سرنخ برنج آلوده وارداتینویسنده: عماد عزتی

دست اندرکاران کشت و تولید برنج، نگران افزایش واردات قانونی و غیرقانونی، کیفیت برنج های وارداتی، نحوه نگهداری برنج ها در انبارها، تغییر کیفیت برنج در چرخه واردات و توزیع و اختلاط برنج کم کیفیت خارجی با برنج داخلی و فروش آن به عنوان برنج داخلی هستند.
    خبرهای چند روز اخیر، ماجرای ناسالم بودن برخی برنج های وارداتی را که در سال های اخیر چند بار مطرح شد و به نتیجه ای نرسید، دوباره مطرح کرده است.
    از یک سو، معاون اجرایی رئیس جمهور دستور معدوم سازی برنج های آلوده وارداتی را داده و از سوی دیگر یک نماینده مجلس از کیفیت ناسالم برخی محموله های برنج وارداتی خبر داده است.
    موضوع توزیع برنج های تاریخ مصرف گذشته و آلوده از سال گذشته خبرساز شده و ماجرا از این قرار بوده که تاریخ مصرف برنج های خارجی بویژه هندی در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی ایران که تا پایان سال 2015 مهلت داشته است، چندین بار از سوی این شرکت تمدید شده که این مساله مسئولان ارشد کشور را نسبت به خطر توزیع برنج های آلوده در کشور حساس کرده است.
    
    تغییر کیفیت برنج در چرخه واردات
    رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم با بیان این که واردات برنج در زمان برداشت، ضربه به تولید داخلی است گفت: متاسفانه روند واردات برنج به کشورمان اصولی نیست و به دلیل دپو شدن حجم بالایی از برنج های وارداتی، کیفیت آنها تغییر کرده و با همان کیفیت نامناسب سرانجام سر از بازار کشور در می آورند.
    
    خضری ضمن بیان این که می توان با استفاده از فناوری های نوین، میزان تولید برنج کشور را افزایش داد افزود: اگر مسئولان شرایطی فراهم کنند که امکان مکانیزه شدن کاشت، داشت و برداشت و در عین حال بحث آبیاری برای کشاورزان متناسب با سطح زیر کشت مهیا شود بدون تردید افزایش تولید، عاملی برای کاهش واردات خواهد شد، هرچند اگر مدیریت و برنامه ریزی بلندمدت داشته باشیم، مازاد تولید را نیز می توانیم صادر کنیم.
    این در حالی است که از دو سال پیش تاکنون دولت برای حمایت از تولید برنج داخلی در فصل برداشت با استفاده از ظرفیت های قانونی سعی در جلوگیری از واردات این محصول کرده و از ابتدای مرداد هر سال که فصل برداشت برنج آغاز می شود تا پایان برداشت که نیمه پاییز تعیین شده، این ممنوعیت ادامه خواهد داشت.
    به رغم این محدودیت ها و آمارهای رسمی درباره کاهش واردات برنج خارجی، هیچ تغییر قیمتی در بازار برنج وارداتی رخ نداده و در مقابل، این برنج ایرانی است که گران شده و این مسائل می تواند نشانه ورود برنج قاچاق در حجم قابل توجهی باشد. مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز در استان های مرزنشین همچون خراسان جنوبی نیز از شیوه های نوین برای قاچاق برنج به کشور سخن گفته اند.
    
    بازارچه های مرزی، معضلی بزرگ
    کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران با اشاره به معضلی به نام قاچاق در محصولات کشاورزی و صنایع غذایی کشورمان به جام جم گفت: برنج یکی از کالاهای قابل توجه برای سودجویان است که با استفاده از خلاهای قانونی اقدام به واردات بدون مجوز آن می کنند به عنوان مثال یکی از روش ها واردات از طریق بازارچه های مرزی است.
    زرگران با اشاره به تناقض در آمارهای تولید و مصرف برنج در کشور افزود: مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد، مربوط به نبود آمارهای دقیق از میزان تولید یا میزان نیاز بازار کشورمان است که توان برنامه ریزی مناسب برای تامین بازار را از بین برده و همین معضل محلی برای سودجویی افراد شده است، چون وقتی واردات برنج ممنوع می شود و بازار هم به دلیل نبود آمار دقیق همچنان نیازمند واردات است، بدون تردید قاچاق صورت خواهد گرفت.
    وی تصریح کرد: گرچه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با افزایش حجم قاچاق برنج و حمایت از تولیدات داخلی اقدام به صدور بخشنامه ممنوعیت واردات برنج طی زمان برداشت کرده اند، اما وضع چنین بخشنامه ها یا جرایم یا تعرفه های بالاتنها مسکنی برای یک دوره زمانی کوتاه است و نمی توان در بلندمدت به آنها اعتماد کرد؛ بنابراین باید اصولی برنامه ریزی کنیم تا علاوه بر رعایت حقوق تولیدکنندگان داخلی و حمایت از آنها بازار، حقوق مصرف کنندگان که باید محصول با کیفیت و استاندارد را در دسترس داشته باشند، رعایت شود.
    
