نگاهی به نحوه انتخاب و به کار گیری دستگاه های تصفیه آب خانگی


70 درصد سلامتی بدن شما با این سیستم تضمین خواهد شد

مدتی است بحث کم آبی نقل محافل شده و ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است دریغ از اینکه بسیاری مشغول انتخاب دستگاه تصفیه آب خانکی راهی بازار شده اند و با توجه به گزینه های بسیاری که پیش رو دارند سردوراهی انتخاب مانده اند. بنابراین، اگر شما جزو آن دست از افراد هستید و قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانکی دارید بد نیست کمی تامل کنید و پس از مطالعه این مطلب راهی بازار شوید.

بخریم یا نخریم ؟

شاید با خودتان فکر کرده باشید آب داخل لوله که تصفیه شده است بنابراین نیازی به استفاده از این دستگاه نیست و در نهایت هم می توانیم با خرید آب معدنی نیازمان را برطرف کنیم اما این واقعیت را هرگز فراموش نکنید که خرید دستگاه تصفیه آب هم اکنون با توجه به کیفیت آب داخل لوله ها و فرسودگی لوله های انتقال که باعث بالارفتن سختی آب می شوند یک نیاز مبرم است و خرید بطری های آب معدنی زیاد مقرون به صرفه نیست. بنابراین باید باتوجه به بودجه خانواده هرچه سریعتر به فکر تهیه یکی از این دستگاه ها باشید .

چگونه انتخاب کنیم؟

یک سئوال همواره ذهن اکثر خریداران این دستگاه را به خود مشغول کرده است که چه معیارهایی برای انتخاب بهینه نیاز داریم و چطور می توانیم دستگاه تصفیه خانگی مورد نیازمان را انتخاب کنیم که پاسخ شما رعایت چهار نکته بسیار ساده است.

نکته اول : ابتدا از کیفیت آب مورد نظرتان که قصد تصفیه آن را دارید مطلع شوید چون متناسب با املاح و درصد ناخالصی های آب ورودی دستگاه مورد نظرتان را با توانایی مناسب انتخاب کنید.

نکته دوم: مراحلی که برای تصفیه آب مدنظر شما انجام شده است را بررسی کنید چون اگر به آب ورودی کلر زده شده باشد شما نیاز متفاوتی برای انتخاب دارید و اگر هم از چاه ویلای شخصی خودتان قصد استفاده دارید باید دستگاه دیگری انتخاب کنید.

نکته سوم: کمی در دنیای مجازی جست و جو کنید و نسبت به آلاینده های موجود در آب مورد نظرتان اطلاع به دست آورید برای اینکار می توانید روی اطلاعات شرکت آب و فاضلاب حساب باز کنید.

نکته آخر : با توجه به میزان آب مورد نیازتان خرید کنید چون توان تصفیه آب توسط دستگاه ها متفاوت است مثل اگر متوسط نیاز مصرف شما 20 لیتر در روز است هرگز نمی توان به سراغ دستگاهی با توان 12 لیتر بروید چون این دستگاه به دلیل استفاده زیاد شما زود برایتان دردسرساز خواهد شد.

شش پله تا خرید دستگاه

با توجه به نکات ارایه شده حالا به مرحله انتخاب برند می رسیم در این بخش نیز می توان با رعایت چند نکته بسیار ساده بهترین برند را از میان ده ها برند موجود بازار انتخاب کنیم این مرحله نیز با درنظر گرفتن آرم گواهینامه NFS یا بنیاد ملی بهداشت آغاز می شود پس قبل از هر انتخابی ابتدا به نشان این آرم روی جعبه یا خود دستگاه توجه کنید.

دومین مرحله برای انتخاب برند مورد نظرتان درنظر گرفتن شرایط گارانتی و پوشش خدمات پس از فروش این دستگاه است چون این دستگاه با توجه به وظیفه ای که بر عهده دارد بدون تردید نیازمند خدمات پس از فروش مناسب و البته خدمات رسانی به موقع است اینجاست که گارانتی و خدمات پس از فروش بهتر می تواند برای شما تعیین کننده باشد.

