رنگین کمان رو دوست داشته باشیم

فقط خدا هست که می دونه چه زمانی باید یک دوست تازه از راه برسه و دنیای ما رو عوض کنه ، بله فقط وقتی یک دوست تازه در زندگی ما ظاهر میشه متوجه می شیم که خدا نگاهی تازه به ما داشته و قصد داره درهایی رو برای ما باز کنه به همین دلیل باید این فرصت طلایی را غنیمت بشماریم و از اون استفاده کنیم. درست مثل یک رنگین کمانی یا حرکت یک ابر که شاید فقط چند دقیقه باشه این فرصت طلایی هم شاید زیاد برای ما ادامه پیدا نکنه. همه ما به این موضوع ایمان داریم که اثرات یک دوست خوب در زندگی ما چطور میتونه باشه؟ هروقت که از نظر درونی خلاء یا مشکلی وجود داره سرو کله یک دوست خوب در زندگی ما پیدا میشه. هرگز ما نتونیم تمام زندگی و وقت خودمون رو با رویاها و تفکراتمون بگذرونیم بلکه زمانی هسته که ما نیاز داریم با یکی صحبت کنیم و فکرامون یا حتی خیالاتمون رو براش بگیم و ازش راهنمایی بخواهیم. اینجاست که نقش کلیدی یک دوست خوب برای همه ما ایجاد میشه. یک دوست خوب چندین ویژگی با خودش به همراه میاره که این چندتا رو میشه به کلماتی تبدیل کرد و به ترتیب نام برد. ویژگی هایی که دوست خوب ما با خودش میاره اینها هستند.

1.      تشویق: دوست خوب ما ، ما رو به ادامه کارهای خوبمون تشویق میکه و هرگز اجازه نمی ده که نا امیدی در ذهن ما رخنه کنه و ما رو از اهدافمون دور کنه

2.      نصیحت: وقتی ذهن شما مشکلی رو نمی تونه حل کنه یا اینکه اینقدر به با مشکل درگیر شده اید که ذهن شا قادر به تشخیص درست یا بد ماجرا نیست این دوست می تونه بهترین نصحیت رو داشته باشته اون با توجه به اینکه از کل ماجرا دور هست  یا محدودیتی که ذهن ما برای خودش ایجاد کرده رو نداره و کاملا  آگاهانه می تونه تصمیم بگیره ، ما را به گونه ای نصیحت کنه که باعث سود ما بشه .

3.      احساس آرامش: درست وقتی که شما قادر به صحبت کردن با غریبه ها نیستید و نمی تونید بعضی موارد رو مثلا به همکارتون یا همکلاسیتون یا حتی همسرتون بگین این دوست نقش مهمی رو برای شما داره ، وقتی درگیری تجزیه و تحلیل برخی موارد هستید که دیگه تحمل تنهایی حل کردنشو ندارین و با این دوست مورد اطمینان و خوبتون صحبت می کنید احساس بسیار خوب آرامش رو درک می کنید و با ذهنی بسیار شکوفا می تونید اون موضوع رو بررسی کنید.

4.      دستگیری : وقتی که خودتون رو رها شده فرض می کنید و احساس می کنید یک تکیه گاه برای ادامه راه  نیاز دارید اینجاست که اهمیت و ویژگی دوست برای شما آشکار خواهد شد. اینبار این دوست می تونه برای شما حکم یک تکیه گاه بسیار محکم و مطمئن باشه که کمک کنه شما با قدرت هرچه بیشتر روی پای خودتان بایستید.

5.      سازندگی: وقتی همه چیز خراب شد و دیگه امیدی به دوباره ساختنش نیست اوست که شمارو کمک میکنه برای شروعی مجدد و سازندگی بهتر از قبل.

خوب حالا با برشمردن این ویژگی ها کسی از شما هست که این موضوع یعنی اهمیت وجود یک دوست خوب رو انکار کنه و بگه که به هیچ کدوم از این 5 مورد نیاز نداره؟ شاید بعضی ها بگن که ما می تونیم بر طبق کلیه دروس و قوانین فیزیکی موجود دنیا یا با تکیه بر تجربیاتمون مشکلاتمون رو حل کنیم و هیچ نیازی به داشتن یک دوست خوب نداریم ولی آیا همه اونها به این موضوع ایمان دارند یا فقط از سر ناسازگاری این موضوع را بیان می کنند؟ ولی میتونیم به راحتی یک نشانه به اونها بدیم و اون هم یک سئوال هست که چرا جوامع بشری شکل گرفت و انسان تصمیم گرفت گروهی زندگی کنه؟

بعد از این مواردی گه بیان شد به نظر شما دوست خوب کیست؟ کسی که تمام خصوصیات خوب رو برای شما به همراه داشته باشه؟  شاید بعضی ها اعتقاد داشته باشند که پدر و مادر ، شاید دیگران بگن خواهر و برادر ، شایدهم همسر ولی آیا واقعا اینطور هست؟ بعد از کمی فکر کردن همه ما به یک نقطه مشترک میرسیم و اون هم یک کلمه هست «خدا» بله فقط اوست که کامل و بدون نقص قادر هست که ما رو راهنمایی کنه که البته این راهنمایی هم همیشه به خیر مابوده و هیچگونه انحرافی درش راه نداره. پس حالا میتونیم اون پنج مورد رو در رابطمون با خدا جستجو کنیم.

همه ما این احساس رو بارها و بارها درک کردم وقتی که از موضوعی ناراحت هستیم و مشکلی داریم پس از چند روز به درو دیوار زدن در نهایت آخرین امید به خداست و وقتی گوشه ای می شینیم و با خدا مشورت می کنیم چه احساسی داریم ؟ غیر از این هست که با انرژی دوچندان راهمون رو ادامه میدیم؟ درست وقتی که فکر می کردیم که دیگه آخر خطه چند دقیقه ای صحبت کردن با این دوست بدون نقص و اشکال چقدر ذهن ما رو باز میکنه ؟ بعضی افراد فقط دوست دارند با یک نفر صحبت کنن تا کمی ارام و سبک بشن بنابراین به دنبال گزینش دوستان خود می رن ولی آیا بهترین گزینه همون دوست خوب ما خدا نیست؟ کسی که بعد از شنیدن حرفهای ما فقط به ما کمک می کنه نه اینکه مشکلاتمون رو به روی ما بیاره ، اینجاست که اون فرصت یا همون رنگین کمان رو نباید از دست داد البته همیشه این دوست خوب صبورانه و مشتاق همیشه به درد دل های ما گوش میده ولی این ما هستیم که فرصت رو نباید از دست بدیم و همیشه رنگین کمان رو دوست داشته باشیم. البته این دوست ما هیچ وقت مادی نیست یعنی وقتی با اون درد دل می کنید نباید انتظار داشته باشیم که راه حلی مادی به یک باره جلوی ما ظاهر شود . این دوست خوب پس از شنیدن درد دل ما با توجه به خیر و شر ما کار بزرگتری برای ما انجام میده . اون ذهن ما رو قادر میکنه که مشکلاتمون رو از نقاط دیگری بررسی کنیم که حل کردن آنها برای ذهن ما ساده تر هست . این نقاط قبل از مشورت ما با اون برایمون پوشیده بوده و اون نقاط رو نمی دیدیم. پس بیاییم همیشه رنگین کمان رو دوست بداریم و در کنارش باشیم تا راه حل های موجود رو بهتر ببینیم و راحتر زندگی کنیم. چون رنگین کمان همیشه نیست. این دوست مهربونمون روزهایی خاصی رو برای ما درنظر گرفته که ما راحتر از قبل نیازهامون، گرفتاریامون یا هرخواسته ای که داریم رو  بهش بگیم این روزها درست حکم رنگین کمان رو دارند و برای ما بسیار گذرا  هستد چون هیچ کس جز خودش نمیدونه که ما رنگین کمان بعدی رو می بینیم یا نه؟!!!

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید