنی مردانه؛ زنانه و بچه‌گانه که هر یک از این بخش‌ها خود زیرمجموعه‌های متفاوتی را دربرگرفته و دراختیار متقاضیان قرار داده‌اند اما مهمترین موضوع در بازار مکاره زمان این است که در این میان به دنبال چه هستیم ودربین انواع و اقسام ساعت به کدام یک بیشتر از دیگران احتیاج داریم. هرچند در بخش تولیدات بزرگسالان دوباره به دو گروه اسپرت و کلاسیک بر‌می‌خوریم چون قرار است در مراسم مختلف از ساعت به عنوان تکملی کننده آراستگی ظاهرمان استفاده کنیم نه فقط برای تعیین زمان.

اما یکی از سئوال‌های مهم در ذهن اکثر خریداران ماشین زمان این است که ساعت‌های عقربه‌ای بهتر و زیباتر هستند یا ساعت‌های دیجیتال؟ سئوالی که برای پاسخ دادن به آن باید کمی به عقب بازگردیم تا دریابیم واقعا از این ماشین زمان چه انتظاری داریم و برایش چه نقشه‌ای کشیده‌ایم؟ بطور کلی داشتن عقربه و صفحه‌ای گرد به عنوان یکی از مشخصه‌های کهن در صنعت ساخت ساعت بوده که امروزه اشکال مختلفی از آن نیز در اختیار ماست اما از زمانی که صفر و یک‌های دیجیتال پا به عرصه زندگی بشر گذاشت این عقربه‌‌های و ثانیه‌شمارهای ساعت بودند که کم کم جایشان را به خطوطی روی صفحه‌ای خاکستری رنگ دادند تا دوباره به ما گوش‌زد کننده اگرچه وارد عصر تازه‌ای از زندگی شده‌ایم اما این ثانیه‌ها به هرشکل که باشند درحال گذر هستند. ثانیه‌هایی که می‌توان دیجیتال بودنشان را در بخش ساعت‌های اسپرت و کاربردهای روزانه مدنظر داشت و عقربه‌های طلایی رنگ زیبا را برای مراسمی رسمی یا حتی پوششی کاملا طبق مد روز.

از این رو خوب با خودتان خلوت کنید و درباره مورد کاربرد ساعتی که قصد خرید آن را دارید تصمیم گیری کنید و تقریبا فراموش کنید که این ساعت فقط قرار است برای شما زمان را تعیین کند بلکه همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم وقتی آن را روی مچ دست خودتان بستید دقیقا زیبایی و آراستگی خودتان را تکمیل کرده‌اید. چون ساعت‌های متفاوت نه تنها زیبایی و آراستگی را برای شما به ارمغان خواهند آورد بلکه امکانات متفاوتی را نیز دراختیارتان قرار خواهند داد؛ امکاناتی که ظاهرا صرفا جهت افزایش قیمت ساعت بوده اما هریک در زمانی مشخص برای کاربر آن ساعت بسیار مهم و تعیین کننده است، مثل تقویم، زمان سنج، ثانیه شمار ، فشار سنج یا حتی ارتفاع سنج. بنابراین قبل از اینکه برای خرید اقدام کنید این تقسیم بندی را خوب مدنظر داشته باشید. هرچند باید کاربرد آن را نیز مد نظر داشته باشید تا با تکیه براین اطلاعات بتوانید در گروه مناسب خواسته خود به دنبال زیباترین باشید.

محدوده مورد نظر

همانطور که اشاره شد از زمانی که ساعت به عنوان یک از اجزای تشکیل دهنده در آراستگی سر و وضع ما تبدیل شد یکی یکی سرو کله تولید کنندگان متفاوتی نیز در دنیای تیک‌تاکی پیدا شد که همین موضوع نه فقط از روی کیفیت بلکه از روی شهرت باعث ایجاد قیمت‌های متفاوتی در بازا مکاره بود. بنابراین اگر امروز در بازار‌های  یادشده به دنبال ساعت هستیم بدون تردید از چند ده هزار تومان تا چند صد میلیون تومان می‌توانیم ماشین زمان بخریم. از این رو جای تردید نیست که باید قبل از خروج از منزل برای خرید ساعت ابتدا محدوده‌ای از توان مالی خود داشته باشیم تا با استفاده از این نقشه راه که معمولا جزو اصلی‌ترین دغدغه‌های ماست به سرمنزل مقصود رسیده و انتخابی مطمئن داشته باشیم.