پله سوم انتخاب برند دستگاه تصفیه آب نیز مربوط به تامین قطعات دستگاه است ، یکی از قطعاتی که همواره برای استفاده از دستگاه نیاز دارید بحث فیلترهاست و پس از آن قطعات مختلف در دستگاه تصفیه آب وجود دارد که ممکن است برای تهیه کردن آنها راهی بازار شوید و آن دستگاهی مناسب خرید شماست که به سادگی بتوانید قطعات آن را از بازار تهیه کنید.

به پله چهارم رسیدیم که بایدبه خوبی از آن اطلاع داشته باشید، همانطور که می دانید پمپ داخل دستگاه تصفیه آب جزو قطعاتی با فرسایش بالاست که باید به خوبی از آن محافظت شود تا راندمان و کیفیت آب تصفیه شده در بهترین شرایط ممکن باشد پس اگر این قطعه دارای محافظ های مناسب و کلیدهای کنترل اضافه روی دستگاه مرکزی باشد می تواند عمر مفید والبته کیفیت کار آن را تضمین کند.

پله پنجم به پرمصرف ترین قطعه در دستگاه تصفیه آب مربوط است بله درست حدس زدید مربوط به فیلترهاست خوب دقت کنید که در دستگاه مورد نظر شما چه فیلتری استفاده شده چون گاهی اوقات  فیلترهای یدک دستگاه به سادگی در دسترس شما نیست.

آخرین پله که شما را به منزل مقصود می رساند بررسی سوابق فروشنده دستگاه است چون با کمی حوصله می توانید در مرکز خریدی که به دنبال دستگاه تصفیه آب هستید می توانید سابقه فروشنده مورد نظرتان را به دست آورید و نسبت به انتخاب محل خریدتان تصمیم گیری کنید.

انواع فیلتر

1-    الیافی 5 میکرون: حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه و گل ولای.

2-    فیلترAC  : حذف کلر، بو و طعم نامطبوع.

3-    فیلتر کربن: یون های فلزات.

4-    فیلتر کربن نهایی: حذف بو و طعم نامطلوب.

5   RO- اسمز معکوس: حذف املاح موجود در آب (باکتری ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر)

6-    فیلتر طعم دهنده: افزودن منیزیم و کلسیم.

این در حالی است که به تازگی بسیاری از دستگاه ها دارای فیلتر یو وی نیز هستند که به عنوان برترین فیلتر ضد عفونی کننده  از آن استفاده می شود. نکته ضروری درباره فیلترهای کربنی این است که باید این کربن ها دارای منشاء گیاهی باشند تا سلامتی شما به خطر نیافتد.

مراحل تصفیه بیشتر، نشانه کیفیت بالاتر!

یک ذهنیت اشتباه درباره انتخاب برند مناسب دستگاه تصفیه آب این است که هرچه مراحل تصفیه آب دستگاه بیشتر باشد نشانه مرغوبیت دستگاه است اما سئوال اصلی این است که آیا واقعا تعدد فیلترها نشانه کیفیت برتر دستگاه است ؟

بد نیست بدانید از سوی سازمان ملی بهداشت NFS  عداد مرحله استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، 5 مرحله در نظر گرفته شده است که این مراحل عبارتند از

» دو مرحله فیلتر الیافی جهت حذف مواد معلق نظیر گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها

» یک مرحله فیلتر کربن جهت حذف کلر، گازهای شیمیایی و بوی نامطبوع آب

» یک مرحله اسمز معکوس (RO) جهت حذف ناخالصی ها و سموم محلول در آب

» یک مرحله فیلتر کربن نهایی جهت حذف بوی احتمالی ناشی از ماندگی آب در منبع دستگاه

بنابراین تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه تنها غیر ضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز بشود. بعنوان مثال برخی از دستگاههای تصفیه آب غیر استاندارد، با اضافه کردن یک فیلتر کذایی بعنوان مرحله ششم، ادعا می کنند که املاح معدنی مفید به آب اضافه می کنند. متاسفانه در ساختار این فیلترها، سنگ های غیر بهداشتی استفاده می شود که نه تنها هیچگونه هویت علمی و بهداشتی ندارند، بلکه محل مناسبی جهت رشد میکروبها و باکتری ها هستند.

