ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در خراسان شمالی

 ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی در خراسان شمالی نبود صنایع تبدیلی در خراسان شمالی و وجود واسطه ها از جمله مشکلاتی است که کشاورزان و باغداران با آن روبرو هستند.

 خراسان شمالی با توجه به تولید سالانه بیش از 950 هزار تن محصولات زراعی ،210 هزار تن محصولات باغی و حدود 200 هزار تن محصولات دامی به ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی نیاز دارد . مطابق آمارهای موجود و با وجود افزایش تولید محصولات ، تغییرات چشمگیری در این بخش طی سال های گذشته ایجاد نشده است. یکی ازکشاورزان منطقه راز و جرگلان می گوید : در این بخش به علت وضعیت ضعیف اقتصادی ساکنان منطقه ، هیچ گونه واحد صنایع تبدیلی برای فرآوری محصولات کشاورزی ، دامی و باغی وجود ندارد و بهره برداران این بخش همواره دچار ضرر و زیان می شوند.

 ابراهیمی اضافه می کند : کشاورزان این منطقه مجبورند محصولات تولیدی خود را به صورت خام به واسطه ها بفروشند که پس از فرآوری همین محصول با چند برابر قیمت فروخته می شود. وی نبود سیلو و کارخانه آرد را یکی از مشکلات اساسی این منطقه می داند و می گوید : کشاورزان هزینه های زیادی بابت حمل محصول پرداخت می کنند بنابراین اگر مسوولان وام های کم بهره و دراز مدت برای ایجاد سیلو و کارخانه در اختیار مردم بگذارند علاوه بر حل این مشکلات، جوانان زیادی نیز مشغول خواهند شد.

 ربانی یکی دیگر از کشاورزان نیز می گوید : صنایع تبدیلی استان در دسترس کشاورزان نیست وکشاورزان برای حذف هزینه حمل به ناچار محصولات خود را با قیمت های بسیار اندک به واسطه ها می فروشند. یک باغدار نیز با اشاره تاکستان های زیاد در استان تصریح می کند: ماندگاری انگور بسیار کم است و باید امکانات فرآوری آن در روستاها ایجاد شود در حالی که حتی کارخانه آبمیوه گیری هم در استان وجود ندارد و کشاورزان برای جلوگیری از فساد محصول آن را با قیمت کمتری به واسطه ها می فروشند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. ناهیدی اضافه می کند: هم اکنون تعداد زیادی از باغداران به علت دوری از بازار ، محصولات خود را به کشمش تبدیل می کنند در حالی که متقاضی خرید آن دراستان کم است. یک کارشناس کشاورزی می گوید: کشاورز بیشترین تلاش را دارد اما کمترین سود را دریافت می کند به همین دلیل باید صنایع تبدیلی در روستاها ایجاد شود تا سود حاصل از آن نصیب کشاورزان شود . کاظمی بر این باور است که بخش زیادی از سرمایه گذاری ها به دلیل وجود امکانات و تسهیلات در شهرهای بزرگ انجام می شود و همین موضوع بسیاری از مشکلات را موجب می شود.

 او علت اصلی کمبود صنایع تبدیلی در خراسان شمالی را وجود چنین صنایعی در شهرهای بزرگ اطراف مانند مشهد می داند و می گوید : از آن جایی که در گذشته این منطقه جزیی از خراسان قبل از تقسیم بود بیشتر اعتبارات و سرمایه گذاری ها در اطراف مشهد انجام می شد. کاظمی بازنگری در نحوه حمایت از صنایع را ضروری می داند و می افزاید : در غیر این صورت هیچ پیشرفتی در بخش کشاورزی نخواهیم داشت. او اضافه می کند: تاکنون اقدام مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است به طوری که روستاییان برای تامین مواد اولیه زندگی به شهرها وابسته هستند و تعدد سازمان های تصمیم گیرنده هم یک مانع توسعه به شمار می آید.

