سفر به سرزمین جومونگ (2010 میلادی)

کره جنوبی پس از برگزاری بازیهای المپیک سئول در سال 1988میلادی  نامی آشنا برای جهان شد  و  از سوی دیگر هم رشد اقتصادی بسیار خوب این کشور که تقریبا  پس از جنگ جهانی دوم و دوران استعمار ژاپن شروع شد باعث معروف شدن این کشور و مطرح شدن نام کره جنوبی در سطح جهان بوده است. امروزه اکثر مردم جهان نام این کشور را با محصولات الکترونیکی و اتومبیل هایش می شناسند و البته در ایران این موضوع از شرایط خاصی برخوردار است  .

زنان کره ای با لباس های سنتی

نام کره جنوبی در ایران به دلایل دیگری علاوه بر عوامل بالا مطرح شده اول از نگاه علاقمندان به فوتبال  و در دوم علاقمندان سریالهای تلویزیونی مانند (افسانه جومونگ)، از جمله عواملی است که باعث معروف شدن این کشور در بین مردم ایران شده.

پوستر تبلیغاتی سریال کره ای 

این شبه جزیره سبز در شرق آسیا هنگام میزبانی بازیهای المپیک توانست شرایط و زیر ساخت‌های بسیار مناسبی را برای پذیرایی از گردشگران فراهم کند و پس از آن نیز به بهترین شکل ممکن از همان زیرساخت‌ها استفاده کرد و آنها را در جهت درآمدزایی به کار گیرد، هتل‌ها ، زمین های گلف، آثار تاریخی و امکانات رفاهی در این کشور به اندازه‌ای جالب توجه و جذاب  هستند که هر گردشگری را برای سفر به این سرزمین سبز وسوسه می‌کند.

کشور کره‌جنوبی گردشگر ایرانی زیاد به خود ندیده است بلکه بیشتر  مسافران ایرانی به این کشور تجار و بازرگانان هستند و عمده دلیل سفر آنها به سرزمین جومونگ تجارت و بازرگانی بوده که اغلب هنگام برگزاری نمایشگاههای مختلف در این کشور به بیشترین حد خود می‌رسد و باعث شده که صنعت گردشگران ایرانی در این کشور رونق زیادی نداشته باشد، بنابراین خالی از لطف نیست که کمی از جاذبه های توریستی این کشور بخوانیم .

به هر حال امروزه کره جنوبی یکی از کشورهای بسیار موفق در زمینه جذب گردشگر شناخته شده است و با توجه به پتانسیل و امکانات بسیار مناسب خود و مدیریت بسیار بالای این بخش توانسته از این صنعت  یعنی صنعت گردشگری درآمد بسیار هنگفتی برای کشور حاصل نماید.

 

پوشش گیاهی کره جنوبی 

   

  

متاسفانه از اواسط سال 1388 شمسی پرواز مستتقیم شرکت هواپیمایی ایران ایر به این کشور لغو شد و دیگر مسیر مستقیمی برای رسیدن به سرزمین جومونگ  وجود ندارد به همین دلیل باید از یکی از خطوط هوایی دیگر کشورها استفاده شود که مناسب ترین آنها  خطوط هوایی امارات است.

 مدت زمان سفر برای رسیدن به کشور سرسبز کره جنوبی بطور مستقیم 9 ساعت می باشد که البته در شرایط کنونی تقریبا بین 3 تا 8 ساعت به این سفر اضافه می شود که بستگی به انتخاب شرکت هواپیمایی برای سفر دارد. این سفر که تقریبا بین١٣ساعت یا بیشتر طول خواهد کشید بسیار خسته کننده است و شاید در برخی از مواقع کمی آزار دهنده، اما به نظر من  باید به یاد این ضرب المثل بیافتیم که « هرکه طاووس خواهد ، جور هندوستان کشد» .

 اولین نکته‌ای که در این سفر جالب خواهد بود تکنولوژی بسیار بالای خطوط هوایی دیگر کشورها می باشد به‌عنوان مثال من برای اولین بار با هواپیمای ایرباس A380 سفر کردم که واقعا امکانات رفاهی و دکوراسیون داخلی این هواپیما برای من بسیار جالب بود، همانطور که می‌دانید این هواپیما می تواند تا 820 نفر مسافر را جابجا کند این هواپیما قادر به فرود در هر فرودگاهی نیست و باید شرایط بسیار ویژه‌ای برای فرود یا بلند شدن آن فراهم باشد.

نکته دیگری که باعث خسته کننده شدن این سفر می شود اختلاف ساعت کشور کره‌جنوبی با ایران می باشد این کشور  بین 5 تا 6 ساعت با ایران اختلاف ساعت دارد و از ایران جلوتر می باشد که این میزان به‌تغییر ساعت رسمی در ایران بستگی دارد، خود همین موضوع باعث می شود که تقریبا 9 ساعت زندگی یک روز (روز سفر شما) در طول این سفر گم شود اما در مسیر بازگشت از کره به ایران همان زمان تکرار می شود.

به هر حال پس از یک سفر 9ساعته با هواپیمای بسیار مدرن ایرباس و پذیرایی در این هواپیما وقتی خلبان اعلام می کند که برای فرود در فرودگاه بین المللی اینچئون INCHON آماده می شویم اگر کنار پنجره باشید (البته با هواپیمای پیشرفته ای چون ایرباسA380 دیگه زیاد فرقی نداره که نزدیک پنجره باشید یا خیر چون از مونیتور روبروی خودتان می توانید تمامی فضای اطراف هواپیما رو ببینید ) با مناظر بسیار فوق العاده ای روبرو خواهید شد هرچه ارتفاع هواپیما کم می شود و به سطح زمین (البته دریا) نزدیک می شود این منظره شگفت انگیز تر خواهد شد .

 کشور کره جنوبی که از نظر جغرافیایی شبه جزیره است و از سه طرف توسط دریا احاطه شده با پوشش سبز درست مثل این است که مخمل سبز رنگی روی کل کشور کشیده شده باشند. تعداد زیاد قایق های ماهیگیری و کشتی‌های تجاری در سطح دریا مناظر زیبایی را برای شما ایجاد می کنند که البته این منظره مشترک بین کلیه کشورهای ساحلی  است  ولی یک منظره جالبی که هنگام فرود  بر سطح دریا می‌بینید تعداد زیاد مزارع دریایی است . در این مزارع به صورت غیر طبیعی آبیزیان گوناگونی را برای مصرف غذایی پرورش داده می‌شوند و تامین کننده نیاز غذایی کشور و شاید در برخی از موارد برای صادرات نیز باشند.

وقتی خلبان این خبر را اعلام کرد تقریبا 20 دقیقه بعد فرودگاه بین المللی اینچئون را خواهید دید  این فرودگاه ساحلی که بر روی یک جزیره بنا شده از همان بالا بسیار بزرگ به نظر می رسد که البته بزرگ هم هست!  این فرودگاه یکی از شلوغ ترین فرودگاههای جهان می‌باشد و آنهم به دلیل ترانزیت مسافر از کشور های دیگر می‌باشد این فرودگاه در جنوب غربی شهر سئول بنا شده و پس از برگزاری بازی‌های المپیک هرگز روزهای ساکتی و آرامی را به خود ندیده و هر روز شلوغتراز روز قبل می‌شود.

اگر در فصل تابستان به کشور کره جنوبی سفر کنید هنگام پیاده شدن از هواپیما رطوبت هوا را حس خواهید کرد که البته این خاصیت تمامی کشورهای ساحلی است اما با وجود تهویه مطبوع داخل کانال انتقال مسافر و سالن فرودگاه این هوابسیار مطبوع خواهد بود . از سوی دیگر  اینقدر جذب اطراف خواهید شد که دیگر این موضوع را فراموش خواهید کرد.

 با توجه به چهار فصل بودن این کشور بهترین زمان برای مسافرت به کره جنوبی از اواخر فروردین ماه تا اواخر خردادماه می‌باشد و پس از آن در فصل پاییز از اوایل مهرماه تا اواخر آذرماه است این کشور در فصل پاییز درست مثل یک تابلوی نقاشی پاییزی و رنگارنگ در دید شما جلوه خواهد کرد دمای هوای این کشور بطور متوسط در تابستان تا حدود 38 درجه گرم می شود و در زمستان تا منفی 15 درجه سرد.

پس از پیاده شدن از هواپیما اولین نکته که جلب نظر می کند بزرگی و آراستگی این فرودگاه می‌باشد ، فرودگاه بین المللی اینچئون بقدری وسعت دارد که شما برای رسیدن به محل چک پاسپورت باید از مترو استفاده کنید و هنگام حرکت مترو که سرعت بالایی هم دارد متوجه بزرگی این فرودگاه می شوید در نهایت به قسمت چک پاسپورت خواهید رسید که با حجم انبوهی از مسافران ورودی به این سرزمین سبز مواجه خواهید شد وقتی منتظر رسیدن نوبت خود برای چک پاسپورت هستید اگر به تابلوی اطلاعات پرواز نگاه کنید شاید کمی تعجب کنید اما با کمی دقت متوجه خواهید شد که این تابلو فقط برای یک ربع اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد .

inchon airport's free shop

 البته تقریبا 50 پرواز ورودی و خروجی در این تابلو ثبت شده است، بله درست خواندید 50 پرواز یعنی بطور متوسط دقیقه ای 3 پرواز  این یعنی تکاپو و زندگی واقعی در این کشور حال چه از نظر گردشگری و چه از نظر سیاسی و اقتصادی اما اگر کمی فکر کنیم باید به سیستمی که توانایی کنترل این حجم ترافیک هوایی را دارد آفرین گفت و البته خسته نباشید.

وقتی از چک پاسپورت خارج شدید با دنیایی کاملا مدرن و الکترونیک مواجه خواهید شد کلیه اطلاعات مورد نیاز شما بطور آن لاین در اختیار شماست و می توانید تمامی اطلاعات در زمینه خطوط تاکسی رانی، اتوبوس رانی، هتل ها و غیره را از روی سیستم اطلاعات دریافت کنید البته اینترنت رایگان در محوطه فرودگاه در دسترس شماست.  مقصد اصلی بیشتر مسافران ورودی به فرودگاه اینچئون شهر سئول است اما هستند افرادی که به شهر های دیگر این شبه جزیره سبز می‌رود  چه به دلیل تجاری یا گردشگری بنابراین برخی از شهرهای مهم این کشور را نام می‌برم که عبارتند از :

اینچون Incheon: این شهر یکی از شهرهای صنعتی در کره جنوبی است ، البته مهمترین و یا شاید اصلی ترین دلیل معروف بودن آن حضور فرودگاه بین المللی اینچون می‌باشد.

بوسان Busan: شهر ساحلی بوسان اصلی ترین بندر صادراتی و وارداتی کشور کره جنوبی می‌باشد و در واقع یکی از قطب های اقتصادی این کشور به شمار می‌رود. شهر بوسان در جنوب شرقی کشور جنوبی قرار گرفته که البته از نظر برگزاری برخی از مسابقات بین المللی ورزشی نیز امکانات خوبی دارد و بسیار معروف شده است.

جزیره جیجو Jeju: این جزیره در واقع صرفا به خاطر صنعت گردشگری معروف شده و یکی از بزرگترین مراکز جذب توریست در کره جنوبی می‌باشد این جزیره رویایی دارای هتل های بسیار مجلل با امکانات رفاهی بسیار پیشرفته هرساله تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند .

غروب آفتاب در جزیره جی جو

وجود اینگونه هتل‌های بسیار مجلل زنجیره‌ای ، تفریحات آبی، رستوران های بسیار بزرگ بین المللی و البته آرامش این جزیره باعث شده که این جزیره مقصد تعداد زیادی توریست باشد و البته فراموش نشود که اقامت در این جزیره زیاد هم ارزان نیست. بسیاری از عروس ودامادهای کره ای این جزیره را به عنوان مقصد اولین سفر خود و گذراندن ماه عسل خود انتخاب می کنند.

دایجئون Daejeon:  این شهر در مرکز کشور کره جنوبی قرار گرفته است و نقطه تلاقی خطوط راه آهن کره جنوبی نیز می‌باشد بنابراین در صنعت حمل نقل ریلی این شهر به‌عنوان یکی از اصلی ترین نقاط می باشد و به عنوان پنجمین شهر مهم کشور کره جنوبی در 300 کیلومتری جنوب سئول واقع شده است از طرفی به دلیل حضور شبکه بسیار مناسب و دقیق در این منطقه این شهر به عنوان برگزار کننده نمایشگاههای تجاری اکسپو از سال 1993 برگزیده شده است و همواره از نظر تجاری منطقه قابل توجهی نیز می‌باشد.

گوانگیو Gwangiu: شهر گوانگیو به عنوان ششمین شهر مهم در کره جنوبی شناخته شده است. دولت مرکزی کره جنوبی برای تمرکز زدایی و به دلیل تراکم بالای جمعیتی در کشور کره جنوبی قوانینی مبنی بر پراکندگی صنایع در سطح کشور را وضع کرده است به همین دلیل این شهر به عنوان قطب منسوجات در کره جنوبی شناخته شده است و حضور کارخانه‌های بسیار بزرگ پنبه و پارچه بافی خود نیز باعث رشد این شهر صنعتی شده است این شهر هر ساله مقصد بسیار از تجار و بازرگانان خارجی می باشد.

اولسان Ulsan: به عنوان هفتمین شهر بزرگ کره جنوبی شناخته شده این شهر از نظر صنعتی بسیار با اهمیت می باشد و یکی بزرگترین کارخانه اتومبیل سازی کره جنوبی یعنی شرکت هیوندای را در خود جای داده است پس از اتومبیل سازی در این شهر صنعت کشتی سازی نیز از همیت ویژه‌ای در این شهر برخوردار است و باعث رونق بخشیدن به اقتصاد کشورش شده است.

اما مقصد سفر ما شهر سئول می‌باشد ، برای رسیدن به سئول با وسیله نقلیه شخصی تقریبا چهل دقیقه وقت لازم داریم ولی می توان از سیستم حمل و نقل عمومی نیز استفاده کرده به یاد داشته باشید که کرایه تاکسی در این کشور بسیار گران است. بهترین راه برای رسیدن به شهر سئول استفاده از اتوبوس های عمومی معروف به لیموزین باس می باشد که با کمی دقت به مسیر های نوشته شده روی تابلوی آنها می توانید خود را به محله های اصلی شهر سئول برسانید و با توجه به مقصد این اتوبوس ها ، کرایه آنها متفاوت است به عنوان مثال کرایه اتوبوس از فرودگاه به منطقه دانگ دِ مون برای هر نفر بزرگسال 10 هزار ون (won) می باشد (تقریبا هر یکصد دلار آمریکا در این کشور 140000 ون چنج می شود ، البته بستگی به قیمت روز دارد). 

/ 15 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناهید از شاهین شهر

سلام به عماد عزیز.نسرین.سارا.[قلب] ممنون عمادجون که جوابمو دادی خیلی دوست داشتم که سئول به دنیامیومدم.[گریه]امیدوارم فرصتی براتون پیش بیاد که کل جهانو بگردید[تایید]

مریم

واقعا متن هاتون جالب بود من که خیلی خوشم اومد.

atiye

onioseoyo oppa ! you indeed have a cool site . can't get enough of korea . and can't help reading your articles on korea and it's different aaspects . keep us posted . fighting bro.[نیشخند][چشمک]

فری

سلام من معمولا اهل نظردادن و...نیستم ولی شما واقعا زحمت کشیدین هم بخاطر عکسا وهم توضیحات خوبتون واقعا ممنون همه چیزایی رو که میخواستم متوجه شدم.مرسی بازم

Maryam

salam ba tashakkore faravan , vaghean tozihatetoon mahshare kamel va 100% be dard bokhor, man be shakhse bi nahayat mamnoonam lezzat bordam , faghat tanha soAli ke daram dar morede tarigheye gereftane Vizaye nahveye gereftane Vizaye in keshvare , aya haghight dare ke migan gereftan Vizash kheili moshkele? chon man kheili movafeghe safar kardan ba tour nistam va aksaran bedoone tour hame ja miram mamnoon misham dar morede in mozoo ham tozih bedid. ba sepase faravan " Matyam Ommi "

Maryam

salam mamnoon az pasokhe shoma omidvaram hamishe dar safar va shadi bashid , ma ham az safarnamehaye jalebe shoma va axhaye zibaee ke Upload mikonid lezzat bebarim O az tajrobiyate ba arzeshetoon estefadeh konim . Salamat Va Shad Bashid . Maryam Ommi

fatima

ممنون بسیار بسیار عالی بود لطفا باز هم از کره جنوبی(سئول)بگید اگر امکان داره شرایط اقامت دائم در سئول رو هم برای من توضیح بدید. با تشکر فراوان

چهره پنهان

سلام آقا عماد عالی بود واقعا از توضیحاتتون راجع به کره لذت بردم . سوالات زیادی تو ذهنم دارم خواهش می کنم بهم کمک کنید تا به جواب برسم . من یک دختر مجرد هستم البته 32 سالم . به نظرتون با تور سفر کنم یا خودم به تنهایی برم ؟ هزینه سفر به سئول به تومان ایران چقدر میشه ؟ آیا شما جزیره جیجو رفتید اگه رفتید راجع به اونم اطلاعات می خواستم ؟ برای ویزا چه طوری اقدام کنم ؟ به کجا ها برم میشه قدم به قدم بهم توضیح بدید ؟ راجع به زبانشون و نوشتنشون هم اطلاعات دارید اگه دارید لطفا بهم کمک کنید تا بتونم با اونها آشنا بشم ؟ من از طریق فیلماشون عاشق این کشور و مردمش شدم خواهش می کنم در آشنا شدن با این ملیت بهم کمک کنید ؟ لطفا توری که خودتون باهاش رفتید و بهم معرفی کنید با شماره تلفن و آدرس ؟ اگه خودتون رفتید هم اسم جاهایی که دقیقا رفتید و این که چطوری می تونم بهشون دسترسی داشته باشم رو هم برام بنویسید و همینطور اسم چند تا هتل ؟ با تشکر فراوان از کمکها ی شما انشالله به سفر دور دنیا برید و راجع به اونها برای ما اطلاعات بزارید

مهرانه

عای بود فقط همیننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن[گل]

لونا

سلام.تک تک مطالبتون تو این قسمت رو خوندم.دیگه همه گفتن عااالی بود من چی بگم صفتی بالاتر از عالی فکر نکنم پیدا بشه!!!!! خب یکسری سوال ذهنمو درگیر کرده گفتم بپرسم: دین کره ای ها چیه ؟من شنیدم یا دین خاصی ندارن یا بودایی هستن یا مسیحی..مسلمون هم دارن بین خودشون؟؟ درسته که میگن سئول جز گرونترین شهرای دنیاست؟ درمورد این برج نامسان..تله کابین هم داره از بالای برج به پارک؟ بعد درباره ی مردمش..کره ایها چجور افرادین؟خوندم که بسیار احترام میگیرن ولی میخوام بدونم خونگرم هم هستن؟ راستی درمورد پیج فیس بوک گفتین..چجوری باید پیداش کنم اگه اسم خاصی داره لطفا بگین..!؟ همین دیگه فعلا سوالی به ذهنم نمیرسه... یه بار دیگه من میگم که مطلبتون سوپر عالی بود!دیگه بیشتراز این؟؟ممنونم![گل]