دقت کنید که هیچ یک از مراحل تصفیه آب نباید چیزی به آب اضافه کنند بلکه کلیه مراحل تصفیه آب می بایست مانند یک صافی، مواد و ناخالصی های موجود را از آب جدا کنند. لذا همیشه از خود سوال کنید: آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می کند؟ در صورت مثبت بودن جواب، نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله، شک کنید!

قیمت دستگاه های تصفیه آب خانگی

خب حالا به قول معروف از هرچه بگذریم سخن دوست خوش تراست و نوبته به حساب و کتاب رسیده است . همانطور که می دانیم تعداد برندهای متفاوتی از این وسیله در بازار مصرف کشورمان موجود است و همین تنوع محصولات باعث سردرگمی خریداران شده است ، اما لازم به یادآوری است در واقع قیمت این سیستم ها بستگی به عوامل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 – تعداد و نوع فیلترهای به کار رفته در دستگاه

2 – کیفیت تجهیزات و قطعات محصول

3 – طراحی و شکل ظاهری محصول

با توجه به عوامل یاد شده اینگونه می توان گفت هم اکنون در بازار مصرف دستگاه تصفیه آب مناسب منزل را می توان از سیصد هزار تومان تا حدود یک میلیون دویست هزارتومان یافت که بسته به توان مالی و البته نیاز باید انتخاب شود. ارزانترین دستگاه ها ، سیستم های سه و چهار مرحله ای که فاقد سیستم اسمز معکوس هستند و گرانترین دستگاه های آب تصفیه کن خانگی ، سیستم های مجهز به فیلتر اسمز معکوس هستند البته در همین فاصله هم گاهی تنوع طراحی ظاهری و برخی زیبایی ها می تواند قیمت را افزایش یا کاهش دهد.

تعمیرات و نگهداری دستگاه

توجه داشته باشید اگر با حوصله و اطلاعات کامل دستگاه مورد نظرتان را از میان برندهای معتبر و دارای گارانتی انتخاب کرده باشید در این زمینه نگرانی نخواهید داشت. از طرفی نرخ خرابی دستگاه های تصفیه آب استاندارد و با کیفیت پایین است و از سوی دیگر این دستگاه ها شامل گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر نیز هستند که خیال شما را راحت تر می کند.

تنها نکته ای که باقی می ماند تعویض به موقع فیلترها است. اگر یک بار در این خصوص توسط سرویسکاران معتبر آموزش ببینید ، خودتان هم می توانید فیلترها را تعویض کنید. بنابراین می توان گفت تعمیرات و نگهداری دستگاه های آب تصفیه کن خانگی بسیار ساده و کم هزینه خواهد بود البته به شرطی که یک محصول با کیفیت و استاندارد خریداری کنید.

جدول قیمت

 

برند دستگاه

 مدل

قیمت (ریال)

1

روبین

R/O-100A

9950000

2

تصفیه سرشیری

---

240000

3

آکوآ

پیش تصفیه

5850000

4

پیور تک

CE-6

5250000

5

آکوآ

2 مرحله ای

3850000

6

پیور کام

CE6-N6

5650000

7

آرتک

3 مرحله

4850000

8

الترانیک

5 مرحله اسمزی

4950000

9

پیورکام

CE-6PumP

5250000

10

آیوآ

2500 یازده مرحله

2590000

11

آلفا

22 لیتری

1180000

12

پارس خزر

101

1300000

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید