کارتی که 92 هم به دست کارگران نرسید


یکی از طرح های اشتغالزایی و البته حمایت از تولیدات داخلی که توسط دولت دهم پایه گذاری شده بود بحث واگذاری کارت های اعتباری خرید به کارگران بود تا علاوه بر حمایت مالی و بالابردن سطح توان مالی کارگران به نوعی بتوان به تولیدات داخلی کشور نیز اهمیت داد و زمینه رشد تولید داخلی ایران را بالا برد.

این طرح که از اواخر سال 1388 کلید خورد همواره با اما و اگرهایی تا کنون همراه بود و بسیاری از کارشناسان آن را طرحی می دانند که از همان روز اول محکوم به فنا بوده است و صرفا جنبه تبلیغاتی برای دولت زمان خود داشته است که البته زمینه ساز فساد و تخلف های مالی بزرگی نیز شده است.

براساس این طرح شورای عالی اشتغال کارت های یک میلیون ونیمی واگذار شده به کارگران تا پایان سال 1394 شمسی می بایست به حدود 840 هزار کارت می رسد تا در واقع به نهایت طرح برسد اما هم اکنون و با گذشت کمی بیشتر از 4 سال از این طرح هنوز نه تعداد واقعی کارت های تحویل داده شده به کارگران مشخص است و نه سرانجام آن.

کارت‌ها نمادین اهدا شدند

اوایل اجرای این طرح مقامات کارگری از مصوبه شورای عالی اشتغال اظهار رضایت می‌کردند و به نوعی از آن حمایت نیز داشتند، اما با تاخیرهای فراوان و اجرای ناقص این برنامه رفته رفته عنوان کردند این طرح به جایی نخواهد رسید و کارگران نیز دیگر آن را جدی نمی‌گیرند این در حالی بود که نظام بانکی کشور از همان ابتدا به محل تهیه منابع مالی آن اشکال گرفته بود و نمی دانست واقعا منابع لازم این طرح چگونه باید تامین شود. هرچند به عقیده برخی این طرح روانه بایگانی دولت شده بود اما اخبار جسته و گریخته ای مبنی واگذاری هایی به کارگران همچنان آتش زیر خاکستر کارت های اعتباری خرید کارگران را روشن نگهداشته بود .

اگرچه معضلات و مشکلات متعدد این کارت ها که عمده ترین آنها مربوط به تامین اعتبارات و زیرساخت استفاده از کارت بود باعث نارضایتی همان تعدادی از کارگران که کارت را دریافت کرده بودند ، شد اما معضلی به نام خرید و فروش کارت های اعتباری کارگری در بازار آزاد به قیمت حدود 300 هزار تومان باعث شد تا نگرانی بسیاری از کارشناسان در این زمینه محقق شود و آینده ای که برای این کارت ها پیش بینی کرده بودند زودتر از انتظار به واقعیت تبدیل شود.

به هر حال نه تنها این کارت ها مشکلات معیشتی کارگران را نتوانست برطرف کند بلکه در زمینه حمایت از تولیدات داخلی هم موفق نبود و همچون گشتی شکسته ای با خسارات فراوان به گل نشست.

92 هم سال گارگران نبود

طبق برنامه اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت دهم قرار بود طی سال 1392 نیز دوباره برای واگذاری 200 هزار کارت اعتباری خرید 1 میلیون و 500 هزارتومانی برنامه ریزی شود و در مجموع تا پایان سال 94 به 832 هزار نفر کارگر کارت اعتباری تعلق گیرد.

این در حالی بود که دولت دهم به پایان کارش نزدیک می شد و از سوی دیگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای واگذاری 200 هزار کارت اعتباری جدید نیازمند تامین 300 میلیاردتومان اعتبار بود و برای تامین آن چشم به منابع بانکی داشت ، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و البته تحولات سیاسی در زمینه انتخابات سال 1392 هم سال کارگران ایرانی نبود.

/ 0 نظر / 5 بازدید