 

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان هم می گوید : امسال 290 فقره جواز تاسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی با پیش بینی ایجاد 5 هزار و 203 شغل در استان صادر شده است. سودمند با اشاره به ظرفیت جذب 2 میلیون و 857 هزار تن مواد اولیه در واحدهای صنایع تبدیلی استان خاطر نشان می کند: هم اکنون 33 واحد تولیدی فعال در این بخش 498 شغل ایجاد کرده است. او وجود 11 کارخانه فرآورده های لبنی ، هفت واحد خوراک آماده دام ، پنج کارخانه رب گوجه فرنگی ، یک کشتارگاه صنعتی ، پنج واحد بسته بندی کشمش ، هفت واحد بسته بندی حبوبات، هفت کارخانه آرد و یک کارخانه تولید قند را از جمله واحدهای شاخص صنایع تبدیلی استان عنوان می کند.

  سودمند همچنین صدور 6 فقره پروانه بهره برداری ، 20 فقره جواز تاسیس ، معرفی 17 طرح برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش از محل اعتبارات بنگاه های زودبازده ، پیگیری استمهال بدهی 28 واحد تولیدی ، اجرای طرح ظرفیت سنجی و استعدادیابی و تعیین اولویت های سرمایه گذاری استان را از فعالیت های مهم اداره صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان در سال 88 بیان می کند .

 

او تامین وثیقه بانکی و پذیرفته نشدن اسناد محل اجرای طرح توسط بانک ها ، تامین نقدینگی واحدهای تولیدی، نادیده گرفتن عملیات صورت گرفته توسط متقاضی در طرح های ناتمام ، افزایش 1/5 تا 2 برابری قیمت واگذاری زمین در شهرک های صنعتی، لحاظ نشدن نظر دستگاه های اجرایی به ویژه سازمان جهاد کشاورزی در بررسی توجیه فنی و اقتصادی طرح ها ، بهره مند نبودن صنایع تبدیلی و تکمیلی از مزایا و تسهیلات بخش کشاورزی و تعدد سازمان های تصمیم گیرنده در زمینه صنایع تبدیلی را از مشکلات کلی در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی استان می داند.

 مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان بخش های باغبانی ، دام و زراعت را در ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی دارای اولویت می داند و خاطر نشان می کند: از آن جایی که حدود 20 تا 27 درصد محصولات باغی استان به علت نبود واحدهای فرآوری به ضایعات تبدیل می شود بنابراین ساخت واحدهای نگهداری محصولات باغی ، سورت و بسته بندی انواع میوه و صنایع تبدیلی مرتبط آن جزو اولویت های اساسی استان است. به گفته سودمند از 24 هزار تن گوشت تولیدی استان فقط 13 هزار تن آن به صورت تازه در استان مصرف و بقیه آن به صورت دام زنده به استان های دیگر صادر می شود در صورتی که با ایجاد صنایع بسته بندی گوشت و فرآورده های آن می توان ارزش افزوده مناسبی در این بخش ایجاد کرد.

 

او با اشاره به تولید سالانه 150 هزار تن شیر در استان می گوید: هزار تن از این مقدار در استان جذب و قسمت عمده آن به صورت پاستوریزه و یارانه ای توزیع می شود بنابراین ساخت واحدهای جدید برای تولید شیر استریلیزه و تولید پنیر از اولویت های این بخش محسوب می شود. سودمند ایجاد انبارهای فنی نگهداری سیب زمینی ، ایجاد واحدهای روغن کشی ، تولید شوریجات ، ترشیجات و فرآوری پیاز را از دیگر اولویت های سرمایه گذاری مورد نیاز در این بخش می داند . در بررسی های آماری مشخص شده است که در بیشتر موارد ، نبود واحدهای صنایع تبدیلی ، نبود بازار فروش مناسب و کمبود نقدینگی از مشکلات اساسی فعالان این بخش است بنابراین برای ترغیب و جذب سرمایه گذاران برای ساخت واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی و دامی باید بیشتر تلاش شود.

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد، دلار ۱۸۰۰ تومن، تورم بالای ۴۰ درصد و بیکاری سرسام آور را کاغذی خواندند. مخالفین را فتنه حشره‌ها و حالا حتی سردار ما حسین علایی را گمراه اعلام کردند. همه اینها در حالی‌ که فامیلهای آقا هر روز به طریقی از مردم و بیت المال دزدی میکنند و امام زمان و امام خامنه‌ای را جواز دزدیهای خود قرار داده‌اند. یک بار دیگر ما بسیجی‌ها دولت کثیف و بی‌ عدالت را سرنگون خواهیم کرد.