فراموش نکنیم در این بین تقسیم بندی کمی مشکل است چون تفاوت قیمت محصولات موجود بازار اینبار نه به محل قرار گرفتن فروشگاه بلکه به قدمت و شهرت سازنده یا طراح آن مدل خاص دارد که باید مدنظر داشته باشیم به همین دلیل باید با توجه به همان نیازهای اولیه که برایشان قرار است یک ساعت خوب تهیه کنیم محدوده‌ای درنظر بگیریم چون براستی برای تعیین قیمت ساعت نمی‌توان انتهایی درنظر داشت.

گشتم نبود؛ نگرد نیست

با توجه به میزان واردات کالاهای متفاوت در بازارهای گوناگون ساعت نیز دارای انواع خارجی و داخلی است هرچند میزان تولید ساعت مچی درکشورمان نسبت به تولیدات وارداتی در تولیدات معمول که عمدتا از کشور چین صورت می‌گیرد واقعا در حد صفر است و نمی‌توان برای آنها زیاد جایگاهی درنظر گرفت اما با توجه به روال گذشته نباید فراموش کرد که همواره تولیدات خارجی در برندهای متفاوت هستند که تعیین کننده ارزش زمان در میان مشتریان ایرانی خود بوده‌اند پس اینبار جای تردید نیست که باید در میان تولیدات غیر وطنی به دنبال مدل و نمونه مورد نیازمان باشیم و نباید برای یافتن ساعت مچی ایرانی زیاد زمان از دست بدهیم چون به قول معروف می‌گوید « گشتم نبود؛ نگرد نیست».

خوب پرس و جو کنید

اگر کمی به دنیای ساعت و عقربه‌هایش توجه داشته باشیم درخواهیم یافت امروزه به دلیل استقبال برخی افراد از ساعت‌های فیک (غیر اورجینال) تجارتی غیر قابل تصور در این زمینه به راه افتاده و میلیون‌ها دلار در میان خریداران ساعت‌های ظاهرا اصل و فروشندگان آنها رد و بدل می‌شود. بنابراین با درنظر گرفتن این موضوع و البته کیفیت محصولات اصلی یافتن محصولی مطمئن و قابل قبول برای آنهایی که برای کیفیت هزینه‌می‌کنند و به دنبال اصالت ساعت موردنظرشان هستند بسیار سخت شده و یکی از معضلات همیشگی برایشان تقلبی بودن یا اصطلاحا «فیک» بودن ساعت مورد نظرشان است.

برای رسیدن به این مقصود راهکارهای بسیاری مقابل ماست و فقط باید کمی حوصله کنیم چون با استفاده از چند راهکار ساده می‌توانیم به مقصود یعنی خریدی مطمئن و یک برند اصل لذت ببریم. برای اینکار باید روی اطلاعات دنیای مجازی حساب ویژ‌ه‌ای باز کنیم چون صفر و یک‌هایش دربهترین شرایط می‌توانند تعیین کننده اصالت یک محصول باشند. 

همانطور که می‌دانید اکثر برندهای معتبر و معروف جهان دارای وب سایتی مشخص و واحد در دنیای مجازی هستند که علاوه بر معرفی محصولات جدید خود اطلاعات بسیار کاربردی مناسبی از تولیداتشان را نیز برای مخاطبان ارایه می‌کنند. همین موضوع قوت قلبی برای آنهاست که نگران خریدی نامطئن بودند. این گروه می‌توانند برای تعیین اصالت محصول موردنظرشان در میان صفرو یک‌های مجازی کمی جستجو کنند و برای رسیدن به نتیجه‌ای مناسب و یافتن واقعیت کافی است مدل یا سریال بدنه ساعت را در محل جست‌وجوی وب سایت شرکت تولید کننده تایپ کنید تا با دیدن نتیجه بتوانید اصالت محصول مورد نظرتان را مورد بررسی قرار دهند.

اما فراموش نکنید گاهی اوقات این نشانه‌های دیجیتالی نمی‌تواند کمک حال خریداران باشد چون در برخی برندهای معتبر و معروف که معمولا ارزان قیمت هم نیستند تقلب راهی برای سوء استفاده است پس برخی نشانه‌های فیزیکی نیز می‌تواند واقعیت امر را برای شما کاملا مشخص کند.

بطور کلی فروشندگان حرفه‌ای ساعت معتقدند : تشخیص ساعت اصل از غیر اصل کار زیاد پیچیده‌ای نیست چون به قول معروف خود جنس با شما حرف خواهد زد از این رو می‌توان به وزن، شکل ظاهری، بسته‌بندی، مدت زمان گارانتی و یا حتی نوشته‌های روی ساعت اشاره کنیم که همه و همه گویا اصالت کار هستند.