    سیاستگذاری نادرست
    از سوی دیگر مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، با اشاره به این که حساب برنج وارداتی را باید از برنج ایرانی مجزا کرد به خبرنگار ما گفت:گرچه دسترسی همه ایرانیان به محصولات باکیفیت داخلی یکی از حقوق آنهاست، اما شرایط اقتصادی به گونه ای رقم خورده که با توجه به قیمت بالای برنج ایرانی، همه می دانیم خریداران آن چه قشری هستند و خریداران برنج وارداتی که ارزان تر است، کدام اقشارند. به همین دلیل هیچ کدام از این محصولات برای یکدیگر خطر محسوب نمی شوند.
    وی در توضیح تفاوت بازار تقاضای برنج داخلی و ایرانی به تحولات چند ماه اخیر در بازار اشاره کرد و گفت: به رغم گرانی برنج ایرانی که برخی اعتقاد داشتند بسیاری برای خرید برنج خارجی وارد بازار خواهند شد، دیدیم هیچ افزایش تقاضا برای برنج خارجی ایجاد نشد که تاکیدی بر تفاوت سبد خرید برنج های داخلی و خارجی است.
    
    اختلاط برنج های خارجی با ایرانی
    دبیر انجمن واردکنندگان برنج از یک تخلف در نحوه توزیع برنج های وارداتی خبر داد و تصریح کرد: معضل اصلی، قاچاق برنج است و باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم. چون بر اساس اطلاعات موجود، عمده محصولات قاچاق برنج از استان های تولیدکننده برنج در کشورمان سر در می آورند و برخی با اختلاط برنج های وارداتی در کیسه های برنج ایرانی اقدام به سودجویی می کنند.
    این مقام صنفی با اشاره به مبدا واردات برنج های خارجی که به صورت قانونی وارد کشور می شوند گفت: واردکنندگان شناسنامه دار عمدتا محصولات خود را از هند و کمی هم از پاکستان وارد می کنند که ظاهر و شکل این برنج ها کاملامشخص است و هرگز قابل اختلاط با برنج ایرانی نیست. اما آن گروه از واردکنندگان که محصولات آمریکای لاتین و تایلند را وارد ایران می کنند برای تولیدات داخلی مشکل ایجاد می کنند، چون مشخصات فیزیکی و ظاهری برنج های این دو کشور مشابه تولیدات ایران است و خریداران عادی امکان شناسایی تقلب در این برنج ها را ندارند.
    کشاورز معتقد است، قیمت تمام شده محصولات تایلندی و آمریکای لاتین بالاست و ارزش واردات برای حرفه ای های شناسنامه دار در این زمینه را ندارد، بنابراین آن بخش از محصولات تایلندی و آمریکای لاتین با اهداف دیگری وارد شده اند و در بسیاری از موارد به دلیل قاچاق، هیچ نظارتی بر سلامت آنها نیست.
    وی تاکید کرد: این انجمن هم موافق با سیاست جلوگیری از ورود برنج وارداتی به مناطق تولیدی برنج است، اما همان طور که می دانید بازار برای تامین برنج ارزان قیمت، نیاز به برنج وارداتی دارد. بنابراین بهتر است با توجه به مشخصات برنج واردکنندگان قانونی، جلوی ورود برنج های قاچاق را گرفت. چون این نوع برنج که چیزی شبیه برنج ایرانی است، قابلیت سودجویی را برای قاچاقچیان فراهم می کند، نه آن گروه از محصولات که کاملاقانونی با مشخصات فیزیکی متفاوت وارد شده است.
    دبیر انجمن واردکنندگان برنج بر سلامت برنج های وارداتی قانونی تاکید کرد و افزود: ایران سومین کشوری در جهان است که پس از آمریکا و کانادا برای واردات برنج برگه گواهی مبدا و سلامت یعنی GMP لازم دارد. بنابراین به دلیل کنترل چند مرحله ای محموله ها از محل تولید تا توزیع به هیچ عنوان نمی توان گفت، کیفیت یا آلودگی در این برنج ها وجود دارد و آن دسته از برنج های وارداتی که آلوده اعلام شدند یا در انبارها آلوده شده اند یا این که اصلاقاچاق بوده و هیچ نظارتی بر آنها نبوده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید