شیرجه زدن از روی صخره در آبهای آزاد (کلیف دایوینگ)

همگی ما با مسابقات بین المللی شنا و شیرجه در مسابقات المپیک یا دوره ای آشنا هستیم که شرایط برگزاری آن را در استخرهای بسیار مجهز و استاندار شاید بدانیم اما تقریبا یک دهه می باشد که رشته ورزشی مشابهی در جهان مطرح شده و راه خود را به مسابقات بین المللی باز کرده که شرایط آن بسیار خطرناک است و شاید هرکسی حاضر به انتخاب این رشته ورزشی نباشد.

این رشته ورزشی شاید همان شیرجه زدن باشد اما نه در استخرهای مجهز بلکه از روی صخره های مشرف به دریا و آبهای آزاد . این ورزشکاران از ارتفاعی شاید بیش از 40 متر به درون دریا یا دریاچه های طبیعی شیرجه می زنند که نیاز به جرات و شجاعت زیادی دارد. لازم به یادآوری هست که محل برگزاری این مسابقات قبل از برگزاری توسط یک تیم با تجربه کاملا بررسی می شود و خطرات احتمالی را بررسی خواهند کرد اما باز هم این مسابقات هر ساله تعداد حادثه به همراه دارد ولی هیجان حاصل از این کار باعث شده تا برخی حوادث آن را نادیده گرفته و به این رشته علاقمند شوند. لازم به یادآوری می باشد که اسپانسر مالی این رشته ورزشی شرکت ردبول می باشد و از این روش برای تبلیغ محصولات خود اقدام می کند .

ورزشکارانی که به این رشته ورزشی علاقمند شده اند قبل از شرکت در این مسابقات باید تحت آموزش های بسیار سخت و دقیقی قرار گرفته باشند . اگر این ورزشکاران در این آموزش ها شرکت نکرده باشد ممکن است حتی جان خود را بر اثر برخورد با سطح آب از دست بدهند در این آموزشها مربیان با تجربه چگونگی فرود را به ورزشکاران آموزش می دهند تا از حادثه جلوگیری کنند بطور مثال اگر یک ورزشکار به درستی به داخل آب فرود نیاید حتی ممکن است استخوان کف پای او یا حتی زانوی او بشکند و یا خرد شود.

در ادامه شما تعدادی از تصاویر این مسابقات را خواهید دید.

عکس ها : رویترز

 

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
محمد مرادی نور

سرعت برخورد به سطح آب در این نوع شیرجه حدود 100 کیلومتر بر ساعت میباشد. در این سرعت دیگر آب نرم ولطیف نبوده و بی شباهت به آسفالت نیست.