گارانتی مهترین نکته‌

ساعت به عنوان وسیله‌ای که همواره در معرض آسیب دیدگی است بایددارای امکانات مناسبی مثل گارانتی یا خدمات پس از فروش باشد از این و به هنگام خرید باید به این نکته توجه ویژه‌داشته باشیم. درحالی که اکثر برندهای معتبر جهان دارای حداقل 2 سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش هستند. بنابراین قبل از اینکه دست به جیب شوید و صورتحساب را بپردازید خوب به شرایط گارانتی و معتبر بودن آن یا تعداد شعب خدمات پس از فروش ساعت مورد نظرتان تحقیق کنید تا با خیال راحت از نگاه کردن به زمان‌سنج روی صفحه آن لذت ببرید و درصورت ایجاد اشکال بدون نگرانی برای تعمیر آن اقدام کنید.

کیلویی چند؟

اگر سری به بازار تهران زده باشید گاهی اوقات با میزهایی که انبوهی از ساعت روی آنها برای فروش ریخته شده مواجه شده‌اید که به شوخی یا براساس فرهنگ بازار به آنها ساعت کیلویی می‌گویند . این واژه در واقع حکایت از کیفیت بسیار متوسط این تولیدات و قیمت بسیار پایین آنهاست اما یک معنی کاملا مهم را در خود پنهان کرده و معمولا خریداران به آن هیچ توجهی ندارند.

به عقیده کارشناسان و فروشندگان با سابقه در بازار زمان یکی از فاکتورهای بسیار مهم در انتخاب ساعت بحث وزن ساعت است چون در بلند مدت وزن غیر متعارف این ساعت هرچند زیبا برای صاحبش دردسر ساز خواهد شد و او را وادار به تغییر مدل ساعت می‌کند بنابراین بهترین گزینه این است که نه تنها از اینگونه ساعت‌ها خرید نکنیم بلکه در زمان خرید ساعات‌های متعارف خوب به بحث وزن آن نیز توجه داشته باشیم چون وزن‌های نامتعارف واقعا در بلند مدت دردسرساز خواهند بود.

 

 

 

 

 

باکس‌ها

1

این قاب شیشه‌ای ضد ضربه است؟

نویسنده: عماد عزتی

یکی از مشکلات اصلی هنگام انتخاب ساعت مناسب این است که آیا شیشه این ساعت نشکن یا ضد خش است یا خیر؟ نکته‌ای که می‌تواند تعیین کننده فاصله قیمت چندهزار تومانی در انواع برندهای ساعت بوده اما طول عمر مفیدی برایمان به ارمغان آورد. بطور کلی اکثرما تجربه شکستن شیشه ساعت یا خش افتادن روی آن را داشته‌ایم و هرگز علاقمند نیستیم امروز نیز دوباره آن را تجربه کنیم از این رو هنگام خرید ساعت جدید با حساسیتی ویژه نسبت به ضد ضربه بودن آن توجه می‌کنیم. درحالی که واقعا از مشخصه شیشه ساعت‌ها زیاد نمی‌دانیم.

ایمان رضوانی یکی از فروشندگان باسابقه در این زمینه به خبرنگار جام جم می‌گوید: بسیاری از این تصور را دارند که هرچه ساعت گرانتر باشد بدون تردید کیفیت بالاتری دارد درحالی که این واقعیت را باید بپذیریم که این موضوع تنها چند درصد صحیح است چون دربرخی موارد ساعت مورد نظر شما کاملا ناشناخته است و صرفا به دلیل طرح‌خاص یا دیگر موارد به قیمت بالا فروخته می‌شود حال آنکه کیفیت مناسبی ممکن است نداشته باشد. هرچند درمورد برندهای معتبر نباید این فرضیه را مورد نظر قرار دهیم چون نام آن برندها خود بیانگر کیفیت مواد و ساخت آنهاست.

رضوانی درباره انواع شیشه ساعت می‌افزاید: بطور کلی همانطور که قبلا نیز اشاره شد محدوده قیمتی و البته برند ساعت بیانگر استفاده از نوعی شیشه یا دیگر مصنوعات اینچنینی در ساعت مورد نظر است درحالی که 6 نوع پوشش شیشه‌ای برای صفحه ساعت‌های موجود بازار وجود دارد که عبارتند از شیشه معمولی، مینرال، هارد مینرال، سافایر، اسکرچ سافایر و کریستال یاقوت کبود است.

این فعال صنفی درباره این نوع شیشه‌ها می‌افزاید: هر یک از این نوع پوشش‌ها دارای طول عمر و قیمتی متفاوت هستند که درانواع تولیدات از آنها استفاده می‌شود. به عنوان مثال شیشه‌ معمولی که معمولا در ساعت‌های درجه سه مورد استفاده هستند در شرایط نگهداری مناسب معمولا بین 5 تا 10 سال شفافیت خود را حفظ می‌کند و پس از آن کم کم از بین می‌رود اما درباره مینرال‌ها به عنوان شیشه ساعت‌های درجه 2 ، با استفاده از فنا‌وری‌های مختلف این مدت زمان را مقاوم‌تر درنظر می‌گیرند چون دربرابر ضربه‌های معمول و ساییدگی مقاوم‌تر شده‌اند.

وی درباره شیشه‌های ضد خش به سافایرها اشاره می‌کند و می‌گوید: این نوع پوشش شیشه‌ای که در ساعت‌های درجه یک معمول با قیمتی حدود 500 هزار تومان به بالا استفاده می‌شود درواقع ضد خش و ضد ضربه هستند اما واقعا به این نوع شیشه ضد خش و ضد ضربه نمی‌توان گفت چون هنگام ضربه شدید توان مقاومت ندارد اما در شرایط معمول هیچ مشکلی برای آنها نیست به همین دلیل اگر واقع به دنبال شیشه‌ای بدون عیب و نقص هستیم باید به دنبال یاقوت کبود در انواع مختلف باشیم که در ساعت‌های بسیار گرانقیمت و کلاس A مثل رولکس از آنها استفاده می‌شود هرچند نمی‌توان از آنها انتظار غیر معمول داشته باشیم اما در شرایط سخت این نوع شیشه‌ها دربرابر ضربه و ساییدگی یا گاها بازتاب نور بسیار مقاوم هستند.

2

زمان دست دوم هم فروخته می‌شود!

شاید تاکنون تصور اینکه ساعت دست دوم خرید و فروش می‌شود را نداشته باشید یا درنهایت صرفا به فروشندگان خیابانی که معمولا کالاهای غیر مجاز می‌فروشند فکر کرده باشید درحالی که بازار ساعت‌های دست دوم بسیار داغ‌تر از آن است که حتی تصورشان را نیز داشته باشید.

بله درست خواندید ساعت‌های دست دوم و رونق بازارشان، اگر به دنبال ساعت هستید و قصد خرید ساعت کلاسیک و زیبا اما با قیمتی مناسب دارید بد نیست کمی هم به فکر این بازار باشید چون دست دوم برخی از ساعت‌های معتبر و بسیار مشهور در این بازار مکاره به یک سوم قیمت خرید و فروش می‌شوند.

اگر از دنیای مجازی با تمام صفر و یک‌هایش بگذریم که معمولا محلی برای مبادله کالاهای دست دوم شده و زیاد نمی‌توان به آنها اعتماد کرد؛ یکی از فروشگاه‌های بسیار معروف در شمال تهران امروز پاتوق فروش ساعت‌های دست دوم از برندهای معتبر جهان مثل رولکس، تگ هویر، کاندینو یا دیگر برندهای مطرح است.

فروشنده این فروشگاه بسیار معروف ساعت‌های دست دوم در مرکز خریدی بسیار مدرن واقع در یکی از خیابان‌های شمال تهران که نخواست نامش در این گزارش فاش شود به جام جم می‌گوید: ابتدا خرید و فروش ساعت‌های معتبر جهان به عنوان کاری همانند کلکسیون داری یا آنتیک فروشی بود اما مدتی است این موضوع کمی مدرن‌تر شده و زیاد رنگ و بوی قدیمی بودن به خود ندیده بلکه خریدهای ارزان از برندهای معتبر رونق گرفته است.

این فروشنده با سابقه در دنیای ثانیه‌ها درباره راهکارهای خرید اینگونه ساعت‌ها می‌افزاید:  خریداران اینگونه کالاهای دست دوم که معمولا ارزان‌قیمت هم نیستند نباید بدون فاکتور خرید کنند و برای اینکه مطمئن از خرید خود باشد ضمن در نظر گرفتن شرایط اصالت جنس یعنی مشخصه‌هایی مثل چک کردن سریال ساخت و همچنین المان‌های دیگر باید نسبت به اصالت خرید خود نیز یقین داشته باشند تا در آینده دچار مشکل نباشند.

وی می‌گوید: همانطور که می‌دانیم ساعت‌های مطرح و گرانقیمت موجود در بازار ساعت که معمولا محصول کارخانه‌های بسیار معتبری در این دنیا هستند همواره برای محصولات خود شناسنامه یا مشخصه‌های خاصی تدارک دیده‌اند که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز خریداران مثلا نوع آلیاژ بدنه، نوع موتور، جنس شیشه، مدت گارانتی ، شرایط گارانتی و بطور کلی تمام اطلاعاتی که نشانه‌دهنده اصالت تولید است؛ قید شده ، بنابراین اگر کسی قصد خرید این نوع محصولات را به صورت دست دوم دارد اولین کار این است که فاکتور اولیه و جعبه و شناسنامه ساعت را از فروشنده طلب کند و اگر معامله انجام شد فاکتور جدیدی از فروشنده با نشانی کامل و مهر بخواهد.

این فعال بازار ساعت‌های دست دوم درپایان به خریداران اینگونه ساعت‌ها توصیه می‌کند هرگز از دنیای مجازی ساعت دست دوم خرید نکنند چون نه تنها امکان تقلب بسیار بالاست بلکه ممکن است جنس معامله شده سرقتی بوده و برایشان مشکل ساز شود.

 

باکس 3

بهداشت را در میان عقربه‌ها جست و جو کنید

ممکن است با دیدن این تیتر کمی به فکر فرو رفته باشید و به دنبال پاسخی مناسب در این زمینه باشید چون تصور عموم مردم براین است که ساعت چه ربطی به بهداشت انسان دارد؟ سئوالی که پاسخ آن در همان محل قرار گرفتن ساعت روی مچ دست شماست.

حمیدرضا ممقانی یکی از فروشندگان ساعت در خیابان جمهوری تهران در این زمینه ضمن اشاره به ورود برخی محصولات غیر استاندارد به کشورمان به جام جم می‌گوید: همانطور که می‌دانیم روند ورود ساعت بخصوص در حجم کنونی به طول کلی قانونی نیست و در شرایط قانونی هم نکات بهداشتی در این زمینه زیاد مورد توجه مقامات مسئول نیست  این درحالی است که ساعت با توجه به مدت زمان زیادی که با پوست دست تماس داشته و در معرض برخی آلاینده‌های بدن مثل تعریق است می‌تواند برای بهداشت افراد در صورت رعایت نکردن برخی نکات بهداشتی بسیار خطرناک باشد.

این فعال صنفی در ادامه به تجربه سیاه شدن پوست دست برخی افراد هنگام استفاده از ساعت‌های فلزی بخصوص در فصل تابستان اشاره می‌کند و می‌افزاید: این پدیده به دلیل استفاده نشدن آلیاژ مناسب در فلز بند این ساعت‌های غیر استاندارد است که در مقابل ترشحات عرق پوست ناپایدار هستند و باعث بروز واکنش‌شیمیایی و در نهایت ناراحتی‌های پوستی خواهند شد. بنابراین به عقیده وی بهترین گزینه این است که از خرید ساعت‌های نامعتبر با نام‌های تجاری غیر معقول و یا خرید از دست‌فروشان جدا خودداری کنیم و صرفا در میان برندهای معتبر و مشخصی که برای مدت طولانی در بازار کشورمان حضور دارند استفاده کنیم.

وی در پایان به اهمیت توجه به کیفیت بهداشتی محصولات ساعت برای کودکان به جام جم می‌گوید: نکته‌ای که بسیاری از والدین در این زمینه رعایت نمی‌کنند مربوط به بهداشت کودکان است چون در بسیاری از تولیدات ساعت‌های مخصوص کودکان با استفاده از پلاستیک و مواد شیمیایی تولید می‌شوند درحالی که اگر این مواد دارای بالاترین استانداردهای بهداشتی نباشند می‌توانند خطرات جبران‌ناپذیری در این زمینه به وجودآورد چون علاوه بر ارتباط مستقیم با پوست دست کودکان که می‌تواند زمینه جذب برخی مواد به داخل بدن آنها باشد برخی کودکان عادت دارند برخی لوازم را داخل دهان خود برده و با آنها بازی کنند عادتی که می‌تواند خطر این ساعت‌های غیر استاندارد را برای سلامت آنها دوچندان کند.

/ 0 نظر / 51 بازدید